Uitstaand landingsgestel kan oorzaak van vliegramp zijn Gevangene doet verrassende verklaring in zaak-Berkel Lou Bandy en Nicolaas Kroese op de iveegschaal voor NBMO [Vt Triton" was slechts 40 seconden in de lucht J. W. Rengelink VARA) richt bitter verwijt tot VPRO A IA oorfs Eindelijk KLM-GEZAGVOERDER PEETOOM ZEGT: Moskou wilgeen Oostduitse generale staf Auteur Wagener bewerkte boek tot hoorspel Meisje door het ijs gezakt en verdronken PHILIPS LAMPEN mm Het toekomstig televisie- bestel Meer dan millioen werklozen in West-Duitsland Aflevering van „American" nog twijfelachtig Bij ontmoeting begin 1952 zou echtgenote van arts gesproken hebben over plan tot zelfmoord Vrouw zou dood door hersentumor hebben verwacht Handen en Lippen ruw? PUROL Meer Nederlanders naar Amerika? Start met wedstrijd:„Wie is de zwaarste man van Utrecht?" Spaartegoed bij de particuliere banken sterk vermeerderd Adenauer en PM F komen bijeen in Baden-Baden 3 DUBLIN. Gezagvoerder F. Peetoom van de KLM heeft gisteren voor dt Ierse Raad vuor de Luchtvaart verklaard, dat hel zeer goed mogelijk is, dat de „l'rilon" op 5 September j.l. neerstortte, doordat de kleppen in getrokken werden, terwijl het landingsgestel nog uit stond. Sean MacBride, die de Ierse procureur-generaal vertegenwoordigt, vroeg de heer Peetoom, o» hu een onverwacht uit staan van het landingsgestel „als zeer gevaar lijk beschouwde". Peetoom zei: „Ja, dat is precies, zoals ik het zie." „Beschouwt u het als een mogelijke oorzaak van het ongeluk?". Infor meerde MacBride. „Ik denk, dat dit zeer goed mogelijk is", antwoordde de getuige. Gezagvoerder Peetoom zeide, aan installeren en er moet misschien te nemen, dat de „Triton" in zes se conden vijftig meter aan hoogte bad verloren en voegde daaraan toe: „Als je na die zes seconden op je hoogte meter kijkt, ben je verbaasd vijftig meter minder af te lezen, als me. mand tot op dat ogenblik de invloed heeft vermoed van dit onverwacht uit blijven staan van het landings gestel." Gezagvoerder Peetoom heeft proe ven gedaan om de uitwerking vast te stellen van hel intrekken van de kleppen voordat het landingsgestel geheel is ingetrokken. Er werd op. dracht gegeven deze proeven te ne. men gedurende het onderzoek, nadat bevonden was. dat het rode waar. schuwingsJampje van het veronge lukte toestel niet gewerkt had. MacBride vroeg Peetoom: „Bete- kent dit dat de veiligheid van dit toestel afhankelijk is van dit kleine electrische lampje?" Peetoom antwoordde: „Na deze experimenten hebben wij bevonden, dat de veiligheid van deze toestellen zou kunnen afhangen van dat lamp. je Voordat ik de proeven deed wist ik niet. welke gevaarlijke uitwer king het onverwacht uitstaan van het landingsgestel kon hebben. Ik vind werkelijk dat wij hier iets aan moeten doen. MacBride: „Wat?" Peetoom: „Ik vind. dat wij een beter waarschuwingssysteem moeten BERLIJN Het WestberlUnse In lichtingenbureau West bericht, dat Rusland niet zal toestaan, dat het voorgestelde Oostduitse leger een ge nerale staf krijgt. Hei bureau had ook inlichtingen ontvangen, dat ge durende op zijn minst het volgend jaar in Oost-Duitsland geen zware wapens vervaardigd mogen worden. Volgens het bureau zullervde strijd krachten der communistische Oost- europese landen in drie groepen wor den verdeeld. e*m groep ter zee ea twee groepen te land. De Westelijke groep te land zou Oost-Duitsland, Polenen Tsjecho- Slowakije omvatten en onder leiding van dc Sowjct-maarschalk Rokos- sofski staan. De overkoepelende staf zou te Warschau worden gevestigd, doch daaronder zouden Polen en Tsjecho-Slowakije hun generale sta ven kunnen handhaven Naast de staf te Warschau zou te Praag een poli tieke operatieslaf komen De andere groep te land, de .zuidelijke*, zou Bulgarije. Hongarije en Roemenië