X. TRAFFIC BESTAAN VLIEGENDE SCHOTELS? (IV) Vlekken op radarscherm toonden vreemde dingen boven Kapitool maar jacht van straaljagers bleef zonder resultaat Fracties maken zienswijze over huurverhoging kenbaar Critische geluiden over plannen der regering „Hum. Verbond krijgt geen bijzondere positie in de arbeiderskampen" Voorts Met VBLPON zie ie er geen barst van! „Het leven begint bij 40" trekt aandacht van minister BON VOOR PROEFTUBE KALODERMA GELEE! Veertienjarige oefent (clandestien) voor verhuizer-en-gros Vier Franse treilers nog steeds vermist 'tl NC' ecAZ& putc- Pïif&uti eüf&ieü" 80eë MINISTER SUURHOFF VERKLAART: Saar-accoord is niet definitief Recordjaar voor de Duitse werven pOHDERS Dides zoekt een betrekking „Kinderbijslag voor de zelfstandigen" in 1955 in de Kamer [Voor vluchtelingen "nuf 1.927.000 Oostenrijk zal nazi slachtoffers schade vergoeden Vrijdag 3 December 1954 DE „Aerial Phenomena Officer", die op Wright Field werd gestationneerd, nadat „Project Flying Saucer" zijn men- sen weer aan hun oorspronkelijke diensten had afgestaan, kreeg in zijn eentje de taak, die P.F.S, met 200 experts kon aanpak ken; indien hij evenwel hulp van specialisten nodig oordeelde, kon hij te allen tijde een beroep op hen doen. Op 21 Juli was dat het geval. Vroeg in de morgen zag Harry G. Barnes, een der leidende functionarissen van de verkeerscontrole van de luchthaven Washington, op zijn radarscherm ongeïdentificeer de stippen, die boven enkele delen van de hoofdstad vlogen, inzonderheid boven het afgezette terrein rond het Witte Huis. "D ARNES en. zijn medewerkers -L' verklaarden later aan de „Aerial Phenomena Officer" en aan andere autoriteiten, dat zij plotse ling zeven flets-violette vlekken op het scherm hadden gezien, wat nor maliter op de aanwezigheid van vliegtuigen duidt, doch in dit geval onmogelijk vliegtuigen konden bete kenen, omdat de vlekken geen vaste koers hielden, "niet in formatie vlo gen en soms maar over een afstand van vijf kilometer door de radar te volgen wapen, terwijl de appara tuur een yeik wijdte heeft van ma ximaal 50 "km. De stippen, die kort na midder nacht zeven en later xicn in getal ■waren, schenen een snelheid te hebben van 160 tot 200 km/u en vlogen^ somg in een zwerm en dan weer afzonderlijk. De verkeersleider vroeg aan een machine van de Capital Airlines, die juist was op gestegen, of de piloten ook lichten zagen in de lucht, waarop het ant-. woord bijna direct luidde: ..Daar is er een— daar vliegt 'ie". Even later zag men zes helle lichten in de loop van veertien minuten wat volgens de piloten zeer wel de vlekken op het radarscherm konden, zijn. Een andere machine, eveneens dicht in de buurt van het veld, seinde, dat men ook een licht zag en bij controle bleejs, dat ook dat licht met een vlek op het scherm correspondeerde. Andere vliegtui gen. die successievelijk werden op geroepen, meldden, dat zij niets bij zonders konden zien. "DEN week later het rumoer over het eerste geval was am per bedaard werd de radarpost van het vliegveld opnieuw gealar meerd door vreemde vlekken op het scherm. Ook de radarpost van het Luchtmachtveld Andrews, aan de rand van de stad, bemerkte ze en onmiddellijk stegen twee straal jagers op om de geheimzinnige din gen met een snelheid van bijna 1000 km per uur achter de vodden te zitten. Een der piloten zag inderdaad vier lichten, die verdwenen toen hij probeerde dichterbij te komen en ook meldde hij een „wit licht", dat evenwel snel verdween. Daarna zag men niets meer niets op het scherm en niets in de lucht. "p EN beschrijving van de golf -1—1 van reactie's die hierna door het land ging, mogen we u bespa ren, daar er duizenden mensen wa ren. die zich geroepen voelden hun zegje er van te zeggen, beschuldi gingen te uiten aan het adres van de regering over laksheid bij de defensie tegen vliegende schotels, of alleen maar losjesweg adviseer den. dat de straaljagers die dingen kapot moesten schieten. Natuurlijk wart.i het stuk voor stuk raadgevingen, die duidelijk het stempel droegen afkomstig te zijn yan totaal onwetenschappelijke stuurlui aan de wal. Men was al leen maar zenuwachtig, geprikkeld en totaal in de v.