Shot. Ir Vos: „Hoogconjunctuur eist voortdurende waakzaamheid' P.v.d.A. houdt driedaags congres in Leiden Binding van arbeider aan bedrijf mag niet te sterk zijn Rockefeller-vermogen 1nog 500.000.000 waard Katholieken blijven in de Partij v. d. Arbeid Autorijscholen willen wettelijke regeling Voorts. Een heldin RAAK! HHO Dinsdag 22 Februari 1955 Reünie van --onive jongens99 Ex-G I wil „eed aan de Elbe hernieuwen" Mogen Nederlanders in Canadese scholen Hollands spreken? Russen voorspellen klimaatswijziging door atoomenergie Bloemenfee I Min. Suurhoff voor PvdA-werkgevers: Sneeuwstorm in midden Canada doe méér met kaas betekent: chemicus gemaakt j (in 50 jaar 1 milliard voor liefdadigheid) j Rond 1000 gewonden I j bij carnavals- „vreugde" in Peru Duitsers smokkelen dure parkietjes het land binnen raak van smaak Wellicht komt een speciale met tot stand Duitse soldaat carnavals-,.zot in Rijnland KRAB NUT LEIDEN. „De strijd, door het R.K. volksdeel in ons land gevoerd, heeft in vele opzichten het karakter van een eman cipatiestrijd. Nu echter de weg naar emancipatie grotendeels is afgelegd, wordt de vraag van isolement of aanraking steeds dwingender gesteld. Wij zullen er goed aan doen, het mande ment der bisschoppen ook van die achtergrond uit te bezien," aldus hedenmorgen ir H. Vos in zijn rede ter opening van het driedaagse congres van de Partij van de Arbeid. Eén van de gevolgen van het mandement is geweest de beëindiging der samenwerking in de raad van vakcentralen door het N.V.V., hetgeen spreker „een stap terug" noemde. Hij zag de schuld hiervan echter bij hen, die de grondslag dier samenwerking, welke onderling respect en begrip veronderstelt, hebben on dergraven. Wij trachten de zorg te begrijpen, weike de stellers van het mande ment heeft bewogen, zeide ir Vos, maar als politieke partij vragen wij. dat men ónze bezorgdheid begrijpe over de democratische en geestelijke vrüheid. Op grond van een analyse der verkiezingsuitslagen van 1948 tot en met 1954 voor Tweede Kamer, ge- CHICAGO Joseph Polowsky, een 37-jarige taxi-chauffeur, die te zamen met vijf andere Amerikaan se soldaten de eerste Amerikanen waren die op 25 April 1945 aan de Elbe in Duitsland contact kregen met een Russische legerpatrouille, wil met zjjn onde kameraden dit feit op 25 April a.s. herdenkr L Toen de beide groepen elkaar za gen, omhelsden de soldaten elkaar en zwoeren eeuwige vriendschap en trouw. Niet lang daarna begon men van „hogere hand" dergelijke en thousiaste militaire verbroederingen aan het front reeds enigermate te remmen. - Polowsky heeft zijn oude makkers geschreven en voorgesteld om el kaar te ontmoeten op 't hoofdkwar tier van de Ver. Naties en dan ,.de eed aan de Elbe" te hernieuwen ter bewaring van de vrede- Polowsky meent, dat Amerikaanse en Russische diplomatieke en mili- tan-e vertegenwoordigers bij de plechtigheid aanwezig dienen te zijn. meenteraden en Prov. Staten, kwam spreker tot de slotsom, dat van degenen, die bij de volkstelling opgaven katholiek te zijn 12 tot 14 pet op de PvdA stemt, in de grote stedelijke centra van Brabant en Limburg zelfs 20 pet. Van hen, die opgaven Hervormd te zijn, stemde 33 tot 40 pet op de PvdA. Met betrekking tot de economi sche toestand zeide ir Vos dat deze kan .worden gekenschetst met het ene woord: hoogconjunctuur. De omvang der productie is groot, de werkloosheid gering. De deviezen- positie is