Voorjaarsweer lokte velen naar de Hoek Felle brand teistert coaster Mirach-N Het Nederlands Trio in Aula van Boysnans Als U bedenkt dat LI Blue Gillette in zo'n practische dispenser kunt kopen, zonder enige verhoging van prijs, vraagt U zich af waarom U nog steeds de ouderwetse verpakking koopt. Voorzichtig met prognoses van economische experts Thee en Sympathie: niet sterk „Kortenaer" maakte in '41 Hongaars schip prijs ieMSNS Jacht van Onassis aan de Parkkade De heer P. Goosen ten grave gedragen ONTSLAGEN BU HET M.O. ffmmmmmm HSPpSSSwf- AGENDA Noordhollands Kanaal versperd door een gezonken schip Dr HIRSCHFELD WAARSCHUWT: Grote impulsen tot welvaart komen van andere zijden Rotterdams Toneel Bondsteam oefent Chelsea 11 Mei in Amsterdam Ex-chef Duitse contraspionnage vrijgelaten Detroit wijdt week aan Rotterdam „De Zaaiers naar Venetië? ANTWERPS INGENIEUR: Waterstand Schelde zal hoger wórden Belgische reactie op toespraak van prof. ir J. Th. Thijsse Gecompliceerde zaak voor Hoge Raad Zwitserse firma eist schadevergoeding Twintig Russische zeelui krijgen asyl in VS Atoomduikboot maakt proefvaart met Congresleden Maandag 21 Maart 1955 3 s* <r<- Museumstukken Rotterdam ruilt met Neuchatel Het Museum voor Land- en Vol kenkunde kan een ruiling aangaan met het Ethnografisch Museum te NeuchateL Het Rotterdamse museum krijgt daarbij 01 voorwerpen uit Por tugees Angola en staat 24 uit Indo nesië afkomstige stukken af. De laat ste kunnen zonder bezwaar worden gemist, omdat stukken van tenminste dezelfde kwaliteit aanwezig zijn. Aan de raad is gevraagd met de ruil ac- coord te gaan. Sinds Zaterdagavond ligt het motorjacht „Presidente Vargas", dat eigendom is van de Griekse scheep vaartmagnaat Onassis, gemeerd aan de Parkkade. Het fraaie schip/ dat zeker plaats zal kunnen bieden aan een honderdtal passagiers, trok Zondag bijzonder veel bekijks. Wie raakt zo langzamerhand niet de kluts kwijt? Dan weer valt er een flink pak sneeuw, dan weer koestert ons een steeds sterker wordend zon netje. Nog steeds is het parool: „het kan vriezen of dooien", maar toch leek het weer van gisteren een veel belovende voorbode van de lentedie vandaag ötthons volgens de ka lender haar intrede doet. la de stad was het gistermiddag opvallend druk en ook de Noorderpter i» Heek van Holland had het aanzien van een druk bezochte boulevard. „De parkeerplaatsen in de Hoek waren al weer aardig vol en de eigenaars van de terrasjes, vooral die met een plaatsje achter beschuttend glas, maakten goede zaken. Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag op Crooswyk het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer P. Goosen, in leven eigenaar van hotel „Regina" aan de Spoorsingel. Tevoren leidde ds M. J. C. Vis ser in de Kapel een korte rouw dienst Naar aanleiding van de tekst 2 Cor. 5 1 sprak hy woorden van troost tot de familie. Namens de collega's sprak hier na de heer M. Koning, die de loopbaan van de heer Goosen in herinnering bracht. Begonnen als kok, nam hij kort voor 1940 hotel Schneider op de Hoogstraat over, dat in. de oorlog werd verwoest. Na het bombardement opende hij hotel Regina, toen nog slechts gevestigd m één pand, welk hotel hij met grote wilskracht heeft gemaakt tot wat het nu is. Ook enkele vrienden voerden nog het woord, waarna de kist, bedekt door een schat van bloemen, werd uitgedragen. Aan