Förmosa-debat in de V-raad uitgesteld Kans op conferentie nog niet geheel van de baan Spechten-aanval op Britse kerktorens doe meer niet Aangiftebiljet wordt iets ingewikkelder Zaak Dominic,i Donderdag voor Hof van Appèl Soep GELEZEN en gewogen Voorts. IPIIIl [ïïïFiTm KAN MOTOR VAN STRAALJAGER F-100 DE MENS DOODBRULLEN? Sowjet-regiem in ontbinding Sabena-toestel nog spoorloos Oorzaak der ellende: verstoring van het natuurlijk evenwicht [V'U'T Voor Inkomstenbelasting-1954: JEUK Toch een nieuw onderzoek? Kou en Pijn Dinsdag 15 Februari 1955 3 Geboortelepels thans buiten beperkingen van cadeaustelsel Hawker-Hunters toch deugdelijk geacht Geen premies over loon tijdens carenz-dagen Ned. Overzee-Bank keert 10 pet. dividend uit Vervolg op pag. 1 Bouwbedrijf op 5 Mei stil als regering het uitdrukkelijk wil VITERBO. Nog steeds is niets bekend over het lot van de viermotorige DC-6 van de „Sabena", die Zondag, 16 km vliegen van Rome, in de mist verdween en sindsdien spoor loos is. Men heeft vrijwel alle hoop opgegeven voor de 21 pas sagiers en de acht leden van de bemanning. Katholieke socialisten bepalen Zaterdag houding t.a.v. KVP Gen.-maj. J. Dwars overleden Franse temmer door vijf circusleeuwen verscheurd Hele wereld viert 2 April Andersens geboortedag Naturalisatie gewezen Spanje-strijders Strafzaak tegen Bossche advocaat uitgesteld voor nader onderzoek wrijft U weg met Radio-dirigent Fred Boshart plotseling overleden BOEGANDA-,PROFEET' GEARRESTEERD Concertgebouworkest voor Wiener Festwochen-1956 uitgenodigd DEN HAAG. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft bij de Tweede Kamer de derde nota van wijzigingen ingediend op het wets ontwerp tot beperking van het ca deaustelsel. Met de thans gegeven redactie der wet wordt niet meer beoogd dan een verduidelijking der bedoeling. Het is bü deze redactie duidelijk, zegt de toelichting dat het bij de mondelinge behandeling gegeven voorbeeld van de fabrikant, die zijn arbeiders bij de geboorte van een kind een geboorte lepel schenkt, onder de uitzondering van deze wet valt. De staatssecretaris merkt nog op, dat het geven van dergelijke ge schenken naar zijn oordeel zeker geschiedt „in verband met de uit oefening van een bedrijf". DEN HAAG. De staatssecretaris van Oorlog heeft op vragen van de heer Visch, lid der Tweede Kamer, over de deugdelijkheid van de door de Fokkerfabrieken in licentie te bou wen straaljager van 't type Hawker- Hunter, o.a. geantwoord dat de vier landen, die onder het NAVO-pro- gramma Hawker-Hunters hebben be steld, door hun technische deskundi gen regelmatig overleg plegen over de beproeving, ontwikkeling en produc tie der vliegtuigen. Uit dit overleg is gebleken, dat voor de gewraakte sto ringen bereids een modificatie is ont worpen, waarvan de doeltreffendheid volgens de verwachting in voortgezet te proeven zal blijken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Werkgevers die ge durende de carenzdagen, ingevolge de ziektewet, het loon aan hun werk nemers doorbetalen, zijn voortaan ontheven van de verplichting, over de uitbetaalde bedragen premie te betalen voor de sociale verzekering en vereveningsheffing. Vborwaarde' is echter, dat de werknemer op deze betaling aanspraak kan maken. Het Burgerlijk Wetboek geeft in deze aanspraak op doorbetaling van loon in geval van ziekte en ongeval gedurende een betrekkelijk korte termijn. De Ziektewet kent echter de bepaling van drie carenz-dagen. Nu zijn er overeen komsten zoals C.A.O.'S welke bepalin gen ïbevatten over gehele of. gedeelte lijke doorbetaling van .wachtdagen. Verder geldt de ontheffing van premie betaling ook voor uitkeringen gedaan aan hen die niet onder de bepalingen van de ziektewet