sterk, belastingopbreng sten zijn hoog. In deze tijd zag spreker nationaal twee hoofdtaken: ten eerste waak zaamheid met het oog op een om slaan van de conjunctuur en op die waakzaamheid zal dus een deel der regeringspolitiek gericht dienen te zijn. De tweede taak is: waakzaam heid ten aanzien van de verdeling van het maatschappelijk Inkomen. In dit verband verwees spreker met instemming naar de recente ver klaring van het NW-bestuur hier omtrent, Het vraagstuk van de be perking der belastingverlaging en van het reserveren zal met de even tuele vergroting van de sociale en culturele uitgaven en met de verbe tering van het loonpeil in één on verbrekelijk verband moeten wor den bezien. Hoewel de cijfers over 1954 nog niet volledig bekend rijn, meende spreker te mogen vaststellen, dat in 1954 een verhoging van het nationa le inkomen ten opzichte van 1950 (en naar de prijzen van dat jaar gere- kend) met 25 pet zal blijken te zijn bereikt. Ir Vos wijdde voorts aandacht aan de uitbreiding der sociale verzeke ringen. in dit verband noemende de ouderdomsverzekering, waaronder de SER reeds grote mate van over eenstemming bereike alsmede de toe stand van weduwen en wezen en de invaliditeitsverzekering eveneens bij de SER aan de orde gesteld. Aan het begin zijner rede had lr Vos uitvoerig stilgestaan hij het heengaan als partijvoorzitter van de heer Koos Vorrink, die hij noemde „een der drijvende krachten, die de vorming van de PvdA zag als een vernieuwing van het partijbestel in ons land, een doorbreken van oude scheidslijnen en een poging om te komen tot gezonder partijstructuur." Uit waardering voor het werk van zijn oud-voorzitter besloot het congres tot de oprichting van een Vorrink-instituut ter bestudering van buitenlandse politieke vraag stukken. LONDEN. Russische atoomge leerden zullen eens in staat zyn om het koude Noorden een gematigd klimaat te geven, aldus Radio-Mos- kou. tlDe toendra's zullen verdwijnen, het subtropische klimaat zal door dringen tot centraal-Rusland en het koude Kolymagebied zal een gema tigd klimaat hebben zoals bijvoor beeld Frankrijk," aldus Radio-Mos kou. gsiBiMumiiinnsBiffiiriis wsiim!® ji 1 ^ji;ii!iit!)is^r[tnSi.i?Tni y üiüiüiBniSss^ Door het slechte weer is de we reldberoemde bloemenslag in Nice uitgesteld. Maar er is wel een Bloemenkoningin gekozen. Het is de zeventienjarige mannequin Hu- guette Mcsstit. LEIDEN. Minister Suurhoff heeft gewaarschuwd tegen een tè grote binding van arbeiders aan de onderneming. Hij deed dit in een rede, die hij in Leiden voor de werkgeversgroep van de Partij van de Arbeid hield. Vele bedrijven organiseren b.v. een „dagje uit" voor hun arbeiders en maken daarvoor reclame. De minister toonde zich hierover weinig enthousiast. Talloze auto's gestrand NEW YORK. Eén van de he vigste stormen van deze winter teistert op het ogenblik Centraal Canada De storm, die eerst over het Westen" van de Verenigde Staten is getrokken heeft op verschillende plaats de sneeuw vier meter hoog doen opwaaien en het verkeer prac- tisch stilgelegd. Honderden automobilisten zijn in Zuid Manitoba gestrand en hebben onderdak gevonden in boerderijen, hotels, kerken en gevangenissen. De huilende sneeuwstorm bereik te Zondagmiddag de Canadese grens na in de Verenigde Staten een grote ravage te hebben aangericht en een spoor van zeventien slachtoffers te hebben nagelaten. (Aduertentie tM.) Publicatie Ned. Zuivel bureau - j-, t 4 i* TORONTO. Een schoolopziener uit Svni hPl iSCnf1 fllfltniiTlr Sarnia heeft bij de Canadese minister VULlICliÖGUC UicUltCUll» yan 0ndenvys W t>unjop geklaagd, i" f ri 1 dat hij in een immigrantensehool in nnkr Hnnr \pnpriartrl<>p die plaats met zijn mond vol tanden UUfS. UUU1 meueiIcUIUÖC stond Dmtjat hei schoolhoofd geen En. AMSTERDAM Ook «en Neder landse chemicus nl. ir F- Macken zie, hoofd van het laboratorium van de N.V, Bronswerk, is er ongeveer een maand geleden, na zeven jaar lang experimenteren, in geslaagd synthetisch diamant te fabriceren. De resultaten van ir Mackenzie zyn dezelfde miniscule ca. één-tien- de karaat wegende kristalletjes als de General Electric Company heeft gefabriceerd. Van deze kristalletjes zijn vele gekleurd door bijmengsels van ijzer en andere elementen, doch verscheidene zijn zuiver wit. NEW YORK De vijf kleinzoons van de fabelachtig rijke pctroleum- magnaat John D. Rockefeller zijn op het ogenblik ongeveer 500 millioen dollar waard. Dat is het blad „Fortune" te weten gekomen na drie maan den intensief speurwerk in kringen van het bankwezen en van de econo mische sector van de V.S. I LIMA, E.H.B.O.-posten in Peru behandelden circa 1000 personen we. gens verwondingen, die zij Zondag tijdens de camavals,,vreugde" opge iopen hadden Velen hadden benen of armen gebroken, terwijl anderen door snel rijdende automobielen overreden waren. Er zijn geen doden te betreuren. redactie behoudt rich het reeht teer tngezotidm stokken voor dtm rntriek te bekorten. 4n<mleme stukken gaan In de nmnemaudV Nogmaals: Dinsdags iachiverk Uw verslaggeverij over de uitzen dingen van de AVRO vind ik mis selijk, Indien uw radio-reporter dan persoonlijk zo anti-AVRO is laat hij dat da» voor ziph houden, maar niet telkens weer uw blad daar voor misbruiken. Ook het opheme len van de VARA-programma's is te doorzichtig. Ondanks het fert dat ik zelf politiek tot de PvdA behoor, treft mij en vele anderen het regel matig onnodig afkammen van de AVRO. J. R. SCHOTT. Hebben anderen helemaal geen fouten Iedere Woensdagavond wordt de „Bonte Trein" in uw blad hevig ge kraakt, Dat is niet erg indien daar toe reden aanwezig is. Nu zit ik mij altijd wild te zoeken naar de cri- tiek op de Showboat en zeker op de uitzending .Mtmoza". Maar dat wordt in uw blad niet afgebroken. En daarvoor zou toch zeker reden zijn. Ook de fouten van de AVRO worden in uw blad met vette let ters naar voren gebracht. Andere omroepverenigingen hebben zeker geen fouten? Is uw blad nu onaf hankelijk of niet? Of bent u bezig u in te lijven bij „Het Vrije Volk"? LEZER. (Ons commentaar op beide me ningen moet evenals wij schre ven by de reacties op Zaterdag luiden, dat wij ten opzichte van geen der omroepverenigingen dis criminerende gevoelens koesteren. RED.) Aanduiding bestemming op spoorivagons De treinen naar Den Haag en Rotterdam zijn in Utrecht aan el kaar gekoppeld. Er is echter niet voldoende duidelijk aangegeven, waar begin of einde van elk trein- gedeelte is. Ik gebruik dat traject geregeld en zie heel dikwijls, dat rei nigers verkeerd blijken te zitten en dan in Gouda in een ander treinstel moeten stappen. Zouden de spoorwe gen de aanduiding op dc treinen niet kunnen verbeteren? 