C Hogere zaalhuur doet de animo voor de „Donderdagen" afnemen Knaap op rode motor schrik van de politie Gebrek aan toneelzalen wordt sterker gevoeld Heeft U iets verloren „Boeven en Meizoentjes55. een komische thriller Levensmoed: Het probleem van de oudere mens TYPISTES Koeriersters HET PASSAGETHEATER CinemaScope komt binnenkort AGENDA Russisch Kerkkoor in Grote Kerk Door hond gebeten Matroos viel van de trap Fiets verdwenen Zeer geslaagde uitvoering van de toneelgroep Brederode Dr Wiersma: Het eigen IK dient niet op de voorgrond geplaatst De CFA brengt „Strijd om de top" Grafoloog bij de Zakenstudiekring emanrs Fornuis op fornuis: gevolg was brand Herdenkingsavond Macht van 't kleine Burgerlijke Stand Op Goeree-Overflakkee: Vechtpartij met 200 jongelui, wachtmeester werd gewond Wielrijder gedood die onvoorzichtig overstak Gala-avond ten bate van de militaire oorlogsslachtoffers ANWB gaat kampeer- voorlichting geven Arbeiders Londense „Underground" willen staken Volksstemming over Duits leger door Bonn niet gewenst SCHIEDAM PRAKTIJK RUIMTE 2 Dinsdag 1 Februari 1955 De culturele verenigingen hier in Schiedam die voor een toneel- of feest avond een grote zaal nodig hebben, waar een talrijk publiek onderge bracht kan worden, staan steeds weer voor de moeilijkheid, dat een der gelijke zaal, vooral een met 'n goede toneel-accommodatie, in onze stad ont breekt, Aan dit gebrek, dat zich wel eens ernstig doet gevoelen, is door de directie van het Tuschinsky-concem in het verleden enigermate tegemoet gekomen, door het voor deze doeleinden beschikbaarstellen van de bio scoopzaal van het Passage-theater Een grote zaal met goede toneel-uftrus- ting. Maar deze zaal kan maar een avond in de week, Donderdagavond, voor dit doel aangewend worden en het Is te begrijpen dat de vete ver enigingen in Schiedam, die voorstellingen willen geven voor een Wat om vangrijker publiek, „vechten" om de toewijzing van een Donderdag-avond. .Nu is het Passage-th eater zeker met voor niets uitgerust met een grote toneelruimte en andere toneel- faciliteiten, zodat bü de verdeling van de beschikbare Donderdagavon den de verenigingen die toneelgezel schappen aantrekken, de voorkeur krijgen, terwijl de overblijvende avonden de andere verenigingen een beurt krijgen. Dit is zo historisch gegroeid. Het gevolg is dat in de af gelopen seizoenen vele verenigingen gewoon niet aan. bod zijn gekomen voor een Donderdagavond, terwijl verder de meeste gegadigden de zaal niet zo vaak toegewezen krijgen als ze zelf wel zouden willen. Nu zal het Passage-theater, we schreven het reeds eerder, ingericht worden voor de vertoning van Cine- maScope-films. Dit vraagt een groot en vrij kostbaar projectie-scherm. Maar wil de zaal nog geschikt blij ven voor toneel-opvoeringen dan moet dit scherm bovendien nog af neembaar zijn ook. Dit laatste is wel mogelijk maar dan wordt het scherm aanzienlijk veel duurder dan een vast scherm. Om precies te zijn 13.000,duurder. Nu is de directie van het Tu- schmsky-concern wel bereid om het Passage-theater op Donderdagen ter beschikking te blijven stellen voor de Sehiedamse verenigingen, mits er wordt bijgedragen in de kosten van het verschil tussen een afneembaar en een vast scherm. De oplosing was dat de zaalhuur verhoogd werd met 150 per voorstelling voor de seizoe nen 1955/56 en 1956/57. Deze verhoogde zaalhuur is een aantal kleinere verenigingen te machtig geworden en zij hebben niet meer gereflecteerd voor een Donder dagavond in de komende seizoenen. Andere verenigingen weer zijn nood gedwongen tot samenvoeging van de voorstellingen moeten komen. Dit bleek Zaterdag toen door de Sehie