Vluchtige visie op het MOSKOU van-alle- Revolte der scharrelaars dag Minister Donker wint veldslag om het gratie-beleid mm W» Enkele prijzen Gezondheidsontwerp in Kamer geschorst De idylle IMPRESSIES VANMOSKOU Niet wachten op buiten land, meent regering Motie tegen bewindsman kwam niet ter tafel Voorts... CONTRASTEN IN KLEDING F? Kis SAARGEB1ED Twistappel door Klaas Peereboom GOEDKEURING PARIJSE ACCOORDEN Eve" stoppen met tot Vrijspraak van poging tot vergiftiging Polen laten twee Britten vrij Donderdag 10 Maart 1955 r OSKOU komt gewoonlijk JVI op de krantenlezer af in de vorm van groepen letters als Chroestsjev Ktem l in M al enkow -Prawd a.RodePlein, abstracties,-die men kent als belangrijke punten in de (meestal politieke) - berichtge ving over en uit de Sowjet- Russische hoofdstad. Iets ge heel anders is het Moskou op zich af te zien komen, als men in de Kaluskajastraat staat, op de Krimsky-brug over de Mos- kwa, op het Wosstanïje-plein of in een van de andere hon derden straten of boulevards. In het besef, dat een bezoek aan Moskou voor de niet-Rus nog steeds vrij uniek is, loopt men het gevaar te veel ineens te willen waarnemen. Toen ik voor het eerst mijn hotel uitliep, trachtte ik, met dezelfde oogopslag, op het Sverdlovplein, zo wel de Chinese muur (links) en het Toneeltheater voor Kin deren (rechts, enkele honderden meters verder), als het tegenover me gelegen station, van de Métro te zien. Men moet dat niet te doen. Het kost teveel inspan ning er zijn vrij veel van derge lijke pleinen en Bovendien onder scheidt men te weinig. Zodra men "tJET Saargebied, nog geen 1500 xvierkante kilometer groot, met z!jn 900.000 inwoners, zijn enorme voorraden kolen zijn kleine voor raad ijzer, blijft een-twistappel tus sen Duitsland en Frankrijk. Vier maanden geleden zag het probleem er iets gunstiger uit. Adenauer en Mendès France kwamen toen over een. dat het Saargebied een auto noom staatje zou worden, slechts door een monetaire en douane-unie aan Frankrijk gebonden. Thans echter is wel 'duidelijk geworden, dat de Westduitse Bondsdag dit Saaraccoord enkel en alleen heeft goedgekeurd en dat met een zeer kleine meerderheid omdat Frankrijk dit als voorwaarde had gesteld voor .de ratificatie zijner zijds van de verdragen over het herstel der Duitse souvereiniteit en de Duitse herbewapening. Maar f eenszins zijn de Duitsers van plan. e overeenkomst als voor alle tij den geldend te beschouwen. Sinds 1947 staat het Saargebied onder Frans economisch bestuur; Amerika en Engeland hechtten daaraan hun toestemming, omdat 2ïj Frankrijk's recht op een soort aanvullende herstelbetalingen er kenden. Gezegd dient te worden, dat de Saarlanders daarvan geen schade hebben geleden. Integendeel. Het Saargebied, met zijn vele ko len,'heeft ijzererts voor zijn staal industrie nodig en vindt deze in het naburige Lo tharingen. Omge keerd is de zwa re industrie van Lotharingen aan gewezen op de Saarkolen. Verder produceert het Saargebied bij lange na niet vol doende levensmiddelen, om in de behoeften van zijn inwoners te kun nen voorzien; Frankrijk, met zijn grote landbouwoverschotten, is de aangewezen leverancier. Het gevolg van deze omstandigheden is, dat het Saargebied onder het Franse eco nomische regiem, een aanzienlijke welvaart geniet. Daarbij komt dan nog, dat Frankrijk, uit welbegre pen eigenbelang, alles heeft nagela ten, dat onder de Duitssprekende Saarlanders extreem-nationalistische gevoelens zou kunnen wekken. Het is onder deze omstandighe den begrijpelijk, dat de overgrote meerderheid der Saarlanders het denkbeeld, dat het Saargebied niet Duits of Frans, maar „Europees" zou zijn, indertijd met vreugde be groette, Maar de.situatie is aanzien lijk veranderd. Weliswaar spreekt ook de thans in discussie zijnde