de groeve sprak de zoon van de overledene een dankwoord, waarna ds Visser met het bidden van het Onze Vader de plechtigheid besloot B- en W. stellen voor aan mej. dr J. J. van Dullemen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag te verLnen als directrice van de H.B.S. voor Meisjes aan de Mecklenburglaan. Eervol ontslag zal eveneens wor den verleend aan de heren W. H. Houweling en L- C, Buurveld, lera ren aan de Van Oldenbarnevelt HBS, A. J. p. Reijntjes, leraar aan de Dalton HBS Van 't Hoff, C. A Geluk, leeraar aan de Willem de Zwijger HBS, en W. F. de Jong, le raar aan middelbare scholen. .t- Een felle, hardnekkige brand op de kustvaarder Mirach-N heeft Zondagmorgen vroeg voor ettelijke tienduizenden guldens schade aan gericht. Dekken en scheepshuid van bet schip, dat bi? Niehuis en Van den Berg aan de Waaldyk (Mid den kous) ligt, werden ontzet en en kele hutten brandden uit. Twee le den van de bercepskem van de brandweer moesten in ziekenhuizen een zunrstofbehandellng ondergaan: zU kregen het te kwaad door de dikke rook. De oorzaak van de brand, die om ongeveer zes uur uitbrak, is onbe kend Brandweerlieden vertelden dat hun blussingswerk ernstig werd béihoeilijkt door de ontzettende hit te die het vuur verspreidde. De brand begon in de hut van een stuurman, die echter zelf niet aan wezig was Het was uiterst moei lijk om de brandende ruimten onderdeks te benaderen Het meest effectief bleek de straal te zijn die een brandweerman direct in de hut van de stuurman kon brengen, nadat men hem aan een touw over de railing had laten zakken, tot hij door een patrijspoort naar binnen kon kruipen. Tal van blussers moesten zich ge ruime tijd van zuurstofmaskers be dienen wilden zy het vuur benade ren. Het waren adjunct-hoofdbrand meester J. A Bruinse en brand wacht C. J- Geervliet die het te kwaad kregen door de zware rook. De eerste werd in het Zuiderzie kenhuis behandeld, de tweede in het Coolsingelziekenhuis. Met twee neveistralen en drie grote stralen heeft de brandweer T? EN piano-frio bezit krachtens zyn samenstelling niet die volko men klankeenheid van het strijk kwartet en zelfs werken voor deze combinatie door meesters geschre ventonen dit in hun compositorische ontwikkeling en uitdrukkingswijze meer dan eens. VOOR HEDEN Toneel: Groote Schouwburg: 8 uur: „Hippo danst", Haagsche Co- medie. Muziek: Grote of St Janskerk Schiedam: 7.30 uur Matthaus Passion, Rotterdamsch Philharmonisch Or kest en Koor mm.v. Corry Bijster, Annie Hermes, Heinz Marten, Lau rens Bogtman, John van Kesteren, Leo Ketelaars. Films: Arena: dag. 2, 7. 9.30 De purperen vlakte; Capitol: dag. 2, 7, 9,15 Apache; Centraal: dag. 2, 7. 9.15 De drie Musketiers; Cineac: 9—5.15 uur nieuws, enz.; dag. 5.30, 7.45, 10 Verloren in een wereldstad; Colos seum: dag. 2, 7, 9.15 Het grote spel; Harmonie: dag 2, 7, 9.15 Satan's Pa radijs; Lumtère: dag. 2.15, 7, 9.30 From here to eternity; Lutusca: dag. 2.15, 7, 9.30 uur „08/15"; Luxor: dag. 2, 7, 9.30, De droomfontein van Rome; Monopole: 2, 7, 9, Abott en Costello „De Waaghalzen"; Passage; dag. 2, 7, 9.15, Maarten Luther; Prinses: dag. 2.15, 7, 9.30. Gangsters zonder genade; Rex: dag. 2, 7. 