Politiek beeld 11 iet door KWG-besluit gewijzigd Geen kabinet mogelijk zonder de KVP EK magnetiseurs krijgen diploma Luchtbrug over de Waddenzee Explosie landmijn vergt zes doden Verlies van Troelstra-Oord slag voor vele NV V-leden Noodlottige oefening in Suriname 'i Zit wést waster met WELPAFIB Peggy Ashcroft komt hier „Hedda Gabler* spelen PROF. ROMME VERKLAART TE ALMELO: KREMLINS SCHULD Ghina liet twee Amerikaanse gevangenen vrij Mr A. v. Doorninck bestrijdt prof. dr Tenhaeff Met gestolen geld op stap in gestolen personenauto .Genaderaad' verzocht voor in Nederland gestrafte Duitsers mm 3P&, ïj» Mr S. van Oven cassatie pleiter van Berkelse arts Narriman aal zoontje na twee jaar weer ontmoeten Vijf gewonden bij een autobotsing Wapperend autozeil maakte een dode Parlementaire debatten in huiskamer 31 Spaanse boeren in bus verbrand na zware botsing Steeds meer toeristen per bus naar Parijs „Ik houd het meest van Shakespeare Telegrafist won huis maar lot is nog onvindbaar Maandag 28 Februari 19S5 3 (Van onze parlementaire redacteur) ALMELO. De grootste zaal van Almelo was Zaterdagmiddag te klein dm de meer dan 1200 Overijsselse KVP-leden te ontvangen, die de eerste reactie van hun lijsttrekker, prof. mr C. P. M. Romme, op het recente be sluit van de Kath. Werkgemeenschap om in de PvdA te blijven, wensten te vernemen. Hun voorman bekende, dat b|j tevoren had gemeend, dat de politieke gevolgen van zulk een besluit gering, ja te verwaarlozen zouden zijn. Aan de mogelijkheid van een kabinetscrisis ingeval de r.k. socialisten uit hun partij zouden zqn getreden zoals hun voorzitter WHIems had „onthuld" had by, naar zijn zeggen, absoluut niet gedacht Hij vond dat „misschien dom" maar toch ook wel „fatsoenlijk" van zich zelf. Het uitoefenen van een dergelijke druk van „bevriende zijde" bij een gewetensbeslissing als waarvoor de r.k. socialisten stonden, had hij nl. niet mogelijk geacht. Intussen Het hij wel blijken, dat h|j het geestelijk belang van een zodanige beslissing zó groot zou hebben geacht, dat hij daarvoor zelfs een kabinetscrisis als een zaak va» minder gewicht zou hebben beschouwd. Prof. Romme meende, dat in het lieflijke politieke beeld van Neder land. zoals dat kort geleden uit het „meer bezonken beraad" der Eerste Kamer, bij haar algemeen-politieke beschouwingen oprees, nauwelijks wijziging was gekomen. Op 't PvclA- congres bleek wel niet van voldoe ning over het huidige kabinet, maar PIEN jaar geleden zworen de ge- allieerden elkaar, dat zij het mi litarisme in Duitsland tot de laatste tinnen soldaat zouden uitroeien. Gis teren keurde de Bondsdag in Bonn definitief een serie wetten goed, die onder meer voorzien in de herbewa pening en deelneming aan de At- lanttsche alliantie van drie kwart van Duitsland en dit in overeenstem ming met de wensen van diegenen onder Duitslands vroegere vijanden- die men met de verzamelnaam „Wes ten" aanduidt. Geenszins echter mag men dit Westen daarvan een verwijt maken Schuldig aan een ontwikke ling, die door vrijwel iedereen, ook ïn West-Duitsland zelf, wordt be treurd. is de staat, die in het staken der vijandelijkheden in 1945 niet het einde van de oorlog, maar het begin van de mogelijkheid om grote gebie den aa» zich te onderwerpen, zag. Het was de Sowj et-Unie, die. door bet machtsevenwicht zozeer te haren gunste te verschuiven, dat de rest van de wereld er zich wel bedreigd door moest gevoelen haar vroegere bondgenoten noopte tot het nemen van de radicaalste aller mogelijke maatregelen. waar dat diezelfde Sowjet- TJnie, die nu in gehuichelde ver ont waard] ging de Westelijke mogend- hprien von verraad aan de tijdens en ,1. ,i- verloten overeen komsten beticht, aan de