GROTERE VRIJHEID BIJ LOONBELEID BEPLEIT Oud-premier GERBRANDY -gehuldigd op 70s te verjaardag - benoemd tot minister v. Staat Veel misdadigers zijn geestelijk gestoord .Overwinning in zicht nog niet bereikt Wedijver ziekenhuizen aanleiding tot zorgen FASCISTEN IN TT AI,IF, ROEREN ZICH WEER Voorts. Weet je nog, oudje? NAVO wisselt gegevens over A-wapens uit Tekort op begroting enorm, toestand gezond Ernstig verzet tegen Sowjets in Estland Ketelontploffing op Engelse tankboot eist acht doden Frankrijk gaat enorm luxe-passagiersschip op stapel zetten Havenarbeiders in Genua staken Sa ik candidaat voor medaille Sabena krijgt geen lijndienst op Dusseldorp HB i Mr hamers uit stellige mening: STRIJD TEGEN KINDER VERLAMMING Meer reacties op Salk-vaccin Arrestaties bij demonstratie in Rome Flatgebouw stort in te Hongkong Gestrande Volonta in tweeën gebroken Stichting van de Arbeid meent: Particulier pensioenfonds moet zich aanpassen aan wet oudedags verzekering Toppensioen 70 pCt van het laatste loon qr.iL Donderdag 14 April 1955 3 BBt (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Aan de toekomst der loonpolitiek gaven de senatoren gisteren veel aandacht b|j de bespreking van de begroting van Sociale Zaken L>e KVP-er Van Lieshout hield een pleidooi voor meer vryheld van het bedrijfsleven, Naar zün mening horen gebonden lonen en vrije prijzen niet bij elkander: nij geloofde zelfs dat daardoor prijsafspraken in de hand worden gewerkt. En als er geen prijsverlaging komt, dan wordt een nieuwe Inonronde welke niemand wenst, onvermijdelijk. De CH- woordvoerder Vixseboxse kwam eveneens op voor meer vrijheid bij de lnonvaststelling (binnen bepaalde maxima en minima). De anti-revolution- naire oud-secretaris van het CNV, Schipper, meende, dat minister Sunr- hoff méér vertrouwen in het georganiseerde bedrijfsleven diende te stellen. Daartegenover plaatste de liberaal Louwes de mening, dat uitvoering van de motie-Romme (K.V.P.) be treffende een vrijere loonvorming thans moeilijk kan plaats vinden, ge let op de spanning op de arbeids markt. De socialistische woordvoerder Kramer vroeg zich af of het be drijfsleven inder daad zoveel zelf beheersing beat, ah zijn confessio nele collega's be weerden. De prijs ontwikkeling stemde hem ten aan zien van de werkgevers met erg ge rust. Hij was ook teleurgesteld door de houding, welke de confessionele vakorganisaties in verband met de Amsterdamse staking aan de dag hebben gelegd. Aan de andere kant kwam de so cialistische afgevaardigde er krach- EERSTE KAVIER WASHINGTON President Eisenhower heeft gisteren zijn goed- keuring gehecht aan een verdrag, dat erin voorziet gegevens betref fende atoomwapens uit te wisselen met de veertien landen van de NAVO De Raad van de NAVO heeft de overeenkomst gisteren te Parijs goedgekeurd. De uitwisseling van de gegevens zal de volgende punten behelzen: a. de Ontwikkeling van defensie plannen; b. de opleiding van per soneel voor het gebruik van en ver dediging tegen atoomwapens; c. het naar waarde schatten van de vorde ringen van mogelijke vijanden in het gebruik van atoomwapens. Ook Polen klaagt aan Drie slachtoffers van vliegramp geborgen SINGAPORE. Het Britse fresat „Dampier" heeft gisteren drie lijken geborgen van de passagiers, die op Maandag ten Noorden van Rorneo met een Indiase Constellation op weg naar de conferentie te Ban doeng verongelukten. Met drie op gepikte bemanningsleden, die de ramp overleefd hebben, is het fre gat op tei'ugiyeg naar Singapore. Het wrak van het