Minister Staf leed een nederlaag ■HM Wederom poging tot kinderroof in Dublin Jury in zaak-Sheppard na drie dagen nog zonder besluit f Voorts. 7?\ AANTAL MISDADEN IN ONS LAND VERTOONT EEN DALENDE LIJN Meer zedendelicten dan in het vorige jaar Kamer verontrust over houding bewindsman KLM verkiest verklaring boven onzekerheid Het hogere Vroege ochtend- postbestelling? Socialistische Internationale niet eensgezind lilt Charmante m spionne Voert bende babies naar Engeland voor onwettige adoptie? Treinramp eist zes doden in West-Duitsland Conflict dreigt bij Ned. Opera Extra bulletins bevredigen sensatiezucht Wet beperking cadeaustelsel iets verzacht Mindszenty zou gezien zijn Bmsdag21 December 1954 3 !;iiiiini!ii;i!ii!i ifiinniuimioiit! ijid nu Minister toont begrip voor wens uit Kamer CVan onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, Bij de verdediging van de begroting voor bet Staatsbe drijf der PTT voor het dienstjaar 1955 heeft minister Algera medege deeld, dat een verhoging der pos* tarieven thans niet in overweging is. Wel liet hij doorschemeren, dat aan een verhoging van de abonnements prijzen voor de draadomroep (radio- distributie) op den duur niet zal kunnen worden ontkomen. De minister gaf te kennen, dat de PTT thans een onderzoek instelt TWFTTTtr "aar moge- 1 W XjEjUOa lijkheid van een TfAMFP tweede postbe- JWllVlün stelling op Zater- - - dag en een derde in de grote steden. Omtrent deze laatste mogelijkheid uitte hij zich echter weinig hoopvol. Hij wees er nl. op, dat met de eerste bestelling, 70 van het dagtotaal is gemoeid, 25 met de tweede, zodat slechts 5 voor een derde bestelling zou resteren. Hij geloofde derhalve niet. dat het er van zou komen. Méér begrip toonde hij voor het verlangen, door diverse Kamerleden geuit, naar een eerste bestelling vóór negen uur 's morgens. De PTT-begroting werd tenslotte z.h,s. aangenomen. Daarna wijdde de Kamer nog enige rustige uren aan de begroting van het Zuiderzeefonds, waarin echter geen nieuwe aspecten naar voren werden gebracht. AMSTERDAM De eerste dag van de conferentie der Socialistische Internationale heeft geen toenade ring opgeleverd ten aanzien van het vraagstuk der Westduitse herbewa pening. De Franse, Engelse en West duitse delegatieleiders hebben uit voerig hun standpunt toegelicht, waarop een breedvoerige discussie volgde. Tot een resolutie zal het ech ter niet komen. De eerste spreker was de Franse socialist Guy Mallet, die betoogde, dat ratificatie der Parijse accoorden niet afhankelijk mag worden gesteld van een conferentie met de Russen. De verrassing van de dag was de rede van Herbert Morrison, de vroe gere Engelse minister van Buiten landse Zaken, die zich veel positie ver uitsprak dan velen hadden ver wacht: „Alle vroegere bezette landen zijn stuk voor stuk voor de collec tieve verdediging en zij willen dat samen met West Duitsland doen". Ollenbauer, de voorzitter der West duits e sociaal-democratische partij, liet echter ook op deze conferentie zijn halsstarrig „neen" horen. DEN HAAG. Cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek wij zen uit, dat de misdadigheid in Ne- derland daalt, althans de gerechte lijk geconstateerde criminaliteit, die uiteraard het allergrootste deel van de misdaden omvat. Een uitzonde ring vormen evenwel de zedenmis drijven. De publicatie van het C-B.S., welke betrekking heeft op de eerste kwartalen van dit jaar, stelt vast, dat zij naar verhouding tol een gro ter aantal