...1 Regering en ACOP aecoord over ambtenaarssalaris Andere bonden wijzen overeenstemming af Onbezonnen Leuvense studenten dringen vechtend stadhuis binnen m Ambulance kreeg geen voorrang van politie Oir schot organiseert tweelingencongres Schoolstrijd ontaardt in ril? Voorts Woningnood is minder groot^ meer spanning loön-prijsverhouding Dodelijk zieke moest wachten - hoewel de pastoor er tegen is - Huidgenezing PRINSTUNGI m ons Voor paren nog kans in Tilburg Eén Nederlander bij overstroming in N. Z. Wales.omgekomen ,Aruba'doet Colombo niet aan-bemanning stelt ultimatum Poujade brengt Frans kabinet in gevaar Gaat Churchill in April heen? SAS over Pool naar Tokio: 24 uur korter ONDERWIJZERSEXAMEN RESA- HILVERSUM PUBLIEK OORDEELT: Raad aan Duitsers: Geen bezoeken aan Nederland rondom 5 Mei >rf]ag 19 Maart 1955 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Onderhandelingen tussen de regeringsdele gatie en organisaties' van overheidspersoneel hebben Vrijdag na maandenlang overleg geleid tot een compromis, dat voor de regering en de Algemene Centrale van Overheidspersoneel aanvaardbaar was. Vier andere organisaties van overheidsper soneel, t.w. de katholieke en de protestants-christelijke centra les, het Ambtenarencentmrn-en.de Centrale .van Hogere Rijks ambtenaren, hebben echter verklaard voor dit compromis, geen verantwoordelijkheid te kunnen aanvaarden. Voor het lagere overheidspersoneel van de laagst geclassificeerdewerkman tot en met de adjunct-commies A., die volgens dé door de regering in het najaar gedane voorstellen geen enkele verhoging zouden hebben gekregen, betekent de thans bereikte overeenstemming een verhoging variërend van rësp. drie cent per uur t.e.m. f 14.50,per maand; i C ...v..-A-. Dit resultaat is gevolg.van het feit, dat de centrales van overheidsperso neel in November hebben geweigerd verantwoordelijkheid tc aanvaarden voor een door de regering gewenste denivellering ten behoeve van hogere ambtenaren, indien de regering niet bereid was ook de inkomens van het lagere overheidspersoneel te verhogen. Tijdens het .laatste, deel van de onderhandelingen viel e.cbter het aanvankelijk gesloten blöc van de centrales van overheidspersoneel uiteen, toen de vier centrales, die zich thans afzijdig' houden, een be langrijk sterke verhoging van' de salarissen van hoger overheidsper soneel voorstelden, en daaraan kop pelden een eveneensbelangrijk ho gere verbetering van inkomens van het lagere, overheidspersoneel. Het een nbcfc het ander werd ver antwoord geacht door de Algemene Centrale van Overheidspersoneel, die voor sterkere verhoging van de inkomens van hogere rijksambte naren, dan de regering had voorge steld, geen aanleiding- zag, en die de mogelijkheid tot belangrijke ver betering van de inkomens van-lager overheidspersoneel niet door ex treme eisen in gevaar wilde bren gen. Dit gevaar zou allerminst denk beeldig zijn 'indien de regering het parlement toch niet op "steun van de centrales zou kunnen wijzen. Zeer onlangs diende de ACOP een eigen compromis-voorstel in, dat gematigder was, dan dat van de vier andere bonden, maar dat be langrijk verder ging dan 't tot den toe laatste voorstelvan de rege ring. De regeringsdelegatie liet we ten, dat in dit ACOP-voorstel wel een basis voor overeenstemming lag. maar dat zij de cijfers niet aanvaardbaar achtte. De vier ande re centralesstelden bij die gele genheid echter, dat zij overeen stemming uitsluitend mogelijk acht ten op cijfers, die in ieder geval de verdienste moesten hebben 'ho ger te liggen dan het AGOPrVOor- stel. >De onderlinge strijd was toen