Grote zwendelaar Wreszynski in Wiesbaden overleden WYBERT Joego-Slavië en de vrijheid VeeÊtimkmiszmïï Communisten hebben Mussolini's schat Voorts. Niemand gelooft aan het testament van fantast Helpende hand aan „onze in Indonesië mensen Atoom-tentoonstelling komt deze maand naar ons land MKIRÏJÊS Desertie vond oorzaak moeilijkheden thuis BEURTELINGS MILLION AIR EN BEROOID mmi „Friso" stootte op rif, veilig in Porthleven ONDERZOEK INZAKE TRITONHERVAT Onbevoegde draaide, in nacht van ongeluk, aan radio van Shannon horloge POOLSE AUTORITEIT IN VS: Eis: 6 maanden voorwaardelijk in Belangrijke vooruitgang bij pijnen en griep! Chefa riiie 4" Woensdag 5 Januari 1955 3 (Van een onzer verslaggevers) Siegfried Wreszynski is dood. Naar alle waarschyniyfeheid is hü op Eersie Kerstdag overleden in Wiesbaden, maar niemand in Nederland weet de juiste datum. Naar men vermoedt is de overgang van jarenlange gevangen schap naar het vrije leven hem te groot geweest. Hij stierf na een hart aanval. Uit zijn testament blijkt, dat hij honderdduizenden dollars bezit en schuld achterlaat. Maar ook na zyn dood is er niemand te vinden, die van dit testament iets gelooft. Niemand is bereid dure processen te beginnen omdat men vermoedt, dat ook de nalatenschap wel zal berusten op grote fantasieën, waaraan Wreszynski's leven zo rijk is geweest en die hem Jarenlang in de gevangenis hebben gebracht. Wreszynski had de naam. een van de grootste oplichters te zijn. die Nederland ooit heeft gekend. De ju stitie is destijds met ongekende fel heid .tegen hem opgetreden. Vier jaar gevangenisstraf was zijn laatste von nis, zonder aftrek van de drie jaar. die hi) reeds in voorarrest had door gebracht. Honderdduizenden guldens zou hy men in Nederland voor het eerst van hem gehoord. Tot die tijd bracht hij zijn tijd door met speculeren in Duits land, Amerika, Frankrijk, Zweden en Zwitserland. Hij verdiende millioe- nen, verloor millioenen. bewoog zich voortdurend op de grens van het ge oorloofde maar hield een blanco strafregister en een hoeveelheid be langrijke relaties. Een van die rel«T tijdens de oorlog in levensgevaar i ties was de Amsterdamsche Bank. die verkerende Nederlanders uit de zak in die jaren een grote strop tncas- hebben geklopt, Na een dagen tangseerde doordat haar credietcn in proces sprak de Nederlandse rechter j Duitsland werden „bevroren". Er was het „schuldig" over Wreszynski uit. maar één man, die zei er raad op, te Maar waar de tonnen gelds zijn ge- weten: Wreszynski. bleven, is tot nu toe onopgehelderd De directeur van de Amsterdamsche Op 19 Nov, jf. was Wreszynski's straf ten einde. Men liet hem echter niet vrij maar bracht hem over van de strafgevangenis te Scheveningen naar het Huis van Bewaring in Den Haag, omdat men hem als een on gewenste vreemdeling beschouwde. Even voor Kerstmis werd hij in vrij heid gesteld en vertrok hij naar Wiesbaden. Mr Th. M u 11 e r M a s s i s, de 82- jarige advocaat die hem tn alle zaken hoeft verdedigd, zei ons na Wres zynski's dood: „Hij was een man die het slachtoffer is geworden van zijn eigen grenzenloze fantasieën." (Advertentie I. W.) Alleen HONIG maakt mt een 4 volle borden voor 58 cent gebleven. Wreszynski stierf als arm man, zoals hij werd geboren. In de tussenliggende perioden was hy beurtelings millionsïr en berooid, bankier en gevangenisboef, speculant en volgens de justitie oplichter. Korte tijd nadat Hitler in Duitsland aan de macht was gekomen heeft Radio TWEEMAAL AVRO Chandu: Larie T. V.Prima AlSENlCUM en oude kant" za. JJ -*7cn we gieteravond voor de derde maal. We nadden sterke her. innermgen aan. Fie Car eisen en Ma rie Meunter als de getikte oude da metjes. die mt de goedheid barer harten, eenzame oude heren uit hun lijden verlossen, m de voorstelling van het Haagse gezelschap. En aan Boris Karton? en Peter Lorre