vallen. NEW YORK. De Veiligheids raad heeft besloten het debat over een bestand voor Formosa voor onbepaalde tijd uit te stellen ten einde achter de schermen pogingen voor het vinden van een vredes- formule mogelijk te maken. Dit besluit is het resultaat van handig manoeuvreren. In de eerste plaats heeft men nu belet, dat de Sowjet-Russische motie, waarin Amerika van agressie wordt be schuldigd, in behandeling wordt genomen. Voorts is een vruchteloos debat over de motis van Nieuw Zeeland, met de mogelijkheid van een Russisch veto, voorkomen en de raad is bovendien behoed voor de pijnlijke situatie welke tenslotte toch zou voortspruiten uit Tsjangs optreden als de officiële vertegen woordiger van China. De weg is opengelaten voor een oplossing buiten de Verenigde Na ties, terwijl de zitting een demon stratie werd van de eensgezindheid aller raadsleden minus Tsjang en Rusland zonder dat eigenlijk werd ingegaan op het probleem Formosa. Dat de mogendheden hard wer ken aan het zoeken van een for mule voor een oplossing bleek uit verklaringen van vrijwel alle ge delegeerden en het duidelijkst uit de woorden van Sir Pierson Dixon, die Pekings afwijzing van de uit nodiging afkeurde maar tegelijker tijd elke voorbarige actie van de V-raad afried. Hij zei onder meer: „Engeland staat klaar om elk con creet voorstel dat kans biedt op beslechting van het geschil in over weging te nemen," AMSTERDAM. De Nederlandse Overzee-Bank heeft blijkens haar jaarverslag in het afgelopen boek jaar (afgesloten op 30 September 1954) een netto winst geboekt van 3.904.524. Na afschrijving en reser veringen resteert 2.227.686. Voorge steld wordt een dividend van 10 pet uit te keren. Advertentie l.M.) schap zal het een tijdlang uithou den, zoals destijds het geval was met de alliantie tussen Chroesjts- jew en Malenkow in hun strijd te gen Beria. Maar zelfs tijdens de periode, dat het stand houdt, zal het door de tegenstellingen tussen de beide voornaamste partners ver lamd zijn. Wat Chroesjtsjew graag zou willen, weet men; wat hij thans kan bereiken, is een heel an dere kwestie. Van heel zijn pro gramma heeft waarschijnlijk alleen maar de uitbreiding van de zware industrie de onvoorwaardelijke steun van het leger In de land bouwpolitiek! het buitenlandse be leid, de godsdienstpolitiek, in kwes ties, die de macht van de partij, de wederopbouw van de politieke politie en het gehele personeelsbe leid betreffen, zullen zich in toene mende mate tegenstellingen afteke nen. Welke thans de mogelijkheden zijn voor de zaak van de echte vréde, hangt slechts van de hou ding van het Westen af. De ont bindingsverschijnselen in het com munistische regiem zijn namelijk aan het toenemen. DEN HAAG. Indien de regering door een besluit van het college van rijksbemiddelaars concreet uiting geeft aan haar wens, dat de tiende bevrijdingsdag wordt beschouwd als een extra verlofdag, met behoud van loon, zullen de werkgeversorganisa ties, samenwerkend in de raad van bestuur bouwbedrijf, aan deze wens gevolg geven. Aangezien deze raad echter zijn standpunt handhaaft, dat voor een nationale feestdag het meest in aan merking komt een combinatie van de bevrijdingsdag en de koninginnedag, mag uit het huidige besluit niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat in volgende jaren een overeenkom stige houding zal worden aangeno men. Twee bóeren hebben Maandag meegedeeld, dat zij het vermiste vliegtuig Zondagavond op de hellin gen van de Cimini bergen „brandend hebben zien neerstorten". Nasporin gen in dit gebied hebben echter niets opgeleverd. Vliegtuigen van de Italiaanse red dingsdienst meldden, dat ze bij Santa Marinella op zee iets gezien hadden dat op een olievlek leek. Hierop