immers al hoog opgelopen! Het resultaat is -geweest,1 dat de regeringsdelegatie gisteren zich be reid verklaarde tot een verdere te gemoetkoming die het midden hield tussen haar laatste voorstel en dat van de ACOP. Op dat voorstel hebben ACOP en regeringsdelega tie overeenstemming bereikt. De vier andere centrales weigerden -hiervoor de verantwoordelijkheid. Verwacht wordt dat de regering thans op korte termijn voorstellen in de geest van het compromis aan de Tweede Kamer zal doen. Waar schijnlijk is echter., dat Dinsdag reeds by - de behandeling., van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kemer dé moeilijkhe den onderwerp van bespreking zul len gaan vormen. De kosten van de extra verhoging, waartoe de rege ring zich thans heeft bereid ver klaard, - zijn nog niet precies te overzien. Toen de regering in haar jongste belasting-voorstellen op ba sis van haar toen gedane voorstel len een schatting deed, raamde, zij dertig miHioen. Verwacht wordt dat de bereikte overeenstemming dit bedrag tot 40 a 45 millioen zal doen oplopen. De verhogingen, waarover thans tussen de regeringsdelegatie en de ACOP overeenstemming is bereikt zien er als volgt uit: 1 Lonen van werklieden in de toongroepen 1 en 2 worden ver hoogd met 3 cent per uur. 2. Aan werklieden in de toon groep 1, die op 1 Januari'j-1.'het ma ximum hebben bereikt, wordt na een. twee of drie jaar een toeslag toegekend van resp, 1. 2 en 3 cent; 3. Lonen van werklieden in. de toongroep 3 worden met 4 cent ver hoogd. 4. Vaklieden, ingedeeld in- de toongroepen 4, 5 en 6, krijgen een lóonsverhoging van 5 cent per uur. 5. Overeenkomstige verhogingen worden verleend aan ambtenaren tot en met de rang 'van schrijver 8,00 per maand, en voorts tot en met commies A met 14.50 per maand. Al deze groepen zouden vulpens de oorspronkel ijke regeringsvoorstellen, generlei verhoging hebben gekregen. Voor de hogere ambtenaren, aan vankelijk fileer, het voorwerp van de regeringsbemoeiingen, wordt de nivellering van Maart 1951, als volgt gedenivelleerd: 1. Hoofdcommies 10.96 p. m.; 2. Hoofdcommies- A 19.08 p. m.; 3. Referendaris 23.32 p.m.; 4. Administrateur 28.62 p.m. 5. Administrateur A .31.27 per maand, De voorstellen der vier bonden, die zich thans afzijdig hebben ge houden, gingen voor deze groep be- langrijk hoger, namelijk tot 2.6 pet van bet schaalsalaris. Voor dé rang van referendaris zou dit bijvoorbeeld een verhoging van ongeveer ƒ40.- .p.v. de thans toegekende' ƒ23.32 hebben betekend. Na het overleg in de Centrale Commissie vóór -' Georganiseerd Overleg in. Ambtenarenzaken van gisteren is ditoverleg thans geheel afgesloten. Bij de vier centrales die aan het resultaat hun goedkeuring hebben onthouden, heerst ernstige ontstemming. Reeds beeft bet hoofd bestuur van de Rooms Katholieke Bond van Overheidspersoneel een buitengewone bondsvergadering bij een geroepen op 30 Maart.in „Kras- napolski" in. Amsterdam, om ver slag uit te brengen en zijn beleid te verdedigen. _Deze onderhandelingen zfln zonder twijfel de moeizaamste geweest-nit de geschiedenis "van het Georgani seerd Overleg In Ambtenarenzaken maar alle ontstemming b\j de „vier centrales, die zich thans onthouden, ten spijt, zyn de resultaten van deze onderhandelingen, dat het lagere overheidspersoneel een salarisverbe tering heeft verkregen, die. oploopt tot 2.9 pel, terwijl aanvankelijk niets in het vooruitzicht was ge steld. en de eerste voorzichtige tege moetkoming van de redering ver volgens nietmeer dan één-pet in hield. ,,/.C f Hoewel deze regeling is getrof fen voor het rijkspersoneel, zal zij van onmiddellijke en overeenkom stige invloed zyn op de lonen van gemeentelijk en provinciaal over-, heidspersoneel. {Van onze correspondent) HAARLEM. „Een chauffeur van een ziekenwagen heeft niet uit te maken of hij voorrang heeft, dat doet de verkeerspolitie." Aldus de officier van Justitie in het requisitor waarin hij tegen de 33-jarige chauffeur P.