zich bedreigd voelenden in vage termen een verlos send vergelijk in het vooruitzicht heeft gesteld, voor het geval deze zouden afzien van West-Duitslands herbewapening dit onder het ge lijktijdig uiten van het dreigement tfat er, na goedkeuring van die her bewapening, met haar niet meer te praten zou zijn en dat de West-Duit sers zelf, indien zij aan het Weste lijke plan zouden meewerken, hun hoop op de hereniging van hun va derland wel konden afschrijven. Maar even waar is het, dat het Wes ten, op grond van de ervaringen uit het verleden, de zo moeizaam ver worven solidariteit niet nog eens op het spel mocht zetten op een con ferentie, die Moskou zou kunnen doen ontaarden in een nieuwe poging tot het zaaien van tweespalt. Boven dien: wanneer Mos kou zich inderdaad zo bedreigd acht door de twaalf ge projecteerde Westduitse divisies, heeft het nog alle gelegenheid te trachten met het Westen tot een ver gelijk te komen, vóór deze divisies zijn gevormd. W7 AT hebben wij te verliezen, in dien wij alsnog het resultaat van een laatste poging om tot een oplossing van het Duitse vraagstuk te karnen, afwachten, vroeg Ollen- hauer, de leider der Westacitse so ciaal-democraten. die tegen de zo genaamde Parijse accoorden stem den, zich af. Het antwoord moet 2ijn: de eenheid van het Westen en de stpyi van Amerika, die alleen de vrijheid van het randgebied, dat west-Europa heden ten dage is, ver zekert. De enige „oplossing", die op het ogenblik mogelijk schijnt, die van een geneutraliseerd, herenigd, ten dele bewapend Duitsland, zou in feite niets oplossen. Het Westen zou ait Duitsland steeds te zwak, de Rus sen zouden het steeds te sterk bewa pend achten. En de daaruit voort vloeiende meningsverschillen zou den de spanning niet verminderen, maar verscherpen. Of het Kremlin de in het recente verleden uitgesproken dreigementen herbewapening van Oost-Duits- land en de vorming van een Oost- europees leger, onder een Russische opperbevelhebber zal uitvoeren, is een vraag, waarop de toekomst het antwoord zal geven. Veel reden tot optimisme is er in dit opzicht overi gens niet. In haar diepste wezen wordt de mogelijkheid van een ver gelijk bepaald door militair-techni sch® factoren. Pas wanneer de Wes telijke mogendheden aan de ene en de Russen aan de andere zijde het niet meer nodig zullen achten, met het geweer aap de voet aan de Elbe te staan, zal de tijd rijp zijn voor een bevrecugende oplossing. Maar daar aan moeten moeizame en tijdroven de onderhandelingen over ontwape ning, of misschien ook wel vindingen die de techniek der oorlogvoering opnieuw revolutionair zullen beïn vloeden, voorafgaan. \Y/' EST-EUROFA behoeft deze tijd van afwachten echter geenszins ongebruikt te laten voorbijgaan. Ge noopt tot militaire en politieke sa menwerking kunnen Frankrijk en Duitsland leren het wederzijds be staande wantrouwen, zojuist ook weer tot uiting gekomen in *t Bonds dagdebat over de Saar. op te geven, veel belangrijker echter nog is, dat deze samenwerking West-Europa zal dwingen tot een samengaan ook op economisch gebied. In het tijdperk der moderne massa-productie zal ons werelddeel slechts als een eenheid gelijke tred met de twee andere gro- ï^,+ecSnor71\sc.ke blokken, Amerika en net So wj et-imperium, kunnen hou- In het zoeklicht de wens tot kabinetswijziging trad evenmin naar buiten. Helemaal on begrijpelijk vond hü dat niet. Ky herinnerde eraan, hoe de PvdA, in de Tweede Kamer voor het algemeen begrotingsdebat, aanvankelijk twee mogelijkheden voor een regerings- combinatie zag. Eén. van de KVP, samen met de protestantse fracties en een ander van dezelfde frac ties met de socialisten.. Door de ver togen van de protestantse fractielei