Eindhoven huldigde piloten die grote ramp voorkwamen Geneviève handhaaft reputatieq van overleden Jacques Fath Zonderling verving historisch document in Brits Museum Kamer behandelde in een recordtijd samenvoeging van aantal gemeenten Met flLPOK zie ie er geen barst van! «S* Voorts... jSennwiusst. Dr Drees slaat paal voor W. Orees-huis Holbewoner had wat op zijn kerfstok Gouden medaille posthuum voor kapt. Schippers SCHRALE MUfDl\TT"n KloosÉerbasscrra Oude dame reeds drie maanden vermist Handelsagent verdacht van oplichting BB-noodwachtcorps nu voor zeventig procent bezet Champignons in brief van Romain Rolland Geen ongeluk maar overval in Diemen Joodse Nederlanders protesteren tegen executies in Cairo met geïnspireerde en inspirerende collectie EIEREN BAKKEN OP EEN STEENKOUDE KACHEL .Opmars der techniek' geeft vele moderne wonderen te zien Rijke oliebron in Italië ontdekt PII1UPS LAMPEN „Marseillaise" teruggevonden Tien pCt dividend van Twentsche Bank Dr Plesman-Fonds voor internationale ontwikkelingspolitiek DE GIVENCHY: charmant, bijna normaal Strasser heeft zijn Duitse paspoort in handen Vrijdag 4 Februari 1955 3 De Belgische straaljagerspiloot Marcel Bieuvelet lacht wat verle gen als de Eindhovense burge meester H. A. M. T. van Kolf schoten hem namens het burger comité een televisietoestel over handigt als uiting wan dankbaar heid voor zyn moedige daad. Advertentie l~M.) Zwaarmoedig# gedachten, tobberij er» angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken h«i zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. AMSTERDAM. Onder luide toe- juichtingen van veel meer kinderen dan ouden van dagen heeft de minis ter-president dr W Drees Donder dagmiddag op een terrein aan de Hugo de Vrieslaan in Amsterdam- Oost de eerste paal geslagen voor de bouw van een tehuis voor bejaarden, dat de naam ..WLUem Dreeshuis" zal dragen. Dr Drees verrichtte de ceremonie ten aanschouwen van talrijke auto riteiten. Ook oom Jan van Zutphen bevond zich onder de aanwezigen. Dit tehuis van twee woon- etages. zal straks plaats bieden aan 152 bejaarden, ni 16 echtparen cn 120 alleenstaanden. Het is het eer ste pcnsiontehuis in Amsterdam voot bejaarde mannen en vrou wen, dat door vrij initiatief is ge sticht. APELDOORN. De politie heeft de 13-jarige mijnwerker M. J. van W. aangehouden. De jongeman was op 29 Januari j.l. weggelo pen, nadat hij een hoeveelheid goe deren had ontvreemd in zijn pen sion te Heerlen. Hij leefde sindsdien als holbewoner in de Imbosch. Hij was o m. voorzien van een bijl en een dolkmes. De politie heeft hem naar Heerlen op transport gesteld. EINDHOVEN, Nog nooit is de gouden medaille voor menslievend hulpbetoon aan iemand toegekend. Maar deze keer wilde het ministerie van Oorlog een uitzondering maken, door dit eerbewys posthuum te ver lenen aan kapitein-vlieger Bastiaan W. Schippers, die zelf het leven ver loor, toen hü trachtte dat van ande ren te redden. De chef luchtmacht staf, luitenant-generaal A. Baretta, overhandigde de medaille aan de echtgenote van de verongelukte vlie ger mevrouw A. H. Schippers—Mul der. Toen kapitein Schippers op 5 Augustus boven Eindhoven vloog, merkte hij. dat één van zijn motoren defect was. Hij had, om zichzelf te redden, zijn straaljager in de steek kunnen laten en de schietstoel kun nen gebruiken, maar hij voorzag dat het toestel dan zou neerkomen op een dichtbevolkt deel van Eindho ven. Daarom maakte hij een nood landing op een plaats waar geen ge vaar dreigde. Helaas kwam hij hier bij om het leven. Het ministerie van Oorlog achtte geen onderscheiding te hoog voor deze moedige daad. De noodlanding die de Belgische straaljagerpiloot Marcel Bieuvelet maakte liep beter af. De omstan digheden waren echter vrijwel het zelfde. Bieuvelet bevond zich ïa nood hoven een grasveld, waar min stens honderd kinderen aan het spe len waren. Hij