vliegtuig is op 310 mijl ten NO. van Singapore ge vonden. Het zoeken naar de overi ge slachtoffers duurt voort. De Poolse regering heeft de Brit se ambassadeur te Warschau een nota overhandigd, waarin strenge bestraffing wordt geëist van de „Agenten van de Verenigde Staten en Tsjiang Kaï-sjek, die het toestel door sabotage hebben taten veron gelukken." Hiermee neemt Polen de sabotage-beschuldiging van commu nistisch China over. Er waren twee Polen aan boord van de Constella tion. Engeland heeft in Peking gepro testeerd tegen de bewering, dat de Britse autoriteiten in Hongkong „gedeeltelijk verantwoordelijk wa ren voor de ramp." De Britse zaak gelastigde beloofde een onderzoek naar de bewaking van het toestel, toen het m Hongkong stond. Minister Pflimlin PARIJS. Woensdag is onder leiding van minister-president, Ed gar Faure, een interministeriële bij eenkomst gehouden, waar de begro- tings-sftuatie werd besproken. De minister van Financiën, Pflim. lin, wees er op, dat het begrotings tekort zodanig is, dat het niet veel groter meer kan worden, zonder dat aan het parlement voorstellen moeten worden gedaan tot het scheppen van nieuwe belastingin komsten. De toestand geeft echter geen reden tot bezorgdheid, zo zei- de hij, en is gezond. tig voor op, dat de werknemers hun aandeel in de toenemende welvaart zouden krijgen. In dit verband noem de hij het streven van sommige groe pen, om bij de a,s. belastingherzie ning de hogere inkomsten sterker te gemoet te komen, onduldbaar. Zijn geestverwant dr Wibaut bracht het speci al i stenconflict ter sprake, waarvan hij overigens aannam, dat het zijn einde naderde. Omtrent de chaotische ontwikkeling van ons zie kenhuiswezen maakte hij zich wel veel zorgen. Hij signaleerde een ze kere wedijver tussen de verschillende richtingen in het oprichten van zie kenhuizen en nieuwe afdelingen. Als gevolg daarvan worden de steeds stijgende bedragen, welke voor de volksgezondheid worden betaald, niet zo doelmatig besteed als moge lijk zou zyn. MtlNCIIEN Een jonge Estland- se vluchteling heeft gisteren ver klaard, dat de communisten hun „vernletigingsbataljons" weer in het leven hebben geroepen om het anti communistische verzet In zün vader, land te bestrijden. De vluchteling, de 20-jarige Mani- vald Rastas heeft voor de „Stem van Amerika" gezegd: „Openlijk verzet tegen de Sowjets in Estland heeft opnieuw zulke afmetingen aangenomen, dat de communisten hun infame „vemietigingsbataljons" met Russische officieren weer in het leven hebben geroepen, om de Estlandse bossen te zuiveren van verzetsstrijders. De „vernietig in gsbatafj ons" wer den voor het eerst" door Moskou ingesteld in 1940 om het hoofd te bieden aan het wijdverspreide ver zet tegen de inlijving van de Bal- tische staten bij de Sowjet-unie. Rastas is een maand geleden naar Engeland ontsnapt aan boord van een Sowjetschip. Hij heeft politiek asyl gekregen. Zijn verhaal werd in Londen op de piaat opgenomen en in München via de „Stem van Amerika" uitgezonden. BUENOS AIRES. Acht men sen kwamen om het leven bij een ketelontploffing aan boord van het 3.045 ton metende Britse tankschip „San Cirilo". Dit seinde de Argen tijnse tankboot ..Juvenal''. Verschei dene andere opvarenden werden gered. De „San Cirilo" bevond zich ten Oosten van Frans Guyana. Het Ar gentijnse schip, koerst zo snel mo gelijk naar de Britse tanker om bij stand te verlenen. Over de afwijzing van de stichting „Het leven begint bij veertig" spra ken de C.H.-afgevaardigde Vixse- boxse en de K.V.P.