9.15, Willy en Joe van compagnie „O"; 't Venster: dag. 2, 7, 9.15, Verraad; Victoria: dag. 2, 7, 9.15 Geeft dat kind een kans. Tentoonstellingen» Museum Bosnians: Dag. 10—5 uur: Engelse landschapsschilders - Beeld houwwerken en tekeningen van Ma rino Marini Venetiaanse prent- kunst van Jacopo de Barbari tot Tie- polo. Rdamse Kunststichting: 105 uur Tekeningen en litho's van Henk de Vos werken van Foujita; His torisch Museum: 10—5 uur Geschie denis van Rotterdam; Bouwcentrum: 95 uur Diverse tentoonstellingen; Museum voor Land- en Volkenkun de: 105 uur Het leven van de Es kimo's; Kunstcentrum Groothandels gebouw: 11—17 uur Werk van H. A. van der Wal; Brandweer Museum: 10—IS uur; f Venster: 10—22 uur: Balie; Oud en Nieuw. De subtiele transcendente sfeer, die een strijkkwartet kan evoquexen be leefde men Zondagmiddag op het laatste concert van dit seizoen van dc Kamermuziekvereeniging m de aula van Boymans dus ditmaal niet. Waarmede echter geenszins wü ge zegd zijn, dat het Nederlands Trio, bestaande uit Paul Godwin, viool; Car el van Leeuwen Boomkamp, cel lo. en Gerard Hengeveld, piano, de minnaars van kamermuziek, zou hebben teleurgesteld In"1 tegendeel, want daarvoor klonk 't enthousiaste, langdurige applaus der zeer talrijke toehoorders te overtuigend. De drie werken die tot uitvoering kwamen, behoren wel tot de bekend ste op dit gebied: het trio in G, met het allergezelligst klinkende Rondo all'Ongarese van Haydn opende het programma, Dvorak's Dumky-tno, met zijn warme, Slavische melodiek, door zijn uitgesponnenheid voor de toehoorder overigens wat vermoeiend, werd tot slot gespeeld, en tussen deze twee stukken in, kwam het grote trio in Bes. groots en krachtig van muzi kale uitdrukking, van Beethoven tot uitvoering. De speeltrant van elk der drie spe lers stond hierin voortdurend op een hoog peil. Het spel van de violist klonk warm, en enige te spichtige aanzetten van korte tonen, daarge laten. technisch zeer gaaf en ver zorgd; de cellist bespeelde zijn in strument met een waar meesterschap en de pianist vertolkte zijn veel eisende partijen technisch met vol komen beheersing en met een fijn zinnig. geheel op de kamermuziek ingesteld toucher. Hun musiceren bereikte daarbij een eenheid, die het ensemblespel bovendien een artistie ke en boeiende allure gaf. H. VAN BORN. Gemeente koopt pand voor doortrekking van de Westblaak De gemeente wil het pand Wester- singe) 60 aankopen. Dit is nodig in verband met de voorziene doortrek king van de Westblaak. Zoals men weet zal de Westblaak tezijnertijd worden doorgetrokken naar de RochussenstraaL Een groot aantal woningen moet hiertoe wor- den afgebroken. Reeds nu treft de gemeente (door aankoop) hiertoe voorbereidingen. het vuur geblust. De leidingen moesten over twee andere zeesche pen worden uitgelegd. Tegen ach ten was men de brand meester, tot twaalf uur duurde de nablussing nog. Het had weinig gescheeld of het vuur had zich uit de hut waar de brand begon door een ijzeren dek heen een weg gebaand naar boven. De hut van de stuurman brandde volkomen schoon, andere brandden gedeeltelijk uit. Maar de grootste schade werd aangericht door de hitte, die dek en huid deed uitzetten. De Mirach-N is eigendom van Van Nievelt, Goudriaan en Co's scheepvaart mij De brand werd ontdekt door enkele wachts- lieden. Bij de blussing waren aanwezig de gereedschapswagen 6, bluseen- heid 50, bluseenheid 42, autospuit 2, de bluseenheden 48 41. Eerst had de brandmeester Nic. v. d. Spek de leiding, daarna hoofdman A. I. Boone. ALKMAAR. Het 200 ton me tende vrachtschip „Twiod" (Ter Wind Is Ons Doel), schipper J. Wes terbeek uit Groningen, is Zaterdag middag terwijl het met oud ijzer ge laden van Den Helder op weg was naar Alkmaar, in "t N.