damse Gemeenschap de Donderdag avonden verdeeld worden onder de overblijvende gegadigden. Dit verdelen ging makkelijker, nu het aantal reflecterende verenigin gen is afgenomen. Moest vorige ja ren een aantal verenigingen afgewe zen worden, dit jaar kon een ieder de zaal minstens eenmaal huren. Niet aller wensen konden geheel vervuld worden, maar toch wel in grotere mate dan in de voorgaande seizoenen. De voorzitter van de Schiedarnse Gemeenschap, de heer M. Holl wees er op dat over twee jaar, dat is in 1957. de huur van de Passage-zaai ■wel weer een verandering zal on dergaan, want dan is het contract dat tussen het gemeentebestuur en het Tuschinsky-concern is gesloten en dat een looptijd had van vijf jaar, teneinde. Mogelijk dat de huur dati weer verhoogd zal worden. Deze kwestie van de huurverho ging van het Passage-theater vestigt weer een de aandacht op het feit dat Schiedam, een stad met meer dan 75.000 inwoners,, niet eens een eigen schouwburg heeft. Dat men hier voor het geven van grote toneel uitvoeringen aangewezen is op een bioscoop-zaal en. dan nog wel alleen Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen a12.30 uur en 25 uur: Gebreide shawl; l paar km- derwSntjes; kinderpet; geruite shawl; rubber zadeldek; handkap van rijwiel; speelgoeorevolver; metalen kruiwagen. Te bevragen by de vinders; kmder- portemonnaie, W. Koppenhagen. Heren pad 12c; portemonnaie met inhoud, v. <s. Raaf, v. Ruysdaeilaan 22a: bruine porte monnaie met inhoud, H. Kans, Warande 26a: portemonnaie met inhoud, JLand heer, Voorn est raat 10; kaplaars, A. v. Loon, Ridderkerksestraat 2Sa: 1 paar kinderwantjes, D. v. d. Blom, BtJderüyk- s tra at 45b; i paar handschoenen, K- Rot teveel, Tollensstraat 24b; witte Kinder- kaplaars, J. Vis, Kortlandstraat 5 klem 10; brum wollen, handschoen, K. Holie- man. Herenstraat gg; gele shawl, K. v. d. Schalk, Leeuwenhoekstraat 31; 1 paar grijze handschoenen. A. Vermeer. A. Alberdingh Tftymstraat 56; bruine glacé handschoen, J, A. Zeeuw, Ampei emiraat 26a; 1 paar brume glacé horenhand schoenen, H. Feld, Prof. Kamerhngh Qn- neslaan 96b (na 18 uur): bruine Slace herenbanüschoen. w. Blanker, Uana- straat 18; vulpen in étui, J. y. d. Kooi, Parkweg 48. vlaardmgen; bosje sleutels. S. Jongman, Huijsmansstraat isb; grijze balpen. J. van Tilburg. Geert Helnders- stxaat 40a; 2 sleutels, A. v. Harmelen, Bilderdykstraal 18; zakmes. L v- d. Bcut, L,. Nieuwstraat 51; sleutel, o. SchUperoord, Groenlaan 61; ring met sleutels, H„ Albrecht. Gcervlietsestraat 5; succes-agenda, mevr. Wsekenkarnp. Lange Kerkstraat 76b; mesje, C. v Zwamborn, Ampèrestraat 27b; haar- speldje, C. de Jong, Fr, Hoverschrmat- laan 49; zakje aardappelen. J. Smid, Oude Sluis 11b; bruine steen uit ring. M. E. Hadsma, Stationsstraat 5a (2X bel len); gouden horloge. P Jungerius. Geert Reindersstraat la: 2 oorbelle". R. oen Boer, v. Ostadelaan 21b; 1 oorbel, P. den Bruin, L, Kerkstraat 26. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Fa v. Westendorp, Singel 81. Bellen bij ongeval: G.G. en GJ3.. Tuiniaan 80, tel 69290. G«n. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 u-Ur. Zondags gesloten. RJL. Leeszaal eD Bibliotheek. Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten- Bioscopen: Passage, 2 en 8 uur: „De Onver- schrokkenen". Monopol e: 2, 7 en 9 uur: „politie spionnen". Voorstellingen: Irene; 8 uur Vereniging „Het Hoogeland". Film over het Hoo- geiand-werk. Chr. Belangen Kethel: 7 uur Pro paganda-avond ^Zuidhollandse vciêrtigirifc „Het Groene Krui&", afd. Kethel. Arcade: 7 uur Filmavond K-K. S.V. „Excelsior". BUuwehnis: 8 uur Kijkavond Vara-t«levljieclub. Op Donderdag 10 Februari a.s. zal in de Grote Kerk aihier optreden het koor van de Studenten^ van het Russisch Orthodox Seminarie te Pa rijs. Dit koor maakt een concert tournee door ons land van 22 Janu ari tot 11 Februari a.s. Het Russisch Orthodox Seminarie te Parys werd in .1925 gesticht. Het verzorgt de opleiding van de pries ters voor de Russische kerk buiten Rusland, terwyl men toch steeds hoopt nog eens naar Rusland terug te kunnen, gaan. Hoewel ve*sn» die dit Seminarie bevolken R-^Iand nim mer hebben gezien, is het Russisch nog hun moedertaal. Het is de taal van hun Kerk. van de Liturgie, van de prediking," van hun Bijbel zo goed als van hun studieboeken. Het is ook de taal, waarin zij hun prach tige liederen zingen. In 1925 werd door de Metropoliet Eulogius in één der buitenwijken van Parijs, Rue de Crimée, een ge bouw gekocht en omgeschapen tot een typisch Russisch Godshuis met prachtige muurschilderingen van de bekende Russisch» schilder en ar cheoloog D. Stolletzkij. Geleerden van naam hebben in de loop der jaren het Seminarie een uitstekende reputatie bezorgd. Deze Russische kolonie in Parijs heeft zich niet te ruggetrokken m isolement en res tauratie. maar is getreden in de ruimte van de oecumene. De omstandigheden waaronder deze studenten moeten leven zijn echter zeer armoedig. Vandaar dat dit tournee plaats vindt om geld bijeen te krjjgen om in de levensbehoeften te voorzien. Wie reeds eerder zulk een concert heeft gehoord, in de dertiger jaren of in. 1952, zal zich deze kans niet laten ontgaan. De uitvoering vangt om 8 uur precies aan. Kaarten, Boekhandel v. Leeuwen, Broersvest 44; H. Teeuw. Juliana van Stolbergstraat 15. Gistermiddag om drie uur werd mevrouw C. S. M- Z.—S. uit de Paitlus Potterstraat door een her dershond in het rechterbeen gebe ten. op Donderdagavonden- Een Ietwat beschamende toestand. De plannen voor de stichting van een Cultureel Centrum zijn afge sprongen omdat de plaats, de Plan tage, niet de juiste is gebleken, maar zou dit Culturele Centrum nu niet ergens anders kunnen komen? Een plaats waar geen plantsoen ge offerd hoeft te worden voor een bouw. Tenslotte kunnen we nog mede delen dat waarschijnRjk medio Fe bruari een begin zal worden ge maakt met bet Installeren van Cine maScope in het Passage-theater. Een werk dat wel enige tijd vraagt om dat het uiterst nauwkeurig moet ge schieden, daar projectie-apparaat en projectie-scherm nauwkeurig op el kaar afgesteld moeten worden. Het zal nog wel enige maanden duren voordat men in Schiedam de Cine maScope kan bewonderen. „The Op de Engelse sleepboot Masterman", die bij boei 3 Wilhelminahaven ligt, viel gister avond de 56-jarige Engelse matroos P. M. uit Hull van een steile tra,, in het manschappenverblijf. Me^ gekneusde ribben, een gekneusde rechterduim en een bloedende wond aan het hoofd, werd hij door de G.G. en G.D. naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, waar hij werd opgenomen. Van de I6-jarige jongedame J. C. S. uit de Stationsstraat werd gis teravond in de Prof. Aalbertselaan een nieuwe fiets ontvreemd. De brandweer is goed voor het oplossen van allerlei klusjes ook voor het repareren van de straaf-uerlichtinp zoals men op deze foto kan zien. De kwestie is namelijk dat de ladderwagen van de Gemeentelijke Techni- sche Bedrijven niet aï te bedrijfszeker meer is en de mannen er iveinig voor voelen om hun leven te wagen bij het repareren van de hooghangende straatlantaarnsDe brandweer bracht, als steedsweer uitkomst met een Mrgirus ladderwagen. Deze werd, o.a. in de Boerhaavelaan midden op straat uitgeschoven en de defecte lantaarn kon gerepareerd worden. Goede samenwerking, zo. Het