heeft men het zoeken verplaatst naar zee, 16 km ten Zuiden van Civita vecchia. Amerikaanse en Italiaanse vliegtuigen hebben echter zonder resultaat nasporingen verricht. UC l/C( ongelukte en tot nu toe nog niet ontdekte Sabena Douglas was ook deze Italiaanse Marcello Mariani, de Miss Italië van vorig jaar. Deze foto van haar werd gemaakt tijdens een bal, dat Zaterdag j.l. door het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken werd georga niseerd. biste Gelderse kusorst VlEESW»i>EHF*BRItR J. MEESTER WUHE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Zaterdag a.s. zal de Katholieke Werkgemeenschap in de PvdA in Den Haag bijeenko men. Verwacht mag worden, dat op deze vergadering gezocht zal worden naar de eindbeslissing van het gewetensberaad, dat de R-K. socialisten sedert het verschijnen van het bekende mandement der bisschoppen heeft bezig gehouden. In een brief aan de Katholieke Volkspartij, welke tot hervatting van de z.g. eenheidsbesprekingen der verschillende RFC. groeperin gen had uitgenodigd, had de KWG op enig uitstel der besprekingen aangedrongen. De KVP heeft' aan dit verzoek voldaan, hoewel zij liet doorschemeren, dat haar bedoelin gen met dit gesprek anders lagen dan ogenschijnlijk met de R.K.so cialisten het geval was. APELDOORN In de nacht van Zondag op Maandag is in het Julia- naziekenhuis op 71-jarige leeftijd overleden generaal-majpor Ji Dwars, '"atstelijk territoriaal bevelhebber an Gelderland en Overijssel ter standplaats Apeldoorn. (Advertentie l. M.) OUNDLE. De 26-jarige Franse dompteur René Roger Ruellot is Zon. dag door vjjf circusleeuwen ver scheurd, toen hü voor de eerste maal hun kooi betrad. De Nederland se circuaknecht Jan Huitema slaag de er in vier leeuwinnen te verdrij ven, doch voor de Fransman was het te laat. Volgens Thomas Roberts, de eige naar van het circus bewoog Ruellot de leeuw Rex, zijn voorpoten op zijn schouders te laten zetten. Rex sloeg echter zijn klauwen uit, toen Ruellot een stap terug deed. Hierop sprongen de andere vier leeuwen op en vielen hem brullend aan. (Advertentie l.M.) BU HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERIflCHTEND KOPENHAGEN Op Zaterdag 2 April zal het 150 jaar geleden zijn dat de grote sprookjesdichter Kans Christiaan Andersen in een 'armoe dige schoenmakerswoning in de Deense stad Odense werd geboren. Deze dag zal in de gehele wereld worden gevierd. Drie en zeventig landen zullen in hun kranten, hun films, en via radio en televisie de verhalen van Ander sen ieder, hun eigen taal, laten ho ren. In Odense zal voor de Deense om roep de Engelse acteur Michael Red grave twee sprookjes vertellen. Het initiatief voor deze wereldom vattende Andersen-viering is geno men door het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken, dat er door zijn vertegenwoordigers in het buiten land voor zal zorgen, dat het sprook je van de arme schoenmakerszoon indrukwekkender en bovenal juis ter de wereld wordt ingestuurd dan Hollywood en Danny Kaye het de den. •ftthrit'N» <U it Jl¥#HUe* W boekjaar ^S* OWJ/IW) gr&refc* iteperififterde •h»ih»:«lc«ftuig oxr het jaar 1VS4 ie berekening '<nn de «'.mi over 1RJ1 met eer» inveetetiagwJtrek (of dctmvMurlflgsbütelHng) N rtketung fehoude dieot hirr>.