m t Verval van „Zwart Schiedam Alles werd op één kaart gezet: de Branderijen Heeft U iets verloren ïn de Beurs roffelen de balletjes op de tafels Kapper Ansjo: al 25 jaar scheert bij de oudjes Nieuwe reddingboot voor Hoek van Holland Concurrentie van de spiritus mma, Nieuwe Romans St Jansviering van Kath. Verkenners „De duivel van Diablo" Aanrijding Burgerlijke Stand AGENDA Afsluiting van wegen Oplichter tegen de lamp gelopen Geld verduisterd Begin van het vijfde Schiedamse Tafeltennis-tournooi Kerstbomen verbranden Hengelsport Jongen gevallen Weerstand in brand Inbrekers in café De Stoomtram Spelende knaap aangereden Uitbreiding „HAF" is gereed Voetganger ernstig gewond KPM-er „Van Goens" gaat naar sloper Omgekomen kok van de Ariël" gevonden Vandaag tewaterlating SCHIEDAM KOERIERSTERS SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM VRIJDAG 31 DECEMBER GESLOTEN 2 December 1954 Het was onvermijdelijk, dat een zo overheersende en tegelij kertijd zo uitzonderlijke industrie als waarvan de jeneverstad bestond en die haar in een bepaalde periode een grote mate van materiële welvaart had geschonken, zowel het uiterlijke karakter als het lot van Schiedam zou bepalen. Het toonaange vende brandersbedrijf begunstigde de opkomst en bloei van verschillende nevenbedrijven waarvan echter het wel en wee ten nauwste samenhing met de gang van zaken van het eerste en hierdoor was de conjunctuur van de hele stad hoogst gevoe lig geworden. Men had er alles op één kaart gezet. Aldus schrijft Jurriaan Zoetmulder in het onlangs uitgekomen keurig verzorgde Kerstnummer van „De Schiedamse Gemeenschap". Hot voorgaande nummer van ..De leiding van hun bedrijf. Doch toen Schiedamse^ Gemeenschap'', gewijd het daarmede mis begon te gaan, aan de molens, die eertijds in gro ten getaie een sieraad van de stad vormden, gaf daarvan een van de meest sprekende voorbeelden en de cijfers, daarbij vermeld, tonen dui delijker dan welke beschouwing ook. hoe hachelijk deze nauwe kop peling is geweest. Uiteraard geldt het zelfde voor de mouterijen, de kuiperijen, het slopersbedrijf en al les wat verder zo al georiënteerd was op fabricage van het geestrijk nat. Het kon nietanders, of ook deze ondernemingen werden dode lijk getroffen, toen de concurrentie der spiritusfabrieken de moutivijn- berciding lam legde. Een algehe le verkommering besloop toen als j een moordende epidemie de jene verstad en tastte al direct haar ui terlijk aspect aan. Ook de woonwij ken der welgestelde burgerij, om dat ook daar branderijen stil kwa men te staan, die de achteruitgang duidelijk demonstreerden. Als er in het Schiedam van de vorige eeuw, in de welvaartsperio de goed te verstaan, al bouwver ordeningen bestonden, van een plan matige stedebouw blijkt al bitter weinig. De heren branders, niet las tig gevallen door schoonheids-, ge zondheids-, of welstandscommissies, doch levend in het tijdperk van het ..vrijheid, blijheid" der litjerale begrippen, (voor de werkgevers), hadden de bron van hun inkomen graag dicht bij - huis en 2agen er niet tegen op (en het kwetste noch hun aesthetisch noch hun sociaal gevoel, voorzover zij dit bezaten), dat hun drankfabriek in de onmid dellijke nabijheid van hun vaak voorname woning stond, er in ieder opricht een schrille tegenstelling mee vormend. Al bezit Schiedam nog altijd enkele voorbeelden van pakhuisgevels van fraaie architec tuur, het uiterlijk der branderijen weerspiegelde de naargeestigheid van haar interieur in een vrijwel vaststaand type. De ontsiering en het tweeslachtige karakter van de in opzet „deftige" Lange Haven, klaarblijkelijk bedoeld als woonwijk van de voorname burgerij men denke aan het zogenaamde huis met-bordes, in mijn jonge jaren kortweg met „het bordes" aange duid, dat de blijkbaar zeer