Sportbijlage De Schiedammer ^Excelsior behaalde op RODA ruime zege CHUB® Hattrick van Braams basis voor 4-1 Aan de beterende hand... Door bijzonder fraaie kopbal van Ehlen kwam Sittardia op 1-1 Taai Hermes-DVS moest buigen voor sneller Haarlem (1-2) AM x VERBEEK- Maandag 20 December 1954 NA LANGE TIJD VREUGDE OP WOUDESTEIN, WANT. PSV KWAM TEGEN FEYENOORD OP2-0 Osterholtnog .zaak" een v.- Xerxes prooi voor de Volewijckers Noren zagen de eerste schaatsduels Geen degradatie dit seizoen? In een op matig peil staande wedstrijd ontging Sparta aldus in slotphase de zege Races om Europese speedboat-titels (Advertentie LM.) START ï<- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Zondag. De glinsterende ogen van de Ex- celsior-aanhang drukten een heerlijk gevoel van tevredenheid uit. Dat was begrijpelijk, want hoe lang was het al geleden, dat men zich zó kon verwarmen aan het spel van Excelsior als nu tegen Roda-Sport. Men weet het. De roodbroeken hebben teleurstellingen moeten wegslikken en lange tijd ging de presta tie-curve omlaag. Maar na vanmiddag lijdt het geen twijfel meer. Patient Excelsior is aan de beterende hand. Verbitterd richtte hij zich uit een crisis op. De toekomst wordt met groter vertrouwen tegemoet gezien. Het verleden werd weggecijferd en noodgedwongen drong het zich een andere spelwijze op. Een spelwijze misschien minder bekoorlijk maar dan toch minstens zo effectief. Roda-Sport heeft de gevolgen van deze urgente omwenteling leren kennen, want toen de resterende 10 Limbur gers (Vondenhoff was door arbiter Leo Hom van het veld gestuurd) een laatste mistroostige blik wierpen op het score bord wees dat een 4r—1 nederlaag aan. Spijtig zullen zij toen nog wel eens aan de hattrick gedacht hebben van Braams, die Excelsior reeds voor rust op het zegespoor bracht. Het «incident Vondenhoff" bete kende bepaald een trieste 'inale van het voetbalduel, dat weliswaar maar zelden een hoog niveau bereikte, maar dat door zijn frisheid en en thousiasme. toch wel verkwikkend was. Vondenhoff had het al een paar heer met linksachter Westphal en arbiter Horn aan de stok gehad en toen hij „Leo Horn zelfs voor-gek verklaarde", luidde het verdict van de fluitist. „Mijnheer, U hing mij al lang de keel uit, u kunt gaan." Goed- tepraten is de houding van Vonden hoff natuurlijk niet. maar toch is er misschien een verklaring voor aan te wijzen. Excelsior wijzigde nl. zijn Speltype. Korte combinaties wdrden minder toegepast, op de lange pass wordt nu de nadruk gelegd. Ook de mentaliteit van de spelers schijnt veranderd te zijn. Iedere speler durft nu risico's te nemen en Vondenhoff heeft dan ook minstens evenveel het athletische lm'rasm van W>rtp'rml voor zijn voeten gehad als de bal. Vondenhoff vergat nu wel eens dat men tegen het laatste wel en tegen het eerste niet mocht trappen' Excelsior loerde op een snelle be slissing en hoewel het zelf na 5 mi nuten de eerste slag moest incasse ren was Roda-Sport reeds bij rust k.o. door de hattrick van Eiaams. Die eerste klap van Roda-Sport een doelpunt van Jongen na 4 minuten kwam minder h2rri aan dan men zou verwachten. Excelsior bleef er stoïcijns onder. He*, ging voort met het offensief, dat hefc vanaf de aftrap had ingezet, Dörr, Dijkgraaf en Den Hartog knalden er zo lustig op los, dat doelman Hubben er beduusd van werd. Na 8 minuten luidde een flit sende kogel van Dijkgraaf de onder gang van Roda-Sport in. Wel ketste de bal van de paal terug, maar Braams was ter plaatse en dat bete kende 