Vredesduif uit Moskou nu misschien geen lokvogel .Versterking NA VO lonend gebleken Bloedtransfusiedienst in ons land bestaat 25 jaar STERRENREGEN DEZE WEEK Op 5 Mei internationale bevrijdingsshow Heitje Van medisch stiefkind tot bloeiende organisatie Gesol met overleden vrouw leidt tot kort geding Voorts. Vier Britse jongens bij hotelbrand in Tours omgekomen BEIDE ZENDERS BRENGEN: A.N.B. wekt op tot 3 extra uren per week in woningbouw WRIGLSYi RADIO EN T.V. Prijs van eieren flink gedaald In Saksen oproepen voor Nederlandse Landdagverkiezingen Zo maar gevonden: 3000 parels Geen discriminatie Minister Staf over „Holland" in Z.-Afrika „Koninklijke" stelt 16 pCt dividend voor Zware verliezen van Deense zuivelexport door uitsluiting Dinsdag 19 April 1955 3 Moskou heeft een vredesduif losgelaten. Anders dan de duif van Picasso, schijnt het deze keer niet enkel een lokvogel te zfjn. Mogen wij er de aankondiger in zien van een nieuwe lente voor Europa in de internationale politiek? Verrassingen uit Moskou zijn niet meer ongewoon. Nadat het in September 1953 geweigerd had naar Lugano te komen voor een conferentie over Duitsland, riep het enige maanden later zelf op tot een conferentie over Duitsland te Berlijn. Was dit het inluiden van de nieuwe koers na de dood vain Stalin? Molotow bleek naar Berlijn gekomen, niet om enige concessie te doen, maar om gratis tegen de westerse gemeenschap te kunnen manoeuvreren. Hij gaf soms blijk, zelf te beseffen, dat de anderen niet zo naief waren als zijn opdrachtgevers te Moskou hadden gemeend. De anderen hadden v een tegenverrassing. Zij wisten dat Moskou afkerig was van een vredesverdrag voor Oostenrijk, omdat de 1 militaire bezetting daar voor de Russen een voorwendsel was om hun militaire macht in Roemenië en Hongarije, als „onmis bare étappe" naar Oos tenrijk, te kunnen handhaven. Wel lag al enige jaren een vre desverdrag met Oos tenrijk zo goed als ge reed. Oost en West hadden daarover nog slechts weinige punten van geschil. Rusland liet ieder vergelijk stranden. Nu deden de anderen een overrom pelende zet: zij boden aan. Moskou in alles zijn zin te geven. Molotow liet zich niet vangen. Hij vond de vrede best. maar Rusland zou zijn bezettingstroepen in Oostenrijk moe ten kunnen handhaven tot de Duitse aangelegenheden definitief geregeld waren! Van dat ogenblik af had het Wes ten. en in het bijzonder Washington, het gemakkelijker tegenover Russi sche „vredesmanoeuvres." Molotow had overtuigend aangetoond, hoe wei nig oprecht gemeend zijn wil tot een vergelijk was. Inderdaad, men had Molotow in een hoek gedrongen, waaruit hij slechts met veel diploma tieke kleerscheuren losgekomen was. Oostenrijk was een proefgeval ge worden. Zolang Moskou zijn onrede lijk verzet tegen een vrede voor dat land volhield, was het duidelijk, dat Dr M. Blankenstein het niet tot oprecht onderhandelen bereid was. Het is herhaaldelijk, vooral in Amerika, ge2egd: Aan Oos tenrijk zou Rusland kunnen bewij zen, dat de tijd voor redelijk onder handelen rijp was. Deze voorgeschiedenis leert, hoe groot de betekenis van de aanbiedin gen aan Raab kan blijken te zijn. ziet er naar uit. dat Rusland het ver langde proefstuk bezig is te leveren. De voorwaarden zijn op geen enkel punt, dat bekend is geworden, on gunstiger dan iemand had kunnen verwachten. Wat de militaire voorwaarden be treft, eist Rusland ook een intrek king der westelijke bezettingstroe