vermo gende maire Nol et in de Franse tjjd voor zich liet bouwen wy- zen er op, dat niet een planmatige bebouwing het beslissende woord sprak, maar de gemakzucht en de willekeur van de aanzienlijke en rijke industriëlen, die hun bedrijf zo dicht mogelijk in hun buurt ver langden. Merkwaardig in dit op zicht is ook het zonderling ver dwaald voorkomen van een deftige behuizing in een hoogst onooglijke straat met weinig aanlokkelijks om er te wonen. Het staat allemaal heel ver af van. onze hedendaagse be grippen van stedebouwkundige ei sen en het valt. dunkt me, alleen te verklaren uit de neiging der rijk gestookte branders om het zich zo gemakkelyk mogelijk te maken, waar het betrof het beheer en de vertoonden de tekenen der malaise zich ook al spoedig in de wijken, die geroepen waren de schijn van welvaart zo lang mogelijk op te houden. Evenwel, niets overtrof de deso late aanblik van die gedeelten van de oude stad, waar in de periode van de diepste depressie leeg staan de, van haar outillage beroofde branderijen, ongebruikte pakhuizen en mouterijen zonder enplooi, in een lange rij naast elkaar staande,, haar ontreddering vertoonden in de verwaarloosde gevels als een rij blinde bedelaars, niet wetend waar been en in stomme gelatenheid hun lot afwachtend. Verlaten buurten, haveloze buurten omsloten zc, waar het gras lussen de straatstenen op kwam, waar de armoede en het verval je tegen grijnsden, onmisken bare aanwijzingen van het fatale feit. dat het zwarte Schiedam met zijn verouderd brandersbedrijf ten dode opgeschreven was. als de ba kens met werden verzet Geestelijk klimaat De vraag dringt zich nu op, of de bijzondere geaardheid van dat bran dersvak dat zijn stempel zo mar kant gedrukt had op het uiterlijk van de stad en haar maatschappe lijke verhoudingen, ook van invloed is geweest op het geestelijk kli maat. waarvoor 'haar bewoners de verantwoordelijkheid droegen. De vraag lijkt mij interessant, omdat de beantwoording ervan inzicht kan geven in de oorzaken en de ontwik keling van Schiedams verval. Dat bij het verlopen van het ge tij ongelukken niet kunnen uitblij ven, dat achteruitgang daarvan het onvermijdelijke gevolg is, is een vaak voorkomend verschijnsel: de geschiedenis is vol pakkende en tragische voorbeelden van eertijds bloeiende steden en gewesten, die hun tol hebben moeten betalen aan de veranderde tijdsomstandigheden en nog slechts iets betekenen door hun vergane glorie. Maar is men geneigd te opperen hadden de Schiedamse branders niet tydig het ïoer om kunnen gooien, toen de grote concurrentie van de spiritus fabrieken van Delft, Bergen-op- Zoom 011 Zevenbergen, waarbij zich later die van België voegde», op kwam en de distillateurs er steeds meer toe overgingen de moutwijn door spiritus te vervangen? Had Schiedam met zijn gunstige ligging aan de Maas niet de mogelijkheid om verschillende kanten uit te gaan en hoe is het te begrijpen, dat het voorbeeld van Rotterdam, dat met een machtig élan aan het opkomen was, niet stimulerend en richtingge vend heeft gewerkt'op de onderne mingsgeest, die men ook in Schie dam met zijn indiïstrieel verleden aanwezig mocht achten? Ik meen het zo te mogen stellen, dat juist de traditie van dat verle den noodlottig is geweest, omdat het een verlammende invloed heeft uitgeoefend op de energie der Schie dammers, met het pijnlijke gevolg, dat de nieuwe tijd en de veran derde omstandigheden hen onvoor bereid vonden. Vakkennis geen vereiste Wanneer we spreken van het brandersvak, zullen we er goed aan doen dit woord te nemen met een behoorlijke korrel zout Want een vak in de eigenlijke zin was het niet, omdat vakkennis, laat staan vakbekwaamheid, er niet voor ge- eist werd. Men werd brander door het in eigendom bezitten van één of meer branderijen. Een