R.K. Toneelgezelschap „Brede- Ans Vollebregt, Cor Gruyters-van Advertentie l.M.) rode" heeft gisteravond in Musis Sa crum e«n vrij talrijk publiek ver maakt met de opvoering van de ko mische thriller „Boeven en Mei zoentjes" van George Batson. Het is een stuk vol intriges cn de verwik kelingen die daaruit voortvloeien vormden de ingrediënten van de zeer smakeljjk opgediende schotel, door „Brederode" de toeschouwers als Vasten-avondvlering voorgezet. Het was een sympathieke geste, ter gelegenheid van de verj'aardag vanonze Kroonprinses, de avond met het Wilhelmus te openen. Het werd door het publiek enthousiast mee gezongen. De executanten hebben zich met élan op deze uitvoering geworpen en kunnen op 'n geslaagde avond terug zien. Van de dames moet allereerst Miss Van Loon (Truus Middendorp-Spar- la) worden genoemd voor haar be heerste vertolking. Fluffy Pride (Mien van Noort) kan practisch in één adem worden genoemd: 't Was inderdaad geen kleine rol. welke on getwijfeld nóg beter tot haar recht was gekomen, wanneer nog wat meer aandacht aan de tekst was besteed. Humanistisch Verbond In een korte inleiding heeft Br VF. tVicrsma, de rector van het Lefdsc Gymnasium, Zondagochtend in Musis Sacrum voor leden en belangstellen den van de plaatselijke gemeenschap van het Hum. Verbond zijn visie op Levensmoed gegeven. Dr Wiersma zag het probleem van de levens moed vooral als een probleem van de ouder wordende mens en was van oordeel dat de humanist en wellicht ook menig ander In moeilijk heden, van persoonlijke alsook van onpersoonlijke aard, levensmoed kan putten uit een en dezelfde bron, Dr, Wiersma was er van overtuigd zijn waarde verliezen zodra ieder on- afgezien van de mate van levens lust er levensafkeer die elke mens diep in zich draagt de levensbe schouwing 's mensen levensmoed be ïnvloed. De levensbeschouwing van de humanist, zo zei spreker, behoeft stellig niet te leiden tot een geringere levensmoed dan de overtuiging van de godsdienstige mens. die zich im mer door 's Herenhand geleid weet. De gedachten waaraan de humanist zich in rtood kan vastklampen zijn eigenlijk dezelfde als die welke in het gewone leven tot steun zün. Ook het gewone leven eist immers levens moed. Bijtyden lijkt het leven troos teloos en vlak, vooral voor de ouder wordende mens, die vreest het ge stelde doel niet bereikt te hebben of te zullen bereiken. TJiteraard kun nen ook lichamelijke factoren de moed om te leven ondermijnen, doch de bevindingen van de psychosoma tische geneeskunde wijzen eens te meer op het overwicht van de geest over het lichaam. Tegen alle. fnui kende invloeden kan de mens rich welbewust verzetten, kan hü zich levensmoed scheppen. In de eerste plaats door zich belangstellend te verdiepen in andere mensen en din gen, in de tweede plaats door rich op een afstand te plaatsen van wat hem overkomt of overkomen is en dusdoende het betrekkelijke daarvan in te zien. Infeite zijn dit twee kan ten van één houding: het eigen ik zo min mogelijk in het centrum plaat sen. Voor de humanist is er t.a.v. de dood geen beslist entwoord mogelijk. Deze onzekerheid zou invloed op zyn xéJ"S« kuttuvu hebben. doch ook hier kan de geschetste, onpersoon lijke houding hem st runen. Biolo gisch gezien is de dood het verschijn sel. dat pas verdere evolutie moge lijk maakt. Overigens zou het leven sterfelijk zou zijn. De dood, zo meen' de Epicurus 300 v. Chr.), is als het opstaan van de gasten na het feestmaal. De dood, zo zei dr Wiers ma, is de prjjs voor het leven Bo vendien geldt nog steeds het woord van Socrates 435 v. Chr.), gespro ken tot de leden van de jury, na zijn veroordeling: