Duizenden vissen verstikken in water van de Spuihaven Dode haven - dood water Over de Psychologie van de Massa-Beweging n Utile Dulci levert weer pracht prestatie DWS-heren gaan aan de kop De tafel brak - en PTTS wint daardoor n partij VISSERS REDDEN VIS Maar de hengelaar, de vijand, biedt hier de reddende hand Zakenstudlekring voor Portugal HUMANISTISCH VERBOND WF speelt gelijk tegen Actief Ursus-Bloemhof 3-2 Padvinders van „De Schakel5' Boot klem in Hoofdbrug Burgerlijke Stand TAFELTENNIS: „Bittere Rijst" DeC JVF - en C JMV - Ziekendienst verricht verdienstelijk werk AGENDA Dinsdag 23 November 1954* Duizenden en nog eens duizenden vissen worstelen in de Spuihaven met de dood? Roerloos liggen zij aan de oppervlakte van het water naar adem te snakken. Voorntjes, bliekjes, baar- sen, enkele karpers en snoeken, Stilletjes liggen zij daar te ster ven, zij aan zij. Het water ziet letterlijk zwart van de vissen- lijven met zilver doorspikkeld door de lijven van de reeds gestorven beestjes, die op het water drijven In de lucht, vlak boven bet wa ter zweven de meeuwen bij tiental len; telkens schieten zij naar bene den om een makkelijke prooi te vinden. Op het water drijven wat eenden, die merkbaar dik worden. Deze vissen zullen erf» wi<we dood sterven, wanneer niet de Mens hen komt helpen. De Mens is tn dit ge val de visser, de natuurlijke vjjand van de vis. In dit geval zat bljjken dat deze hengelaar, zo vaak uitge kreten voor wreed omdat h|j voor zijn genoegen op vissen aast, ook de redder kan zijn van het dier. dat hij anders naar het leven staat. De oorzaak Hoe komt nu die vis in aeze er barmelijke situatie? Enige weken geleden is in De Spui-haven, vlak bij de Oude Spui-sïuis een aarden dam in de haven gelegd. Dit om de Spuisluis te verstevigen legen de hoge vloed in de winter, maar ook omdat de Spuisluis in de toekomst verlegd zal worden naar de Oude Spuihaven, iets ten oosten gelegen van de huidige spui-sïuts. De Spui-haven en het verlengde daarvan, de Westerhaven, is nu een dood havenkanaal geworden, een dode zak om het zo maar uit te drukken. En in deze zak ?Ün de vissen in de val gelopen. In de zomer komt de vis van uit de Maas het net van havens in Schiedam opzwommen om tegen de winter, wanneer het water in de havens kouder is dan dat van de Maas, en zij instinctief aanvoelen dat zij in die havens wel eens kun nen bevriezen, deze havens weer te verlaten om het vrije, diepere en ook warmere water van de Maas op te zoeken. Nu is het een instictieve gewoon te van de vissen om bij het weg trekken da zelfde weg te volgen die zij eerst hebben 'genomen. Zij zijn de Spuihaven op komen zwemmen en willen via de Spuihaven et weer uit. De vorst van de laatste dagen dwingt hen daartoe, Maar de Spui haven is nu afgesloten met een dam en de visseu zitten in de val. Hun instinct laat niet toe dat zij een andere uitweg zoeken. Dus blijven zij met duizenden drijven aan bei de kanten van de cude Spui-sluls, Om daar te sterven. De Westerhaven en €en deel van de Spui-haven zün een dode haven arm geworden en hoewel de havens van Schiedam regelmatig gespuid worden, is het water in. de dode arm waarschijnlijk ook dood geworden en de verontreiniging van het wa ter laat 2ïch dubbel gevoelen. Dus De fcerlf-dotle vis wordt, na met een schepnetje opgehaald te zijn, in een emmer overgegoten waar mee zij naar het vrije Maaswater worden, gedragen. De redding tegemoet. liggen de vissen daar te wachter» op de dood, Een makkelijke prooi voor meeuwen en eenden. De redders Niet van vissers. Want de echte sportieve hengelaar, anders zo tuk om een visje te verschalken, kan het nu niet aanzien dat öe vis