4. O. v. SLOOTEN gels sprak. Ds H, Venema van de Hervormde Kerk in Sarnla heeft fel tegen de be schuldiging van de opziener geprotes teerd. „De man wilde eenvoudig niet luisteren," zei hij. En bovendien, op de hele school wordt geen woord Neder lands gesproken. Minister DunJop verklaarde, dat hij de kwestie zou opnemen met de Neder- - landse ambassadeur in Ottawa, wanneer nngsfu fictie, Hij _ls assistent van de De vijf broers hebben genoei.w bedrag grotendeels geconcentreerd in petroleummaatschappijen. Bo vendien hebben zij samen nog 150 millioen zitten in het ..Rockefeller Centre" te New York. een stichting voor wetenschappelijk werk John D. Rockefeller III. 48 jaar, houdt zich hoofdzakelijk bezig met liefdadigheid; Nelson Aldrich. 46 jaar, maakte carrière in een rege- hij een school ontdekte, waar men geen Engels spreekt. Hij zei dit naar aanlei ding van een resolutie van onderwijs- autoriteiten in vijf districten van Onta- rio, waarin opheffing wordt geëist van Nederlandse en andere immigranten- scholen. president in buitenlandse aangele genheden na onderminister van Volksgezondheid, Onderwijs en So ciale Zaken te zyn geweest. Hij verdient per jaar de somma van één dollar! Laurence Spelman, 44 Advertentie I.M. jaar. heeft zijn gold gestoken in kleine ondernemingen op het ge bied van de luchtvaart, kern-ener gie en rakettenonderzoek. Winthrop, 42 jaar, heeft veel tijd en geld be steed aan de ontwikkeling van de staat Arkansas. David, 39 jaar is vice-president van de Chase Na tional Bank. Per jaar geeft liet vijftal onge veer 7 millioen dollar uit aan vaste bijdragen voor philanthropische in stellingen. Tussen 1900 en 1953 heb ben de Rockefellers, waarbij dus ook de nu overledenen, aan welda digheid een bedrag besteed van een milliard dollar. Dit is een welhaast onvoorstelbaar bedrag, maar het kon er af, want in 1913 werd de grondlegger van deze fortuinen, de oude John D. geschat op een bezit van 900.000.000 dollar, de grootste rijkdom, die ooit door een Ameri kaan is bijeengebracht. KEULEN Duizenden parkietjes worden de laatste tijd over de Ne derlandse grens Duitsland binnenge smokkeld. Sommige Duitsers zijn zo verrukt over deze uit Australië af komstige huisdieren, dat ze voor een goed broedpaar 1500 mark over hebben. Gewone vrijgezellenbren gen maar acht tót tien mark op. Meer dan ÏSQQ vogels, die in West- Duït5land zijn binnengesmokkeld zijn al in beslag genomen en in gaskamers vernietigd. Een partij van 500 vogels stuurde men naar een dierentuin in Holland. Verschei dene van de vogels bezweken door de koude.Men is nog steeds niet uitgesmokkeld.- - Elke SHOT sigaret is een „halfzware" voltreffer. Waarom? Omdat in SHOT de lichte en zware tabakken zo volledig gemengd 2ijn. Dat maakt Niemeijer's SHOT tot de allerlekkerste halfzware shag!. UTRECHT. „Er moet over heidstoezicht komen op de arbeid der autorijscholen". Dit is de stel lige mening van de heer J. A. Hip pe, voorzitter van de Fed. van Ned. Organisaties by het Personenver voer^ (F.N.OF.I. Hjj zei Maandag F.N.O.P.. dat het toch wel onge wenst is dat Iedereen thans een autorijschool kan beginnen. Per jaar worden in Nederland 300.000 rij-examens afgelegd. Dat betekent, zei de heer Hippe, dat er gedurende twee millioen. uur in een auto of op motor le# wordt gegeven zonder dat men weet of de instruc teur wel ter zake kundig is. „Als wij de instructeurs van de nu be staande les-instituten zouden testen, dan zou de helft van hen niet sla gen". Do door de voorzitter bedoelde wettelijke regeling werd reeds aan gekondigd door de directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, de