wij weten niet of de dood een kwaad is o£ misschien een heel groot goed. Ook t.a.v, de grote, onpersoonlijke moeilijkheden gold volgens dr Wiers ma hetzelfde devies: Verdiep u in het andere en tracht bovenal het be trekkelijke van alles in te zien, Hoe meer men vertrouwd raakt met de historie des te duidelijker zal het zijn dat de menselijke domheid, zucht naar macht, wreedheid enz. nu niet groter zijn dan vroeger. De mensen van nu zijn niet slechter, zij het ook niet veel heter, aldus dr Wiersma. Men kan met somber zyn wanneer men de pnasen in de ontwikkeling van de mens de revue laat passeren en daarbij beseft dat de mens wel licht slechts gedurende 50.000 jaar korter dus dan men tot voor ke— meende op aarde is. Is niet dat „goed" dat de mens hij rijn handelen rekening houdt met de belangen van anderen, zo vroeg dr Wiersma zijn gehoor en zien wij niet dat de kring van die anderen zich in de loop der historie steeds verder uitbreidt; van gezin tot stam en van daar tot natie? Deze ontwikkeling is stellig niet teneinde. De gedachte van één, groot, omvattend verband, de komische eenheidsgedachte, ken merkend voor mystici van alle tijden, past daarbij aan. I»j de giond v«üï de -40 be sloot dr Wiersma zijn inleiding ligt aan de ware levensmoed de ob jectiviteit ten grondslag, die voert tot het inzicht dat de wereld diet draait om het eigen ik. Nooyen en Rie Abel secondeerden naar behoren. Wim Middendorp viel op als Proc tor. We kunnen ons zo voorstellen, hoe Karei Tubbing hem deze opvat ting ingegoten heeft! De overige-herenrollen waren in goede handen bij Martin van Ejjk, Jan Gudde. Nic. van Seters en Look Middendorp. De regie, welke werd gevoerd door Karei Tubbing had niets aan het toe val overgelaten en had het geheel strak in de hand. Al met al, zal het publiek hebben genoten en men bleef dan ook nog lang bijeen voor 'n gezellig Oran; - Bal met medewerking van „The Rhythm Aces". Door de afdeling Schiedam van de Christelijke Film-actie wordt de film „Strijd om de top" (Nanga Parbat) naar Schiedam gebracht en bp Vrij dag 4 en Zaterdag 5 Februari voor de leden vertoond in Irene. Deze strijd om de top wordt gele verd door de Beiers-Oostenrijkse espeditie naar de Himalaya in de zelfde tijd dat kapitein Hunt in 1953 de vlag plaatste op de top van de Mount Everest. Men ziet op de film de gierende sneeuwstormen die het werk onmogelijk maken, de spanning van de expeditie-leider, dr Karl Her- ligkoffer in de kleine tent bij de radio-zender en de Olympische pre statie van de Oostenrijkse berggids die de vlag plant op een van de top pen van de trotse Himalaya. De pre statie die beloond wordt met een ge deeltelijk bevroren voet. Dank zij het werk van een camera man kan de toeschouwer in zjjn stoel de stryd van dichtbij meemaken en de majesteir van de natuur bele ven. Het is een prachtige kleuren film, met muzikale begeleiding van Albert Fischer. In hotel Beyersbergen in de Vlaar- dïngerstraat kwam de Zakenstudie kring Schiedam gisteravond bijeen, om te luisteren naar een lezing over „De practïsche waarde van de gra fologie voor de personeels-selectie in het kleine en middelgrote bedrijf". Spreker hield een interessante speech, waarin hij wees op het be lang van de grafologie voor de per- soneelsselectie. In diverse steden heeft men al gunstige resultaten ge boekt. echte GflDERS* Gistermiddag omstreeks 12 uur ontstond er brand in de woning van de heer L. P. S. G. aan het Plein Eendracht. Een verpleegster, die de huishouding deed, had ver geten een electrisch fornuis uit te doen. Op dit fornuis stond een pe- troleumtoestel, dat hierop in brand raakte. De bewoner nam de blus sing