«o een te worden overgeteld; indien de «ervroetdf «fichrijoag t» toegepast, dient hiervan op duidelij uit de ovmfe'egde Mulke» ie b'uktit. Zie de Toetiehnn At* hef aantrgeven «instruler «Ught bel **ld* raa Uw »«lie». «a «iratrekeaing. Met U bat varaehfl ap da «*«r ta I •inatrtkeaioi toeiwklen. LOON,. SALARIS» PENSIOEN, prorkle, tantième, gratificatie enz. (ae Toelichting Tot het loon wDrdrn ook gtrclrnd mbengcld. oocavaTtnuttkenni. wtcMgeid en werVJoovheidnujikcrtag: fooien, d<e "Oor «a ioonbeleving hg Uw loon g-ieid rijn; inLonmtcn u>t «augenvrrtn werk (al* U tUarvoor in 1954 een loonbeUaifmboekja hadV Wier' ooi k-vtTwianenversocditisdn en andere uhVrriogen. die aan aan voort* flog rijn onderworpen fuhh«ringen '40''45, blijvende ongcvJIcnui'-kehrf o.d 1 da Sue inlog Van welke werkgever* tc.q. insiellinücn) hebbel» U en/of U* vrouw m 1954 loon enz. genoten? tón-ersrhUtir of aJ dm aitl fwfftjrtrg te int t kaottert) Specificatie tan het loon llnotibeiuting aM aftiekkeo) Loon volgens de loonbe- lasiingkuart(cn) Namen es adnaae *aa da k Et ren «AS. Zonder tussenkomst van de werkgever, ontvangen uit keringen Soc. verz. wetten Kinderbijslag over 1954* ('(ebt U (Mtr dan Ara Mfkge«t, din 'moét U het by ltd* *,a has genolen loon op ceo oftoo4etU)k trf papier (pedAcstae, coaJe hiernaast H uspmctil Door de werkgever betaald aandeel i. d. ziekenf.prem. (optelko) loiehouden loonbelasting Af: op het loon ingehouden: pronte Ziektewet f premie Werk]oosb.wet *1 f Saldo Af: kosten tot verwerving (ria Torlicktiet) Aftrek vcrh.m. Zuivere inkomsten ....iets ingewikkelder. LONDEN. De kerkbesturen van meer dan 30 kerken in, Essex, Hert fordshire en Kent hebben gerappor teerd, dat groene spechten de toren spitsen van hun kerken hebben door zeefd met 500 tot 1000 gaten met een middellijn van 214 centimeter. Zij be grijpen niet wat de dieren bezielt en hebben zich om hulp gewend tot de landelijke federatie van meester-to- renreparateurs. De federatie stuurde de heer Sidney Larkins uit Roydon om een onderzoek in te stellen en deze was nog meer verbaasd dan de heren van de kerk besturen. o.m. omdat voorzover hij kan vaststellen de vogels, die 600 ga ten hebben gemaakt in de spits van de parochiekerk te Great Hallingbury onzichtbaar zijn. „Elke keer als ik die kerk voorbij ga klim ik naar boven en probeer de spechten bij hun werk te betrappen", vertelde hij. „Ik ben tot dusverre 24 maal naar boven geklauterd op elk uur van de dag en ik moet mijn eerste specht nog aan het werk zien." De vogelbespieders bij andere ker ken hebben meer geluk gehad. De geteisterde kerken liggen op enkele uitzonderingen na in streken, waar de boeren op ruime schaal DDT heb ben gebruikt om insecten uit te roeien en dit heeft volgens de des kundigen tot gevolg gehad, dat DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Fedde Alberts en 21 anderen. Alle voorgedragenen zijn van geboorte Nederlander. Zij hebben het Nederlanderschap verlo ren door vrijwillig zonder daartoe verkregen koninklijk verlof, te tre den in Spaanse krijgsdienst en zijn thans zonder nationaliteit. Drie en veertig verzoeken van ou d- Span.ies'rijders zijn inmiddels nog afge wezen, terwijl een zestal verzoeken door de minister van Justitie nog in overweging wordt gehouden. Een afwijzing ontvingen zij tegen wie in crimineel opzicht bezwaren bestaan of van wie bekend was, dat zij gedu rende de oorlogsjaren met de vijand hebben geheuld. Allen worden voor kosteloze naturali satie in aanmerking gebracht. spechten nu honger lijden en gaten maken in het houtwerk van de to renspitsen om houtwormen en over winterde vliegen machtig té worden. Dat is wel erg schadelijk, want de kosten van vernieuwing van het houtwerk van een torenspits bedra gen van 500 tot 600 pond sterling (ongeveer 5.250 tot 6.300 gulden). DEN BOSCH. Het Gerechtshof heeft de strafzaak tegen de Bossche advocaat mr H. W. die beschul- digl 4s van verduistering van on geveer f 42.000 ten nadele van zijn kantoor en van clënten voor onbepaalde tijd aangehouden, om dat mr W. meedeelde, dat men hem niet van verduistering kon betich ten daar hij op zijn kantoor nog een vordering heeft van f 44.000. Naar de betrouwbaarheid