kapper, een boekhandelaar, die er het geld voor had, „er wat in zag" en dus een branderij kocht, was brander, kortweg. Het métier kenden de meesterknecht en zijn twee of drie heipers in de branderij, zoals een i kok, die dag in, dag uit hetzelfde gerecht klaar maakt, de kookkunst verstaat. Natuurlijk was by de iei- ding enig administratief begrip on misbaar, doch hiervoor was tegen een matige vergoeding wel een boekhoudertje te vinden. Het was in de dagen van de te ruglopende conjunctuur, toen de prijzen van de branderijen onder de druk kwamen, als een vanzelf sprekend nevenverschijnsel, dat de ze soort kleine branders op het ta pijt verschenen om het speculatieve element, dat er ontegenzeglijk in school, te wagen. Want al was het brandersbedrijf dan op zijn retour, door de fluctuatie der prijzen zowel van de grondstoffen als van de ge maakte producten de moutwijn had een dagelijkse beursnotering bestond er altijd nog een kans op een behoorlijke winst aan het einde van het boekjaar voor degene, die tegen een voordelige prijs een branderij ia zijn bezit had weten te krijgen. Doch het behoeft niet uitdrukkelijk ver meld, dat deze groep uit financieel zwakke broeders bestond, waarover de sanerings- en weerstandspogin gen struikelden, welke overwogen werden in de strijd tegen de spi- ntusconcurrentie. -t.; V De jaarlijkse St. Jansvicring van de Katholieke Verkenners van het district Schiedam stond de-ze keer 1» liet teken van een vrolyke boeren bruiloft, waarbij het bruidspaar met een koetsje werd gebracht In Har monie werd gisteravond deze St. Jansviering gehouden voor de onge veer 75 leiders en leidsters van de Verkenners. De stemming was prima en er werd veel gelachen om de vro lijke stukjes en dansen, die werden gegeven» Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 912 30 uur en 2—5 uur: Schoolétui met inhoud, doublé armband, hamer. Te bevragen bij de vinders: Partij Radiobodes (Kerstnummer), W. de Bruin, Stryenseslraat 13; aan tal ledige zakken, Straatmakers- werf, Hoofdstraat; antenne, C. v. d. Kooij, Newt on straat 48; dekzeil. Ga rage Kiamer, Kethehveg 70 te Vlaar- dsngen; ledig vat, Plantsoenendienst Hoofdplein; zadeldekje, K» van Dorp, Singel 94; zadeldekje, A, Ko- remans, Geert 'Reindersstraat 32a: rode autoped, Uurich, Dwarsstraat 1; dames-armbandhorloge, L. H. Willemse, St. Liduinastraat 72a; da mes-armbandhorloge, J. Bakker, Ouddorpsestraat 16; bruine dames- portemonnaie, H. van Leeuwen, Westfrankelandsestraat 5; rode kin- derportemonnaie, J. Vos, Spoor straat 44; herenwant, Kollem, Lange Haven 67 (Belastingen); glacé herenhandschoen, P. Winters wijk, Gasstraat 30; gebreide dames- want, A. Nijs, Fabristraat 53a; al- pinomuts, L. Krabbendam, Jan Steenstraat 6a: zwart kinderschoen tje, J. v. d. Hees, Burg, van Haa- renlaan 51b; groen-witie want, H. Jansen, J. A. Alberdingk Thijm- straat 24; herenhoed, Brugwachters huisje Hoofdbrug; sjaal, A. de Bes te, P.K-O.-laan Sla; l paar dames- handschoenen, P. Bergkotte, v, Leeuwenhoeckstraat 28b; kïnder- cape, Kreischer, Vlaardingerdijk 3.41b; kinderpet, L. Kastelein, Schïe- damseweg 29a (van. Kethel); sjaal, N- Rietveld, Buitenhavenweg 3b; ceintuur, C. v. d. Berg, Leliestraat 51; glacé dameshandschoen, J. Boe- Ie, Singel 143c; bruine alpinomuts, F. Spiéssens, Ph. van Bourgondië- straat 24a: sjaal, de Bruin, Lange Kerkstraat no. 26. De Gemeente-bibliotheek heeft de volgende nieuwe romans ontvangen: Albe. „Om el la". Een Vlaming, die Capri met zijn jonge vrouw bezocht, gaat jaren na haar dood naar het eiland terug, ontmoet daar het meisje Ornella, met wia hij vele mooie tochtjes maakt, maar na zijn onzekere reac tie op haar liefde, komt zij op tra gische wijze om het leven." Apperïoo. M. „De laatste tocht Door de grote liefde van een