als hel gruwelijk misdadigerspaar in de ilm-bewerkvigOok de TV.voorsteï- ling van pis te ra vond hee/t ons ttvee vermakelijke uren geschonken. Jammer dat de camera's in het be gin zo nu en dan wat onrustig in het beeld reden. De scène met Mor- timer Brewster in hot theater was ietwat té gezocht naar onze smaak. En waarom er een pauze nodig was. heb. ben we niet begrepen. Ondanks deze aan merkingen toch hulde aan regisseur Walter van der Kamp, die nu al verscheidene malen blijk heeft ge geven het „in z'n vingertoppen te hebben". De oude dametjes van Elly van Stekelenburg en Jettu van Dijk- "Riecker waren heel lief. de jonge ac. teur Cocn Flink hopen we nog veei op het beeldscherm te zien, Frans \'an der Lingen en Sylvain Poons vormden een heel griezelig duo. Dan was er nog een knap karakterrolletjc van Adolf Rijkens als dr, Wither- spoon. Over Hilversum I (AVRO) heeft Chandu gisteravond de luisteraars wederom zijn jaarvoorspelling voor gezet. Toegegeven: aan het slot van zijn betoog deelde Chandu uitdrukkelijk mede. dat zijn overzicht voor het jaar 1955 met meer biedt dan een verwachting van wat kan gebeuren. "Wanneer hij echter zijn betoog in leidt met een opsomming van voor spellingen, die hij voor 1954 heeft gedaan en die zouden zijn uitgeko men, kan dit bij de luisteraar alleen maar de indruk wekken, dat zyn voorspellingen de waarde van „bijna, zekerheden" bezitten. Juist om de kracht van deze sug gestie acht prof. dr. W. H. C. Ten- fa aeff, bijzonder hoogleraar in de pa rapsychologie aan de Utrechtse uni versiteit, die wij om een oordeel vroegen, radio-uitzendingen van de ze soort „larie" en „een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid". Daarbij willen we het graag laten. En voor wie Chandu niet heeft gehoord, dit citaat: „Wij hoeven voor 1955 geen vrees le koesteren voor 'n nieuwe wereldoorlog." Over Hilversum I vanavond van 8.50 tot 10.10 „Fluwelen wimpers", een door de auteur zelf gemaakte hoorspelbewerking van de gelijkna mige novelle van de Rotterdamse journalist W. A. Wagener. Dp NCRV brengt van 10.15 tot 10.45 in het pro gramma Hilversum II weer een uit zending in de rubriek „De muziek der volkeren". Ditmaal is Turkije aan de beurt. Bank zocht hem op, vertrouwde hem voor honderd procent en merkte la ter, dat zijn bank twintig millioen kwijtgeraakt was. De justitie tracht te Wreszynski op alle mogelijke ma nieren te pakken te krijgen, maar het onderzoek strandde en de Amster damsche Bank moest in haar verlies berusten. Wreszynski bleef zijn fantasieën in Nederland uitle ven. Hy leefde rijk, deelde ge schenken uit als een Oosters vorst maar beging er de eerste misstap van zijn leven. Hij pleegde drie kleine oplichtin gen. De Justitie sloeg haar slag. In een langdurig proces. waarin tientallen voorna me getuigen optraden, werd zijn schuld aangetoond. In Februari 1940 veroordeelde het gerechtshof in Am sterdam hem tot twee jaar gevange nisstraf. De toenmalige inspecteur P. A. d e Ruiter, die het onderzoek tegen Wreszynski had geleid en die in de mening verkeerde, dat het vooreerst met zijn manipulaties wel gedaan zou zijn. kreeg nauwelijks enkele maanden later in zijn kamer aan het hoofdbureau van Politie in Amster dam bezoek van enkele Duitsers, die de opsporing, aanhouding en voorge leiding van Siegfried Wreszynski, ge boren in 1893. verzochten. Tot 2yn onuitsprekelijke verbazing vernam de -inspecteur, dat Wreszynski ook de Duitse autoriteiten om de tuin had geleid. Met een verhaal, dat hij be langrijke relaties in Amerika had, en daar gemakkelijk zou kunnen spion neren, wist hij zijn vrijheid te her krijgen. Zodra hy echter vrij was, dook hij onder. Wreszynski is tijdens de oor log nooit gevonden. Terwijl iedereen koortsachtig naar hem zocht, pleegden hy de delicten, waarvoor hij na de bevrijding de zwaarste straf kreeg: vier