pen, en verder een neutralisatie van Oostenrijk. Het zal zich bij geen groepering mogen aansluiten. Daar dit ook de wens van de Oostenrijkers zelf is, kan niemand er bezwaar te gen maken. Nu moet het vredesverdrag op een conferentie van de Grote Vier be sproken worden. Op die conferentie kan nog blijken, dat Moskou voor waarden stelt in ruimer internatio naal verband, die aan alle idyllische voorstellingen een einde maken. Maar voorlopig kan men tevreden zijn. Nu is het opmerkelijk, dat Rus land zijn hoofdeis, het handhaven van zijn troepen in Oostenrijk, Iaat vallen, onmiddellijk nadat de ver dragen van Parijs zo goed als be krachtigd zijn. Het tafereel is daar- door, vanuit Moskou gezien, radicaal veranderd. Nu West-Duitsland lid wordt van de NAVO, met eigen mi litaire macht, krijgt de aanwezigheid van ter beschikking van de NAVO staande bases in Oostenrijk een be tekenis, die het voor de Russen van belang maakte, de opruiming van die bases tegen de opruiming van hun Een getekende copie van Pablo Picasso's „vredesduif'misschien» dat het beestje in het Oostenrijkse geval nu eens geen communisti sche lokvogel zal blyke» te zijn eigen bezetting in te ruilen. Een ge neutraliseerd Oostenrijk betekent, dat de Brenner niet meer ter be schikking staat voor militair vervoer tussen West-Duitsland. Het ligt dus voor de hand aan te nemen, dat het aanbod aan Oostenrijk voor de Rus sen de consequentie is van de uit breiding van de NAVO, door de be krachtiging van de verdragen van Parijs. Zien wij Moskou nu voor het eerst sedert 1945 in Europa een be langrijke- positieve concessie doen, dan is deze daardoor afgedwongen. Men zou zeggen, dat de feiten dui delijk spreken. Niet echter voor de Duitse oppositie. Deze maakt uit het aanbod aan Raab op, dat zij gelijk heeft gehad met zich tegen de be krachtiging der verdragen te verzet ten! Wie de Duitse internationale po litiek sedert Bismarcks val oplettend gevolgd heeft, zal zich over deze averechtse logica niet verbazen. Aan dergelijk wanbegrip heeft de wereld de eerste en de tweede wereldoorlog te danken. Rusland, zo redeneert deze oppo sitie, wenst een zone van neutrale staten, omvattend Zweden, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, tussen zich zelf en het Westen, Om die te verkrijgen zou het een hereniging van Duitsland hebben overgehad.' In- plaats van daarover te praten, heeft Adenauer zich bij het Westen aange sloten. Daarmede wordt niet ver klaard, waarom Moskou nu eerst tot ontruiming van Oostenrijk bereid is. Maar van bijzondere onschuld des gemoeds getuigt het toch te geloven, dat mén bij Moskou meer zou hebben bereikt, wanneer men het datgene, waaraan Moskou blijkbaar zoveel ge legen is, n.l. een neutralisatie van Duitsland, bij voorbaat gratis ter be schikking zou hebben gesteld. Dat het, puur bij wijze van tevreden heidsbetuiging over de meegaandheid van West-Duitsland, het communis tisch regime in Oost-Duitsland en zijn eigen positie daar, zou hebben opgegeven, kan alleen in een voor alle lessen der ervaring ontoeganke lijk brein opkomen. Moskou tracht af te kopen. Oos tenrijk was daarvan het begin. En dit'begin kwam geen dag te vroeg. Moskou zal verder trachten af te kopen, op de komende conferentie van Vier. Zomin als inzake Oosten rijk, doen de Russen daar concessies zonder dringende reden. De kracht van de vergrote NAVO in het diplo matieke veld is voor het eerst duide lijk