zo laDgzaam een verstikkingsdood sterft. Hij denkt er nu niet over om op onsportieve wijze vissen in nood te vangen. Neen, hy blijkt nu de ware vissen-vrlend te rijn. AI enkele dagen kan men nu hen gelaars bezig zien om met kleine schepnetjes, een stuk van hun ja gers-uitrusting, de vissen voorzich tig «it het water te scheppen, ze daarna in een emmer over te gieten en ze dan naar het open water van de Maas, in de Spulhaven te dragen. Daar zijn zij gered. Het is geen makkelijk werk. O zeker, de vissen liggen er voor het opscheppen, maar de waterkant is modderig en spek-glad. De helpers riskeren met dit werk dan ook een nat en erg koud pak. Zij hebben het er voor over. En het gaat erg langzaam ook. want bet vergt veel tijd om de duizenden, tienduizenden vissen met kleine netjes tegelijk uit het water te scheppen. Bovendien is het verboden werk. De wet zegt nu eenmaal dat men geen vissen mag vangen met netjes en Zaterdag zijn dan ook enkele helpende vissers „op de bon gezet". Maar ook de keiharde mannen van de Hermandad hebben, een zacht hart voor dieren en later deden ze maar of zij niet zagen dat de dieren vrienden de wet overtraden. Alleen zullen zij er wel op moeten Ietten dat dit reddingswerk ook te goeder trouw gebeurd. Dat de opgeschepte vissen ook inderdaad in het vrije water worden teruggestort. Gistermorgen is zelfs aan een drietal leden van de Hengelaars vereniging .,'t Baarsje" onder lei ding van de heer D. Voets door de politie officieel vergunning verleend om de vissen op te scheppen on naar elders over te brengen. Bij de Spui-sluis stonden gisteren vele vissers goedkeurend te kijken hoe hun vis-makkers de toekom stige prooi te hulp kwam. Arbeiders in de omliggende bedrijven offer den hun ïunch-uurtje op om ook te helpen bij het niet ongevaarlijke werk. Vissers op hun best. Maar het werken met kleine schepnetjes gaat te langzaam om de duizenden vissen nog te kunnen redden. Wil men nog redden dan zal dit snel en grootser aangepakt moeten worden, We vernemen dat gistermiddag zowel de Dierenbescherming als de Gemeente-werken besloten hebhen om hun schouders onder het werk te zetten. Vandaag zouden een paar man bezig zijn om op wat grootsere wijze de arme visjes te redden. Het is een daad van barmhartigheid en zo hoort het ook. Maar de henge laars komt de eer toe dat zij ermee begonnen zfjn. De sportieve henge laar die de redder Is geworden van het dier dat hij anders najaagt. Deze hengelaar vangt geen vis. Neen, hu redt ze! Voor de Zakenstudiekring Schie dam hield de heer Simon de Waard, de bekende ornitholoog en cineast uit Rotterdam, gisteravond in Hotel Beyersbergen aan de Vlaardingerstraat een interessante lezing. Het onderwerp, waarover hij sprak was „Portugal, de tuin van Europa" Aan de hand van films, dip de heer De Waard vertoonde, gaf hij op boeiende wijze een goed beeld van het in de uiterste Zuid west-boek van Europa gelegen land, Portugal. In dit land aan ae landzijde be grensd door Spanje en aan de kust begrensd door de Atlantische Qceaart en de Golf van Biscaye is veel moois te zien. Vandaar dat Portugal voor menige toerist een land is, waar men graag wel eens een poosje wil vertoeven. Met be langstelling volgden de aanwezigen de lezing van de heer De Waard, die voor de leden van de Zaken- studiekring geen onbekende is. De heer Byioo heette de aanwe zigen welkom. Esperanto'Agendo Merkredon, la 24an de novembro. Klubvespero Etulo rakontos ion pri surakirgo. Venu sed rezervigu vian sidlo kon, Ia pasintan semajnon la cambro estis plen-plena. Mej. Mr J. W. L. Meijer uit Den Haag heeft Zondagochtend j.l. in Musis Sacrum voor de leden en belangstellenden