Excellenties in soorten - en maten - voor de Kamer MINISTER DONKER: Vliegende kiep55 in het kahinet-Drees Rustiger situatie in Noord-Afrika Men zegt t MODERNE MEISJE is niet zó in uw woonkamer air-wick Bijtsen Pmchfbëffs Annie Schmidt over Lia Domna: als Liesbeth Doorsnee wil doen geloven Beruchte nazi gaf les aan Deense officiersschool Deze week: „tutti-frutti" van begrotingen BALANS1 *j Aanvulling van Luchtwachters Cursus over ervaringen aan het Oostfront Bonn stelt dochter van Nobelprijswinnaar schadeloos .Taegliche Rundschau' gaat verdwijnen Peru laat zeelui van önassis' vloot vrij Rechtszaak-Schmidt xoor onbepaalde tijd uitgesteld ST N/COLAAS op TV: 'n goede Eurovisie- beurt A.s. zomer gekleurde wolken boven Nederland Jongeman opgeblazen met perslucht Maandag 22 November 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Deze week zal de Tweede van'hel I Binnenhof Kamer toch verschillende begrotingshoofdstukken door elkaar behandelen. Morgen middag wordt met Justitie be gonnen, welk hoofdstuk op de volgende middagen zal worden afgehandeld, 's Avonds en daarna komen de begrotingen van Oorlog en Marine in be spreking. Voor het verkrijgen van een goed overzicht, is zo'n parlementair „tutti frutti" beslist nadelig. Maar voorzitter Kortenhorst heeft zich heuselijk verontschuldigd: hij'moest rekening hcuden met de wens van de minister van Justitie, die er de voorkeur aan gaf zijn begroting niet in één ruk, op middagen erravonden achter elkaar, te verdedigen. in het parlement weinig gebruikt wordt, al kan bijv. de oude socialist v. d. Born er aardig mee overweg. Naar binnen toe echter, staan de staatssecretarissen onder de minis ters; aan de wekelijkse beraadslagin gen van de ministerraad nemen zij niet deel. Inderdaad dus een subtiele positie. Het moeten wel engelen van personen zijn, aldus profeteerde des tijds de CH-woordvoerder, die deze functie goed zullen kunnen vervul len. Rondborstig Eigenlijk is dat nog maar de halve waarheid. Het is zijn gezondheid, welke minister Donker dwingt zich beperkingen op te leggen. Want zijn energie lijkt ontembaar, tot over spannens toe. Afgezien van allerlei kleingoed, bracht hij in twee jaar tijds reeds veertig wetten in het Staatsblad; bijna evenveel zijn bit de volksvertegenwoordiging in om werp en nog staan er negen op stapel! De betreffende kamercommissie, onder leiding van prof. Oud, heeft zich extra-griffiershulp moeten aan schaffen. En het „zwakke geslacht", dat in deze commissie door drie vrouwelijke juristen de dames "Wttewaall van Stoetwegen. Tende- loo en Zeelonberg is vertegen woordigd. kijkt wei eens heel be zorgd naar de minister. „Het mi nisterie van Justitie", zo zei sena tor Diepenhorst het eens laconiek, „maakt vandaag, sterker aan voor heen het geval wel is geweest, de indruk te leven!" Even donker van uiterliik als zijn naam luidt èn klein van stuk is de 55-jarige bewindsman (ge boortig uit het Brabantse Alm- kerk) ongetwijfeld een van de bes te krachten van het kabinet, dat hsj trouwens mee heeft helpen forme ren. Het lijkt er soms wel op of zijn ambtsgenoten hem beschouwen.' als wat voetballende schooljongens een „vliegend kiep" plegen te noemen: die telkens by bedreigde punten op duikt. Moeilijke onderhandelingen met de West, met Indonesië? Mi nister Donker was cr telkens bij, hoewel h« op zijn departement zo iets als een herziening van het Bur gerlijk Wetboek in voorbereiding heeft. Prof. Gerbrandy, altijd ge neigd tot het exorbitante, wist dan ook geen andere bezwaar tegen zijn beleid in te brengen, dan... dat hij te véél