overeenkomst van „europeanise ring"; maar terwijl deze onder het oude project der Europese Defen siegemeenschap inderdaad realiseer baar scheen, lijkt het erop, alsof het woo:.'d in de zoveel losser ge knoopte Westeuropese Unie niet veel meer dan een leeg begrip kan zijn. De vrees, dat het Saargebied het object zal blijven van opge zweepte nationalistische gevoelens aan beide zijden van de Rijn, is daarom maar al te gerechtvaardigd. En slechts een werkelijk Europese integratie zou daarin een verande ring ten goede kunnen brengen. In het zoeklicht SMniBiMni echter minder ambitieus is gewor den en de ooglenzen zijn bijgedraaic. zodra men (na enkele dagen pas) enigszins vertrouwd is met het stadsbeeld, gaat men beter observe ren. Het gevoel voor nuance wordt niet langer gestoord. Ik heb dit wat uitvoerig neerge schreven, omdat ik een ervaring heb gehad, die me een indicatie gaf voor de manier, waarop kijk-werk tijdens een kort bezoek aan Moskou moet worden verricht. Tijdens dezelfde eerste keer, dat ik het Métropole- hotel verliet zag ik links óók nog een brede stroom Russen op mc af komen Ze kwamen uit de richting van het Lenin-museum. bogen langs het hotel, om daarna een aangren zende boulevard in te lopen. Ik keek en besloot, dat ik een donkere, som bere. zich steeds vernieuwende groep mensen waarnam, die eender ge kleed waren en over vrijwel dezelf de gezichten beschikten. VERSCHILLEN T ATER corrigeert - men dit Later ■'-' ziet men'hoe langer hoe subtie ler verschillen. Eerst de grote: de zo uit een roman van Dostojevsky weg gelopen Rus naast een contempo raine landgenoot met gleufhoed en aktentas. Ten slotte: het verschil in de kleur der laarzen, de openge werkte damesschoen naast de met bont bekroonde overschoen,de di verse soorten jassen, mantels, hoe den. hoofddoeken en handschoenen, Kortom, een gevarieerd kleuren- en vormenbeeld. Men heeft echter niet het idee, dat men nauwlettend de West-Europese mode volgt. Die indruk krijgt men Vervult» vhii p»g- 1 horden van monsieur Poujade boze woorden weerklinken tegen de Joden, die het natuurlijk weer hebben ge daan. AT moet men van het geval zeggen? Misschien zullen ve len. buiten Frankrijk er-eén bewijs in zien van de verstoktheid van dat land en van het aan nihilisme grenzende individualisme van een deel van zijn inwoners. Toch oordele men niet te haastig. .De vraag kan name lijk gesteld worden, waarom de schar relaars te hoop lopen op dit ogenblik en waarom ze het a] niet eerder heb ben gedaan. Het antwoord moet lui den, dat zij uit hun bestaan van zo veel mogelijk verdienen met zo weinig mogelijk scrupules zijn opgeschrikt door de andere geest, die geleidelijk over de Franse landouwen is gaan waaien. Verbetering van het belas tingstelsel, maatregelen tegen het al coholisme, het zou hun leven in zijn grondslagen aantasten. De tegenaanval van monsieur Pou jade lijkt'nogal wat, maar Frankrijk is geen Duitsland en monsieur Pou jade is geen Hitier. Op het ogenblik regeert te Parijs het kabinet-Faure, dat zijn ontstaan goeddeels dankt aan ongerustheid over Mendès-France' hervormingsstreven. Maar dit streven is niet dood, en het zou kunnen zijn, dat het optreden van de Poujade* horden er per slot van rekening meer goed dan kwaad aan doet. Dit optre den kan het zijne bijdragen tot de toch al krachtige overtuiging, dat er iets grondig mis is. En hoe wijder verbreid deze overtuiging, hoe groter de kans op de doortastende maat regelen, die Frankrijk nodig heeft. ook niet als men in hetBolshoi- theater zit. Zowel in de 2aal, als tij dens de pauze in de gangen ont moette ik, qua kleding, mensen die me enigszins deden denken aan de bezoekers van. een S.D.A.P.