snel ter hand. De brandweer o l.v. do brandmeesters Keuzen kamp en De Jager heeft het vuur met een koolzuurapparaat geblust. Er ontstond schade aan veri. gor dijnen en linnengoed. Het petro- le'umtoestel verbrandde geheel. Jeugdclub „Tryfoso" houdt bazar De Hervormde Jeugdclub „Tryfo- sa" uit Schiedam Oost houdt Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Februari in het wijk- gebouw in de Stephensonstraat een bazar, waar men van alles kan ko pen. Gok levensmiddelen en diverse andere huishoudelijke voorwerpen zijn er *e krijgen. De tearoom heeft een her. .k kopje thee of koffie. De i opbrengst'van deze bazar komt ten goede aan het clubwerk. In gebouw Irene aan de Niuvve Haven heeft de „Macht van het Klei ne", de vereniging, die zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor de Christelijke Vereniging voor de Ver pleging van Lijders aan vallende ziekte, gisteravond een herdenkings avond gehouden ter gelegenheid van bet 40-jarige bestaan van deze ver eniging. Ds J. G. Jansen heette de aanwezigen hartelijk welkom en zei dat men verantwoordelijk moet zijn voor zijn medemens. Er zijn momen teel 50.000 patiënten, die aan de val lende ziekte lijden. Er is veel geld nodig voor de inrichtingen en klinie ken. Voor de nieuwe inrichting, die men wil bouwen is 10.000.000.-— no dig, aldus ds Jansen. Vervolgens werden 2 films ver toond over het werk in de inrich tingen. De heer J. Smit gaf hierbij een toelichtend woord en vertelde dat er een groot gebrek aar. perso neel bestaat. In Monopol: „Politie-spionnen" In de vroege morgen vindt men in Cary, een stadje in Indiana, het ver moorde lichaam van een inspecteur van. de posteryen. De daders zyn be kend, het zijn twee handlangers van de hoteldirecteur Boetiger, die zich bezighoudt met roofovervallen op postagentschappen, Regas en Soder- quist. de beide moordenaars moesten het lichaam verwijderen, maar wer den verrast door een non, zuster Augustina. Deze waarschuwde de politie. De chef van de plaatselijke politie, Ahearn, geeft de zaak in han den van 2ün beste rechercheur God- dard. Goddard zoekt contact met de non en op het politie-bureau her kent zy' een van de schurken op een foto in het archief. Goddard weet zich in te dringen in de bende en slaagt er tenslotte in Regas in te rekenen. De andere da der, Soderquist, is intussen door Re- gas uit de weg geruimd. De bende wordt ingerekend en de rust is weer gekeerd. Deze film „Politie-spion nen" draait tot en met Donderdag in Monopole. GEBOREN: Margareth, d. v. M. Schwagermann en D. J. de Jager; Anthome, z. v. F. Stolk en R. Luit jes; Jacob P., z. v. J. P. Kranendonk en W. C. v. d, Sijde; Wilma R., d. v. H. A. W. Viet je en W. C. J. te West; Francma H, d. v, F. L. Noord- hoek en A. Donk; Lucas H., z. v. L. P. S. Gcmmers en A. H- L. Brou wer; Margaretha J-. d. v, K. W. Ko mijn en R. Roos. OVERLEDEN: Th. A. Huigen, 49 jaar, vr. v. J. Korporaal; J. M. van Hoepen, 80 jaar; J. J. Waterreus, 65 jaar, vr. v. K. F. Klapdoor. Gratis inenting Op Vrijdag. 4 Februari 1955 des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen dtphthene of tegen diphtherie en kinkhoest gecombineerd voor Biet-schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van. de G.G, en G.D., Tuiniaan 80» Ouderkerk a. d. IJset. Burge- hjke Stand, Ondertrouwd: Arianus van Ommen 26 jaar en Sijgje van der Velden 23 jaar betden. Een jongeman tdt Oude Tonge moet zich reeds Vrijdag verantwoorden voor de Rotterdamse kantonrechter wegens een reeks van overtredingen, die hy verleden week en tijdens het weekend beging. Het hoogtepunt van zjjn gestunt op een rode motor was Zondagmiddag In Middelharnïs. Tweehonderd