Alle Kamergekibbel over crematie kwam uit dr W esterhoffs hoed - tussen socialist Scheps en liberaal Oud - Ontruimde Tatsjen thans „bevrijd" I Felle acties voor en tegen bewapening Opvoering van woningbouw door arbeidsbesparing Minister Witte heeft plannen in beraad Kunstenaars: „Actieve kunstpolitiek gewenst Westen: geen conferentie zonder Tsjiang-Kai-tsjek Premier van Ceylon toont begrip voor Nederlands politieke problemen Spanningen in de wereld toegenomen Sociaaldemocratisch Centrum in PvdA opgericht Gezondheidstoestand Aga Khan nu beter Zeven auto's op elkaar gebotst West-Duitsland verdeeld Vrouw trachtte goud in Argentinië te smokkelen NAAR DE 70.000 WONINGEN PER JAAR Duits schip zinkt na botsing in Kanaal Brussel: aanval bisschoppen is misplaatst Schepen bij de Hoek in moeilijkheden Liberiaans vrachtschip zond noodseinen ADRES AAN TWEEDE KAMER Maandag 14 F ebruari 1955 (Van onze parlementaire redacteur) RONDER de hoed van dr. R. Wes terhoff zou het misschien nooit zijn gebeurd: héél dat gekrakeel rond de crematie, al dat gekibbel ook tus sen do socialist Scheps en de liberaal Oud. Want het is wellicht een vreem de gedachte, maar het is waar: het crematie-verbod die oorzaak van gans dat spektakel is opgestegen uit een hoge hoed! Dr. R. Westerhoff was lid van de Tweede Kamer, van Februari 1849 tot aan zijn dood in Maart 1874. Afgevaardigde van Appingedam, gekozen door het Groningse platteland, dat ook wel eens iets anders dan jonkers en ba ronnen. in het parlement wilde zien. Er was toen nog geen spreekgestoelte ib de vergaderzaal; dat kwam er pas by de aanvang van het zittingsjaar 1S06'07, om de voorzitter gelegenheid te geven een spreker beter te ver staan en tegen stoornis te beschermen. Sinds 1888 was het trouwens al ge woonte, dat alle leden van het eerste afgevaardigdenbankje, rechts van het voorzitterspodium spraken. Maar in de tijd van dr. Westerhoff sprak ieder Kamerlid heuselijk nog van uit zijn eigen groene bankje. En hij kenmerkte zich nu juist, door de eigenaardige gewoonte om zijn handschrift in zijn hoed te stoppen en van daaruit vóór te lezen als een soort lessenaar dus. Haast afgrijzen Maar als het over onderwijs gaat, heeft deze gevatte minister het in toenemende mate moeilijk. Men werpt hem het grote onderwijzers- tekort voor de voeten en toen hij daaraan tegemoet wilde komen door gediplomeerde kleuteronderwijzeres sen naar het lager onderwijs over te hevelen, bloeide in het onderwyzers- corps haast afgrijzen tegen hem op. En zijn eigen party, de KVP, bleef daarbij niet achter. .Terwijl iedereen zit te springen Zo geschiedde het, dat hij in 1869, bij de behandeling van de Begrafe niswet, uit zijn hoed de ontdekking toverde, dat de tekst van het wets ontwerp zó vaag was, dat iemand wel eens zou kunnen verlangen, dat een lijk zou worden verbrand: „eene han deling of remotie van het lijk (zoals hij zei) welke bij verschillende per sonen, en zelfs bij daarvoor opgerigte vereerd gingen in Engeland, Frank rijk, Hannover en Duitschland sterke voorstanders heeft gevonden." Prompt gaf de liberale minister van Binnenlandse Zaken, mr. Cor nells Fock, gehoor aan zijn wenk. Hij wijzigde het wetsontwerp in die zin. dat vanzelf zou vervallen „het denkbeeld van verbranden of oplos sen in scherpe zuren, hetgeen niet ligt in den geest onzer natie". PROF. GERRETSON: ...geen doc- toranda nodig om kleuter op pot je te zetten. Ziedaar de geboorte van het cre matie-verbod, dat afgelopen week, zo rumoerig ook formeel ter ziele is ge bracht. Intussen is de regering al lang weer geplaatst voor een nieuw probleem, waaro- die talentvolle grijze jongeling, staatssecretaris Veldkamp (33 jaar) uit Breda, het afgelopen week-end het hoofd mocht breken. Een probleem ontstaan door dat prof. Pieter Sjoerds Gerbrandy uit Goëngamieden zich verheugt in het bezit van een fraaie Friese ge- boortelepel. Deze pijnlijke