C 3 NET MEISJE Betere verbindingen gewenst voor Kethel en Nieuwland Baldadigheid bij de jeugd Verhoging van precario rechten voorgesteld Volmaakte koorzang door Nederlands Kamerkoor Twee jeugdige zeelui van beroving verdacht Heeft U iets verloren DRAAIERS INSTRUMENTMAKERS HALFWAS-BANKWERKERS gmjEsmra RAAD VRAAGT B. EN W. ANTWOORDEN Is er geen betere plaats voor nieuwe stadhuis? Brengt f 75000 per jaar in Schiedamse gemeentekas Schiedam wint van Poortugal Boeken in de Gem. Bibliotheek Een halve eeuw in gemeente dienst Kethelse kleuters vragen meer zorg Verbetering panden aan Parallelweg SVC-suceessen „Pro Rege" vraagt subsidie .Keetje Wipper' aangereden Familiefeest SV&HVS'dam Fiets uit kelder verdwenen AGENDA Burgerlijke Stand SCHIEDA Een geschenk waar iedere vrouw geluk kig mee zal zijn is: modieuze pullover of vest De Grote mode van dit seizoen een bekwame CHEF-UITVOERDER 'Woensdag 24 November 1954 Het rapport over het onderzoek van de begroting in de sec ties van de Gemeenteraad van Schiedam is interessante lectuur. Want de leden stellen vragen over de meest uiteenlopende kwesties de stad aangaande en het college van B. en W. geeft hen er antwoord op, waaruit veel te Ieren valt. Hieronder geven we weer wat over drie kwesties is besproken: de verbindingen met Kethel en Nieuwland, de baldadigheid onder de jeugd en plannen voor het stadhuis. Het aantal woningen in tuindorp Kethel wordt groter en straks komt cv de nieuwe zweminrichting. Van de autobusdienst van Kethel wordt - omdat het een uyrdienst is weinig gebruik gemaakt. Is het niet wense lijk buslijn 33 en 40 te combineren, een lo minutendienst van de gecom bineerde lijn te maken en de route te wijzigen? Dan zullen ook de be woners van Nieuwland een betere verbinding krijgen en de Vlaardin- gerstraat en dc Dam van autobussen worden bevrijd. Bovendien zal Kethel uit zijn isolement worden verlost, zo vragen de Raadsleden. De directie van de R,£.T. heeft te dezer zake het volgende medege deeld: Het combineren van de buslijnen 39 (v.m, K Westen) en «40 <v.m. L Kethel) moet worden ontraden, daar deze buslijnen een verschillend ka rakter kebben. Lijn 39 beoogt het Westen te verbinden met de binnen stad en het spoorwegstation van Schiedam. Lijn 40 is bedoeld als een verbinding tussen de landelijke woonoorden ten Noorden van Rot terdam (Kethel. Oversehie en Hille- gersberg) en dient tevens voor de verbinding van Kethel met binnen stad en spoorwegstation van Schie dam. Met 't oog op deze laatste functie kan thans niet meer met een uur- dienst worden volstaan. Het is dan ook de bedoeling van de R.E.T. om nog vóór het einde van bet lopende jaar een halfuurdienst op deze lijn te exploiteren, voor zo ver het het traject tussen het Tuin dorp en het station Schiedam betreft. Tevens bestaat het plan om de route van lijn 40 door Nieuwland te leggen, zodra de Burgemeester van Haarenlaan tussen P. J. Troelstralaan en Schiedamseweg is aangelegd, waardoor Nieuwland behalve door lijn 39 (zoals thans het geval is) ook door lijn 40 kan worden bediend. Vlaardingerstraat en Dam leveren voor een busdienst thans no« wel moeilijkheden op, doch waar binnen afzienbare tijd de route over Breed- straat en Ooievaarsbrug zal kunnen worden gelegd, verdient het gegn aanbeveling thans dit gedeelte van de oude binnenstad van elke bus- 4 verbinding te beroven Een busverbinding tussen „Qor- -zen" en Nieuwland" yia 't Westelijk stadsgedeelte zal weinig levensvat baarheid hebben. De ervaring bij de R.E.T. leertfj dat lijnen, welke de binnenstad niet aandoen, niet renda bel zijn. aangezien daarvan slechts weinig gebruik wordt gemaakt. BALDADIGHEID De jeugdbaldadigheid schijnt, naar het oordeel van verschillende leden van de raad toe te nemen en zii vra gen welk plan de politie en andere instanties hebben om haar te hesfcrij- den. Dezelfde leden achten het