nrnrrit-B KONING GUSTAAF ADOLF: PROFESSOR OP DE TROON In fasen naar een Europese tolunie ,Reuzenhersenen" veroorzaken ware revolutie op kantoor Zweeds vorstenpaar komt volgende week Koningin Louise houdt veel van bloemen Nadruk op de zware industrie en vrede Roem Voorts DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG Groteiuohl werd weggeklapt Parkeerruimte voor 50.000 auto's bij Wereldexpositie PLAN MINISTERS REYEN EN SPAAK Zweeds paar reist in speciaal, vrij sober ingericht rijtuig RUSSISCHE MEI-LEUZEN Jaspar optimist over Benelux-gedachte j Dameshanden Neutraliteit van Oostenrijk naar Zwitsers voorbeeld Gevluchte Tsjechen krijgen asyl Boerenarbeiders in Denemarken weer aan het werk PINAY naar Londen voor besprekingen over Indo-China Ontslag voor stakers in Oude Pekela frisse vreugde ELKE MORGEN Standvastige liefde van Maria Pullella werd beloond Donderdag 21 April 1955 KONING GUSTAAF ADOLF .rookt en drinkt niet KONINGIN LOUISE: .vroeger Lady Mountbatten (Van onze correspondent in Scandinavië) Toen op 29 October 1950 koning Gustaaf V van Zweden, op 91-jarige leeftijd, na 43 jaar te hebben geregeerd, de laatste adem uitblies, kwam er een einde aan een tijdperk. Zijn dood was niet alleen eenaf suiting van een deel der Zweedse geschiedenis, maar ook van de geschiedenis der Europese vor stenhuizen. De oude koning was de laatste veri tegenwoordiger van de regerings vorm. geweest, waarbij het staats hoofd zich beschouwt als koning bij gratie Gods. Toch heeft koning Gus taaf V geregeerd volgens de moder ne democratische grondslagen. Met hem verdween ook de laatste herin nering aan de grote tijd van de Europese vorstenhuizen. Zijn zoon Oscar Frederik Wilhelm Olaf Gus taaf Adolf, die twee weken voor sijn 68ste verjaardag, dus betrekkelijk oud. als Gustaaf VI Adolf, de troon besteeg, bekijkt het leven in vele op zichten uit een ander gezichtspunt. Hij is. om 't in één woord te zeggen, een burger, voor wie de traditionele militaire opvoeding en-loopbaan.-die voor een prins is weggelegd, geen doel waren. Die opvoeding was slechts een deel van de voorberei ding op zijn toekomstige taak. Hij onderwierp er zich met grote plichts betrachting aan. Doordat zijn vader zo pud is ge worden, moest de kroonprins al vaak officiële plichten vervullen. Toen men hem bij de opening van een ten toonstelling eens vroeg hoe het mo gelijk was. dat hij bij zijn talrijke, vermoeiende taken toonde goed op de hoogte te zijn, antwoordde hij: „Het is noodzakelijk, dat men niet in zeventien duizend verschillende zaken op zeventien duizend verschil lende gebieden geïnteresseerd schijnt, maar het ook werkelijk is." Lange tijd vóór iedere tentoonstelling, te waterlating of parade bestudeert de koning ook de kleinste bijzonder heden met grote nauwkeurigheid. Iedere keer weer verrast hij de men sen uit zijn omgeving met zijn ken nis, TA EZE pijnlijke nauwkeurigheid hangt zonder twijfel samen met de wetenschappelijke begaafdheid van koning Gustaaf Adolf. Die be gaafdheid beeft hem de by»aam „professor op de troon" verschaft. Zij gaf een hoogleraar uit tfpsaia aan leiding tot de koning te zeggen: „Als Uwe Majesteit ooit genoeg krijgt van het regeren, kunl altijd opeen betrekking hier rekenen." Deze pro fessor was hoogleraar in de archeo logie. die kon beoordelen, wat de ko ning als archeoloog waard is. De ko ning bestudeerde dat vak. toen hij al? jonge prins de universiteit be zocht. Hij studeerde toen ook in de medi cijnen, botanie (plantkunde), land bouwwetenschap en literatuur, voor welke vakken hy eveneens aanleg toonde. Prins Gustaaf Adolf werkte mee aan opgravingen in Zweden, Egypte en Griekenland. Als