deed. Van zijn 28e jaar in de politiek, Sinds 1936 socialistisch "Kamerlid, heeft hij zijn grote reputatie verkre gen in een uitputtend voorzitters schap van de Parlementaire Enquê te Commissie, welke dan ook mo numentaal werk heeft verricht. Als spreker in de Kamer is hij welhaast het tegendeel van zijn ambtsgenoot v. d. Kieft. Vult deze de denkpau- zes in zijn speeches op met een kittig „i", hij Iaat een nadenkend „uh" horen. En waar de ander een anecdote zoekt, stapelt hij messcher pe argumenten opeen. Zeer uitvoerig en degelijk. En voor een oppone rend Kamerlid het meest irritante is misschien wel, dat hij veelal nog gelijk heeft óók! Vlak na zijn optreden viel men hem hard. omdat hij zich gedron gen zag Lages de doodstraf kwijt te schelden en omdat andere oor logsmisdadigers in Breda zich zelf gratieer den; tegenwoordig wordt het mode om dit hem, in schrille samenzang met krijsende Duitse na zi's onbarmhartigheid te verwijten. In het Voorlopig Verslag leggen zeer vele leden hem een „verstrak king van het gratiebeleid" ten laste. Is minister Donker dus onbarm hartig? Ja, jegens zich zelf! Het moet intussen voor de overi gens goedmoedige oude heer Tilanus wel een stekende angel zijn. dat uit gerekend het departement van zijn geestverwant het grootste aantal staatssecretarissen telt Want toen deze functie van onder-minister bij de Grondwetsherziening van 1948 werd ingevoerd, heeft hij, voor zijn kalme doen, ongewoon krasse taal gebezigd. Hij moest er ..niets maar dan ook niets" van hebben. Als historisch ingesteld man. had het hem misschien toch we! moeten aanspreken, dat ten tiide van de Re publiek der Zeven Provinciën, de secretarissen van de gewestelijke staten aldus werden genoemd al stond daar tertenover dat in de Fran se revolutietijd de ministers óók zo werden betiteld, hetgeen bij éen CH- leider nog steeds geen aanbeveling is Ook de bedoeling van het ambt had zijn zuinige aard kunnen aan spreken: in 1948 hoopte men er al thans een vermindering van het aan tal ministerschappen van. Thans Is er één minister minder.togen vijf staatssecretarissen méér' Maar het ging de CH-fractieleider om het tweeslachtig karakter van k ambt. Naar buiten toe treden de staatssecretarissen als minister op, en ge dient ze dén ook „Excellentie" te noemen „so groot is des men- schcn excellentie ende uytnement- heydt, zoals men al in 1583 wist wist" een term, welke overigens Die „engelen" zijn er nu: aller eerst de 55-jarige vice-admiraal Moorman uit Roermond, die al eens heeft laten doorschemeren, liever de stormen der wereldzee dan parle mentaire debatten te tro'tseren. Toch gaat hij altijd, heel attent, vlak bij het spreekgestoelte zitten om het goed te horen. Zijn rondborstige „bonhommie" heeft vele Kamerle den voor hem ingenomen. In de 43- jarige staatssecretaris Kranenburg iwiens fraai-schallend stemgeluid sterk aan 2iin vader de hoogge leerde staatsraad doet denken) mag men een voorbeeld zien* van de bijkomende bedoeling van het nieu we ambt: aan betrekkelijk jonge mannen en vrouwen gelegenheid te bieden om hun talenten te ont plooien. T-TET leef tijdsvraagstuk op het Binnenhof mag er heus wel zijn. Het gemiddeld Kamerlid iG 53,6 jaar oud, maar vier van dc acht fractieleiders zijn ouder dan 70: ds Zandt, dr Schouten en de heren Weiter en Tilanus. Wie zegt, dat ze het nog best doen, maakte het vraag stuk van de vervanging beslist niet eenvoudiger! Daarom was het goed de afgelo pen week, bij Economische zaken, ook ..do ieugd" in actie te zien. En hor1 Minister Ziilstra 36 jaar en brilliant