gewenst, dat tot vorming van een jeugdver- keersbrigade wordt overgegaan, ge zien ook de goede resultaten verkre gen in vergelijkbare gemeenten. Wanneer de Burgemeester Knapper t- laan voltooid zal zijn. zullen kinde ren deze niet zonder geleide kunnen oversteken. Dit geleide kan beter aan jonge mensen worden toever trouwd. dan aan poiitie-agenten, die eigenlijk een andere taak hebben. B. en W. antwoorden hierop als volgt; Hoewel de omvang van de balda digheid der jeugd niet mag worden onderschat, kan niet van. een noe menswaardige toeneming worden ge sproken, In 1953 zijn 316 gevallen ge constateerd en in 1954 over dc maan den Januari t/m September 244 ge vallen. De afdeling kinderpolitie werkt de laatste tijd samen met de hoofden der scholen en is over de resultaten daarvan zeer tevreden. Het is van belang dat voldoende recrea tie-mogelijkheden voor de jeugd worden geschapen en, zoals bekend, wordt daaraan volle aandacht be steed. De vorming van een jeugd- verkeersbrigade is reeds ter hand ge nomen. De kosten hiervan worden thans door de Vereniging voor Vei lig Verkeer gedragen. Het geleiden van de kinderen bij het oversteken van do Burgemeester Knappertlaan zal eerst nog enige tijd door de poli tie zelf moeten geschieden, daarna door de leden van de jeugdverkeers- brigade onder toezicht van de poli tie. Algemeen is door de raadsleden gevraagd naar de vordering van de plannen voor de stadhuisbouw. Met' betrekking hiertoe worden de vol gende vragen gesteld: a. Is er al enige mededeling ontvangen of be staat wellicht reeds zekerheid, dat het aantal woningen, dat afgebroken moet worden voor het bouwen van een nieuw stadhuis, ais extra contin gent wordt verleend? b. Hebben B. en W. al overdacht wie als architect benoemd zou kunnen worden voor het bouwen een nieuw stadhuis? Zal die benoeming moeten geschieden door B. en W, of door de raad? Een aantal leden heeft in het afge lopen jaar met verlangen uitgezien naar enig bericht van. het college over de vorderingen, die de stadhuis plannen maken. Het is hun bekend, dat er veel moeilijkheden gerezen zijn, maar zij zouden met aandrang het college willen verzoeken te trachten deze moeilijkheden zo snel mogelijk te overwinnen. De tegen woordige huisvesting van verschil lende diensten maakt dit beslist noodzakelijk. Ook zouden zij gaarne van het college willen vernemen of er nog een verdere studie is gemaakt van de plaats voor het stadhuis, om dat dit hun belangrijk lókt. zowel uit stedebouwkundig oogpunt ais uit het oogpunt %ran de volkshuisvesting, Zfj achten nog steeds de plaats die thans is aangewezen niet ongeschikt, maar zijn er ook niet van overtuigd dat geen betere plaats zou zjjn te vinden. B, en W. antwoordden hierop, dat a. Op hun aanvrage om extra con tingent nog geen beslissing is ge nomen; b. Omtrent de benoeming van een architect nog geen medede lingen kunnen vwrden gedaan, aan gezien de winnaars van de hoofd- premies zich tot de Permanente Prijsvraagcommissie hebben gewend teneinde een arbitrale uitspraak uit te lokken. Na de vergadering van de raad van 25 November 1953. waarin de defini tieve plaats voor het nieuwe stad huis is aangewezen, heeft een ver dere studie hieromtrent uiteraard geen zin, zodat deze ook niet is on dernomen. B. en W. hebben de Raad aangeboden een ontwerp-verordening op de heffing en invordering van gelden voor het gebruik of genot van voor de openbare dienst bestemde gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen, alsmede voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond of voor de openbare dienst be stemd gemeentewater, welke verordening kortheidshalve als de z.g. prc- carioverordening kan worden aangeduid. De verordening, krachtens welke deze rechten thans worden gehe ven, dateert van 1899. Enkele tarie? ven zijn in 1918 herzien; het tarief voor het gebruiken van openbare