11. Soepel heeft Excelsior daarna de ijlings opgeworpen barri cades op de Limburgse zestien-meter- lyn opgeruimd. Door nog 2 treffers van Braams in de 30e en 44e minuut werd de zege al byna beklonken. De tweede helft betekende slechts een bevestiging van de eerste/ Roda had met terug van het fanatieke spel van Dörr c.s. en zonder veel hoop op succes bewoog het zich daarna naar de stevige veste van doelman Den Hertog. Ook het kruit van de R'damse stormlime scheen aangetast te zijn. Nog één keer brandde een schot van Braams' voet los. Doelman Hub ben kon er niet bij. Linksbuiten Sla. venburg wèl en njn doelpunt gaf Roda de genadeslag. ANTWERPEN. Een in het in de provincie Antwerpen gelegen .plaats je Contich gehouden internationale cross over 10 km is gewonnen door de Belg Dilhen in 28 min 18 sec. Ja nus van der Zande uit Halsteren kwam op de 8ste en Kunen op de 10e plaats. Re 'ds net vijf minuten kon RODA/Sport juichenwant toen -moest doelman De Her tog van Excelsior wanhopig toezien hoe de bal tn het doel verdween. Maar de Limbur gers juichten te vroeg. Daar na trof Excelsior vier maal de roos, waardoor de eind stand 4-—2 werd. EINDHOVEN. Hoewel Feyen- oord vooral voor de rust een nume riek veldoverwlcht had, moest het toch tegen PSV met een 20 neder laag genoegen nemen. PSV, dat het zonder middenvoor Fransen moest doen, voor wie nu rechtsbuiten Dillen de aanval leidde, kwam eerst in de tweede helft ge vaarlijk voor het doel van v. d. BijL Doch toen scoorden de Eindhovena- ren geen enkele maal. Voor de thee hadden Dillen en Vergouwen de score, die later de eindstand zou blij ken te zürt op 20 gebracht. De Rotterdamse voorhoede leed aan schotloosheid, want in de eerste speelhelft kregen van Woerden en zijn vrienden uitstekende kansen. Hun schoten waren te zwak om Steiger te verontrusten. 95* Een woordvoerder van het bestuur van Hermes-DVS heeft gisteren op het terrein via de microfoon meegedeeld, dat de kwestie Osterholt nog geenszins ts afgedaan. De Schiedammers beschouwen het nog steeds als een „zaak", waarvoor zij tot het uiterste zullen, strijden. (Van onze sportcorrespondent) AMMÜKUAM, iondag. ten kwartier voetbal van een. kwaliteit die nauwelijks het praedlcaat vol doende kon halen, was het voor naamste resultaat van de voetbal- worsteling tussen De Volewijckers en. Xerxes. Dat dit kwartier het laatste was en, dat ook nog het enige doelpunt uit deze ontmoeting er in werd gescoord door de Mos- veldclab, gaf deze trieste wedstrijd nog een heel klein beetje glans. Wij spraken over voetbalworste- ling, want wij stelden een schrome lijk tekort aan techniek, balcontróle en lichaamsbeheersing vast. Vooral Xerxes, met uitzondering van Vol- lebregt, beschikte over weinig tech niek. Dit kwam bijvoorbeeld tot uit drukking bij de acht mooie kansen, die Middeldorp kreeg, doch wiens schoten alle over en naast gingen. De thuisclub was de gehele wed strijd de sterkste. Vooral toen na de wederzijdse verkenningen v. d. Muts en Taseiaar het middenveld in hun macht kregen, moest de uitstekende Rotterdamse doelman Vermeer ver scheidene malen zun capaciteiten etaleren. Hij had bepaald geluk toen zo rond het kwartier schoten van Smit, Schenkel en v. d. Muts net over of tegen heL houtwerk gingen. Tegen het einde van de eerste helft kreeg Xerxes zijn eerste serieuze kansen, doch Klomp en Middeldorp vonden ook doelman Hagenaars in voortreffelijke vorm. De tweede helft was een copie van de eerste. Slecht plaatsen, onbe heerste erf onefficiënte bewegingen, tot een kwartier voor tijd De Vole wijckers plotseling de maat te pak ken kreeg en door een gedesorgani seerde Xerxes-veraediging gleed. Eerst schoot Schenkel een keer te gen de binnenkant van de paal. Een tweede schot, vijf minuten voor tijd, was Vermeer echter te machtig (1—0). De Volewijckers trokken, daarna voor alle zekerheid Advocaat terug als tweede spil, zodat de onmachtige Xerxes-voorhóede helemaal gee,n kans meer kreeg. 