geworden. Men zal niet licht zo veel vertrouwen in Rusland gaan stellen, dat men dit zo doeltreffend gebleken diplomatieke wapen uit handen zou geven. Zolang Adenauer in Duitsland regeert, zal dit ook wel de opvatting van Bonn blijven. In ieder geval is er reden om de komende conferentie van Vier over het Oostenrijkse vredesverdrag, met ongewone belangstelling, ja spartning tegemoet te zien. Daar zal blijken of het aanbod aan Raab een lentebode of een lokvogel was. Er is een redelijke kans dat èn het een, èn het ander j'uist zal blij ken! TOURS Vier Engelse school jongens zijn vanmorgen bij een ho telbrand in Tours. Frankrijk, om het leven gekomen. De slachtoffers bevonden zich in één kamer. Zij waren alle vier 12 jaar oud en afkomstig uit Liverpool en omgeving. „Koningin van de Schaaf' is de titel die deze jonge, Parijse mannequin heeft veroverd van wege haar korte kapsel, dat aan strenge eisen voldoet. Zij mag de wedstrijden presideren waarin de Parijse haarkunstenaars zo noemen ze zich mer hulp nan de mooiste mannequins zullen bewijzen, dat een kort kapsel geen afbreuk doet aan de charme van de vrouw. UTRECHT Op een gisteren ge houden bondsraadvergadering van de Algemene Nederlandsche Bouw- bedrijfsbond, heeft het bondsbestuur meegedeeld, dat voorgesteld is drie uur over te werken van begin April tot 1 October voor het inhalen van de achterstand by de woningbouw Men kon niet ingaan op het voorste! van werkgeverszijde, om dit aantal uren tot vyf op te voeren. Uit de bondsraad drong men erop aan op zijn hoede te zijn voor een pogen van werkgeverszijde, om deze overuren te beschouwen als een ge leidelijke uitbreiding van de werk tijd van 48 op 51 uur per week. Het bondsbestuur wees erop. dat het effect van dit overwerken valt en staat met de bereidheid van de werknemers ook werkelijk een half uur per dag extra te werken Daar, waar die bereidheid niet is, doet men volgens het bondsbestuur beter, in het geheel met over te wer ken, Het bondsbestuur noemde het een plicht van de leden aan deze oproep gehoor te geven. (Advertentie LM.) KftSjW heerlijk - verfrissend zuivert de adem - verhoogt uw energie en levenslust 55 Deze toeek kunt U weer dén dier wonderlijke kosmische verschijnselen zien, die heel populair en heel on juist sterren-regensheten. Schijn baar komend uit het sterrenbeeld De Lier dat U kunt vinden in het Noord-Oosten, vlak boven de met brede vleugelslag vliegende Zwaan bezoekt ons jaarlijks een metea- rietenstroom, dieomdat hij uit De Lier komtde naam Lyriden heeft gekregen. De Lyriden zijn oude getrouwen: al meer dan 2600 jaar bezoeken zij de aarde in April, De Chinezen, die in 687 vóór Christus leefden, hebben hen al waargenomen, want uit dat jaar dateert de eerste mededeling over de Lyriden-visite. Met enorme snelheden dringen elk jaar weer en kele van deze meteori ten-familie zich in onze dampkring: gemiddeld wei met 60 km per seconde, oftewel 216.000 km per uur: 'n dikke 100 keer zo snel als de vlugste straaljager. Die voortjagende kosmische steen tjes brengen de luchtatoraen, die zij passeren, tot gloeihitte, zodat wij hun spoor door de dampkring kun nen volgen. Zelf worden zij meestal ook zo heet, dat zij verdampen. De Lyridenzwerm die niet bijzonder dicht is beschrijft aan de hemel een baan, die men een ellips noemt. Dit is een langgerekte kromme lijn, die de vorm heeft van een theeblaad je. Ais de Lyriden zich het verst van de zon verwijderd