veroordelingen leidden dan in 1953. Het indexcijfer voor alle delicten tezamen was in het eerste kwartaal van 1954 vrijwel gelijk aan dat van het eerste kwartaal 1953 (121 en 120). doch dat van het tweede kwartaal was 6 punten lager dan de overeen komstige periode van 1954. Een nog gunstiger indruk geven de uitkomsten van het totaal, zonder de misdrijven vermeld in economische wetten en in de Wegenverkeerswet. Zelfs is een teruggang te constateren vergeleken met de cijfers van laatste jaren voor de oorlog. De cij fers van het eerste halfjaar van 1954 zijn namelijk lager dan die van kort voor de oorlog, al blijven ech ter ook hier de misdrijven tegen de zeden ongunstig afsteken. Evenals voor het gehele land zijn voor de gerechtshoven van alle res sorten de indexcijfers van het totaal (exclusief economische misdrijven en die der Wegenverkeerswet) lager dan in het vorige jaar. Het gerechts hof te Leeuwarden is het enige, waarvoor het cijfer in beide kwar talen nog boven de 100 (het gemid delde van 19351933) ligt, hetgeen o.m. is toe te schrijven aan het naar verhouding nog hoge niveau der ver- mogensm isdr ij ven Het totale aantal veroordelingen wegens misdrijven (behalve eenvou dige stroperij, bedelarij, landloperij, en overtreding van het souteneurs- verbod) bedroeg in het eerste half jaar van 1954: 17336 (vorig jaar 13367) Meer schepen dan in 3953 te Amsterdam AMSTERDAM. Het aantal sche pen dat gedurende 1954 de Amster damse haven is binnengekomen be draagt thans 5330. Dit is reeds 21 meer dan het totale aantal over 1953. toen 5309 schepen de haven aande den (In 1938 was het totaal 3464 schepen). Irmgard Schmidt krijgt vijf jaar BERLIJN, De charmante Sow- jet-spionne Irmgard Schmidt, die er werk van maakte Amerikaanse of ficieren in te palmen om hen daarna uit te horen is vanmorgen door een gerechtshof van de Amerikaanse Hoge Commissie te Berlijn veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zy werd er van beschuldigd fn- tingen voor de Russen te hebben inge wonnen en doorgegeven. Ook zou de 24-jarige Duitse getracht hebben de Russen bijzonderheden mee te delen over persoonlijke gegevens, diensttij den en opleiding van de „American miltary intelligence department", een afdeling, die zich bezig houdt met inlichtingen over de sterkte en de opstelling van de Russische troe pen. Zij zou bovendien in November getracht hebben gegevens te krijgen over de geheime dienst van het Amerikaanse leger. Zij werd in De cember gearresteerd. DUBLIN. Een havenloze vrouw probeerde gisteren een baby uit de armen van zijn'moeder te rukken. Zij moest het kind echter spoedig weer prys geven door het rumoer, dat ontstond op de kreten van de moeder. Dit is nu al de vierde poging in Dublin om in de winkelende mensen menigte een kind te stelen. De Ierse politie verdenkt een Engelse bende van deze handelingen. Men vermoedt, dat deze bende de babies naar En geland doorstuurt voor onwettige adoptie daar. Britse bommenwerper op kindertehuis: kleuters slapen door WARE. Zesentwintig Britse kin deren zün gisteravond aan de dood ontsnapt toen een straalbommen- werper in de lucht explodeerde en het brandende wrakstukken regende in de tuin van het huis, waarin zjj vredig lagen te slapen. De ruiten van het St. Margaret kinderhuis werden verbrijzeld. In een van de kamers kwam het plafond gedeeltelijk naar beneden, maar 25 kinderen sliepen door alles heen. ter wijl het 26ste weer spoedig indom melde. Alle kinderen waren onder de vijf jaar. Twee der inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven; een derde werd zwaar gewond. REGENSBURG. Doordat een lege goederentrein en een trein met vee In een zware mist bü Regensburg op elkaar inreden, zijn zes van de zeven leden van het treinpersoneel om het leven gekomen. De enige overlevende van deze ramp, 'W.