1 LILLEHAMMER. Op de ijsbaan te LUlehammer zijn Zaterdag en Zondag nationale schaatswedstrijden gehouden: een eerste verkenning van dc krachten voor het aanstaand In ternationaal seizoen. Op de 1500 me ter noteerde Roald Aas de schitte rende tyd van 2 min 20,2 sec., een nieuw baanrecord voor Llllehammer. Jan Xristiansen werd op deze af stand tweede met een tijd van 2 min 20,8 sec., slechts 0,6 sec. boven zijn persoonlijk record. Op dc tweede dag toonde Roald Aas zijn voortreffelijke vorm door de 5000 meter af te leggen in de tijd van 8- min 16,4 sec., een nieuw per soonlijk record. Zijn record stond op 8 min. 19,9 sec. Op de 500 meter bracht hij het niet verder dan 45 se conden rond, waarmede hij op de korte afstand de 8e plaats bezette. Sprintwinnaar werd Sïgmund Soef- teland in 4J.8 sec. Met Finn Hodt als tweede in 44 sec. precies. Knut Johannesen was, behalve Roald Aas, de enige deelnemer, die op de 5000 meter binnen de 8'A mi nuut-grens bleef. Met een tijd van 8 min. 29.# sec. bleef hij niettemin ruim 13 seconden achter Roald Aas, Eindklassement: 1. Roald Aas over drie afstanden 141.373 punten. 2. Finn Hodt 143.260 punten. 3. Ajan Kris- tiansen 144.133 punten, 4. Hroar Elevenes 144.827 punten, 5. Gunnar Nilsen 145.037 punten, 6. Kjell Try- stad 145.297 punten. Daarna kwamen op de ranglijst Knut Johannesen, Kunt Tangen, Oeivin Mysen en Torsten Seiersten. (Eigen bericht) Naar wij vernemen zou het KNVB-bes tuur voornemens zijn in Januari 1955 te beslui ten dit seizoen de laagst ge plaatste clubs in alle klassen van de KNVB-competitie niet te laten degraderen. ROTTERDAM, Zondag. De ongelooflijk harde kopstoot vat* Ehlen in de slotphase van SpartaSittardia Is het moment geweest van de qua spelgelialte teleurstellende ontmoeting op Spangen. Wat een kopbal: Een juweel. Met nog nauwelijks twee minuten te spelen, poogde Sittardia de aan het einde van de eerste helft door een treffer van Boot opgelopen 1—fl achterstand te egaliseren. De Limburgers forceerden de vierde hoekschop na de hervatting, de zesde van de ontmoeting. Met uitzondering van de ex-Mauri Is prima doelverdediger Mol en Schils, de rechtsbuiten van Sit tardia, bevonden alle spelers van de thuisclub en de gasten zich In hef strafschopgebied voor de door Van Dijk verdedigde doelmond. Ehlen stond daarin helemaal achteraan, ter hoogte van de witte afscheidingsïijn. Tegelijk met Schils startte de gevaarlijke middenvoor. Schils' hoekschop daalde precies op de plaats waar de aanstormende Ehlen zich op dat moment In. zijn ren bevond. Ongelooflijk hard vloog het leer achter Van Dijk in de touwen, Sittardia had met een bijzonder fraai doelpunt zijn doel bereikt: op de valreep een gelijk spel uit het vuur gesleept. Men kan er over debatteren of Sit- *Van onze sportredacteur) Wanneer Hermes/DVS zich, ondanks de vele technische tekortkomingen, strijdvaar diger had getoond, dan zou Haarlem het treffen waarschijnlijk niet met een 12 zege hebben afgesloten. Enthousiaster en vooral veel sneller waren de Haarlemmers en dat was ruimschoots een compensatie voor