MINISTERSZETEL VAN „OORLOG" - ir Staf heeft dit kennelijk overdacht - IS UITERST BROOS „Europa is niet meer 's werelds villawijk5 Roulette snort weer in Baarle Hertog Mijdrecht overgedragen aan Rotterdamse rederij „Contracten gewenst voor ziekenfonds-medewerkers5' Casals naar Spanje voor begrafenis van zijn vrouw Brits grenadier nam, ongevraagd verlof Alfred Mozer op PvdA-congres: Pleidooi voor integratie RECHTTOE fNtfikntt zegt trotse „De mooiste van alle tankers gezagvoerder Gasbedwelming in een bioscoop te Neede Treinbotsing op het Station Deventer Voorzitter Centrale Bond Ziekenfondsen: „Premie vrij verzekeringen bijna niet meer te dragen''' Trein ontspoorde in Marokko: acht doden KRO-tje was mager belegd Atoomdebat in Genève8 Aug. Adenauer verwerpt Russische betogen tot West-Duitsland Aanhangwagen greep jeugdige fietser Nederlander in Italië dood in badkuip Nieuwe stunt van Sooy van den Eynde Maandag 24 Januari 1955 (Van onze parlementaire redacteur) ONDANKS de stilte, welke nog een week over het Binnenhof heerst, heeft de kleine Gelderse mi nister van Oorlog, ir Cornelis Staf een 49-jarige, oubollige wekelijkse forens uit Ede véél van het par lementaire leven geleerd. In zijn verdediging van het liftverbod her kende de wit-grijzende, liberale op positieleider Oud, het geluid vane óók* eentoen ër van^achter^de^iSstektaS «SïiJz V ouderwets geluid kwam, dat in de Kamer zó'n weid!6 mdrut maakte, dat minister Alting v. Geusau in één nacht bekeerd De bekering van minister Staf heeft jets langer geduurd. „Ik meen, dat ik niet verder kan gaan", zei hij op 20 Dec. vastberaden bij de bestrij ding van de motie van de zwart-ge- briide, socialistische candiaaat-par- tij voorzitter Evert Vermeer. Maar ondanks diens wat kinderlijk voor komen, welke hem veel Jonger doet lijken dan 44 jaar, is deze een taaie vastbijter. En precies een maand later, op 21 Januari, heette het inschikkelijk in een ministerieel schrijven aan voorzitter Kortenhorst: „Ik heb nogmaals nagegaan in hoe verre door mij verder kan worden tegemoet gekomen aan het door de meerderheid van uw college uitge sproken verlangen".De ommekeer was voltooid! Op het nippertje heeft minister Stat blijkbaar bedacht, welk 'n broos bezit de portefeuilles van Oorlog en Marine vormen. Geen. enkel ander departement heelt sinds 1848 zijn be windsman zo vaak, als gevolg van onenigheid, tussentijds zien aftreden. Het gezamenlijk aantal crises beliep er 29, waarbij de naaste concurrent een elftal van Kolomenverre achterbleef; het departement van Oorlog alleen won het met achttien stuks al ruimschoots. De beide de fensie-departementen zijn, politiek gezien, dus inderdaad levensgevaar lijk. Bovendien zijn er nog talrijke spectaculaire botsingen geweest, wel ke met tot een ministerieel aftreden leidden. Daar wa$ bijv. minister I'orstner van Dambenoy. die, kiem van stuk, maar met bars gelaat, meer dan eens de indruk wexte gereed te staan om de hand aan zyn degen te siaan en die ook eenmaal halt ont bloot nad. Hoewei üd van een anU- revLiiuuunnaire kiesvereniging, had hij m het eerste liberale ministerie Thorbecke zitting genomen. Over deze tegenstrijdigheid werd geïnterpelleerd, waar by het kamer lid Poortman geen hoogvlieger als man yun eer opriep te kiezen tus sen zyn politieke overtuiging en zyn portefeuille Forstner antwoordde ziedend, dat als de afgevaardigde van Delft twijfelde of bij een man van eer was, hij de middelen zou weten te vinden, om hem tot die overtuiging te brengen. Slechts met moeite werd een duel voorkomen! Officiers-huwelijk GROTE deining veroorzaakte ook de minister van Marine Brocx, die tegen een uitdrukkelijke beslis sing van de Tweede Kamer in, vast hield aan de koninklijke bevoegd heid om te bepalen, dat officieren geen huwelyk zouden aangaan zon der goedkeuring. Deze kwestie had in het land. de aandacht gekregen door een ongelukkige zinspeling van een Kamerlid op ton)mogelijke hu welijken van zee-officieren met..