jongelui bemoeiden, zfch met de affaire, toen de politie de jongeman wilde verbaliseren. De politie werd bekogeld met stenen en een wachtmeester werd gewond tov bloedens toe. Met behulp van gummi stokken en revolvers werd de jonge man tenslotte gearresteerd. Al een aantal dagen was de jonge motorrijder (A. J. van D.) een op vallende verschijning op de wegen, van Goeree-Overflakkee. Hij reed met de handen los, hij ging dwars op NIJVERDAL, Maandag stak de 84-jarige heer J. Schotman, wonende te Hellendoora, per rijwiel plotseling de straatweg van Nijverdal naar Raalte, in de buurtschap Haarle over, zonder acht te slaan op het ver. keer. De oude man werd gegrepen door de auto van de heer E. int Zwolle, die deze aanrijding niet kon voorkomen. De heer S. kwam eerst op de motorkap terecht, sloeg ver volgens door de voorruit van de auto en. werd toen op straat geslingerd. Daar bleef hij liggen met een ver brijzeld linkerbeen, een zware hoofd wonde en inwendige kneuzingen. In het R.K. ziekenhuis te Almelo is hij aan zijn verwondingen bezweken. UTRECHT. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix is een gala-avond gehouden ten bate van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers. Prins Bern- hard, die beschermheer van de bond is, woonde deze avond bij. Hij werd toegesproken door de waarnemend- voorzitter, mr dr W. K. J. J. van Om men Kloeke, die namens de achthon derd militaire oorlogsslachtoffers de prins een geschenk aanbood voor de jarige prinses. Bij de ongeveer 500 genodigden bevonden zich de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Utrecht, mevr, L. H. Gravin van Lynden van Sandenburg-Labouchère, de burge meester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz en mevrouw De Ranitz, de Oostenrijkse gezant dr Erich Fielz en vele andere autoriteiten. DEN HAAG Vacantiegangers, die inlichtingen wensen, kunnen met ingang van 2 Februari weer terecht bij de „kampeertechnische spreekuren" van de ANWB. Iedere Woensdagavond van acht tot tien uur zul voorlichting worden gege ven in de kantoren van de Bond te Amsterdam, Arnhem. Utrecht, Rotterdam. Groningen, Den Haag, Eindhoven en Enschede. Men zal in deze plaatsen in lichtingen kunnen krijgen o.a. over de technische kanten van 't kamperen, de kam peerregelingen en het steeds meer populair wor dende „caravanning". De ANWB hoopt door middel van deze voorlichtingsavonden de stijl van het kamperen te verbeteren. Buitenlandse beelden nu definitief naar Arnhem ARNHEM. De voornaamste beeldhouwers uit Frankrijk, Italië, Duitsland, Engeland, België, Zwit serland en Oostenrijk hebben defini tief toegezegd beeldhouwwerken te zullen exposeren op de derde twee jaarlijkse internationale beeldenten- toonstelling, welke van 1 Juni tot 15 September in park Sonsbeek te Arnhem gehouden zal worden Er zal werk te zien zijn van Rodin, Zadkine. Pompon, Laurens, Maillol (Fr,), Moore (Eng.). Lehmbrüek (DsU, Jaspers en Duvres (België). de motor zitten, hij ging er zelfs op staan. Er viel een proces-verbaal, want de knaap bracht het verkeer in gevaar. In Rotterdam kwam er een tweede bij, wegens loshandig rijden. Zondagmiddag arriveerde de jon geman op de brede verkeersweg in Middelharnïs, die Beneden Zandweg heet. De politie trad op. De knaap wilde z'n rijbewijs niet tonen. Hem werd gevraagd naar 't politiebureau te komen (de politie vermeed liever strubbelingen) maar Van D. kwam niet. Door het verzet van de motorrijder ontstond toch een oploop, zelfs een uitgebreide vechtpartij. De politie moest versterking laten komen. Wel tweehonderd jongelui mengden zich in het geval en nog veel meer keken toe. Nadat een