„r en aan deze, voor een objectieve beschouwing van de feiten verkeerde, toestand kon geen einde worden gemaakt door de acceptabele verklaring van gen.-msj. J. A. Samford, die op een persconferentie te Washington uit legde, dat het zeer goed mogelijk is, dat radar foute beelden doorgeeft, mits de omstandigheden meejverken. Persoonlijk achtte bij het niets bijzonders, dat men boven Washing ton voorwerpen meende te hebben waargenomen, die er in werkelijk heid niet waren. Men had dat al honderden malen meegemaakt en doorgaans waren het vogels, ballon nen of geïoniseerde wolkjes, die er de oorzaak van waren, dat de radar misleidende resultaten doorgaf. Ook, aldus de generaal las het mogelijk, dat een sterke verandering in temperatuur voor de vreemde signalering verantwoordelijk was geweest. Onder de toen heersende weersomstandigheden zou het een zóne van warme lucht geweest kun nen zijn, die zich juist boven de hoofdstad had uitgestrekt en ~de oorzaak was geworden van een meermalen geconstateerd natuur verschijnsel, dat voorwerpen op de Enkele opnamen van de „groei" van een geïoniseerd luchtdeeltje luchtledige klok van Noel grond zich schijnbaar in de lucht bevonden. Q F dat nog niet voldoende was v-/ wees Samford op 't geval van 'n nachtjager, waarvan de piloot m groot vertrouwen in zijn radar full speed achter een object aanzat, tot de vlieger opeens bemerkte, dat hij indien hij doorging met zijn race achter de lichtende vlek op het scherm binnen enkele secon den de grond zou induiken. Op het nippertje kon hij zijn machine op trekken en ontsnapte op een haar na aan de dood. Dat men met „l.chtende vlekken op het radarscherm" niet te voor zichtig kan zijn. heeft ook het tijd schrift van de British Interplane tary Society gemeld. Het blad deel de mee, dat een straaljager, die vanaf de grond naar een „onbe kend vliegend voorwerp" werd ge dirigeerd. op het radarscherm zeer duidelijk het gezocht object door kruiste zonder dat de piloot er iets van merkte! W/IE de stelling verdedigt, dat vliegende schotels een pro duct zijn van de menselijke fanta sie onder druk van de tijdsomstan digheden, kan b.v. te rade gaan bij de aantallen meldingen van „vreem de voorwerpen in de lucht" gedu rende het eerste deel van het jaar 1952. In Maart kwamen bij de Aerial Phenomenal Officer slechts 17 rapporten binnen van mensen, die zeiden „vliegende schotels" te hebben gezien maar toen het veel gelezen weekblad ..Life" in April een artikelenserie begon on der de pakke .de titel „Bezoek uit het heelal?" sprong het cijfer der meldingen opeens °P 90- Het zakte tot 70 in Juni het geen hoogstwaarschijnlijk al weer aan „Life" te danken was, want in deze maand publiceerde de redactie niets over bezoekers uit het heelal. Toen in Juli een tweede artikel verscheen, zat het rapporten-tal ook direct weer op de 90 stuks. Toen daarna de dagbladen opnieuw grote Verdachte, bewegende stippen op veleradarschermen in de V.S. zorgden meer dan eens voor een golf van vliegende schotelopwin ding en vergeefse speurtochten door vliegtuigen Dat zulke stip pen zeer wel door geïoniseerde luchtmoleculen veroorzaakt kun nen worden be wees de leger-na- tuurkundige Noel Scott in zijn laboratorium te Fort Belvoir (Virg.) Op 6 Augustus 1952 bracht hij geïoniseerde luchtmoleculen in een vacuumklok waardoor oran je-rode verschijnselen ontstonden in de vorm van bollen, paddestoe len en schijven Volgens Schott hebben deze luchtdeeltjes vol doende massa om door radar op het scherm gesignaleerd te wor den. Papier is geduldig of het nu schrijf- of tekenpapier is. Geïnspi reerd door de vliegende schotels •maakte George F. Milter, een technicus uit Chicago, deze toe kom stplaat van een door hem ont worpen schotel-bus, die welis waar niet bedoeld is voor het