-S- uit Lisse drie weken hechtenis eiste en ontzegging van de rijbevoegdheid voor-twee jaar. Deze chauffeur was op 16 Mei van het vorig jaar met een ambulance wagen tegen een het verkeer rege- V«rvolj{ van I ROOSEVELT was optimistisch in 1945; maar was heel 'Amerika niet optimistisch? Was heel Amerika niet 'bereid, gunstig over de Kussen te denken, en was heel Ame rika, niet geneigd, meteen aan alles wat als kolonialisme wérd beschouwd, een einde te maken? Er wordt 'nu gezegd, dat de republikeinse minister van Oorlog Sdmson zozeer met Roo sevelt van mening verschilde;maar afgezien van het feit, dat hij in het meningsverschil toch geen reden voor aftreding vond; moet worden vastge steld, dat Eisenhower, de huidige president, Roosevelt altijd krachtig heeft gesteund in diens houding je gens de Russische bondgenoot. De Westelijke landen hebbengeen reden, zich achteraf bijzonder te ver heugen: over de besluiten van Jalta; maar het ware onjuist en bovenal on historisch, hiervan Roosevelt en de Amerikaanse democraten verantwoor delijk te stellen. Als Roosevelt zich heeft vergist, dan heeft hij dat -mede gedaan, doordat het hele Amerïkaan- se volk zich heeft vergist door te ver trouwen op eert betere gezindheid hij de Russischeleiders dan dié in wer kelijkheid aanwezig was.En "deelden niet millioenen Europeanen het opti misme'van Roosevelt? -V Dit alles zal de geschiedschrijver later nog wel eens behandelen.De publicatie van de stukken op dit ogenblik achten wij betreurenswaar dig en onbezonnen. lende wachtmeester van de rijkspo litie opgereden. De chauffeur kwam met een zware zieke de man had een maagperforatie van de Keu kenhof en had om voorrang ge vraagd omdat de patiënt zo snel mo gelijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. „Het was een kwestie van minuten", had. de dokter gezegd. Op het verzoek van de chauffeur zou de wachtmeester hebben gezegd: „Daar heb ik niets mee te maken." waarna S. heel langzaam was door gereden om de politie-agent van zijn haast te overtuigen. Dit zlnde de politieman niet en bij had hierop het portier opengerukt en het contactsleuteltje uit het dash board gehaald. Er volgde'een proces verbaal, waarmee ongeveer zes a zeven minuten waren gemoeid; daar na mocht de ziekenwagen doorrijden. De chauffeur was in hoger beroep gekomen, op het vonnis van de Haar lemse kantonrechter, die hem ver oordeeld had tot 75 gulden boete en tot intrekki; g van hèt rijbewijs voor de tijd van drie maanden. Uitspraak 31 Maart. (Van een onzer verslaggevers) OIRSCHOT. Pastoor De Wiés heeft bezwaren tegen het tweeiin- gencongres dat hier in,. Mei zA wor den gehouden, niettemin zijn de voorbereidingen in nolle gang en het feest gaat door. Er hebben zich al 300 tweelingen aangemeld voor het congres, dat van 19 tot en met 22 Mei plaats vindt. Zestig ervan komen uit het buitenland (Oostenrijk, Duits land, Engeland België en Frankrijkf. de rest is Nederlands. - Dit vertelde ons vanmorgen de 29-jarige heer J. Louwers, secretaris van de sport- en ontspanningsver eniging „Orion". Deze vereniging be staat dit voorjaar vijf jaar en dit eerste lustrum is de aanleiding tot het feest, dat Oirscflot op de voor pagina's van binnen- en buitenlandse pers moet brengen. „Dat lustrum -is maar een smoes je." zegt de heer Louwers ronduit, „wij willen een gróót feest maken omdat Oirschot naam moet/krijgen vóórdat ..het geïsoleerd."komt te lig gen als straks de nieuwe weg .'Til burg—Eindhoven klaar, is, want die loopt er omheen." Nu, op de medewerking van de. ge meente kan hij rekenen. Burgemees ter Steger (erevoorzitter van ..Ori on") zegt dat zyn dorp 8000 in woners zich uitstekend leent .voor representatieve, gebeurtenissen. Oir schot is beroemd om zijn schilder achtigheid en. geliefd als een plaats waar men van een jaarvergaderinc meteen een gezellig dagje kan ma ken. De markt met zijn.kastanjebo men is een prachtig decor en er is veel land 'ijk Brabants schoon in de omgeving. Vendelzwaaiers, volksdan sers en boerenkapellen kunnen dat decor nog verto- 'Ven. „Het was een geniale gedachte van die Lou wers," zei burgemeester Steger. Het tweelingcncongres is maar een deel van de feestvreugde. De Boes- mans komen om met hun ballon op te stijgen en er komt een wedstrijd in modelvliegtuigsport. Maar de tweelingen zullen wel de meeste aan dacht opeisen.. Weet u, wie voorzitter wordt van de jury? Ger Greyn, de gemeente secretarisvan het Limburgse plaats je Grevenbicht, die twee jaar gele den het vrygezelleucongres organi seerde. Een jury moet er namelijk zijn, want er. zijn prijzen aan dit con gres verbonden; een prijs voor de muzikaalste tweeling waarvoor de gebroeders Steiner uit Linz Oos tenrijk) een'goede kans maken; zij bespelen samen zestig muziekinstru menten een prijs voor de oudste tweeling (er hébben zich al boven- zestigjarigen aangemeld); een prijs voor de tweeling uit het verst ver wijderde land, een voor de minst ge lijkende tweeling, en een prijs, (de hoofdprijs) voor het stel dat tot Europa-tweeling van 1955 zal wor den uitgeroepen. f Advertentie IMJ Hutdzuiverheid - Huidgezondheid 'Es puiitj» ««rdrogsn doOf P w f o I o sd „Dat kunnen evengoed twee vrouw tjes van tegen de zeventig zijn als meisjes van twintig," zegt de heer Louwers. Op de vraag waaraan de Europa-tweeling moet voldoen, wil hij echter geen antwoord geven, want dat houden de organisatoren geheim. Terwijl de voorbereidingen In vofie gang zijn komt ineens het bericht van de bezwaren van pastoor De Vries; "Welke die bezwaren zijn weet niemand precies; "Wij vroegen het hem en hij antwoordde: „Dit past niet in de Oirschotse gemeenschap" Meer wiide hij ér niet van'zeggen. Naar ons is gebleken bestaat er ook van medische zydé belangstel ling voor dit congres: men heeft na melijk nog nooit kans gezien om zo'n groot aantal tweelingen bijeen te krijgen en wil nu proberen van de gelegenheid gebruik te maken om de geneeskundige kennis omtrent twee lingen te vergroten. {Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Prins Tungi van Tonga is een bijzonder massale man, maar desondanks straalt de welwil lendheid hem van 't gelaat Niet voor niets heet het lieflijk Zuidzeegebied, waar hU wonat. Friendly Islands of Vriendschapseilanden. De prins' is niet alleen zoon van een even kolossale vorstin, troonopvolger, minister-président en lid van zijn parlement, hij is ook president van de grootste (staats-) onderneming en in die functie kwam hij naar Nederland om een schip te zoeken, een kustvaarder, bestemd voor coptavervoer. In Tonga bestaan geen-' politieke partijen. Iedere man, zo zegt prins Tungi, is zijn eigenpolitieke partij. In binnenlandse zaken is Tonga ge heel zelfstandig, maar de buiten landse zaken, laat het door Engeland; waarvan de Vriendschapseilanden protectoraat zyn," waarnemen. Dat spaart het geld voor een buitenlandse dienst