omvatten Do groep ter zee zou tn de Oostzee opereren en bestaan uit Oost duitse. Poolse en Russische eenheden, onder bevel van de Sowjet-admirali teit. (Van onze radioredacteur) T/ OOR een auteur moet 't prettig 20», els hij zelf de gelegenheid krijgt zijn boek tot hoorspel te be werken. Prettig maar ook •moetlijfc, omdat je in een boek altijd veel meer kunt zeggen dan in een hoor spel. Dit pcldt zetjs voor W. A. Wa- geners niet zo omvangrijke novelle Fluwelen wimpers", waarvan hij een lang hoorspel 80 minuten.' macht maken. Wagener heeft de in houd van zijn fantasie over de giet ijzeren stad Gietgotha vrijwel op de voet gevolgd. Het is een vaardig go- schreven hoorspel geworden, dat ons niettemin tn t:ergelyki»g met het boek wat tegen viel. De lezer kan zijn fantasie nu een maal een ruimere vlucht laten dan de luisteraar. Dat merkten wij, toen we de scène hoorden waarin het volksfeest (na Zefanja Smuks weigering om de Pruissische regering gietijzeren oorlozs. kruisen en dito Bïs- mareks te leveren) werd „verklankt", 't Gejoel van de menigte kwam hier wel heel magertjes uit de luidspre ker, dit in tegenstelling tot de scène tussen Zefanja en zijn huishoudster, aap het slot van het stuk, die té bar luidruchtig was. Die huishoudster, hadden we ons trouwens wat bitser voorgesteld dan Dogi Rugani haar speelde. Al bij al was dit door S. de Vries Jr. geregisseerde hoorspel toch zeker het beluisteren waard. Het stak zeker niét ongunstig af bij de meeste vertalingen, die ons wor den voorgeschoteld. En Louis de Bree had er en pracht rol in. >je *n Heel prettig programma is het Pianopalet, waarin dienaren van de lichte en de zware muze eendrach tig samen werken om te bewijzen dat de afstand tussen Bach en onza tijdgenoten, die lichte muziek com poneren. niet zo groot is (of hoeft te zijn) als sommige starre geesten menen. jj. Vanavond over Hilversum I van 8.15 tot 8-50 het Fostbraedur Man nenkoor tiit IJsland, daarna 'n hoor- spèi ,Jn de schaduw van tic kathe. draal" naar Guy Rawlence's roman „The Passing Day". Ct Is opgeno men. toen Henk Schaer nog regis seur bij de AVRO tras). In „Huize Gezelligheid" (Hilversum II 8.8010 uur) kunt u vanavond oa de guita rist Koos Tigges en de xylofonist Tonny de Goey ontmoeten. verandering gebracht worden i vliegtechniek." Na 39 seconden Naar schatting is de „Triton" slechts 39 of 40 seconden in de lucht geweest. Deze mening werd uitge sproken door H. C. Vermeulen, em ploye van het wetenschappelijk bu reau te Schiphol van de KLM. Hij verklaarde, dat hij een aantal bere keningen had gemaakt met betrek, king tot de gedragingen van de „Tri. ton" op de ochtend van de ramp. Op basis van deze berekeningen was hij tot de conclusie gekomen, dat het toestel normaal had gereageerd en dat er geen „ongewone tegenstre vende krachten" en geen verlies van vermogen waren geweest. Een der vier advocaten van de KLM zei tegen de heer Vermeulen gedurende het kruisverhoor, dat hij voor de Raad de mening zou verde digen, dat Viruly's opdracht om het stijgvermogen op te voeren of ten minste te handhaven werd gegeven op bijna hetzelfde ogenblik, dat het toestel het water raakte en dat de snelheid der machine toen tussen de 295 en 300 kilometer per uur had bedragen. De heer Vermeulen zei. dat onder normale omstandigheden het toestel bij die snelheid in klimmende toe stand had moeten zijn op een hoogte tussen de 120 en 150 meter. Tenzij zich tegenstrevende krachten had den voorgedaan, er te weinig „lift" was geweest of een ander manke ment was opgetreden. Ook hij schat te de snelheid van het toestel, toen het het water raakte tussen de 295 en 350 kilometer. ELTEN. Het negenjarig doch tertje van de familie O. F. H. uit El- ten is Woensdagmiddag door het 2eer dunne ijs van het riviertje de Wildt