hebben dat zal dus in October zyn zijn ze er ruim 15 milliard kilometer vandaan. Dan „draaien" ze om en beginnen, weer naar de zon te vliegen. Om die afstand af te leggen in een half jaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Stelt u zich voor, dat in een stad van de grootte van Arnhem alle inwoners een halve liter nieuw bloed in de aderen zouden krijgen, bloed van een ander, dan weet u wat er feitelijk jaarlijks in Nederland gebeurt. Elk jaar hebben 120.000 Nederlanders hun leven, hun gezondheid of een spoedig herstel te danken aan onbekende bloedgevers. 100.000 krijgen vers bloed, 20.000 krijgen bloedplasma, dat in het centraal la boratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amsterdam uit vers bloed door droging bij vijftig graden vorst is verkregen. De medicus van vandaag zou het niet meer zonder de bloedtransfusiedienst kunnen stellen, de gehele long en hart-chirurgie bijvoorbeeld zouden onmogelijk zijn. Toch is het nog maar 25 jaar geleden, dat de bloedtransfusie in Neder land aarzelend len feit werd. Het was op de verjaardag van prinses Juliana, op 30 April 1930, dat in Rotterdam op initiatief van dr A. H. van Dijk voor het eerst in ons land volgens de moderne me thode bloed van de éne mens op de ander werd overgebracht. Het is niet te zeggen hoeveel mensen aan dit initiatief recht streeks hun leven hebben te dan ken, maar het zyn er ongetwijfeld vele duizenden. Dr G. E, H. Verspyck Mijnssen, vele jaren voorzitter van de lande lijke commissie voor de bloedtrans fusie, was graag bereid iets over de historie te vertellen. Het is niet zo geweest, vertelde hij, dat alle artsen dadelijk enthou siast voor de gedachten van dr Van Dijk waren. Er is moeizame pro paganda voor nodig geweest. De bloedtransfusie had ook niet zo'n best verleden. Van paus Innocen- tius VIII wordt gemeld, dat hü in 1492 bet bloed van twee bloedge vers tot zich nam in de hoop, zich hierdoor te kunnen - arjongen. Het enige resultaat was, dat de beide donors aan de gevolgen stierven. Het was overigens geen echte trans fusie de paus kreeg het bloed niet in zijn aderen, maar in zyn maag, want hij dronk het op. Toen men in Frankrijk mensen zonder resultaat met dierenbloed trachtte te redden, werd in 1678 daar de bloedtransfu sie bij de wet verboden. Dr Van Dijk en dr Verspyck Mijnssen hebben van het begin af aan beseft, van hoeveel belang het was, dat het geven van bloed be langeloos geschiedt, dat de gever voor de patiënt onbekend blijft en dat er niet gelet wordt op afkomst, ras of geloof van de bloedgever. De pogingen om vanuit Rotte - dam het hoofdbestuur van het Rojfp Kruis voor landelijke bloedtransfu sie te winnen stuitten aanvankelijk op tegenstand. In Rotterdam wer den voetbalwedstrijden tussen Spar ta en Feyenoord georganiseerd - om aan geld te komen. Nu betalen de is een behoorlijke vaart nodig: van daar dat zy, als zij te dicht oij ons komen om nog te ontsnappen, met zo razende snelheden door onze lucht suizen. Let U dus een dezer avonden eens op dc Lier goed herkenbaar ook aan zijn grootste ster Wega waar die Lyriden onze dampkring binnen komen. LI ER ZWAAN MELKWEG Noord-©etter» ypeiTl»»iH ziekenfondsen vijf gulden per trans fusie. Niemand behoeft nu in Ne derland om financiële redenen van een transfusie verstoken te blijven. Nederland telt ongeveer negentig duizend donors, die jaarlijks één of twee keer 400 of 500 cc bloed af staan om