staatssecretaris Veld kamp héél grijs en toch maar nas 33 jaar de antirevolutionnair Ha- zonboscb, een veelbelovende vak bondsleider en econoom van dezelf de leeftijd en tenslotte de even oude socialistische econoom Peschar, af komstig van de Wiardi Beekman- stichting: de „braintrust" van de P. v.d.A. Voor het eerst zweeg daarentegen over deze begroting de AR-fractie- leider Schouten. Nog van de zomer bij dc strijd om het soda-project had hij, beschermend, de slagen opge vangen voor zijn jonge geestverwant achter de regeringstafel. En de kwie ke socialist Nederhorst had hem plagend: „minister in Buitengewone Dienst" gedoopt. Thans liet hij de lijntjes vieren. De patriarchale lei der was kennelijk tot de trotse con clusie gekomen; dat „zijn jongeren" het wel afkonden! De ridderslag der volwassenheid! (Advertentie l.M.) air-wiek verdrijft alle tabaksgeuren Gebrull h„ ookc la: keuken... proviiiekjjst.,. Als u vóór het roken en vóór het eten de wiek uit uw Air-Wiek flacon 5 cm omhoog trekt. krijgt geen enkel „hulsluchtje" bi) u een kans. Een flacon Alr-Wick f. 2.40 is voldoende voor wekenlang r-e-g-e-l-m-a-t-i-g gebruik. ziekenkamer kinderkamer. en voor: vergaderingen... kantoor.. winkel... atellef... VOOR MENSEN MEI EEN FIJNE NEUS mot ehiorophyl (Van onze Parijse redactie) PARIJS,*In twee delen van Frans Noord-Afrika, in Tunesië en Marokko, is de situatie tijdens het afgelopen Weekeinde wat kalmer en overzichtelijker geworden. In Parijs besloten de Franse en Tunesische regering tot een overeenkomst over de Fellagha's, de opstandelingen, die tot nu toe steeds het land onveilig hebben gemaakt. Hoewel de accoorden nog moeten worden bekrachtigd door premier Mendcs-France en door de bey van Tunis heerst in Parijs een vry groot optimisme ten aanzien van deze overeenkomst. In Marokko is de rust weerge keerd na drie bijzonder bewogen dagen, die vooral in Casablanca weer ernstige gevolgen hebben gehad. Er viel een nog onbekend aantal ge wonden en een elfjarig jongetje werd gedood tijdens stakingsrelletjes in deze stad. Hoewel de door de Isttqlal afgekondigde staking buiten Casa blanca weinig om'het lijf heeft ge had, was de stemming in deze laatste MINISTER DONKER doet, volgens prof. Gerbrandy, te véél (Advertentie l.M.) T overstaf *7IJN collega van Oorlog en Ma- rine, ir Cornells Staf, 49 jaar, geboren in Ede, wéét ook van de wisselvalligheden van de politiek. In 1952 prees prof. Romme de wer king van zijn „tover-Staf" tijdens de kabinetsformatie. Nauwelijks een jaar later voerde een andere KVP-er de 53-jarige Bredase oud-kolonel Fens de Tweede ka mer aan in een ingewikkelde ma noeuvre, welke de ministertot de politieke „bedel-Staf'' dreigde te zullen brengen. Een speciale defen sie-nota, met gegevens over Ame rikaanse hulpverlening, bracht weer rust in het front. Dat past ook het best bij het ka rakter van deze minister, in wiens gemoedelijke gelaatstrekken en ge drongen gestalte men eerder een gezeten hereboer dan een martiaal veldheer zou herkennen. Hij komt dan ook uit de landbouw. Als direc teur-generaal op iet departement van zijn huidige collega Mansholt had hij de naam een voortreffelijk organisator te zijn. Toen men voor Oorlog en Marine zo iemand zocht, die bovendien liefst Christel ijk-his- torisch moest zijn» trad hij de poli tiek in. Korte tijd later sprak hij met evenveel flair over „Squadrons" en „divisies", als hij „grondverbe tering" in Wageningen had gedo ceerd. In zijn parlementaire spee ches overweegt de nuchtere zake lijkheid van de „manager" Zó heeft hij, vooral in het intern