-Duitsland's tweede spoor wegongeluk in drie dagen tijd, werd levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde op een een- sporig traject ten Zuiden van Re gensburg. en ongeveer 130 kilome ter ten Noord-Oosten van Munchen. De locomotieven van beide treinen zijn door de botsing en de daarop volgende brand geheel vernield. JAMES HILTON OVERLEDEN long BEACH (Callfomië), De Britse schrijver James Hilton is hier Maandagavond op 54-jarige leeftijd overleden. Hjj is lange t}jd ziek ge weest. Zijn bekendste werken zijn „Goodbye mr Chips" en „Lost Ho rizon". Bijna alle boeken van Hilton zijn verfilmd. Kort voor de tweede we reldoorlog vestigde de schrijver zich in Californië. In de oorlog kreeg een Amerikaans vliegdekschip de naam „Sbaogrila". naar het denkbeeldige land waarin het verhaal van „Lost horizon" zich afspeelt. Hilton was bij de tewaterlating van dit schip aan wezig. Geen wegenwachters langs de weg met Kerst en Nieuwjaar DEN HAAG. Ook de Wegen wachters stellen er prys op om in de huiselijke kring het Kerstfeest en Oud- en Nieuwjaar te vieren. Daarom heeft de A.N.W.B. besloten ze daartoe dit jaar in de gelegen heid te stellen. Er zullen dus op Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag geen Wegenwachters op de routes patrouilleren. (Vervolg van pag. 1) De socialistische Jnterpellant Vermeer had Maandagmiddag de zaak handig opgediend. Hjj was begonnen, de minister drie vragen voor te leg gen met betrekking lot het Iiftverbod. In de eerste plaats over het aan tal klachten betreffende de wanordelijkheden bij het „liften" door mili tairen. Daarover bleek de minister geen cijfers te kunnen verstrek ken. In de tweede plaats over de mogelijkheid van meer ordelijk „lif ten", waaromtrent Ir Staf slechts zei, dat hjj het zou toejuichen, als par ticuliere organisaties (verkeersbonden en thuisfronten) het initiatief zouden nemen voor een ordelijke Hftdlenst. Zélf meende de bewindsman daarmee geen bemoeienis te kunnen hebben, aangezien zün regelend in grepen zich z.l. diende te beperken tot de militairen. „Over de automo bilisten heb ik Immers niets te zeggen." per maand „voor een jongen van 20 i In zijn derde en laatste vraag drong de heer Vermeer er op aan om als het Iiftverbod gehandhaafd zou blij ven de mogélijkheden van gratis- vervoer uit te breiden, of de soldij te verhogen. Aanvankelijk wilde de minister ook daarvan niet weten. Hij vond 30. ADVOCAAT IN „TRITON"-ZAAK ZEGT Twistgesprek tussen twee advocaten DUBLIN De advocaat van de KLM Mc Gonical, heeft Maandag voor de Jerse Raad van de Lucht vaart verklaard, dat zijn cliënt méér had gedaan dan iedere andere belanghebbende om de oorzaak van het ongeluk van de „Triton" op te sporen. De maat schappij deed dit om het vertrouwen van het publiek volkomen te behou den. Zij wil gaarne dat er een ver klaring is, hoe die ook moge zijn, liever dan dat er in het geheel geen is. Ook zal een verklaring van het ongeluk de maatschappij in staat stellen, stappen te doen ter voorko ming van een soortgelijk ongeluk in de toekomst, zeide Mc Gonical. die verklaarde, dat de KLM elke indruk wil wegnemen, dat