gemeentegrond voor het daarop leg gen of plaatsen van goederen is in 1933 nogmaals herzien en m het zelfde jaar werd het hebben van weeg- en verkoopautomaten belast baar gesteld. Alleen al hieruit blijkt duidelijk, dat de bestaande verordening is ver ouderd, omdat sinds haar vaststelling de waarde van het geld sterk is ge daald. Aanpassing van de verordening aan de gewijzigde omstandigheden door zonder meer de tarieven te verhogen is niet mogelijk, omdat eensdeels verschillende voorwerpen om onbekende redenen niet als be lastbaar zijn genoemd en anderdeels, door de ontwikkeling van de tech niek cn door de gewijzigde omstan digheden in het economisch leven en het maatschappelijk verkeer, het gebruik is ontstaan van voorwerpen, waaraan bij de samenstelling van de oude verordening niet kon worden gedacht Niet vermeld in de oude verorde ning, doch wel opgenomen in het ontwerp, zyn benzine- en oliepomp- installaties e.d. inrichtingen, met in begrip van leidingen, vulputten en draaiarmen, tanks, lucht- en water pompen; mestvaalten; inritten; rij wiel- en reclametegels; vlonders, Spoeltrappen, bruggen, perrons; tui touwen; halteborden, wegwijzers, voor zover niet geplaatst door de ANWB of de KNAC; reclamezuilen, lichtmasten; heimachines, kranen ten behoeve van bouwwerken, lie ren, betonmolens, asphaltketels, zand- trechters; loodsen, keten, walhuisjes e.d. opstallen; planten- en bloem bakken; borden op de openbare weg; rijwieirekken; kraanbanen; kranen; transportbanen; transport buizen; spandoeken. Daarentegen hebben B. en W, ge meend in net ontwerp niet uitdruk kelijk te moeten opnemen het ge bruik van openbare gemeentegrond tot 't plaatsen van een kraam, stai- wagen of tafel, tot verkoop van eet-, drink- cn andere koopwaren, omdat zij van oordeel zijn, dat. aangezien de waarde van de grona voor een dergelijk gebruik afhankeliik is van zovele factoren, welke in de veror dening niet kunnen worden voor- zien. de hierbedoelde materie vaak beter incidentcel met de belangheb benden kan worden geregeld. Als een ander bezwaar tegen de oude verordening geldt, dat deze slechts regelt de heffing van het recht bij het verlenen van een ver gunning tot bet gebruik oi genot van voor de openbare dienst be stemde gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen of tot het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond of -water. Zonder de aanwezigheid van een vergun ning is dus heffing van het recht volgens de verordening niet moge lijk, hetgeen, door de scheiding tus sen politionele- en fiscale controle, tot nadeel voor de gemeente leidt. B en W. menen derhalve dat in het ontwerp slechts de heffing voer het gebruik of genot of voor het hebben van voorwerpen op zichzelf, dus zonder verband met enige ver gunning, moet worden geregeld. In dit systeem is het de taak van de ambtenaren der plaatselijke belas tingen er op toe te zien. dat de ver schuldigde belasting wordt voldaan en heeft de politic het toezicht op ae naleving van art. 11 der Alge mene Politieverordening, dat het hebben van een vergunning voor schrijft. Ook wordt als een onbillijkheid van de oude verordening gevoeld, dat deze in art. 6. sub 3, elk kada straal perceel, geheel of gedeeltelijk gebouwd, belast met f 1.50 wegens de lozing van hemelwater of andere vloeistoffen in openbaar gemeente water of in openbare gemeente- riolen, zulks ongeacht de grootte van het perceel. Voor een 2 of 3 kamer woning moet evenveel worden be taald als voor bijvoorbeeld een villa, een groot zakenpand of voor een geheel huizenblok, dat in het ka daster als slechts een enkel per ceel is opgenomen. Daar er een verband mag worden verondersteld tussen de grootte van een perceel en het belang, dat dit heeft bij een goede riolering hebben wij gemeend in het ontwerp het ta rief afhankelijk te moeten, stellen van de belastbare opbrengst