-- bakkersdochters. Dat namen die jon- gedoebters natuurlijk niet. Dat was in dezelfde tijd waarin ook een (laatste) hand werd gehouden aan de gedwongen kerkgang vati militai ren. Kortom, er heerste een sfeer, waarin ook minister Staf nog enigs zins leefde, toen hij vorige maand zich letterlijk verplicht achtte „om aan militairen dezelfde minder passende vrijheden te ontzeggen, die goede Nederlandse ouders ook aan hun dochters en 20nen plegen te ontzeggen."' Maar destijds brandde, onder in* druk van de Frans-Duitse oorlog, een storm van critiek los op de toe stand in onze weermacht, welke het treurige record van 287172 op leverde, toen in dertien maanden tijds vier verschillende ministers van Oorlog verdwenen resp. verschenen. Vooral het liberale Kamerlid, majoor de Roo van Aideriverelt onderscheid de zich daarbij. Toen in 1875 de wit- gebaarde kolonel Enderlein als nieuw bewindsman in de Tweede Ka^'-i de toegang van de vergader- zas. acht, wees een Kamerlid hem de weg Een ander Kamerlid een oude kennis kwam de minister later aan de regeringstafel begroeten. „Wijs mij eens majoor De Roo", zo vroeg de minister. „Die heeft u daar juist zelf binnengebracht", was het antwoord. „Waarachtig", sprak de bewindsman, „nu, hij zal me er wel weer uit brengen óók". Ook de jaren na de eerste we reldoorlog kenden een veelvul dige wisseling van ministers. Zonder groot leedwezen ging toen ook de bekeerde minister Alting van Geusau (1918'20 heen. „Want," zo sprak hij, «niemand blijft voor zijn plezier minister van Oorlog." Wellicht denkt minister Staf dat ook wel eens! Gevolmachtigde ministers EEN schijnbare inkrimping onder ging ons kabinet door een Ko ninklijk Besluit, dat afgelopen week werd gepubliceerd. Dit schrapte n.l. uit bet Reglement van Orde van on ze ministerraad de bepaling, dat de algemene vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antil len znet raadgevende stem kun nen deelnemen aan het ministerieel TARRAGONA, De wereldbe roemde cellist Pablo Casals heeft Zaterdag de begrafenis bijgewoond van zijn vrouw in beider Spaanse febooneplaats Vendrell. Sinds 1936, toen Casals uit protest tegen, bet Franco-regiem in de Franse stad Prades ging wonen, was de grote cellist niet meer in Spanje geweest. De vrouw van de 77-jarige musicus had kort voor haar dood de wens te kennen gegeven in haar Spaanse geboortedorp te worden begraven. f>« Spaans-e autoriteiten legden Ca lais geen, moeilijkheden in de weg. MR, COLA DEBROT: ...bijzonder veelzijdig overleg. Formeel baande het echter een weg voor de Gevolmachtigde mi. nisters van de overzeese rijksdelen, die met mee-beslissende stem zullen deelnemen aan het ministe- riëel overleg over aangelegenheden van het komnkryk, welke hun land raken. In zyn overgangsbepalingen wijst het nieuwe Statuut de algeme ne vertegenwoordigers als Gevol machtigde ministers aan. En dus is onze ministerraad sinds kort niet ingekrompen maar eerder uitgebreid: met de schalks-bedacht zame mr dr Raymond Pos, die in 19i0 te Paramaribo geboren, na stu- die in Leiden en aan de Sorbonne. zijn land optrad als advocaat en waarnemend procureur-generaal. Po litieke reputatie verwierf hij zich als voorzitter van een commissie, welke de opvattingen der Surinaamse be volking over de nieuwe verhouding tot Nederland moest bestuderen, waarvoor hij ook do bosnegers in de oerwouden beeldend moest leren toespreken. Zijn Antillaanse collega, de joviaal- charmerende mr Cola Debrot, ge boren op Bonaire in 1902. vestigde zijn naam als auteur van „Mijn zuster de negerin". Hij is van een veelzij digheid, welke onze gespecialiseerde staatslieden misschien niet sinds raadpensionaris Jacob Cats, maar dan toch wél sedert de dichter- politiei Troelstra en Schaepman