gezakt en verdronken Alleen haar vijfjarig speelmakkertje 2ag wat er gebeurde en waarschuwde daarop zijn moeder, 's Avonds is men er in geslaagd het stoffelijk overschot te vinden. (Advertentie l. JMJ AMSTERDAM, Zater dag. Giste ra vond wilde een bewoner van Amster dam-Zuid een kit kolen uit de kelder halen. Door de slechte verlichting (er brandde in de kelder slechts een zgn „gloei ende spijker") stapte bij mis en viel van de kel dertrap. Hij mocht nog van geluk spreken, dat hu er met enkele kneuzin gen en een lichte hersen schudding af kwam. frAJ&i Dn alm de sigaren, die de leden van de klaver- jascluh hem hebben ge stuurd. En dit ts de fesJ Op keldertrappen, overlo pen en zolders, in gangen, trappenhuizen, schuren e.d.goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoett niemand het te la ten. Op deze punten wor den lampen immers maar weinig gebruikt. Boven dien zijn Philips lampen uiterst zuinig en laag tn prijs. MÉÉR UChF voor WEINIG GELDf Radio --r (Van onze radioredacteur) HILVERSUM. In de VARA- Kadiogids van 9 Januari keert dc heer J. W, Rengelink zich in een scherp gesteld hoofdartikel onder de titel „Water prediken, wijn drin ken" tegen het VPRO-plan om by de televisie een centrale program mastaf ïn te stellen. De beer Ren gelink verwyt dc VPRO een mis lukte „beeldmenging", niet op het televisie-scherm maar met betrek king tot het televisie-bestel. Tot dusverre mocht iedereen aan nemen, aldus de heer Rengelink, dat de VPRO stond achter het door de VARA ingediende plan, dat uit ging van de verzorging der TV- programma's door de omroepvereni gingen en het inbrengen van deze programma's bij een algemeen-pro gramma-commissie, die er 50 pet uit zou mogen kiezen ten behoeve van een algemeen programma. De VPRO heeft destijds (in de zomer van 1953) in tegenstelling tot de andere omroepverenigingen, verklaard met dit plan, behoudens enkele amen dementen van ondergeschikte aard, in te stemmen. Nog op 1 December 1954 hebben de voorzitster, de vice-voorzitter en de secretaris-penningmeester van de VPRO in een bespreking met vertegenwoordigers der andere om roepverenigingen verklaard, tegen standers te zijn van een centrale programmastaf 20 schrijft df heer Rengelink. Deze VARA-besti.jrder, die tevens secretaris van de NTS is, stelt verder dat de VPRO in het dagelijks zowel als in het algemeen bestuur van de NTS, waarin hij nagenoeg op dezelfde wyze als de andere omroepverenigingen is ver tegenwoordigd, van zijn. veranderd fAdvertentie LM.) Het „lekkere" r a a u w leverancier are (Ie pree ff lao on netje NEURENBERG Het aantal werklozen in West-Duitsland is de vorige maand met meer dan 300 000 gestegen en telt thans 1.287 538 per sonen. Het is de eerste maai sinds Juni van het vorige jaar dat het aantal werklozen in Duitsland meer dan een millioen bedraagt. inzicht had moeten getuigen Dit is niet gebeurd, de VPRO-vertegen- woordigers hebben met geen woord entiek geoefend op de tegenwoor dige gang van zaken, zo schrijft de heer Rengelink. NEW YORK. Het hoofd van de Amerikaanse koopvaardij-commissie, Louis Rothschild, heeft verklaard, dat de commissie „met genoegen" de verkoop van de „American" als emi grantenschip naar Nederland zal goedkeuren, mik de verkoper alle voorwaarden zal vervullen. Dit is echter nog niet zeker. Ter vervanging van de „American" zou een schip „van gelijke gebruiks waarde" moeten worden besteld. Er bestaat twijfel, of de rederij, de „American-Hawaiian Steamship" te New York, hiertoe op dit ogenblik bereid is. Er is nu nog een depressie m de koopvaardij en de rederij wil pas bestellen, als die ten einde is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In de zaak-Berkel Is opnieuw stof opgewaaid door een brief, die een gedetineerde uit de strafgevangenis aan de