wist zijn machine echter nog even op te trekken over de spooriyn heen en een geslaagde buiklanding te maken in een wei land. Namens de burgerij overhandigde burgemeester H. A. M. T. van Kolf schoten de Belgische vlieger een te levisietoestel Maar daarbij bleef het niet, want. een deputatie van vijf peuters kwam een portefeuille aan bieden. Chrisje van Heeswijk hield daarbij zomaar een hele toespraak in het Frans. Met een Emdhovens ac cent dan. (Advertentie IM.) daarvoor is Akkers Klooster balsem het middel, «fat Uw huid weer gaaf en glad maakt. Ook als wrijfmiddcT bij rheumatiek (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na de emoties, samenhangend raet de interpellatie over de verhoging van de meikprüs, heeft de Tweede Kamer gistermiddag heel rustig gedebatteerd over een aantal voorstellen tot wijziging van de gren zen van verschillende gemeenten. Allereerst besprak zij het ontwerp, ten gevolge waarvan de gemeenten Franekeradeel cn Barradeel grond zullen afstaan ten behoeve van de industriële ontplooiing van Harlingen, welke thanstengevolge van een te nauw keurslijf - wordt gehinderd. Zowel Barradeel als Franekeradeel hebben in de gebiedsovergang toegestemd, zodat de beslissing voor de Kamer niet bijzonder moeilijk was. TWEEDE KAMER Over de herziening van de ge meentelijke indeling in de Bomme lerwaard, waardoor vijf gemeenten zullen verdwijnen en zeven nieuwe gemeenten zullen ontstaan, onspon zich een iets le vendiger debat. De socialist Scheps liet blij ken, dat hij meer zou hebben ge- voeld voor het oude plan van wijlen minister Van Maarseveen om van de Bommeler waard één grote gemeente te maken met Zaltbommel als centrum. Ten slotte kon hij het onderhavige voor stel echter toch ook wel aanvaarden ais zijnde in ieder geval: een stapje vooruit De heer Beermnk (CHU> vond het voorstel van minister Beel echter juist weer aantrekkelijker dan het plan van minister Van Maarse veen. Tenslotte bleek slechts één lid, jr Van Dis (SGP), hiertegen over wegende bezwaren te koesteren vooral omdat als gevolg van de her indeling. de overwegende prote stantse bevolking van een bepaald dorp zou worden ingelijfd bij een overwegend r.k. gemeente Hij Het zijn bezwaren dan ook optekenen toen het voorstel z.h.s. werd aan genomen. Verdediging Minister Beel was snel met zijn verdediging gereed. Hij weersprak, dat in de Bommelerwaard ergernis over zijn plannen heerste: noemde deze beter dan de denkbeelden tot vorming van één grote gemeente omdat dan ongelijksoortige delen APELDOORN. Mevrouw W. J. van Harn-Verwey uit het rusthuis „Soeka Sepf' te Beekbergen is reeds sinds 23 October van het vorige jaai spoorloos verdwenen. In de uitge strekte bossen hoeft men talrijke na- sp o ringen gedaan, doch men slaagde er tot nu toe riet sn de 11 -jarige «Serre on *o iporen De familie heeft thans een bedrag van f 500 uitge loofd cm- deaenc, die aanwijzingen kan acven omtrent 5e verblijfplaats Een onaeluk wordt gevreesd. stad en platteland tot één geheel zouden zijn samengevoegd en wees tenslotte nog eens op de moeilijke verhoudingen in de Bommelerwaard. Hij kon nog niet meedelen of de Bommelerwaard de status van ont wikkelingsgebied zal krijgen. Dit punt is nl. nog in overweging. Daarmee was het werk van de Tweede Kamer, deze middag afge lopen. Zichtbaar ontroerd schenkt luite nant-generaal A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf mevrouw Schippers-Mulder de eremedaille, die posthuum werd toegekend aan haar man, roylen kapitein- vlieger B. W. Schippers, die bij de noodlanding van zijn straal jager zelf het leven verloormaar de levens van vele anderen redde. Een hopeloos geval" (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Uitermate ge slepen en geraffineerd; een geboren toneelspeler; een hopeloos geval", zo luidden de conclusies van de re classering over de veertigjarige Am