heer H. W. M. Westerlaken. Hij zeide dat men met die wettelijke regeling beter nog een half jaar kan wach ten. Een aparte wet, zoals in Duits land, Zweden en Zwitserland het geval is, achtte hij de beste op lossing. De heer Westerlaken deelde nog enige cijfers mede over de geweldige toeneming van het aantal rijbewij zen. In 1950 zyn 160.000 rijexamens afgenomen, in 1953 waren het er reeds 200.000 en in 1954 zelfs 253.000 Voor 1955 worden er 300.000 ver wacht en voor de eerstkomende ja ren 400.000 per jaar. Vervolg van pag- 1 Een van de belangrijkste vragen, welke de R.K. socialisten bezig hield was of bun positie strijdig zou zijn geworden met de katholieke begin selen. Geen enkele pauselijke tekst maakt van 'n partijpolitieke eenheid der ka tholieken een beginsel of een ideaal, integendeel op vele plaatsen wordt gewaarschuwd tegen vereenzelvi ging van kerk en politieke partij." Daarmee wilde de heer Willems overigens niet de stelling verdedigen, dat een katholieke eenheidspartij nooit recht en reden van bestaan zou kunnen hebben, maar wanneer de katholieken hun gelijkberechtigde plaats in de nationale gemeenschap hebben, wanneer de rechten en vrij heden der Kerk zijn gewaarborgd en er andere partijen zijn, welker be ginselen en politieke practijk niet met het katholicisme in tegenspraak staan, dan bestaat er niet alleen geen noodzaak tot een katholieke een heidspartij, maar staa een derge lijke eenheidspartij daarenboven de zo goed mogelijke werking van het democratisch bestel in de weg, zei hij. „In de eerste maanden, na het Mandement hebben een aantal ka tholieke persorganen en organisaties in katholiek Nederland geprobeerd de sfeer te scheppen van de inquisi tie. Dit om de katholieken in de PvdA te doen buigen onder een haast niet te dragen morele druk. Het leek soms op de sfeer van een totalitaire samenleving. Maar dat mag niet en dat kan niet, in de eer ste plaats niet in het belang van de kerk zelf," verklaarde de heer Wil lems. Kortom, de RJC-soclalisten zijn in geweten overtuigd, dat hun Poli tieke ken ze niet in strijd is met eni gerlei katholiek beginsel en dat de vrijheid om deze keuze te kannen doen in deze tyd voor land en volk wenselyk en noodzakelijk - is," zo voegde de heer Willems hieraan toe. „Ernstig hebben wij ook moeten overwegen." vervolgde hij, „wat de gevolgen zouden zijn als wij onze taak zouden opgeven. Het uittreden zou tot een onmiddellijke .regerings crisis lelden. Het mandement zou tot een bij uitstek politiek document worden, dat voor lange tijd de po litieke verhoudingen in ons land in antithetische richting zou beïnvloe den. Het zou in de ogen van velen da. KVP maken lot een gecanoniseerde partij en voor twee-vijfden van ons volk de vrijheid van partijkeuze, de grondslag der democratie, in feite onmogelijk maken. Het zou het anti katholicisme in ons land cn daarbui ten verder doen toenemen en onher stelbare schade toebrengen aan het Klimaat, dat ook de Kerk nodig heeft om haar zending te kunnen vervullen." „Maar toch." aldus de heer Wil lems, „heeft het beslissende element toch elders gelegen, meer in het po sitieve dan in het negatieve. Het meest diepgaande beraad heeft onze eerlijke gewetensovertuiging niet doen veranderen, dat voor de kerke lijke en staatkundige verhoudingen in ons land de doorbraak zoals die belichaamd is in de PvdA, een betere weg is dan de confessionele