-vergade ring waar ik, als klein jongetje, aan de hand van m'n vadernaar toe mocht. Troelstra sprak toen. Ik be greep er wel niets van; maar „Mor genrood" werd's avonds om een uur of acht erg móói gezongen en om me heen zaten stijfjes, maar fat soenlijk geklede socialisten. PRIJZEN VER de prijzen in Moskou kan v ik slechts zeer summiere in lichtingen geven. En dan nog onder het voorbehoud, dat ik in vele -gé vallen over de kwaliteit van de ge prijsde artikelen geen oordeel heb. lUijuiwiiimiauiasiiuiimimiBUirnimRsiiLmnHr.iiBfunminnmrasriiL'iDittftiii; De kwaliteit leek me over 't alge meen goed; Hier volgen, enkele door mij geno teerde prijzen, met daarnaast in gul dens vermelde prijzen van wel in soort, maar uiteraard niet in kwali teit geheel vergelijkbare artikelen in Nederland Bontmantels Benzine {v. bedrijfsleven) 6 pasfoto's Wit brood, 400 gram Stadion (belangr. wedstrijd) Kinderdriewieler Bontmuts Noren met schoenen Schouwburg (goede plaats Moskovitch zt Peugeot) Pobjade (ir Opel Kapt) Z-I.M. Chevrolet) Taxi 3500 m. (geschat) Japonnen Sokken Heren-pyama Televisie-toestel Kam Dameshoed Kristallen cognac-stel Kristallen bonbonschaal Kinderschoenen(rubber zool) Kinderschoenen (leren zool) Herenschoenen Aluminium keteltje Stofzuiger Een zeer willekeurige reeks, zoals men ziet. Vóórdat men deson danks conclusies wil gaan trek ken. is het misschien wenselijk eerst kennis te nemen van enige lonen: Ongesch, arb, 40O— 800 roebel per mnd. Geseb. arb. 1200—1500 le kl, arb. 2000— Ingenieurs, artsen, vergelijkbare vrije beroepen 3000—4000 De huur bedraagt 3 a 5 pet van het inkomen, deelde men mu mede, de belasting 12,5 pet van het inko men. Roebels 12000—20000 0.65 10 1.05 535 90 66—450 70—225 35 8000 16000 41000 U 451—540 8.70 70.80 2700—3400 820 148.40 420.60 184.20 15.50—57.50 26.70—60 90—350 28.30 500—650 Guldeens 70—2000 0.38 1.90 D.19 1.50—7.50 26 35 55—93 6507.50 6850—7650 B470 10470—11770 1.80 2560 2—5 12—20 495—1395 0.10—4 7—60 150 20 9-19 13—20 10—80 2—15 80—280 WINKELS GOED VOORZIEN HE zogenaamde vrije markten be- zocht ik ..niet, een aantal win kels wel. Mijnindruk was, dat zij goed voorzien waren. Dit geldt ook voor het zeer grote, zeer ouderwetse warenhuis Goem, aan, het Rode Plein, waar ik, voor de eerste en laatste maal. mensen in de rij zag staan voor 'damesjaponnen, die naar men mij meedeelde' toen zeer schaars waren. Moskou is ech ter een bijzonder grote stad, en een bezoek van een week omvat ook daar slechts 168 uren. (Advertentie IJd.) Mannen die „gezien" zijn preferen BRYLCREEM Iedereen zie: er graag welverzorgd uit. Daarom wordt Bryicreem door meer mannen gebruikt dan enige andere halr* dressing t-r wereld. Neem de proef en zie zelf hoe pi acht IgRlan- zend.^hoe keurig ..In vorm** Uw haar de hele dag blüft. Mas- seer elke dag met Bryicreem: de heil zame bestanddelen houden Uw hoold» huid frt.i en vrij van roos. Geen droog, stug baar meer I 's werelds meest verkochte hcirdressing County Laboratories Ltd., Stanmare, England - J acq. Hot N. V., Amsterdam DEN HAAG. De regering is van mening, dat met de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de Parijse accoorden in de Staten- Gcneraal niet moet worden gewacht, totdat dezü goedkeuring zowel in Frankrijk als ln Duitsland door alle hiervoor noodzakelijke organen Is gegeven, zegt zij ln haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer- Zij acht zo nauw mogelijke samen werking tussen de gelijkgezinde Europese landen onderling, en tussen deze landen en de landen van het Westelijk halfrond, een levensbelang van de Westerse wereld, van Europa en ook van Nederland. Waar supranationale samenwerking niet mogelijk blijkt of waar zö niet nodig is moet naar het oor deel der regering intergouvernemen tele samenwerking worden nage streefd. Maar internationale samen werking is een middel, het is geen doel op zich zelf, zomin