van het Humanistisch Verbond te Schiedam gesproken over „De Psychologie van de Massa-beweging". In korte doch duidelijke trekken schetste Mej. Meijer in haar inleiding de kenmerkende eigenschappen van de massa-beweging en van de mensen die er zich toe aangetrokken voelen. Op grond van de resultaten van een onderzoek, in het na-oorlogse Duitsland ingesteld, naar de karak ter-eigenschappen van adspirant- ambtenaren onderscheidde mej. Meijer twee menssn-typen: a) de mens met een zgn. humanistisch ge weten. d.w.z. met een bewust schuld- bese; b) de mens zonder bewust schuldbesef, het zgn. autoritaire ge- welenstype. Het tweede type bezit uiteraard wel een geweten, doch dit spreekt al leen waar de relatie tot het gezag in het geding is. Het type kenmerkt zich. door een strikte loyaliteit jegens het gezag, in welke vorm dit zich ook manifesteert. Onder godsdiensti- gen is het dit type dat de nadruk leg op het God vrezen. Het genoem de onderzoek bracht aan het licht, dat de mensen van het autoritaire gewetenstype voornamelijk voort kwamen uit streng patriarchale ge zinnen, terwij] bij de opvoeding van de mensen van het humanistische ge wetenstype de nadruk op liefde en vrijheid gelegen had. Het laatste type bleek vooral "op het gebied van kunsten cn weten schappen een werkkring gezocht te hebben, het eerstgenoemde type was veelal ambtenaar of militair ge weest. De angst-gevoelens, waaraan ieder kind in rnjn. prille jeugd onder hevig is, zouden aldus Mej. Meijer als gevolg van het autoritaire ge zag van de vader niet gesleten zijn „Gouden regen" zilveren regen „Gouden Regen" Is de naam van het blijspel, dat gisteravond in Musis Sacrum door dr Schiedamse Toneelvereniging „Utile Dulci" is opgevoerd. Lu waar In Schiedam Utile Duld op het toneel verschijnt weet men, dat dit optreden belangeloos is voor een liefdadig doel. Dit doel van gister avond was de schiedamse Gezondheidskolonies. Al is het aan Utile Dulci niet wogen gelukken, met „Gouden Re gen" een gouden regen over de Schiedamse Gezondheidskolonies te laten dalen, in ieder geval zijn wij ervan overtuigd dat deze kolonies HANDBAL: Door de 4—2 overwinning van DWS op Vires et Celerïtas gaan de Schiedammers in poule A aan de kop van deze zaaïhandbalcorapetitie. Daar de naaste concurrenten Dyna mo. Actief en WF reeds twee of meer verliespunten hebben opgelo pen, staat DWS met twee gewon nen partijen boven aan de ranglijst. Tot heden, hebben de DWS-ers zich buitengewoon, goed geweerd,. en. zichzelf overtroffen. De wedstrijd te_ gen Vires stond op lager peil dan de eerste ontmoeting tegen wF, waarin fel om de overwinning gestreden moest worden. Vires, dat enkele in vallers telde, leverde voor DWS niet zo'n groot gevaar, zodat ook het spel peil van DWS gedrukt werd. In- dien er minder fouten door DWS ge maakt waren, dan had de score zeker een stuk hoger kunnen wezen, Ber- tus Goedhart in het DWS-doel deed weer goed werk, zodat het voor Vi res moeilijk was om het DWS-doel te doorboren. De DWS-dames hebben kans ge zien. om met 5—3 de meerdere te blijven ran Vires et Celerftas. Het heeft er echter lang naar uitgezien dat Vires met de eer zou gaan strij ken. Pas tegen het 'einde van de wedstrijd liepen de DWS-dames uit, en wisten zij de overwinning veilig te stellen. Door het niet medespelen van Met de Uil was het DWS-elfta! niet op zijn sterkst, zodat het lang duurde alvorens er enigszins Pro ductief spel gespeeld werd. Het meest productief waren Hel Rolart en Corrie Koorn welke beiden voor de doelpunten zorgden. W ilton~Fijenoord Wilton Fijenoord speelde Zondag gelijk tegen Actief, dat daarvoor het sterke Dynamo 2 punten afhandig