jaar zon der aftrek van de drie jaar voor arrest. Dr L. G. Kortenhorst licht doel van de nieuwe stichting toe (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens een pers conferentie ia het gebouw van de Tweede Kamer heeft dr L. G. Kor tenhorst, voorzitter van het hoofdbe stuur van de stichting in oprichting „Onze Mensen", Dinsdag verklaard, dat o vereenste mining is verkregen over statuten, die directe of indirec te hulp aan mensen van Nederlandse stam in Indonesië mogelijk maken, in gevallen waarin dc Nederlandse overheid niet kan optreden. Deze hulp zal zich ook uitstrekken tot personen van Nederlandse stam, die in het verleden, al dan niet op aandrang, voor het Indonesische staatsburgerschap hebben geopteerd, die zich thans in moeilijkheden be vinden en die ondanks hun nationa liteit als mensen van Nederlandse stam moeten worden beschouwd. De oprichting van deze stichting betekent met géén critiok op het beleid van dt, Nederlandse regering, aldus verklaarde dr Kortenhorst uit drukkelijk. Als dat wèl het geval zou zyn. zou het niet mogelijk geweest zyn, een zo nationaal cn geschakeerd bestuur samen te stellen. De hulp. welke de stichting wil verlenen, zal bestaan uit het ver strekken van fondsen aan diegenen, die naar Nederland zouden willen repatneren, maar aar wie do Neder landse overheid geen middelen kan verstrekken. Ook wil de stichting „Onze Mensen" sociale bijstand ver lenen aan personen cn gezinnen, die met willen repatriëren, maar die m Trdonesie in behoeftige omstandig heden verkoien. Het gironummer van de stichting is 5008 en het secretauaat is voorlopig gevestigd; Koninginnegracht 47, Den Haag. ROTTERDAM Het 250 ton me tende Nederlandse kustvaartuig „Friso" is Dinsdag in een verblin dende sneeuwstorm op een rif bij kaap Lizzard gelopen maar kon. met een grote scheur in de boeg en geëscorteerd door twee visserssche pen, nog juist de haven van Porthlcv-n binnenlopen alvorens te zinken. Va nmorgen is het schip dat de brandweer had leeggepompt vlot gekomen en ter herstel naar een werf gebracht. De haven van Great Yarmouth is tijdelijk voor alle scheepvaartver keer gesloten daar de havenhoof den door zware zee zijn beschadiöd en de haveningang hierdoor is ge blokkeerd. Bij de kust van Yorkshire be vindt zicb in zwaar stormweer het 11.000 ton metende Britse tankschip ..Royal Crown" in moeilijkheden. Twee sleepboten zijn uitgevaren. Critisclie studie over „vliegende scholels" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is een Neder landse studiekring „Plali Volo" op gericht, die zich ten doel stelt» het verschijnsel der zg. „vliegende scho tels" aan een eritisch onderzoek te onderwerpen. Men wil dit doel be reiken door documentatie, registra tie, studie, lezingen, debat-avonden en publicaties. Men wil alle theo rieën over dit onderwerp aan een nader onderzoek onderwerpen en nieuwe hypothesen over dit onder werp publiceren. Het secretariaat is gevestigd, Von delstraat 60, Den Haag. Onderwijscongres van KVP vóór arbeids- verbod tot 16 jaar DEN BOSCH. Het hier gehou den onderwijscongres van de KVP is van mening, dat een arbeidsver- bod van jonge mensen tot 16-jarige leeftijd aanbeveling verdient, daar tot die leeftijd volledig onderwijs overdag dient te worden genoten Tussen de 16 en 18 jaar zouden jeugdige werknemers gedurende en kele uren per dag onderwijs moeten krijgen. Voor dit laatste, alsmede voor 't beroepsonderwijs, acht net congres bijzonder onderwijs het meest ge schikt: voor opleiding van de lera ren hiervoor zouden katholieke instituten dienen te worden inge steld. Pio Beek maakte een ernstige val DEN HAAG De jazz-pianiste Pia Beek, zo wordt thans bekend gemaakt, is op 1 Januari in Luxem burg, waar zij juist haar optreden had beemdigd, van een buitentrap gevallen, die door yzel spiegelglad was geworden. Zij kneusde de