als supra nationale samenwerking een doel op zich zelf is. De regering deelt nog mede, dat zü zich tijdens ae besprekingen te Lon den in beginsel bereid heeft ver« klaard een verklaring af te leggen, dat zij van het recht tot het vervaar digen van ABC-wapens (atoom-bac teriologische en chemische) afstand zou doen. Toen echter het afleggen van zulk een verklaring niet nodit bleek om de besprekingen tot een goed eind te brengen, is zij daartoe niet overgegaan. Zij beschouwt die bereidverklaring thans als vervallen. (Advertentie LM.J ...die goeie Virginia, die iedereen pakt! Met zeldzaam fraaie auto-reproductiës voor de liefhebbers. DEN HAAG, „In al de onderdelen van mijn beleid, waarover dat ook loopt, streef Ik er steeds naar, de mens niet uit het oog te verliezen. Maar als minister van Justitie heb Ik tenslotte tot taak en ik ben bereid deze, hoe onaangenaam zy soms ook moge zijn, te vervullen omdat ik haar noodzakelijk acht te zorgen voor de gerechtigheid en voor bescherming van de samenleving.'' Aldus ongeveer het indrukwekkend slot van het meesterlijk pleidooi door minister Donker gevoerd, nu hü voor de.zevende keer sinds 1952 zijn gratiebeleid had te verdedigen en te verklaren. KAMER Hij deed dit even uitvoerig als, krachtig, %vat zijn argumentatie be treft. Ook en juist in verband met de kritische beschouwingen, hieraan in het Nederlands Juristen Blad door prof. tnr Langemeyer gewijd als mede naar aanleiding van het daar op aansluitend adres, van de acht hoogleraren, deskundigen op het ge bied van het strafrecht. Vermoede lijk heeft men in het bijzónder de betekenis van die kritiek en de daar aan door sommige senatoren^ zóals prof. Diepenhorst (AR) en mr Witte man (KVF)ge wijde aandacht, bewogen om nog maals in den bre de het vraagstuk van 'de grotiëring te behandelen, Te recht kon hij mr Witteman toevoe gen, dat er nu toch waarlijk geen plaats meer was voor de bewering, dat de Kamerle den niet voldoende in staat waren de problematiek van het gratiebe leid te beoordelen. En terecht merk te hij ook op, dat het langzamerhand welletjes is. Het telken male weer bespreken van deze aangelegenheid heeft geen zin meer, is bovendien ongewenst met het oog op de naast betrokkenen zelf, bij wie aldus al tijd maar weer nodeloos onrust ver- oozaakt. Nadat de minister in het begin van dit deel van zijn betoog op goede gronden had vastgesteld, dat „een ondubbelzinnige meerderheid" in de Eerste Kamer aan zijn kant. bleek te staan, daagde hij aan het slót van zijn rede mr Witteman. uit, thans toch wel met een motie voor de dag te komen om aldus ten langen leste dit soort debatten af te sluiten- Maar begrijpelijkerwijze had genoemde së. na tor hiervan niet terug. Hij kon im mers op zijn vingers natellen het met een tegen het gratiebeleid van de minister gerichte motie te zullen afleggen. En uitgedaagd om nu eens (Advertentie LM.) Ontsmet Beheel veilig O* ilekenwa»- Gratis leuk plastic speelpopje in elke flesl duidelijk te zeggen, wat het halve woord was, dat" voor de minister als goede verstaander voldoende moest zijn, bracht hij het niet verder dan de verklaring, dat zijn fractie het nog maar steeds niet eens kan zijn met het gratiebeleid van de tegen woordige minister van Justitie. Dat was alles, Daarmee kwam onbetwist baar vast te staan, .dat minister Don ker deze parlementaire veldslag glansrijk had gewonnen. Trouwens, mr Witteman tapte ln twee de aanlEg uit een heel ander vaatje dan ln eerste instantie. Zelfs erkende hij. dat zijn merkwaardige plan inzake de 5 Mei-viering in zoverre wijziging be- j hoefde, dat toch ook het „op jaren stel- i len" van de politieke delinquenten met 1 levenslang eigenlijk beoordeling van geval op geval geboden zou zijn. Nadat met aantekening van het communisti sche „tegen" de