par tijen. Daarom heeft de Werkgena' _*n- schap reeds het vorig jaar eerlijk te kennen gegeven, dat van een over gang naar de KVP eenvoudig geen sprake kan zijn. -Vele katholieken, ook buiten onze rijen, hebben toen de raad gegeven, een nieuwe partij te stichten. Maar ook dat gaf geen oplossing voor de vraag of wij ook niet de plicht hebben, zolang dit van ons afhangt te volharden bij een ide aal, dat ons geweten ons voorschrijft? .,Wij kunnen niet Het zou ons-ik zeg hel zonder voor behoud en in alle oprechtheid-liever zijn geweest, indien wij aan de wen sen ran onze bisschoppen hadden kunnen voldoen. Maar wü kunnen het niet, omdat wij het niet mogen!" Wij hopen, dat onze beslissing zal bijdragen tot een ontspanning in ons land. Als onze beslissing er toe bij draagt, dat het mandement ophoudt in feite allereerst een poitiek docu ment te zijn hetgeer slechts Uo goede kan komen aan de geestelijke vraagstukken, daarin aan de orde gesteld als katholiek Nederland onze beslissing, ook voorzover roen het daarmede oneens is als gewe- tensbeslissing zal eerbiedigen als niet-katholiek Nederland onze be- slnfcdng iüèdè zal verstaaft als eeft eerlijke poging de mogelijkheden tot gesprek en samenwerking tussen katholieken en niet-katholïeken open te houden, dan geloven we dat onze beslissing een bijdrage kan zijn tot het scheppen van een klimaat. dat voor land en kerk ten zegen a trekt" De minister bepleitte een zo goed mogelijke verhouding tussen perso neel en leiding. De arbeider als mens dient voorop te staan, niet het bevorderen van de productiviteit alleen. De vakbeweging heeft hier een belangrijke taak. Minister Suurhoff verklaarde zich tegenstander van een sociale zeker heid van de wieg tot het graf. Wan neer men op deze wijze alle risico's wegneemt, zal het gevoel van indi viduele bestaansverantwcordeüjk- heid gedood worden. Vrijheid van arbeidskeuze en maatschappelijke positie nemen nu eenmaal niet alle risico's weg. De werkgelegenheidspolitiek van de regering gaat boven de sociale politiek en de maatschappelijke re gelingen uit. De minister pleitte voor een zo ruim mogelijk maken van de werkgelegenheid. KEULEN. Het carnaval heeft Maandag een hoogtepunt bereikt met de traditionele optocht van car navalswagens. Ondanks het koude weer to as tegen de middag een me nigte van ongeveer twee millioen mensen op de been. De optocht bleef geheel in het teken van de Duitse herbewape ning. Het grootste applaus was weg gelegd voor een nieuwe Duitse sol daat, gekleed in de antieke kledij van de keizerlijke garde en gewa pend met een slinger waarin als projectiel een aardappel was gelegd. Op een andere praalwagen werd de vredesengel moeizaam in even wicht gehouden door Russische en Amerikaanse bajonetten, In Düsseldorf werd een reusach tige Duitse soldaat door de straten getrokken met het opschrift: „Het troetelkindje van Uncle Sam". In Münster namen 200 Neder landse jongelui in nationale kleder dracht aan de optocht deel. Zij droegen een groot spandoek met de woorden „Nederlandse kaaskoppen" met zich mee. (Advertentie ÏJSi.) van kwaad tot erger, als U gekweld wordt door jeuk. Maak een eind aan die plaag en ontsmet Uw huid met Om eens te breken met de sleur van allyd weer Lollohrigida al moeten we toegeven, dat deze dame weet wat publiciteit betekent vandaag een andere ster aan de Ita liaanse filmheme 1; Gianna Maria. 