uit, verklaart prins. Tungi. De prins heeft gisteren een Bezoek gebracht aan de Koningin.s We zijn, zo zei hij, door oude banden aan uw land gebonden, al merkt men daar niet zoveel meer van sinds Abel Tas man ons gebied ontdekte, De prins keert binnenkort w terug om zich o.a. te wijden aan zijn liefste sport: het duiken met de speer naar tonijnen. TILBURG. Binnenkort zal dé gemeenteraad van Tilburg weer dis-; cussiëren over het probleem van de vrijende paartjes. Het ligt in de "be doeling van. de commissies, die deze .kwestie hebben onderzocht,: de raad. voor te stellen de betreffende ver ordening zodanig uit te breiden dat alleen zij strafbaar zijn, dia zich-op "aanstootgevende wijze ouhouden op openbaar terrein. drie'arriveerden .elf jyy-y r ririrj door communistisch- Zj\J IrJJ Ei 1\ China uitgewezen n personen met een VADER personen met 'n KLM chdrtervliëgtuig.' op .Schiphol; Het zyn hoofdzakelijk Wit- Russen, die in 1927 wit Rusland vluchtten en -thans in rood-China geen bestaan meer kunnen, vinden. Zij reisden verder naar verschillen de Europese landen. Grootvader en grootmoeder bijvoorbeeld gaan mei hun dochter en haar. kinderen, Alexander (6mnd.) en Vera (2*/t jaar),' door naar Zweden, De vader van de kinderen, werd gedrongen naar Rusland terug te keren. {Van onze correspondent) f- BRUSSEL. In Leuven, waar het verzet van de Vlaamse studenten te gen de onderwijswetten van de Belgische regering i» 'geconcentreerd, is het gisteren tót ernstige relletjes gekomen, toen een groep studenten tegen het middaguur kans had gezien hef in het stadhuis gevestigde politiebureau binnen te sluipen, het dak te beklimmen en daar onder klaroenstoten een spandoek te ontrollen waarop geschilderd stond: „Weg met Collard". {de minister van Onderwijs. Bed.). In het stadhuis-.ontstond een. groot gevecht, waarbij, een agent werd ge wond,'en dat eindigde met .de arres tatie van veertig studenten. Intussen kwamen buiten van alle hoeken en gaten studenten uit de nauwe straat jes gerend, die uitkomen op 't plein voor het stadhuis. Onder het ge schreeuw: ,JIet stadhius'in.-'t stadb huis in" werd een poging;gedaan het gebouw te bestormen. De politie zag echter kans het binnendringen van nog meer studenten, te beletten, maar de massa buiten was zo groot, dat er van een schoonvegen van het plein, geen sprake kon zijn. 'n Tram. werd tot stilstand gedwongen en van alle .kanten, met rotte eieren- bekogeld. Een "onbemande pohtiejeep werd. omgeworpen, en. een... gestruikelde agent moéstzijn- revolver trekken om,, zijn aanvallers, te.Tatén .terug deinzen.' Aan deze toestand kwam snel een., einde'., op hét ogenblik dat de gealarmeerde mobile brigade van. de rijkswacht te Brussel de stad bin nentrok en de straten schoonveegde. Verscheidene charges werden nog' uitgevoerd door de politie en er weid zwaar gevochten. Tientallen studenten'zijn gearresteerd, en. voor zover thans bekend, zijn er vijf ge wonden naar het ziekenhuis ge bracht. Tijdens de bezetting van het stadhuis hebben enige studenten- kansgezien in een werkplaats, waar het- vijftiende- eeuwse - beeldhouw werk dat het stadhuis van Leuven siert werd gerestaureerd, dit te ver nielen. In Leuven is door de.'socia- - listische burgemeester een verbod van samenscholing uitgevaardigd. DEN HAAG. -r De heer J, L. Krefft is de 'enige Nederlandse im migrant die tijdens de recente over stromingsramp in Nieuw Zuld-Waies is omgekomen. De Nederlandse Im migratie-attaché in Canberra heeft gisteren in een telegram aan de Commissaris voor öe Emigratie me degedeeld, dat het onwaarschijnlijk is dat meer