Poropstationsweg in Scheveningcn heeft gericht aan het A.N.P. De gedetineerde, die een ge vangenisstraf van vier jaar ondergaat voor inbraak, vertelt, dat h« In het begin van 1952 dc vrouw van de Berkelse arts heeft ontmoet ïn een lunch room. Bü deze ontmoeting zou dc vrouw hem hebben verteld, dat zij leeu aan een hersentumor en dat zij van plan zou zijn om zelfmoord te plegen. Zowel de verdediging als het openbaar ministerie waren van dit verhaal op de hoogte, doch beiden stonden zo sceptisch hier tegenover, dat men be sloot de verklaring niet ter zitting te gebruiken. Het verhaal van de gedetineerde is bijzonder gedetailleerd. Hij vertelt hoe hij in de lunchroom aan het ta feltje van mevrouw O. zou zijn te recht gekomen, doordat hij haar per ongeluk een voorwerp uit handen liep. Bij het gesprek, dat zich toen zou hebben ontwikkeld, klaagde me vrouw O. over hoofdpijn. Toen de man aanbood een hoofd pijn middel te halen sloeg zij dit af en vertelde, dat zij binnenkort wel zou overlijden aan een hersentumor.. Daarna zou de vrouw aan haar tafel genoot hebben gezégd, dat zij zelf moord zou plegen. Zij zou daarbij zelfs de woorden „succomberen" en „suïcide" hebben gebruikt. De gedetineerde vertelt verder, dat hij geprobeerd heeft mevrouw O. dit plan uit het hoofd te praten. Hij beloofde later nog eens in con tact met haar te treden en kreeg daarvoor haar adres'. De vrouw zou dit vlot in blokschrift hebben opge schreven. Een nader contact kwam er echter niet, Bij de behandeling in eerste in stantie van de zaak tegen de Ber kelse arts zou de gedetineerde niets van zijn ontmoeting hebben verteld, omdat hij rekening hield met de mo gelijkheid van een vrijspraak. Toen de rechtbank de arts tot levenslang had veroordeeld heefr de gedetineer de echter contact gezocht met de raadsman van O., mr M. H. Huygens. Deze heeft op 13 Juli 1954 door een rijksrechercheur proces-verba ai laten opmaken van deze verklaring. Nu noch het O.M., noch de verdediging hom in tweede instantie als getuige hebben opgeroepen en de Berkelse arts opnieuw is veroordeeld tot de zwaarste straf heeft de gedetineerde het als een plicht gevoeld zo schrijft hij het A.N.F. om op deze wijze bekendheid te geven aan het verhaal. Mr Huygens: Misschien tóch waardevol?" Mr Huygens heeft bevestigd, dat de gedetineerde hem dit verhaal heeft gedaan. De advocaat stond di rect wantrouwend tegenover de vele details, die het bevatte. Na overleg met de deken van de orde van advo caten en de justitiële autoriteiten besloot mr Huygens geen gebruik te maken van deze verklaring. Nu de gedetineerde echter, zonder dat voor hem sprake is van enig voordeel, op deze zaak blijft hameren, vraagt mr Huygens zich af, of deze verklaring niet tóch meer waarde heeft, dan men aanvankelijk dacht. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr D. J. van Gilse, die wij over het bovenstaan- se?ilp „Katingo", dat 22 December bij Bergen op de kust geworpen werd. ligt nog steeds hoog en droog op 't strand. Maar men is druk bezig het zand langs de stalen scheepswand weg te graven Wanneer dat karwei ver genoeg gevorderd is zal men bij hoog water een poging doen om de kolos vlot te krijgen. t Advertentie t M WASHINGTON Het Republi keinse lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Albert Morano heeft een wetsontwerp ingediend tot wuzigmg van verscheidene artikelen van de wet-McCarran op de immi gratie. Met name stelt Morano voor de quota immigranten uit Italië. Grie kenland, Nederland en uit be paalde landen in Midden-Europa te verhogen. (Advertentie l. M a Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrlefcen. 