andere mensen te helpen. Hun bloed wordt nauwkeurig on derzocht. Nieuwe donors zijn steeds nodig om de gelederen aan te vul len, ook voor de bereiding van bloedplasma m het centraal labo ratorium van de bloedtransfusie dienst in Amsterdam. DEN HAAG. Op Donderdag 5 Mei. des avonds van kwart over ne gen tot elf uur zal in het nationale programma over beide HUvertuimse zenders een Internationale bt-vrij- dingssbow worden uitgezonden, waaraan artlsten zullen medewerken uit een aantal landen, die bij de be vrijding van ons land een rol heb ben gespeeld. Engeland zal in deze muzikale show worden, vertegenwoordigd door Carole. Carr die tijdens de oorlog zangeres was bij de orkesten van Jack Payne en Geraldo. Na de be- vrij'ding werd zij de ster in het BBC- strydkrachtenprogramma „Calling all Forces". Als muzikale afgevaardigden van Canada komen „The Maple Leaf four" naar de Hilversumse studio's, vier jongemannen, waarvan Norcnan, Johnny en Joe gedurende de laat ste wereldoorlog in het leger dienst de den en waarvan Harvey een plaats kreeg bij de Cana- 1 dese luchtmacht. Zij zongen voor het eerst samen in een leger-show in het jaar 1945. Sindsdien hebben zij al aan meer dan 200 radio- en televisie-uitzendin gen meegewerkt. Australië levert aan deze be- vrijdings-show Robert Simmons, die in de oorlog actief deelnam aan de strijd tegen de Jappen en die sinds 1944 ook op Europee- grondgebied in tal van leger-operax werd inge schakeld. Voor Brit s-G u y a n a zal zan ger-gitarist Cy Grant aan deze inter nationale muziek-show medewerken. Hij was gedurende de oorlog luite nant-vlieger bij de RA.F. en werd in 1943 boven Haarlem door de Duit sers neergeschoten. De Nederlandse striid- krachten in het buitenland zul- ENSCHEDE. In de_periode van 11 tot en met 16 April zijn by de co- operaties. aangesloten by de VECE ll?i millioen kippeneieren aange voerd. Aan de plaatselijke af delingen (verzamelaar.) werd voor eerste soort kippeneieren 1.88 per kg betaald. De pluimveehouders zullen 1.84 per kg ontvangen. Voor eieren, die bfj de pluimveehouder aan het bedrijf zyn afgehaald, kan de prijs in verband met de hogere verzamelkosten 1 a 2 cent per kg lager zijn. Gedurende het grootstedeel van bovengenoemde periode zyn de ver kopen, zowel in het binnenland als voor export, beneden de verwachtin gen gebleven. De prijzen liepen in be. langrijke mate terug totdat Vrijdag de bodem gevonden werd en op het sterk verlaagde prijsniveau de han del weer aardig op gang kwam. Op de Westduitse markt werd een vry sterke concurrentie ondervon den van Denemarken, terwijl ook Polen en Joegoslavië hun invloed deden gelden. Bovendien is thans de eigen productie van West-Duitsland van 'aanmerkelijk grotere betekenis dan in de laatste achter ons liggende maanden het geval is geweest. Naar wy vernemen zal de prijs daling zich ook manifesteren in de consumentenprijs. BRUNSWIJK. Een aantal inwo ners van Wolfenbuettel (Nedet-Sak- sen) heeft, niet zonder enige ver bazing. oproepen ontvangen voor „Nederlandse Landdagverkiezingen" voor Zondag a,s. De autoriteiten hebben te laat op gemerkt, dat het zetfoutenduiveitje de drukkers van de oproepen parten heeft gespeeld. De oproep heeft nl. betrekking op „Nedersaksische Land- dagverkiezingen". De kiezers, die „Nederlandse" biljetten hebben ont vangen, moeten die voor Zondag om ruilen voor „Nedersaksische". ROTTERDAM. „De houding van Volïenhoven. de president