overleg met de Defensie-commissie, waarvan zijn geestverwant, de c.h. fractielei der Tilanus voorzitter is, het ver7 trouwen weten te wekken, dat hij Nederland paraat zal maken. „Engelen" T-IIJ verricht deze taak natuurlijk niet alleen; hij wordt o-a. bij gestaan door twee staatssecretaris sen. De één is lid vair de KVF, de ander van de P.v.d.A, Wie persé ïiaief wil zyn kan geloven, dat dit puur toeval is. Maar het is overi gens duidelijk, dat de beide grootste partijen óók invloed wensten te hebben bij een beleid, dat over de T IESBETH, het meisje dat zo -*-* vaag is en zo grillig. De dochter des huizes die altijd weer wat anders wil en zo romantisch is en wat dweperig. Die overal ontslagen wordt. Die als stewardess in Egypte in de pyramidever dwaald raakt en ah assistente van een dierenasyl al die zielige dieren loslaatdie de oven uit elkaar laat springen als ze een koek bakt... die soms resoluut iets aanpakt om het dan aarzelend weer te laten vallen. Wéét je, Lia, zei ik... ze zeggen dat het moderne meisje niet zo is... Wie zegt dat? Nou, ZEje weet welZE Och wat, zei Dia. wat is het mo derne meisje? Wie is het Moderne Meisje? Het doorsnee-meisje, zei ik. Maar. zei Lia, als de leden van de familie Doorsnee werkelijk doorsnee mensen waren, dan zou niemand er meer naar luisteren. Dan zou het programma niet om aan te horen zijn. Pas door die heel individuele trekjes zijn de karakters aannemelijk: en herkenbaar geworden. En dit meisje is nu eenmaal vaag en ro mantisch en van-de-hak-op-de-tak- springerig. En. bovendien: die meis jes van nu zijn even romantisch als ze vroeger waren, dat blijft heus wei zo. Toch zijn ze anders... zei ik. Ja, ze doen anders. Ze praten an ders. Meer sophisticated... En ze weten meer, dat is zo Vind je 't een winst? Of een ver lies? T IA gaat daar dromerig over zit- ten nadenken op dé grond. Ze heeft haar armen om haar knieën geslagen en in die broek met nauwe pij pon lijkt haar silhouet tegen het raam zo belachelijk jong, dat haar gepeins over het jonge meisje wat dwaas aandoet. Dan barst ze ineens los. Lia kan altijd heel devoot zitten denken en dan plotseling erg wild en fel gaan spreken: Natuurlijk is het een grote winst. Dat een jong meisje critisch, wetend en daardoor gewapend te genover een niet al te schone wer kelijkheid staat. Natuurlijk, Ze weet van wanten. Niemand zal haar knol len voor citroenen verkopen. Ze neemt de dingen zoals ze zijn en ze staat bij voorbaat wantrouwend te genover de mensen, omdat ze al stad gespannen. Het was juist een jaar geleden, dat sultan Moeial ben Arafa door de Fransen in de plaats werd gesteld van de naar Madagas car verbannen oude sultan. Overal kwamen relletjes voor: dè bevol king eiste de terugkeer van de vroe gere sultan. Voorlopig lijkt er nog bijzonder weinig kans te bestaan op een vervulling van deze eis. Zelfs als Mendès-France dit zou willen en dat lijkt twijfelachtig dan is er geen parlementaire meerderheid denkbaar, die hem daarbij kan steu nen. Hulde aan opofferend verzetsstrijder SPRANG-CAPELLE Zaterdag is hier een monument onthuld ter na gedachtenis aan de verzetsstrijder Jan de Rooy. De onthulling werd verricht door dc Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay. Jan de Rooy meldde rich vrijwil lig bij de Duitsers als*de pleger van een sabotagedaad, wetend dat dit hem het leven zou kosten, om bet leven van onschuldigen te redden. DEN HAAG. In bevoegde mili taire kringen wordt het niet waar schijnlijk geacht, dat het tekort aan vrijwillig personeel by het korps Luchtwachtdienst zal worden gedekt