zij iets te verber gen zou'hebben. Eerder had de president verzocht om gegevens over de apparatuur voor de luchtverversing ten tijde van het ongeluk, waarover tot dusver zeer weinig %vas gezegd. Ook toonde het hof belangstelling voor de elec- triciteitsvoorziening van de motoren tijdens het opstijgen. De voorzitter verzocht om een des kundig oordeel over deze kwesties. Aan het plaatsvervangende hoofd van de opleiding voor vliegtuigbemanningen van de KLM, de heer C. J. ten Duis, werd gevraagd, of de KLM nieuwe proefvluchten zou ma ken, indien het Hof zou wensen, dat zjj vóór de hervatting van het onderzoek in het nieuwe jaar zulks zou doen. Hy ant- woorde: „Ik ben niet de direc teur van q« KLM. maar ik ben er zeker van. dat dit gedaan zou worden". In de namiddag had er een heftige woordenwisseling plaats tussen Mac Bride en William Fitzgerald (KLM), rf ar aanleiding van het voorlezen van een gedeelte van een rapport over de gedraging van een vliegtuig bij 't verhogen der snelheid na de start. Dit rapport is afkomstig van het Amerikaanse „Garbell research Institute". Fitzgerald maakte tegen de voorlezing bezwaar. MacBride antwoordde, dat hij van de heer Ten Duis slechts wenste te vernemen of hij het „Garbell Institute" als auto riteit beschouwde. Hij behoefde het daarom nog niet eens te' zijn met de bevindingen van het instituut. Getuige Ten Duis uitte zijn waar dering voor het instituut en zeide het eens te zijn met de bevinding, dat als de snelheid na de start te snel opgevoerd werd, dit een hoogte- verlies ten gevolge had. Hü zeide echter de mening te zyn toegedaan, dat de „Triton" de snelheid niet te snel opgevoerd had. jaar" helemaal niet zo onredelijk, ze ker in vergelijking bij het buiten land. Dat. kon deze best wat van overhouden! Hy bagatelliseerde de wens van de jonge soldaten om naar huis te gaan. „Een jon gen van 20 jaar zit toch niet al tijd thuis". En „het meisje" waarop de in terpellate had gewezen? Nou, de be windsman vond het kennelijk wat overdreven voor jongens van die leeftijd! Het was deze instelling, welke de Kamer wellicht het meest irriteerde. TWEEDE KAMER J-J EBT ti nu ook, dat u. vlak voor 1 het inslapen, op' zulke genial gedachten komt?' Ik wel. De och tend is een geschikt klimaat om een koe te kopen. Des middags doe je die koe weer met verlies van de hand.. En s avond» toil je een merel of een kolibri. Maar als de nacht valt, zie je van al het aardse af en begin je praematuur te ontbin den, buigzaam mee te klotsen met de wereldzeeën, gewillig op te los sen in het maanlichtdat gestolde fabriekswater van de planeet, die tegenwoordig met servieswerk morst. Tegen tweeën ben ife alleen nog open voor de problemen in de grotere heren maten. Ik neem dan peilloos diepe boeken ter hand, die van eeuwigheidsverlangen bijna uit de band vallen en ga daarmee in bed zitten, vastberaden op zoek naar licht en met een kussen in de rug. Vannacht nam ik een werk van een bekend psychiater over dood en leven op de knieWaar ik gebleven teas stak een papiertje. „We móeten de afvoerbuis van de wastafel laten repareren", zei mijn vrouw. Ik sloeg mijn bladzijde op en tas: „Een zeer eigenaardige attractie gaat uit van het zich ophangen". Ge^rgerd draaide mijn vrouw zich om en zei: „Wat is er nou te lachen can een. afvoerbuis?" „Daar lach ik ook niet om", zei ik „ik lach, omdat hier staat dat er een eigenaardige attractie uit gaat van het zich opnangen". ,JDat vind ik nog minder om te lachen", zei ze bits. Daarop stapte ze tn bed en sliep op hetzelfde moment in. Ik las nog enige tijdl leerde dat een vrolijk d roomvemaaltje, on langs door my op deze plaats ge schreven, eigenlijk een uiterst ob scene achtergrond had en werd De liberale fractieleider prof. Oud eindelyfc slaperig genoeg om het ,i ftrtlr ArMantiilf. ,4-if kii ttavav. llCftt te fiOI.