Nederlandse slachtof fers zijn te betreuren. De .verbindingen met het rampge bied-zijn weer hersteld,waardoor, .men een overzicht- heeft gekregen van de aangerichte-schade -en het aantal "slachtoffers. De materiele schade die aam eigendommen van verscheidene Nederlanders werd aangericht is aanzienlijk. HELSINKI. De „Aruba" zal niet naar Colombo varen doch doorsto men naar een nog niet bekende ha ven, zolang de bemanning wenst te werken. Dit is gisteren bekend ge worden. ..De bemanning heeft .gezegd niet verder te gaan dan de Nicobareti (ten N.W. van Sumatra). Wil kapi tein Heriry Bjorksten verder gaan dan zal de bemanning het schip ver laten. Uit deze wending in de zaak kan blijken, dat de Re-Be rederij alies op alles schijnt, te zetten de lading toch in communistische handen, te spelen.-: Gisteren zou de .Aruba" zich300 mijl ten. Westen van Colombo heb ben bevonden, zes dagen varen van de Nicobaren. Bjorksten weigert ieder antwoord op telegrafisch'aan hem gestelde vragen van de :pers over. zijn positie. PARIJS. De regering van pre mier Faure wordt, hoewel z{j «og geen maand oud is, in haar bestaart bedreigd door de actie van de „Pou- jadisten", kleine zakenlieden die pro testeren tegen het systeem van con trole op Je belastingontduiking. Faure, die vannacht met z(jn rug te gen de muur vocht; gaf de Nationale Vergadering op ernstige toon te ver staan. dat h(j zou aftreden, indien hij in deze kwestie een nederlaag leed. Tijdens het debat bleek, dat de meerderheid der Afgevaardigden bereid was aan de eisen tot herzie ning van het controlesysteem te vol doen. Slechts door - de vertrouwens kwestie te stellen, gelukte het Faure. een week respijt voldoende voor de behandeling van de Farijse ac- coórden over de Duitse bewapening in de Senaat In deze zaak te krij gen^; v. Overigens ontsnapte Faure giste ren nauwelijks aan een nederlaag in de Saarkwestie. De Gaullisten eisten een onmiddellijk debat en slechts met de grootste moeite slaagde de premier erin dit tot 30 Maart te doen uitstellen. LONDEN. Churchill zal over ongeveer veertien dagen aftreden als de bestaande plannen In vervulling gaan schrijft de conservatieve „Daily Expres" en beroept zichdaarbij op een weilingelichte zegsman in "West minster. - In de eerste week van April, zo meent het blad te weten, zal' Chur chill zijn ambt van premier aan Eden overdragen. Sir Winston zal dan het land verlaten om de Paasvacantie op Sicilië door te brengen. KOPENHAGEN. Begin volgend jaar zullen Douglas-machines van de Scandinavian Airlainss Systeem een geregelde dienst gaan vliegen ScandinaviëTokio via do magne tische Noordpool met tussenlandin gen in Fairbanks en Alaska. Van Alaska zal men zonder stop vliegen naar Japan vla de Aleoetén en de Xcerillen. De vliegtijd van de voor deze nieu we lijn te gébruiken DC-7 machines is 24 uur korter dar» wanneer zij'de „oude" route via Bangkok en' Hong kong zouden nemen. Twee en. vijftig in plaats van 76 uur! Het besluit tot het/openen van deze dienst werd gisteren door de directie van het. S.A.S. bekend gemaakt. Nu de dienst van Kopenhagen naar Los Angeles via de pool zulk een- succes blijkt, durft men het aan. een vol gende, nog opzienbarender, stap te doen. (Advertentie IM.i'. De korfsie en voordelfgsle opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus].: 7")E man, die het café verliet, groet- mij, struikelde over de mat stootte zijn schouder tegen -de deurpost en liet zijn hoed vallen. Het was een boeiende reeks. Pas aan zijn misnoegd hoofdschudden, zag ik, dat het Kriiit was, wantjwintig jaar geleden, toen hij met mij in dezeljde