door middel van burgerdienstplicht. Evenals de Nationale Reserve heeft het korps Luchtwachtdienst een strikt militair karakter, dat het met het karakter van burgerdienstplicht niet wel in overeenstemming kan worden gebracht, mankracht voor deze militaire organisaties beschik baar te stellen. Wel wordt verwacht, dat de minis ter van Oorlog nadere maatregelen zal moeten treffen om het personeels tekort bij de luchtwachtdienst te dekken. Maar het zal een militaire en met een burgerlijke oplossing moeten zijn. Witwasprijzen nog niet boven Septemberpeil DEN HAAG. Van de naar schat ting ongeveer 800 witwasserijcn in Nederland hebben er na afkondiging van de prysbeschikking, die een prijsstop voor het witwasbedrijf af kondigde, bijna 100 een aanvraag tot verlening van dispensatie ingediend. Tot nu toe is aan niet meer dan 10 bedrijven vergunning verleend hun prijzen te verhogen tot boven het peil van 1 September. Dit zijn volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken, alleen bedrijven, die na het advies van de federatie voor de was- industrie van Januari, om de prijzen voor witwas met 10 pet te verhogen, aan dit advies niet of niet geheel ge volg. hebben gegeven. KOPENHAGEN. In het Deense zeggen, heeft tijdens de oorlog een leger is men een affaire op het spoor gekomen, die op nationaai-soeialisti- sche infiltratie wijst. In dè officier- school werd met stilzwijgende toe stemming van de hoofö-mstructeur der1 infanterie, generaal majoor Nör- reso en. van de leider van de school Johansen een cursus voor leerling- officieren gehouden door een notoire nazi, de vroegere kapitein Laerum.' die tijdens de oorlog dienst nam bij de SS en beeft deelgenomen aan Hitiers veldtocht in Rusland. Na de oorlog werd hij tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens land verraad. Deze man wist toestemming te ver krijgen, om aan de officierschooi een cursus te geven over zijn oorlogs ervaringen aan het Oostfront, Dg voornaamste schuldige van de hele affaire, generaal-majoor Nor- resó, die nu de dienst vaarwel moet grootste post op de begroting gaat. weet dat mensen altijd teleurstellen. Lia Domna tijdens een repetitie in gesprek met Wïm lbo, die met Annie Schmidt de familie Door- snee* creëerde. Ikzelf.... was een schaap! Een idioot! Een onnozel zuiglam! Lia peinst weer even. met een hand aan haar kortgeknipte meisjeshoofd. Ze ziet er nog uit als veertien. Ikzelf ik was vol vertrouwen tegenover iedereen, tegenover de hele wereld en dan krijg 3e natuurlijk later de klappen. Maar weet je. wanneer je eenmaal dat vertrouwen hebt mee gekregen, door je opvoeding, dan raakt het toch nooit helemaal weg. Het is een soort betonnen fundament, het wordt gebombardeerd en de brokken vliegen er soms hier en daar af, maar het is onvernietigbaar. En daarom, als ik het allemaal nog 's over kon doen, dan heb ik dit toch liever dan het wantrouwen-al-van- 't-begin-af. het weten-wat-er-te- koop-is als je nog zo heel jong bent. 't Zal ergens wel heel goed zijn. wanneer een meisje sophisticated is en alles weet van complexen en libi do en al die dingen meer, maar voor zo'n meisje lijkt me het leven zo kaal, zo ontluisterd T IA staat nu op om, koffie te -'-'schenken en ze is nu ineens heel anders. Een gracieuze gastvrouw. En als ze even latei* de kat oppakt, is ze plotseling weer -een heel gek clowntje. En dan zie ik weer hoe veel mogelijkheden ze heeft, hoe ze een rare hobbezakken ge juffrouw kan spelen, zoals ze gedaan heeft, bij Sonneveld en Kan. hoe ze de beto verende chansonnièrc kan zyn, met veel allure