-HolL Kanaal onder Zijpersluis aangevaren door een gesleepte rijnaak, genaamd „Lekkerkerk", die zwaar beladen met zand op weg was van Rotter dam naar Groningen. De „Twiod" zonk binnen vijf mi nuten, doch de schipper, zijn vrouw en drie kinderen van resp. 8 maan den, twee en drie jaar, konden nog tijdig op de rijnaak overstappen. Zy zijn later per taxi naar Groningen overgebracht. De gezonken „Twiod" ligt dwars in de vaargeul, zodat het scheep vaartverkeer gestremd is. Vandaag zou uit Alfalasserdam een drijvende bok arriveren om het schip te lich ten. De aanvaring is vermoedelijk veroorzaakt doordat de zwaarbela den rijnaak uit zijn roer liep. Sleepboot „Maas" bracht Duitse tankboot binnen HOEK VAN HOLLAND. De sleepboot .Maas" heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag de Duitse tankboot „Nady" (687 ton), die voor de Nieuwe Waterweg koerste, op diens verzoek binnengebracht. De „Nady" kwam met een lading olie uit Philadelphia. (Advertentie IM.J (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. „Er is gevaar in de overschatting van de economi sche wetenschap voor het practische leven," zeide dr H. M. Hirschïeld op de Zaterdag gehouden vijfde land dag voor economen. Hit zijn inlei ding over „de betekenis van de economische wetenschap voor de huidige samenleving" bleek, dat hij Nieuw havenrecord Bijna 450 schepen in een week ROTTERDAM. Konden wij kortgeleden melding ma ken van het feit. dat de Rot terdamse haven een record, had bereikt, toen er 400 sche pen in een week waren bin nengelopen, thans kunnen we mcdeddelen, dat dit record in de week van 11 tot 18 Maart glansrijk is verbeterd. Nu waren het niet minder dan 446 schepen die door de Havendienst zijn gexegisteerd. I~JETZELFDE voor behandeling op het toneel nog al precaire on- 11 derwerp, dat m „De derde(Haagsche Comedie) op zo'n delicate en Intelligente manier benaderd werd, warmt het directe en loei zeer vrij moedig rondgebazuinde thema van Thee en sympathie", het stuk van de Amerikaan Robert Anderson, waarvan het Rotterdams Toneel dit weekend de eerste voorstellingen gaf, Het viel kennelijk zeer tn de smaak van het publiek, dat Zaterdagavond ovationele hulde bewees aan Lia Dorana, die met een bescheiden, sympathiek, maar niet sterk gespeelde hoofdrol haar toneeldebuut maakte bij dit gezelschap. Eric van Inge» was door ziekte verhinderd zijn opwachting te komen maken by zijn eerste proeve van regie Terwyl, in „De derde" een be paalde sexuele afwijking bij de mannelijke hoofdfiguur alleen maar gesuggereerd werd en dat nog ge heel in de sfeer van gevoelsbm- dmgen, noemt Anderson in zijn stuk de dingen by hun naam. Deze openhartigheid behoeft op zichzelf nog geen bezwaar te zyn, als er met op zo'n kmderlyke manier mee gesold werd als hier gebeurt. Het stuk, dat naar uitgangspunt en in trige lang met oninteressant is, mist bet vooral by deze materie zo hoognodige niveau. Misschien had een veel strakkere regie „Thee en sympathie" nog een zekere drama tische spanning kunnen geven. Nu bleef het steken in de sfeer van een ongewone schooljongensgeschie- denis. Die geschiedenis behelst dar. net conflict tussen