-f'tl 1TJ het f?T I\st0r ZftWff Gisteren greep de oude vrouw het kind uit de armen van de moeder en snelde er een groot warenhuis mee binnen. Door het luide gegil van de ontdane moeder ontstond een gewel dige deining onder het winkelende publiek. De kinderroofster zag blijk- Loonsverhoging voor koor en orkest blijft uit (Van onze correspondent) AMSTERDAM Er heerst on rust onder het personeel van de Nederlandse Opera; nog steeds heeft het ministerie van O. K. en W. géén beslissing genomen over een sub sidie dat de directie der Nederlandse Opera heeft aangevraagd om de sa larissen van koor- en orkestleden te kunnen verhogen. Enige tijd gelsden hebben bestuur en directie der Opera enerzijds en de Ned, Fed. van Beroepsverenigingen van Kunstenaars volledige overeen stemming bereikt over een derge lijke verhoging. De Opera heeft toen een subsidie bij O. K. en VL aan gevraagd, dat in principe reeds ge reserveerd was. Inmiddels zijn byna twee maanden verstreken en nog steeds heeft men geen antwoord van het ministerie ontvangen, heeft de Opera aan de Federatie meegedeeld. In een Maandag gehouden verga dering heeft het operapersoneei zijn ontstemming niet onder stoelen of banken gestoken. De onrust is ten ton srestegen. Men kan verwachten dat de situatie spoedig tot een ern stige climax zal leiden. baar in, dat zij met haar buit on mogelijk zou kunnen ontsnappen en liet het kind weer los. 2e kon zich uit de voeten maken in de mensenzee in het warenhuis. De tweede kmderroof had Zaterdag plaats, toen de 9 maanden oude Pa trick Bergm uit zijn kmderwag werd genomen, toen zijn moeder in een winkel een speelgoedbeer voor hem kocht. Iets langer dan twee maanden ge leden werd de 6 maanden oude Pau line Ashmore uit haar kinderwagen getild, ook toen haar moeder in een winkel even inkopen voor de Kerst deed. Op 25 November werd ook in Dublin een kind gestolen, namelijk de 3 maanden oude Elizabeth Browne. 1 „PERMANENT' voor heren .41» Leonard Pountey, een Brit, die zich deskun dige op het gebied van mannelijke haardrachten noemt, zijn zin krijgt, zullen spoedig ook de heren der schepping zich een „permanent wave" laten geven be halve de kaalhoofdigen natuurlijk. Dezer dagen gaf Pountey een demon strate in Londen. Zijn eerste klant, die door een assistente vakkundig werd behandeld, was een fabrieksdirecteur uit Brentford. De vroegere bokskampioen Freddie Mills (links op de foto) volgt het experiment met belangstelling. CLEVELAND. Na 78 uur aan céa stuk by een te zün geweest, was de jury in de moordzaak-dr Shep- pard de Amerikaanse zaak-Ber- kei nog niet tot een beslissing gekomen en moest zy de rechter opnieuw om meer tyd verzoeken. De vergaderingen van de jury wor den in het grootste geheim gehou den. Niemand mag het vergader zaaltje betreden. Gisteren vroegen de juryleden om een stofzuiger en stofdoek om de kamer wat op te knappen. De belangstelling van het Ame rikaanse publiek was gisteren ge- heel gecóncentreerd op het proces- Sheppard. Zelfs in de Verenigde Naties werden de persafdelingen voortdurend belegerd door afge vaardigden en employe's om de laatste