man voor zóu vrouw wordt vrede ge sticht en een band gelegd tussen in vete levende boerenfamilies, die alle een hard leven leiden in het veenland. Asser, E. „Het huis is te klein." De verwikkelingen, die ontstaan, wanneer vier broers en twee zus ters. die niet mogen trouwen in ver band met een reusachtige erfenis, die hun te wachten staat, allemaal hals over kop verliefd worden. Blaman, A ,-Op leven en dood." Eenzaam en niet wetend, op wel ke manier levensvervulling en le vensvreugde te vinden, heeft Stefan een zware innerlijke strijd te voe ren om 2yn evenwicht te hervinden en hij doet d31 voor volledig met het verleden af te rekenen. Corsari, W. „Illusies". Wanneer een jong talentvol schrij ver, die echter niet als zodanig er kend w'ordt, door toeval een ma nuscript in handen krijgt, dat als z ij n roman wordt uitgegeven, be lemmert het succes, dat hierop volgt ziin eigen creatief vermogen, totdat hij na veel strijd het niet ge wild bedrog bekend maakt cn door deze bevrijding werkelijk tot schrij ven komt Doekesde Wilde, M. „De koe koek roept". Een oorlogsinvalide, die zich als een onvolwaardig mens beschouwt moet eerst een geestelijke crisis doormaken voor hij tot het besef kon komen, dat hij de liefde van een jonge vrouw mag aanvaarden, die hem helpt in zijn strijd zijn som bere gedachten de baas te worden. Dorp—Ypma, J. van. „Twee ro zen zijn rood Door zijn groot verantwoordelijk heidsgevoel ten opzichte van zijn familie duurt het geruime tijd al vorens de hoofdpersoon, een jonge boer, zijn plan om te gaan emigreren ten uitvoer kan brengen. Êdinga, H. „Adieu, Pandora!" Beschrijving van een familie, wier leven beheerst wordt door de be gaafde alt-zangeres Grada Gelton, die ongewild veel verdriet en on geluk brengt over hen, die haar liefhebben. Rising. M. „Rieks". Streekkroman. die zich afspeelt ïn een Drents dorp en waarin ver teld wordt, hoe twee jonge mensen in hun liefde worden belemmerd door de vooroordelen van stand en geld, hetgeen een catastrofe tenge volge heeft, wanneer Rieks. de boe renknecht, één van de jonge boe ren zijn medeminnaar doodt. Frabicius, jan. „Diana". Een jong meisje, dat per telefoon konnis maakt met haar a s. man en na haar huwelijk in contact komt met zijn moeder, weet, door haar onvermoeide pogingen, de macht die de huishoudste over haar schoonmoeder heeft, te breken. In Monopole: Het is met cowboy-films als met detective-romans; wanneer ze met vakmanschap zijn vervaardigd kun nen ze ieder, die van pretentieloze ontspanning (of liever spanning!) houdt, ongemeen boeien. Een cow boyfilm van uitstekende makelij is „De duivel van Diablo". De held van het verhaal is nu niet eens een stoere kerel, noch een romantische 2anger met een cowboyhoed, maar een alledaagse verschijning. Audie Murphy, een jongenachtig type. die in Amerika momenteel tot de meest populaire "Wildwest-acteurs behoort, speelt deze hoofdrol en ondanks, of misschien eigenlijk juist door zijn gewoonheid, wint hij aller sympa thie. Meent u echter niet, dat deze gewone jongeman zich in het ver haal in een hoekje laat drukken. Bandieten met grijnzende tronies vinden hem een melkmuiltje, doch tot hun grote verbazing blijkt de vreemdeling alles van schieten af te weten, wanneer het vechten is geblazen en ook aan een robbertje op de vuist doet hij met animo mee. Zijn tegenstander is de duivel van Diablo zelf, een woeste vent. die de gewoonte heeft met een Richard Widmarkaehtig lachje ruige knok partijen aan te moedigen, Hoe Audy Murphy en de grijn zende bandiet een prima ge speelde rol van Dan Duryea sympathie voor elkaar gaan opvat ten en gezamenlijk een schurkach tige sheriff ontmaskeren, is een kos telijk verhaal, waarin het davert van de postkoetsen en de schietpar tijen in de saloons. Jesse Hibbs