Tom Lee en zijn om geving van leraren en schoolkame raden. De fout van Tom is dat hy „anders" is dan de rest. Hy is een gevoelige knaap, een dromer, die kever naar klassieke muziek luistert dan baseball speelt. Hy wordt wat meisjesachtig gevonden en ais er een schooluitvoenng is krijgt hy aityd een vrouwelijke travesti-xol te spelen. Als Tom dan een keer op een stille plaats in de duinen ge zien wordt m gezelschap van een leraar breekt een verschrikkelijke hetze tegen hem los. De leraar wordt op verdenking van homo- sexuakteit van de school gejaagd. En Tom wordt op alle mapieren ge boycot en onmogelijk gemaakt. Slechts één is er, die niet meedoet aan deze campagne; Laura, de be grijpende, gevoelige jonge vrouw van de leraar, bij wie hy in huis is. Als Tom, in een wanhopige po ging om zijn man-zyn, te bewijzen, een wanhoopsdaad gaat plegen, die door de rest verkeerd wordt geïn terpreteerd, heeft zij zyn zyde reeds m volle overtuiging geko zen. Zij breekt met haar echtgenoot, die achter het scherm van zyn fel le beschuldigingen dezelfde afwy- kmg trachtte te camoufleren, waar van hy Tom ten onrechte betichtte. En zoals alleen een vrouw dat kan. bewijst Laura de aan zichzelf nu twijfelende Tom, dat hij een echte man is.,.. Hans Croiset kreeg met deze ge compliceerde figuur voor de eer ste maal een belangrijke rol te i spelen en hoewel men zich die jongen meer gespannen en gekweld had voorgesteld, was het toch een zuivere, goed aangevoelde vertol king, die verwachtingen wekt voor toekomstige prestaties. Lia Dorana bleek zich geheel van haar cabaret- af komst gedistancieerd te hebben. Zij speelde de leraarsvrouw met in nemende beheerstheid, die wel eens wat geforceerd aandeed; een sym pathieke uitbeelding, die echter op dramatische ogenblikken (byv. de woordenwisseling met de echtge noot) tekortschoot. Jan Teulings was nogal vlak als haar man, Leo de Hartogh zette weer één van zyn bekende forse types neer als de vlotte, tactloze vader van Tom; Pe ter Kmper, Ben Hulsman, Fim van Es en Peter Brusse vormden het drukke jongenstroepje, dat af en toe nogal plotseling door de han deling heen kwam stuiven. Ann Hasekamp en Steye van Branden berg (ingevallen voor Van Ingen) zag men in twee andere kleine rollen. H. F REEDIJK. Het voorlopig Nederlands Elftal zal 11 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd spe ien tegen het Londense Chelsea, dat op het ogenblik op de tweede plaats staat in de eerste divisie van de Engelse league, achter Wolverhamp ton Wanderers. „Bianca" wordt in Bergen gerepareerd MAALOEY. Het Nederlandse m.s. „Bianca", dat Vrijdag bij het Noorse eiland Maaloey op een on dergrondse klip lek is gestoten, blijkt ernstiger beschadigd te zijn dan aanvankelijk verondersteld werd. De „Bianca" za! door een ber gingsvaartuig naar Bergen gebracht worden om In een dok verder te worden gerepareerd. De „Bianca*' had stukgoederen aan boord en kwam uit de Drontheimfjord. tot op zekere hoogte gereserveerd staat tegenover de practische waar de van deze wetenschap, ofschoon hy er de nadruk op legde, dat hij met had gezegd, dat die betekenis niet groot kan zyn. Minister Zijlstra behoorde tot de 500 aanwezigen op deze bijeenkomst, die onder auspiciën stond van de Contactcommissie van academisch gevormde economen, waarin samen werken de (Rotterdamse) Hoge- sehoolraad, de kring van