van de beide partijen is beneden iedere waardigheid", zo sprak mr J. van Zomaar gevonden in een aar dewerk kruik, rog geen vijf centimeter onder de grond: een schat van parels ter waarde van driehonderddui zend dollar. Drieduizend pa rels die ontdekt werden door dr Joseph M. Cruxentdirec teur van het Museum voor Natuurwetenschappen in Ca racasVenezuela. Het gebeur de op een speurtocht op het eilandje Cubango «oor de Ve nezolaanse kunst. Men ver moedt, dat de sckat eigendom is geweest van een inwoner van het f orp Nueva Cadizdat in 1534 door een orkaan werd weggevaagd. Rotterdamse Rechtbank, gistermid dag, toen voor hem een kort geding diende over het recht op de begra fenis van een op 15 April overleden vrouw. „De piëteit gebiedt, dat beide partijen tot overeenstemming komen, zonder dat daartoe een gerechtelijke uitspraak nodig is. Ik vind deze ge hele kwestie zeer tegen de borst stuitend". De overleden vrouw, over wier ter aardebestelling het onverkwikkelij ke geschil was ontstaan, was, zo bleek uit de toelichting van een der raadslieden, tot voor acht weken door haar tweede echtgenoot in diens woning verpleegd. Toen de man niet langer in staat was, om de vrouw te verzorgen, was hij met zijn stiefdochter, die in dezelfde straat woont, overeengekomen, dat deze, m haar eigen woning, haar moeder ver der zou bijstaan. Volgens de raads man had de stiefdochter van zijn cliënt haar moeder inderdaad ver zorgd. maar zij zou verzuimd hebben haar stiefvader op de hoogte te stel len van de steeds slechter wordende toestand van de vrouw. Bovendien zouden zij en haar man geweigerd hebben hun stiefvader, na het over lijden van diens echtgenote, tot het sterfhuis toe te laten. Ook over de begrafenis zouden ernstige menings verschillen zijn gerezen, onder meer. omdat beide partijen het niet eens konden worden over de rouwkamer, in welke de vrouw zou moeten wor den opgebaard, en over de vraag, welke begrafenisondernemer de overledene ter aarde zou moeten be stellen. Volgens de gedaagden zou de door hun stiefvader aangewezen begrafe nisondernemer vorige week Zater dag zelfs hun woning hebben willen binnendringen, om 't stoffelijk over schot van de vrouw weg te halen. Op aandrang van de president kwa men beide partijen ten slotte, zij het met moeite, overeen, dat het stoffe lijk o ersehot in de loop van de dag. overgebracht zou worden naar een door de stiefvader aangewezen rouw kamer. Ook over de wijze waarop en over de vraag, wie de overledene zou begraven, werd overeenstem ming bereikt. len op muzikale wijze worden verte genwoordigd door Max van Gelder, tijdens de oorlog in Engeland lid van de Prinses Irene Brigade, die de in vasie m Normandië heeft meege maakt. Na de bevrijding heeft hij zich voorgoed in Engeland gevestigd als Max Geldray en sinds vorig jaar is hij in het bezit van de Britse na tionaliteit. Max Geldray is een mond- accordeon-virtuoos, die regelmatig in het BBC-amusementsprogramma „The Goon Show" te beluisteren is. Nederland tenslotte vindt een vertegenwoordiger in Wim Kan. De muziek in deze internationale show zai worden ui.gevoerd door Dolf van der Linden en zijn Metro- pole Orkest. De samenstelling en al gehele leiding van dit programma zijn toevertrouwd aan Karei Prior. Alle buitenlandse artisten zullen op Dinsdag 3 Mei des middag om vijf minuten voor half drie per vliegtuig uit Londen op Schiphol aankomen. DEN HAAG Op vragen van het Tweede