vraag nl. of een. werkgever, straks als de wet tot beteugeling van het cadeau-stel sel in werking is getreden, de baby's van zijn personeel nog wel een ge boortelepel zal mogen schenken. Want zal deze wet niet verbieden „in verband met de uitoefening van het bedrijf geschenken aan te bie den". Speciaal om deze puzzle op te lossen is de stemming over dit wets ontwerp aangehouden, tot morgen middag. .Zo is het Binnenhof: dood en nieuw leven wisselen elkaar af in wilde galop. Vrienden in de nood F)E liberale senator Molenaar J-/ maakte het echter vorige week wel erg bont, door onmiddellijk nadat hij zijn vreugde had uitgespro ken over het herstel van minister Cals het zijn plicht als volksver tegenwoordiger te achten, het kabi net te berispen omdat het deze zwartharige bewindsman van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen niet zijn congé had gegeven De po litiek spaart persoonlijke gevoelens lang niet altijd. Het staat dan ook wel vast, dat als morgen de Eerste Kamer zich met minister v. d. Kielt in „algemene, financiële beschouwin gen" gaat vermeien, zijn donkere ambtgenoot Cals een zwaar debat aan de overzijde tegemoet gaat. Hij moet er nog zijn begroting verdedigen, als gevolg van een ziekte, welke hem sinds October jl. van zijn departe ment verwijderd hield. De bewinds man was overspannen en het is be paald geen geheim, dat politieke moeilijkheden daaraan mede ten oor zaak lagen. In de latijnse inscriptie op de bokaal, welke hij dankbaar zyn goedige collega Beel schenk, die al die maanden trouwhartig voor hem waarnam, lag de waarheid eerlijk besloten: „In nood leert men zijn vrienden kennen". Het lijdt ook geen twijfel, dat mi nister Cals blij zal zijn, als het al gemeen gedeelte van het komend debat eenmaal achter de rug is. Wellicht zal hij dan wéér zo uitge laten debatteren over de afde ling Kunsten, (welke hem als oud staatssecretaris zeer vertrouw' is) als vorig jaar het geval was. Enige dreigende moties waren net boven zijn hoofd afgedreven en het was vermakelijk te horen, hoe de opge luchte bewindsman toen de plecht statige a.r. dominee Fokkema uit Ede in het ootje nam. Het was tijdens een avondvergadering en de dominee wil. de graag de trein van 22.10 halen, een verlangen, dat gezien het feit, dat hij maar zelden in de Kamer spreekt, misschien wel wat gemakkelijk was uitgevallen, In ieder geval verzocht hij de minister ondershands hem het eerste te antwoorden o.a. over het „gezwam", dat het befaam de Bronnenboek over de jeugd van zijn woonplaats ten beste had gege ven. Nu, de minister verklaarde zich daarloe publiekelijk gaarne bereid: „want de dominee kon dan tnen niet meer repliceren". En Zijne Excellentie stak jolig van wal tot hij eindelijk, de zaal rondziende, ont dekte, dat de trein blijkbaar intussen al was vertrokken, waarop hij ernstig zei, e*;n poging te willen wagen om „tot meer geordend betoog over te ga»Q"i om een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs", aldus constateer de de zelfverzekerde en dito-inge nomen Amsterdamse senator Derksen (voorzitter van het Katholieke On derwijzers Verbond), „loopt deze tak van onderwijs, die het ergst van al in de knoei zit, gevaar haar beste leerkrachten te verliezen." En met verreweg de meerderheid der sena toren. sprak hij in October j.l. het veto over deze maatregel uit Slechts van één kant, kreeg de be narde minister toen steun. Het was de CH-fractie, welke, met twee hoog leraren in haar midden, liet weten weinig te hechten „aan dat vreselijk geleerde kleuteronderwijs". Prof. Gerretson werd er lyrisch van als ware hij nog Geerten Gossaert, Hy geloofde, dat de beste paedagogie voor de kleuter nog altijd de in ons land klassieke is nl. nu en dan een hartelijke zoen van moeder, afge wisseld door een flinke draai om de oren van vader. Warme, gezellige jonge meisjes zouden als bewaarjuf- fers nodig zijn, zonder X, Y