van deze mededeling wil het Hof een onder zoek doen instellen. Mr W. was door de rechtbank veroordeeld tot een jaar met aftrek en vijf jaar ontzetting uit het recht, de advocatuur te beoefenen. (Advertentie IM.) is érger dan pijn. Met krabben verdubbelt U de prikkel. DÊBRALINE stik de jeuk en is daar door een ware uitkomst PARIJS. Het Franse Hof van Appèl gaat zich Donderdag bezig hou den met de vraag, of Gaston Dominici, de 77-jarige boer'van Lurs, opnieuw terecht moet staan voor de drievou dige moord op de familie Drum mond. Dominici is verleden jaar November door de rechtbank van Digne ter dood' veroordeeld. Het Hof van Appèl hééft geen be voegdheid om Dominici schuldig of onschuldig te verklaren. Het is zijn taak om na te gaan of er soms een fout is gemaakt door de rechters. Conclu deert het Kof van niet, dan is gratie verlening door de president de enige hoop van Dominici om aan de guillo tine te ontsnappen. Worden er fouten gevonden, dan wordt door een andere rechtbank een nieuw proces gehou den. De advocaten van Dominici bewe ren, dat er minstens vier fouten zijn gemaakt. - Handhaaft het Hof het Vonnis van Digne, dan bestaat nog de mogelijk heid dat er 'n nieuw politie-onderzoek wordt ingesteld. Nadat zowel in Frankrijk als in het buitenland cri- tiek was geoefend op het vonnis, heeft de gewezen minister van Justitie, Gué- rin de Beaumont, een nieuw onder zoek gelast. Voor een niet-officieei verhoor werd rechercheur Chênevier naar Dominici in de gevangenis van Marseille gezonden. Hij rapporteerde, dat Dominici nieuwe feiten had ver teld, welke een nieuw onderzoek zou den rechtvaardigen. Op dezelfde dag dat Chenevier zijn rapport overhan digde aan de rechter van instructie, de enige dié de bevoegdheid heeft om een nieuw onderzoek te doen uitvoe ren. werd deze overgeplaatst. De in zijn plaats benoemde tijdelijke ma gistraat had geen bevoegdheid een nieuw onderzoek te doen instellen. Een paar dagen geleden werd de rech ter van instructie voor vast benoemd, maar tot nu toe heeft hij geen stap pen gedaan om de zaak te heropenen. (Eigen bericht) DE aangiftebiljetten voor de in komstenbelastingen 1954 die binnenkort zullen worden rondge stuurd, zijn nog weer iets ingewik kelder geworden in vergelijking met de aangiftebiljetten van vorig jaar. De nieuwe toevoegingen hou den verband met de invoering van de coördinatietabel voor de loonbe lasting, die van 1 Jan. 1954 af. is toe gepast. De passage waar het om gaat, drukken w(j hierbij af. Alle belastingplichtigen, die een dergelijke aangiftebiljet ontvangen moeten, wanneer zij reeds loonbelas ting hebben betaald, zich ervan overtuigen, of bij de berekening van dé loonbelasting de zg. coördinatie tabel is toegepast dan wel de gewone loonbelastingtabel. Werknemers in het particuliere bedrijfsleven zullen in de regel loonbelasting betalen vol gens de coördinatie tabel. Bij de coördinatietabel worden ver schillende premies voor de sociale verzekering en de aanspraak op kin derbijslag voor de bepaling van de verschuldigde loonbelasting in het loon verwerkt. Aangezien echter de inkomstenbe lastingtabel daarmee geen rekening houdt, dienen bij de aangifte van het verdiende loon eveneens de betaalde ziektewet-premie' en de W. en W.