mis sen: jurist èn letterkundige, maar ook arts én diplomaat. Kortom: twee Excellenties hun land en óns konink rijk waardig. Meer Kamerleden? OVER de uitbreiding sprak ook de Eerste Kamer in haar voorlopig verslag omtrent de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbe groting voor 1955. De jongste troon rede gaf daartoe aanleiding. Daarin had de regering er immers blijk van gegeven na de recente stranding van de uitbreiding van het ledental der Sta ten-Generaal in de Senaat zich bij de a.s. Grondwetsherziening van 1956 te willen beperken tot ver groting van de Tweede Kamer. „Vele" senatoren stelden voorop, aat de krachtsverhouding van 1 2 tussen beide Kamers, welke thans immers resp. 50 en 100 leden tellen, moet worden gehandhaafd o.a. met bet oog op de afvaardiging ln inter nationale delegaties. Bij uitbreiding van de Tweede Kamer tot 150 leden verlangden z(j hun eigen kring tot 75 te vergroten. Ook met een uitbrei ding tot resp. 60 en 120 zonden zü zich echter kunnen verenigen. Als dit denkbeeld verwezenlijkt zou worden, wordt ongeveer teruggekeerd tot de situatie in 1815, bij de ver eniging met België, toen de Kamers resp. 110 en 40 a 60 leden telden. Eensgezindheid bestond in de Se naat te dien aanzien echter niet. „Vele andere leden" behielden hun oordeel nog voor en „sommige leden" voegden hieraan toe, dat hun van de noodzaak van uitbreiding niet was gebleken. Een twee-derde meer derheid, welke bij Grondwetsherzie ning altijd is vereist, is nu dus nog niet aanwezig. Vóór uitbreiding valt natuurlijk wel wat te zeggen. Ons land bezit een der kleinste parlementen ter wereld. Het ledental is sinds 1887 niet gewijzigd vóór die tijd steeg het met de bevolkingsomvang terwijl de parlementaire werkzaamheden sedertdien enorm zijn uitgebreid. Het is tenslotte ook een verzekerings premie voor die Kamerleden, welke nu elke vier jaar op de wip zitten! Maar schaduwzijden zijn er stellig óók, Reeds nu zijn er, vooral in de grute fracties. Ka merleden die in een heel zittings jaar met moeite aan het woord komen. wegens tekort aan spreektijd. Bij som mme begro tingshoofdstukken wordt er in alle vriendschap haast om gevochten. Door uitbreiding wordt het aantal tot zwijgen - gedoemden nog vergroot, in weer wil van de praatzuchtige repu tatie, welke ons Binnenhof wel altijd zal behouden. Zwijgzaamheid 7~~) AT is toch óók het ware niet. In ^-^het verleden werd met dergelijke leden al gespot. In 186S zonden de Amsterdamse kiezers bijv. de kalme mr Van Reen en een keurige, hoge gestalte, die als Kamervoorzitter (1858'69) uiteraard zelden sprak, mét mr Heemskerk Bzn. niet tc venvarren met de ministeriële Azn., die in een 23-jarig Kamerlidmaat schap befaamd werd juist door zijn zwijgzaamheid en de dove oud minister mr Godefroi naar de Twee de Kamer. Jacob van Lennep ver vaardigde toen prompt dit puntdicht: „Twee zwegen steedsde derde kan niet horen Gewis meent Amsterdam: met dwaas gesnap gaat nutteloos een kostb're tijd verloren En kiest daarom: een doofstom driemanschap LONDEN Eé» van de beroemde Engelse grenadiers is Vrijdagmiddag met berenmuts en al aan de haal ge gaan. Hij sprong uit een vrachtautodie hem naar de wachtpost bij de Bank van Engeland bracht en verdween in de menigte. Niemand scheen hem op te mer ken, toen hy met zijn geweer in de hand de straat uit holde. Toch is een man met zo'n enorme berenmuts die ongeveer 800 gulden waard is geen onopvallende verschijning. De politie had de vluchteling dan ook Zaterdagavond al te pakken. Waar om de grenadier er genoeg van kreeg is niet bekend. I l UTRECHT. „Europa is niet meer de vlllawUk van de wereld", zelde Alfred Mozer, secretaris van do af deling buitenlandse politiek van de F.v.d.A., op de tweede congresdag van de party, waar by aprak over de Europese éénwording. Vijftig jaar geleden was Amerika een „geëmi