en Z-ao ten; die daar de kindjes van andere moeders bewaken en bezighouden, tot zij zelf een kindje rijk mogen worden. Men moest het niet daarheen sturen, dat men doctaranda in de paedagogie moet zijn, eer men be voegd is om een kleuter op zijn potje te zetten1 Dat was heel de meer leuke, dan sterke en vooruitstrevende steun, welke de minister werd geboden. Want had de invloedrijke voorzitter van diezelfde partij. Til anus, jaren lang secretaris van de Onderwijsraad, vorig jaar niet gezegd, dat hij bang was, dat er bij O. K. en W. teveel potjes op het vuur stonderi, zodat zy zouden aanbranden? En had hij de minister niet ernstig vermaand er liever al zijn krachten op te concen treren, dat er aan het eind van het parlementaire jaar.... een goede kleuter onderwijswet in 't Staatsblad kwam? Dergelyke tegenstrijdigheden laat de CHU vaker horen. En men ïs er, in die kring, nog trots op óók. Men ziet het als een vrijheid, welke slechts in de Unie mogelijk fs. Het Is dezelf de karaktertrek, welke menig recht geaard anti-revolutionnair juist zo tegenstaat. Vandaar, dat prof. Ger brandy hartstochtelijk kon uitroepen, dat hij wel vertrouwde, dat de AR- mïnister Zijlstra voor zijn geboorte lepel een uitzondering zou willen MINISTER CALS: te verduren. maken. Maar dat, als deze door een CH-minister zou worden opgevolgd, niemand meer zou weten, waaraan hy toe was. Net of prof. Gerbrandy niet zelf graag uit het verband van zijn AR- fractxe mag springen..1 Oude kleuters TN ieder geval bleek, dat minister ^Cals op zand had gebouwd. Hij moest tot de pijnlijke conclusie ko men, dat de rekenaars van zijn departement een blunder hadden ge maakt, waarvoor zij op school een enterende nul zouden hebben ver diend. Niet alleen bleek, dat het on derwijzerstekort sterk was onder schat, tot overmaat van ramp bleek dat het aantal kleuteronderwijzeres sen, dat voor overheveling naar het L.O. in aanmerking kwam. sterk was overschat! Daar stond dê goedwillen de minister, wit van narigheid in zijn politieke hemd voor de senatoren. Het was om ziek van te worden. Thans is de koers fors omgezet. Er verscheen een „vervolgnota be treffende de toekomstige behoefte aan onderwijzers", waarin de gecri- tiseerde maatregel wegens gebrek aan belangstelling: er meldden zich nauwelijks125 kleuterleidsters laconiek werd ingetrokken. Tevens werd een nieuw wetsontwerp voor het Kleuteronderwijs ingediend. Zal minister Cals blijk geven, nu zijn draai te hebben gevonden? Te lang toch is het kleuteronderwijs van een wettelijke regeling verstoken ge bleven. De Bataafse republiek van 1806 was beslist voorlijk, met haar regeling voor de matressen- en be waarschooltjes, Driemaal werd na dien een poging ondernomen. In 1870 door voornoemde minister Fock, in 1920 door de CH-minister De Visser en in 1950 door de RK-mi nister Rut ten. Telkenmale moest het ontwerp TITO TERUG UIT AZIE: BELGRADO. President Tito van Joego-Slavië heeft Zaterdag, by zijn terugkeer in Belgrado van zijn reis naar Azië verklaard, dat de internationale toestand de laatste tijd slechter is geworden. Tito waarschuwde, dat atoom- en H-bommen „de wereld slechts kun nen vernietigen, maar nooit geschil len kunnen beslechten". Hij zei niets over de betrekkingen van Joego-Sla vië tot Rusland of de Ver. Staten, of over de wijzigingen in de Sow- jet-regering. Over zijn eigen land zei Tito, dat hij het bfj zijn terugkeer had aan getroffen als een „hechtere eenheid". Tito kreeg in de Aziatische landen die hy bezocht, drie olifanten, twee luipaarden, apen, beren, papegaaien, een python, verscheidene cobra's en een Indische eekhoorn ten geschenke voor de dierentuin van Belgrado, die tijdens de oorlog zware verliezen heeft geleden. AMSTERDAM Dit week-einde is in Krasnapolsky de oprichtings vergadering gehouden van het so ciaal-democratisch centrum (SDC). van de leden van de P.v.d.A. In zijn openingswoord