sterdamse handelsagent H, de W. die gisteren wegens oplichting voor de rechtbank terecht stond en tegen wie anderhalf jaar zonder aftrek werd geëist. Volgens De W. zelf behoort hij wegens oplichting niet te worden gevonnist omdat hij zich aan heling heeft schuldig gemaakt. De oplich ter is volgens hem een zekere Jan, een onbekende. Die Jan zou zich dan hebben uitgegeven voor de heer Koopman uit Hengelo, en enkele firma's hebben gevraagd hem vul penhouders naar zijn hotel in Am sterdam te zenden De W. zou die vulpennen slechts in opdracht van Jan, zonder betaling overigens, heb ben gehaald. „Hij heeft die firma's opgebeld en Jan bestaat niet", zei de officier. De W. is te Amsterdam tegen de lamp gelopen. Hij heeft nu nog een voorwaarde lijke straf van twee maanden te goed van een vorige oplichting. Hij is reeds negenmaal wegens dat zelfde delict veroordeeld. AMSTERDAM. Voor de Be scherming Bern lking van ons land, waarvoor totaal 233.572 noodwacb- ter> nodig zijn, was por eind Janua ri 69 (162 380) geworven, waar van in Overijsel het hoogste per centage (67 en Zeeland het laag ste (66 In de drie grootste ste den: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is nog niet de helft van hel benodigde aantal B. B'ers bijeen. De percentages bedragen resp. 46, 48 en 49%. Ten aanzien van de bedrijfszelf bescherming waarvoor ca 100 000 personen nodig zijn, verkeert deze bij 25% der bedriiven in een verge vorderd stadium. Speciaal de grote re bedrijven komen nu op gang. Het tempo is echter volgens de B B.-functionarissen nog te traag zodat verwacht wordt, dat vele bedrijven op 1 Septi -iber a s. niet gereed zijn met de voorgeschreven maatregelen. WENEN. Een inwoner van Boe dapest bestelde op de markt cham pignons. die door de koopman netjes in papier gewikkeld aan de klant werden overhandigd. Toen de man het pakje thuis uitpakte, bleek, dat het pakpapier bestond uit een deel van een met de hand geschreven brief van de beroemde Franse schrijver Romain Rolland aan de Hongaarse rts Tivadar Huzella, aldus het Hon- ;aarse weekblad „Muevelt Nep". Het fragment van de brief, dat de handtekening van de Franse schrij ver draagt, is aan een museum ge schonken. (Van onze correspondent) DIEMEN. Een man, die zwaar gewond op de Schipholwcg onder de gemeente Diemen is gevonden, blijkt geen slachtoffer van een aan rijding zoals men aanvankelijk dacht maar van een beroving. In de nacht van Dinsdag op Woens dag vond men de 47-jange heer G. van Werven, een pianist uit Amster dam, op de weg. Hij was zwaar gewond doordat hij, schijnbaar, voor een motorfiets was gespron gen. Vast staat nu, dat v. W. slacht offer van een beroving is. Verdacht daarvan zijn de 32-jarige bankwer ker W, W- en de 32-jange koopman H. K. uit Amsterdam gearresteerd. Beiden hebben bekend met een auto de heer Van Werven te heb ben vervoerd naar de Schipholweg. Daar hebben ze hem met een zwaar voorwerp een slag op zijn hoofd gegeven en uit de auto geduwd. AMSTERDAM. Ds Zionistische organisaties in Nederland hebben gezamenlijk een verklaring uitge geven, waarin zij verkondigen „met verontrusting en verontwaardiging kennis te hebben genomen van de doodstraf, die in Cairo voltrokken is aan dokter Moussa Marzouk en Samuel Azzai-." De Zionistische organisaties doen een 1 eroep op de Nederlandse re gering om de regering van Egypte te wijzen op de gevoelens van af schuw en ontsteltenis, die deze wan daad heeft gewekt". Een soortgelijke verklaring is afgelegd door het Opperrabmaat van Nederland. De gezant van Israel in Neder land heeft zijn grote waardering en de dank van zijn regering uitge sproken jegens de vele Neder landse organisaties en personen, die gedaan hebben wat zij konden om de veroordeelde Joden te redden. Tijdens de diensten in alle syna gogen zal Zaterdag een speciaal ge bed worden uitgesproken voor de zielerust der twee ter dood gebrach te Israëliërs. EBU-overschot Januari AMSTERDAM. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens het betalings verkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende de maand Januari resulteerde in een over schot van circa 97 millioen (Advertentie I.M.) (Van onze mode-redactrice) PARIJS. Zelden zal een haute couture-collectie met zoveel spanning tegemoet zijn gezien ais ditmaal die van het huis-Jacqties Fath. Men had de houding van mevrouw Fath bewonderd, toen zij kort na de dood van haar echtgenoot aankondigde, dat zij de zaak onder haar leiding zou voort zetten. Maar men vroeg zich af of dat wel een toijs besluit u?as geweest. Fath immers was zo'n grote man in de modewereld geweest dat een col lectie, die onder zijn naam de wereld inging, zich niet zou kunnen permit teren middelmatig te zijn. En zo trokken de genodigden Donderdag in wat angstige verwachting naar zijn modehuis in de Avenue Pierre Premier de Serbie. Wei, wat het huis-Jacques Fath liet zien stond op het peil uart de allerbeste collecties, die onder de leiding van Fath persoonlijk zijn ge creëerd. Het zou ons niets verbazen wanneer deze collectie het grote succes zou worden van de gehele Parijse haute couture De show begon, zoals de stijl van het huis vereist, met wat amusante grapjes: kousen met boorden van witte, blauwe zachtbruïne kant. Een paar grappige badpakken: een het hoofd omsluitende muts. die van bo ven een dekseltje bleek te hebben, waaruit een snoer kralen en een doekje kwam. En toen begon de echte collectie, gepresenteerd door Geneviève Fath, een collectie die vrouwen en mannen in de hele wereld evenzeer zal beha gen als die van Dior mishaagt. Er zijn drie verschillende hoofdlijnen in te onderscheiden: de belangrijkste is die van de beheerste ruimte. Daar mee worden japonnen aangeduid in een soort prinsessemodel, die door middel van tal van naadjes zeer nauw om de taille sluiten. Het accent, dat de vorm kan hebben van een drape rie. een schootje, een halve ceintuur (meest voorop geplaatst, maar soms ook aan de achterkant of in de rond te) ligt ongeveer op heuphoogte en van dit punt af krijgt de rok ook zijn grootste wijdte. Het is een bijzonder flatteuze mode, temeer omdat niet alleen de schouderlijn maar ook de buste volkomen natuurlijk is, zonder kunstmatige bewerkingen. Dan zijn er een groot aantal jurken met een rechte rok. die door middel van draperieën om het lichaam worden gevoegd en bijzonder flat teus is, wanneer de uitvoering zo perfect is als hier. Tenslotte is er een wat excentrieke lijn. waarbij de japon kaarsrecht is en de taille vrij laag. Die japonnen krijgen meestal de vorm van een chemisier, waarbij 'n ingezette cein tuur zich op heuphoogte bevindt. Het rietje wordt die lijn genoemd: maar dergelijke modellen zijn verre in de minderheid. Met uitzondering van ingezette ceintuurs zijn deze in de collectie geheel afwezig. Iets an ders dat vrijwel geheel ontbreekt is de combinatie jasje japon het kor te manteltje dat een gedecolleteerde jurk het uiterlijk geeft van een tail leur. De mantelpakken waren hier echte tailleurs: meestal bijna klas siek. Soms met een sierlijk wijd, maar niet te wijd, jasje. Grappig en jeugdig waren ensembles bestaande uit een plooirok en een lang, onge- taüleerd maar niet overdreven wijd jak, b.v. in een combinatie marine- rood. De zomermantels zijn wijd en enigszins klokkend. Zij hebben grote zakken opzij en soms lage plooien. Voor de sportieve kleding werd veel grijs gebruikt: verder beige en voor al marine. Opvallend, sterk gesteven garneringen van witte piqué vrolijk ten deze neutrale kleuren op. Wit pi qué manchetten kwamen kijken uit de mouwen van de tailleurs. Jasjes en japonnen kregen gesteven kragen en soms werden de revers met wit overtrokken, of werden er witte strikjes op de mouwen geplaatst. Opvallend was trouwens