had gemaakt. Al reeds in de eerste minuut kregen de Schiedammers een vrije worp te nemen, die feilloos werd benut, hierna zette Actief alle zeilen bij en. wist uit te lopen tot een 42 voorsprong die de Wilton- ploeg echter weer wist weg te wer ken en zodoende de einduitslag op 5—5 te brengen. Dames 1 verloor van RODA met 2—1 en heeft nu ook 1 punt uit 2 wedstrijden. Heren 2 boekte de grootste overwinningen; eerst ver sloegen zij Snelwiek 2 met 10—1 en. kort daarna kregen de reserves van Actief een lesje in zaalhandbal en gingen ten onder met 92. Dames 2 scoorde 2 maal tegen Dynamo 2; de Rotterdammers wisten niet een maal de roos te treffen en zo wonnen de Schiedammers met 2—0. De juniorjongens verloren beide wedstrijden, eerst tegen De Meeu wen met 0—1 en van de Schutters met 2—4. Juniormeisjes Jeden beide grote nederlagen. Van Actief werd ver loren met 2o en van DWS met 0—8. De meisjes adspiranten won nen met 50 van Actief. Voorwaar een fraai resultaat voor deze benja mins. uiterst dankbaar zullen zijn voor de „zilveren regen" welke voor hen zal overgebleven zijn. Goede wijn behoeft geen krans, zegt een spreekwoord, wat voor de volle honderd procent ook voor Utile Dulci geld. Met alleen de kwa liteit van de gekozen stuken, maar ook de kwaliteit van het spel welke regisseur Ab. van Vegten met de speelsters en spelers weet te berei ken, brengt altoos sfeer in de-zaal. Zo was het ook gisteravond in Musis Sacrum. Gezellig cu kalm in de goed bezette 2aai, met een in tieme sfeer. Het Engelse blijspel inv drie be drijven was van J. B. Priestley en speelt in de villa „Gouden Regen" van'George Radferm George heeft een klein gezin mét vrouw en jonge dochter, doch zijn schoonzuster met haar echtgenoot zün uit Indié ge repatrieerd, en zijn reeds enkele weken gelogeerd. Zijn dochter wenst zich te gaan verloven. De as. ver loofde heeft geld nodig om een zaak op te zetten. Ook de logeergasten trachten geld los te krijgen om ,iets" te beginnen. Op een Zondag avond vertelt George aan tafel op een zeer lakonieke manier dat hy zijn fortuin te danken heeft aan het maken en verspreiden van vals geld. De schoonzoon in spé verlaaj direct het huis. Ook de anderen vertrek ken. wanneer een detective van Scotland Yard op bezoek is ge weest. Hoewel eerst wordt voorge geven dat het gehele verhaal slechte een verzinsel is geweest, blijkt later dat dit niet zo is. Het per abuis uit geven van een vals vijf dollar biljet door George levert 't laatste bewijs en hij wordt gearresteerd Wij willen geen namen noemen van speelsters of spelers, doch me nen te voldoen met te schrijven, dat het gisteravond weer spel was van Utile Dulcr op „haar best"". Na afloop heelt dr A. Hoogendyk, voorzitter vsn de Schiedamse ge- zondheidskoionies de speelsters en spelers van Utile Dulci bedankt op de eerste plaats voor hun optreden ten bate van de kolonies, doch op de tweede plaats voor het b-zonder goede spel wat werd geleverd. De dames en de soufleuse bloemen zoals dat behoort te geschieden doch zich gecontinueerd hebben en zich naderhand op andere autoritei ten zoals de chef, de Staat, God etc. gericht hebben. De mensen van het autoritaire ge wetens type zijn gefrusteerd: het steeds gebieden en verbieden in de jeugd heeft hun geen gelegenheid geschonken zich te ontplooien en, dusdoende, zelfvertrouwen te ver werven. Zü zijn geneigd steun te zoeken en te vinden bij strikte ge dragsregels. bij dogma's. Een gevoel van onmacht om iets van het eigen leven te maken kenmerkt hem en bijgevolg zijn zij zeer ontvankelijk voor de suggestie, uitgaande van elke massabeweging, dat zij als lid daar van als deel dus van die collec