-er Van Lieshout. Eerstgenoemde begreep de toorn van minister Suurhoff wel, doch hoopte dat deze niet blijvend zou zijn, ter wijl zijn R.K. collega zich afvroeg, of de stichting er toch niet de stoot toe heeft gegeven, 'dat de arbeids- bureaux zich thans intensiever met het vraagstuk van de oudere werk lozen zijn gaan bezig houden. NEW YORK. Omstreeks I960 zal Frankrijk een luxe passagiers schip in gebruik nemen, dat de ver gelijking met de Queen Elizabeth \ran Groot Brittannië kan doorstaan. Dit heeft Jean Marie, president van de Franse scheepvaartlijn op Ame rika, Woensdag verklaard. De bouw van het schip zal 300 millioen gulden kosten. Hoewel de Franse nationale vergadering het gehele project nog niet heeft goed gekeurd, heeft ze toch reeds een eerste crediet van 48 millioen gul den toegestaan. Het schip zal omstreeks 50.000 ton meten en m de eerste en tweede toeristenklasse ruim 2.000 passagiers kunnen vervoeren. De snelheid zal 30 knopen bedragen. GENUA. Ongeveer 6000 haven arbeiders zijn Woensdag de gehele dag in staking gegaan als een be wijs van sympathie met de Mara- thonstaking ïn de Genuase scheeps bouw, die reeds 84 dagen duurt. Op ruim zestig schepen heeft het werk Woensdag geheel stil gelegen. De staking, die 48 uur duurt werd uitgeschreven door de onder com munistische leiding staande vakbon den. De aanleiding tot de staking was het besluit om de te werk stel ling uit handen van de vakvereni gingen te nemen en over te dragen aan een centrale arbeidsbeurs. WASHINGTON De republi keinse afgevaardigde Steven De- rounian heeft een wetsontwerp in gediend, waarin hij voorstelt ais huldeblijk voor dr Jonas E. Salk, de ontdekker van het kinderver lamming-vaccin. een gouden me daille met passend opschrift te laten slaan. Dergelijke speciale gouden medailles 2ïjn sinds 1928 slechts zeven maal verleend. Dr Salk heeft geen patent op zijn vaccin willen nemen, omdat hij slechts voor ogen heeft gehad lijdende jonge mensen te helpen. BONN Aan de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena" is een vergunning geweigerd voor de ope ning van een nieuwe lijndienst tus sen Antwerpen en Dusseldorp. Het besluit om het verzoek van de „Sabena" af te wijzen, werd geno men door de Civil Aviation Board, het geallieerde gezagsorgaan dat de controle op de burgerluchtvaart uit oefent, zolang de Bondsrepubliek nog niet souverein is De Civil Aviation Board heeft zijn afwijzend besluit genomen na con sultatie van het West&uitse Ministe rie van "Verkeer. Een paar dagen geleden werd prof. mr. P. S. Gerbrandy gefotogra feerd, terwijl hy de 75-jarige heer Weiter de hand drukte. Gisteren knipten de fotografen hem weer, tot minister van Staat. maar nu ging het om hem zélf: toen werd de zeventigjarige oud- premier door dr. W, Drees geluk gewenst met zyn verjaardag en in kennis gesteld van zijn benoeming (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Zelden heb ik zó tegen een dag opgezien als deze. Ik heb het dan ook gedaan omdat mijn vrouw het wilde, maar naar mijn mening had ze gelijk." Zo liet pro fessor mr P. S. Gerbrandy zich ho ren op de receptie welke gistermid dag gehouden werd ter ere van zijn DEN HAAG. „Wij zijn er lang zaamaan mee vertrouwd geraakt, dat een belangrijk aantal van hen, die zich aan misdrijven schuldig maken, in meerdere of mindere mate geestelijk gestoord blijkt te zijn, geheel afgezien varr hen, die tot de werkelijk krankzinnigen be horen. Deze feiten hebben er ons van overtuigd, dat .de taak der be scherming van de maatschappij te gen