Amster damse economen en de Tilburgse academische economische kring. Inleider achtte een te ver door gevoerde specialisatie in de studie ongewenst. De huidige studietijd vond hij te lang. Dr Hirscnfeld waarschuwde, voorzichtig te zijn met prognoses op economisch ge bied. Veie voorspellingen van eco nomen zyn niet uitgekomen, zei hij, waaraan „tot troost" der economen werd toegevoegd: de prognoses der zakenlieden evenmin. Een en ander neemt echter niet weg, dat het nood zakelijk is, dat de economen zich bezig houdt met de verkenning van de toekomst: „Risico kan aldus wor den beperkt, maar nimmer uitge schakeld". Gedegen economische kenms is ter vermeerdering van de welvaart onmisbaar geworden, doch men vetgete nimmer, zo besloot de heer Hirschfeld. dat de grote impul sen tot welvaartsvermeerdering slechts voor een bescheiden deel uit het brein van de vakeconomen ko men, maar veel meer van de staats man, de ondernemers en de techni cus. Als officiële debaters voerden het woord de heren J. H, Derksen (van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging) en prof. dr P. Kuin (van Unilever); als discussieleider trad op prof. dr F. L. van Muiswin kel (van de Vrije Universiteit). Heinz: „Geen verraad" KARLSRUHE. Friedrfch Wil helm Heinz, voormalig chef van de Westdultse contra-spionnage. wordt beschuldigd verraad te hebben ge pleegd. Dit werd Zaterdag bekend gemaakt, enige uren nadat Heinz uit de cel werd vrijgelaten waar hU vier dagen had gevangengezeten. Gedurende die vier dagen is Heinz verhoord, maar hij noemde de arres tatie „onrechtvaardig" en ontkent schuld. Drie maanden geleden werd Heinz, naar hij verklaarde, in West-Berlfjn door Russen ontvoerd. Een dag later had hij weten te ontsnappen. De communisten beweerden later dat hij om asyl had gevraagd, doch hem dit geweigerd was. KLM-vlieger in Djakarta doodgeschoten DJAKARTA. Zaterdagavond is in de benedenstad bij de beschieting van een auto, die het bewaakte ha vengebied binnenreed, door dienst doende militairen de 24-jarige J. \an Heyningen, derde vlieger hij de KLM, door een kogel gedood, DETROIT. - Vandaag begint te Detroit de „Salute to Rotterdam" week. Het is een experiment van het departement van Buitenlandse Zaken ter bevordering van de internatio nale vriendschap. Hoogtepunten van de week zijn tentoonstellingen van Nederlandse kunstwerken en ambachtelyke voor werpen, een speciaal concert van het symphonie-orkest van Detroit, een bezoek van dr. J. H. van Roijen, Nederlands ambassadeur in de Ver enigde Staten, en een briefwisseling tussen de kinderen van Rotterdam en Detroit. Ambtenaren van genoemd departe ment hebben de „week" verleden jaar voorbereid. Rotterdam werd uit gekozen als de Europese stad, terwijl de bevolking van Rotterdam Detroit als „vriendschapsstad" koos. Op 13 Mei, de verjaardag van het bombardement van Rotterdam, zul len vele mensen uit Michigan van Nederlandse afkomst naar Rode Krmuis-centra gaan om bloed af te staan voor zieken. Radio eerste week van Juli 'n „Festval de la chanson". Ook de Nederlandse omroep is getnvtteerd, zich daar door een orkest te laten vertegenwoordi gen. De keus is in principe gevallen op ,fDe Zaaiers" o.kv. Jos Cleber. S. de Vries Jr. heeft voor de Vara aan de hand van gegevens uit de frag menten van dagboeken uit de oor logstijd. die door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zijn