deelde de heer Sam de Wolff mede dat het par tijbestuur de groep de status van werkgemeenschap niet wenst toe te staan, maar dat het de formatie van de groep niet verbiedt. De initiatiefnemers zijn van oor deel, dat zij zich hebben te keren tegen diegenen in de partij, die het beginselprogram in feite hebben la ten vallen en „de wederopstanding van de Nederlandse Volksbeweging van na de bevrijding willen". CAiRO De gezondheidstoestand van de Aga Khan is Zaterdag er- beterd. Dit is meegedeeld door de Begum. Een Egyptische cardioloog verklaarde dat de Aga Kban lijdt aan acute bronchitis en zenuwpijnen in de linkerschouder. worden terug genomen, nadat de Tweede Kamer een ongunstig voor lopig verslag had uitgebracht. Deze historie bewijst, dat in ons goede vaderland een kleuter eerder van de ouderdomsvoorziening profiteert dan vart een wet op het Kleuteronder wijs Misschien, misschien zal minister Cals nu gelukkiger blijken. Het feit, dat zijn voorstel 20.8 millioen zal kosten, terwijl dat van zijn voorgan ger prof. Rutten op 11.5 mil!, werd begroot, zegt natuurlijk nog niet vol doende. Maar dat het de volledige gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs belooft, zou de Kamer wel eens verleidelijk kunnen toe lachen De gelijkstelling, welke zy de cre- matisten zo consequent onthield! LEIDEN. Zaterdagmiddag is bij Oegstgeest op de rijksweg naar Am sterdam een serie botsingen voorge vallen, waarbij tenslotte zeven per sonen- en vrachtauto's waren be trokken. Er hebben zich geen ern stige persoor. lijk e ongelukken voor gedaan. Het echtpaar van M. uit Amsterdam, dat met de kinderen in een personenauto op weg was naar Den Haag. liep hcofd- en beenwon den op, die in het Academisch Zie kenhuis zijn behandeld; de kinde ren kregen schaafwonden. De personenauto werd zwaar be schadigd. nadat door slippen een botsing was ontstaan met een van de tegengestelde kant komende zwa re vrachtauto. De auto's kwamen met elkaar in aanraking op een punt van de driebanige rijweg, waar aan de kant een auto stilstond, Enkele ogen blikken later was er een hele klu wen van op elkaar gebotste auto's: twee vrachtauto's uit Voorhout, een personenauto uit Amsterdam, een uit Den Haag, een uit Wasse naar en twe; uit Haarlem. Enige wagens werden zwaar beschadigd, andere licht. De rijksweg was na de botsingen geruime tijd geblokkeerd. TAIPEH. Vier en twintig unr nadat de iaatste nationalis- ten van de Talsjen-eilanden naar Formosa waren overge bracht, z|]n de Chinese communisten in het ontruimde gebied geland. Zondagmorgen kwam het Chinese „Volksleger' de Tatsjen-groep en twee kleinere eilanden in de omgeving „be- vrhden". „De bezetting heeft gunstige voorwaarden geschapen voor de bevryding van Taiwan (Formosa) en andere eilanden voor de Chinese kust, die nog in nationalistische handen zijn", luidde de triomfantelijke communistische commentaar. Kort tevoren waren bijzonderhe den bekend geworden over een schermutseling op het diplomatieke front tussen Moskou en het Westen over de Forraosaanse kwestie. BONN. Dr Adenauers aankon- j Onder bescherming van vele hon- dlging, dat hy bereid zou zijn i derden politie-agenten met water- reeds onderhandelingen met de Sow- kanonnen leidde Adenauer te jetUnie over het Duitse probleem Hamm, in West-Falen, de tegenactie aan te vangen voor de Westduitse i der regeringspartijen tegen de socia- bewapening verwezenlijkt ïs werd listische anti-bewapeningscampagne Zondag door de leider der socialis tische oppositie, Ollenhatier, gewaar deerd als „aanduiding van een mo gelijkheid, dat er met de Bondskan selier ernstig gesproken kan wor I den". Dit was overigens het entge vrien delijke woord, dat de oppositie in een lange serie van weekeind-beto gingen tegen de Westduitse bewape ning voor Adenauer had Ollenhauer meende zelfs, dat de Bondskanselier op de regeringswisseling in de Sow- jet-Unie had