- premie te worden opgegeven. Deze bedragen moeten van het loon wor den afgetrokken ter bepaling van het bedrag waarover belasting verschul digd is. Bij het belastingplichtig loon moeten daarentegen worden opgeteld de over 1954 ontvangen kinderbijslag en de door de werkgever betaalde zie kenfondspremie; deze premie behoort sinds 1 Januari 1954 tot het loon. De werkgevers dienen aan hun em ploy è's al deze gegevens te verstrek ken. die zij nodig hebben voor de in vulling van het aangiftebiljet. De grens, waarbij de betaler van loonbelasting tevens valt in de in komstenbelasting is lager dan de loongrens van de sociale verzekering, n.l. f 5000.tegen een loongrens so ciale verzekering van f 60Ö0.per jaar. Degenen, die alleen uit dienst betrekking een inkomen hebben van meer dan 5000.zijn verplicht een aangiftebiljet inkomstenbelasting aan te vragen. (Advertentie l.M.) HILVERSUM. In de ouderdom van 58 jaar is Maandag plotseling overleden Fred Boshart, dirigent en repetitor bjj de Nederlandse Radio Unie. Hij werd in Hoorn geboren en stu deerde aan het Amsterdamse conser vatorium. Reeds in 1927 kwam hij in contact met de omroep. In 1936 kreeg de heer Boshart opdracht enkele ra diokoren te vormen. Hij dirigeerde voor de microfoon voornamelijk het Groot Omroepkoor en het Omroep- kamerkoor. KAMPALA. De politie van Oeganda heeft Maandag Moeganda, een „profeet", die veertien dagen lang een kruistocht tegen de blanken had gepredikt, gearresteerd. Hij had zich in een boom genesteld. Zondag was bij een vergeefse po ging om Moeganda te arresteren een Afrikaans politieman doodgestoken, terwijl vier anderen werden gewond. Maandagmorgen bestormde de po litie de heuvel; waar 200 volgelingen van Moeganda een kamp hadden in gericht en voerde een chargé uit in een wolk van traangas. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het Concert gebouworkest is uitgenodigd twee concerten te géven tijdens de Wie ner Festwochen in 1956, die in het teken van een Mozart-herdenking zullen staan. Tot de andere door Wenen uitgenodigde orkesten be horen de staatsorkesten uit Moskou en Praag, en het orkest van de Scala in Milaan. AZORIN Is het pseudoniem van één van de voormannen van de Spaan se „Beweging van '98", het aequi- valent van onze Tachtigers. Deze Azo- rin heeft een bijzonder fijnzinnig en tegelijk „geraffineerd", zoals zijn ver-' taler zegt boekje geschreven: „De Route van Don Quijote" (P. N. van Kampen Zoon N.V.. Amsterdam). Het handelt over een zwerftocht door de Mancha, dat kale en onvruchtbare Spaanse land waar Cervantes zijn Don Quijote liet ronddolen. Azorin die zich „journalist" en „kroniekschrijver* noemt beschrijft met ongemeen scherp waarnemingsvermogen en feilloos psy chologisch inzicht, hoe bij de dorpe lingen van Argamasilla, El Toboso. Puerto Lapiche. Criptana en al die an dere plaatsjes van de Mancha, de Rid der van de Droevige Figuur en heel zijn entourage nog leeft. Wat „De Route van Don Quijote'* zo fris en modem maakt, is de onnadrukkelijke en anti- pdthetische stijl ook een kenmerk van ónze tijd waarin Azorin zijn indrukken noteert en tegelijk een nieuw element (voor zijn tijd) in de Spaanse letterkunde introduceert: de deernis en het mededogen, in dit geval met de be woners van de Mancha. Mr E. Straat verzorgde een voortref felijke vertaling. Jan peeters maakte er pentekeningen bij. Prijs /4.90 Zoals u weet is de heer Tito thuisge- varen van zijn langdurige reis naar het midden oosten met een grotere equipage aan boord dan die waarmee hij ver trok. Bij talrijke offic'ële ontvang sten in India en Birma ontving het Joegoslavische staatshoofd nl. tal van geschenken, grotendeels in de vorm van levende natura t.w. wilde dieren. Met die brullende, piepen de, staartzwepen de en ogenfonkclende allerhande zou ge noemde Tito bij eniqc slapte op de dictatoriale ar beidsmarkt heel wel een aantrek kelijk dierentuin tje kunnen opzetten luipaard nou ja, een kleintje ook wel zonder tralie-barricade in de ogen durft zien blijkt uit deze foto. De Tsjech Jaroslav Maloen moet 14 maanden zitten wegens diefstal van graan uit de schuur van de landbouw coöperatie in Cheb en... omdat hij naar ..buitenlandse propagandazenders" heeft geluisterd. En dét terwijl de satellieten naar hun eigen Barend Bluf in Moskou kunnen luisteren. De Edison Co New York heeft een /N een zaal van het Rijksmuseum, zit een verdroomde man. Hij ts niet jong meer géne zijde van de vijftig en hij heeft het doorleefde gezicht van een middeleeuwse mon nik, smal, vol lijnen gegraveerd en door de geest verlicht. Zijn blik is vaag en mild en er talmt een pein zende glimlach om zijn mond, die soms even wordt bewogen door ge prevel, dat ik niet kan verstaan. Een solo-prater. Aangezien ik zelf ook tot dit gilde behoor, neemt mijn sym pathie voor hem toe. „Waar zou hij nu naar kijken?' denk ik. Zijn -het de Overlieden, Hollands, vet en wreed op het doek be trapt? Of de regentessen van het leprozenhuis, met de smalle, gierige lippen en die arrogante uitdrukking van rechtvaardigheid op de zwart in gebakerde oudewijvengezichtjes? Of kijkt hij m.isschien, net als ik, M al bijna een half uur naar het ijs tafereel uit de zestiende eeuw, waar je je blik niet meer van los kunt maken, omdat het je de doezelige blijdschap terugschenkt, die je als kind in de natuur beleefde? Ja, ja, dat is het," zegt de man half luid. Het klinkt als een antwoord op mijn niet gestelde vraag. Even kijk ik hem van opzij aan, maar hij is niet wakker geschrokken van zijn eigen stem en blijft in de nimbus zijner gedachten glimlachen, om ringd door een eeuwtje of tien cul tuur. „Hierheen jongens!" Kinderen trippelen, achter een rondleider aan door de hoge zaal een school kikkervisjes. „Kijk jongens, jullie hebben na tuurlijk allemaal wel eens gehoord van Rubens." „Papahie, papak ie. papahie" doet een jongetje achteraan. Hij heeft voornamelijk van de Showboat ge hoord. „Laat dat jó. Kom we gaan zó Ze verdwijnen uit het gezicht en de stilte komt de man en mij weer liefkozen. Als je die schilderijen be kijkt, zijn grote mensen in de loop der tijden niet essentieel van ge laatsuitdrukking veranderd, maar kinderen wel. De aangeklede aapjes die, op het grote doek daarginds, in de schaduw van moeders rokken te gen de schilder grijnzen of de kat ereis bij de staart in de lucht tillen, hebben gezichtjes zoals Chas Adams ze nu alleen nog tekent. Maar de pa's en de moe's kun je, met een modem pakje aan, zó in een net burgercafé neerzetten, zonder dat bepaald opvallen, dat hun zelfvoldaanheid een paar eeuw ouder is. dan die van de rest. Ziet mijn buurman het ook? Hij kijkt nu positief naar het schil derij met het enge jongetje, dat de poes zo koddig mishandelt. Zijn lip pen mummelen. Dan wordt zijn ge zicht opeens door een grote inspiratie verlicht. En hij zegt luidop: „Soep!" Het woord wiekt als een mollige duif door de zaal. Zó hard is het hem ontvallen, dat hij uit zijn ge peins ontwaakt, gegeneerd opzij kijkt en met een glimlach zegt: „Neem me niet kwalijk meneer. Maar ik zit zo'n beetje te prakkise ren. En dan vergeet je wel eens, dat er nog meer mensen op de wereld zijn." Ik voel het mee. Hij trekt een zakboekje uit zijn zak en maakt een kleine notitie. Otter Rembrandt? Over Rubens? „Kijk. ik sta ais kellner in een hele drukke zaak." zegt hij, „maar van middag heb ik vrij. Als ik vrij heb, dan ga ik ik hier altijd een uurtje zitten. Want hoe gaat. het, je loopt zo'n hele week te bedienen, die een koffie, die een bier. die een uitsmij ter-ros en dan vergeet je wel eens wat af te rekenen. Maar geld is geld, zég nou zelf. Als ik nou hier zit, op mijn vrije middag, dan haal ik me dat allemaal voor de geest. Dan denk ik: „die heeft dat en dat en dat gehad en hij heeft zoveel afge rekend kijken, dan heeft hij die derde koffie niet betaald." Opschrij ven. Metéén opschrijven. Dan kan ik hem morgener ouer