26 jaar, die bezig is haar paadje drif tig schoon te vegen. In korte tijd trad zü op in 24 films en zs niet van plan dit tempo een mo ment te later, verslappen. .Zij tiet ALS ik doctorandus in de psych«* logic was, zou ik een proef* schrift schrijven, over <rHet Loket want nergens anders op deze ge plaagde wereld vindt men een reeks van interessante menselijke driften, zó overzichtelijk gebundeld. merkte het gisteren weer eens, toe» ik bij een overheidsdienst moest s\jn, die nog onlangs een enorm nieuw gebouw heeft laten optrek ken. Jk maak cen geweldige baHf voor inlichtingen", heeft de archi tect tijdens de bouwbesprekmgen ge zegd. „Dan kunnen er honderd men sen tegelijk toorden geholpen." Op het moment dat ik binnen treed, zijn er zowat vijftig die ge holpen willen worden. Zij moeten wachtenomdat achter de immense toonbank, slechts één jongmens i» bedrijf is. op een manier die zonne klaar bewijst, dat hij ten eerste te «jeinig verdient en ten tweede, om voorshands onoverzichtelijke rede nen. nooit ontslagen zal kunnen worden. Achter de rug van deze lokettistbevinden zich nog ver scheidene andere jongelui, die een ter klaarblijkelijk geen dienst heb ben en daarom in een toestand van ostentatieve landerigheid kwalijke koffie uit papieren bekertjes drin ken, of de inhoud van een hunner neusgaten gedesinteresseerd onder zoeken. Alles ademt macht en monopolte aan gene zijde van de balie. Aam onze kant heerst een stemming van» geprikkelde nederigheid, gen juf-* frouw, die aan de beurt is en ge-* holpen wordt, staat onzeker by de* toonbank en zendt, uit een soepj van afhankelijke lachjes, allerlei vragen op naar de trotse kin van het jongmens, dat haar nietswaar dig gebrabbel aanhoort met een ge laatsuitdrukkingdie afwisselend wrevel en verveling verraadt. De wachters hebben plaatsgeno men op een heel lange bank bij het raam. Toen ik pas binnenkwam, u'isl ik dat nog niet, Ik wandelde onbevangen naar de balie en dacht: „Fijn, maar één man voor my, dan. ben ik gauw aan de beurt". Pas toen ik enige tijd! achter de man had gestaan, keek ik toevallig opzij- en zag de bank met de wachters. Een golf van stille haat kwam mij tegemoet. „Dat zou je wet trillen, hè", had den ze allemaal gedacht, Lekker voorgaan straks. Terwijl wij hier al een uur zitten...." ,Jk zou er maar rustig me gemak van nemen", zei een oude man ert hij wees met een Nero-duim. waar dat moest geschieden. Iedereen lach- te grimmig, toen ik naar de bank sloop en op het mij aangewezen plekje ging zitten. Mijn schaamte duurde echter slechts enkele secon den. Toen was ik al geobsedeerd door de belangengroep, tcaarvan ik nu deel uitmaakte. „Opgepast', dacht ik. Want er was een vrouw van een jaar of vijftig binnengekomen, met de tred van een kolenboer irt het seizoen. Zonder naar ons te kijken, sjokte ze, net als ik gedaan had, naar de balie en stelde zich achter de juffrouw die geholpen werd op. Met 2*71 vijftigen gingen we zitten haat-kijken, Dat zou ze wel tpillen", dacht ik. „Lekker voorgaan. Terwijl wij hier zitten te wachten. De enorme potentie van ons ge laden zwijgen maakte de vrouw eerst een beetje onrustig. Zij krab de een paar keer op haar rug. Ein delijk keek ze om en zag ons. „Ik sou er maar rustig me ge mak van nemen", ktcam de oude weer met zijn succesnummer. „We bennen allemaal vóór u." Zijn duim wees als een vonnis. Maar de vrouw keek bikkelhard het-he Ie rijtje langs. .Dat kan toei wezen", sprak