ders Schouten en Tilanus zakte de laatste socialistische illusie echter als een doorgeprikte ballon ineen Ondanks de grote en principiële be denkingen in hun kring tegen het Mandement, lieten zij aldus prof Romme onze vrijheid va» gewe tensvorming onverlet Vandaar dat er op het PvdA-congres één en al bitterheid jegens deze fracties sprak De politieke leider der KVP zei. aan dit ailes te herinneren oodat het katholieke volksdeel de houding der protestantse fracties niet zou ver geten maar óók omdat daardoor was komen vast te staan, dat* een regeringscombinatie zonder KVP niet mogelijk is. Het kon hem, jaren lang voorstander van een brede sa menwerking. oprecht spijten, als de socialistische hoop ten aanzien van de KVP vervlogen zou zijn, hij ge loofde echter, dat het noga! mee viel. gelet op het voortduren van de samenwerking en de tamelijk goede stemming in het kabinet. „Maar," zo voegde hij daaraan, onder daverend applaus toe, „wil men met ons sa menwerken, dan moet men ons ne men, zoals wij zijn en anders moet men niet met ons samenwerken." Hij drong vervolgens aan „op wat meer realiteitszin" bij de socialisten. Zij vergeten z.i. „in trance over de doorbraak" de meest voor de hand liggende dingen. Na hun mooie ver kiezingssucces van 1952, haalde de KVP, nog vóór het Mandement, al weer het grootste stemmenpercenta ge, dat bovendien hoger lag dan de RK Staatspartij ooit heeft gehaald. Een „tikje naar de belachelijke kant" vond hij. dat de Kath. Werk gemeenschap met een „schamel" le dental van een paar honderd perso nen wordt voorgesteld, als bewijs, dat de doorbraak toch maar aardig op weg is. Na omstandig te hebben betoogd, dat de politiek der KW met haar evenwichtige behartiging van de be langen van alle rangen en standen geenszins zo onduidelijk is als de PvdA het voorstelt, kondigde hij ter loops aan, dat zijnerzijds „het poli tieke deel" van het Mandement niet tot inzet van de verkiezingsstrijd van 1956 zou worden bevorderd. „Maar", zo zei hü onder toejuichin gen, „voor zover het hcenwijst naar de opbouw van een Christelijke sa menleving, zal vast en zeker In ons verkiezingsprogram worden opgeno men, dat de KVP zich richt, óók naar het Bisschoppelijk Mandement van 1954". Prof. Romme besloot zijn toespraak met een analyse van de „geestelijke betekenis van de verklaring van de Kath. Werkgemeenschap" - oftewel „het Willemswoord", zoals hij het noemde. Zonder afbreuk te willen doen aan de eisen der Christelijke liefde, meende hij, dat dit „een be sliste scheiding der wegen" inhield Over tragiek daarvan persoonlijk èn voor de Katholieke gemeenschap wilde hij niet spreken. „Maar voor zover het een wekroep inhoudt aan anderen om het Bisschoppelijk Man dement evenmin te volgen, waagt het zo meende hij om méér dan een antwoord nl. om een daad Met klem drong hij er op aan, dat het land van Brabant hierbij een voorbeeld zou geven, als daar op 10 Maart a.s. een „bliksemactie" ter le denwerving van 10 000 KVP-propa- gandisten wordt gehouden, door een „eerste blikseminslag te vormen in de wekroep van Willems c.s.". In Mei volgend jaar nieuw station Amsterdam-West UTRECHT Als alles volgens de plannen verloopt, zal met ingang van de zomerSïenstregeling in Mei 1956 het nreuwe door ir K. van der Gaast ontworpen station in Sloter- dijk voor 't sterk uitgebreide stads deel Amsterdam-West gereed zijn. HONGKONG. Twee Amerika nen, dr Bersohn en mevrouw Ric- kett, een onderwijzeres, die, wegens spionnage veroordeeld, ruim drie jaar in Peking gevangen hebben gezeten, zjju vrijgelaten en gisteren in Hong kong aangekomen, Bersohn bevestigde bij 2ijn aan komst. als spion voor de Amerikaan se geheime dienst in China te hebben