regisseerde deze film cn hy zorgde behalve voor span ning ook voor romantiek door de lieftallige Susan Gabot en de pittige Abbe Lane mee te laten spelen. Gisteravond begon in het oude ge bouw van de Koopmansbeurs aan de Dam het 5e Schiedamse Tafel tennis-tournooi met een record aantal deelnemers. De hoogste in zet is de wisselbeker van „De Schiedammer - Het Rotterdamsch Parool". Op de vijf naast elkaar geplaatste groene tafels werd sris- teren reeds vhrwoede strijd gele verd door de deelnemers van groep 3, de spelers in de 4e klasse van de N.T.T.B. Op de Rottcrdamsediik bij de erensflat \verd de 44-jarige wiel rijder A. H. S. uit Schiedam gister avond om kwart over zes door een motor aangereden. De wielrijder stak onvoorzichtig over, zodat de motorrijder, de 35-jartge W. S. uit Rotterdam, een aanrijding met kon voorkomen. De motorrijder bleek geen rijbewijs te bebben. Met een gebroken rechteronderbeen werd de wielrijder door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Geboren: Johanna M. J„ d. v. C. J. van Nij natten en Th. L. Ooster- holt; Johanna K. M., d. v. A. M- Beukers en P. A. Heinsbroek; Gerda, d. v. G. Ph. Stompe en W. van Aper- loo; Johannes, z. v. P. J. Scheenloop en J- A. van Sluijs; Johannes H., z. v. J. Swart en D. Duijts; Peter, z. v. C. Maltha en S. W. van Rij: Johan na. d. v. A. Bijloo en W. C. de Pater; Anna C., d. v. F. A. W. Huiberts en L. Agter; Levenl. kind van G. De- genkamp en A. A. M. Beumer. Overleden: M. Kieboom. 2 dagen; A. Verkade, 77 jaar: A. Verhoef, 77 jaar, wed. van W. C. Dijkers. WAT MEN MOET WETEN Apothekers-nachtdienst: Apotheek Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Bellen hij ongeval: G.G. en G.D., Tuinlaan 80, tel. 69290. Gcm. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maan dag van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur, iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Sled. Museum: 25 uur Precieuse tafereeltjes door Alexander Hu- go Bakker Korff. Bioscopen: Passage: 2, 4.15, 7 en 9-35 uur: „Knock on Wood". Monopole; 2. 7 en 9 uur: „De duivel van Diablo". Voorstellingen: Koopmansbeurs; 7.30 uur: Ta fel tenn ïstourn ooi. Volksgebouw: 8 uur: Jaarwisse lingsbijeenkomst "Vrouwengroep PvdA. Blauwehuis: 8 uur: Kykavond VARA-televisieclub. B. en W, maken bekend, dat zij op 14 December 1954 hebben beslo ten krachtens artikel 5, lid 1, sub c, op grond van artikel 4, lid 1 sub i feu artikel 4, lid 2, sub c van het Wegenverkeersreglement a. een verbod voor het plaatsen van rij'wièlen vast te stellen voor het Herenpad op de Vrijdagen; b. het WiUemshofje gesloten, te verklaren voor het verkeer met rij wielen. en motorrijtuigen in beide richtingen; c. het bepaalde in het Verkeers- besluit voor de Gemeente Schiedam onder I. Geslotenverklaxing van we gen: „Zijlstraat in de richting van. de Kethelstraat, voor motorrijtui gen op meer dan 2 wielen en be spannen wagens" in te trekken; d. het bepaalde in het Verkeers- besluit voor de Gemeente Schiedam onder I. Geslotenverklaring van we gen: Lange Achterweg (afrit) tus sen de Hoogstraat en het pand no. 3 in de richting van de Korte Ach terweg. voor motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, bespannen wagens en handkarren"', te lezen als volgt; „Lange Achterweg (afrit) tussen de Hoogstraat en het pand no. 3 in de richting van de Korte Achter weg, voor motorrijtuigen en spannen wagens, breder dan meter". Van dit besluit staat voor leder belanghebbende beroep open tot het einde van een termijn van. dertig dagen na heden. De 28-jarige mijnwerker J. W. S. uit Urmond in Limburg, die zich uitgaf voor uitvoerder van een aan nemingsbedrijf uit Sittard en in di verse plaatsen geld losmaakte, is in Schiedam aangehouden. Ook hier gaf hij zrch uit voor uitvoerder en zei een kamer