tiviteit toch iets tot stand kunnen brengen. De2e mensen, zo zei Mej. Meijer, staan a.h.w. langs de levensweg te liften en sluiten zich aan bij de eer ste theorie die langs komt. Zo ver dween in Duitsland, na het aan de macht komen van Hitier. het grote aantal communisten ineens groten deels, terwijl het aantal nazi's te zelfdertijd sterk toenam. Andere sociale oorzaken van frus tratie zocht Mej. Meijer niet, zoals Marx, alleen ia de economische sec tor, doch ook en vooral in de psy chologische. Zo bijv. het wegvallen van het zelfrespect tengevolge van werkloosheid of de overgang van handwerk naar fabriekswerk. Essentieel voor de massa-beweging is het schenken van overigens on gegronde hoop alsook het aan wakkeren van latente haatgevoelens. Gefrustreerden hunkeren naar hoop. De haat gemeen hebben, werkt ver broederend aangezien het rationele weerstanden wegneemt. Elke massa beweging heeft een duivel nodig. Voor Hitier waren het de Joden, voor Stalin was het Amerika. In de ontwikkelingsgang van elke massa beweging zijn globaal twee phasen te onderkennen. De beweging komt op gang door de voormannen van het woord, hervormingsgezinde mensen, die tot het aanvaarden van reële her vormingen in staat en bereid zijn. Al gauw worden deze gangmakers ver- drongen door de fanaticus, de uitver koren. leider der gefrustreerden. De beweging krijgt dan een irrationeel karakter, kenmerkt zich door een waarde-verlies van het heden en gaat irreële eisen stellen. AUeen door het wegnemen van de oorizaken van de frustratie is het mogelijk een massa beweging ten einde te doen lopen, aldus Mej- Mr. j. W. L. Meijer tot besluit van haar boeiende inleiding. Ursus heeft Zondag twee punten aan haar totaal toegevoegd door Bloemhof in een spannende wed strijd met 32 te verslaan. Het was Ursus dat cU na het beginsig- naal aanviel iet verder kwam dan enige l i i -• Bloemhof open- do dc scoic* tl ucli voor rust wist Ursus de stand weer op gelijke voet te brengen, 11. Na rust was het spel van de Schiedammers niet zo best. Wel werd er enthousiast gespeeld, doch het plaatsen was slecht. Het werd 21 voor de tegenstander, doch Ursus maakte weer gelijk, nu door Huigen uit een toegewezen straf schop wegens hands Ursus gaf nog met gewonnen en slaagde er in 10 minuten voor het einde van de wedstrijd het winnende doelpunt te maken. Dc linksbinnen Van Kam pen was de maker van dit - doel punt cn bezorgde daarmede zijn club de volle winst. Het tweede elftal versloeg Marti- mv 2 op eigen veld met 41 en het derde maakte het succes voor Ur sus volledig door Dilettant 3 mei een 62 nederlaag naar huis te zenden. Oefening baart Kunst99 geeft concert Het Harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst" zal Donderdag 25 No vember in het Passage-theater een. concert geven. De leiding berust bij da heer J C. M. Feltzer. Een aan- ontvingen tal ouden van dagen zal dit con cert bu kunnen wonen. maken contact in Irene Gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven was Zaterdagavond tot de laatste plaats toe bezet met belang stellenden voor de Christelijke Pad- vmdersvereniging „De Schakel", die hier een feestavond gaf. Hopman Reedijk opende de avond en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna nam hij de padvinderswet, de welpenwet en voortrekkersmotto af, hetgeen een plechtig ogenblik was. De jonge padvindertjes, die druk aan het praten waren, hielden prompt hun mond en luisterden aan dachtig toe. De Schiedamse Padvindersband „De Havo" kondigde zich daarna aan met klaroengeschal en dat deden, zij prima- en met veel lawaai. In hun vlotte uniform vormden zij een. aar dig toneeltje en de aanwezigen