gEwerkt. Mevrouw Rickett legde een dergelijke verklaring af. Zij vertelde verder, dat haar echtgenoot nog ge vangen zat, maar dat „zijn misdaden te érnstig waren om op kwijtschel ding van straf te kunnen hopen." Beide vrijgelatenen roemden de goede behandeling, die zij in de Chi nese gevangenis hadden gehad. Op de correspondenten maakten Bersohn en mevr. Rickett een vreem de indruk Zij zagen er gezond uit. doch schenen geestelijk geheel afwe zig te zijn. In Amerikaanse kringen in Hongkong sprak men de vrees uit, dat de elf Amerikaanse vliegers, die in communistisch-China zijn veroor deeld, niet zullen worden vrijgelaten, voor zij hun „bekentenissen" even vlot kunnen uitspreken als Bersohn en mevr. Ricket. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Sinds Zaterdag is Nederland elf gediplomeerde magneti seurs r'dk, maar hun diploma wordt alleen erkend door hun eigen 125 leden tellende vereniging, de NWP, en hun arbeid behoort tot het „onbevoegd uitoefenen der geneeskunde", dat by de wet van 1865 verboden Is. „Vol komen waardeloos" heeft de hoogleraar ïn de parapsychologie te Utrecht, prof dr W. H. C. Tenhaeff deze diploma's genoemd en de uitvoerige rede, die mr A. v. Doorninck Zaterdagmiddag in K, en W. bij de uitreiking hield, was dan ook grotendeels gewijd aan de bestrijding van deze pro fessorale mening. geheel gevuld met verscheidene honderden mensen, die slechts na een nauw keurige inspectie der toegangskaar ten werden binnen gelaten. Het wa ren de leden der „Nederlandse Werkgroep voor practische toepas sing van paranormale begaafdheid" en een aantal sympathlserenden. wat wel bleek uit de bijval, die mr van Doorninck enkele malen tijdens Tengevolge van het ijs is ieder scheepvaartverkeer over de Wad denzee naar de eilanden Ameland en Schiermonnikoog onmogelijk geworden. Van de vliegbasis Leeuwarden af ts daarom een luchtbrug ingesteld, welke door een (rAuster" (midden) en twee ,Domini'-vliegtuigen wordt onder houden. Zaterdagmiddag zijn de vliegtuigen op het vliegveld Bül- lum op Ameland geland met acht passagiers en 150 fep. post. De terugtocht werd aanvaard zonder passagiers doch met 30 kg. post. (Luchtfoto ANP). BERGEN OP ZOOM. Op ver zoek van de Bredase politie kon hier de 19-jarige autobestuurder B. S. uit Amsterdam worden aangehouden, die na een aanrijding te Breda was doorgereden. Bij zijn aanhouding bekende hij tevens, van zijn patroon in de hoofd stad^/ 1600 te hebben gestolen. Hij had daarvan goede sier gemaakt en had er nog slechts 98 van over- Hij had Rotterdam, Deventer, Ensche de en Arnhem bezocht en in laatst genoemde stad de auto, waarin hij werd aangehouden meegekaapt uit een garage waar hij bovendien 234 ontvreemdde. BONN De afgevaardigde der Vrije Democraten, Erich Mende, heeft Zaterdag in de Westduitse Bondsdag een beroejp gedaan op de Nederlandse regering om een her zieningscommissie of „genade-raad" in te stellen van Nederlandse en Duitse juristen, die de straffen aan Duitse oorlogsmisdadigers onder de loupe zou moeten nemen. Mende is geen voorstander van een algemene amnestie van hen, die zich waarlijk aan mensonterende misdaden hadden schuldig gemaakt, maar hij meent, dat bij een recht vaardige strafmaat de buitengewone omstandigheden in aanmerking moesten worden genomen die heer- HHH PARAMARIBO, Zes Neder landse militairen zijn Vrijdag tij dens oefeningen in Suriname om het leven gekomen door het ontij dig ontploffen van een landmijn. Acht militairen werden gewond, van wie vier ernstig. Het ongeluk gebeurde op een militair oefenter rein nabü het indianendorp Matta, ongeveer 65 km ten zuiden van Pa ramaribo. Om het leven kwamen de 25- sten in het laatste stadium van de I ",lt Doetmchem, de 