wijs vinger van haar linkerhand alsmede spieren en weefsels van haar rech terarm. Haar optreden in Bazel, waar zij de gehele Januarimaand zou spelen heeft zij moeten annu- leicn. Pas eind Januari, begin Fe bruari zal zij weer kunnen concer teren. Zij zal dan naar Dusseldorf gaan en vandaar een tournee door Duitsland en Oostenrijk maken. De ze tournee zal gevolgd worden door een tweede, die haar naar Spanje en Afrika zal brengen. Veel succes in Italië en Belgie (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN. Met het doei meer bekendheid te geven aan de toepassingen van atoomenergie voor vredesdoeleinden zal in de komen de maanden op enkele plaatsen in Nederland een tentoonstelling over dit onderwerp worden gehouden. De expositie „Atoom hoop voor de toekomst", 'lie is ondergebracht in vjjf grote vrachtwagens, werd ingericht op Jast van de Amerikaan se regering. T3e Nederlands? minis teries van O-K. en W. en vai« Bui tenlandse Zaken verlenen hij de tournee in ons. land uitgebreide me dewerking. Dat de samenstellers ervan succes hebben blijkt uit de bezoekcijfers van Italië en Belgie, waar de expo sitie al te zien was. Meer dan twee millioen Italianen bezochten haar, in Brussel werden daggemiddelden behaald van 12 a 13 000. Op het ogenblik staan de trailers in de Ant werpse Diergaarde opgesteld. De expositie neemt een ruimte in van ongeveer 1600 M2. De wagens worden zo neergezet, dat in hun midden een open ruimte ontstaat, die wordt gebruikt voor het expo seren van materiaal in de open lucht. In de eerste wagen geven panelen en schaalmodellen een beeld van de potentiële kracht, die in het atoom verborgen ligt. Er wordt m veteld dat één kilo gram "Uranium 235 evenveel ener gie kan opleveren als 2.600 000 kilo gram steenkolen, zodat een trein er driemaal mee rond de aarde zou kunnen rijden. Wanneer men dan bedenkt dat de wereldbevolking ge stadig toeneemt en dat (zoals gra- Advertentie IM.) Waarom toohr f heipon direct? (Advertentie Z.M.J .verdienen; wrirouvicn WASHINGTON. De naam Mussolini staat weer op de voor pagina's van de Italiaanse kranten. Een nieuw romantisch waas heeft zich gesponnen, deze keer om een schat, „bestaande uit contanten, goud en juwelen", die by de dictator ge vonden zou zfjn. Enno Castigiione, 'n Italiaanse communist weet er méér van. Hy is één van de drie mannen, POST VERLATEN IN KOREA DEN HAAG. Een voortreffelijk militair, sergeant bij het detache ment der Verenigde Naties op Ko rea raakte plotseling de kluts kwijt. Tijdens zijn tweede dienst- periode verliet hij als commandant een vooruitgeschoven post en wei gerde terug te gaan, omdat hij die stelling niet verantwoord achtte. Daarna ging hij naar Poesan om te trachten enige persoonlijke zaken .te regelen. Het was hem zowel als zijn commandant een raadsel, hoe deze desertic mogelijk was geweest. De sergeant was een flinke kerel, die zijn dienst voorbeeldig en toe gewijd vervulde. Tegen hem is voor het hoog mili tair gerechtshof zes maanden voor waardelijk geëist. „U was toch niet bang?" zo werd hem gevraagd. „Iedereen kent angst" antwoordde de sergeant, die door de krijgsraad tot de ge elste straf veroordeeld was. Natuur lijk had ik toen ook angst, maar met meer dan anders. Nee, er was iets met mij, dat ik zelf niet ver klaren kan, het kwam door de na righeid thuis." Gedurende de zitting kwam alle narigheid die deze man heeft mee gemaakt, ter sprake. Hij trouwde eertijds met een vrouw die reeds weduwe was en een kind had. Na dit huwelijk leefde zij maar raak Schulden stapelden zich op. Om die te kunnen voldoen en zijn gezin in nieuwe banen te leiden nam de man dienst voor Korea. De vrouw bleef echter zeer lichtzinnig leven en smeet met het geld van de toe lage. De sergeant, die in de strijd werd gewond, tekende voor een tweede jaar om riit de misère van zijn ondeugdelijke „thuisfront" te komen. Zijn vrouw liep tenslotte met een roochelaar weg Haar kind. verwaarloosd en verhongerd, werd door de kinderpolitie vsn de straat opgepakt en naar zijn moeder ge bracht. en dat schreef moeder naar haar zoon aan het front. Van die mededeling raakte hij de kluts kwijt. die Mussolini in 1945 ter dood bracht. Bij de terechtstelling zou Hy samen met een kameraad de be wuste schat gevonden hebben. Dit vertelde Josef Swiatlo, een naar de V.S. gevluchte autoriteit van de Poolse veiligheidsdienst in een getuigenverklaring, afgelegd voor een commissie van het Ame rikaanse huis van Afgevaardigden inzake communistische agressie. Vol gens Swiatlo kreeg het bestuur van de communistische partij de schat cadeau, doch de Italiaanse regering bespeurde er iets van en eiste op haar beurt de schat op. De commu nisten achtten het daarom raadzaam Castigiione en zijn kameraad mt Italië te laten verdwijnen. Terwijl de tweede man gearresteerd wei'd. ontkwam, volgens Swiatlo, Castig iione naar Polen Maar ook daar vonden de Ita liaanse communisten hem te gevaar lijk. Ze stuurden een speciale afge vaardigde naar de Poolse premier Deze liet zich overtuigen en sloot Castigiione op Swiatlo zocht hem. volgens zyn zeggen, op, raakte over tuigd van zyn communistische loya liteit en deelde zijn chef mee, dat de enige fout van de Italiaan was, dat hij te veel wist. Na veel bespre kingen kwam Castigiione vrij. De tweede man zou. volgens Swiatlo. door de Italiaanse regering in de gevangenis zijn geworpen Thans echter zou zijn naam op een candid atcnliist van de communisti sche partij prijken. Staat van beleg in de Molukken DJAKARTA Met ingang van Maandag is de staat van beleg afge kondigd voor verschillende Molukse eilanden, waaronder Ceram. Haroe- koe, Saparoea, de Kei-eilanden en de Aroe-eilanden. Deze maatregel houdt verband met rapporten betreffende de activiteit van de „Republiek Zuid-Molukken". DUBLIN. liet openbaar onderzoek naar de oorzaken van het neer storten van de Superconstellation „Triton" van de K.L.M. in de rivier de Shannon is Dinsdag- in de Ierse hoofdstad hervat. De eerste, die verklarin gen aflegde was de K.L.M.-vertegenwoordiger McGonical, die zeide, dat in Nederland proeven zijn genomen om na te gaan hoeveel tijd bU Super- ccnstcllations nodig is voor het intrekken van de vleugelkleppen en het landingsgestel, dit in verband met de mogelijkheid, dat bij de „Triton" klappen en landingsgestel gehaperd hebben. McGonical zei, dat de tijd, nodig voor het intrekken van het lan dingsgestel varieerde van 9 tot 25 seconden. President Teevan vroeg of McGo nical zou willen nagaan óm de hoe veel tijd KLM-vIiegtuigen worden gecontroleerd om afwijkingen bij het intrekken van klappen en landings gestel te constateren cn hij infor meerde tevens wanneer de laatste controle op de „Triton" werd uitge voerd. De president deelde voorts me de, dat hij enkele bemanningsle den van de „Triton", oa. gezag voerder Viruly en piloot Parfitt, opnieuw een verhoor wilde afne men, Fen Ingenieur van de Ierse PTT verklaarde, dat in de nacht van de ramp door een onbevoegde aan de knoppen van de kortegolf-ontvanger op de verkeerstoren van Shannon was gedraaid en dat dientengevolge de berichten van de uitgevaren red- Doorvaart Suezkanaal voor Israëlische schepen verboden CAIRO De Egyptische regering zal niet toestaan, dat Israëlische schepen gebruik maken van het Suezkanaal, Dit heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, Dinsdag medegedeeld aan de Russische, Perzische, Amerikaanse, Turkse en Britse ambassadeurs, die hy had ontboden. In de Ver. Naties, waar deze kwestie gisteren opnieuw aan de orde kwam, gaven Engeland, de V.S. en Frankrijk duidelijk van hun ont stemming blyk over de houding van Egypte, daarbij gesteund door Bra zilië. De kwestie raakt alle landen die belang hebben bij een vrye door vaart door het kanaal. De Veiligheidsraad besloot het debat een week uit te stellen om Egypte gelegenheid te geven op zijn standpunt terug te komen- (Advertentie 1 M.) Overal dreigt besmetting I in volle treinen, trams of bussen, loert de verkood- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met en, an. dïngsboot niet werden ontvangen en beantwoord, zodat deze terugkeerde en tenslotte net te Iaat kwam om één der „Triton,J-passagiers te redden. Het wnd.