de voor keur voor allerlei strikjes als gar nering. Ook hier werd er naar ge streefd de vrouw een indruk van ryrigheid te geven. Niet alleen door laag aanzetten van de rok maar ook door het tot de zoom toe dichtkno pen van tailleur jasjes, door het aan brengen van schijnvesten met kno pen op de japonnen. De hoeden wa ren over het algemeen vrij groot Er is een tendentie naar hoofddeksels van wat meer omvang met een rand (Advertentie I.M..) iG.dj vlees1 conse' ,rven in 9\as fijner dan U ooit hebt geproefd! (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Op het toneel in het Apollopaviljoen hebben wij gistermiddag in enkele seconden een soepel blad van een groene kool zien bevriezen tot een keiharde, grillige klompdie zich met een hand liet verpulveren. Verder bakte men er een ei op een geheel koude kachel teisterde plotseling het geluidsge- weld van een kleine straalmotor on ze trommelvliezen en zette een mi nuscuul kwikdamplampje de zaal in een licht, zoals de zon ons in dit land maar zelden schenkt. Toch waren dit niet de hoogte punten van een geslaagde magiër show, maar een aantal pakkende de monstraties in „opmars der tech niek", een show van General Motors. Vorig jaar is dit Amerikaanse auto mobiel-concern met deze leerzame show ook naar Europa gekomen, na dat men hiermede al eerder, maar clan op echt Amerikaanse wijze met 'n circustent voor 2000 toeschou wers en 60 man personeel door de Verenigde Staten was getrokken. In 1954 zagen in België al 125000 per sonen „opmars der techniek", die be oogt vooral de jeugd en in techniek geïnteresseerden een inzicht te ge ven wat deze wetenschap voor de mensheid betekent en al betekend heeft. De show geeft o.a. een beeld van de evolutie van het kunstlicht, van de eerste kooldraadlamp van Edison via de wolframlamp tot de gekoelde kwikdamplamp. Zij laat ons kennis maken met de verwarmingsmethode door inductie, die al voor industriële doeleinden wordt toegepast, maar die in de toekomst wellicht ook haar weg zal vinden voor huishoudelijk ge bruik. General Motors heeft over het vertonen van deze interessante show, dia ook suggestief van toelichting wordt voorzien, al contact opgeno men met ministeries van Oorlog en Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. „Opmars der techniek" zal vóór 18 Mei in verscheidene steden te zien zijn en daarna op de „E-55" te Rot terdam. LONDEN. De „Gulf Eastern Oil Company", heeft bekend gemaakt, dat in Italië de eerste werkelijk grote oliebron is gevonden, nadat aan on derzoekingswerk een bedrag van 20 millioen gulden was besteed. De pro ductie is nog niet begonnen, maar verwacht wordt, dat deze de op brengst van alle andere Italiaanse bronnen tezamen zal overtreffen. Advertentie LM.) Alkmaar, zaterdag. Hoe gevaarlijk een 3lechte verlichting (de zgn. „gloeiende spijker") is, heeft op een avond ook een inwoner van onze stad ondervonden. In zijn gebrekkig ver lichte bykeuken viel hij over een rolschaats van zijn zoontje en kwam zo ongelukkig terecht, dat h(j ter observatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. •V Dit is zijn koorts-kaart, -waaruit blijkt dat hij de goede kant weer op gaat, gelukkig maar. En dit Is de les?* Op keldertrappen, overlo pen en zolders. In gangen, trappenhuizen, schuren e.d. goed licht van Philips lam pen. Om de koeten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lam pen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zui nig en laag in priJ3. MUr LICHT voor WEIHlfl 0EIDI LONDEN Een 65-jarigenogal zonderlinge kunstminnaar. Gerard Bolitho, is hedenochtend voor de politierechter van Clerkenwell ver schenen beschuldigd van diefstal van een historisch uiterst kostbaar document een van de drie laatst overgebleven oorspronkelijke exem plaren van het Franse volksliedde „Marseillaise". Het document werd tijdens het af gelopen weekeinde uit de bibliotheek