greerd Europa" en Rusland een ex tensief bewerkt landbouwgebied met een begin van Industrialisatie, voor al gefinancierd door Frankrijk. Nu isde Sowjet-Unie eert ge- industrialis eerde wereldmacht ge worden en van de „villawijk Europa" is overgebleven een gebied, dat men hoffelijk West-Europa noemt, doch dat eigenlijk „Rest-Europa" zou moe ten heten. Felle discussie is er gaande, aldus de heer Mozer, over de noodzakelijke samenwerking in Europa: vooral over de vraag inter-gouvernementeel PT?CUT J1V t-ere riaam zijn iizjOJi i /xiv voor dit nieuwe tennispak voor dames dan „char- maine". zoals de Britse ontwerper het heeft genoemd. Het moet maar ineens gezegd: de shirts zijn hope loos ouderiuets. Voor zolang de mode duurt moeten het weer rok ken zijn. Kortenauwsluitende rok ken. Ter verhoging van het panlat- terige effect, als wij het goed be grepen hebben. MR. DR. RAYMOND POS: .schalks-bedachtzaam VLI5SINGEN. De dichte mist en de smalle vaargeul van het Oost gat zijn Zaterdag oorzaak geweest, dat de proefvaart van VHssingen naar Rotterdam van Nederlands nieuwste tanker de „Mijdrecht" geen doorgang bon vinden. Dit nieuwe turbine-tankschip, dat 20J200 ton meet, is in opdracht van de N.V. Fhs. van Ommeren uit Rot terdam door de maatschappij „De Schelde" gebouwd. En terwijl de misthoorns van de schepen op de YVesterscheOöe aanhoudend loeiden, werd de kolossale tanker in de ha ven door de bouwer aan de reder overgedragen. De „Mijdrecht" is de mooiste van alle Nederlandse tankers, dat kan ik gerust zeggen," vertelde kapitein A. Looren de Jong uit Rotterdam, die Zondagmorgen reeds in ballast naar de Perzisch se Golf zou vertrekken om olie te balen, want de technische proefvaart van 9 tot 15 Januari had reeds aangetoond, dat het schip m alle opzichten voldoet. Terwijl het schip onder stoom lag. stond de directeur van de „De Schel de", de heer J. W, Hupkes, achter de microfoon om het schip aan de rederij aan te bieden. Hij herinnerde er aan, dat de bouw van de „Mij drecht" de eerste opdracht na de be vrijding van een Nederlandse rede rij is geweest. NEEDE Een aantal bioscoopbe zoeksters is hier Zondagavond door gas bedwelmd. De geneeskundige dienst die hulp verleende met zuurstöfapparaien.lict zeven dames naar een ziekenhuis te Enschede overbrengen. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden bij de centrale ver warmingsinstallatie, die met kolen wordt gestookt. De politie stelt een. onderzoek in. De „Mijdrecht" heeft een lengte over alles van 175 meter, een breed te van 22.50 meter en een holte van 12.25 meter. Er zijn 24 tanks aan boord. Het schip werd op 21 Juli 1954 te water gelaten en is een ont werp van de Rotterdamse Droogdok maatschappij en de scheepvaartkun dige afdeling van de N.V. Phs. van Ommeren. Eén. van de nieuwigheden aan boord van de „Mijdrecht" is de aan wezigheid van een donkere kamer en een. „hobbykamer", waar alle ge reedschap is te verkrijgen tussen een punaise en een draaibank, maar ook tekeningen voor het vervaardigen van ameublementen. Voor knutse laars is een partijtje hout aan boord. Mej. dr Klomp en D. G. van Beuniugen in bestuur Nederland i. d. Vreemde AMSTERDAM. „Nederland in den Vreemde", de vereniging dia zich ten doel Stelt buiten Nederland meer algemeen bekend te maken wat door ons land op cultureel, econo misch en sociaal gebied tot stand is gebracht, heeft Zaterdag haar hoofd bestuur aangevuld met twee nieuwe leden: mejuffrouw dr JVL A. Klompé, lid van de Tweede Kamer en de heer D. G. van Beuningen Jr, directeur van de N.V. Mij „Vrachtvaart" in Rotterdam. DEVENTER Een ketotrein, ge trokken door een electriscbe locomo- tiet, is Zondagavond omstreeks kwart voor zeven te Deventer op een elec- trisch treinstel gereden, dat langs het perron op het vertrekspoor in de richting Almelo gereed stond. Er kwamen geen persoonlijke ongeluk, ken