begroting van Justitie was aangenomen kwam mr Witteman. hetgen voor diens sportiviteit pleit, de zegevierende bewindsman by wijze van gelukwens de hand drukken, overleg van hem met de Kamer over het gratiebeleid, zoals mr Witteman dit had bepleit, geen plaats is. De senator kreeg itt verband met 2ijn pleidooi voor Paul van Kempen, aan wie naturalisatie is- geweigerd o.m. te horen, dat men hier te maken had met een geval van iemand, die zich kenne lijk liet lelden door de gedachte, dat voor hem het vaderland daar is, waar hij op een bepaald ogenblik zijn be langen ziet. Daarbij kwam nog, dat die nu weer zo op het Nederlanderschap gebrand zijnde dirigent in de bezettings tijd ten onzent enige weermachtscon certen had geleid. Tol besluit zij vermeld, dat de vraag of de door de Orde van Advocaten vast gestelde stage-verordening wel houd baar was. onbeantwoord bleef, aange zien de minister het onjuist achtte hier op thans in te gaan, nu deze kwestie nog Irf onderzoek is. v. R. CAIRO. Egypte heeft bij de Ara bische Liga en bij Libye geprotes teerd tegen de benoeming van een Iraakse generaal tot opperbevelheb ber van de strijdkrachten van Libye en het zenden van een Iraakse mili taire missie naar dat land. AMSTERDAM De rechtbank heeft de 56-jarige vroegere sigaren winkelierster J. T. W„ thans in Hil versum, doch tot kart geleden in Amsterdam woonachtig, vrijgespro ken van de haar ten laste gelegde poging tot vergiftiging met oxaal zuur van een jong echtpaar, dat bij haar inwoonde. LONDEN. De 61-Jarige Brit Stephen Greenwood heeft telefonisch uit Lodz (Polen) meegedeeld, dat hij cn zijn 58-jarlge broer Fred, Dinsdag zijn vrijgelaten na een ge vangenschap van bijna drie jaar in Polen. Zij waren in September 1952 fcot vijf en zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld op grond van „hun be langstelling voor bepaalde ideolo gieën", De Greenwoods zijn in Po len geboren en bezaten een fabriek in Lodz. Bijzondereom- standigheden Tegenover de beschouwingen van pro fessor Langemeyer en diens hooggeleer de supporters stelde minister Donker, dat er zich onder de politieke misda digers thans een bezinksel van levens langen bevindt, op zijn minst op één lijn te stellen met zeer ernstige gewone misdadigers. Met dit verschil dan nog, dat eerstbedoelden hun misdaden veelal honderdvoudig of nog meer hebben ge pleegd. De opvatting, dat de oorlogs- en bezettingstijd als zulke bijzondere omstandigheden moesten gelden, dat zij tot grotere mildheid dienden te leiden, noemde de minister wel heel beden kelijk. Die omstandigheden leggen juist op iedere burger een grotere verant woordelijkheid, gelfjk de goede Neder landers ook aanvaard hebben. Dit is een andere kant van de zaak. waarvoor men ook wel eens aandacht hoorde te heb ben. Een beroep op speciale omstandig heden is trouwens dikwerf mogelijk: de gifmengster die haar man vermoord heeft, deed zulks wegens de bijzondere omstandigheden, dat het juist deze en niet een andere man was. Achtereen volgens toonde minister Donker glas helder aan. dat noch het beroep op de sterkere beveiliging tegen ontvluchting van de politieke delinquenten, noch hei feit, dat er kort na de bevrijding ern stige, ongetwijfeld hogelijk te laken, mishandelingen hebben plaats gevonden zij het in heel wat mindere mate gelukkig dan soms wel is voorgesteld als argument voor grotere mildheid tegenover de groep, waarop hy het oog heeft, ook maar enigermate hout snijdt. Verder viel er evenmin iets steekhou dends in te brengen tegen zijn door mr Cammelbeek (PvdA) gedeelde opvat ting, dat er staatsrechtelijk voor een Vervolg van pag. 1 meatie op. En uit de toelichting van dokter Mol bleek duidelijk, dat hij voor de particuliere organisaties een „overwegende rol" verlangde. Juist deze toelichting