bulletins te komen lezen, Couranten, radio- en televisie-sta tions in New York kregen de ge hele dag duizenden telefoontjes te verwerken van lezers en luisteraars, die wilden weten of de beslissing reeds was gevallen. Programma's worden ieder ogen blik onderbroken om de laatste be richten te melden over hetgeen de jury-leden hebben gedaan, en hoe lang zy reeds aan het beraadsla gen zijn. De New York Times, een van de weinige kranten in de V.S. die aan het proces-Sheppard slechts weinig aandacht hebben besteed, meldde, dat twee van de drie telefoontjes, die haar inlichtingen-bureau ont vangt, de zaak-Sheppard betreffen. Ernstig busongeluk in Mexico eist veertig doden MEXICO, Niet ver van de stad Mexico is een autobus in een ra vijn gestort waardoor 40 personen om het leven zijn gekomen en een tiental passagiers gewond is. Van de omgekomenen werden 22 op slag gedood. De anderen overleden tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. De bus. die bestuurd werd door een dronken chauffeur, vervoerde arbeiders van een stuw dam in aanbouw. De tien overle venden zijn zo zwaar gewond, dat men ook voor hun leven, vreest. Wijziging in ontwerp DEN HAAG. De vrij scherpe voorschriften van de voorgestelde wet „Beperking cadeaustelsel" zullen als het parlement het gewijzigde ontwerp aanvaardt Iets worden verzacht door de toevoeging, dat winkeliers reclame-artikelen van geringe waarde wèl aan hun klanten cadeau mogen geven. Dit delen de minister en de staats secretaris van Economische Zaken mee aan de Tweede Kamer in hun memorie van antwoord over ge noemd wetsontwerp. Dit is dus de tweede uitzondering die de beide bewindslieden willen maken: de eer ste is dat winkeliers goederen, welke verwant zijn aan die zij als voor naamste artikel verkopen, hun klan ten als „toegift" mogen geven. Die „artikelen van geringe waarde" moeten dit zijn in absolute zin, dus niet in verhouding met de goederen, die de winkeliers verhandelen. WENEN. Het rooms-katholieke nieuwsbureau te Wenen deelt mede berichten van ooggetuigen te hebben ontvangen, volgens welke kardinaal Joseph Mindszenty in vrijheid is ge steld en te Boedapest woont. Volgens het bureau is zijn vrij la ting mogelijk een gevolg van het communistische streven naar coëxis tentie met het Westen. In Wenen ging al verscheiden da gen het gerucht, dat de 62-jarige aartsbisschop was vrijgelaten. In Fe bruari 1949 is hij op beschuldiging van verraad, spionnage en valatu- overtredingen tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Het bericht van zijn vrijlating is nog niet officieel bevestigd. Nieuwe salarissen voor verpleegsters van kracht verklaard DEN HAAG. Het college van rijksbemiddelaars heeft de nieuwe salarisschalen voor verplegend per soneel in particuliere ziekenhuizen per 1 Januari a.s. van kracht ver klaard. Dit is een bindende regeling, die in de Staatscourant zal worden gepubliceerd. zei ook openlijk, dat hij „veront rust" was door het feit. dat de mi nister weinig oog had getoond voor de verhouding van militair en bur ger. Hy herinnerde er zelfs aan. dat m 1918 by" de relletjes in de Hars kamp de minister van Oorlog zich in één dag bekeerd had van een ouder wets standpunt tot een meer mo dern, als gevolg waarvan generaal Snijders toen had moeten aftreden. Een geestverwante van minister Staf, freule Wtlewaall van Stoetwe gen, vond. dat deze het gevaar van het liften had overdreven. Toen begon de minister blijkbaar te begrijpen, dat hij iets