21-jarige tweede wereldoorlog èn dat de mees te gestraften thans tien jaar gevan gen hebben gezeten. Landmacht draagt taak van Marine over in Nieuw-Guinea De Koninklijke Landmacht heeft vanochtend haar taak Sn Nieuw-Gui- nea overgedragen aan de Koninklijke Marine. Het heengaan van de landmacht is niet het gevolg van een mindere waardering van haar werk in de af gelopen jaren, doch andere motieven nebben de regering tot deze maat regel genoodzaakt. ongehuwde sergeant G. Nijland uit Deventer, de 24-jarige ongehuwde sergeant B. van den Born uit Nij- kerk, de 20-jarige ongehuwde sol daat G. R. Westra uit Soest, de 25- jarige ongehuwde soldaat B. Killian uit Haarlem en de 20-jarige onge huwde soldaat H, W. van der Aa uit Gemert. Zwaar gewond werden de 28-jarige ongehuwde sergeant R. Drost uit Apeldoorn, de 20-jarige korporaal J. A. Coumans uit Munster-Geleen (L.), de 20-jarige ongehuwde soldaat R. A. van Eersel uit Amsterdam en de 20- jarige ongehuwde soldaat W. G. Ger ritsen uit Deventer. Lichtgewond werden de 20-jarige ongehuwde soldaat J Linthorst uit Zuidwolde, de 20-jarige ongehuwde (Advertentie l-M.) viekvrlje koudlijm van CETA BEVER (Van een onzer verslaggevers) BEEKBERGEN, Het Troelstra- Oord te Beekbergen bood plaats aan 120 gasten en in de zomermaanden was het altijd volgeboekt. Voor een 2500 vacantlegangers overwegend leden van het NVV en hun gezins leden betekent het verlies van dit huis dus dat zij deze zomer naar iets anders moeten omzien. „Wij beschikken nu alleen maar over het Troelstra-Oord in Egmond aan Zee," aldus de heer H. Korte Jr, een der bestuursleden van het Troel stra-Oord, „en op het moment zou ik niet weten, waar wij onze mensen deze zomer zouden moeten onder brengen. Het is een ramp. Juist deze maand waren wij weer begonnen met de inschrijvingen. Ons seizoen duurt van Mei tot en met September en er is altijd meer vraag dan aan bod." Trouwens, niet alleen om de ver- stoorde vacantie van enkele bonder- I den arbeidersgezinnen is het verlies van dit tehuis een zware slag. Het Troelstrahuis te Beekbergen was het eerste vacantiehuis, dat de Neder landse moderne vakbeweging had op gericht en voor velen gold het dan ook als een symbool van eigen kracht en ontwikkeling. Het kon in 1927 worden geopend, maar de toen al bedlegerige voorganger van de SDAP. naar wie dit oord werd genoemd, kon de opening -niet bijwonen, Wel heeft hij er nog vele malen vertoefd, sa men met zijn vrouw en het was hier, te Beekbergen, dat hij in samenwer king met zijn secretaris, dr H, B. soldaat H, Koenheim uit Tiel, de 20- jarige ongehuwde soldaat H. P. J. van der Horst uit Amsterdam en de 20-jarige ongehuwde soldaat A. de Haan uit Kampen. Van de zes omgekomen militairen, zijn de eerste luitenant P. Bijlstra, de sergeants G. Nijland en B. van den Born en de soldaat G. Westra Zater dag ter aarde besteld op het prote stantse kerkhof en de soldaten JL van der Aa en B. Killian op het ka tholieke kerkhof te Paramaribo. Hindenburg als steuntje Goebbels wou beslist in Gouden Boek HAMBURG. Toen Amsterdams burgemeester, d'Ailly, vorige week tijdens zijn bezoek aan het gemeen tehuis, het „Gouden Boek" van de stad tekende, waarin vele handte keningen staan van beroemde en hooggeplaatste bezoekers, maakte hij een opmerking over de mooie uit gave van dit gastenboek. Een der ambtenaren merkte glim lachend op: „Het gekke is, dat de handtekening van Joseph Goebbels er ook nog steeds in staat. Toen Goebbels in 1933 in Hamburg kwam en het boek doorbladerde, vond hij de handtekening van Paul von Hin denburg, geplaatst in 1926. Goebbels zei: „Ik zal mijn naam hieronder zetten, dan ben ik er zeker van, dat hij nooit uit het G. den Boek zal