wachtmeester was verwond, kon de jongeman tenslotte worden gearresteerd cn opgebracht. De justitie wenst scherp op te tre den in dit geval. De kantonrechter te Sommelsdijk gaat ermee accoord. dat alles in Rotterdam in eenmaal wordt afgedaan. Een onderzoek is nog gaande tegen talrijke jonge men sen, die met Van D. verzet hebben gepleegd, en het de politie moeilijk maakten. Het lijstje overtredingen? Het niet tonen van een rijbewijs op eerste vordering van een daartoe bevoegd ambtenaar, het niet stoppen op bevel, het in gevaar brengen van het ver keer, het plegen van verzet en weer spannig optreden, etc. De motor is in beslag genomen. baantje als coureur voorgespiegeld was, althans zo zegt hij. De bewon dering van toekijkende, zich ver velende jongelui za! hem bovendien wel hebben geprikkeld. (Advertentie LM.) SIEBEI JUWELIER HOR LOGES f NIEUWE BINNENWEG 2 IN HET VOORJAAR C STADHUISPLEIN TU5S1N HOLBEMHUIS ÏN MtfiOENS LONDEN. De afgevaardigden van 12.00Ö arbeiders bij de Londen se „Underground" hebben het be- stuur hunner vakvereniging Maan dag verzocht een recent aanbod tot !oons\ erhoging af te wijzen en bin nen 14 dagen een staking uit te schrijven, xenzij de lonen over de gehele linie met 15 procent verhoogd worden. De Underground is genationali seerd. Het net staat onder directie van de London Transport Executive. De arbeiders zijn aangesloten bij de National Union of Raïlwaymen (NUR). die onlangs, na met een lan delijke staking gedreigd te hebben, een loonsverhoging voor het perso neel bij de spoorwegen verkreeg. Het hoofdbestuur van de NUR heeft de mannen van de Under ground onlangs geadviseerd een aan bod te aanvaarden, volgens hetwelk sommigen 15 procent meer en da overigen iets minder zouden, krijgen. BONN. De Westduitse rege ringspartijen zyn tegen een volks stemming over het „Duitse hand vest", dat Zaterdag op een grote bij eenkomst van tegenstanders van de Parijse verdragen In de Paulskerk te Frankfort is opgesteld. Volgens de coalitiepartijen kan de volkswil in West-Duitsland zich slechts laten gelden in parlements verkiezingen. Bij de kort na de on dertekening van de Parijse verdra gen gehouden Landdagverkiezingen heeft de grote meerderheid van het kiezerskorps zich, evenals bij de Bondsdagverkiezingen in September 1953, achter de buitenlandse poli,:ek van de bondsregering gesteld, zo me nen zij. Bij de Dienst van Gemeentewerken SCHIEDAM kunnen op arbeidsovereenkomst worden geplaatst twee c.q. telefonistes op een salaris, dat, al naar gelana van de bekwaamheid, volgens gemeentelijke rege ling zal worden vastgesteld. Vereist worden een ruime ervaring in het bedienen van een telefoon centrale en/of in typewerkzaamheden, alsmede d« diploma's M.UX.O, en typen. Eigenhandig geschreven sollicitaties, onder opgave van referenties, opleiding, enz. binnen 14 dagen te zenden aan de Directeur, Korte Haven 33. Specialist vraagt te huur, liefst centrum. Br. na. 5 293, bur. v.d. bi. I Te koop a cm a *b. I I Te koop tegen elk aann. bod: Ford Anglla 1948, in zeer goede staat. De Vree, Korte Dam 4, Schiedam. Bromiietsbenzine per liter 53 ct; wasbenzine 50 ct; petro leum 4 liter 75 ct; Lodaline. Presto, Prontaline. Levering en inzetten van vensterglas. Prima zeemleder. Sponzen en dweilen. Alle merken prima levertraan en vitaminetablet ten. Aanbevelend. Droglsterii G H. Mast, Groenelaan 65, Tel. 67708. Te huur gevraagd Jong echtpaar, man zeeva rend, vrouw hele dag afwe zig, zoekt kamers, eventueel met kookgelegenheid. Br. on. der no S 251, bar. v_ d. bind. Personeel qevr. Flinke dienstbode gevraagd. B.K. Laan 33, I I

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1