moest toe geven. In zijn laatste antwoord kwam hij tenminste met zijn concessie. Maar het was al te Iaat. Inmiddels waren prof. Oud en freule Wttewaall van Stoetwegen namelijk gaan betreuren, dat de mi- nister zich enkele weken geleden in zijn antwoord op de mondelinge vra gen van de heer Vermeer beroepen had op een advies van Prins Bern- fcard. „De gemaal van onze Koningin dient buiten onze debatten te blij ven". zei prof. Oud. „Laat de mi nister zich nooit meer achter een advies van de Prins verschuilen". Enige hulptroepen vond de mi nister in de K.V.P.- en A,R.-bankjes. De anti's openden hun mond alleen om hun stem tegen de motie-Vermeer te motiveren, zó verkeerd vonden zij de interpellatie. Ook de K.VP.-er overste Fens zag er iets in van een bedreiging van de krijgstucht, De motie-Vermeer was uiterst handig opgesteld: zij gaf uiting aan een. ver langen, dat door bijna alle Kamerleden tijdens de behandeling van de begro ting van oorlog was geuit, n.l. verster king van het gezinsverband. De heer Vermeer had kennelijk voorzien, dat voor intrekking van het „Iiftverbod", hetgeen hü zelf prefereerde, geen meer derheid te vinden zou zijn. Daarom had hij minister Staf de keus gelaten. Zelfs de verschillende wegen om aan het ver langen der motie tegemoet te komen, had hij niet in haar tekst gezet, doch slechts in zijn toelichting genoemd. Hij gaf de minister de keus tussen intrek king van het Iiftverbod. hogere soldij of meer vrij vervoer. De A.R. v. d. Zaal en Stapelkamp en d rle C,H -ers freule Wttewaall van Stoetwegen en de heren Krol en Beer- nmk maakten zich uit hun fracties los. om samen met de socialisten, liberalen, communisten, SP.G.-ers en K.N.P.-ers minister Staf een nederlaag te bezor gen. Het was een „off-day" voor lr Staf. Bulldogs kunnen menselijk ernstig kijken. Bezie dtt tweetal en verzin maar een reden voor hun treurige snoeten: prijsver hoging van het hondenbrood, het rooien van de plaatselijke bomen of het vergokken van hun laatste hondenpennirig aan de roulette, in elk geval iets dtep- treurigs. We zulten natutirlyk nimmer weten wat Blackie van Auburncrest Itnkshaar oude en wijze oom Ben mee te delen had want bulldogs zijn ingetogen en zwijg zame honden met een nauw uitgeba lanceerd gevoel voor datgene wat je wel en wat je niet aan de grote klok kunt hangen. In elk geval was er iets op die grote tentoonstelling tn Londen, dat dit duo niet lekker zat. Wellicht was oom. Ben. aan het grte- pert over een partijdige jury en zei Blackie: „Man Iaat je 7iou niet licht te doven. In het duister ging ik liggen denken. Eerst wilde ik de oorlog maar weer eens laten uit breken, maar dat onverdraaglijke typetje van Magere Hein schopte ik mijn bed uit, want hy heeft me nu vaak genoeg uit de slaap gehouden. Dieper borend, geraakte ik lang zaam in het luchtledig der geniali- teiten, Terwijl ik met mijn ogen toen in het donker lag, werkte mijn geest onder hoogspanning en lever de uitsluitend de hogere abstracties af, die de mensheid definitief over de brug konden helpen. „Ga er nou uit en schrijf 2e op", dacht ik terzijde, „Ik ontfiou ze wel", antwoordde ik. „Nee. Morgen ben je ze vergeten", drong ik aan. Want dat is zo. Bij het ontbijt weet je er geen woord meer uan. Dan zit je je alleen maar op te pompen voor die koe. „Het is toch zonde", zeurde ife, „Het gaat allemaal verloren". „Maar als ife er uit ga, moet ik op het koude zeil", wierp ik tegen. „Heb je dat ,er niet eens voor over?", vroeg