ap- plaudiseerde hartelijk voor hun bij drage. Enkele voortrekkers voerden het schetsje „Voor de dokter" op. Twee padvinders gaven op hun mondhar monica enkele liedjes ten beste. De Welpen deden ook goed hun best met enkele stukjes en voerden vlot te gymnastiekoefeningen uit. De heer Gieselbaeh bespeelde zijn accordeon en bracht met zijn wijsjes de goede stemming cr in. Door de Verkenners werd opge voerd „De Houtduivenpatrouille" een spel in 3 bedrijven. De verkenners brachten dit spel in vlot tempo voor het voetlicht. De Tegie was in handen van Oubaas Reedijk. Na de pauze werd nog opgevoerd „Het Kikkertje", een klucht in één bedrijf. De „Ravo-band" besloot deze byzonder gezellige avond. Het verkeer over de brug naar de Hoofdstraat was gistermorgen van tien voor negen tot half elf gestremd. Een zandboot, die zwaar geladen was en de brug wilde passeren, raak te klem tegen de sluisdrempeL De brug stond een stukje open waar door het grote verkeer er niet over heen kon. AUeen öe voetgangers en wielrij ders konden over de brug klimmen om verder te gaan. Men Het een aan tal vrachtwagens komen die met man en macht werden volgegooid met zand. Omstreeks half elf Was het setup zover gelost dat het verder kon varen. Daarmee was de narigheid van omrijden voor de auto's weer voorbij. GEBOREN: Willem B.( z. van M. Soeters en C Scholten; Elisabeth C. M., d. van P. J. A- Verwaijen en G. M. Vester; Petrus Th., z. van P Th. van Rasteren en C. M. E. Kneppers; Margaretha J. L., d, van A J. Th. van Boenen en J. C. C. M Heeze; .Hans, z. van J. H. Plan ken en J. Schuurman; pyulus J. M., z. van S. P. Snel en P. E. Smit. Maria J., d. van idem; Wilhelmus J. L., z. van P. G. Sta en A. A. C. Peterse; Yvonne, d. van F. J. van Pelt en J. M.. Poot; Gezina, d. van M. A. Hersbach en G. Eijkenbroek; Wülemina, d, van C. A. Houtzager en C W. Rijneveld. OVERLEDEN. W. Kok. -56 jaar. vr. van F. Hommel; E. "M. Neder- pell 70 jaar, weduwe van G. L. J. Snijders. De wedstrijd PTTS—21 Up I heeft zich gekenmerkt door een bijzonder voorval. Bij een van de partijen van deze wedstrijd liep ,een der spelers tegen dc tafel, waardoor de tafel door zjjn poten ging en met een doffe knal tegen de grond smakte. Uit deze gebeurtenis blijkt wel dat men niet alleen op de conditie der spelers moet letten maar ook op het materiaal. Na enig getimmer werd het mankement weer verholpen en konden de wed. strjjdcn weer doorgang vinden. In dc le klas speelde alleen N.Ö. A.D. Zij moest op bezoek bij het Dovdtse Effect 2. Bij deze wedstrijd bleek het weer dat het heel belang rijk is dat de spelers _cen constante vorm onder de competitie behouden. By Wifra was het Marijncn die toen de beste prestatie verrichtte; tegen Rono was het Jo Vis en in de laatste wedstrijd tegen Effect was het Jan Meuldijk die in zeer goede vorm stak. Hij bleef in dit duel ongeslagen. Kees Marijnen zorgde voor 2 over winningen. Jo Vis bleef zonder winst. Het dubbelspel werd in de 3e game verloren met 2119, zodat de punten met 5—5 gedeeld werden. Het was een aantrekkelijke wedstrijd waarbij soms goed tafeltennis werd gespeeld, terwijl bij sommige wedstrijden ook de spanning nog een hartig woordje meesprak. Irt de tweede klas moest Lafamo zijn le verliespunt boeken. In de ■wedstrijd tegen. Kaveka werden de punten verdeeld. Het feit dat Chris fteymer voor deze wedstrijd niet uitkwam was ongetwijfeld van in vloed op de uitslag, de wedstrijd had anders zeker de volle winst voor onze stadgenoten opgeleverd. De andere Schiedamse 2e klasser Ready doet het ook goed. Zü ver sloegen in de Beurs bet toch lang niet zwakke Xerxes 3 met 7—3. Wim Bruning excelleerde in deze wed