de criminaliteit der zogenaam de a- en subnormalen ligt bij de Justitie ën de organen der geeste lijke volksgezondheid". Dit zei vandaag mr E. A. M. La- me rs. directeur-generaal van het Nederlandse gevangeniswezen, tij dens zijn zeer boeiende inleiding die hy hield op de derde studie dag, gewijd aan dit gevangeniswe zen. Hij verklaaide verder, dat „deze' niet-krankzinnige, doch wel gees- tesgestoorde delinquenten de bij het MICHIGAN. De talrijke reacties, die ook gisteren nog gegeven zün op de mededeling, dat de Amerikaanse bacterioloog dr Jonas E, Salk een serum heeft ontdekt, dat een nage noeg afdoende bescherming zou ge ven tegen kinderverlamming, laten duidelyk zien, dat de medische wereld vol goede hoop is, dat deze gevaarlijke vyand nu eindelijk over wonnen zal worden. Ondanks de grote successen, die dr Salk met zyn proef nemingen heeft behaald, blijft men echter voorzichtig met het geven van een al te definitief oordeel op dit punt. Zo verklaarde dr Anthony M. Payne, deskundige op het gebied van be smettelijke ziekten by de Wereldge- FLORENCE. Een Italiaanse rechtbank heeft Woensdag zeven pro vinciale leiders van de Autonome Italiaanse Sociale Beweging veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van zes maanden tot drie jaar, wegens een poging om de ver boden fascistische partij nieuw leven in te blazen. De Autonome Beweging is een af gescheiden groep van de Italiaanse Sociale Beweging (M.S.I.), die twee jaar geleden in de laatste algemene verkiezingen 5.9 procent van het aan tal uitgebrachte stemmen behaalde. Tegen de Neo-Fascistische M.S.I. zelf, die 29 leden in het huis van afgevaardigden heeft en 9 in de senaat, is nog geen gerechtelijke ver volging ingesteld. In Rome hebben fascisten een po ging gedaan om van een begrafenis een politieke massa-demonstratie te maken. Verscheidene van hen werden na een bloedige botsing met de poli tie gearresteerd. De begrafenis gold Roberto Mieville, een fascistisch lei der en Italiaanse afgevaardigde, die enige dagen geleden bij een auto ongeluk om het leven kwam. De botsing ontstond, toen de politie de lange rij van fascistische sympa thisanten niet door wilde laten, daar men vreesde dat hierdoor het ver keer belemmerd zou worden. De kransendragers trachtten zich echter toch een weg te banen door hel poli- tiecordon en dit leidde tot de botsing. Op hei Piazza Venetia in het hart van Rome kwam het verkeer enige tijd stil te liggen. De gearresteerde personen bleken allen jonge leden van de Neo-Fascistische partij' te zijn. zondheidsorgamsatie, dat de kinder verlamming nog niet. is verslagen, ondanks de entslof van dr Salk, Dr Payne is er echter van overtuigd, dat met dit vaccin als basis de overwin ning binnen enkele jaren zal zijn behaald. De onzekerheden, die dr Payne nog zag betroffen de duur van de uitwerking van het vaccin, de inwerking op kleine kinderen en mo gelijke andere omstandigheden van gebruik, dan die, waarvan bij de proefnemingen van dr Salk sprake was. In West-Duitsland zijn de laatste maanden duizenden kinderen ingeënt met een vaccin, dat is samengesteld door de Duitse geleerde dr Richard Haas, die zich kon baseren op het werk van dr Salk. Ongeveer 45.000 kinderen van de Amerikaanse bezet tingsstrijdkrachten zullen nog dit jaar met het Salk-vaccin worden ingeënt De Deense parlementscommissie voor Financiën wil een crediet van bijna twee millioen kronen beschikbaar stellen voor de vaccinatie van 400.000 schoolkinderen. Frankrijk heeft Ame rika verzocht om voldoende vaccin