POLITIEKE SPANNING IN SAIGON WEER GROTER H v HUNTER*™™™ MEVR. INA BOUDIER-B AKKER Ondanks verlengde P'aasbestand GELEZEN - Werkloosheid baart zorgen in Canada f ELPON lijmt het vast en zeker beter HBr Luchtdoelgeschut nu probleem geworden 15 April tachtig jaar Eisen van beide partijen volkomen tegengesteld Een fantastische Meme Cfêafiê van de hunter Voorts... Donderdag 7 April 1955 Philips-directie zeer tevreden over resultaten Auto op overweg door trein geramd en gewogen Socialisten van Nenni blijven trouw aan Moskou ,Grebbestroom' in storm op Ierse Zee Citroen en Panhard gaan zeer nauw samenwerken Voor eerste maal: A-explosie op grote hoogte 50 stuks fl. 2.25 DEFENSIE VAN NEDERLAND Het hart moet de motor zijn De tussen premier Ngo Dinh Diem en Het nationale leger cnerzyds en de belde opstandige secten der Binh Xuyen en Hoa Hoa anderzijds duurt ondanks het Paasbcstand onverminderd voort. De spanning m de hoofdstad t» zelfs aanzienlijk toegenomen nu premier Diem Woensdag «0 vrachtauto's met parachutisten naar Saigon heeft laten aanvoeren (er versterking van de 12.000 man troepen, die hij daar reeds iVL i v Parachutisten hebben reeds gereed zijnde posities ingenomen i langs de brede boulevard Gallieni. waar zich op 29 Maart hevige gevech ten tussen lQ>*a*e troepen en eenheden van de Binh Xuyen voordeden. Hief. Dy Rwamen „6 personen om het leven en werden 112 personen gewond. Door deze versterkingen aan te la ten voeren brengt Diem het Paas- bestand in pevaar, dat de speciale afgezant van president Eisenhower m Indo-China. generaal J. Lawton Collins, gisteren tot stand bracht doordat hij van beide partijen de toe zegging kreeg dat de strijd niet vóór aanstaande Dinsdag hervat zou worden. Behalve het Paasbestsnd wordt'» tweede, verder strekkend bestand yan 15 dagen overwogen, waartoe de in Zuid-Frankrijk vertoevende Kei zer Bao Dal fe'C initiatief heeft ge nomen. De Hoa Hoa en de Binh Xuyen hebben de keizer gisteren geant woord. dat zij tot een dergelijke overeenkomst bereid waren op voor waarde o,a. d&t Diem een decreet zal intrekken, waarbij de controle over het plaatselijke politieapparaat, ontnemen wordt aan Lai Huu Sang, de rechterhand van generaal Le Van Vien, de leiders van de Binh Xuyen. en voorts, dat Diem alle troepen uit Saigon zal terugtrekken, die hij er sinds het begin van de crisis heeft ingebracht. Premier Diem heeft echter zijn EINDHOVEN „De omzet is weer öe twee milliard gulden,'J deelt de directie van Philips mee in haar jaarverslag, dat thans is verschenen. Die stijging bedroeg in het afgelo pen jaar f 335 milbocn, dit is meer dan ooit In enig jaar is vastgesteld. De directie toont zich dan ook bij zonder ingenomen met die resulta ten. Zij ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet, hoewel zij haar ogen niet sluit voor de kwetsbare plekken in onze economie. „Als de stijging van de export tot staan zou komen of »n een daling zou omslaan, zou dit voor o.nze volkshuishouding ernstige gevolgen hebben," merkt zij op. De bruto winst steeg van 172 millioen in 1D53 lot f 231 millioen. in 1954. Na aftrek van de-belastingen-; resteert t 119" millioen. De vóof-, radén hadden, berekend naar ver vangingswaarde op 31 December 1954. een waarde van 659.945.000;'In de Nederlandse Philipsfabrieken on derging de personeelsbezetting een uitbreiding met 6500 man; zij steeg van 44-500 tot boven de 51.000. In alle Philips-fabrieken over de heie wereld nam zij toe van 106.000 tot 123.000. ROTTERDAM. Onder Poorters haven op de spoorlijn Hoek van Holland—Rotterdam is gistermiddag tegen half vijf een auto door een trein gegrepen. De twee inzittenden, de heer J» C. B- en mejuffrouw H. K., belden uit Rotterdam, zijn vrij ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam. De automobilist verklaarde, dat