strijd met 3 winstpunten; Arnold Braak en Gouka boekten 2 overwin ningen. Het dubbelspel ging voor het eerst in 2 seizoenen voor Ready ver loren, Verdere uitslagen in deze klas zijn N.OA.D. 2—Xerxes 4 7—3. P.T.T.S. kwam de afgelopen weck in actie om de strijd aan te binden tegen de concurrent in zijn afdeling van de 3e klas 21 Up 1. Het werd een uiterst spannende wedstrijd. Mo gelijk was het een voordeeltje dat bij de stand 19—16 in de 3e game voor een der 21 Up-spelers in zijn partij tegen Cor Pluym, dat de tafel het begaf, want toen men de partij voort zette na de met kunst en vliegwerk verrichte reparatie was het Cor Pluym die de winst uit het vuur sleepte door met 22—20 te winnen. Een overwinnaar kwam in dit duel niet uit de strijd; ook hier werden de punten met 5—5 gedeeld. Wilton ging op bezoek bij Gewaro. 1; ook Wilton was in zware strijd ge wikkeld om de winst en ook hier was een 5—5 uitslag het resultaat. In deze klas werden nog gespeeld: Ready 2—Eendracht 5 9—1; Carbon 7— Wilton 2 55; Overschie 3—N.O. A.D. 3 2—8, In de Ie klas afd. Rotterdam kwam het wisselvallig spelende S.C.F. weer met een overwinning uit de bus. Het was invaller A. Loenjers die 3 par tijen won. De uiteindelijke overwin- In Mono pole: Wie de film Fietsendieven maar zozo gevonden heeft of eigenlijk ver- velend, zal stellig Bittere Rijst een prachtige film noemen. Helemaal ongelijk beeft bij niet die zo oordeelt, want Bittere Rijst wemelt inderdaad van de fraaie opnemingen, waaraan een man als De Santis zün ongetwij feld groot vakmanschap gewijd heeft. Dc sociale achtergrond van Bittere Rijst is ook niet mis; 'n epos te ver vaardigen van de nood der duizen den vrouwen, die jaarlijks veertig dagen in de rijstvelden op de Po- Vlakte komen werkon, is voorwaar een loffelijk streven en als men dit streven Zuiver bad weten te houden, was er wellicht een film ontstaan die men in alle opzichten voorbeel dig had kunnen noemen, want alle factoren waren hier aanwezig om zo'n kunstwerk te realiseren. Maar nu blijkt dat de makers van deze film bun talenten hebben ver morst aan een dusdanig kitschver- hasL dat bij, die het goed meent met de film. wrevelig moet constateren, dat hier een pracht kans tot een bij zondere filmische prestatie verknoeid werd, doordat de gehele fraaie en lofwaardige opzet geofferd werd aan het triviaalste sensatie-vertoon waar een film zich maar aan kan bezon digen. Jammer. Wie zich echter van deze overwe gingen niets aantrekt cn de bioscoop bezoekt om eens te zien wat je niet elke dag ziet. kan zijn hart hier op halen. De beeldschone Silvana Mati- gano, miss Rome 1946, bijgenaamd de Italiaanse Rita Hayworth. oftewel de „super-atoombom van het witte doek", is het wel toevertrouwd de aandacht een uurtje te boeien, niet zozeer door haar innerlijke spannin gen als wel door de uiterlijke. Zij stelt een primitief, sensueel meisje voor, dat zich gemakkelijk door een aartsschelm laat beïnvloeden en ter- wille van een <vals) sieraad zich niet zou ontzien al haar mede-arbeidsters te ruïneren. Het loopt dan ook bit ter slecht met haar af. Maar voor zij dood ligt bij de hoge toren waar zij afgesprongen is ter zelfvernietiging, levert zij bewijzen van aantrekkelijk heid te over, blijkbaar terdege zich van haar roeping bewust, de verant woording voor het succes van deze film op haar poezele schouders te torsen. Jaarvergadering van de Bond v. Ouden v. Dagen De afdeling Schiedam van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen houdt morgenmiddag in gebouw Mu sis Sacrum aan de Lange Haven haar 8e jaarvergadering. Aanvang 2 uur. Zaterdag j.l. hield de CJVF- en CJMV-Ziekendieust afdeling