gepubliceerd, en van eigen notities vier klankbeelden samen gesteld. Het eerste dat gewijd is aan de perio de Maart-April 1945 wordt Maandag 28 Maart van 9.55 tot 10.15 uitgezon den. De BBC krijgt in het nieuwe be grotingsjaar, dat op 1 April begint, een regeringsbijdrage van 27.7 mil- lioen pond sterling. Aan de commer ciële T.V., die in de herfst met haar uitzendingen begint, zal de regering een bijdrage van 375.000 nond ver lenen. De BBC ontvangt vijf millioen pond meer dan vorig jaar. Het to taal aan luisterbijdragen en kijkgel den, dat in de Britse schatkist vloeit, bedraagt ongeveer 25.250.000 pond. „Een recht-één averecht", de Vara- vrouwenrubriek, krijgt twee nieuwe medewerksters: de Rotterdamse schoonheidsspecialiste Wiliemine Danz-Van Staveren, die eenmaal in de maand zal spreken over de- ver zorging van het uiterlijk, en de Haagse (heil)gymnastieklerares Fini Bijlstra-Krouveld, die eveneens een maal in de week het goed gebruik van de spieren bij het huishoudelijk werk zal behandelen. Op Woensdag 13 April zal Betty Blommensteijn de nieuwe medewerksters inleiden- Geen bezwaar van KNVB Amateurtournooien met profclubs Clubs met betaald voetbal mogen deelnemen aan amateur-voetbaltour- nooien. Het bondsbestuur van de KN VB heeft zich namelijk in principe voor het toestaan van deelname van profclubs of semiprofclubs uitgespro ken. Voor betaald voetbal KNVB controleert vragenlijsten Het bondsbestuur van de KNVB zal deze week een begin maken met een onderzoek naar de verstrekte gegevens voor de verenigingen, die zich hebben aangemeld voor de com petities betaaldvoetbal. BRUSSEL. De hoofdingenieur van de Antwerpse haven, Ir Kesel, heeft zich in een voordracht over het onderwerp „Is het Deltaplan een Belgische aangelegenheid", verzet tegen de opvatting van prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, volgens welke door de voorgenomen afdamming van de Zeeuwse zee-armen de stand van het water in de Westerschelde zou zakken. Ir Kesel wees erop, dat de laatste 50 jaar het waterpeil van de Westerschelde gemiddeld met 18 cm is gestegen. Het is volgons de Antwerpse Ingenieur dan ook duidelUk dat de afdammingen, die door Nederland worden overwogen, het waterpeil nog aanzienlijk zouden doen toenemen. (Wij tekenen hierbij aan, dat prof. Thijsse zich m de rede te Antwer penwaarop hier gedoeld wordt an ders heeft uitgelaten dan ir. Kesel weergeeft. Ir. Thijsse heeft niet posi tie/ gezegd, dat het water in de Wes„ terschelde zal zakken, doch slechts dat de berekeningen uitwijzen, dat deze weinig zal veranderen. Hij heeft meegedeeld, dat één der vele berekeningen een lagere waterstand tot uitkomst had en dat dit niet ert- mogelijk behoefde te zijn. Uit de mond van Nederlandse des kundigen heeft men kunnen verne men. aldus ir Kesel, dat men by de berekeningen betreffende het Delta plan heeft gesteund op de bevindin gen die werden opgedaan bij de uit voering der Zuiderzeewerken. De hoofdingenieur van de Antwerpse haven is echter van oordeel, dat het afsluiten van de Zuiderzee en de af sluiting der zee-armen met met elkaar vergeleken kunnen wórden- Spreker wees verder vooral op het gevaar van verzanding van het Oost gat waardoor thans meer dan de helft der schepen, die de Antwerpse haven aandoen, hun weg zoeken. Uit de bescheiden wijze waarop aan Bel gische