het zeker niet feilloze spel, dat zij de vierduizend toeschouwers voorzetten. De Haarlemse aan- valslmie, die in tegenstelling tot de Sehie- damse, aanmerkelijk minder in actie is ge komen, was echter uiterst gevaarlijk. Zo doende werd alle aandacht van de Hermes- defensie (met spil Burger als de grote man) gevergd^ Daardoor kreeg de sukkelende Schiedamse voorhoede onvoldoende steun van de middenlinie, zodat doelman Snijders het werkelijk niet moeilijk heeft gehad. En toch zou deze vacantiedag hem beslist niet te beurt zijn gevallen, wanneer de blauw witte voorwaartsen fanatieker de ruime kansen hadden afgerond. De start van Hermes was veelbelovend. Het Haar lem-doel werd ai spoedig zeer dicht benaderd, doch al even spoedig bleek, dat de Schiedamse aanvals- linie over te weinig stootkracht beschikte. Wel zwoegde middenvoor Lex Janse als een paard (de Schiedammers mogen dit „oudje" wel in de watten leggen en er zeer zuinig op zijn), hij ondervond te weinig steun van zijn collega's. Vooral de rechter vleugel Gudde—v. d. Zee bleek in dit milieu niet mee te kunnen. Hiertegenover stonden aanvankelijk weinige maar Lex Janse, de actieve middenvoor van Hermes, heeft zijn uiterste best gedaan de Haarlem-defensie te doorbreken. Het is hem niet gelukt, ondanks de vreemdste capriolen, waarmee hu doelman Snijders belaagde. iimmn virniimH wuph ênn-uuit «haium mewhqi .hm ii zeer gevaarlijke uitvallen van Haarlem, De snelle linksbuiten Groeneveld stichtte menigmaal verwar ring in de Schiedamse defensie. En zo kwam het, dat na een goed half uur de bal bij de agressieve Surinaamse rechtsbinnen Kamperveen terecht kwam, die van korte afstand doelman Van Diest geen schijn van kans gaf (0—1). Deze voorsprong gaf Haarlem gelegenheid ruimer adem te halen. Taai bleef Hermes aanvallen, doch de spelverdeling was slordig en het plaatsen van de bal ondoordacht, zodat de trapvaste Haarlem-verde digers Kuys, Laan en Kors resoluut elke aanval on derschepten. Ook na de hervatting bleef Hermes het meest in de aanval. Succes leverde het de Schiedammers niet op, omdat hun tegenstanders net een fractie van een seconde sneller waren. Een beslissend karakter kreeg de strijd, toen in de twaalfde minuut links binnen Brussée er in zijn eentje vandoor ging, van grote afstand een schuiver losliet, waaruit de bal, hoewel bereikbaar voor de vallende Van Diest hem niettemin passeerde en via de binnenkant van de paal in het doel terecht kwam (02). Dit bleek bo vendien het sein voor Hennes om de zaken wat ste viger aan te pakken. Cock v. d. Tuyn verhuisde met zijn grieperige lichaam naar de rechtsbuitenplaats, van waaruit hij met hoge voorzetten voor veel ge vaar zorgde. Na een half uur stormde hij zelf op het Haarlem-doel af en dirigeerde met een- fraaie kopstoot de bal in een doeltreffende richting, nadat deze hem even fraai door linksbuiten Leo Janse uit een voorzet op het hoofd was geschept. Dit was de enige activiteit, die Hevmes reden tot juichen gaf. Hetgeen voor de technische commissie van de Schie dammers alle aanleiding moge zijn de bakens te gaan verzetten, wil men aan het einde van deze competitie niet tot de „afvallers" behoren. tardia met dit doelpunt Sparta /erdiende kleme overwinning ontfut selde. Het was inderdaad een feit, dat terwijl men in de eerste helft wel van twee gelijkwaardige ploegen kon spreken in het begin was Sittardia !is beter, daarna Sparta iets gevaar lijker na de hervatting Sparta met zim «nieuwe voorhoede de toon had aangegeven. Desondanks