te willen huren. Hij vroeg dan geld, dat hij nodig had voor de reparatie van zijn auto en dat lukte. De kamerverhuurders za gen de pseudo-uitvoerder niet meer terug. Op verdenking van verduistering van ongeveer 130.is --ange- houden J. RL, chauffeur by een chemische wasserij in de Lange Nieuwstraat. Om „De Schiedammer -beker ïn de hoge en ruime hal van de statige Koopmansbeurs aan de Dam heeft gisteravond een spervuur van vlug getik geklonken. In het felle licht van grote lampen zag men lenige gedaanten snel heen en weer springen het was de eerste avond van het vyfde Tafeltennis-tournooi dai in Schiedam wordt gehouden. De belangstelling hiervoor Is zeer groot; niet alleen heb ben 169 spelers en speelsters zich ingeschreven, hetgeen een ongekend groot aantal is, maar ook de publieke belangsteling was boven verwachting. De organisatie van. dit tournooi be rust bij de Commissie ter Beharti ging der Schiedamse Tafeltennisbe- langen, terwijl de heren H. Bakkes, A. Bruining (tournooi-leider) en J. Hendrickx zitting hebben in de tour- nooi-commissie. De organisatie klopte overigens als een bus. Alles verliep op tijd en het geheel heeft een zeer vlot verloop gehad. De spelers wisten al van te voren wanneer en op welke tafel zij moesten spelen. Al de wedstrijden zijn voor dit tournooi op tijdschema gezet tot en. met de finales toe. Het tournooi gaat om de „De Schie dammer/Het FarooT'-wisselbeker, die momenteel nog in bezit is van NOAD, maar het bezit zal verdedigd moeten worden tegen de spelers van TCK. RK Ready, Wilton, PTTS, La- famo en TSF. Het eerst kwamen de spelers van groep drie aan bod de 4e klassers. Elf poules van drie spelei-s stonden op het programma en deze werden ook precies volgens tijdschema afge werkt. Het was sommige spelers aan te zien dat zij aan plankenkoorts leden, de makkelijkste ballen werden gemist. Overigens brachten deze poules geen verrassingen. Als -winnaars kwa men hier uit de bus de Ready-spelers W. Baard, H. Meed er, De TCK-ers J. v. Meurs, J. Schilperoord en J. Krabbedam en de NOAB-spelers W. Koren, C. Schot, G. Leening, H. Dron- kerS, B. v. d. Brink, L. Santing. De volgende spelers werden de eerste ronde vrijgeloot en vallen de volgen den ronde in, Swamborn (TCK) Amersfoort, Kok (NOAD) en Vroon Tweemaal in de week, op Dinsdag en Vrijdag, treedt een graag geziene bezoeker bet St. Jacobs Gasthuis, het tehuis voor ouden van dagen aan de B.K.-laan binnen, Het is kapper Ansjo die zijn bejaarde klantjes onder het mes (of de tondeuze neemt. Trouw heeft hij dit gedaan, week in. week uit jaar in. jaar uit al vijf en twintig jaar lang. Want op 1 Januari a.s. zal kapper Ansjo zijn zilveren jubileum vieren als kapper van het Gasthuis. In die tyd heeft hij al heel wat kalende hoofden nog kaler gemaakt en de rimpelende met zilveren stoppels versierde wangen weer keurig glad gemaakt. Geen wonder dat deze kapper zo lang zaam aan een vertrouwde „instel ling"'is geworden in het Gasthuis en een graag geziene gast. Vele vrien den heeft hij opgedaan onder de In wonenden. o.a. zijn „knecht" Manits Bageus, die hem steeds as sisteert. Klokslag half zeven komt kapper Ansjo binnen en dan zitten de oudjes die een „op knappertje" of een „schoon gezicht" moeten hebben, hem al op te wachten. Ook de zieken en bedlegerigen verzorgt hij keurig netjes en niet te vergeten de dames Vijf cn twintig jaar lang heeft hy dat gedaan en zijn oude vrienden in het Gasthuis hopen dat hij hen nog vele jaren mag komen be werken. Op Maandag 3 Januari op de zandvlakte De massale kerstbomen-verbran ding op de Zandvlakte is zo langza merhand voor Schiedam een traditie geworden. Ieder jaar weer verzame len zich duizenden op de Zandvlakte om het vuur In de hoog opgetaste brandstapel te zien ontsteken. Ditmaal organiseert