zijde het Deltavraagstuk wordt behandeld, zo besloot It Kesel zijn causerie, die door vele persoon lijkheden uit de Antwerpse haven wereld werd bijgewoond. mag niet worden afgeleid dat de Nederlandse initiatieven hier niet met de aller grootste aandacht worden gevolgd. DEN HAAG. Op 1 April zal de Hoge Raad uitspraak doen In een Zwitserse eis aan de Staat der Ne derlanden tot betaling van 6 mil lioen gulden wegens het prijs maken van het Hongaarse schip „Nyugat" door de Nederlandse torpedojager „Kortenaer" in 1941. De Zwitserse N.V. Maritieme et Commerciale, wel ke tUdens de oorlog voor de Zwit serse bevoorrading een aantal zee schepen In dienst heeft gesteld, doet aanspraak op deze schadevergoeding gelden, omdat, naar zij stelt, de „Nyugat" op het ogenblik dat zij werd prijs gemaakt in Zwitserse handen, zou rijn overgegaan. Toen het schip door de .Korte naer" werd onderschept, voer het echter nog onder een Hongaarse ge zagvoerder en Nederland was op dat ogenblik met Hongarije in staat van oorlog. De „Nyugat" voer met een belang rijke lading van Australië naar Chi na ten tijde van de Hongaarse in trede in de oorlog in het voorjaar van '41. Het schip was op weg van Australië naar Hongkong, doch na de intrede van Hongarije in de oor log besloot de gezagvoerder met zyn schip naar een neutrale haven uit te wijken. Hij slaagde daar niet in, omdat zijn marconist aan de ge allieerden telegrafisch van deze uit wijking mededeling deed. Daarop werd de „Kortenaer" uitgezonden om het schip te onderscheppen. De commandant van de .Kortenaer", lh ter zee eerste klasse -A. Kioese bracht de .Nyugat" naar Soerabaja, waar het door de Japanse overval in Maart 1942 tot zinken is ge bracht. Tien dagen nadat de „Nyugat" werd prys gemaakt is dit schip in Panama geregistreerd voor een in Zwitserland residerende eigenaar. Maar voor de Hoge Raad heeft de Nederlandse landsadvocaat betoogd, d^t de prijsmaking, die overschrij ving wellicht heeft bevorderd. Bovendien is het onjuist, dat de berekeningen voor de Westerschelde zouden berusten op, of rij» afgeleid van-, die op de Zuiderzee. Prof. Thijsse zeide ons desgevraagddat de berekeningen voor de Wester schelde geheel op zichzelf staan. Hij heeft destvds sle.chts de Zuiderzee aangehaald als voorbeeld om duide lijk te maken, dat zulke bereke ningen in de practijk óók inderdaad uitkomen. Het water in de Wester schelde is hetzelfde water als dat van de Zuiderzee en gedraagt zich naar dezelfde wetten. Voor het ove rige gevoelde de Delt/se hoogleraar voorshands geen behoefte, met Ir Kesel in polemiek te treden. RED.) WASHINGTON. De V.S. heb ben besloten asyl te verlenen aan 20 Russische zeelieden, die hun schip, de tanker „Toeapse", verlieten na dat de Chinese nationalisten het in Juni ter hoogte van Formosa hadden onderschept en in beslaggenomen.- De tanker en de 28 man beman ning. die verkozen hebben op het schip te blijven, zouden binnep en- kele weken aan de Russische auto riteiten worden overgedragen. GROTON. De Amerikaanse atoomonderzeeër .Nautilus" Is Zon dag uitgevaren met 14 leden .van de congrescommissie voor atoomener-- gie. onder wie William Know land en Hickenlooper. Ook de atoomge leerde Hyman G. Rickover, die'een- zeer belangrijk aandeel aan de bouw van het vaartuig heeft gehad. - was aan boord.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2