zijn motor was afgeslagen toen hij bjj het oversteken midden op de spoorbaan stond. De treinbes'uurder zag, dat de auto weifelde en began uit alle ir.achf te remmen. Dat kon echter niet verhinderen, dat de auto werd geramd en volkomen vernield. De inzittenden werden eruit geslin gerd. BREDA. De oud-wielrenner J. B- is gisteren, verdacht van boter smokkel naar België, ingesloten in net Huis van Bewaring. Het zou gaan om ongeveer 15.000 kilogram poter, welke boven de rivieren ge kocht zou zijn en via Zundert de grens over gebracht in pantserwa gens. DE Amerikaanse psycholoog prof. ttr H. Overstreet heeft de laatste jaren ook m ons land een Roede naam Verworven met zijn twee boeken „Over f® -Geestelijke rijpheid". In samenwerking met zijn vrouw heeft hij geschreven „The mind alfve", dat onder de titel „Geestelijke veerkracht" 8,50) »U vertaling hij Van Lojthum Slate- riis ft.V. te Arnhem is uitgekomen. Men Kan ae werken van Overstreet niet tot de vakliteratuur rekenen, daarvoor stel. icn ze menigmaal de problemen, waar- p.®* de geestelijk zieke èn de geeste- hjk gezonde mens worstelt, te eenvou dig. Kennelijk is dit Overstrect's opzet; hij wil zijn ongetwijfelt grote kennis op zo simpel mogelijke wijze overdragen °P hen. die zich niet ten volle in de psychologische problematiek kunnen verdiepen. Maar Overstreet wiil naar onze stel lige overtuiging, méér: hy wil velen, die op een of andere wijze met dit soms zo harde leven in botsing zijn gekomen, die zich niet meer over hun moeilijk heden een evenwichtig, redelijk oordeel kunnen vormen, tonen waar zich de schoen wringt, waar en hóé ook zij hun problemen de baas kunnen worden. Hij spreekt louter van mens lot mens hij toont in elk van zijn boeken weer aan j dat talloze menselijke problemen met menselijke vermogens opgelost kunnen worden. Deze wijze van stellen is typisch hu manistisch: in zijn boek „Over onszelf" verklaart Overstreet dan ook onomwon den humanist te zijn. Hij gelooft in de. yooralspog onuitputtelijke mogelijkhe. den van de mens. Deze bekentenis is niet nodig om zijn levensovertuiging 'Jit vrijwel iedere bladzijde van „Geestelijke veerkracht" te proeven. Overstreet is ongetwijfeld een leerling van Fr end, maar hij richt zich méér dan zijn leer meester tot de (min of meer) gezonde dan tot de neurotische mens. Hij noemt zijn methode dan ook niet psycho analyse, maar psycho-theraple. Ook dit nieuwe boek is weer de moeite van het lezen ten volle waard; jammer dat de vertaling van C;- Suddingh - niet overal even helder 1& eigen voorwaarden' gesteld, die vrij wel diametraal tegenovergesteld zijn aan de eisen van zijn tegenstanders: I. De secten moeten de blokkade van Saigon beëindigen. 2. Zij moeten meedelen hoeveel aan. hangers zij hebben in de veilig heidsdienst, die de provinciale politiebrigades controleren. 3. Lai Huu Sang moet ontslagen worden. Waarnemers zien niet hoe deze te genstrijdige voorwaarden kunnen leiden tot een. vreedzame oplossing van de gewapende tegenstellingen tussen Diem en de twee secten. Hiernaast schijnen achter de scher men meningsverschillen te heersen tussen de Fransen en de Amerika nen. die menen, dat de Franse auto riteiten niet krachtig genoeg tegen de secten optreden. De Verenigde Staten hebben zich geheel achter Diem gesteld. Zij zien hem als de enige man, die het land van het dreigende communisme kan redden. Officieel blijven Fransen en Ame rikanen echter eendrachtig samen werken. OTTAWA. In Canada heerst momenteel de ernstigste seizoenwerk loosheid sedert de dagen van de grote depressie in de dertiger jaren. Op 21 Februari bleek uit een gezamenlijk onderzoek door het ministerie van Arbeid en het Bureau voor de Statistiek, dat 613.000 personen een aan vrage voor een betrekking hadden ingediend bij de nationale