voor, daar nog geen reizigers in de trein aanwezig waren. Het electrlsche treinstel werd zo danig beschadigd, dat het uit de dienst moest worden genomen. De oorzaak van het ongeluk moet vermoedelijk worden gezocht in een fout van het bedieningspersoneel op het station. UTRECHT. „Het is dringend nodig, dat voor alle groepen van medewerkers aan de ziekenfondsen contracten tot stand komen, waar in de wederzijdse rechten en plich ten zo goed mogelijk worden ge regeld. Daardoor wordt de grond slag gelegd voor meer stabiele ver houdingen en een geregelde samen werking-" Dit zei de voorzitter van de Centrale Bond van Ziekenfond sen, de heer C. J. van Li enden in de rede, die hij Zaterdag hield op de in Utrecht gehouden jaarvergade ring van deze organisatie. Hij legde cr de nadruk op. dat bij dc onderhandelingen tussen fondsen en medewerkers de fondsen de belangen van deze laatste in het oog moesten, houden, maar dat de medewerkers ook aan de belan gen van het ziekenfondswezen moesten denken. Hij kwam op tegen de houding van sommige artsen, specialisten en apothekers, die het probleem van de medische verzorging van van de Nederlandse bevolking uitsluitend bezien vanuit een egoïs tisch materialistisch standpunt. Over en weer zal er begrip moe ten zijn voor collectieve regelingen inzake honorering. Ieder fonds en iedere medewer ker zal zich naar de regelen van het contract moeten gedragen. Het ziekenfondswezen heeft de genees kundige verzorging gehaald uit de sfeer van de armenzorg, merkte de heer Van Liendcn verder op. Te vreden met de omvang van de verstrekkingen was hy intussen nog niet: de verpleging van lang durige zieken is nog niet behoor lijk geregeld. „De premie voor de vrijwillige verzekering is", zo ging de heer Van Lienden verder, „dooi de regelmatige verhogingen voor een toenemend aantal verzekerden niet meer te dragen." Hij drong voor deze vorm van verzekering enerzijds aan op ver hoging van de overheidssu osidies, anderzijds op vaststelling van de inkomensgrens op f 6000 per jaar. Weinig te «preken was hij over de ziektekostenregeling voor amb tenaren, die tien provincies en vele gemeenten hebben ingevoerd. De bijbetalingen, die hierbij verplicht zyn. achtte hij voor ambtenaren met lage inkomens bezwaarlijk. Een zeer gevaarlijke consequentie hier van vond hij de bevordering van het verschil tussen zieken fondspa- tienten en particuliere patiënten, waartegen de onderlinge fondsen zich jarenlang hebben verzet. Tenslotte drong spr. er bij de ziekenfondsbestuurders sterk op aan, te zorgen dat de commissies van toezicht levende, werkende or ganen worden: deze commissies kunnen in sterke mate het doel van overbodige uitgaven voorko men. Bij dit laatste punt van zijn betoog sloot de voorzitter van de ziekenfondsraad, de heer Hacke, zich van harte aan. De heer J. Landman, secretaris van het NW, kwam er tegen op dat een groep, de medewerkers, wil bepalen welke mensen aan de vrijwillige 1 verzekering kunnen deelnemen. Een gelijke inkomens grens voor verplichte en vrijwil lige verzekering noemde hij nood zakelijk, Ernstige bezwaren had hij tegen het plan-Blanksma, dat invoe ring van een z.g. getrapte verze kering beoogt, omdat z.i. hierdoor een stuk solidariteit zou worden aangetast. CASABLANCA Zaterdagavond is. op ongeveer tien kilometer van. Meknes, de trein, die uit Rabat naar deze plaats was vertrokken, ont. spoord. Acht personen zijn om het leven gekomen en vijftien ernstig ge wond. De ontsporing vond waarschijnlijk plaats tengevolge van een verkeerde wisselstand. Opstand in Costa Rica Overwinningsparade door regering nog even uitgesteld SAN JOSE - President Figueres van Costa Rica heeft een ..overwin ningsparade van de regeringstroe. pen ter gelegenheid van het einde van de strijd tegen de opstandelingen afgelast. Hij noemde deze parade voorbarig, daar hij