van het gebouwd eigendom. Het komt ons voor, dat een tarief van f2,voor elke f 100,of ge deelte daarvan van de belastbare opbrengst van het gebouwd eigen dom redelijk is tc achten. Bij dit tarief toch worden de kleinste per celen niet noemenswaard hoger be last dan zij thans zijn en wordt voor de grotere percelen een redelijke bijdrage geheven in de kosten van de riolering. Naar schatting zal tengevolge van het nieuwe tarief ongeveer 175.000 meer in de gemeentekas vloeien. KORFBAL; De vorst van Zaterdag op Zondag heeft weer vele velden onbruik baar gemaakt en dit hebben de korf ballers duidelijk kunnen ervaren. Er werden Zondag slechts twee wed strijden gespeeld. Scihedam won zonder veel moeite met 6—2 van Poortugaal en Succes 2 kreeg een lesje van de kamoioenscandidaat Hillesluis. De Rotterdammers togen met een 17 overwinning huis waarts. Door het aalgladde veld en de in dezelfde conditie verkerende bal is de strijd tussen Schiedam en Foor- tugaal een tamme vertoning gewor den. De thuisclub was zijn tegenstan der echter duidelijk de baas. Na 5 minuten opende de dit seizoen goed op dreef zijnde D. Vermeulen de score en tien minuten later bracht dezelfde speler de stand op 2—0. Na een half uur volgde het derde doel punt van de hand van Mej. I. v. d. Maas, maar nog juist voor^de rust kwam het legen punt van de bezoe kers. Een ogenblik van onoplettend heid buitte Poortugaal direct na de hervatting goed uit, door de achter stand tot 3—2 te verkleinen, maar daarna had men weinig in te bren gen. Mej- S. Krug liet 42 noteren en in de beginopstelling stelde de productieve Vermeulen de eindstand op 6—2. Van de junioren is het A-ploegje van Succes er dit seizoen goed in. In de uitwedstrijd tegen Trekvogels A werd de vierde overwinning behaald (16). Schiedam A en Succes B moesten beide op eigen terrein de eer laten aan hun tegenstanders, respectievelijk W.I.O.N. A en Span gen C met 0—3 en 12. Bij dc Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek zijn de on derstaande Engelse romans te ver krijgen, Morris. J. Malcolm, ,,The wise bamboo". Een Amerikaanse lui tenant, die na de tweede wereldoor log als hotelhouder in Tokio werk te, vertelt op humoristische wijze over het leven in deze stad en de mensen in zijn hotel. Roberts, C'. „The remarkable young man". Na de dood van John Keats blijft zijn trouwe vriend, een kunstschilder, in Rome, en wordt daar opgenomen in het society-le- ven van de Engelse kolonie. Scott, 3. D. „The end of an old song*. De geschiedenis van drie mensen, nauw verbonden met een oud Schots landhuis, levend in deze na-oorlogse wereld, waarin geen plaats meer is voor oude tradities en waar oude waarden niet meer gelden. Sharp, M. „The gipsy in the par lour". Het rustige bestaan op een boerderij in Devon, waar drie schoonzusters met haar echtgenoten wonen, wordt verstoord, wanneer de jongste, ongehuwde zwager het meisje van zijn keuze mee naar huis brengt, dat haar verloofde echter verlaat, wanneer haar opzet de boerderij te erven, niet slaagt. Street, A. G, „Kittle cattle". Een, Loijdense jongen, wiens verlan gen- het' is, boer te worden, maakt een leertijd door op het land, maar kan zich pas zelfstandig vestigen, wanneer hij na een jarenlange on derbreking van zijn werk uit de oorlog terugkeert. Welch. D. „Maiden voyage". Reisindrukken van een jongen, die na van school weggelopen te zijn, alleen en voor het eerst de grote reis van Londen naar China maakt. Vijftig jaar lang heeft de heer De Vlaming plichtsgetrouw zijn werk verricht bij het onderhoud van de gemalen in de gemeente Schiedam. Dit is een lange tijd om in ge meentedienst door te brengen en hij zou dan ook al eerder met pen sioen hebben kunnen gaan, maar op zijn verzoek is hij aangebleven tot hij het bijzondere vijftigjarige dienstjubileum kon vieren. Dit zal Vrijdagmorgen geschieden i de aula van