dienst voor de werkverschaffing, Dit cyfer ligt 206.000 hoger dan op dezelfde tyd in 1JI54 en betekent een na-oorlogs record. Men hoopt, dat een spoedig inval len van de voorjaarsdooi aan deze seizoenwerkloosheid en de daardoor geschapen noodtoestand, een einde zai maken. De regering heeft gewei gerd de zaak in het parlement te be spreken, 'maar wel maatregelen toe gezegd om voor de betrokkenen de situatie zo draaglijk mogelijk tema ken. De duur van de uitkeringen volgens de werkloosheidsverzeke ring zal worden verlengd. Voorts zijn stemmen opgegaan voor 'n uit breiding van de openbare werken. De verklaringen voor het nood lottige verschijnsel lopen sterk uit een. De minister van Arbeid heeft opgemerkt, dat Canada een van de snelst groeiende -arbqidsreservoirs ter wereld heeft en dientengevolge enige werkloosheid onvermijdelijk moet worden geacht. De minister van Handel heeft verband gelegd niet de inkrimping van de defensie in Noord-Amerika. Volgens de gouver neur van de Canadese Bank leert Canada in stijgende mate meer pro duceren met minder arbeiders. De hevigste werkloosheid wordt aangetroffen in de industriegebieden van Oost-Canada en in de prairie provincies. (Van onze correspondent) ROME Het zojuist te Turijn beëindigde partijcongres der Nenni- socialisten heeft behalve een her haling van het aanbod tot samen werking aan het adres der Chris ten-Democraten, ook een bevesti ging gebracht van de alliantie met de communisten. Een van de weini ge tastbare feiten op 'dit congres is dit, dat althans de partijleiding niet wil .ingaan op Sarragat's appèl de banden met de communisten te verbreken en onvoorwaardelijk trouw blijft aan de communistische bondgenoten. Saragat's droom van een herenig de socialistische partij lijkt dus nauwelijks voor verwezenlijking vat baar. althans niet in een nabije toe komst. LIVERPOOL. Het 748 brt. me tende m.s. „Grebbestroom" van de Hollandse Stoombootmaatschappij te Amsterdam, is op zijn refs van Li verpool naar Amsterdam in moei lijkheden geraakt tijdens een storm in de Ierse Zee. Nadat noodseinen waren uitge zonden draaide de in de buurt ver blijvende „IJ-stroom" bij om zo no dig hulp te verlenen. De „Grebbe- siroom" had een defect aan de ma chine opgelopen. Het schip kon evenwel op eigen kracht naar Dublin komen, waar het in de haven een toevluchtsoord vond. Verwacht wordt, dat de „Grebbestroom" de reis vandaag zou kunnen voortzetten. PARIJS. Citroen en Panhard, twee groten in de Franse automobiel industrie, hebben besloten tot „ver gaande samenwerking". Het betreft geen fusie- wel een coördinatie van de productie. Aldus is gisteren mee gedeeld op een persconferentie. Panhard gaat de 2 CV (de beroem de Deux-Cheveaux) als vrachtwagen versie bouwen voor Citroen. In ruil daarvoor krijgt C'troën een groot aandeel in het kapitaal van Panhard. Panhard blijft de niet minder suc cesvolle Dy na-F a n tiard, twee cylin der, produceren, die in roadster en Sedan-model geleverd zal worden. Natuurlijk verdwijnt de bekende Citroen met voorwi ei a an drijving niet uit de productie. Deze wagen is nog immer een grote troef, hoewel het model sinds het proto-type, anno 1934, practisch ongewijzigd is ge bleven. LAS VEGAS. Woensdagmorgen kwam op een hoogte van ruim. 8650 meter boven de woestijngrond van het atoomproefterrein in de Yucca- vlakle (Nevada) een A-wapen tot ontploffing. Het was de eerste maal, dat op een dergelijke hoogte zulk een explosie werd teweeggebracht. De bedoeling is na tc gaan wat een dergelijke ontploffing kan uitrichten bij dé vernietiging van formaties vliegtuigen. Slechts vijf seconden was een vuur bal zichtbaar. In Las Vegas, 125 km van de explosie-plaats, was de licht flits helderder dan het zonlicht. Na de ontploffing ontstond geen paddenstoel-wolk. De wolk