van het Britse Museum ontvreemd. Gisteravond laat arresteerde de poli- Museum verklaard, dat een exem plaar van de „Marseillaise", dat voor het gestolen stuk in de plaats was gelegd, waarschijnlijk ook uit het musetim ontvreemd was. Het gestolen origineel, dat in de aanklacht tegen Bolitho op 1.000 L'DiilHiiiniiiintiniiiina;i:iiuiH!iTiEin;iiiiiiimniUHUMmiiiniirnsi»in^uiacnitmpond üO.QDO gulden) wordt gewaar deerd. werd Maandag vermist. Een tie Bolitho en maakte tevens bekend, latere copie, die de dief er voor in de dat het vermiste manuscript van de plaats had gelegd had, alhoewel het zogenaamde Straatsburgse editie van historisch gezien een interessant do- 1792 teruggevonden was. Terzelfder- cument was, op zich zelf vrij weinig tijd werd van de zijde van het Britse waarde. AMSTERDAM. In de eerstvol gende algemene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank zal worden voorgesteld over 1954 een dividend uit te keren van 10 pet (vorig jaar 9 pet). Aantal radioluisteraars in Nederland DEN HAAG. Het aantal aan- gegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Februari 1955: 1.976.139 tegen 1.963.894 op 1 Januari 1955. Op 1 Jan. 1955 wa ren er 508.381 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 505,232 op 1 December 1954. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde („Viro") heeft het besluit genomen een dr Plesman- Fonds voor internationale ontwik kelingspolitiek op te richten. In Juli 1953 werd door het hoofdbestuur van de „Viro" een nationale com missie ingesteld met de opdracht een rapport uit te brengen over het plan van dr Plesman tot inter nationale samenwerking. Deze com missie, onder voorzitterschap van prof. dr J. Tinbergen, heeft thans haar eindverslag uitgebracht daarin de wenselijkheid van de vorming van een „dr Plesman-Fonds voor internationale ontwikkelings politiek" bepleit. Met de oprichting van dit fonds is reeds een begin ge maakt. Volgens de commissie zou het dr Plesman-Fonds zich voornamelijk behoren te richten op voorlichting van de publiake opinie in de meer ontwikkelue geHeden over de nood zaak ener krachtige internationale investeringspolitiek en op interna tionale studies over deze materie. De Engelsen heb ben hun „Vliegend Ledikant", dat vreemdeexperi mentele vliegtuig dat verticaat kan landen en dalen. De Amerikanen hebben nu net zo iets. Alleen lijkt het Amerikaanse ,,Bell-toestel" meer op een ouderwetse bovendekkerIn- plaats van lan- dinpsiöielen (die wegens het verti cale landen niet nodig zijn) heeft de machine een soort slee. Het toe stel wordt voortge dreven door twee straalmotoren, die gemonteerd zijn op een as, aan elke kant van de romp. De motoren kun nen uir de vertica- en zeer kleurig. Kleurig, maar ia harmonie met de japon waren ook de fijne schoentjes. Van. de zomerse tinten is een naar wat oranje nei gend geel weer sterk favoriet. Niet alleen voor hoeden, maar ook voor gehele ensembles. Alles bij elkaar was het een geïnspireerde en inspi rerende collectie en wij hopen, maar dat onze confectie-industrie met gro ter aandacht kijkt naar wat Gene viève Fath presenteert dan naar de grillen van Dior. (Van onze mode-redactrice) PARUS. De Givenchy heeft zich er ditmaal toe bepaald het thema, dat hij een half jaar geleden had aangegeven, nader uit te wer ken. Zijn vrolijke jonge manne quins paraderen in vriendelijke mantelpakjes in pasteltinten. Rok ken en jasjes zijn heel kort: zo kort, dat er geen plaats is voor een. streng gemarkeerde taille. Maar dat De Givenchy de taille niet onbe langrijk vindt blijkt bij zijn japon nen. die geschapen zijn om de charme van de mannequins zo goed mogelijk te doen uitkomen. Het lijfje is ook hier lang, maar wat een verschil tussen de in punten of rondingen uitlopende boven- stukjes van De Givencby's japonnen en de A-vormige craties van Dior. Hier heeft de vrouw recht