70 en 90 ct. alléén Apothekers en Drogist** der notarieel toezicht zullen zij hun ganse persoonlijkheid deze middag in de waagschaal stellen, waarbij verwacht mag worden dat vooral Nicolaas Kroese de wijzer danig in beweging zal brengen. Het juiste getal in ponden blijft op dat moment echter voor het pubhek verborgen: het mag dit opschrijven en vergezeld van vijftig cents postzegels zonden aan een Utrechts accountantsbureau. De prijswinnaar heeft 250,ver diend, een herencostuum plus een retourtje Amsterdam voor twee per_ sonen met een dineetje in het meer genoemde befaamde restaurant. De U.M C.-harmonie zal de feestelijk heid met forse marsmuziek verle vendigen. Een op te nemen filmpje zal "s avonds reeds in 't televisie-pro gramma te zien 2ijn, des Zondags volgt een uitgebreide radio-repor tage. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix wordt dan op 31 Ja/.uari voor rond 'vijfhonderd ge. nodigden nog een Gala-avond gehou. Heuvel het uitdrukte, met de beste dams restaurant, zullen bij dit weeg- den in „De Dietsche Taveerne". Van (Van een onzer verslaggevers) radio, televisie, de bioscopen en de UTRECHT. fn 1955 zat de We. dagbladen zai worden gevoerd, be- derlandse Bond van Militaire Oor- gint over enkele weken. Op Zater* topsslachtoffers, na het succes van dag 22 Januari echter wordt in de Audrey Hepbumtourneeopnieuw Utrecht reeds een „voorspel" gehou- een grote actie houden ter verstevt- den. In de Jaarbeurshallen aan het ging van de fondsen. Met name heeft Vreeburg zal dan namelijk in een men veel geld nodig voor de bouw openbare wedstrijd worden uitge. uan bungalows voor halfverlamden. maakt, wie de zwaarste man van de Zoals bekend bracht het bezoek van provincie Utrecht is. Deze „gewich- de jeugdige filmster de middelen tige" man (er hebben zich reeds bijeen om de grond voor deze bun- enkele gegadigden voor de titel ge. galows te kopen. De regering zegde meld> wordt bedacht met een heren als aanloop voor deze grootscheepse rijwiel, een maand gratis kaas eten actie reeds een bedrag van zeshon- en honderd eieren, beschikbaar ge- derdduizend gulden toe. Verder gaat steld door het Nederlands ZuiveL de bond onveranderd door met het bureau. Lou Bandy, de radioreporter lenigen uau die noden, die, zoals Dick van Rijn en Nicolaas Kroese, het hoofdbestuurslid D. van den eigenaar van een befaamd Amster- Heuvol het uitdrukte, „met de beste dams restaurant, zullen bij dit weeg. wil en zelfs met de grootste sou. festijn als conferencier optreden, pfesse van de overheidsinstanties Vooi het publiek is hieraan nog de niet tot de Staatszorg kunnen wor- extra attractie verbonden dat het Max Tailleur. Tom Kelling, Tony den gerekend." mag raden hoeveel Lou Bandy en Hariweger en Frans van Capelle met Deze landelijke actie, die via Nicolaas Kroese samen wegen. On- zijn musette.orkest. de vele sterren, die aan deze avond meewerken noemen wij Rosa Spier, de om cotnmentaar verzochten, deelde ons mede. dat voor de be handeling van de zaak tegen de Berkelse arts in hoger beroep een uitgebreid onderzoek naar de ver klaring van deze gedetineerde is ingesteld. Nóch het Openbaar Mi nisterie. noch de verdediging zagen na dit onderzoek aanleiding om de ze kwestie ter zitting naar voren te halen. „Ik ben hoogst verbaasd, dat deze zaak nu nog eens op het tapijt ver schijnt", aldus de procureur-gene raal, „en ik kan de gedachte niet van mil afzetten, dat hier een po ging wordt gedaan om de indruk te wekken, dat het onderzoek in de zaak t gen de Berkelse arts niet volledig is geweest. Lit welke koker dit komt zou ik niet weten." Mr Van Gilse wees er nog op, dat de zaak-Berkel een bijzonder sterke indruk heeft gemaakt op het publiek in het algemeen. De pro cureur-generaal heeft tal van brie ven met suggesties en volkomen on houdbare fantasieën ontvangen, die vaak afkomstig waren van mensen, die volkomen te goeder trouw wa ren. maar hun fantasie niet meer baas waren onder