kantoorzaal zat, kon hij nèt zo„kij ken en nèt. zo schudden, als kij de inktpot weer eens over zijn broek had leeggestort of door een noodlot tige openzetting der ramen, al onze papieren uit het pand liet waaien. Kruit was onhandig geboren in Delfzijl. Hij schijnt daar een. stille jeugd te hebben gehadwaarin hij opschoot tot een dier onaanzieTÜijke jonge mannen, van wie nu nóótt eens iets valt. Veel zeggen deed hij van nature niet, -maar a Is'hij een aardige, vrij blijvende opmerking maaktekeek iedereen geprikkeld op en werd er „hoezo?" gevraagd. Gek eigenlijk, want bij Nicasie, die de hele dag vrijblijvende opmerkin gen om zich heen strooide, deden we dat nooit. Hij was Kruit's tegenpool een grote, zwierige jongeman, die goedkope pakken droeg of ze duur waren, en onophoudelijk de schlagers van het seizoen neuriede. Zijn kwie ke gestalte bewoog zich goedgeolied door onze zaal .Er -werd altijd tegen hein gelachen en juffrouw Mies, dte op een hoge kruk bij het raam, aan statistische curven tekende, was er al aan gewend dat hij haar, in het voorbijgaan, even speels op de bil tikte, een lief gebruik, dat een eigen plaats gekregen had, in haar niet zo fleurig meisjesleven. Die bii-tik deed het Kruit aan. Want hij was verliefd op juffrouw Mies al jaren. Het mooie gevoel zat in hem opgesloten als een te klein behuisd geheim, dat er uit wil de, maar hij sprak de verlossende waarden niet. Alleen aan zijn ogen kon je het zien. Hij had naïeve, blau we ogen, die, als Nicasie. zijn tik weer eens in het voorbijgaan had toegebracht, lang en vurig, bleven rusten op de plaats, -waar de attentie wasneergekomen. Op een lentemiddag gebeurde het toen. Het was mooi, pril weer buiten en Kruit had het kantoor verrast, door te verschijnen in een smetteloos over hemd met Schillerkraag, een voor zyn doen ongewoon wufte dracht, dte hem honende opmerkingen kost te. Terwijl de vogels buiten.kwetter, den dat we gek waren om onze jeugd, aan die enge schrijfbureaus;, nog langer te verknoeien, keerde Kruit terug van een bezoek aan het fonteintje, waar gulzig een glas water had genuttigdBij de rug van juffrouw Mies gekomen, bleef hij na- denkend staan. Ik zag het vreselijk initiatief als een gezwel ineens open breken. Evén keek hij schattend naar zijn mikkende hand. Toen liet hij zijn tik neerkomen op de lang gedroomde plek. Het was te hard. Als door een adder gebeten, keer de het meisje haar hoofd om, paf hem een spontane ooTvijo en riep: „Maar meneer Kruit is U soms krankzinnig geworden?" Eh meer tot ons, by wijze van rethorische vraag: „Wie doet er nü zó-iets?" Niemand riep: Nicasie doet het dagelijks". Want we voélden fllZe- maal fijn aan, dat het onvergelijk- baar was. Nicasie wist te tikken. Maar van Kruit viel het niet. Hij had misgetast en stond diep verslagen in de zaal, net so misnoegd met het hoofd schuddend over zichzelf, aU in dat café, toen na at die tegenslag <5ók nog zyn hoed viel. 7/ .VA V KRONKEL DEN HAAG In de-pas gehóu den opinie-peiling van het NIPO werd de vraag gesteld wat de re gering dit jaar het eerst zou moe ten opknappen. De antwoorden opdeze vraag waren: Woningnood oplossen 35 pc't; Lonen en prijzen, levenstandaard omhoog,' evenwicht tussen lonen en prijzen 'verbéteren, loonsverhoging, lonen verbetéren 24 pel; Pensioenen verbéteren, staatspen sioenen, ouderdomspensioen, voor ouden van dagen, zorgen 12 pet; Belasting verlagen, belastingpoll- tiek, verlaging van. de .sociale. las ten .10 pet; - Dijken versterken, zéegaten dich ten; zorg watersnoodgebieden 4 pet; Hogere levensstandaard voor de middenstand, kleine .zelfstandigen