gereageerd als „een mislukte partij-secretaris uit het achterste deel van de Ei fel". De tweede mar. der sociaal-demo craten, Meilies, riep in Bad Oeyen- hausen uit dat de gehele Bondsdag voor de stemming over de verdra gen van Parijs verplicht diende te worden te voet langs het Duitse ge deelte van het IJzeren Gordijn te wandelen. BUENOS AIRES De Argentijn- se politie heeft een vrouw gearre steerd, die 33 kilogram goud het land trachtte binnen te smokkelen. Ze had de staven goud onder haar kleding verborgen Het gewicht was zo groot, dat zy zich nauwelijks kon bewegen. De douane wilde niet zeg gen uit welk land de vrouw afkom stig was. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, lr H. B. J. Witte, overweegt maatregelen om te bevorderen, dat op groter schaal arbeidsbesparende wonlngbouw-constructies worden toegepast, die tot een niet onaanzienlijke uitbreiding van het jaarlijkse bouwvolume zullen leiden. In verband daarmede voert de minister thans besprekingen met zes woningbouw-maatschappijen, die leder een systeem woning heb ben ontwikkeld, uit te voeren met belangrijk minder timmerlieden, stuea* doors en meiselaars dan by normale woningbouw. Ook heeft de minister contact mei de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag om hun steun te verkrijgen voor zijn plannen. Vorig jaar reeds heeft de minister een regeling afgekondigd, die een premie stelde op arbeidbesparen.de bouwsystemen. De regeling gold voor de drie gro'e steden, waar de woningschaarste relatief langzamer afneemt dan elders. Voor deze drie steden maakte minister Witte moge lijk, dat iedere woning, die volgens een arbeidsbesparende methode wordt gebouwd, slechts als drie kwart woning van het aan die ge meenten toegewezen bouwvolume wordt afgetrokken. De regeling had betrekking tot de helft van het to tale bouwvolume. Zes bouwmaatschappijen hebben nu in deze regeling aanleiding ge vonden, een woningtype te ontwer pen dat aan de eisen van de minister voldoet Als dit systeem op grote schaal wordt toegepast, zal men kun nen ontsnappen aan één van de ern stigste belemmeringen voor versnel ling van de woningbouw, die vrijwel geheel wordt bepaald door de schaarste aan vaklieden. Minister Witte streeft er thans naar groter eenheid te brengen in de bouwvoorschriften, althans in de toepassing van ontheffing van die voorschriften in de verschillende ste den. Bovendien overweegt hij de re geling ook uit te strekken tot enkele andere steden, waar grote behoefte aan woningen biijft bsiaan. Indien de regeling tot andere ste den wordt uitgebreid, zou bereikbaar worden, dat het totale aanta! wonin gen dat ieder jaar gereed komt van 65.000 zou stijgen tot de ongeveer 70.000. die minister Witte onlangs noemde als getal om de stijgende wo ningbehoefte als gevolg van de be- volkingstoeneming te dekken. Hij beschuldigde de sociaal-demo craten er van naar een „patent patriotisme" van het soort der vroe gere Duits-nationalen en der Nazi's af te drijven. Het is overigens ook dit weekein de bij vele, door de christelijke par tij georganiseerde betogingen, voor de verdragen, weer warm toegegaan In Aken en rankfort moest de po litie optreden tegen de demonstran ten. Omgeven door een oerstikfcen- de gele rook, tracht de brand weerman links op de foto een man uit het brandende Barton- hotel in Chicago te redden. Rechts is men in dezelfde moeilijke om standigheden bezig brandslangen te bevestigen voor het bestrijden van het vuur. Drie en twintig mensen kuiamen in de «lammen om het leven. Geredden naar Rotterdam HOEK VAN HOLLAND Het Duitse s.s. „Hoheweg" (1088 ton) is Maandagochtend in het Kanaal ge zonken ha een aanvaring met het 5374 ton metende Noorse Sunny Prince". Alle bemanningsleden van de Duitser zijn door de ..Sunny Prince" gered. De aanvaring deed zich voor op ongeveer 30 mijl ten Westen van Boulognes sur Mer. De „Sunny Prince" is op weg naar Rotterdam. Het schip heeft geen hulp nodig. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In een reeks van informele besprekingen heeft de Neder landse regering dit weekeinde de derde minis ter-president van. Ceylon, sir John Kotelawala, gepolst over de opvattingen van diens regering met betrekking tol de belangrijkste vraagstukken in Zuid-Oost-Azië, waar bij Nederland direct is betrokken. Ceylon wordt hier ever.als Pakistan beschouwd als een van de Aziatische landen, die een zakelijke en nauwe lijks door sentimenten beïnvloede benadering van de Europees-Aziatische vraagstukken in de praetyk brengen en in verband daarmede werd in Den Ilaag aan het bezoek van sir John grote waarde gehecht. Men stelde er hier veei prys op te vernemen, hoe zyn regering, waarin hij tevens minis ter van Buitenlandse Zaken is, kwesties beoordeelt als de aanstaande Baüdoengse conferentie van Aziatische en Afrikaanse onafhankelijke sta ten, als de Nederlands-Indonesische betrekkingen (die op die confeientie zeker een rol spelen), en als de samenwerking tussen Enropa en Azië op het vlak van de economische en technische hulpverlening. Moskou maakte de inhoud bekend van een voorstel in het begin van deze maand gedaan om een tien- mogendheden conferentie over het probleem-Formosa te beleggen. Aan deze conferentie, die nog deze maand in Sjanghai of in Nieuw Del hi zou moeten worden gehouden zouden moeten deelnemen: commu nistisch China, de Sowjet-Unie. de Ver. Staten. Engeland, Frankrijk en de Aziatische landen India, Birma, Indonesië. Pakistan en Ceylon. Rus land. India en Engeland zouden vol gens het voorstel tot de uitnodigen de mogendheden moeten behoren. De reactie van het Westen was te voorzien: reeds vorige week Woensdag deelde de Britse ambas sadeur in Moskou, Sir William Hay- ter Molotow mede, dat naar het Britse oordeel, een conferentie over Formosa zonder nationalistisch Chi na „geen bruikbare resultaten kon opleveren". De Amerikanen sloten zich geheel by deze opvatting aan, evenals de meeste ministers die in Londen de conferentie van het Britse Gemenebest bijwoonden. Premier Nebroe van India onthield zich ech ter zorgvuldig van commentaar. Terwijl de diplomatieke activiteit nog voortduurde rapporteerden de Chinese nationalisten, dat de com munisten tegenover het eiland Mat- soe zeventig gewapende jonken had den samengetrokken. De nationalis ten. die hopen dat de Amerikanen hen zullen helpen Matsoe tegen een communistische aanval te verdedi gen. vrezen, dat dit de voorbode is van een nieuwe crisis in de Straat van Formosa. BRUSSEL. De Belgische rege ring heeft de Belgische bisschoppen terecht gewezen voor hun aanval op het onderwijsbeleid van de regering. De regering noemt het misplaatst, dat de bisschoppen zich inlaten met een politieke strijd en dat zy stel ling nemen tegen een wetsontwerp waarover het parlement zich moet uitspreken. De regeringsverklaring geeft ver volgens een opsomming van cijfers en feiten om te bewijzen, dat het met de achterstelling van het rooms katholieke onderwijs helemaal niet zo erg gesteld is als de bisschoppen beweren. De regering vraagt de bisschoppen tenslotte zich neer te leggen by een uitspraak van het parlement. HOEK VAN HOLLAND Zon dagmiddag om 2 uur is het Engelse schip „Lafoma" (749 brt.) van „Bu ries Markes Ltd" te Londen by de ingang van de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. Omstreeks zes uur 's avonds is het schip op eigen kracht vlotgekomen. De sleepboot „Maas" heeft Zon dagmorgen het Duitse vrachtschip „Annie Hugo Stinnes" (1880 brt.) met een defecte stuurinrichting van. zee binnengebracht en voor herstel naar Rotterdam gesleept. NEW YORK Het 7.176 ton me tende Liberiaanse vrachtschip „Agioi Victores" heeft Zaterdag geseind, dat het zich bij Kaap Hat te ras (Amerikaanse Oostkust) in moei lijkheden bevindt. Het voordek van het schip is gescheurd. De 