verdwijnen. De bladzijde waar Hindenburg op staat, zal er zeker nooit worden uitgescheurd." En daarop heeft Goebbels zijn handteke ning gezet vlak onder die van Von Hindenburg. Zo was het Troelstra-bord vóór legcrd, ernstig haa geleden. Juist de brand van Zondagnacht. Wiardl Beekman, het laatste deel van zijn gedenkschriften schreef, tot de dood hem velde voor hij dit werk kon voleindigen. Troelstra had een eisen kamer in dit tehuis, een kamer, die naderhand geheel intact is gela ten, maar die in de jaren van de Duitse bezetting Troelstra-Oord werd toen gevorderd en deed dienst als „Mutterheïm" en daarna, toen de Canadezen er enige tyd waren ge- twee jaar geleden was de kamer op nieuw gemeubileerd. Ofschoon verwacht mag worden dat het tehuis weer zal worden op gebouwd, is het toch niet waarschijn lijk. dat dit zal gebeuren in de oude trant en naar de stiilopvattingen van de in de twintiger jaren geldende Amsterdamse school. Het gebouw was uiteraard tegen brand verzekerd, maar met de herbouw 2al een heel wat groter kapitaal gemoeid zijn dan de verzekeringssom. DEN HAAG. De Haagse advo caat mr S. van Oven zal op 15 Maart voor de Hoge Raad in cassatie op treden als verdediger van de Berkel se arts F. J. A. M. O., die voor het Haags Gerechtshof wegens moord op zijn vrouw tot levenslange gevange nisstraf is veroordeeld. Mr Van Oven die een der meest bekende cassatie pleiters is. zal zich morgen bij de Hoge Raad als verdediger stellen. LAUSANNE Na' maandenlange onderhandelingen heeft ex-koningin Narriman van Egypte toestemming gekregen haar zoontje Foead te zien. Vanmiddag zou ze naar Zermatt ver trekken, waar zij Foead voor het eerst sedert Maart 1953, ontmoeten zal. ARNHEM. Zaterdagavond om half twaalf is op de Velperweg een personenauto, bestuurd door de heer H J. van Z.p in botsing gekomen met een andere personenauto waarbij vijf personen ernstig Verden gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de be stuurder van de eerste auto, die met vrouw en vier familieleden uit Velp de Bronbeeklaan wilde inrijden. Om de bocht te kunnen nemen haaide hij naar links uit. Op dat moment botste een uit de richting Arnhem komende personenauto met grote snelheid tegen zijn wagen, die vol komen werd vernield. zyn rede kreeg. Hij betoogde, dat het diploma slechts wordt uitgereikt na een controle van een groot aantal (minstens 150> kaarten, waarop de betreffende magnetiseurs aanteke ningen over de door hen behandel de ziektegevallen maken en na be studering der ingevulde enquête formulieren (men heeft er 4000), waarop de patiënten zelf over de re sultaten der behandeling rapporte ren. Indien de „Commissie voor on derzoek naar paranormale begaafd heid". waarvan mr van Doorninck voorzitter is, na de controle-periode die twee jaar duurt, tot de overtui ging is gekomen met een goede „ge nezer" te doen te hebben, wordt het diploma uitgereikt. Er moeten dan mmstens honderd patiënten met'suc ces zijn behandeld. Het onderzoek der commissie heeft geen wetenschappelijke waarde, zei mr Van Doorninck. Het is op de uit komsten der practijk gebaseerd. Het diploma, dat slechts twee jaar geldig is, (want men kan de „gave" plotse ling verliezen) dient als een bewijs, dat de bezitter werkt onder contro le van de commissie en stempelt hem tot een bona-fide magnetiseur. Char latans en kwakzalvers kunnen nooit m het bezit van zo'n diploma ko men, zei mr Van Doorninck. Met emge plechtigheid reikte hij de di ploma's uit, waarbij hij iedere ge diplomeerde toewenste, dat hij met zyn „gaven nog lang tot zegen der mensheid zou mogen werkzaam zijn". Naar men weet bestrijdt prof. Ten- «ÜfJ «?,- vjfaarde dezer diploma's, omdat hij de doeltreffendheid der