om een eventuele kinderverlamming epidemie op te vangen, zolang de Franse productie nog niet groot ge noeg is. Ook in Zuid-Afrika is rrien tot zelfstandige productie van een serum gekomen, eveneens in samen werking met de Amerikaanse onder zoekers. Het zou goedkoper zijn dan het Salk-vaccin. De voorraad is vol doende om de gehele bevolking te vaccineren. President Eisenhower heeft beslo ten als „gebaar van goede wil" alle inlichtingen over het Salk-vaccin aan alle landen ook aan Rusland en andere communistische staten te doen toekomen. HONG KONG 65 van de 71 per sonen, die zich in een uit drie ver diepingen bestaand flatgebouw in Hongkong bevonden, hetwelk van morgen vroeg plotseling instortte brachten er het leven af. Twee vrouwen en vier kinderen kwamen om het leven. 27 personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, 16 konden na verbonden te zijn naar huis. Het ongeluk gebeurde terwijl de bewoners sliepen. strafrechtelijk beleid betrokken ver antwoordelijke en. adviserende in stanties voor uitermate moeilijke beslissingen plaatsen. Want ener zijds is de delinquent ondanks zijn geestesstoornis door zijn crimineel handelen een gevaar voor de maat schappelijke veiligheid en betekent zijn optreden een gevaar voor de rechtsorde, anderzijds is hij niet louter een rechtsovertreder tegen wie sancties in velerlei vorm ge boden zyn, doch tegelijkertijd een geesteszieke voor wie een op zyn gezondmaking gerichte behandeling noodzakelyk is". „Dit wil niet zeggen," zei de heer Lamers uitdrukkelijk, „dat er geen eigen verantwoordelijkheid voor de onafhankelijke rechter overblijft. De beste vorm van bescherming der maatschappij tegen de criminaliteit der a- cn subnormalen ligt echter uiteindelijk bij de voorzorg, dat wèl het specifieke terrein der geestelij ke volksgezondheid is." Mr J. L. Andreae, substituut-officier van Justitie in Middelburg, besprak daarna uitvoerig alle maatregelen, die de rechter ten dienste staan bij de be rechting van de a- en subnormale wet- overtreders, terwijl mr F. de Groot, ■directeur van de bijzondere gevangenis voor jonge mannen in Zutphen, zijn in leiding wijdde aan de selectie der de linquenten, Dr R Rijksen, hoofd van het studie- en voorlichtingscentrum van het ministerie van Justitie, behandelde tenslotte de wenselykheid in de behan deling der problemen van het strafrech telijke beleid de meningen der gedeti neerden te betrekken. zevenstigste verjaardag. Maar hij ver loor toch één ogenblik diepbewo gen zün ontwapenende humor, toen minister-president Drees hem meedeelde dat Koningin Juliana had besloten hem te benoemen tot mi nister van Staat. Dr Drees sprak grote waarde ring uit voor hetgeen de zeventig jarige heeft verricht. „Uw werk in Londen is van historische betekenis geweest en daardoor bent u voor het gehele volk een grote nationale fi guur geworden. Uw optreden heeft de reputatie van de regering en van Nederland bij de geallieerden her steld". zeide de premier. De voorzitter van het huldigings comité, de A.R. fractieleider dr J. Schouten, noemde professor Ger brandy een belangrijke figuur voor volk en staat. „In oorlog en bezet tingstijd was aarzeling _U vreemd. U kende geen compromis met het nationaal-socialisfcische regiem, het geen door U een beest uit de af grond werd genoemd". De voorzitter van de Tweede Ka mer dr Kortenhorst schetste de ju bilaris als „een klasse op zichzelf, uitzonderlijk en origineel". BREST. Het 5.597 ton metende Italiaanse vrachtschip „Volonta", dat Dinsdag voor de Franse