7.221 ton metende Noorse „Valhall" en het Amerikaanse tank schip „Mississippi" (10.296) zijn naar de „Agioi Victores' onderweg om. indien dat nodig mocht zijn, hulp te verlenen. Naar in Nederlandse kringen werd verklaard, was men over de uitwisseling van gedachten, die tij dens verscheidene informele ont moetingen tot stand kwam, zeer te vreden. Men meent bij de minis ter-president van Ceylon opnieuw begrip tc hebben gevonden voor de Nederlandse opvattingen over de betrekkingen tot Indonesië, en men koestert de hoop, dat de vertegen woordigers van Ceylon op de Ban- doengse conferentie met het inzicht dat zy in de Nederlandse bedoelin gen hebben verkregen, een gunstige invloed zullen kunnen uitoefenen. Tijdens de informele besprekingen met de mmister-president van Cey lon en diens medewerkers is naar men ons te kennen gaf ook gespro ken over de xverking van het ver dedigingsverdrag voor Zuid-Oost- Azië (SEATO), doch van Nederland se zijde werd ons opnieuw verze kerd. dat met het oog op de implica ties welke dat zou kunnen hebben, Nederland met streeft naar aan sluiting bij het SEATO-verdrag. Wél poogt de Nederlandse regering door het onderhouden van nauwe contac ten met leden daarvan zijn belangen in dat deel van de wereld, vooral zijn defensie-belangen, te coördine ren met die van de aangesloten sta ten. In verband daarmede is van be tekenis, dat naar aanleiding van de verklaring van sir John Kotelawala, waarin hij dc hoep uitsprak dat spoedig diplomatieke vertegenwoor digingen tussen Nederland en Ceylon zullen worden uitgewisseld, in Ne derlandse kringen wordt verklaard, dat Nederland stellig op voorstellen van die aard zou ingaan en dat een spoedigp beslissing kan worden ver wacht. Tot nu toe ontbrekei) deze diplomatieke relaties geheel. 55 DEN HAAG Spreiding over het gehele land van opleidings-in- sti tuten voor kunstenaars ter ver mijding van 'n tekort aan geschoolde krachten Is noodzakelijk evenals opleiding van begaafde leerlingen, ongeacht maatschappelijke a\'komst en financiële positie. De gehele kunstpolitiek moet worden geba seerd op een duidelijk inzicht in de maatschappelijke culturele verhou dingen van vandaag en morgen, terwijl voor de uitvoering daarvan een alles omvattend plan gewenst is. dat zich over een reeks van jaren uitstrekt. Dit zijn de voornaamste verlan gens. uitgesproken m een adres dat de Ned. Fed. van Beroepsverenigin gen van kunstenaars aan de leden der Tweede Kamer heeft gericht en waarin het overheidsbeleid op_ het gebied der kuns' <mh e«u beschou wing wordt onderworpen. Als belangrijkste van een aantal positieve resultaten der na-ooriogse kunstpolitiek noemt het memoran dum. dat ailerwege het besef groei ende is, dat de zorg voor de ont plooiing van het kunstleven tot de taak van de overheid behoort en de kunstpolitiek onverbrekelijk deel moet uitmaken van de algemene welzynsverzorging door de overheid. In de tweede plaats, dat dank zij sommige financiële voorzieningen in de allereerste behoeften op enke le gebieden van kunst is voorzien; ten derde dat ook m minder voor deze tendenzen toegankelijke ge bieden van ons land gaandeweg da noodzaak van actieve cultuurpoli tiek wordt erkend. Als tekortkomingen noemt het memorandum dat men teveel voor bij gaat aan het „zorgwekkenda verschijnsel" dat de grote meer derheid van de Nederlandse bevol king geen behoefte heeft aan cul tuur. „Het begrip cultuurspreiding blijft een lege leuze als aan da vorming van publiek geen aandacht wordt besteed; de planning dien aangaande neemt in het overheids beleid geen plaats van betekenis in. Ten aanzien van de jeugd geldt dit bezwaar nret minder". Het memorandum waarschuwt verder teger een twijfelachtig ni veau van kunstuitingen en beant woordt de vraag ontkennend of aan de opleiding van kunstenaars wel voldoende aandacht wordt ge schonken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2