aanschieten. Begrijpt u?" Hij stopt het boekje weer weg. „Zo net schoot me een soep te bin nen," zegt hij eenuoudig. En na een welwillende blik om zich heen: Je zit hier zo rustig". KRONKEL. Dat hij een SAN ANTONIO (Texas). De deskundigen zijn het er niet over eens of de straaljager F 100. de trots van de Amerikaanse luchtmacht, een mens met zijn lawaai kan doden maar zij proberen er achter te ko men hóe lawaaierig het nieuwe supersonische toestel .wel is. De voorlichtmgsofficier van de basis Nellis zei, dat indien de straal motor van de F 100 op volle toeren op de grond draait, het lawaai zo verschrikkelijk is. dat het eert gevaar voor de hersenen van een mens vormt. Medische autoriteiten vonden dit een enigszins overdreven voor stelling van zaken. Zij zeiden, dat het probleem van het lawaai van supersonische straalmotoren wel ernstig, maar toch niet zó erg is. Op alle bases, waar de Sabre gebruikt wordt, zijn de dringendste waarschuwingen geplaatst om de mensen weg te houden van de ge vaarlijke lawaaizone. De F 100. welke voortgestuwd wordt door een Pratt en Whitnev motor, is de eerste operationele ja ger. die bij horizontale vluchten de snelheid van het geluid 1220 km per uur overschrijdt. Het lawaai wordt nog verergerd door een aan vullende straalmotor voor de start. Hét-geluid wordt in decibellen ge meten. Gefluister komt tot 40 deci bel, een pneumatische boor tot 80 en bjj 90 decibel bestaat reeds gevaar voor doofheid. Hierbij moet aange tekend worden, dat 20 decibel niet twee maar tien maai zoveel geluid is als 10 decibel. Ofschoon zo hoog niet gemeten kan worden wordt geschat, dat de F 100 op volle toeren 176 a 180 deci bel iawaaj voortbrengt, dat op 30 meter afstand van het toestel nog 112 decibel is. „Wij geloven, dat indien men recht achter het toestel staat maar buiten de hittezone, dit fatale resultaten zal hebben voor de hersenen", aldus de voorlichtingsofficier van de basis Nellis. ingenieur opgedragen te berekenen hoeveel electnsche energie een aai over een koude katfenrug opwekt. De man deelde gisteren net resuliaat mee: „Om een lamp van 75 watt een minuut te laten branden zijn 9.200.000.000 aaien nodig". Niet vermeld werd waarom die Edisnn-mannen dat nou zo gra? willen weten. Een vrachtauto vol met kratten - dewerk stortte gisteren in de buurt Liverpool in een ravijntje van 30 me: i. De chauffeur werd gewond, de auto lag bekant aan puin, maar alle kratten on alle koppen en schotels overleefden <io ramp zonder een krasje. Vraag ons niet hoe dat kan. Het is zo. Bett.y Hutton, die nog niet zo lang geleden met een hoop hocus-pocus, trammelant en aanverwante tranen, speeches, cadeaux show en zenuwen afscheid nam van haar loopbaan als actrice, heeft thans besloten toch weer te gaan filmen, „Ik word stikslapel van het niks doen" zegt ze. Het is te be grijpen, Want Betty staat bekend als een ontstellend energiek vrouwmens. Toen Zaterdag te Modena (Ital.) het stoffelijk overschot van Ariosto Mala- vasi ter aarde werd besteld, brak zijn trouwe ezeltje, dat jaar en dag het kar retje van Ariosto heeft getrokken, los uit de stal en volgde de lijkstoet. Ieder die hcym wilde pakken riskeerde een af doende trap. Na de begrafenis keerde de ezel rustig naar de stal terug, waar hij nu treurt en alle voedsel weigert. De Japanner Mokitsji Okada di« zich na de oorlog uitriep iot „God van het licht" en goedgelovige lieden in een secte verzamelde is Zondag 72 jaar oud te Tokio overleden. Okada.-die in '52 twee jaar de cel in ging wegens belastingontduiking, laat een weduwe van 5R na plus 30.000.000 gulden. Met dat geld zet de weduwe nu het profij telijke werk van d» secte voort.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2