de indruk, die het proces op hen maakte. Mr Van Gilse acht het niet uitge sloten. dat ook de betrokken gede tineerde zó door de zaak-Berkel gevangen is, dat hij tot dit verhaal gekomen is. De procureur-generaal acht het vrijwel uitgesloten dat de schrijver van de brief tijdens zijn detentie" rechtstreeks contact heeft gehad met de Berkelse arts Vooral de bijzondere detaillering van het verhaal achtte mr Van Gilse verba zingwekkend. AMSTERDAM De gunstige con junctuur, die in 1954 m ons land heerste, komt zeer duidelijk tot uiting in de spaarcijfers. zo deelt dc Nederl. Spaarbankbond mee. Het spaartegoed bij de particuliere spaar banken, verenigd In deze bond, is vorig jaar, inclusief de bijgeschreven rente, met 218 millioen toegenomen. Dit is de grootste vermeerdering die er ooit geweest is, uitgezonderd het geldzuiveringsjaar 1945, dat wegens het uitzonderlijk karakter van de toen getroffen maatregelen echter niet met andere jaren kan worden vergeleken. BONN De besprekingen tussen premier IVIendès-France en Bonds kanselier Adenauer zullen eind vol gende week In Baden-Eaden worden gevoerd. Een van de belangrijkste punten is de nadere uitwerking van het Saaraccoord. De Westduitse minister van Land bouw, Heinrich Luebke, heeft de verslaggevers verzekerd, dat hij er persoonlijk voor zou zorgen, dat „de allerbeste melk in Duitsland" de vol gende week volop in Baden-Baden aanwezig zal zijn voor Mendés-Fran- ce. IVü weten werkelijk niet of de Britse toneelspeler Patrick Doonan een groot liefhebber van de ski- sport is dan wel een groot liefheb ber van aanstellen. Londen lag na me lijk nog maar niet ietwat onder een laagje snezuw, clat vele buien er met kleffe porties hadden rond- gesmeten, of de heer Doonan ver- schee» op ski's ter jilaatse en be- usoog zich zo goed en kwaad het ping door de binnenstad. Hier ziet u hem op Cambridge Circuswaar hij een apent bereid vond samen met hem op een plaatje te komen. Het leven? Vo] teleurstelling! Een Zweedse jongen uit Jongkopmg, the vorige week een hoofdprijs kreeg voor zun opstel over geheelonthouding, werd deze week verbaliseerd: hij had van een man In het plaatselijke park alcohol te drinken gekregen en liep luidruchtig te lallen. En in Tulsa {Oklahoma-VS) hield een agent een automobilist aan om hem spontaan een compliment te ma ken voor een staaltje van kundig, voorzichtig mden In de loop van het gesprok bleek, dat de automobilist al zeven jaar zonder rijbewijs achter het stuur zat. Nog meer teleurstelling: de Lon- dense mejuffrouw Fanny Enms zeg ge en schrijve 68 jaar oud heeft de 73-jange John Purser aangeklaagd wegens het verbreken van een trouw belofte. die hi] haar in 1908 had ge daan. Dat meisje heeft wel veel ge duld vjnden we. Hoort nu uit Waco in Texas met te geloven: een mevrouw miste gisteren opeens drie kostbare diaman ten ringen, die zu op haar nachtpon had gespeld. Zij waarschuwde de po litie. De politie kwam. Stelde een onderzoek m Kwam tot de bliksem snelle oplossing: Mevrouw, u heeft uw nachtjapon achterstevoren aangetrok ken. De diamanten ringen zitten op uw rug. „In naam der wet" zei Woensdag agent Knowles te Doncaster lEng.i en arresteerde na een zware autobotsing de schuldige bestuurder. Toen bteek hem opeens, dat zijn arrestant Sir Henry Sluddy was, hoofdcommissan" van politie m Yorkshire, chef van Knowles Maar Sir Henry bekende T OEN ik mijn. overbuurman gis- termiddag btj het station tegen kwam, zag hij er zowat tien jaar ouder uit dan in November, maar hij straalde van verrukking. .jZe zijn wég hoof, riep hij. „Ze zijn Allemaal op de trein. Ik heb ze lang nagewuifd. Kom mee, we gaan naar een café." Hij heeft vijf kinderen, maar daar enboven had hij drie kleine neefjes, een tante en een schoonzuster met de feestdagen over en dat is