beloning voor zijn verdiensten als archeoloog kreeg hij in 1929 de Winckelmann- medaille, genoemd naar de Duitser Winckelmann, de grondlegger van de wetenschap der archeologie. Hij is doctor honoris causa van acht uni versiteiten, waaronder die van Cam bridge, Princeton en Yale. Als kunstkenner en verzamelaar heeft de huidige koning een inter nationaal bekende naam. Hij is in het bijzonder goed van de Chinese kunst op de hoogte. Op een tentoon stelling, enige maanden geleden te Londen gehouden, van kunst uit de Tangdynastie, baarden de talrijke inzendingen van de Zweedse koning opzien. Bij tentoonstellingen en andere openbare gebeurtenissen, waar het niet strikt noodzakelijk is, treedt de koning zo weinig mogelijk op de voorgrond. Als hij er privé komt, ■wil hjj ook met rust gelaten worden, precies ais iedere andere burger. Dat wil helemaal niet zeggen, dat koning Gustaaf Adolf in ieder op zicht een teruggetrokken leven leidt. Hij zou anders nooit die andere bij naam, „de sportprins", hebben kun nen krijgen. Reeds op zeer jeugdige leeftijd kreeg hij een gouden mili taire medaille voor zijn uitmuntende prestaties. Hij is voorzitter van een groot aantal Zweedse sportorganisa ties. Onder zijn leiding is de sport dermate populair geworden, dat Zweden, hoewel het door zijn aantal inwoners niet tot de grote landen behoort, opr het gebied van de sport een vooraanstaande plaats inneemt. Zwedens handelsreiziger nummer één noemt de koning zichzelf soms. Op zijn vele reizen heeft hij het nooit beneden zijn stand geacht, voor de Zweedse export in de bres te staan. Dat deed hij in een tijd, toen het nog geen pas gaf, dat een koningszoon zich met dergelijke kwesties be moeide. De gevolgen van 's prinsen activiteiten zijn uit de statistieken af te lezen. KJ AAR populariteit streeft de koning in het geheel niet. Dc Zweden, die veel gevoel voor stijl hebben, ex-en hun vorst als een per soonlijkheid met cultuur en van grote voornaamheid. Hij is sober in zijn levenswijze. Hij rookt niet en hij drinkt niet. maar hij is de eerste om daarover tegen anderen grapjes te maken. Eens had hij in Malmö een schip te water gelaten. Zijn gastheer was verwonderd, toen de koning (toen nog kroonprins) weigerde, een glas champagne te drinken. Hij was tevreden met een glaasje spuitwater. Die verwondering steeg, toen de'j vorst, een sigaar- weigerde, en zij steeg ten top, toen Gustaaf Adolf ook j niet meedeed aan een gezellig spel letje bridge. Kaarten raakt hij nooit aan. „Waar moet dat naar toe. Hoog heid, zo jong en al zoveel deugden," I zuchtte zijn gastheer. I Gustaaf VI Adolf is de zesde Zweedse koning uit de dynastie, die Jean Baptiste Bernadotte, Napoleons beroemde maarschalk en latere tegenstandér, heeft gevestigd, Jean j Baptiste werd in 1810 erfgenaam van de troon van Zweden. Hij kreeg de naam Karl XIV Johan. Zijn echtge- I note, Désirée, was een schoonzuster van de broeder van Napoleon, Joseph. Ook het Huis van Oranje heeft fami liebanden met het huis Bernadotte. De kleinzoon van Karl XIV Johan. dc latere koning Karl XV. trouwde in 1850 met prinses Louise der Ne- derianden. een nicht van onze koning j Willem III. Hun zoon, prins Kar], stierf echter al toen hij twee jaar was. Koning Gustaaf VI Adolf huwde in 1905 met de dochter van de Engel se hertog van Connaught, Margaret. Zij overleed in 1920. Uit dit huwelyk werden vier zonen en een dochter, Ingrid, geboren. Deze dochter is thans Koningin van Denemarken. De oudste zoon van de koning, Gustaaf Adolf, stierf in 1947 bij een vlieg ongeluk te Kopenhagen met een toe» stel van de KLM. Sedertdien is de kleinzoon van de koning, de in 1946 geboren Karl