ook. kindertoeslag 4 pet; De vorige keren, dat het NIPO deze vraag stelde, was het percen tage, van de mensen, dde de wo ningnood als het belangrijkste pro bleem zagen.' nog hoger, zoals de volgende .cijfers aantonen: Mei 1952 44 pc<; November 1953 41 pet; Maart 1954 47 pet; Nu 35 pet; De spanning tussen lonen' en prij- zijn lijkt weer toe te nemen. Dit onderwerp behaalde in voorgaande, onderzoekingen;de volgende cijfers: Mei 1952-ll;" pet; November 1953 19 pet; Maart 1934 13 pet: Thans wordt het weer genoemd door 24 pet; istii-'ipjironiiiifliiiiiiisiiiiiiiBM aiiójiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffiiiininiffli raw (Van onze correspondent) BONN. Het in Dusseldorp ver schuilende blad '„Der hllttag"geeft in een correspondentie uit Amster dam aan Duitsers, die van plan zouden zyn; in de ti[jd tussen 1 en 10 Mei een bezoek- aan Nederland te brengen dc raad. hun reis uit te stellen, aangezien zij in die dagen onaangenaamheden zouden kunnen ondervinden. Het bericht, zegt: „Óp: 5 'Mei is het tien jaar geleden dat Nederland aoor de geallieerden militair werd bevrijd.Deze bevrijdingsdag zal in héél Holland grootscheeps gevierd worden; Overal zullen optochten worden gehouden door destraten van steden en dorpen, en daarbij zal het wemelen van als mensen- met Jodensterren, concentratie kampgevangenen en SS-soldaten vermomden," Donderdagavond hielden twintig Britse „Pearlies", leden van de selec te kring der pirelmoerdragers, wier kleding by voorkomende, feestelyke gelegenheden geheel met parelmoer is versierd, een bijeenkomst in de woning van de duke of Sussex te Haggerston (O.-Londen), waar zij optraden voor de t.v. Het batig saldo van hun optreden komt ten goede aan de koop van t v.-toestellen voor patiënten van het Metropolitan Hos pital. Op de foto drie parel-moe ren": mevr. Mabrice, mevr. J. Mar- riot en meur. Pinaud (o.l.n.r.), In Wales is een dorp met een naam zo lang als de hoofdstraat: Lianfair- pwllgwynfiyJlgogerychwjTRdrobwmiant ysiJiofiogogoch. Die trilogie staat b.v. ook voluit op het naambord van het sta tion (als u het heeft uitgelezen Is u al bij het volgende station) en de L. h'ers zijn er zeer trots op. Een Welshman heelt ons eens verteld, dat het zoveel betekent als kerk-by-de-brug-bij-de- beek-by-de-oude-eik, of iels dergelijks» Moot. Maar nu: nu heeft de ..Daily Mir ror" een ingezonden stuk gepubliceerd, waarin een ellendige ketter bweerd, dat de oorspronkelijke naam van Llan- fair oorspronkelijk slechts 20 letters be vatte. doch dat een. olijke 18e eeuwse schoenlapper ter plaatse met en foefje die hele lange naam officieel geboek staafd had gekregen. Voor znn tijd ging de rit niet verder dan lianfalr- pwlIgwyngvlL De reactie hierop is een golf van woede ln het dorp. waar alle kerkbrug- beekoudeetkers zeggen, dat het laster en schande is en die ingezondenstukken- vent maar eens naar het dorp moet ko men om zijn portie te halen. Overigens, de Engelse uitspraak van de naam is ongeveer zo: klan-flre- pooih-gwin-geth-go-Berlth-kwfn-droob- le-klan-dlssllco-go-go-gok. want Welsh is een heel moeilijke taal. die voor een leek klinkt als je reinste Russisch. Over Russisch geschreven: In Rus land hebben ze een nieuwe manier om van de wolven af te komen. Daar schi®. ten ze de dieren, op de Donstrppe va»- ult vliegtuigen. De „sportmeesters" Modelefsky en Safronof hebben de*» week ln drie laag-by-de-grondse vluch ten 12 kanjers van wolven neergelegd. Of men dan schiet met geweren of met tnltrailleurs werd er door Radio iloskou niet bij verteld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2