het kantoor van Gemeentewerken aan de Korte Ha ven. De jubilaris zal dan. gehuldigd worden door zijn chefs. Andermaal heeft de Rotterdamse rechtbank zich langdurig bezigge houden met do behandeling van de zaak tegen twee jeugdige «celui, die in de nacht van 30 September op 1 October In een stille straat in Schiedam getracht zonden hebben de Peruviaanse zeeman AL G., met wie ay in een dancing hadden keu nis gemaakt, van diens geld te he roven. Beide verdachten waren weinig positief in hun verklaringen, die bovendien nog sterk uiteenliepen en die ook in veel opzichten afwe ken van die, welke zij voor de po litie en voor de rechter-commissa- ris hadden afgelegd. De Officier van Justitie was echter van hun schuld aan het tenlaslegelegde overtuigd en eiste daarom tegen de negentien jarige Rotterdammer w. den H. een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaren en tegen de vier jaar oudere Fis Taisto Y. U. V. een gevangenis straf van tien maanden, zonder af trek cn zonder voorwaardelijk. Deze laatste beweerde, dat de Pe ruaan hem, nadat zij reeds het cafe hadden verlaten, beledigd zcu heb ben, waarop hij in woede zou zijn ontstoken. Volgens de Rotterdam mer echter zou de Fin in het cafe reeds van plan zijn geweest de Pe ruviaanse collega, die vrij veel geld bij 2ich zou hebben, in een stille en nagenoeg onverlichte zijstraat in de omgeving van de dancing, te bero ven. Inderdaad hebben de twee jeug dige zeelieden hun collega in die straat neergeslagen. Het hulpgeroep van het slachtoffer alarmeerde ech ter toevallig passerend echtpaar, en zonder buit zouden beide verdach ten zich toen uit de voeten hebben gemaakt Mr W. Smjufciö, raadsman var» «Je Finse verdachte, was van mening dat poging tot beroving zeker niet bewezen geacht kon worden. Hij bepleitte daarom vrijspraak en vroeg bovendien de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn client. Aan dit verzoek werd door de recht bank niet voldaan, waarna de uitspr Werd bepaald op Dinsdag 7 Decem ber. De werkzaamheden van de beide kruisverenigingen in Kethel „Het Groene Kruis" en het „Wit-Geic Kruis' breiden zich steeds verder uit. zodat reeds dit jaar een flink financieel tekort te venvachten is. Het kleuter onder zoek heeft een grote achterstand, want enkele hon derden kleuters wachten nog op het eerste onderzoek cn ook het perio diek onderzoek raakt achterop. Het tekort op de exploitatiereke ning wordt veroorzaakt door het uitbreiden van het aantal zittingen van twee op drie per maand, het verhogen van het honorarium voor de specialist en het honorarium voor een eventueel aan te stellen plaats vervangend leider en een admini stratiehulp. Het benodigde bedrag is f650.per jaar, welk bedrag B. en W, beschikbaar willen stellen B. en W, hebben de Gemeente raad verzocht een crediet van f13,600 beschikbaar te stellen voor herstelwerkzaamheden aan verschil lende panden gelegen aan de Pa rallelweg. Met het oog op de plan nen tot ophoging van de spoorbaan en de spoorwegwerken heeft men deze zaak even aangehouden. Inmiddels is echter- gebleken, dat herstel van deze panden geen uit stel kan lijden en men het risico van de nadelige invloed van de spoorwegwerken zal moeten riske ren. Uit een bespreking met de Spoor wegen is gebleken, dat het terrein vlak voor de panden aan de Paral lelweg lager zal laten liggen dan de eigenlijke spoorweg. Dit 'in ver band met de- toestand van deze panden. LX ET is een beetje dwaas en heel aa erg jammer, dat het Nederlands Kamerkoor in Rotterdam of om streken zo hoogst zelden opstreedt. Ware het niet. dat de vele radio- uitzendingen deze koorzang vaak in onze huiskamers bracht, dit natio nal e ensemble zou in deze con treien althans een vrijwel vol slagen onbekende zijn gebleven. Het Nederlands Kamerkoor en zijn dirigent Felix de Nobel worden ook builen de landsgrenzen op de han den