leek, vol gens waarnemers, meer op een olie bol. (Advertentie f M.» (Advertentie 13!.) Ongekend rijk en chique van uitvoering, weergaloos fijn van inhoud zó is de exlusieve,grote doos met 50 stuks HUNTER King Size... de geliefde Amerikaanse sigaret! Dit is een onverwacht voordeel voor iedereen, die voor de feestdagen en andere representatieve gelegenheden het fijnste van het fijnste in huis wil hebben. Een subliem Paasgeschenk van de Amerikaanse ster de lange Amerikaan* nu in 20 èn 0 stuks (Van een onzer verslaggevers) t>EN HAAG Twee weken gele den. heeft de Amerikaanse regering medegedeeld, dat het door Neder land gevraagde aantal 80- en 40- tnillimeter kanonnen voor de'lucht- doelartillerie niet zal worden gele verd, Nederland krijgt van de V.S- alle kanonnen, van deze calibers die (Van een onzer verslaggevers) LS ZE IN DE RUIME li voorname kamer achter de grote mahonie-houten ta fel zit» lijkt ze kleiner, fragie ler dan ze is. Maar als ze op staat uit haar stoel, slank en waardig, blijft de bezoeker onwillekeurig even staan. Hier wordt hij geconfron teerd met een vrouw, die ge boren is in een tijd, toen de mensen dachten dat Mars voorgoed van de aarde ver bannen was. Toen de mensen rotsvast geloofden in de vooruitgang van de geest. De stil-deftige kamer van het Utrechtse grachtenhuis, ademt nog geheel de sfeer van dit tijdvak, dat voorgoed voorbij is. De sfeer, die Cou perus heeft opgeroepen in zijri Haagse, Robbers in zijn Rotterdamse romans. De sfeer ook, die zij, Ina Boudier-Rak- ker, in zo vele boeken met zoveel liefde heeft getekend. Het is een kamer, die niet van deze tijd lijkt. En is mevrouw Bou- dier, de bijna 'tachtigjarige op 15 April hoopt ze haar verjaardag te vieren - in haar laatste roman, „Kleine Kruisvaart", ook niet terug gekeerd naar haar kindsheid? O nee, het is geen autobiografie, ver telt ze glimlachend. Maar toch, evenals dat kleine meisje heeft zij aan de Weteringschans in Amster dam gewoond. Én zou de jonge Ina Bakker niet iemand hebben gekend als die knappe muziekleraar? De bezoeker durft het haar niet vra gen. Wel zegt hij, dat het hem is opgevallen, hoe bondig, hoe ont daan van. alle „fraaiheid" de stijl is van dit boekje. Dan glimlacht de oude vrouw tegenover hem weer. Nieuwe rimpeltjes voegen zich bij de vele, die dit gelaat de rustige schoonheid van de ouderdom geven. Ze is nooit een woordkunstenatês geweest, zegt ze. Vooral de laatste jaren is ze bezield door het streven, om al het overbodige weg te laten. De kater, die in z'n mand naast de Louis Seize-canapê ligt te spin nen, miauwt zachtjes. Mevrouw Boudier staat op, wat moeilijk maar zonder dat haar fijn besneden ge zicht niet mooi. niet knap, maar bijna indrukwekkend door de lijnen die leed, en liefde toch ook, erin hebben gegrift iets van in spanning verraadt. „Of ze even de poes mag uitlaten," vraagt ze. Als ze de deuren, die toegang geven tot de mooie oude stadstuin met het knus prieel heeft gesloten, zegt ze, echt lachend nu: „ik ben zo'n vrese lijke kat. Ik hecht me zo aan de plek, waar ik moet werken." 7E HECHT ZICH ZO aan de *-J plek, waar ze moet werken. Daarom zijn er perioden geweest in haar leven, dat het schrijven maar niet wilde vlotten. Want met haar man, de postdirecteur, heeft ze veel moeten zwerven. Van het geliefde Amsterdam, haar geboortestad, naar Utrecht. Van Utrecht naar Vianen. van Vianen naar Utrecht. Steeds weer kostte het haar moeite, in de nieuwe woning, de nieuwe omge ving, te acclimatiseren. Hier, in bet stille herenhuis aan deze oude gracht waar ze sinds 1928 woont, voelt ze zich thuis, evenals haar kater. Ze is dankbaar, dat ze er mocht blijven wonen na de dood van haar man. nu bijna drie jaar geleden. Er is nog zoveel dat herinnert aan de gel iefde echtgenoot, die haar tot werken