Gustaaf, kroonprins. Hij heeft vier oudere zusters, Mar garets. Brigitta, Désirée en Christina die achtereenvolgens twintig, acht tien, zestien en elf jaar oud zijn. Deze prinsessen, die op het slot Haga wonen, zijn zeer populair in Zweden. In 1923 is de koning voor de twee de maal getrouwd met Lady Louise Mountbatten. BERLIJN Otto Groteu-ohl, de communistische Oostdnitse premier, heeft onlangs tevergeefs geprobeerd een propaganda-rede te houden voor de arbeiders van een fabriek bjj Halle: hjj werd weggeklapt. Nauwelijks had Otto zijn neus laten zien of er brak een applaus los, dat geen einde scheen te nemen. Het nam inderdaad geen eind voor dat GrotewohJ woedend afzag van het houden van zijn speech. De ver gadering werd een fiasco, maar helaas werden 20 arbeiders nader hand gearresteerd. Een en ander is gisteren meege deeld door de Westberlynse „Strijd groep tegen Onmenselijkheid", die contacten heeft in Oost-Duitsland. BRUSSEL Ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel, zullen bij het expositieter rein parkeerplaatsen worden Inge richt, waar 50.000 auto's gestald kun nen worden. Het park van Laken en het park van Ossegem zullen door een met bloemen getooide brug van 23 meter breedte en 400 meter lengte met el kaar worden verbonden.Men zal van daar een prachtig overzicht over de expositie hebben. Op de tentoonstelling zullen de bezoekers een rondrit kunnen maken in miniatuurtreintjes. Van een heli haven in de buurt van de tentoon stelling zullen dagelijks 40 helicop ters opstijgen naar Rotterdam, Bonn. Dortmund. Parijs en Luxemburg. Zij zullen elk 19 personen kunnen ver voeren. (Advertentie l. M.) Mannen die „gezien" zijn preferen BRYLCREEM ledereen tiet er grAAg welverzorgd uit. Daarom wordt Brylcreem door meer mannen gebruikt Han enige andere hnir- ■iressinc ter wereld. Neem dc proef en zee zelf hoe prachtig glan zend, hoe keurig „In vorm" Uw haar de hele dag bluft. Mas keer elke o.IR met Srylcreem: de heil zame beet «nd delen houden Uw hoofd huid fris en vrij van roos. C.een droog, stug haar meert '■werelds meest verkochte hair dressing County Laboratories Ltd.. 8tanmore, England - Jacij. Mat N.V., Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Naar wij verne men, zal de minister van Buitenland se Zaken,- mr J- W. Beyen, Zaterdag in zijn besprekingen met zijn Bel gische collega Spa'ak, een plan ter tafel brengen tot vorming van een STOCKHOLM. Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise treffen de laatste voorbereidselen voor het of ficiële bezoek, dat zy volgende week van Dinsdag t.e.m. Vrijdag aan ons land zullen brengen. Zondagavond om Hen over negen vertrekken zij per trein. Zjj reizen in de speciale koninklijke ivagon, die bestaat uit een compartiment voor de Koning en de Koningin, en een voor bun gevolg. Het in Zweden gebouwde rijtuig bevat siaapcoupé's, is com fortabel en praktisch maar niet bij zonder luxeus Ingericht. Het koninklijke rijtuig zal worden aangehaakt aan de gewone Scandi- navié-Express, Bij de Nederlandse grens zal de wagon Dinsdagmorgen vroeg aan een speciale Nederlandse trein worden gekoppeld. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Qesten Unden, zal de reis naar ons land meemaken, even als luitenant-generaal. Cerderschi- oeld, chef van de Zweedse generale staf, hofmaarschalk Eric Wetter, 'skonings adjudant A. Raad en de beide hofdames mevr. Louise Raai- amb en mej. Reuterswaerd. De tyd van het bezoek aan Ne- LONDEN. De leuzen voor de komende viering van de eerste Mei in de Sowjct-Unie leggen er de na druk op, dat de grootste voorrang moet worden gegeven aan de ontwik keling van de zware industrie en de opbouw van de Russische strijdkrach ten. In de lenzen op het gebied der buitenlandse politiek klinkt echter een verzoenende toon ten aanzien van het Westen door en opnieuw wordt in deze leuzen herhaald, dat de Sowjet-Unle vrede wenst. „Tass", het officiële Russische pers bureau, maakte Woensdag 69 leuzen voor de eerste Mei bekend. Deze leu zen warden elk jaar voor de viering van de eerste Mei en de zevende No vember (de verjaardag van de revo lutie) uitgegeven. Zij bevatten ge woonlijk de voornaamste punten van de Sowjet-politiek op binnen- 'en buitenlands gebied. In November werd in een van de voornaamste leuzen de nadruk ge legd op het feit, dat de Sowjet-poli tiek gericht is op het bereiken van een verdere vergroting van de Sow- jet-economie en verhoging van het materiele en culturele levensniveau van de bevolking. Bij de niemve Meï- ieuzen valt de nadruk op de ontwik keling van de zware industrie als basis voor de verdere vergroting van de gehele nationale economie. Een der leuzen op het gebied der buitenlandse politiek luidt: L-ang leve de vriendschap tussen de volken van Groot-Britlannië, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie in hun strijd voor vermindering van de in ternationale spanning, een vreedzame samenleving van staten en voor ver zekering van een blijvende vrede." t Uit andere leuzen blijkt, dat het ooen wa* "un dagen Kremlin nog steeds hoopt op een zelfs weken kostte. En toet „verenigd, onafhankelijk, democra- die yeuzenhersenen derland is met opzet zó gekozen dat Koning Gustaaf en Koningin Louise, die beiden grote liefhebbers van bloemen zijn, de Nederlandse bloe men op hun mooist zullen kunnen zien. De Koningin heeft reeds her haaldelijk de wens te kennen gege ven de bollenvelden te zien. In de tuinen van haar paleizen bloeien vele tulpen en narcissen. Een Zweeds kind zal zich wel eenzaam voelen als de Koning en de Koningin in Nederland zijn: de klei ne kroonprins Karl Gustaaf. die op 30 April (gelijk dus met Koningin Juliana) zijn verjaardag viert. Karl Gustaaf wordt dan negen jaar; zijn grootouders zullen stellig cadeautjes voor hem meebrengen uit Neder land. (Van onze correspondent) HILVERSUM. „Het gaat goed met de Benelux-gedachte. Het vraag stuk van de lonen en prijzen, dat een anderhalf jaar geleden de gemoede ren bezig hield, is opgelost en voor het landbouwvraagstuk is ook een principiële oplossing gevonden." Dit vertelde mr dr E. J. H. M. Jas par, secr.-generaal van de Neder- lands-Belgiscb-Luxmeburgse douane unie in de Burgerzaal van het raad huis, ten over staan van een gezel schap genodigden. Geen enkele com binatie van Europese landen is vol gens hem reeds zover, zelfs de Scan dinavische landen niet. De nieuwe Bailey-brug van 116 meter lang en 9,50 meter breed, die nog vóór de zomerdrukte een aanvang neemt, in gebruik zal worden genomen over ket Noord zeekanaal ter hoogte van de Hmuider sluizen. Het snelverkeer zal hiermede zeer gebaat zijn, daar het dan het oponthoud bij de Velser pont zal ontlopen. (Advertentie iJUJ I vragen (Van onze correspondent) WENEN. De voorbereidingen voor het sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag voltrekken zich in een snel tempo. Op het ogenblik is me» hier met de uitwerking bezig van een neutraliteitsverklartng, die de Zwit serse neutraliteltsverklaring van 1815 tot voorbeeld zal hebben. Zowel van Amerikaanse als van Russische zijde heeft men reeds laten doorschemeren, dat men accoord gaat met het Zwitserse voorbeeld. FRANKFURT, Twee jonge Tsjechen die in een gestolen sport- vliegtuig naar West-Duitsland zijn gevlucht hebben politiek asyl in het Westen gekregen De vorige week