ife minachtend. Ik begon weer te denken. Mijn geest wierp, verlicht als een nachtploeg, parelen in serie. Voor de zwijnen weerOpeens ife weet niet hoeveel later stond ik met een ruk op, liep zonder licht te ma ken naar m'jn schrijfbureauvond op de tast een potlood en kraste de feern van mijn denken neer. Toen snelde ik terug naar bed, strekte mij uit en sliep meteen in. De ochtend bracht het blijde ge voel dat een kind heeft, als het wakker wordend beseft; ,Jk ben jarig". Daar op het bureau lag dus de sleutel die mij terugvoeren kon naar de hogere wereld waarin ik te gast was geweest. Bijna plechtig stond tk op en ging er op blote voeten heen. Op het papier was met enorme, emotionele letters geschreven Eek hoorntje op lange weg". KRONKEL (Advertentie 7.MJ Doof dit zuarbroadoa op Uw maag met 'n paar Bennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn dï« helpen. Bmnen een paar minuten t Nog i'óór die Renmes zyn gesmolten, op Uw tong. behoort het zuurbranden. tot het verleden. Renrues kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Moe sta fa Saadi zal zün Kerstdagen wel m de gevangenis van Damascus (Syrjei vieren. Hsj werd tijdens het jongste weekend gepakt wegens auto- - --^1 Z. -„|J zelf gehouden en: waar moet jy f-ou pikte precies 20 wagens in deze periode een medaille spelden!" In elk geval geen luie vent die Moes-" tafa. Ons hartgrondig „FOUT" over do beslissing van de hotemetoten in Oos- Drie kampen voor vluchtelingen tenrijk, die de burgerlijke ambtenaren de buurt van Hamburg werden door de hebben verzocht elkaar ln kantoortijd Commissie Int. Hulpwerk in Nederland, geen „Prettig Kerstfeest" en „Gelukkig bedacht met cadeautjes voor de kind». Nieuwjaar toe te wensen omdat dit ren ter geleeenheid van het Kerstfeest. ..stagnatie m het werk zou veroorza- Tudens het jongste weekend amveerdü ken Ook mogen de bureaux de bin- m Hamburg een vrachtauto met speek, nenfcomende Kerst- en Nieuwjaarskaar- goed. dat grotendeels door leden van ten niet beantwoorden. Hoe vreselijk Nederlandse jeugdgroepen od knutju-t- belangrijk moet dat werk wei zijn. dat avonden is vervaandigd de vriendelükheid van mens tot mens ervoor moet wijkent De heer A. Logan uit Glasgow had een fnne Kerstverrassing voor zim ge» zin gekocht: een antieke vleugel om da Kerstliederen by te gingen. Acht vrien» den hielpen hem Zondagavond het mogendheden. "De vaders" 'v"an~ 1100 km- opsjouwen. Hat, deren z.jn Amerikanen, v™ 649 Nu we toch in Oostenrijk zijn: de stad Wenen verzorgt momenteel reeds 2271 buitenechtelijke kinderen, wier vaders leden zijn van de vier bezettende ?sen. var. 337 Britten en van 165 r tdiiaea, Met Kerstmis worden in de V.S. on geveer ruim 1100 Kerstboombrandjes verwacht. Als het cijfer van de jongste dne jaren zich handhaaft is de besom ming voor dit jaar precies 1109. Derge lijke binnenbrandjes maken vaak slacht offers onder de kinderen en de brand weercorpsen zijn op hun hoede om zo snel mogelijk te reageren op ieder tele foon tj«, dat een brandende boom meldt. trap m en stortten de negen nuumen dertien meter naar beneden. Zij krftgea de vleugel boven op zich. Zes hunner werden zwaar gewond, Zeven maanden geleden deserteerd» een soldaat ln het grote Britse teaer* kamp in Calterick (Yorkshire). Giste* ren hebben ze hem gevonden: in kamp. Al die tijd was hjj er niet uitgr» we«t maar had zich schuilgehr--^- 's Nachts stal hij «ten en de canttne.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2