Kamerlid E. Vermeer, be treffende het vervangen van gekleur de schepelingen door blanken tij dens het bezoek van de torpedojager „Holland" aan Zuid-Afrika ontkent minister Staf, dat hier sprake was van discriminatie. De bewindsman wijst erop. dat in voorkomende gevallen aan niet- blanke bemanningsleden alle hulp is toegezegd en gegeven. De moeilijkheden liggen echter veeleer op niet-officieel terrein, waar noch de commandant van 't bezoe kende schip, noch autoriteiten van 't ontvangende land of Nederlandse diplomatieke ambtenaren steun kun nen bieden. Derhalve kan aan de be trokkenen niet steeds een grievende bejegening worden bespaard. De minister heeft overigens be paald, dat in gevallen als dit steeds zijn persoonlijke beslissing zal wor den gevraagd, DEN HAAG De raad van com missarissen en directeuren van de N.V. Kon. Nederlandsche Petroleum- mij hebben besloten, aan de op t Juni 1955 te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen, over 1954 een dividend van in totaal 16 procent in contanten uit te betalen Hierin is begrepen een interim-dividend van 6 procent, dat in Januari j-L betaalbaar werd ge steld. Het percentage voor het totale dividend is gelijk aan dat over het jaar 1953, doch als gevolg van de uitbreiding van het geplaatste aan delenkapitaal door de uitkering m aandelen 1954,'"zal het totale bedrag 20 procent hoger zijn dan verleden jaar. Tf OOR het station kwam een rood- harig jongetje op mij af en sprak: „Meneer, mag ik..." Terzelfdertyd- voelde ik achter mij een hand, die naar mijn tas greep en hoorde ik een wat diepere stem, die zei: „Bagage dragen, meneer?'' Over mijn schouder zag ik een andere jongen in het costuum van een aankomende padvinder, die hoger op wil. Hij had strenge zwarte ogen en zware wenkbrauwen van een soort geteerd touw. „Ik had hem het éérst, vuilak", riep het rode jongetje driftig. „Een heitje vóór een karweitje, meneer" hield de andere jongen on verstoorbaar aan e» met een fluweel geweld ontwrong hij mij de tas. „Eerst heb je me die lang afgepikt en nou deze dikke weef' sprak de rode die ons opzijde bleef. „Maar ik geef het dóór. Ik maak er een klacht vanjongetje." Wy lieten hem schimpend achter de tochtdeuren, Kaartje halen, meneer?" vroeg de welp. Hij nam mijn geldliep langs de wachtende rij en boog zich als eerste naar het loket. .Aieitje voor een karweit je" meldde hij. Eén retour Breda". Ik kield mijn adem in. Maar nie mand riep: "Hè, wat moet die jon gen?" Dc hele rij keek glimlachend toe, of men zeggen wilde: „Ach, wat leuk, zoals zo'n kind zich weet te redden". Nou, hij kon het alleen af, dat moet ik toegeven. By de controle lieten ze hem zonder kaartje door. Hij knip oogde tegen de spoorman en liet even een entertainers glimlach op zyn ge zicht ios uieïke even later, in de tunnel plaats maakte voor de linke blik waarmee hij mij te kennen gafz „Die controle heb ik in mijn zak". Zijn rappe voeten waren er de oor zaak van dat hij mij boven, op het tweede perron al stond op te wach ten volledig geïnformeerd. „Uw trein gaat om. 10 minuten vóór. U hebt dus nog byna een kwar tier. Zal ik u naar de wachtkamer brengen? Of tailt u hier blijven staan?" „O, zo ts het tveï goed", zei ik. Ik nam mijn tas terug en gaf hem het heitje Zijn lichaampje uitstrek kend. sloeg hij met twee vingers aan zijn pet, „Heb je het nogal druk?" vroeg ik. Hij zweeg en keek naar de grond. „Wat maak je nu zo, per dag?" vroeg