maakten zij van Kolen, in Tsjechoslowakije, komend een noodlanding op een Beiers veld bij Kronberg. KOPENHAGEN Het Deense parlement heeft met 93 tegen 74 stemmen een wetsontwerp aangeno men, waarbij de staking in de Zui velindustrie en de daarop volgende uitsluiting van 70.000 boerenarbei ders onwettig worden verklaard. De els van de arbeiders tot een werkdag van acht uur in de zomer zal aan arbitrage worden onderwor pen. De vakvereniging heeft haar leden verzocht heden het werk te hervatten. Voor het wetsontwerp stemden socialisten, radicalen en de partij voor belastinghervorming. Tegen waren communisten, conservatieven en de boerenpartij. (Advertentie i.M.) NEW YORK De „reu- bord van eén van deze ma- Het kan antwoord geven de snelle groei van de ■nh w«enen"oftewel de chines heeft de bedienaar op vier verschillende ma- volkshuishouding. Er wordt etectronische reken- je rekenbekwaamheid van nieren, n.l, op een TV- nog steeds minder dan vijf is veroorzaken sinds- 23.000 geschoolde wiskun- scherm, op kaarten ge- procent van het routine- kort een revolutie in het dïgen tot zijn beschikking ponst, op papier gedrukt werk verricht door auto- zenhersenen' lieuwe machines veroorzaken sinds 25.000 geschoolde wiskun- kort een revolutie in het digen tot zijn beschikking Amerikaanse zakenleven. en op elke van zijn spoelen of opgeborgen op de mag- matische machines en dat Zij ontlasten de kantoor- met magnetische band kan netische band met een moet volgens deze mensen mensen van bergen reken werk door in seconden, te .het apparaat genoeg gege- snelheid van 15.000 tekens vens „onthouden" om een per seconde. tisch en vredelievend Duitsland". De „misdadige politiek om West-Duits land te veranderen in een broeinest van een derde wereldoorlog" wordt in die leuze veroordeeld. tenslotte ongeveer 35 pro- cent worden! Daardoor zou, telefoonboek van 1.836 naar zij menen, de groeien- bladzijden te vullen. Industriële deskundigen de berg van papierwerk tot houden vol, dat de tendens bet juiste niveau worden In één seconde kan het tot automatisering van het afgeplat en roilliarden dol- dernemingen, kunnen „ba- 4000 getallen van vijf cij- kantoor geen gevaar vormt lars worden bespaard ter- van- daag doen voor grote on- hy-herseneu" morgen voor fors kleinere zaken doen. Gezeten aan het schakel- optellen of de uit- voor de werkgelegenheid wjjj de opgejaagde kan komst van 160 gecomplï- maar noodzakelijk is om toorbedienden de kans kre- ceerde delingen uitrekenen, gelijke tred te houden met gen om op adem te komen. Europese tolunie, te verwezenlijken in verscheidene fasen. De bedoeling is dat dit plan als Benelux-lnitïatief zal worden voorgelegd aan de zes ministers van Buitenlandse Zaken, van de Kolen en Staal Gemeenschap, die in de loop van Mei te Luxemburg bijeenkomen. Het schijnt de bedoeling te zijn de verdere uitwerking van het plan op te dragen aan de Hoge Autoriteit van de KSG, welke dan haar bevindingen aan de zes ministers zal moeten rap porteren. Men verwacht in Den Haag dat het hierdoor mogelijk zal zijn de huidige voorzitter van de Hoge Autoriteit, Je3n Monnet, te bewegen op zijn be sluit om af te treden, terug te komen. De vorming van een douane-unie zal volgens de Nederlandse regering geleidelijk moeten geschieden. Een zekere tijdelijke voortgang op de weg der sectorsgewijze integratie is daar bij niet uitgesloten, mits men deze alleen maar beschouwt als fasen op de weg naar het algemene doel, dc tolunie, waartoe de landen zich van het begin af aan 2ullen moeten ver binden. LONDEN. De Franse minister pan Buitenlandse Zaken, Pinay, is vandaag in Londen aangekomen voor besprekingen met Britse leiders over de uitvoexdng van de Geneefse over eenkomsten over het bestand in In do-China. Pinay brengt een bezoek van 24 uur op uitnodiging van de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken. Harold MacMïllan, Zij zuilen ook andere dringende internationale problemen bespreken, zoals de toe stand rond Formosa en een viermo- gendhedenconferentie met Rusland over Oostenrijk. Pinay zal ook met premier Ed-.