na tuurlijk een keel gestoei om iemands knieën. ,X>ecember is een leerzame maand toor iedereen", doceerde hij, terwijl wij voor het station wachtten op een kans om over te steken. „De eenzamen ervaren wat het betekent wèl familie te bezitten." Het licht sloeg op rood en samen passeerden wij een rij in bedwang gehouden fietsers en automobiliste», wier zwijgend toezien scheen te willen 2eggan: „Jammer, die twee hadden we kunnen hébben." Maar het humeur van mijn buurman had er niet onder te lijden daarvoor was hij te opgelucht. Heerlijk he, dat alles weer nor maal is.'" jubelde hij. „Het had geen uur langer moeten duren, want ik was toe aan een bloedbad Inderdaad overeet men zich gedu rende de feestdagen een beetje aan het genot der huiselijkheid. De con sumptiekant van December is ee» kwestie van koken en bakkenmaar het dagen lang converseren met zwagers, tantes en aangehuwde neven, zou alleen op peil gehouden kunnen worden, als men zijn tekst Het schrijven door een vakman. Daar die mogelijkheid niet bestaat laat men wel eens een duf woordje vallen. Ik heb een nieuw jaarsuisite gebracht bij een oom. die na een uurtje plotseling een bandrecorder te voorschijn haalde, die alles wat we hadden afgewauweld, nog eens te» beste gaf. Het was een harde stoot onder de gordel. Ais ik de overheid was nam ik die apparaten massaal in beslag, want steeds gro ter wordt het aantal mensen die er de gruwelijkste practical jokes mee uithaalt. Ik ken ter, minste ee» heer die, als hij een feest aanricht, microfoons verstopt door het hele huis. zodat hij laat op de auond i» staat is, het gesprek af te draaien dat Lies van Piet voerde met Koos van Anna. toen ze ergens op de trap wat aan het vrijen waren. Pas cal geeft, meen ik, 241 redenen waarom het leven onleefbaar is. Als hij de bandrecorder zou hebben ge kend. waren het er 242 geweest. „Toen ik jong was", zei mijn buurman, terwijl wij een kroegje binnengingen, „had ik dikwijls een vreemde droom. Ik liep op een lan ge weg. er ïcwam een klein kinder wagentje aanrijden, ik raakte er onder en ik voelde mij. ondanks het lichte gewicht van het ding, of ik door een bulldozer verpletterd werd. Gek he? Ik kon die droom, toch maar niet Verklaren. Nu ik echter vijf kinderen bezit en ook nog drie levendige neefjes een heZe kerstva- cantie fang te logeren heb gehad, begint het me toch te dagen." „Wat zal het zijn heren?" vroeg de kastèlein „Twee ouden", zei de buurman. „Die kinderen raken óók over hurt toeren van al die huiselijkheid koor. Mijn jongste zoontje riep tenmin ste gistere» opeens tegen mij; „Ach ga weg. rotventWaar haalt zo'» erwt het vandaan hè? Ik vroeg: „Rotvent? Zeg je dat soms tegen de meester op school óók?" En toen antwoordde hij: „Nee maar daar hou ik ook niet van."" Alstublieft heren." De kastelein zette de glaasjes voor ons op de tapkast. Gretig nam de buurman het zijne tussen duim en uinger en terwijl hy het kelkje naar de lippen bracht, hoorde ik hem mompelen: „Zoek jij maar gauw een mooi plaatsje het wordt vol vandaag." KRONKEL. voor de rechter zun fout. zei. dat komen). Veerman J. Nat te West-Knollen dam (X Holland) vond Dinsdag bij zü» woning een dode kapmeeuw, die blij kens zijn ringnummer afkomstig was uit Moskou. 2000 kilometer verderop. De meeuw was tegen een hoogspan ningsdraad gevlogen en dodelijk ge wond neergevallen, Mevrouw W. T. Gilcrease uit San Antonio (Texes) verrelde Woensdag, dat ren van ha»r kippen al vier dagen rondloopt zonder kop. Het dier. dat bestemd was voor de slacht, nam na de executie de benen „Ik weet niet wat ik doen moet het is zo grie zelig" zegt mevrouw Gilcrease. (P.S, getuige die mevrouw uit Waco zie boven sihijnen kippen zonder kop pen in Texas niet zo zelden voor te

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2