steeds aanspoorde, die haar de kracht heeft gegeven het boekje te schrijven, dat wellicht haar bcstv is: „Dc straat". Het was dc straat in Vianen. waarop ze uitkeek toon ze woonde in dat mooie stadje aan de Lek. Haat man was het ook. die van de meeste romans de titels heeft bedacht. Heel veel moeite, heel veel moed heeft het haar ge kost, zich over dit zware verlies heen te zetten. Even is het stil in de kamer, Mevrouw Boudier zit roerloos in haar stoel, recht de rug tegen de hoge leuning, de handen met de smalle vingers gevouwen in de schoot. De bezoeker voelt, dat deze stilte door hem niet verbroken mag worden. Over de levendige, grote ogen ligt een vochtig waas. Mijn geheugen is zo verschrikkelijk goed, zegt ze dan. Dat maakt de ouder dom niet gemakkelijk, Altijd weer alles opnieuw beleven, nooit gaat er iets voorgoed uit je weg. Ze zit daar in haar simpel-deftige zwarte japon. Een paars sjaaltje om de tengere schouders. Het is wonderlijk, gaat ze verder, zoals je de wereld om je heen veranderen ziet Thijm is dood en Mijnssen. Toen Boutens was heen gegaan, 'was het alsof er een grote geeste lijke leegte om me ontstond. Hij was een man, die heel diep leefde Thijm, mijnssen. boutens, het zijn namen die steeds weer terugkeren in het gesprek. Een meisje nog was ze, toen de bewe ging van '80 haar hoogtepunt be reikte. Haar letterlievende vader moest niets van die nieuwlichters hebben. Eens, toen de jonge Ina hem, één en al verrukking, die nooit vergeten regel voorlas: „De trambel smeet oranje plekken in de lucht", lachte hij schamper. Dat zijn dochter zeL. zich aan de litteratuur ging wijden kon hij maar half appreciëren. Het was in 1902, toen ze, bevend van opwinding, de stoep van de uitgever Van Kampen opklom, Met een paar schoolschriften onder haar arm. „Meneer wilt u een boek van me uitgeven?", heeft ze toen de oude heer Van Kampen gevraagd. Hij antwoordde met een weder vraag: „Zou ik het misschien eerst mogrr. lezen?" Het boek werd uit gegeven: de novellenbundei „Mach ten". En in datzelfde jaar werd in de Parkschouwburg haar eerste toneelstuk „Verleden", door de To neelvereniging opgevoerd. Lat< het nog bij Hooyaards gespoeld cn bij Heijermans. Er zijn van die ja ren, waarin opeens alles je schijnt te lukken, zegt ze. Ja, ze heeft altijd heel veel van toneel gehou den. Bouwmeester, mevrouw Mann, ze herinnert zich nog heel goed de indruk, die hun spel op haar maakte. Hoe verrukt het jonge meisje Bakker ook geweest moge zijn van die ene regel uit de „Nieuwe Gids", het zijn toch niet de Tachtigers ge weest, wier lectuur haar tot schrij ven heeft aangespoord. Andersen en Dickens waren haar grote voorbeel den. Andersen, die immer weer zichzelf is, ze bewondert hem nog steeds. En Dickens. Vindt de bezoe ker zijn „Grote verwachtingen" ook niet een boek, dat nog spring levend is? Couperus en Robbers zijn bewon derde Nederlandse romanschrijvers, Maar het schrijversambacht heeft ze toch geleerd van Zola en van Emants. Van de Fransman de com positie, het construeren van een roman. Van de Nederlander het absoluut objectief ontleden van de mensen, het tekenen van de roman figuren, zoals ze zijn. Voor poëzie is ze aerst heel laat „open.'* gewor den, toen ze zelf al een poos proza schreef. Pieter Cornetis Boutens, de classicus, is voor haar de grootste dichter. Hij was zo'n echte vriend van me, zegt ze. Daarna, peinzend: eigenlijk zijn ze allemaal weg. El lendig jong gestorven, in de bloei van hun leven. C CHRIJVEN DOET ZE IN de morgenuren. Tussen 9 en 12. Altijd met de pen, met een schrijf machine zou ze niet overweg kun nen. Ieder boek heeft ze driemaal geschreven. Eerst in het klad, dan nog tweemaal in het net. Ze heeft wel eens geprobeerd,- om met één keer tn het net te volstaan. Maar dat kon haar niet bevredigen. In