ik. Nu keek hij my aan met een blik, die tweestrijd verried. Zou het een geheim zijn? „Nou ja, als je het niet zeggen kuntzei ik. „Dat is het niet', antwoordde hij, „maar En zien vermannend: „Ik wil natuurlijk wel wat met u praten. Maar dat kost dan een twee de kwartje" Ik heb er van afgezien. Die jongen worde minstens directeur van de Handelmaatschappij Iet op mijn woorden. KRONKEL KOPEKHAGEN. van de uitsluiting Als gevolg van 70.009 boerenarbeiders in Denemarken worden de zuivelproducten schaars. In ten minste één stad was men Maandag geheel zonder melk- Ook de aflevering van groente en fruit stagneert. Het verlies door derving van ex port wordt op meer dan twee mil lioen gulden per dag geschat. In de dierentuin van Rome zyn AI was het dan niet zoveel als Agnes onlangs drie Syrische beertjes ge- Cann, een secretaresse als overwicht boren. Het zijn echte showfigurenJxa??'. baQ^ een die metpen pp-k lenmisrh nummer rip cheque "an ruim elf dollar laten afstem- Inummertje pelen, De stempelmachine sloeg op hoi boksen weggaven, ~odra ze voor het en Agnes kreeg een ehèque terug van eerst onder de ogen van de mensen meer dan twee milhoen dollar. Ze had verschenen. Met al hun zachtheid het met eens ontdekt, als de mensen van en molligheid weten ze nu al flinke bank niet waren, komen smeken, of tikken uit te delen, die niet veel ze hem teruz mochten hehhen a«« goeds beloven voor de toekomst. Kijkde ene is ai knock-out ge mept, Misschien had dat Siberische beertje, dat op dezelfde dag het le ven aanschouwde, een voorgevoel van al die krachtpatserij. Op 'n uit nodiging om ook mee te komen doenmeldde het zich ziekDie ruwe neefjes uit Syrië lieten hem Siberisch, ze hem terug mochten hebben. Agnes heeft het maar gedaan. Maar je hoeft met naar Amerka voor een bof. Gewoon m Siebengewald bn Venlo kan je terecht. In de noeste in spanning achter de p.oeg verloor boer Beerkerus daar drie jaar geleden een tientje, dat htj helemaal meeploegde door zijn goede land. Deze week vond zijn zuster het tussen de pootplantjes terug; nog als nieuw. Haast onmogelijk: iemand die Horst heet en Walter van achteren Misschien komen die beertjes nog wei eens m een circus terecht. En wie weet ontmoeten ze daar meneer Rufus Duitsland woont en dan geen respect K. Dryver, Tot voor kort zat die nog op heeft voor Duitse volksliederen. Die Horst speelde het „OeutschJand über al- les in een café als boogie-woogie. Om- En de politie heeft zo lang gezocht tot dat de Engelse soldaten het zo leuk von- zij hem vond: als clown m een circus, den. Resultaat: Engelsen en Duitsers oo V ond hij veel leukere branche dan de ae vuist. Horst ontslagen en daarbij nog verf. een boete van honderd mark. Boete ook voo* een Duitse voetbgl- Ier uit Darmstadt. Die wou met een hge slurfslag een portemonnaie loeier van een schot het vijandelijk nat meisje; inhoud vyf dollar. Het doen trillen. Maar hij schoot naast. Zo op de weg achtor rijn karretje werd Ook al in Amerika is er een olifant met cucusneigingen. Door de tralies van zjjn kooi m de dierentuin rolde hu met ler uit Darmstadt, een handige slurfslag een van een meisje: inhoud v„ meisje kreeg het geld terug van de hard. dat een fietser" dierentuindirecteur. En ook nog eens het voetbalveld v tien dollar voor troost van het gemeen- geschoten. Dertig gulden kostte tebestuur. Puur winst. schop. Echt professionalisme.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2