en een strapless japon, of de aandoenlijke aarzelende bakvis, die dan toch ineens weer in een wil de beebop zou kunnen losbarsten. Je gaat nu naar het toneel, hè? Ja, naar 't Rotterdams toneel, in Januari. Zal je 't cabaret erg missen? Kè? vraagt ze vaag, O, ik weet het nietIk weet het nog niet Ze is nu Liesbeth. Dat meisje dat zo vaag. zo onreëel, zo aarzelend is. Ik denk dat ze best in staat is. de oven uit elkaar te laten springen, wanneer ze een koek bakt. STOCKHOLM. West-Duitsland zal de dochter van wijlen Carl von Ossietzky met een bedrag van ruim f G5000 schadeloos stellen voor j het verlies van de Nobelprijs voor de vrede, die haar vader in 1936 j werd toegekend, toen hij in een nazi-concentratiekamp verbleef. Hitler was woedend, toen hij hoorde dat de prijs bestemd was voor een gevangene; de Gestapo nsm dan ook het geld in beslag. Onder de druk van de wereldopi nie werd Hitier echter gedwongen de pacifist vrij te laten, doch twee jaar later stierf Von Ossietzky streng afgezonderd in een sanato rium. BERLIJN, De „Taegliche Rund schau", het blad van het Rode Le ger in Oost-Duitsland zal eind van het jaar de publicatie staken. In sommige buitenlandse kringen vraagt men zich af, of dit besluit verband houdt met een drastische vermindering van het Rode Leger in Oost-Duitsland per 1 Januari 1955. Dit telt nu meer dan 28 divi sies met ruim 300.000 mën. De „Rundschau" werd opgericht na de Russische verovering van Berlijn in Mei 1945. De maximum oplage is 90.000 exemplaren .in Ber lijn alleen geweest. Tegen 1949 was dit teruggelopen tot 45.000. LIMA. Officieren en bemanning van de aangehouden walvisvaarders van Onassis mochten Zaterdag na de politieverhoren aan wai. Twee gezag voerders bleven in arrest omdat zy weigerden scheepspapieren aan de autoriteiten af te geven. De kapitein van de drijvende traunkokcr „Olympic Challenger" verklaarde-aan de pers. op 400 mijl uit de kust door vliegtuigen en Peru viaanse oorlogsschepen té zyn ge bombardeerd. Later gaf hij desge vraagd toe. dat hij zich bij zijn aan houding slechts ,300 fnijl van land bevond. De tanker „Olympic Splendor" wist, naar uit Panama wordt gemeld, aan aanhouding te ontkomen, daar de Peruvianen, niet wisten dat dit schip ook in de buurt was. twijfelachtige rol gespeeld en aan zijn sympathie voor Duitsland viel niet te twijfelen. Na de oorlog werd hij .echter vrijgesproken en later nog tot generaal bevorderd. DJAKARTA. De rechtszaak- Schmidt is voor onbepaalde tijd uit gesteld. Donderdag 25 November zou dé volgende zitting worden gehou den doch rechter Liem is ziek en gaat Ürie maanden met ziekteverlof. Het is nog niet bekend, of de behan deling zat worden uitgesteld tot de terugkeer van rechter Liem, of dat een andere rechter in deze zaak zal worden aangewezen. Djakarta laat een der gearresteerde Neder landers vrij DJAKARTA, De officier van justitie, mr Sunargo, heeft vandaag verklaard, dat vorige week een der in de reeks arrestaties aangehouden Nederlanders in vrijheid werden ge steld, namelijk de heer Lumng. Hij was beschuldigd een „handlanger van Schmidi" te zijn geweest. Thans worden echter geen termen voor verdere aanhouding aanwezig geacht. Binnenkort zal waarschijnlijk nog één der gearresteerden in vrijheid worden gesteld, de heel* Van der Pas uit Bandoeng, een Indonesisch staats burger van Nederlandse afkomst. A LS de kinderen in Frankrijk, foiyie en Duitsland even en thousiast waren o's hun leeftijdge noot 'ts, tussen wte Zaterdag middag rmflJ- de televisie-uitzending hebben zitten kijken, heeft de NTS met de