de Schiedam se Gemeenschap het Nieuwjaarsvuur op Maandag 3 Januari, 's avonds om acht uur. De brandstapel wordt op gericht op het gedeelte van dc Zand vlakte, dat dicht bij de Julianalaan is gelegen. Van 's morgens negen uur af kun nen de bomen daar worden afgele verd. Van half acht 's avonds af concerteert een plaatselijk muziek corps op de Zandvlakte. Precies acht uur ontsteken fakkels het vuur. Vooral de jeugd wordt opgeroepen. Maandag z'n beste beentje voor te zetten, opdat de brandstapel een on gekende hoogte bereikt. Volwassen Schiedam zal er zeker graag de kerstbomen voor af staan. De Schiedamse hengel vereniging „De Alfer" hield haar Kerstcon cours, waarvoor vier keer werd ge vist. Ondanks de slechte vangst v-rd er toch aan iedere deelnemer een rollade uitgereikt. De prijzen werden gewonnen door: 1. Th. Mackaij 68 punten: 2. P. de Jong Sr 62; 3. A. Burggraaf 62; 4. H. Burggraaf 59; 5. C. de Nijs 54; 6. Th. van Vliet 54; 7. G Kuiters 51; 8. H, de Jong 51; 9. K. v. d. Mey 41; 10. J. de Jong 32; 11. P. de Jong 30; 12. K. Offerman 28; 33. W. van Dijk 25; 34 J. Christen 25; 15. D. Versteeg 24; 16. R. de Jong 8 punten. Op de Lorentzlaan kwam de 10- jarige J. F. B. van de Hogebanweg gistermiddag om half een te vallen doordat hij ever een stok struikel de waarmee hy liep te zwaaien. Hij kreeg een wond aan de rechterslaap en een lichte hersenschudding. Door de Geneeskundige Dienst werd hij behandeld en naar huis vervoerd. Bij de buizenfabriek Excelsior aan de Buitenhavenweg raakte gister avond omstreeks tien uur een weer stand in brand, De brand sloeg over naar een electro-motor. Er ontstond veel rook door de olie van de weer stand. Met een schuim blusser heeft de brandweer onder leiding van de waarnemend commandant C. van Oortmerssen de brand geblust. (Ready). Diverse partijen voor deze klas staan ook hedenavond weer op het programma. Later op de avond werd ook be gonnen met groep twee. de derde klassers. Hier kwamen als winnaars van de poule te voorschijn, T. Lenoir C. Kuyl en B. Foot van Ready en J. Zuidgeest van NOAD. In deze klas werd ook al om de punten voor de wisselbeker gestreden, omdat het aantal deelnemers m deze groep niet zo groot is cn men dus do halve finale na de poule al bereikt had. De drie Ready-spelers zorgden dus alvast voor drie punten en de NOAD-speler voor een punt. Zodat de stand voor de beker momentcel is Ready 3 pun ten, NOAD 1 punt. TCK, Wiltgn, PT TS, TSF cn Lafamo 0 punten. Het laatste gedeelte van de avond werd verder besteed aan de dubbel spelen. Dit waren derde cn vierde klassers, die men ondergebi*achfc»kad in groep zeven. Voor de halve finale plaatsten zich Schilperoord-Krabbe- dam (TCK), Lenoir-Meier (Ready), Maarsen v, d. Brink-Groeneweg (Wil ton) en J. Zuidgeest Jr-J. Zuidgeest Sr (NOAD). Zo waren de resultaten die ons de eerste avond van dit tafel- tennistournooi brachten. De strijd om de „De Schiedgm- mer/Rott. ParooI"-wisseIbeker en de medaille beschikbaar gesteld door B. en W. voor die vereniging die dc beste prestatie boekt, is nog volko men open. Door de insiders wordt met spanning uitgezien naar heden avond en morgenavond, die de ont knoping zullen brengen welke ver eniging dat zal zyn. Dat het in de Schiedamse tafeltenniswercld op het ogenblik hoogspanning is kan men wel begrijpen. Inbrekers zijn vannacht binnen gedrongen in café Dc Stoomtram aan de Statenweg. Uit een speel- i automaat haalden zij een bedrag j van f 90.verder worden nog door een uitstekende draaiende as vermist: 1 15.aan wisselgeld en i gegrepen en meegesleurd. De jon* vijf pakjes sigaretten. geil was op slag dood. Bij het spelen op de Peppelweg stak de 7-jange B. Vlasblonk uit de Silenestraat over zonder te letten op liet verkeer. De knaap liep te gen een passerende personenauto