Schie dam een propaganda-avond in het wijklokaai der Nieuwe Kerk. De voorzitter, de heer J. Kerdel opende deze avond met gebed, waarna een welkomstwoord volgde. Een vijf-lal jaren terug is men begonnen met het werk onder de zieken. Men probeer de het eerst voorzichtig en bij het bestuur en de weinige medewerkers werd de wens gekoesterd dat het werk zou uitgroeien. De voorzitter richtte een woord van dank aan de kern van 9 a lo medewerksters en medewerkers, die alles doen om het werk zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Hierna kwam. de heer H. Verhaar, landelijk Secretaris van het CJMV aan het woord. Hij hield een korte toespraak over „Tij delijk uitgeschakeld of tijdelijk Inge schakeld". Hij trachtte de aanwezi gen in te doen leven in het zieleleven van de zieke. Hierna vroeg de direc trice van „Het Zonnehuis" het woord. Het mag een kroon op het werk van de Ziekendienst genoemd worden dat deze directrice een zo hartelijk dankwoord sprak tot de medewer kers. Hieruit bleek weer temeer hoe het werk van deze ziekendienst ge waardeerd wordt door de zieken. Hierna bracht de Chr. Toneelgroep „Het Zuiden" een vrolijke revue. ning was 73. Uitslagen: Deadv 3 U.S.V. 6 73; ■Stadhuis 1Ready 4 10—0; Ready 5 -U.S.V. 8 7—3; Ger minal 7Ready 6 4—6; T C.K. 3 Vanhessen 3 91; Xerxes 8T.C.K. 4 5—5; Nebaro 3—TC.K. 5 3—7; P.H.M. 3T.C.K. 6 8-2; N.O.A.D. 4 Insullnde 4 6-^3; Zuid 3—N.O.A.D. 5 0—10; N.O.A.D. 6—Telefoon 3 7—3; N.O.AJD. 7V.T.R. 3 0—10. Het programma voor deze week is als volgt: le klas N.O.A.D. 3—Car bon 4 23 Nov. in de Beurs op de Dam. T.C.K. 1 is vrij. 2e klas GVMD 1Ready 1, 26 Nov.; DWL lLafamo 1. 23 Nov. 3e klas CB 3—PTTS I, 25 Nov.; Wilton 1Mullerco 2, - 25 Nov, Cantine Wilton, le klas afd. Rotterdam; Contact 3—SCF 1, 24 Nov. 2e klas afd. R'dam TSF 1 Esso 2, 25 Nov. Kiveva van Beveren straat. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Apotheek C. J. Jansen, Swammerdamsin- gel 43. Bellen bjj ongeval: G.G. en G.D., Tuiniaan 80. tel 69290. Leeszalen; Gem Openbare Leeszaal en Biblio theek. Lange Haven; geopend iedere werkdag tbehalve Maan dag» van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur Zondags gesloten. R-H. Leeszaal en Bibliotheek. Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8,30 uur. Zondags gesloten. Sted. Museum: 2—5 uur: Tentoon stelling van ..Japanse Houtsne den" Bioscopen: Passage: 2 en 8 uur „Rebecca". JVfnnopolc, 2, 7 en 9 uur: „Bit tere Rijst". Voorstellingen: Mails Sacrum; 8 uur Ned. Ka merkoor voor Kath. Kring. Tivoll: 8 uur Contactavond S.V. en H.V. Schiedam. Volksgebouw: 8 uur N.V.V. Jon ge Strijd. Blauwehttis- 8 uur Kijkavond Vara-Televisieclub. Arcade; 8 uur Concert en film Leger des Heils. Advertentie IM.) .r Geen enkel Jaar was onze sortering lederen poriemon- naies zo groot als nu» maar dit jaar waren wij ook in de bijzondere gelegenheid een hele labrieksvoorraad aan te kopen van een fabri kant, die een specialist is op het gebied van de betere ktein-laderwaren. De mooiste boxcalf-, echt saffiaan- en rundbox dames- en heren-portemonnaiex konden wij kopen voor prij zen, die gemiddeld vier vijf 'gulden lager waren don de normale prijzen. Kocht U ooit zo'n rijk uit gevoerde rundbox heren- of dames- huishoud-portemon- naie met driedelig papiervak, dubbel zilvergeldvak en aan alle zijden doorlopende pa tent treksluiting, onder de tien gulden? Nu koopt U voor deze Sint uit onze enorme collectie van honderden soorten, voor Vader en Moeder, een echt lederen rundbox portemon- naie, in de kleuren groen, rood en zwart, een kwaliteit die zij niet beter kunnen wensen, voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1