verkeer naar Venus of Saturnus maar, volgens George, het ver keer in de grote steden prachtig kan ontlasten door in de plaats van de autobussen het publiek te vervoei en De technische details mogen we u besparen want van het geval is natuurlijk niemand, de doofpot uitgezonderd, beter geworden. aandacht aan de „vliegende scho tels" begonnen te besteden, liep het aantal berichten op tot boven de honderd -n bleef geruime tijd op dit peil. Het was niet voor niets, dat men op Wright Field verzuchtte: „Als de mensen vroeger een vallende ster zagen, deden ze een wens tegen woordig iopen ze naar de telefoon en bellen de luchtmacht op". DEN HAAG. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid onderschrijft blijkens zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer de noodza met kracht te bevorderen dat ook arbeiders van gevorderde leeftijd weer een plaats in het normale arbeidsproces vin den, In dit verband wordt naar het streven van de stichting „Het leven begint bij veertig" een uitgebreid onderzoek ingesteld. (Advertentie LM) j MiHioenen vrouwen over de ge- I hele wereld zijn verrukt over I haar fluweel-zachte handen Zij gebruiken dagelijks na haar buis- houdeJijk werk de originele, on overtroffen Kalodeima-Gelee U kunt thans bij Uw leverancier op onderstaande bon een flinke proeftube a c verkrijgen en U zelf overtuigen' 'oor fluweelzachte handen" DIEMEN. Iedereen heeft wel eens pech. Dat ondervond de veer tienjarige Amsterdamse jongen, die een met meubelen volgeladen vrachtauto stal en daarmee in de richting van het Gooi trok. De pret duurde echter tot even buiten Die- men, waar men de Mui der straatweg aan het opbreken is. Toen de wagen moest stoppen scharrelde de jeug dige autopiraat zo verdacht rond, dat de heer Smit, houder van een benzinepomp, wantrouwend werd »en de politie waarschuwde. Deze voelde de jongen danig aan de tand, waarbij bleek, dat hij nog meer op zijn kerfstok had. BREST. Sinds de stormen, die het afgelopen weekeinde gewoed heb ben, worden uit de Bretonse vissers haven Concarneau nog steeds vier treilers met 36 man aan boord ver mist. Gisteren hebben vliegtuigen de Atlantische Oceaan tevergeefs afge zocht naar sporen van de treilers „Tourville", „Berceau de Moise", „Alain-Yvon" en „Perle d'amour". De scheepjes waren tien dagen ge leden uit Concarneau vertrokken. (Advertentie I.M.) DEN HAAG. „Verdere huurverhoging is voor ons slechts aanvaard baar, Indien geflankeerd, enerzijds door behoorlijke compensatie ten gunste van de huurders, anderzijds een bestemmingsheffing ten bate van de nieuwbouw". Zo ongeveer gaf de heer Hommer (Arb.J het stand punt zijner fractie weer t-a.v. deze in de eerste helft van 1955 tn de Kamer aan de orde komende kwesties, waarbij het nog wel eens heet zal kun nen toegaan. De enige andere fractie, die hieromtrent reeds nu een be paald geluid liet horen was die van de KVP. Bij monde van de heer Van Vliet maakte zij kenbaar niet te willen weten van een egalisatiefonds voor de financiering van de nieuwbouw, terwijl zij voorshands ook tegen een huurbelasting tal van bezwaren tot Uiting bracht, al was het mogelijk in dit deel van het betoog van de heer Van Vliet toch nog wel iets anders te beluisteren dan een volkomen dicht smakken ran de deur. De derde afgevaardigde, die "Don derdagavond de zoeven vermelde problemen aanroerde, doch zonder dat hij dit namens zyn fractie deed, was mr V. d. Feltz (C.H.). Na eerst de staf te hebben gebroken over de na de bevrijding gevoerde huurpolï- tiek, volgens hem de kern- fout van de re gering op het stuk van de wo ningbouw te was TWEEDE KAMER lang doorgegaan met te willen vasthou den aan de huurprijs van 1940 DEN HAAG. Het is minister in de kampen, m elk geval te voorko- Suurhoff gebleken, dat het Humanis tisch \erbond alte agitatie -en onge zonde nieuwsgierigheid bij zijn gees telijke arbeid in de arbeiderskampen schuwt. Hij deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De minister voelt