kust aan de grond liep, is gisteren op de rotsen in tweeën gebroken en snel gezon ken. De bemanning van 27 koppen had het schip reeds verlaten. OLIELAGEN ONTDEKT IN DE LIBANON BEIROET In de omgeving van de Libanese plaats Yohmor zün aanzienlijke petroleumlagen ontdekt. Dit heeft de directeur voor het mijnwezen Woensdag verklaard. De onderzoekingen bij Yohmor duurden reeds drie jaar. De Libanese petroleummaatschap- pij, die de boringen verrichtte, heeft tot nu toe een volkomen stilzwijgen bewaard over de resultaten. Men zal met de exploitatie beginnen, zodra de kamer het wetsontwerp zal heb ben goedgekeurd, waardoor de helft van de inkomsten van petroleum- winning aan de staat zal komen. Staatsraad mr R. M. van Angeren memoreerde nog dat de oud-pre mier tijdens zyn verblijf in Lon den met tevreden was over zijn ken nis van de Engelse taal. ..Hi] is toen Engelse les gaan nemen", vertelde mr van Angeren. „Het is echter nooit klassiek Engels geworden. Maar bet Friese-Engels sloec bij de geallieerden méér in dan de klas sieke verzen van Shakespeare". Professor Gerbrandy zei m zijn dankwoord o.a. dat hij in Londen eigenlijk maar één ding had ge daan: dat is geweest volhouden, voor 100 procent volhouden, De receptie werd door ruim 400 personen bezocht; onder wie merk ten wy op, naast de minister-presi dent, de ministers Beyen, Donker, Beel, van de Kieft, Algera en Zijl stra; voorts prof. mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad en tal rijke leden van de Staten-Generaal. De politie van Detroit maakte korte metten met een clandestiene likeurstokerij op zolder van een huis in een der buitenwijken. Men deed een inval maar ontdekte niemand meer. De vaten met likeur, klaar voor de verkoop, werden beetgepakt en zonder aarzelen door de zolder ramen leeggegoten. U ziet het re sultaat: een mooie Ukeurval klatert over de dakgootrand (terwijl op straat het publiek met gemengde gevoelens de vernietigingsactie be keek). p)E politieke redacteur van "M weekblad ,JDe Groene Amster dammerheeft het niet meer zo moeilijk als in de nare tijd toen hp, weken achtereen, de anti-semietischo bevliegingen van de Sawjet-Unie moest trachten goed te pralenHij ademt tegenwoordig wat vrijer en schrijft in het laatste nummer, mei het gif van het leedvermaak, een artikeltje over de tramstaking en dei in paniek geraakte vakbondsleiders die meent hij pas in een rond uit kapitalistische maatschappij weer aan de zyde van de arbeiders kun nen komen te staan, om hef sta kingsmiddel in al zyn kracht op nieuw te hanteren. Want al mag de Groene dan ook dikwijls vaag zijn, als het er om gaat een houding ten opzichte uan de communistische po litiek te bepalen het blad is in ieder geval vierkant vóór het sta kingsmiddel en vierkant tégen de Partij van de Arbeid. Om te demonstreren hoe schro melijk de Sociaal Democratie is ver burgerlijkt. kiest de Groene een in directe methode en drukt, op pagina tweeenige commentaren af op de staking van het Amsterdamse PTT- personeelroots die voorkwamen m „Het Volk" van 1020. Vlak na een door „de slagers van Drees" onder drukte, vergelijkbare staking is het uiteraard erg pikant om utt de pu berteit van diens party volzinnen te lezen als: .JJatuurhjk zal nu in de rechtse pers, wel weer het gebruikelijke, hysterische gegil opgaan over de opgeruide arbeiders. Maar daarte genover kan reeds aanstonds worden geconstateerd, dat de staking volko men spontaan is uitgebroken. Vergelijk deze mentaliteit mt eens met een hoofdartikel mt Het (Vrije) Volk over