de middag en de avond kan ze zich volkomen los maken van haar werk, Nee, toch niet helemaal. Diep in haar werkt het door. Soms wordt ze midden in de nacht wakker, dan weet ze: dat was niet goed zo. En ze krijgt een beter idee. Zelf vindt ze haar kleine romans de beste: „Aan de overkant", „De moeders". Eén keer maar is haar arm moe geworden van het schrijven. Dat was in 1930, toen ze bezig was aan „De klop op de deur". In de laatste oorlog kon ze helemaal niet wer ken. De ellende greep haar teveel aan, Alleen een bundeltje met die renverhalen heeft ze toen geschre ven. Dat raakte niet aan de mens cn zijn leed. Ja, in het handschrift weerspiegelt zich de psyche, daar van is ze overtuigd. In de bezettingsjaren kon ze al leen maar lelijke hanepotcn op papier zetten. O, ze herinnert zich nog zo goed wat haar vader zei, toen ze eens, huilend bij hem kwam, nadat ze een bock over de oorlog had gelezen. „Oorlog kind, die komt nooit weer. Dat kan niet." Thijm (Lodewijk van Deijssel) en Mijnssen, het zijn de critici ge weest, die voor haar heel veel be tekend hebben. Kort voor zijn dood heeft zij de strijdvaardige Tachti ger.' die tot op het laatste ogenblik helder van geest is gebleven, nog opgezocht. Van Schendel heeft haar nooit gelegen. De jongeren, de experimentelen, kan ze niet begrij pen. Het lezen van hun gedichten vergt meer inspanning van de geest dan dat het ontspanning des harten schenkt, meent ze. Maar ze wil geen afbreuk doen aan hun streven. Het is toch de tijd, die ons leidt, en zij zelf is nu eenmaal geboren in een rustige tijd. En er zijn er onder de jongere auteurs, die ook haar weten te boeien: de romancière Clara Lennart, de dichter Hans Edinga, F)E BEZOEKER STAAT WEER op de gracht. Verweg, door de nog kale voorjaaTsbomen, ziet hij de slanke Domtoren hoog oprijzen. Hij peinst na over het gesprek, dat hij zo juist heeft gevoerd. Aan de stille, deftige kamer, waar hij op de canapee heeft gezeten. Couperus, denkt hij, „Van oude mensen, de dingen die voorbij gaanEn toch: heeft zij, Ina Boudier-Bakker, hem niet vijf minuten geleden ge zegd, dat het zo merkwaardig is, dat vergeten auteurs weer levend kunnen worden. Couperus, Dickens. „Het hart moet altijd de motor zijn," sprak ze bij het afscheid. ix\ het leger passen, maar een deel van het geschut voor de luchtdoel- eenheden die Nederland op het pro gramma had staan voor verdediging van speciale objecten zal de V.S, niet leveren. Dit plaatst de Nederlandse defen sie-leiders voor een ernstig vraag stuk. De minister van Oorlog heeft aan de generale staf opdracht gege ven te onderzoeken, welke voorzie ningen thans nodig zijn om het hoofd te bieden aan de kwetsbaar heid van Nederland tegen luchtaan vallen, uitgevoerd op hoogten waar in het verwachte 90 mm geschut effectieve resultaten had kunnen be reiken. De 40 mm luchtdoelkanonnen die de V.S. niet zal leveren, zal Neder land nu zelf laten, maken. Reeds enkele maanden geleden Heeft de I regering enkele honderden 40 mm luchtdoel -kanonnen bii de kanon- nenwerkplaats van. "Wilton Fijenoord besteld. Een speciale commissie, onder lei ding van de commandant van het commando luchtdoelartiilerie. gen.- maj. Van Nijnatten, 1 is bezig met voorbereiding van de inschakeling van geleide projectielen in de Ne derlandse luchtverdediging. Maat regelen voor de vorming van, de noodzakelijke eenheden en de oplei ding van het personeel zijn reeds in vergevorderd stadium. Maar het meest beslissende ontbreekt: do zekerheid, omtrent het projectiel. Voorlopig bepalen de voorberei dingen zich dan ook tot de organisa torische aspecten en tot de research, die in nauwe samenwerking met Noorwegen geschiedt uitgevoerd door de organen voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek in beide landen. Bevoegde kringen