-hoofd van de Opleiding Stuurhutbemanning der KLM, de heer G. J. ten Duis, getuigde, dat indien het landingsgestel van de raa- Advertentie LMJ Door belangrijke ontdekkingen is Het mogelijk geworden een tablet te maken, dal inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. Geleerden hebben ontdekt, dal een be paalde combinatie van geneesmiddelen beter werkt dan elk middel afzonderlijk I TEGEN PIJNEN EN GRIEP. ZO tABLE'TEN 86 sl Chimpansee „Amtabella" uit de Londense dierentuin heeft alle maat regelen getroffen om de kou buiten de deur te houden. Met een d'kke shawl om haar peinzende hoofd scharrelt se bedrijing rond in het warme stro en hanteert vaardig de pot vol gloeiende, zoete thee, die haar voorziet uan menig warm bak je. U ziet. haar hier druk bezig met haar privè-anti-kou-actie. dip alle steun krygt uan dc Zoo-directie. m De jetigdvoetbalelub var» Southam- lon, Kraaiennest genaamd, houdt een bijzonder record Van de elf gespeelde wedstrijden hebben ze er elf verloren Ze zagen kans vier doelpunten m dr<? elf wedstrijden te maken maar incas seerde zetf 278 goals Vorige week Za terdag verloren ze met lö-o, een hele vooruitgang met de week daarvoor toen ze met een 45-0 nederlaag naar huis gingen Toch een flmk stel om vol te houden. s De storm die boven de Golf van Aiges-Mortes aan de Middellandse Zee heeft gewoed is toch ergens goed voor geweest, op hel strand van Grau-du- roi is een groot aantal onderdelen van antiek vaatwerk aangespoeld, vervaar digd m do eerste eeuw na Christus, en verder stukken van schepen uit de Middeleeuwen. De bekendste Britse metselaar. Sir Winston Churchill, zal als voornaamste spreker cn «relid het wwd voeren tij dens het jaardiner op 25 Januari van de Nationale Bond van Bouwonderne mers Sir Winston kreeg een werkver gunning als metselaar toen hu kort voor de oorlog een muurtje metselde op zijn buiten te Cart well. Voor we weer aan de oliebollen toe zijn nog gauw even iets over de laatste Nieuwjaarsdag. De predikant van de Baptisten-gemeente te Portsmouth (V.S.) chine nog uit was en het bevel vleu- gelklappen in was gegeven, dit een aanzienlijke tegenstrevende kracht zou hebben veroorzaakt. Op een vraag van de ambtenaar van het Ierse ministerie van Lucht vaart, Sean MacBride, zei de heer Ten Duis, dat aangenomen, dat het landingsgestel nog uit was en dat tengevolge hiervan het toestel hoog te verloor, dit hoogteverlies zou kunnen worden tegengegaan. Een vraag of dit hoogteverlies zou zijn af te lezen van de instrumenten, be antwoordde de heer Ten Duis be vestigend. De zitting werd daarop tot heden verdaagd. Luchtlijn Southend- Rotterdam of Ypenburg DEN HAAG De Britse lucht vaartmaatschappij „Air Charter Ltd" gevestrgd te Londen, heeft by de ciaarioe aangewezen Bntse instantie een aanvraag ingediend om tussen Southend en Ypenburg en/of Rot terdam een luchtlijn te mogen on derhouden. teneinde auto's passa giers en vracht te kunnen vervoe ren. „Air Charter Ltd" is van plan met éen dienst per dag te beginnen en de frequentie op te voeren naar gelang van het vervoersaanbod. Zij vraagt de vergunning voor een tijd vak van tien jaar. Het is de bedoeling dat de dien sten op Ypenburg en /of Rotterdam zullen worden onderhouden met Britstol „Freighters". fieken tonen) het energieverbruik in de wereld dusdanig stijgt dat men omstreeks 1975 