de recente tremstaking bedoelt de Groene en u zult moe ten toegeven, dat van de oude tdeecn niets w overgebleven. Het is natuurlijk je reinste demagogie maar het werkt en er blijft altijd iets van hangen. Toch vind »k het een gevaarlijk kunstjedat grijpen in het verleden van bladen, partijen en mensen. Neem de Groene zelf. Dat is al een héél oud blad: 79ste jaargang ver meldt de kop Je kunt ze allemaal vinden in de U.B, Ik heb voor de graphoor! de jaargang 1920 eens opgevraagd en daar een beetje in gebladerd. Nu „Het Volk" mag dan op het moment anders denken over „het stakingsmiddel" dan 35 jaar geleden, maar de Groene in teder geval óók! Hier hebt u een mootje uit het hoofdartikel, dat het weekblad op 9 October 1920 aan de zelfde PTT-staking wijdde: „Wij nemen aan dat een verho ging van het salaris, zotvel van het hogere als van het lagere personeel urgent is. Maar daarop willen wij dan ook onmiddellijk laten volgen dat wij de Jiandeltuyze van hen die van de week gestaakt hebben en vooral van hen die daartoe aan gespoord hebben, onvoorwaardelijk afkeuren. Begrijpelijk is zij, als elke niet door de rede beheerste uiting van teleurstelling of verbittering, maar te verdedigen valt zij niet. Wie is aangesteld bij een openbare dienst en dus deel uitmaakt van een voor onze maatschappij onmis baar organisme behoort te bese/jen dat hij het recht mtsj? dit rader werk tot stilstand te brengen." Nou Dijkstra, dat was óók hele andere koffie aan vandaag de dag, vind je niet? Het bewijst de betrek kelijke waarde van blikken in het verleden. Neem nu eens dit citaat; „Van wérkelijke beschaving kan in Nederland pas sprake zijnais alle kroegen zijn gesloten e» Schie dam met de grond gelijk is ge maakt." Weet je wie dit in 1929 ge schreven heeft? Ik. KRONKEL. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich tot het bedrijfsleven gewend in verband met het feit, dat binnen enkele maanden de indiening van pen wetsontwerp over de defini tieve ouderdomsverzekering Is te verwachten. Een zekere aanpassing van de vele in het particuliere be- drjjfsieven bestaande pensioenvoor zieningen aan de wettelijke ouder domsverzekering zal gewenst zijn. Naar het oordeel van het Stich tingsbestuur mogen in een pen sioenregeling, die op zich zelf aan redelijke eisen voldoet zodanige wijzigingen worden aangebracht dat het wettelijke ouderdomspensioen geheel in aanmerking wordt geno men en de particuliere pensioen voorziening overeenkomstig wordt verminderd. Redelijk acht het be stuur van de Stichting het, wan neer bij een volledig volbrachte diensttijd van b.v, 40 jaar als totale ouderdomsvoorziening een bedrag wordt bereikt van 60-70 pet van het loon. Naarmate een pensioenre geling minder volkomen wordt ge acht, is er aanleiding in mindere mate of in het geheel niet met het wettelijke ouderdomspensioen reke ning te houden. Hierbij dient men te bedenken, dat op het pensioen minder in kor ting wendt gebracht dan op het loon. De gepensionneerde betaalt geen. pensioenpremie meer, geen premie voor de wachtgeld- en werkloosheidverzekering, geen pre mie voor de Ziektewet. Bovendien wordt de belasting lager, wanneer het bruto inkomen daalt en de be roepskosten vallen weg. Het bedrag, dat voor vrije besteding overblijft, daalt niet veel wanneer iemand bij zijn pensionnering 70 pet van zijn laatst verdiende loon ontvangt. Op dit punt is het communiqué van de Stichting echter enigszins vaag: er wordt niet nader aangege ven of men een pensioen van 6070 pet van het laatst verdiende