achten, het een redelijke verwachting, dat het gelei de projectiel in 1960 operationeel in de Nederlandse strijdmacht zal zijn Ingevoerd. Wflf doen vrouiren, die bij de kopper boor druiprjatJe, zo juist ge wassen haren, in, een haardroopma- chine stoppen? Gewoonlijk staren se met verveelde nietsziende open voor zich uit, se kijken toitoze ke ren op haar horloge, ze wiebelen met de tenen, ze zuchten hartgron dig en dat alles omdat de tijd let- tcrlijk voorbijkru'tpt en dat haar maar blijft plakken. Maar in een Parijse kapperszaak is deze ellende voorgoed voorbij. Claude Dorin. de baas unn het spul heeft namelijk kans gezien om zijn haardraop-ap- paraten uit te rusten met een com plete ingebouwde radio. Houdt me vr otitv Dupont van Bach? Welnu dun hoeft ze het rechtse knopje maar in te'drukken. En' mevrouw Dubois, die liever een fikse boogie- woogie hoort kan het aan de andere kant proberen. Tc oordelen naar de tevreden dameshoofden in deze enorme witte helmen, heeft de uit vinding van kapper Dorin wel succes „Wedden, dat Ik in anderhalf uur achttien pond ham opeet?" riep Philip Yazdzik, natuurlijk een Amerikaan, Hij knoopte zijn servet om en begon met smaak te eten", maar toen er nog vier pond op zijn bordje lag. hield hij op, ,.Be ham is te zout" zei hij ontevreden en met volle mond. „maar genoeg heb ik nog niet. Ik lust nog bést een flinke portie zuurkool". Philip kréég zijn zuur kool cn die ging even vlot. naar binnen als de (te zoute) ham. Philip Yazdzik: kim zich overigens beroemen op het respectabele gewicht van 210 pond. Samen met zijn vrouw en zeven kinderen maakt bij een goeie 130 dollar per week aan eten op.' „Een dikzak zou ik mezelf niet noemen", zegt hij, „misschien wat aan de zware kant1'.. a Toen de Tsjechische premier Siroky la een radiorede ceu ogenblik wachtte om op adem te komen, riep een schelle vrouwenstem plotaeJtne: „Jij 6churk:". En Slroky sprak nog wel over de toe genomen „welvaart" van het volk. De technici van de radio-Vrij Europa den ken echter, dat een Tsjechische collega de stem er „tussen gestopt" heeft, De uitroep komt namelijk niet in de rede voor, die door radio Praag werd uitge zonden, Het belastingkantoor van hei Sict- llaanse stadje .Librizzi veranderde door een grondige brand in een puinhoop. De inwoners gingen met een opgelucht ge moed naar bed, maar de volgende dag slikten ze hun juicht kreten Ijlings lit. De ijverige brandweermannen hadden, na melijk kans gezien om alle aanslagbil jetten van dc ondergang te redden, Burgemeester Bruhierna wm Bols- ward gaat een elfstedentocht-per-heli- copter maken. Hij stapt in de wentel wiek ter gelegenheid van öe herdenking, die Bolsward van 13 tot 23 Juli gaat houden vanwege het 500 jaar verleende stadsrecht. Bovendien zal de burger vader eingenhandig het .Friess volkslied spelen op het carillon van de Martini kerk, Ook komen er een heleboel bal lonnen en wel 100,000 postduiven. Een. Amerikaanse corsettenfabriefe werkt ook met postduiven. Voortvarende verkopers hebben in zestig steden dozen bezorgd, die behalve aan corsetten ook huisvesting boden aan een poetduif en een blanco bestelbiljet. De ontvangers vnn zo'n doos dienen nu dat biljet In te vullen en het daarna aan de poot var» de duif te bevestigen. En de diertjes brengen dan de orders met een snel heid van 150 km per uur over. Toen een Deen, die lango tijd In Amerika woonde, voor vacantie weer aan vaderlandse wal stapte, werd hij onmiddellijk in zijn kraag gegrepen en in een ongezellige cel gestopt. Hij had sinds 1951 nog twee weken gevangenis straf te goed, omdat hij kort voor zijn vertrek naar Amerika ietwat beneveld achter het stuur van zijn auto had ge zeten. De justitie heeft nu eenmaal een uitstekend gehsugen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 4