grote behoefte aan nieuwe krachtbronnen zal heb ben. dan wordt de buitengewone betekenis van deze nieuwe energie bron pas goed duidelijk. De thans bekende vindplaatsen van Uranium waarborgen de mensheid voldoende energie voor de eerstkomende 6000 jaar. In de tweede wagen zijn deze vindplaatsen op grote kaarten aan gegeven, evenals de plaatsen waar thans reeds atomische productie- in stallaties en onderzoekcentra zijn ingericht. Uit de lange lijst van lan den waar men op de een of andere wijze aan of met kern-energie werkt (daaronder ook Nederland) blykt dat atoomenergie reeds internatio naal begint te worden. Dp drie andere wagens tonen toe passingen van stoomenergie m de landbouw, de industrie en de medi sche wetonschap. De expositie is o.a. in Den Haag te zien van 19 tot 28 Januari, in Rotterdam van 10 tot 18 Maart en in Utrecht tijdens de aanstaande Voorjaarsbeurs van 22 tot 31 Maart. ,~s IJmuidense treiler ter visvangst bij Canadese kust IJMUIDEN De IJmuidense trei- Ier kotter „Medan" (IJm-37) zal eerstdaags uitvaren voor de visserij langs de kusten van Canada en New Foundland. Dit experiment wordt door de rederij, de VissersmïJ „Medan-Batavia", geheel op eigen risico uitgevoerd. Schipper van de „Medan" is de heer C. Bal. die reeds ervaring heeft tn de visserij op de nieuwe gronden, daar hij m die contreien gevist heeft met schepen, die door zijn re derij indertijd aan het Franse gou vernement zyn geleverd. De vangst van de IJm-57 zal in de thuishaven aan de wal worden gebracht. NVBV bepleit het voetgangersbelang DEN HAAG. /De Ned. Vereni ging bescherming voetgangers heeft ent lek geleverd op het „rapport Matser" inzake voetgangersverkeer, opgesteld vanwege het Verbond voor veilig Verkeer. De NVBV acht het o.a. ongewenst, het voorrangsrccht van de voetgan ger op oversteekplaatsen ton gunste van afbuigend verkeer op kruispun ten te doen vervallen. Verder wordt aanbevolen, de voetganger uitslui tend het imker-trottoir te doen ge bruiken. Voorgesteld worden wegprofielen met beplanting tussen rijwielpad en rijweg en met een verkeersgeleider in 't midden, waardoor de voetgan ger drie rustpunten zou krijgen. Snelwegen dienen volgens de NVBV te eindigen op de plaats waar zij de stad binnenvallen. Nederlanders waren in 1954 spaarzaam AMSTERDAM. Bij de rijks postspaarbank is in 1954 gespaard voor een bedrag van f 66,5 min., hetgeen ruim het dubbele is van het spaaroverschot in 1953, toen dit f 32,4 min. bedroeg. De inleg heeft in het afgelopen jaar bedragen f 475,9 min. (in 1953 f 407.9 min.) en de terugbetaling f 409.4 min. (f 375,5 min,). Vervolg van pag. 1 Mild heir} en doctrinair communisme schijnen niet goed verenigbaar. Zo gezien is Jocgo-SIavië dan ook duide lijk op weg naar Westelijker opvat tingen. Misschien, dat Joego-SIavië nog eens zoiets te zien zal geven als een halfweg democratische regering bij een halfweg genationaliseerde economie (industrie in overheidshand, maar meer vrijheid voor boeren en neringdoenden). Het is de moeito waard, er op te letten. D.VJ i< mpt h«-t voorlfren van n» „r> 1 het hele Nieuwe Testament aan zijn ge- slapen, meente, Hij deed er precies zeventien uur en vier minuten over. iet jongetje bleek nog steed? te a Een Londense heer deed een paar dagen geleden bu de politie aangifte, dat zijn auto was gestolen. En «at hij het ergste vond: op de achterbank lag zijn zoontje te slapen Een paar uur later had de politie de wagen opge spoord. Hij stond zes kilometer verder- haar rechterbeen. De heer en mevrouw Haase uit de Amerikaanse stad North Platte denken er sterk over het schaatsen op het Ma- honeymeer op te geven. Op Nieuw jaarsdag 1954 maakte meneer Haase een val op het ijs en brak zijn rechterbeen Dit jaar viel mevrouw Haase vrijwJ op dezelfde plaats en brak eveneens

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2