loon, of een regeling op het oog heeft, die dit percentage garandeert, be rekend over het gemiddelde loon in de actieve periode. Wanneer wij zigingen in de particuliere pensioen regeling noodzakelijk zijn in ver band met de invoering van de wet telijke ouderdomsverzekering, merkt het bestuur op, dan dient rekening gehouden te worden met twee fei ten: 1. De verzekerden zullen premie moeten betalen voor de wettelijke ouderdomsverzekering, hetgeen voor de loontrekkenden waarschijnlijk gepaard zal gaan met overeenkom stige loonsverhoging; 2 Het wettelijke pensioen zal aan de algemene welvaart worden ge koppeld, zodat eventuele wijzigin gen in het pensioen na de datum van pensionnering volledig aan de gepensionneerda tea goed# zullen komen. Tot grote ontsteltenis van duizenden New Yorkers in de drukste straten van het centrum reed daar gistermiddag een gloednieuwe auto met schijnbaar nie mand achter het stuur. De wagen zig zagde met een vaart van bijna 100 km door het verkeer, verleende niets en nie mand voorrang, gaf een. taxi op een kruispunt een flinke klap en kwam rustig bij het trottoir tot stilstand. De politie was er net vlug genoeg by om de (toch aanwezige) chauffeur op te vangen. Het was een ventje van 8 jaar, dat even pa's auto had „geleend". Voor de kinderrechter zei hu later op de dag: „Autorijden? Niks an, meneerl". Het Japanse opperste gerechtshof heeft nu het doodvonnis bevestigd van ae bankrover Sadamitsjl Hxrazawa, die in '48 de Tokiose Teikokoc-bank binnen stapte, vermomd als employé© van de Gemeentelijke Gezondsheidsdtenst. „Ik kom het personeel inenten legen disen- tene" zei hij. De zestien mensen in het gebouw stapten bereidwillig met de bezoeker mee. Hij liet elk de rechterarm ontblo ten en deelde snel zestien prikken utt. Maar het was geen Inenting. Hij spoot ze allemaal m met een mengsel van cyaankali en groene thee. Veertien bankmensen stierven. Twee brachten er het leven af. De moordenaar verdween met duizenden. Een half jaax later werd hij gearresteerd, De kapitein, van d« „Queen Mary" 133.000 ton), commodore Ivan Thompson, ls zeer tevreden over de dempings\m- overt nen, die sinds kort aan de flanken van zijn oceaanreus zijn gemonteerd.. Giste ren vertelde hij. na een stormachtige overtocht over de Oceaan, dat het schip zo vast als ecu rots lag. Volgens het grote Italiaanse week blad „Tempo" zou de heer Faroek do bodem van zijn particuliere schatkist beginnen te zien. In een interview ver klaarde de ex-komng: „Persoonlijk ben ik nooit rijk geweest. Ik heb nooit buitenlandse beleggingen gehad. Het geld waarvan ik tot dusver heb geleefd was een schenking van een grote Isla mitische leider, die kortgeleden is over leden. Mijn situatie is eriiiek geworden. Ik zie nu uit naar een betrekking met een goed salaris". Voorlopig hebben v© de eer om van al die praat geen cent te geloven. Zaterdag 9 April kwamen twee Duit sers uit Tner in een Bierhalle overeen, dat ze net zo lang zouden drinken tot een hunner sprak. Die moest dan het gelag betalen. Ze dronken uren koppig door. Toen gaf no 1 het op. Hij sprak. De ander wilde antwoorden, maar kon niet. Hii werd naar ©ep ri-k-nhui* in bracht, maar heeft nog steeds zijn stern met terug. De Vesuvius heeft voor het eerst sinds mensenheugenis m April een wit petje gedragen. Een zware storm liet Dinsdag een dun laagje sneeuw op de berghellingen achter. Het was snel weg toen de zon weer door de wolken kwam. De Napolitanen spreken er echter nóg

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2