-o confereren, die een van de .voor naamste architecten is geweest van de Geneefse overeenkomsten, VEE ND AM De directie van de tomvfabriek „De Volharding" te Oude Pekela heeft, nadat het een tweede onderhoud met de stakers heeft geweigerd, het volledig stakend personeel een brief gezonden en. hen voor de keuze gesteld vanmorgen om zes uur het werk hervatten of te blijven staken met alle consequenties daarvan. Het personeel heeft zich vanmorgen niet gemeld. De directie heeft thans het personeel ontslagen- JZINSTEIN is dood j\i wat hij aan grootse din gen presteerdeging ver boven ■mijn- pet, maar ik heb altijd graag en eerbiedig van de deskundigen aan genomen, dat hij blijkbaar even wtjs was als hij er uit zag. Want hij had vond ik het mooie hoofd van iemand die het denken nooit een» laten kan. U en ik of als u wilt: ik alléén denken soms aan niets. We zitten dan gewoon maar een beetje te zitten. Dichterlijke naturen noemen het bij voorkeur: dromen Maar gewone mensen spreken van suffen. Ze slagen er op zulke mo menten in, kun geestelijk leven ge heel te beperken tot het conclusic- loos registreren van onsamenhan gende waarnemingenzodat intelli gente gedachtenreeksen ontstaan als: „Hondje,... ifc moet eens weg.... twee juffrouwen - --• nog een hond je.... tram.... ting zegt de tram.. ik moet eens wegmoot weer.. de juffrouwen blijven staan toolkje.... ..er komt een wolkje.. de hondjes loven hard.... ik moet toch eens weg". U kent dat, fk ken het, in elk geval Maar ik geloof dat een man als Einstein nooit zo' heeft zitten knoeien met zijn kostbare hersenschors. Hij' leek mij, integendeel, iemand die eigenlijk altijd met een peilloos diep probleem bezig was en daardoor zelden of nooit met zijn gedachten op de platte vloer van deze aarde verkeerde. Ik heb eens een familielid van hem gesprokenttnens verhalen deze indruk min of meer bevestigden. Einstein was in het gewone, triviale leven meestal zó vaag, dat hij er een beetje bij geholpen moest wor den. Vrienden zagen er tactpol op toe, dat hij niet al te vaak vergat om eens toafc te eten en zo nu en dan de uoonoerpen. aanschafte, die een mens t» dit leven nu eenmaal nodig heeft. Ze hielden ook enig toezicht, op de zakelijke consequen ties van zijn wetenschappelijke ac tiviteiten en omdat ze daardoor de stand van zijn bankrekening kon den volgenstaken ze op een dag de koppen 'verontrust bij elkaar. ,,'t Is zo gek," zei een van hen. „Hij geeft nooit een cent uit. Dat fcön toch niet? Hü heeft toch wel eens wat nodig? Maar het bedrag blijft aldoor maar hetzelfde...." Na rijp beraad gingen ze er eens tactool met hem over praten. „Daar begrijp ifc niets van," zei hij verbaasd„Ik koop regelmatig allerlei dingen. Kleinigheden meest al. Maar toch dingen. „En hoe betaal je die dan?" „Nou, met cheques", antwoordde hy. Het was een raadsel, waar zelfs Einstein niet uit kwam. Pas toen zijn vrienden eens by een paar leveranciers gingen horen, vernamen zij de oplossing. Al die winkeliers hadden die cheques nooit verzilverd, maar netjes ingelijst in de huiskamer opgehangen. Want er stond een handtekening onder die véél meer waard was dan het ingevulde bedrag: Albert Ein stein. KRONKEL (Advertentie LM.) De koeien, in Denemarken