gedragen, het werkprogramma van repetities en concerten is over vol, dus het is allemaal wel te be grijpen, maar men kan de Katho lieke Kring toch niet dankbaar ge noeg zijn, dat zij het plan, een avond van vocale a cappella mu ziek door dit koor van beroepszan- zoi gen, heeft weten te verwezen- geressen en -zangers te laten ver zorgen, heeft weten te verweren- lijken. Het is volkomen onbegrijpe lijk, dat de Schiedammers voor dit unieke concert niet meer belang stelling hebben getoond, zodat Mu sis Sacrum gisteravond niet eens geheel bezet was. Het is iedere enthousiaste koor zanger natuurlijk wel eens over komen, dat hij zo'n beetje ging filo soferen over perfectie, sublimatie en klankhomogeniteit van een vo caal ensemble. Elk koor zelfs dat met de minste pretentie streeft naar een bepaald doei en het is van tal van factoren afhanke lijk, waar de grens van het be reikbare tenslotte ligt. Bij het Ne derlands Kamerkoor denkt men n.et meer aan streven of grenzen. Dc-ze zangkunst is- volmaakt. Ten eerste zijn het hier vocalisten van professie,'die zich tot een koor heb ben samengevoegd. Ten tweede be slaat dit ensemble reeds 17 jaren en heeft het, altijd onder leiding van dezelfde dirigent, onnoemelijk veel gerepeteerd en geconcerteerd. Deze zeer belangrijke feiten zijn de onwankelbare pijlers, waarop deze superbe koorzangkunst rust. Voor hel overige zijn het de intelligentie van dirigent en koorleden en de Laaie programmakeuze, die alle gunstige factoren doen benutten tot een eindresultaat wordt bereikt, waarnaar men wensloos luisteren kan. Het Nederlands Kamerkoor heeft zich gisteren doen boren in een programma, dat belangwekkend was van het eerste tot het laatste stuk. De klassieke polyphonie voor velen inderdaad volkomen onbe kend terrein was vanzelfsprekend Volleybal De afgelopen weken zijn voor SVC niet onvoordelig geweest. Da mes 1 won de return wedstrijd te gen Unicum in Rotterdam zonder veel moeite met 40. Naar ALO maakten de meisjes echter een ver geefse reis, daar dit team niet op kwam. Dames 2 won met 40 van DEL 3, eveneens in een uitwedstrijd. Beide SVC-zestallen bewezen deze wedstrijden de grote waarde van betrouwbaar en foutloos ser veren, waardoor liet eigen team steeds punten kan scoren. Heren 1 kon tegen een onver wacht sterk ..Hou Stand" een 2—0 voorsprong niet in een overwinning omzetten. „Hou Stand" nam de laat ste twee games voor zijn rekening en zo verloren onze stadgenoten hun eerste punt. Ongetwijfeld was deze 22 stand de juiste uitslag van een goede en spannende volley balwedstrijd tussen twee gelijk waardige tegenstanders. Tactisch cn technisch was SVC misschien wat sterker maar de Hou Stand-aan vallen waren gevarieerder en vele smashes kwamen soms zeer onver wacht door. De vechtlust waarmee „Hou Stand" uiteindelijk zijn 2—0 achterstand wist weg te werken, was in die laatste games net iets te veel voor SVC. Heren 2 versloeg het nog onge slagen HVC 2 met 31. Naast ver schillende anderen die de SVC-ge- lederen zijn komen versterken, be wees Karei Scholten wel in het bij zonder een welkome aanwinst te zijn voor dit team en hopelijk zal deze speler na jaren van. non-acti viteit weer snel zijn oude spelpeil hebben bereikt. Met het huidige spelersmateriaal is voor SVC 2 het reserve-eersteklasserschap zeker niet uitgesloten. .Een theehuis voor Tobiki' voor Kath. Krhig In het Passage-theater zal de Haagsche Comedie Donderdag 16 December een opvoering geven van „Een theehuis voor Tobiki" voor de Katholieke Kring. Het is een blij spel in 3 bedrijven, geschreven door John Patrick. De regie is in handen van Cees Laseur. Het stuk toont ons de evolutie van Tobiki in Japan. Het theehuis is het eerste tastbare resultaat van de democratische denkwijze, die Washington door middel van Cap tain Fisby invoert. Als bet doek voor de laatste keer valt. dan is Tobiki democratisch cn wacht glim lachend op de volgende heersers, die met hun nieuwe denkwijze zul len komen. En deze heersers zullen komerr dit weet men zeker in To biki. Een kostelijk spel vol afwis selende taferelen (10 in getal), waar men met genoegen naar zal gaan kijken De muziek wordt verzorgd door leden van het Residentie-or kest o.Lv. Louis Stotiin. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9 12.30 uur en 2—6 uur: Sjaal en 1 paar kinderwantjes, vulpotlood. Te bevragen bij de vinders: Zwarte damospoitcmonnaic, v. d. Beedijk, Boclestraat 8a; damestas. Th En gering, Rubensplein 20a: kinder tasje, T. Gerritsen, Vellevest 3; schoolétui. H. Scheffers, Swammer- damsingci 49; rood étui, R. Huber, Lange Nieuwstraat 45b: rol tekenin gen, E. G. Vriethoff, Boongaardstr. 42 te Rotterdam; 1 paar glacé heren handschoenen, v. Tilborg, Willem Brouwerstr. 2b; haarstrik. H. Schreu- der, Rotterdamsedijk 305b; glacé da meshandschoen, H. Roossloot, Simon Stevinstraat 24; wollen sjaal, M. 't Hart, Eendrachtstraat 23; nylon kous, J_ Bosman, Ridrierkerksestraat 20; contactsleutel, Veltman, Visser straat 14. Men wil het Hoofdbestuur van de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" steunen in zijn werk onder de militairen. Het verzoek van deze Bond orr. een jaarlijkse subsidie van 2 cent per inwoner zal nader worden bekeken. Het gevraagde' be drag is evenwel te groot, daar de financiële omstandigheden van de Gemeente door B. en W. niet toe laten zo'n hoog bedrag te geven. Op de Over5dbieseweg ter hoogte van dc Parallelweg werd de 8-jari- ge scholier C. K. van de Parallelweg gistermorgen aangereden, door een motor, bestuurd door de heer A. G. 1 S. uit Den Haag. Het ventje hing arhter een auto en juist toen de mo- torrijder vlak bij de auto was, liet hij los en stak zonder op het verkeer te letten de weg over. De motorrij der probeerde hem te ontwykeii döor vol gas te geven, maar dit lukte niet. Het knaapje viel en klaagde over pijn in het hoofd. Door de GG cn GD werd hij naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, waar men een lichte hersenschudding constateerde. De motorrijder kreeg lichte schade aan zijn motor. Adventbijeenkomsten door Oecumenische Jeugdraad De Oecumenische Jeugdraad Schie dam zal ook dit jaar weer twee Ad- ventwijdingsdtensten houden in de Lutherse Kerk aan de Lange Nieuw straat. Deze diensten worden gehou den op Woensdag 15 en Donderdag 16 December 's avonds om 8 uur. De lekespelgroep van de Oecume nische Jeugdraad zal opvoeren het Kerstspel van dr J. R. Callenbach. Op Zondag 12 December zal in de Lutherse Kerk een tweede Oecume nische Zangdienst worden gehouden. Voorganger in deze dienst is ds E, J. Oomkes. Aanvang 8 uur. vertegenwoordigd. Het is een ge bied, waarop dit koor zich heeft toegelegd en dat, behalve ongelofe lijk knappe compositietechnieken tai van verfijnde geestigheden be val. Het echolied van Orlando di Lasso en de Krekel van Josquin des Prés waren kostelijke voor beelden van deze in een prachtige vorm gegoten humor. De canon van Clemens non Papa. Sanctus ge heten. wekte zoveel be wonder in;., dat zij na de pauze moest worden herhaald, In dit programmadeel kreeg men o. a. ook het vocaal uit stekend geschreven Cariilonage van de onlangs overleden componist Henri Zagwijn te horen. De vier volksliedjes aan het slot van de avond vormden qua uitbeeldings vermogen een onbetwistbaar hoog te punt. Mede dank zij humorvolle toelichtingen van Felix de Nobel was de stemming in de zaal toch al steeds hoger gestegen. Nu was er geen houden meer aan. Toegif ten volgden met ten besluite aangekondigd als „stemmig lied' ,,'k Heb m'n wagen volgela den TLLY SALOME Het blijkt met de Schiedamse voet en honkbal vereniging Schiedam goed te gaan. Dit mocht althans blijken uit het openingswoord van de voorzitter de heer J. v, d. Touw, gisteravond in Tivoli, waar