wekte de argwaan van de minister op. De woordvoerder van de KVP bracht de minister hulde voor zijn helder betoog en zei, niet voor deze onder te doen in waardering voor het werk, dat de openbare gezond heidszorg verricht. Maar ja, daar was nu eenmaal zijn principe! Hij ont kende helemaal niet, dat er op het ogenblik heel prettig wordt samen gewerkt tussen allerlei overheids. en particuliere instanties maar hij wenste de garantie te hebben, dat die sfeer er ook in die nieuwe or ganen zou komen. In dezelfde trant spraken de liberaal Zegering Had- ders en de a.r. dominé Fokkema, Uit hun vertogen bleek- intussen toch wel meer waardering, dan zij in eer ste aanleg hadden tentoongespreid. Alleen de C.b. woordvoerder v. d. Wetering poogde zijn oude stelling te handhaven, dat de gemeentelijke gezondheidsdiensten de particuliere organisaties veelal naar het leven staan. Zijn dupliek begon minister, Suur- hoff dan ook met hoopvol te con stateren, dat er nu toch wat meer overeenstemming was gekomen. Op nieuw drong hij er bij de Kamer op aan het wetsontwerp niet te wijzi gen. „Het élan van de gezondheids zorg." zo meende hij, „berust toch op de wens om de lijdende mensheid te dienen en niet op het verlangen om zichzelf te laten gelden." Maar ook dit beroep was vergeefs. Dokter Mol zei onomwonden, dat er geen sprake was van toenadering. Hij handhaafde zyn amendement. En zo kon de rood-aanlopende minister aanschouwen, dat het door KVP, AR, CHU, WD, SGP en KNP werd aan genomen, Het kan nu met de Gezondheids wet lang gaan duren! D E nachtploeg ging net de fabriek L/ in toen de journalisten eruit kwamen. Even raakten we in, het Kdthe Kollwitz-tafereel der grauw geklede mannen, die het vuur van de hoogconjunctuur aan moesten houden, terwyl de /tad sliep, maar hu. het hek bo:id de directie-secretaris ons weer ween, tot een fraai bouquet je verslagge vers, die na de rondgang door ae nieuwe vleugel, in het café zouden worden gedrenkt. „Wat nu zo aardig is in ons be drijf, dat is de geest onder het hele personeel, van hoog tot laagzei ae directiesecretaris, toen we t» 3* clubfauteuils zaten. fleemt u alstu blieft een sigaar heren, ze staan er voor. Kijk wij doén wat voor ae mensen. Wij laten het niet bij dat loonzakje. Wij proberen hun hele leven onder onze hoede te en het te veraangenamen. En dat wordt gewaardeerdJa ober, zet u. het blad hier maar neer. En nog wat zoutjes, graag. O, er zijn na tuurlijk altijd ondankbaren. Maar door de bank hier, meneer Goud- vast, van onze personeelsafdeling, kar.'het tt eigenlijk het best «er- tellen..-.'* Hij wuifde het woord naar een kleine ronde heer, met enorme wenk brauwen en de trekpoppetjes-my. miek van een figuur uit Gogol. Zijn pa had indertijd, bij een bezoek van de prins aan de stad, zijn hele gevel met menie beschilderd om te pro testeren tegen wantoestanden in ae machinefabrieken. Het stond An ae memoires van een SDAP-heuige. „Er is veel veranderd', zei de zoon vroom. Vroegertn de jaren van de oude meneer Henri en van meneer Frits, waren er nog wel eens wrijvingen met de mensen. Maar tegenwoordig...." Een lach kwam als een zonnetje op uit zijn onderkinnen, „Tegenwoordig begrijpen we el kaar', sprak hy simpel, „Kankeraars zijn er natuurlijk altijd dat spreekt. Maar het gros van de mensen is tevreden. En met recht, heren. Want neem onze cantine. De mensen kunnen daar een warme maaltijd krijgen, voor zes en twin tig cent. Aardappels, Viees, Een móói stuk vlees, heren. Jus. En groenten. Het is zeer smakelijk. Ik eet het zelf meer dan eens. En weet u wat nu het mooie is?" „Ja, het zelfde maar weer. ober zei de directiesecretaris, „en toaar blü«en die zoutjes, eigenlijk „Het mooie is", persisteerde de heer Goudvast Junior, als het bord leeg is en zo'n man heeft nog trek„ dan gaat hij gewoon naar de ga mellen toe en ze scheppen hem «oor diezelfde zes en twintig cent een tweede keer op." -- „Wéér vlees", riep een klein jour- nalistje, meegesleept. Hy hiela wan «lees. denk ik.. ,jVou nee. niet twee keer vlees zei de heer Goudvast. met een kuis lachje, of hem een oneerbaar voor stel werd gedaan. „Maar aardappels. Groenten Jus. Volop hoor. En neem onze gezéllige avonden. Lou Bandy hebben we hier méér dan eens ge had. En de Wama's. En Charles op de bal. Allemaal uitstekende attrac ties, nietwaar? En neem de goed kope kolen...." We zaten allemaal verlekkerd te knikken, of we óók een beetje zin kregenom in die fabriek te komen werken. Terwijl de ober de glazen Tpeer eens vol deed, kwam de por tier aanstappen, boog zich over de schouder pan de directie-secretaris en sprak eerbiedig: „Telefoon voor u, meneer" De man werd Iijktoli en zette zyn glas haastig neer „O jéé dan is vader dood", sprak hij. „Hij'kwakkelt al lang. Ik heb niemand gezegd, dat ik naar dit café zou gaan, dus, se bellen de stad voor me af. Nóu, dan hoef je niet te vragen.'..." Hij stond op. Stemmig keken we hem na. Iedereen had 2yn glas neergezetwant drinken, in het aan gezicht van de dood, leek ongepast. Met glazige oogjes wachten we zwij gend, tot hij terugkeren zou. Het duurde evenToen wipte hij plot seling, als een duveltje uit een doosje te voorschijn, keek de heer Góuduast aan en zei, met een klein ooild gebaartje; „De nachtploeg staakt." Ik kon mijn lach niet meer hele maal inslikken; Achteloos zei hij in mijn richting: „Och, het is niets by- zonders, hoor. We hebben iets nieuurs ingevoerd, waardoor het werk wat sneller gaat En dat wil len ze niet.. Eu zakelijk, tot de heer Goudvast; „We moeten er heenJij ook. Je moet met ze praten." Toen ze weg waren zei de ober: ,JJe rest is voor eigen rekening, heren." De idylle lag aan stukken KRONKEL. Magische kunst? Eert geraffineerde foutv- true?... „Kinder spel" zegt Johnny Harris uit Scotstowrx bij Glas gow, een. welgedane kleuter van neg en maanden. Och ja. je moet je wel wat con centreren. en als het' een erg stijf touw is valt het «iet mee. Maar kijk het ligt aan de muziekAls die maar goed is, dan lukt de rest ook wel. Wanneer dat touw. eenmaal kronkeltstop je je trompet maar rustig in je broekzak. Natuurlijk, zijn er ook wel eens ogenblikken van teleurstelling. Zo'n touw krijgt er wel eens genoeg van om maar steeds in ae houding te blyuen staan. En als je dan negen maanden bent en je hèbt je sterk geconcen treerd, dan wordt het voor je zenuwen wel eens te veel. m „Een schending van de openbare zeden". Zo noentóe de procureur-gene raal,tn Rome de benen van de beken de Italiaanse filmster Sophia Loren. Het blad „Hoogspanning" dat een foto van de 20-jarige Venus iri een gewaag de pose opnam, hod daarmee, volgens de justitie de spanning te hoog opge voerd. De meisjes in Japan zijn op het ogenblik langer en gevulder dan voor de oorlog. Dit constateert het Japanse ministerie van Onderwijs. De oorzaak? Vermoedelijk de emancipatie van de Japanse vrouwen na de tweede wereld oorlog. Maar zeker weet men het niet. 'Binnenkort kan men in de Partjse métro allerlei koele qn verfrissende dranken bestellen. Nu heibovengronds verkeer sleeds moeilijker wordt in de Franse hoofdstad, wil de directie van de métro het ondergronds reizen xo aantrekkelijk mogelijk maken. Tegen de zomer hoopt men de twee mllUoen verwachte reiziger* ook Iets warms aan te bieden. Nog een cïgarettenberieht. In het plaatsje Cumberland gaven de brand weerlieden het volgende verslag van een brandje op het dak van een ver laten huls: Een vogel bracht ccn. smeu lend dgarettenpeukje naar zijn r.est, waardoor het in brand vloog. De schade valt moe".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2