beleef den gisteren nog een gouden tijd: ze stapten al een tijdje iedere dag. in de gezonde helft. Wanneer de boer een emmer vol pasgemolken melk had zei hij: „En nou maar drinken," waarna de koe begerig dezelfde em mer leegslobberde. De melk ging dus weer naar de bron terug. Deze kring loop was het gevolg van het grote conflict in de Deense landbouw waardoor de boeren weigerden melk te leveren. Melkslijters zag men niet meer in de steden, alleen «oor zieken cn zuigelingen werd een uitzonde ring gemaakt. De veehouders zaten echter met het probleem: óf de melk weggooien, óf... aan de koeien ge ven. En dat laatste ziet U hier ge beuren. De koeien vonden het zo wel best. maar hurt vette dagen zijn nu voorbij. Voor ons Is de dag niets, als we 's nachts maar een uur lang wakker hebben gelegen. Zo fijngevoelig Is die man in. Johannesburg niet. Hjj heeft sinds October 1953 dat is nu ander half jaar lang geen oog dicht gedaan. Een gevolg van een val, die hij als jong acrobaatje maakte. Dte meneer is nu veertig. Als hij maar geregeld eens gaat uitrusten met een natte handdoek op de ogen kan het geen kwaad. Volgens de doktoren. De gevangenen in de staatsgevange nis van Klnmath Falls hebben anders ook de slaap gemist. Zaterdagnacht; Want toen heeft een quintet van vijl vrouwelijke gedetineerden de hele nacht door gezongen. Omdat zc geen genoegen namen met hot water en brood, dat ze voor straf kregen. Nu krijgen ze weer sterige kost. Want tegen die zang en de klachten erover kon de directie niet op. Nog een slapeloos verhaal. Van de mensen in Milaan, die 's avonds ineens van de televisie-omroeper hoorden, dat ze maar met een brandende kaars in hun nachthemd in de studio moesten komen om een prijs te krijgen. De eer ste prijs ging naar de koster van een kerk uit de buurt: die bracht een kan delaber met veertig kaarsen binnen. En hij droeg een nachthemd met mooie MESSINA, (Sicilië). Dc 13-jaar oude Maria Pullella, die geweigerd heeft met haar ouders naar Austra lië te emigreren omdat zy haar ver loofde, Carmelo Ceraolo (20), niet in de steek wil laten, heelt van de paus toestemming gekregen met hem te trouwen. Het tweetal leerde elkaar vorig jaar zomer kennen op de markt van Sinagra waar hij elke week eieren, verkoopt. Ze werden verliefd op elkaar, doch in December zou Maria emigreren.- Vlak voor bet vertrek van het emigrantenschip, de .Australia'» dook Maria onder. De familie vertrok. Drie maanden zocht de politie haar, tevergeefs. Ze was al die tyd by de ouders van Carmelo en schreef een brief aan. de paus om hem dispensa tie te vragen van de wet, die bepaalt, dat een meisje 14 moet zijn voor zij zonder toestemming van haar ouders kan trouwen. Nu is die opheffing verleend. Binnenkort is Maria me vrouw Ceraolo en gaat meedoen in de eieren-handeL borduurseltjes, Daar lag hy zeker in bed naar de televisi® to kijkon. Ook mooi geborduurd was dat admt» raalsuniform. waarin een havenarbeid** door New York sjouwde. Vol eterren. strepen, balken, en wat meer by «ej» admiraal hoort. Had hijzelf gemaakt van oude dassen en allerhande lapjes. Om indruk te maken op ©en toekomstig* werkgever, zei hij tegen de politie. MaaJ Dte zondetline werd genakt, Maar S» politie in Rome viste achter het net. Tm zoeken naar een man, die ineens een bioscoop uitrende, nadat h(J op z'n hor loge had gekeken, "Ik ben ta laat", riep hij wanhopig. Dat mag iedereen natuur lijk roepen. Maar met als je er een paniek mee in een theater veroorzaakt. De hele zaal begon te rennen op di* kreet en twaalf mensen werden ondcy de voet gelopen. Twee liggen est nog het ziekenhuis.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2