een groot aantal leden van Schiedam bijeengekomen waren. Organisatorisch blijkt dat Schie dam bij alles wat het onderneemt succes te hebben. Uit de grote op komst op de regelmatige contact avonden welke reeds lang zijn omge doopt in familiefeesten blijkt het onderfinge verband stevig te zijn. Alleen... met de voetbal wil het af en toe niet zo, als men het zou wensen Het eerste elftal staat er op de tweede plaats niet slecht voor. doch spreker zou van de spelers gaarne in de gehele wedstrijd meer doorzettingsvermogen cn uithou dingsvermogen willen constateren, dan zou een kampioenschap niet on mogelijk zijn. Met een. gezellig dansje en onder linge spelletjes met efgen band „Steff-Meeders Band", verliep de avond snel. Uit de kelder van een pand aan de Nieselstraat werd een fiets ont vreemd ten nadele van de 13-jarige K. De jongen had zijn fiets Maan dagavond om 5 uur in de keider ge zet en de volgende morgen om 8 uur was het karretje verdwenen. Wat men moei weten; Apothekers-nachtdienst; Apotheek C. J. Jansen, Swammerdamsin- gel 41. Bellen bij ongeval: G.G. en GJ3., Tuinlaan 80, tel 69290. Leeszalen; Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Sted. Museum; 25 uur: Tentoon stelling van „Japanse Houtsne den". Bioscopen: Passage: 2 en 8 uur „Rebecca". Monopole, 2, 7 en 9 uur; „Bit tere Rijst", cicteit „De Vrijheid". Tivoli; 8 uur Reünie Verzet strijders. Irene: 8 uur. Feestavond. Pers, Ver. Rijnbende. Volksgebouw: 8 uur Filmavond Alg. Ned. Metaalbew. Bond, Musis Sacrum: 7-45 uur. Toneel avond Pers. Ver. „Vegla". Hotel Beycrsbergen: 3 uur So- sietelt „De Vrijheid". Irene: 8 uur. Lezing over Chris tendom en militairisme door drs. C. J. J. v. d. Maas voor de Jonge Kerk. Geboren: Theodora A, d. v. L. H. Boezaart en D. Korporaal; Ingrid M. A. d, v. J. den Admirant en C. M. G. Matthijssen; Regina E. Th. d. v. S. Th. Mastenbroek en I. K. E. Volkmer. Gerard J. H. z. v. G. D. v. d. Broek en. A. H. J. v. d Noordaa; Louise A. d. v. J. van Beek en A. v. Wage- ningen; Petronella L. d. v. P. T. Piers- ma en J. G. van Batenburg; Ronald z. v. A. C. Koremans en J. A. Dul- laart; Wilhelmiruf L. d. v. W. L. Me- lieste en P. C. Kosten; Gerardus M. M. z. v. Th. J. van Duijn en J. A, v. Ottele. Overleden; H. Blazer, 73 jr. Aanbesteding grondwerk Rijksweg 4A 's-GHAVENHAGE. De rijkswa- terstaat. directie wegen en bruggen, heeft aanbesteed het wijzigen en uit breiden van de bestaande grond werken ten behoeve van de kruising Rijksweg 4 a (Ypenburg—Burger- veen) met Rijksweg 12 (Den Haag- Utrecht) en met de spoorbaan Den Haag—Utrecht in de gemeente Leid- schendam (Voorburgse duinen). De hoogste inschrijver voor deze werken was de fa. Wagen aar te Loe- nersloot met 362.000,— en de laag ste de fa. Lagendijk te Rotterdam met 239.864,De gunning is aan gehouden. METAALWARENFABRIEK te Schiedam vraagt voor directe- of zo spoedig mogelijke indiensttreding: Hoog loon. prettige werkkring en een. pen sioenfonds aanwezig. Aanmelden: NOORDVESTSINGEL 121 - SCHIEDAM. een Wij hebben hierin een uitgebreide collectie. Moderne tinten. Vlotte modellen, Vanaf hebben wij al een ZUIVER WOLLEN PULLOVER voor U. OP DE DAM De Coöperatieve Vereniging voor Uitvaartverzorging U.A. zoekt voor zijn. uitvaarten te Schiedam Schriftel. solicitaties aan het Secretariaat Oldegaarde 984, te Rotterdam-Z. Biedt zich aan per 1 Jan. v.d.e.ö., v.g.g.v. Alleen in Schiedam. Br. onder no. S 259 aan het bur. van dit blad. t^i dh Tarief tot en met 15 woorden ƒ0.65 Elke vijf woorden meer f 0,20 FotograH» j Voor pasfoto's naar K. van Vuur en, Hoogstraat 106, teL 66720. In spoedgeval desge wenst In 1 uur klaar. Te koop aozxgeb. Zojuist ontvangen nieuwe aanvulling van onze voor raad oud-Hollandse koper- sierwerkstuk jes en tegen nog lagere prijzen. Bokhorst, Hoogstr. 34, Groenelaan 35.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1