op haar natuurlijke vormen, ook al is de buste wat kleiner en hoger opge drukt dan vroeger. Schuine, vaak elkaar kruisende draperieën, demon streren de meesterlijke beheersing i het materiaal. Plooien, los erin gestreken, worden ingelegd in gro tere variatie dan men voor mogelijk zou houden. De schouders zijn rond en vrouwelijk. Grote kragen van wit piqué, die rond om de schou ders hangen, accenturen deze lijn nog. De hoedjes zijn speelser dan. ooit: meestal zijn ze niet groter dan een poppehoofddeksel. Ze zijn groen, bruin, rood, oranje, paars, geel. roze: kortom alle vrolijke kleuren. De bedrukte stoffen een. specialiteit van het huis en steeds speciaal voor De Givenchy ont worpen zijn mooi als altijd. Soms eenvoudig met stippeltjes bedrukt, dan weer met motieven ontleend aan koralen, cameeën en parelsnoe ren. De kleuren, geel van de zachtste pasteltinten tot hard oranje toe, rood, paars, veel blauw, licht en marine en vooral beige, de over heersende tint van de collectie. De mantels meestal geen kraag, vaak geen of korte mouwen. Voor een. ■warme bedekking kunnen zij nau welijks dienen, hoogstens als ele gante versiering. Het was een charmante colleciie, geschapen voor de jonge vrouw, die zich deze zomer volgens De Givenchy moet kleden in een jurk zonder mouwen, diep gedecolleteerd op de rug en die eruit ziet als een, deux-pièces maar het niet is, en geel of beige getint is. PARADISE (Canada) De ex- nazi Otto Strasser heeft gisteren me degedeeld, dat hij zijn Duitse pas poort ontvangen heeft en dat hij zo spoedig mogelijk naar zijn vaderland zal terugkeren, waar hy een nieuwe politieke partij wil oprichten. De vroegere medestander van Hit- Ier, die met de nazi-party brak en naar Canada vluchtte, leidde uit de ontvangst van zjjn paspoort af, dat „zijn, naar het scheen, eindeloze strijd om naar Duitsland terug te ke ren nu tot een gelukkig einde is ge bracht." In November 1954 werd Strasser hersteld in zijn rechten als Duits staatsburger. ï*£a"t,V00: kf °P^Oen in een emd vorig jaar overleden. Deze week horu.onfaIe stand gedraaid worden hoorde mevrouw Beiding dat Sam haar tot zjjn enig erfgenaam had be noemd. De erfenis, die uit contanten bestaat wordt geschat or» aö.OOO dollar. Britten hebben precies uitge- «I* kroning van koningin Elizabeth m Juni 1953 hun regering heeft gekost Ze kwamen op een be- orag van 11213.030 gulden. De bus voor nuttige ideeën, 63# voor het stadhuis van Jamestown £a de Amerikaanse staat New York stond opgesteld, is weggehaald, nadat de De bewoners van het Deense eiland urgemeester hem voor het eerst had Bomhoim aagen Woensdag Ineens twee leeggehaald. Er werd onder meer voor zonnen. Dat kwam door de weerspie- gesteld: „Vorm een nieuw stadshe- Aa voor de normale vlucht. Het hete geval heeft bijna twee millioen gul den gekost. Voor de helicopter be tekent het een nieuwe, grote con current. De Parijse politie is begonnen met kraanwagens iO-tallen auto's en vracht- wagens weg te slepen die soms al maandenlang ergens in de stad gepar keerd achtergelaten zyn. Want dat mag niet meer m Parijs, zo maar een auto een. poosje laten staan. griing van de zon (de echte) wolk. Vroeger werd dat verschijnsel beschouwd als een gelukkig voorteken van grote gebeurtenissen.. Nou. wie stuur". Maak ds kansspelen wettig", „Bree* de gevangenis af". „Ontsla d« politie Russische ingenieurs die mat be- -hulp van a toom ontploffingen de loon 5 ?,aar geleden gaf mevrouw per rivieren willen wijzigen en bergen Anna BeWing uit Chicago, dfe toen als -aten verdwijnen, overwegen nu om werkster de kost verdiende, aan Sam le warme golfstromen van de Still# Haggo. een hongerige bedelaar, een Oceaan naar de Fooizee te leiden. Da dollar toen hij haar een dubbeltje ijsberen krijgen, het er nu al warm vroeg voor een kop koffie, Sam is van.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2