en moest met snij- »en schaafwonden aan het hoofd in het Bergwegzie kenhuis worden opgenomen. Aan Stadhoudersplein In Januari begint bouw hoge fk. Voor het negen verdiepingen ho ge flatgebouw, dat op de nog open punt van het Stadhoudersplein komt te staan, zal omstreeks 10 Januari de eerste paal worden ge slagen men is thans begonnen aan de grondwerkzaamheden. De flat zal de Stadhoudersiveg op imposan te wijze afsluiten. Op de begane grond komt o.a. een showroom van het automobiel bedrijf Lindo, die in verbinding zal staan met de in aenbouw zijnde garage erachter. Het hoge gebouw zal verder ongeveer 110 flatwonin gen bevatten. Het plan is ontworpen door het architectenbureau J. P. L. Hendriks, W. van der Sluys en L. A. van deri Bosch. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Gebr. Van den Luit gaarden. De uitbreiding van de N.V. Hot- landsche Apparatenfabnek „H.A.F.'' aan de Waalhaven N Z is gereed gekomen. Het complex, dat bestaat uit een kantoorgebouw en een fa briekshal met magazijnruimte, zal Donderdag officieel worden ge opend. De „H.A.F.", die eclectro-tech- nisch schabel-, verdeel- en mstalla- tiematcriaal vervaardigt, is opge richt in 1931. In 1949 werd een nieu we fabriekshal aan de Waalhaven in gebruik genomen. Er was echter al spoedig een tweede hal en een kantoor nodig. De bedrijfsruimten beslaan thans een oppervlakte van 2000 vierkante meier; de kantoren 350 vierkante meter. In het bedrijf zijn 180 mensen werkzaam. Bij het oversteken van de Nieu we Binnenweg werd de 5S-jarige N. v. d. Wilk van de Schonenber gers eg aangereden door een per sonenauto. Hij werd tegen de straat gesmakt en moest met een bekken- fractuur en een gebroken linker on derbeen naar het Coolsingelzieken- huis worden vervoerd. SINGAPORE. De 1032 ton meten de „Vno Goens" van de KPM, een kolen stoker, is voor sloop naar Sin gapore verkocht, daar het schip te duur werd in de exploitatie. De „Van Goens" werd In 1928 gebouwd. LA ROCHELLE. Bij La Franche in de Vendée aan de Franse Atlantische-Oceaankust is Maandag het stoffelijk o* ""schot gevonden van de kok J. Kr«. :r, één van de opvarenden van het vergane Neder landse vrachtschip „Ariël". Jongen door draaiende as gegrepen en gedood VEENDAM. De 9-jarige J. v. d. Laan te Veendam is Maandag tij dens het spelen bij een watermolen Een nlenwe reddingboot voor het kuststatfon Hoek van Heiland van de Kon. Zuid-Hollandsche Mij. tot Redding van Schipbreukelingen is vandaag op een werf aan de Kaag gereed gekomen. Het is een red- dingvlet, die gebouwd werd naar het model van de in Ter Ileyde ge stationeerde ..Prinses Margriet" de nieuwe vlet zal op 4 Januari in Hoek van Holland In gebruik wor den genomen. De nieuwe boot heeft een zeer geringe diepgang. Daardoor zal zij kunnen optreden op plaatsen, die voor de president J. Leis onbereik baar zyn. Toen jn Agustus de Span ker op het havenhoofd by Hoek van Holland strandde, meest de prinses Margriet over de weg naar Hoek van Holland worden gebracht om daar bil het reddingwerk te as sisteren. Met de nieuwe vlet zal men van deze moeilijkheden ver lost zijn. Het scheepje, dat is uitgerust met één dieselmotor zal genoemd wor den naar het in 1945 overleden be stuurslid van de maatschappij: „Di recteur A. J. M. Goudriaan". Dóór het verbindend wor den van de uitdelingslijst is het faillissement H. FLIK, Schiedam, op 24—32—-'54 ge ëindigd. De curator: Mr G. M. HOV3NGH. Te huur gevraagd Onderwijzeres zoekt per 1 Febr. gestoffeerde zit-slaap- kamer. Vaste wastafel, even tueel met warme maaltijd» Br. ond. no. S 273, bur. v. d. blad. DE KANTOREN DER ZIJN OP na 12.30 uur voor het publiek (Het bijkantoor Kethel ook des ochtends) RENTEVERGOEDING 1955 2A%. tot 5.000.— per boekje.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1