er niets voor het Humanistisch Ver hond in die kampen in een bijzonde re positie te plaatsen. Op de vraag, hem door een der Kamerleden gesteld, naar welke cri teria de behoefte aan humanistische geestelijke verzorging is vastgesteld, verklaart de minister, dat het onmo gelijk is deze behoefte van. tevoren exact te meten. Pogingen bij voor baat te vragen, wie eventueel voor dit werk m aanmerking zou willen komen, zouden volgens de minis ter enerzijds een zekere binding kunnen scheppen met het humanis tisch werk. anderzijds licht aanlei ding geven tot het voeren van agita tie en het wekken van ongezonde nieuwsgierigheid naar de op deze wijze in een bijzondere positie ge plaatste humanistische arbeid. Het Humanistisch Verbond wil dit niet. Ook de minister tracht iedere moge lijkheid tot het ontstaan van onrust Adenauer herhaalt: BONN. Opnieuw heeft bonds kanselier Adenauer de nadruk gelegd op het voorlopige karakter van de Saar-overeenkomst en daarmee ant woord gegeven op recente Franse uitlatingen, die in het verdrag een definitieve oplossing menen, te kun nen vinden. De bondskanselier sprak voor de buitenlandse commissie van de Bondsraad, die gisteren, met de behandeling der Parijse verdragen begonnen is. Een. onderzoek van het instituut voor opinie-onderzoek in Bielefeld heeft aangetoond, dat de Saar-over- eer.komst bij de Duitse bevolking zeer laag in koers staat. 17 procent der. ondervraagden verklaarden zich met de Saarregeling accoord. 35 pro cent wezen haar van de hand. BONN. De Duitse scheepswer ven verwachten dit jaar een nieuw record te vestigen door de afleve ring van ongeveer 920,000 brt. Dat is nog meer dan vorig jaar, toen alle vooroorlogse records reeds geslagen werden. Op de vraag, hoe kan worden voor komen, dat met overheidsgeld huma nistische propaganda in de kampen wordt gemaakt, antwoordt de minis ter, dat voortaan humanistische bij eenkomsten niet meer in de cantines zullen worden aangekondigd. Het Humanistisch Verbond stemt met deze maatregel in. De bedoelde bij eenkomsten worden belegd met klei ne groepjes kamparbeiders, die heb ben doen blijken, dat zij nader con tact met de humanistische raadsman wensen om gezamendijk een bepaald onderwerp te bespreken. Daarnaast is er natuurlijk veel persoonlijk con tact tuisen raadsman en kamparbei der. (Advertentie LM.) ioadi. kiMPV ■iodisli» P'J"e" .p.as'l "-9" WM"- PARIJS. In het Frans blad „Figaro" is gisteren de volgende ad vertentie verschenen: „Ex-hoofd commissaris Parijs, ontslagen we gens het aan de kaak stellen van verraad, zoekt behoorlijke betrek king. Voor inlichtingen zich niet wenden tot ministerie Binnenlandse Zaken maar telefoneren Jean Dides" Dides werd ontslagen in verband met de kwestie van het uitlekken van militaire geheimen uit de Na tionale Defensieraad. kwam deze afgevaardigde bij de toekomst terecht. Uit den boze achtte hij het, dat de regering aan de verschillende door haar voor te stellen maatregelen tot belastingver laging en daarnaast tot huurverho ging, tevens de invoering van een huurbelasting wil vastkoppelen. Op die manier zou de Kamer geen an dere mogelijkheid hebben dan al les te aanvaarden óf te verwerpen. De C.H.-spreker verklaarde zich haast niet te kunnen voorstellen, dat de regering „op zodanige, bij kans onwaardige wijze" de vrijheid van oordelen van de Kamer zai aantasten. Hij was in elk geval niet geneigd in een dergelijk geval voor zulk een. methode terug te deinzen. Deze waarschuwing klonk als een politieke oorlogsverklaring. De heer V d. Feltz, dit was wei duidelijk, verkeerde met betrekking tot deze aangelegenheid in elk geval m een vijandige stemming. Ofschoon dit met de heer An- driessen (K.VP) t.o.v. een overigens gans ander punt zeker met het ge val was, liep hy toch met de ge dachte rond eventueel in een motie op verhoging van de subsidies voor de woningbouw aan te dringen. Dit, niettegenstaande minister Witte hiervan niet wil weten, aangezien iets dergelijks niet m