ze. „Maar ik staan hier best". Een novum. Ze bleef waar ze teas, hield de spanning er verschrikkelijk in, maar ging niet voor haar beurt- We hadden dus geen reden om te reclameren. Maar je moest zenuwen ais kabeltouwen hebben, om haar staan daar te verdragen Een geweldige persoonlijkheid. Een heldin Maar ik zou niet, voor al het goud uit de Nederlandse Bank, haar man willen zijn. KRONKEL. zich dezer dagen uitvoerig fotogra feren in haar villa ftet tvel: villa. Gewone mensen wonen in huizen, maar carrière-makercjes snellen na verloop van tijd steevast villa's bin nen.) by Rome. Het goede witte dier op haar welgevormde handje is een Coco, de lieuelïngspapegaai. Niet de Dinsdag laten aflopen Zon der te weten dat het record pianospe len verbeterd is! Omdat u er uiter aard reeds enige tijd over piekerde haasten w\J ons u te melden, dat de Poolse orkestleider Jan Korwin Zon dagavond van achter ztjn vleugel op stond na 35 uur non-stop de toetsen bewerkt te hebben. Hij deed dat in Stockholm. Dat haalt, met Ericsson, dus 2 wereldkampioenschappen naar Zwe den, De Anglicaanse kerk is ten strijde getrokken tegen ai te gekke graf- opschriftcn en versieringen in het goe de, oudd Engeland. Zoals daar zijn de wens van een boer, die in het graf monument van 2jjn vrouw de kop van hun meest geliefde koe uitgehouwen wenste te zien: een paardensiager. die een stenen paardenkop op een graf- kruis wil doen plaatsen en het versje, dat een vrouw uit Glaisdale op het «raf van haar vader hoopt te laten beitelen: „We miss him here, we miss him there, we miss dear daddy every where". Sergeant Pravania van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland heeft gisteren een brief van vijf en een. halve meter naar zijn vrouw in de States gestuurd. Hij voelde zich schul dig omdat h|j een hele tijd niet ge schreven had. De brief verzond hij In een grote kartonnen buis. Het epistel De 7l-jarige premier van Rhodesia, Sir Godfrey Huggins. is door Koningin Elisabeth tot „peer" verheven. Huggina ia thans 21 jaar en 358 dagen prémier van Rhodesia, een record voor liet Ge menebest want wijlen Mackenzie King was „tnaar" 21 jnar en 155 dagen pre mier van Canada! o De heer P. Finke. van Kol&t-raat 4 te Zaandam, vierde gisteren samen met afin zusier hun 80-ste verjaardag. Mei. Finke woont in Beek bij Nijmegen en zag er ondanks haar hoge leeftijd hele maal niet tegen op ter gelegenheid van dit feest haar tweelingbroer in het hoec Noorden op te zoeken. Ongetwijfeld vormen zij de oudste tweeling van ons land. 9 Zondag is in een der bekendsta Stockho'xnse restaurants het plafond naar beneden gekomen, juist nadat de laatste man van een bijeenkomst de zaal was uitgevlucht. 150 mensen zalen aan aan een welkontsUtnch voor de nieuwe bisschop Helge Ljunberg. toer» het plafond begon te scheuren'en te rommelen. Men stond haastig, doch «jet in paniek, op om naar buiten te gaan en zag het plafond in zware slukkt-n naar beneden daveren terwijl da laatste gast de gans in slipte. Sis to Carietti (591 uit hos Angeles heeft gisteren een eis tof echtscheiding ingediend Zijn vrouw had een :ok hnnr in stukjes geknipt cn dnt in .rijn pijp tabak gedaan. Sisto werd mUsriijk Mis selijker vindt hij het. dat zij V ren krulletje voor gebruikte, dat 'bi hem indertijd cadeau had gcecvon op hun huwelijksdag. Hij hasvert zijn ets op grond van wreedheid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2