bericht had ont- vangen dat er zich nog een 250 op standelingen ophouden in de neu trale zone langs de Nicaraguaanse grens. De president van Nicaragua schijnt de opstand in Costa Rica als hope loos te hebben afgeschreven. Hij ver klaarde namelijk, dat de opstandelin gen een wapenstilstand dienen te aanvaarden als de regering van Cos ta Rica die zou aanbieden. of supra-nationaal is men het oneens. Toch zal men nooit aan het begin sel van een algemene structuur kun nen ontkomen en men zal, betoogde spreker, een gezagsorgaan moeten hebben met beperkte, doch zeer we zenlijke, bevoegdheden en verant woordelijkheden De kentering in de houding van Engeland ligt volgens de heer Mozer in het moment, waarin Engeland zich bereid verklaarde roet supra nationale Europese* gemeenschappen een samenwerking aan te gaan. Met de val van de EDG is, zeide spreker, Gen luchtledig ontstaan wat betreft de Westerse verdediging. Dit reikt veel verder dan tot de landen, die aan de EDG zouden hebben deel genomen. De door spreker noodzakelijk ge achte integratie-gedachte kan men z.i, het beste bevorderen door ervoor te zorgen, dat het verdrag betreffen de de Kolen en Staalgemeenschap, de eerste supranationale organisatie, nauwkeurig wordt uitgevoerd. /AN de C!ers KRO-tje half-om was gisteravond nog maar ma gertjes belegd, vonden we. Er wa ren enkele aardige liedjes, zoals dat o ver 't geld. Maar 't geheel bleek maar heel flauioe jonge kaas dan pittige half-om.We kunnen dat Jan de Cler nauwelijks kwalijk nemen. Hy is enkele jaren de beste Nederland se radio-cabaretier geweest Als het radio-amusement iu het algemeen op een "hoger niveau is gebracht, is dat voor een goed deel aan hem te dan ken. *t Is echter moei lijk om het alles-op slokkende monster ra dio steeds met nieuwe spijzen te verzadigen. We vragen ons af, of de tijd niet gekomen is, om het radio-cabaret te rantsoeneren. Dat „Blokkade" wei weer aardig was is niet te verwonderen. Dit programma duurt slechts een half uur. het wordt maar éénmaal in de veertien dagen uitgezonden. De sa mensteller Wim lbo werkt met tek sten van de beste „humoristische" schrijvers, die ons land heeft:-Annie Schmidt, Godfried Bomans, Han Hoekstra en Simon Carmiggelt. Een hoogtepunt was gisteren het inter view met de voetbal-official. Een buitengewoon knap rolletje van Kees Brusse. die ons trouwens ook m z'n geklets met Wim Kan weel- kostelijk heeft vermaakt. Over Hilversum 1 vanavond om 7 15 uur: CbarJes Panzéra's „De kunst van het zingen", gecommentarieerd door mevrouw P. van der Horst—van Sche- vichaven. 'n Interessante uitzending voor liefhebbers van de zangkunst. De juiste tijd van „Les femmes s'en ba- la n cent" (waarom geen Nederlandse titel voor dit Cheney-hoorspei?) is- 35—10 30 uur. De vierde syrnpbonie van Brahms, in een opname van het New Yorks Phiiharmonisch Orkest oJv. Bruno Walter, besluit vanavond het programma over Hilversum IJ (11.15—13 uur). Textielarbeiders nemen 2530 Juli vacantie NIJVEFLDAL. De vacantia in de textielindustrie zal dit jaar in de zelfde week als die van de bouwvak arbeiders worden gehouden, te weten van 25 tot en met 30 Juli. Ranio NEW YORK. De onder auspi ciën. van de Verenigde Naties te hon den internationale conferentie over een vreedzaam gebruik der kern energie zal acht Augustus a.s. te Genève beginnen. Men verwacht, dat de conferentie ongeveer twee weken zal duren. Er moet nog een agenda voor de besprekingen wor den aanvaard. De Sowjet-Unie heeft onlangs aan geboden andere landen technische gegevens te verstrekken met be trekking tot de exploitatie van de 5000 kw/u centrale, D. V. Skobelt- syn, Ed van de Russische academie van wetenschappen 20u die gegevens tijdens de komende Geneefse confe rentie ter tafel moeten brengen, In de Frawda van Zondagmorgen staan drie foto's van de Sowjet-Rus- sische centrale waar electriciteit