zijn kraam van pas komt. Mogelijk, dat hij er dus heel wat meer voor zal voelen in te gajn op het hem door de heer Bommer (Arb.) aan de hand gedane denkbeeld om met betrekking tot woningwetbouw tot een andere wij ze van huurberekening over te gaan. Uit het. in het algemeen met mi nister Witte's beleid instemmend betoog van mr Ten Hagen (Arb.) Douglas Barry is een jongetje van vier jaar. Hij tuoout in Ne ui York en heeft een goud vis in een ronde kom en een poes. De poes van Dou glas heet Beauty. Toen Douglas laatst de kamer binncra- kxoam zag hij de poes Beauty likke baardend by de viskom zitten, tn a/toachting ran 'n idee om de goud vis buiten het be schermende glas te krijgen. Voorlopig heeft Douglas dat weten te verhinde ren, maar sinds die tijd loopt hy te verzinnen over een ■methode om de op voeding van Beau ty grondig te her zien. m We willen met direct beweren, dat het door de atoombom komt, maar de natuur in Zwitserland is ook een beetje sn de war. Terwijl op sommige bergwegen de sneeuw al veertig cen timeter hoog ligt, is vandaag in Frei burg een seringenboom gaan bloeien. Elders m dit Zwitserse plaatsje pluk ken de boeren aardbeien van de kou de grond. De onlangs overleden beroemde fumspeler Lionel Bartymore heeft zon hele vermogen nagelaten aan Florence Wheeler, de veertigjarige verpleegster, die hem de laatste achttien jaar heeft verpleegd Zijn zuster, de 75-jarige ac trice Ethel Barrymore, is de enige overlevende van de familie. Ieder, al dus het testament, die kan bewijzen aanspraken op de nalatenschap te heb ben, mag niet meer ontvangen dan een dollar. Duizenden liefhebbers van de pis te hebben een bedrag van 190.000 gul zij aangestipt, dat hij de subsidië ring met het oog op krotopruiming te laag vond en voorts o m een financiering voor de bouw van ei gen woningen bepleitte, die aan de arbeidersbevolking de mogelijkheid zal verschaffen voor bezit van een eigen woning. v. R. DEN HAAG, Het wetsontwerp „Kinderbijslag voor zelfstandigen" kan hopelijk ln de loop van 1955 bü de Kamer worden ingediend. Minister Suurhoff (Sociale Zaken en Volksgezondheid) deelt dit mee in zün memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Hij verklaart echter, dat het niet gemakkelijk zal zijn op basis van het SER-advies tot een wetsont werp te komen. De grote mate van eensgezindheid, welke het ouder- domsadvies kenmerkte, ontbreekt goeddeels aan het advies omtrent de kinderbijslag voor zelfstandigen, zegt de minister. DEN HAAG. «et Comité Vluchtelingenhulp 1954 beeit opnieuw 47.000 gulden ont vangen- Hierdoor is de stand uu geworden 1.927.UC0 gulden NEW YORK, De Oostenrijkse kanselieiRaab, heeft op een pers conferentie in het gebouw der Ver enigde Naties verklaard, dat de Oostenrijkse regering voorsteilen voor een oplossing betreffende de kwestie van uitstaande herstelbeta lingen aan de slachtoffers van het nationaal-socialisme heeft uitgewerkt en deze binnenkort aan de Joodse organisaties zal doen. Desgevraagd antwoordde Raab, dat de voorstellen naar verwachting bin nen veertien dagen overgelegd zullen worden. serse circus zou vandaag onder de ha mer komen, Een comité bracht met hulp van de pers binnen een week het geld bijeen. Van morgen kwispelden alle circusdieren dankbaar met de staart: de veiling gaat met door. **e,t zesjarig Britse jongetje Dans Hutchinson, die al vjjf jaar heeft ge rookt, heeft het roken vrywillig opge geven, maar hij wil geen afstand doen van het flesje bier dat hy elke avond drinkt Toen hij een jaar was kreeg hy een pijp van zijn grootvader te pakken en sindsdien heett hy elke dag een paar sigaretten en soms een pup gerookt. Een jaar later liet opa een glas bier onbewaakt op de keuken tafel staan. Dat beviel Davtd ook bast Maar met roken ts hy nu opgehouden. Hy schynt dus achteraf verstandiger te zyn dan zyn ouders, die dat maar allemaal goedgevonden hebben. (Advertentie l.M.) VRAA8 DE JUISTE SOORT

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2