was 't eni ge doelpunt van de wedstrijd, dat tot 1 kort voor het einde beslissend voor i de uitslag van het treffen leek te zullen zijn, in de eerste helft ge- i geoord, nadat beide partijen doelpunt- i rijpe kansen grandioos hadden laten 1 voorbijgaan. Die treffer van Boot was in eerste instantie ook eengran dioze misser. Hij kreeg de bal op de i mid den voorplaats in deze wed strijd werd het duidelijk, dat Boot geen buitenspeler is uit een kopbal van Van Ede, miste volkomen, doch f bleef m het bezit van de bal, waarna bij zijn fout-goed maakte, terwijl de Sittardia-verdedigers met elkaar op dc zwaar bespeelbare grasmat eon kluwen vormdenVlak daarna vloog een kogel van Boot juist naast, In de tweede helft was Sparta iets sterker. Zijn verdediging had het toen nog wel bij tijden moeilijk met Gruyzen, Ehlen en de andere vijan- delijke voorwaartsen. doch zag kans alle onheilen af te wenden. Aan de: andere kant kwamen aanvalsleider De Boer en zijn medespelers dichter bij en gevaarlijker voor de uitstekend werk verrichtende Mol, zonder hem i te passeren. Individueel deden de Sparta-voorwaartsen somtijds knap j werk, doch zij vormden (nog') geen s op elkaar ingespeelde linie. Even dreigde het spel een onaangenaam i karakter aan te nemen. Borrani werd i in de doelmond onzacht tegen de grond gewerkt. De meningen of een strafschop toegekend had moeten worden of niet, waren nogal ver deeld; in het veld was dit ook merk baar. waardoor scheidsrechter Ver- Sparta's doelverdediger ge passeerd! Toch was het geen doelpunt trant de bal rolde juist naast de paal oyer de achterlijn. Van de angst uit drukkende gezichten van Van Dijk, Verbeek, Terlouw en Worsefing is oofc loet te lezen, dat het maar net naast geweest moet zijn,... kerk het druk had met het uitdelen van vrije schoppen. Ook deze phase behoorde echter spoedig tot het verleden. Rustig kab belde het spelletje voort met voor Sparta de beste kansen. Een schot van Van Ede werd door de paal ge retourneerd, Mol greep een kopbal van De Boer en verwerkte een schot van de ex-Fortunaspeler v. d. Waal tot hoekschop. Aan de andere zijde miste Ehlen, na een pass van Gruy zen, een behoorlijke kans door naast te schieten. Even later maakte hij deze fout goed door het boven om schreven doelpunt. AMSTERDAM Op 6 en 7 Augus tus zullen op de in aanleg zijnde Sio- terplas bij Amsterdam de Europese speedboat-kampioenschappen in de B-klasse (350 cc) en B-U-klasse (eveneens 350 cci worden gehouden- Het is de eerste maal, dat een der. gelijk Europees kampioenschap in. Nederland wordt gehouden. Inschrijvingen worden verwacht uit Italië, Zweden, West-Duitsland, België. Frankrijk. Finland, Groot- Brittannié. Monaco en de Verenigde Staten. Eén der bekendste Italiaanse racers. Prins Borromeo. heeft reeds toegezegd naar Nederland te zullen komen. Tijdens deze wedstrijden zal ook het Nederlands kampioenschap waterskien worden gehouden, Tsjechische ijshockeyers slaan Zweden Tsjecho Slowakije speelde twee ijs- hockeywedstrijden tegen Zweden, Vrijdag werd het 22 en Zaterdag wonnen de Tsjechen met 73 (4—0, 31, 0—2). Vooral de Zweedse doel man Johansson, die zich door drie schoten van grote afstand volkomen, liet verrassen, had een slechte dag. FLEMMINKS (Neptunus) gaat naar Xerxes Flemminks, de middenvoor van Neptunus, heeft op korte termijn overschrijving aangevraagd naar Xerxes. Het Neptunus-bestuur heeft verklaard zijn medewerking hier aan niet te willen onthouden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4