controle ontkent. Men gaat af op de mededelingen der betrokkenen zelf en do patiënten, terwijl de beoorde ling volgens prof.. Tenhaeff door een onafhankelijke en wel medische in stantie 20U moeten geschieden. Daar stelt mr Van Doorninck tegenover dat men de medewerking van medici op hoge prüs zou stellen en men b.v. graag inspecteurs der volksgezondheid bij de controle zou betrekken. Zo lang de medische wereld een enkele uitzon dering daargelaten deze medewer king echter weigert, acht mr van Door ninck de thans gevolgde weg de enig mogelijke. WELDERVANK. Een loswappe- rend zeil met een daarin bevestigde stok van een achter aan een per sonenauto bevestigde tweewielige vrachtwagen, heeft Zaterdag twee slachtoffers gemaakt, waarvan één vrijwel onmiddellijk werd gedood, zonder dat de bestuurder van de auto het ongeluk bemerkte. In Veendam werd eerst de wiel rijder C. K. door het slingerende zeil met stok getroffen. Hij werd van de fiets geworpen, doch kon 2ijn weg vervolgen. Enkele minuten later passeerde de auto Wildervank, waar. nabij het gemeentehuis, de circa 30-jarige ar beider A. D, uit Stadskanaal door de stok in de nek werd geraakt, met het gevolg dat hij direct werd ge dood. De bestuurder werd later aange houden. Radio 7 ATERDAGAVOND en Zondag hebben we in onze huiskamer de debatten over de accoorden van Pa rijs in de V/estduitse Bondsdag van het begin tot het einde kunnen vol gen. En we hebben het betreurd, dat onze omroep nog altijd te weinig gebruik maakt van de mogelijkheden die hij heeft, om de luisteraars in 's lands vergaderzaal te brengen en hen getuige te laten zijn van wat daar door de door hen gekozen volksvertegenwoordigers wordt be sproken De "Westduitse radio en televisie besteden zeer veel aandacht aan wat er omgaat in het par lement. Directe uit zending van belang rijke kamerdebatten kan natuurlijk in be paalde opzichten ge varen met zich bren gen: de politici kun nen er door verleid worden, te veel „voor de tribune" te spreken. Een. tribune, die in dit geval met mil- liocnen bevolkt is. We kregen de in druk. dat dit hier toch niet het geval was en dat het voordeel, het kwe ken van actieve belangstelling voor het werk van het parlement, hier zwaarder woog dan de nadelen. Wij vonden het boeiend de stemmen te horen van hen. die in de Duitse poli tiek zo'n belangrijke rol spelen: het rustige geluid van de „alte" Ade nauer. de pregnante stem van zijn. partijgenoot en waarschijnlijk op volger Von Brentano, die steeds keu rig even het applaus afwachtte; de steeds overslaande, beurtelings fel en ernstig betogende stem van op positie-leider Erich Ollenhauer. Merkwaardig en de debatten ver levendigend is het Bonnse parle mentair gebruik, dat de Bondsdag leden toestaat de deelnemers aan het debat bij wijze van interruptie vra gen te stellen. Ook de Duitse tele visie heeft dit voor West-Europa zo belangrijke parlementaire gesprek onverkort uitgezonden. S-a. MADRID Een en dertig boeren verbrandden levend in een autobus, die tegen een paal vloog en ïn enkele ogenblikken een laaiend© fakkel was. Acht werden zwaar gewond. Tien passagiers en de chauffeur redden zich op hef nippertje. Het ongeluk gebeurde Zaterdag middag tussen Villa Castin en Vogo (N.W -Spanje). De chauffeur reed snel, verloor de macht over het stuur en kon de bus in een bocht niet op de weg houden. Met een zware slag ramde het ve hikel een stenen paal. waarop de beninetanks in brand vlogen en de bus van voor tot achter in lichter laaie raakte. Mensen, die het ongeluk zagen, werden zo opgewonden, dat zij de chauffeur wilden lynchen. De politie ontzette hem en houdt hem nu vast voor een verhoor. PARIJS. Het aantal bezoekers, dat per touringcar de Franse hoofd stad in 1934 heeft bezocht was 386.000 tegen 293.000 in 1633. De hoeveel heid door de Parijse reisbureaux uit gegeven vervoersbewijzen voor de bussen steeg met 32 procent. De stijging van het aantal reizi gers was voor de verschillende natio naliteiten: Engeland 26 pet; België 14 pet; Nederland 39 pet; Luxem burg 30 pet, Duitsland 44 pet, Italië 77 pet en Spanje 20 pet. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „Ik vind Ibsens Hedda Gabler" een fascinerend stuk en mon rol erin opwindend". Peggy Ashcroft, de grote Engelse actrice dte uorig jaar in Den Haag Cleopa tra"speelde ïn de opvoering van Antony and Cleopatra" zei het Zon dagmiddag met een ernstige glim lach, Enkele minuten tevoren was zij met haar gezelschap op het vliegveld geland en ze legde de bos tulpen zorgvuldig neer. Vanavond start het gezelschap in Den Haag voor een Nederlandse tournee van twaalf voorstellingen van Ibsens stuk. Na een herhaling morgenavond volgen Rotterdam (2 Maart), Haarlem (3), Utrecht (4), Arnhem (5), Hilversum (6), Ensche de (8), Deventer (9>, Amsterdam (10 en 11) en Eindhoven (12). Op 14 Maart is Kopenhagen aan de beurt en 16, 17 en 18 Maart treedt het ge zelschap in Oslo op. Peggy Ashcroft, die ondanks haar huwelijk (ze is moeder van twee kinderen), bü voorkeur als „Miss" wordt aangesproken, bekende het meest van Shakespeare te houden: „Romeo en Julia". ..Antony en Cleo patra" en „De koopman van Vene tië" zijn mijn favorieten. Om te spe len, bedoel ik. Ik vind „Hamlet" ook prachtig." Ibsen? „Hij is in Engeland goed bekend, maar niet populair: dat wil zeggen: niet „exclusief-populair". Toch spelen we „Hedda Gabler" al sinds September met veel succes." Michael McLiammoir, de directeur van het Gate-theatre in Dublin, zet te zijn koffiekop neer en. sprak smar telijk „Ja, ik stond gisteravond in Dublin nog in „Hedda Gabler" en z ij (hij betrok de rest van het gezel schap in één vingerzwaai) hebben tenminste veertien dagen rust ge had." Dit kan, omdat deze troep geen bestaand gezelschap is. Hij is slechts voor deze serie opvoeringen samen gesteld en bestaat, naast Peggy Ash croft en McLiammoir, uit George Devine. oud-directeur van de Youn.g en Old Vic, Michael Warre, acteur en decor-ontwerper, en Rachel Kempson. de echtgenote van Michael Redgrave. Regisseur is Peter Ash- more, een vriendelijk roodgebaard man. „Houdt U van Ibsen?" vroegen we McLiammoir, die Iers-spraakzaam, goed geschoren, gemanieureerd en PEGGY ASHCROFT: wordt het liefst met „Miss* aangesproken. dol op koffie is. „I love it,** zei hU. „in Engeland verlies je er geld op, maar je doet 't toch." DEN HAAG. Telegrafist Wim van Schaik aan boord van de „Karei Doorman" heeft aan zyn vader een telegram gezonden, dat niet hij, maar zijn meisje in het bezit moet zijn van het lot van de S.U.S.-loterij. Vader van Schaik is dadelijk naar zijn toekomstige schoondochter, mej. Th. Sluis, gestapt, die onmiddellijk overal gezocht heeft naar het lot, waar een huis ter waarde van 15 000 op is gevallen, doch het waardevolle papiertje ïs nog niet ge vonden. Mej. Sluis wacht nu maar, tot haar verloofde over vijf weken in Rotterdam terug zal zijn. Dan kunnen ze samen nog tot 8 Augustus zoeken. Daarna kunnen zij geen recht meer doen gelden op het woonhuis. Kleuter te Zaandam door ijs gezakt en verdronken ZAANDAM. Zondagmiddag zijn het tweejarige zoontje van de familie V., zijn moeder en grootvader door het ijs gezakt van een vaargeul, die Zaterdagmiddag nog open was ge maakt. Verscheidene helpers slaag den erin het drietai op de kant te brengen doch de levensgeesten van. het jongetje bleken reeds geweken te zyn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2