reportage t'an St. Nico'.aas in Am sfeer,«ani een goede EurooUie- beurt gemaakt. Het mes een uitne mend beeldverslag wan een betaug- njke gebeurtenis. Hoe belangrijk het jaarlijkse bezoek van de goed heilig man aan onze jeugd is. b-eek wel uit de aanwezigheid van onze landsvrouwe en haar jongste twee dochtertjes tussen de duizenden, die op de Amsterdamse Prins Hendrik kade waren samen gekomen. We hebben de indruk, dat heel wat kinderen in de huiskamer het grote gebeuren beter hebben kun nen volgen dan de Amsterdammer tjes. die langs de route stonden. Hiermee steken we dan meteen een pluim op de hoed van re gisseur Ben Steggerda die ons niet alleen de Sint en zijn gevolg uitstekend liet zien, maar ook voor dc aardige close- ups van enthousiaste toeschouwer- tjes zorgde. Voortreffelijk was hst commentaar van Wim Quint, die al direct bij het begin van de uitzen ding de juiste toon ie pakken had. We kunnen er niets aan doen, dat we het vermakelijk vonden dat bur- gemeestei> D'Adly, die zijn hoge gast m vier talen welkom heette, zich juist' in z'n Duitse speech je even vergiste. Z'n fout werd trou- .vens door da Sint, die ook al een polyglot bleek te zyn. onmiddellijk verbeterd. Over Hilversum-U kunt u van avond om 10.15 luisteren naar het Concertgebouworkest (eigen opna metij onder leiding van Rafael Ku- b dik Up het programma staan Schuberts „Onvoltooide" en het con cert voor cello en orkest no. 3 van Carl Philip Emanuel Bach, Om 11.15 op dezelfde zender de eerste akte van Janatsjeks opera „Aus einem Totenhaus" De tweede akte volgt Woensdag-, de derde Vrijdagavond laat. We vinden het maar naar, dat zo'n aelangnjk werk op zo'n gekke ma nier versnipperd moet worden. Ramo (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In de zomer van het volgend jaar zullen ec ro de, groene en gele wolken boven Nederland hangen. Dat betekent dan geen gevaarlijke ontploffing of brand, maar een stunt van het Ne derlands Luchtreclame .Bedrijf, be staande uit vier jonge vliegers en twee toestellen Zij vliegen boven steden en dorpen met sleepnetten, die het publiek oproepen in die en die zaak te gaan kopen of om een bepaalde film te gaan zien. Om de aandacht van de min of meer aan vliegtuigen gewende Ne derlanders toch weer op de lucht te richten, hebben zij ,een manier uitgevonden, om cumuluswolkjes te kleuren. Deze wolkjes worden op een bepaalde manier geïnjecteerd, met een zeer sterk geconcentreer de verfstof, die zich in een oog wenk in de hele wolk verdeeld. Op die manier krijgen de recla- mevliegei'5 een kleurige en de aan dacht trekkende achtergrond. (Var. onze correspondent) ZAANDAM Een 14-jarige ar beider van een der hout werkende 'industrieën in Zaandam, Van der B. uit IJmuiden, is het slachtoffer van een misplaatste grap van zijn mede arbeiders geworden. Men heeft da jeugdige IJmuidenaar opgeblazen met perslucht van 6 5 atmosfeer. Na in het ziekenhuis behandeld te zijn is de jongen naar huis vervoerd. Tegen de ongehuwde Alkmaarder P. Sde hoofdschuldige, is proces-ver baal opgemaakt. Zonaag is het vijfde meuwe seg ment ni de spoorwegbrug bij de Moerdijk geplaatst. Het vervangt geen oude boogoverspanning maar twee Caiender-Hamiiton-bTuggen, die na de bevrijding in de plaats kwamen van eert vernielde over spanning. Nu is de brug voor de helft vernieuwd. Het zesde seg ment, komt er op 5 December m en aan wordt gewacht tot 15 Mei van het volgend jaar. Vóór het begin van de ivinterdienst '55—*56 moet nummer tien op syn plaats zitten. «SS* HKSsIs: <v*

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2