door middel van kernenergie wordt opgewekt. De foto's zyn blijkbaar gepubliceerd om de sceptische in de gelegenheid gesteld zijn de vreemdelingen in Moskou, die niet centrale persoonlijk te bezichtigen, te overtuigen. BONN. Dr Adenauer heeft de jongste Russische verklaringen over ds mogelijkheid van verkiezingen in Duitsland en het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Moskou en Bonn Zaterdagavond in een radiorede gekenschetst als een duidelijke poging der Sowjet-Unie, om de verdeling van Duitsland bestendigen. Om een ruwe houten tafel zitten ze: elf Amerikaanse uilegers, die door de Communistische Chinezen, gevangen worden gehouden. Erg overdadig ziet hun maaltijd er niet uit. Ook hun glimlach lijkt meer op een verbeten grijns. Den ken ze aan hun tehuis in de Ver enigde Staten en aan de reis van de heer Hammarskjöld, waarvan zij het doel waren....? HAARLEM. De 16-jarige kan toorbediende Th. P. Molenkamp is Zaterdagmiddag op de Schoterweg door de aanhangwagen van een vrachtauto aangereden toen hij, na dat de vrachtauto was gepasseerd, enige voor hem rijdende wielrij ders voorbij wilde fietsen. Vermoe delijk heeft hij niet gezien, dat er achter de vrachtauto nog een aan hangwagen kwam. De jongen kwam onder het rechterachterwiel van de aanhangwagen. Hij kreeg een hersenschudding en een rechter dïjbeenbreuk. ANZIO. De Nederlander Geor ge Jean Richter is Zondag in An- zio (talie), dood in zyn badkuip aangetroffen. Volgens de artsen heeft hij waarschijnlijk een hartaan val gehad, veroorzaakt door de te hoge temperatuur van het water. De politie weet het oorspronkelij- te ke adres van de heer Richter in Ne- t derland niet. (Van een onzer verslaggevers) BAARLE-HERTOG- Sooy van den Eynde heeft weer een speélclnb geopend. Zaterdagmiddag om precies half vier draaide voor de eerste maal de roulette van ,J0e Negen Huizen", die deze naam gekregen heeft naar de negen omstreden woningen, waar over reeds lang geredetwist wordt of zy op Belgisch of Nederlands grond gebied staan. Er bestond veel belangstelling voor, niet alleen uit Brabant, maar ook uit Den Haag, Rotterdam en Amtserdam kwamen de spelers en speelsters. In hotel „Den Engel" was weer de ver zamelplaats van de gokkers en van daaruit werden zij naar het speelhol gebracht. Sooy van den Eynde hield de wacht voor de speelclu'o. Hij had zijn pet verwisseld voor een hoed en stond welgedaan te wachten op de dingen, die komen zouden. Deze Belgische veehandelaar is voor geen kleintje vervaard. Hij vindt steeds weer iets nieuws uit om de aandacht van justi tie en andere overheidsinstanties op zich gevestigd te houden. Nu kwam deze nieuwe stunt weer. Het was een antwoord op de voorwaardelijke straffen, welke de Turnhoutse rech ter bad uitgesproken tegen de be stuurders van de rouletieclub „Sea side". „Nu ben ik zelf verantwoordelijk voor alles, ook voor de belastingen", zei Sooy, en dat :k deze zou beu ren van de leiders van „Seaside" was niet zeker. 2k ben geen bankhouder van nature, maar als er eenmaal een uitspraak gevallen is over de wonin gen. dan houd ik er zeker mee op. Veehandelaar is mijn beroep en daar aan ben ik gehecht Nu die woning kwestie er tussen gekomen is cn ik ben overtuigd, dat het recht aan mijn zijde is, getuige de documenten - zet ik daar al mijn troeven op". In de benedenzaal, waar de rou lettetafels stonden opgesteld, werd niet gegokt. Dat was vroeger het do mein van „Seaside". Op de boven verdieping brandden fel schijnende Jampen. Daar werd gespeeld tot diep in de nacht. Er werd winst behaald door sommigen, maar de meeste spe lers en speelsters keerden met een desillusie naar hun woonplaatsen terug. Zij hadden verloren en bank houder Sooy en diens zoon, die voor zitter is van de speelclub „De Negen Huizen", lachten in hun vuistje.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 3