SMAAKT BETER DAN SHAG 4 Nederlanders van steun aan bende beschuldigd Onderwijzer toont geen spijt van mishandeling met stok Toeback suyghen inPurmerend Intrede van „pakmelk in Mei in ons land Korporaal - beschuldigd van meineed - vrijgesproken Officier:Uw mentaliteit deugt niet voor uw vak Accoord over Tunesië dank zij Clark Procédé EQ7 Nieuw proces in Djakarta V.S. misbruiken „satellieten" in Bandoeng Gering resultaat van overwerk-actie in de bouwnijverheid Britse spoormannen houden voornemen tot staken vol Volkspolitie overvalt douane-vaartuig in West-Berlijn Ex-generaal Grimart bekent accepteren van steekpenningen Een baby van drieling te Goes overleden Uitstapje voor Tsjoe Verdediger: Eenvoudige overtreding werd door wachtmeester enorm opgeblazen" MAAND GEVANGENISSTRAF GEËIST Nachtelijke schoten temden woesteling in Amsterdam Economisch accoord over Saargebied bereikt Gebrek aan graan in Oost-Duitsland Rotterdam en Dordt primeur Fiscus wil mild zijn bij Bevrijdingsfeest Wilhelmshaven wordt weer vlootbasis Wedstrijd verbonden aan parachuteringen in middag van 5 Mei Lantaarnpaal voor Russisch monument in Berlijn staat er! Vrijdag 22 April 1955 3 iAdvertentie IM.) WAGINM AMERICAN smaken: halfzwaar ZWAAR Rol Shagrttta losser dan shag, dan smaakt Uw sigaret hei btsi! DJAKARTA. Voor het l&ndgerecht is gisteren weer een zaak begonnen tegen Nederlanders, die ditmaal worden be schuldigd van het verlenen van steun aan de strijdorganisatie Daroel Islam. De verdachten zijn E. I. M. Versteegh (53 jaar), I. A. M. Schmutzer (30) en J. Caton (42). De laatste heeft Indo nesisch staatsburgerschap aangenomen. JIlilillliiiri'iiiiil|||ili||t|]ITO,lfl!llll;iil!IIIP.|IUiBii:iii in Sowjet'danklacht LONDEN. Radio-Moskou Heeft Donderdag de V.S. beschuldigd van pogingen om de Aziatisch-Afrikaanse conferentie te Bandoeng „in de lucht te laten vliegen" door „een ideolo gische mijn". De redevoeringen van afgevaardig. den van Irak, Thailand en de Phi- hppïjnen. „landen die in feite kolo niale aanhangels van de V.S. zijn", strookten niet met de belangen en het streven van de volken van Afri ka en Azië. Zij hadden ten doel. een breuk tot stand te brengen tussen de 29 aan de conferentie deelnemen de landen. Volgens Radio-Moskou is het duidelijk, dat de delegaties van Turkije. Thailand, de Philippijnen en Irak en enkele andere landen „door Washington de rol zijn toebe deeld van een soort ideologische, mijn. dpor middel waarvan het de conferentie van Bandoeng in de lucht denkt te kunnen laten vliegen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, „De verwachting dat tweederde deel van de bouwar beiders bereid zou zijn. overwerk te verrichten, is tot op dit ogenblik nog niet In vervulling gegaan", ver klaarde een woordvoerder van de Raad van bestuur Bouwbedrijf. De algemene indruk in deze kring is, dat de toestand ten aanzien van deze overwerk-actie steeds slechter wordt. Het meeste succes heeft het beroep gehad in de NoOrdlijke pro vincies en in Limburg en Noord- Brabant. In Amsterdam is de bereidheid tot medewerking aan de actie vrijwel nihil en in Den Haag en Rotterdam uiterst gering. IONDEN. Be leiders van hel rijdende personeel van de Britse spoorwegen hebben Donderdag een tweede beroep van de spoorwegen om terug te komen van hun sta- kingsparool verworpen. De leiders van het rijdende per soneel, van de bond van machinis ten, hebben, zoals gemeld, de 70.000 leden van de bond gelast op 1 Mei in staking te gaan uit protest tegen verwerping van looneisen door een scheidsgerecht. De leiders van 70.000 Britse spoor mannen hebben na een bespreking met de minister van Arbeid, Sir "Walter Monckton, verklaard dat hun plan voor een nationale staking on gewijzigd is. BERLIJN, Communistische po litie heeft Donderdag onder bedrei ging met vuurwapenen een West- Be rl ij ns douanevaartuig in beslag genomen en dit met zij" vier koppen bestaande bemanning langs de Have! naar de Sowjetzone ge sleept. Het incident is volgens het hoofd bureau van politie voorgevallen bij de Ghenecker brug aan. de grens va" de Amerikaanse sector. Het hoofdkwartier van de douane vernam van de inbeslagneming op het Havelmeer door een noodsein van het schip, luidende: „öostduitse politiebeambten bedreigen ons met -en nemen ons op sleep touw. Hieraan werd toegevoegd, dat de boot zich op dat ogenblik beslist op Wesi-Berlïjng gebied bevond. Wachtmeester die jongen dodelijke klap gaf zal worden vervolgd AMSTERDAM Wachtmeester P. H. van de rijkspolitie rn Vinke- Veen die in de zomer van het vori ge jaar de jonge Van der Vliet een dodelijke klap met de gummistok Aeeft gegeven, zal hiervoor straf rechterlijk worden vervolgd. De of ficier van Justitie in Utrecht, heeft hem gedagvaard op Vrijdag J3 Mei voor de rechtbank te verschijnen. De eerste beide verdachten zouden worden verdedigd door mr H. Bou- man, die echter niet verschenen was, daar hij nog steeds geen antwoord heeit op zijn brief aan de minister van Justitie Caton wordt verdedigd door mevr. mr Nany Razak. Verdachten zouden tussen 1950 en 1954 de opstandelingen van de Daroel Islam hebben gesteund door leveran ties van rijst en andere levensmid delen. Schmutzer verklaarde, dat dit ge schied was, nadat de onderneming in Tasikmalaja, waar de drie verdach ten werkten, herhaaldelijk door ben den was aangevallen, waarbij ook hun leven bedreigd was. In overleg met de commandant der T.N.I. had men daarop besloten, gevolg te ge ven aan de eis van de bende-leider en een hoeveelheid rijst afgegeven. Deze rijst was door Caton gebracht. De T NI. was hiervan op de hoogte. Op de heenreis was Caton onge hinderd verscheiden TNI-posten ge passeerd, doch terugkomende van zyn zending was hij gearresteerd. De zaak werd verdaagd, daar zes tien opgeroepen Indonesische getui gen met waren verschenen in ver band met de Islamietische vastentijd. Voortzetting op 26 Mei a.s. BRUSSEL De Belgische ex- generaal Camille Grimart, 60 jaar oud, heeft voor een rechtbank te Brussel toegegeven steekpenningen te hebben aangenomen van een firma die aan de aanleg van een Navo- buisleiding door België heeft ge werkt. Grimart werkte na zijn pensionne ring bij het departement van defen sie. Onder het personeel van dit ministerie, dat zich in deze zaak ook moet verantwoorden, zijn nog twee gewezen generaals. GOES Een baby van de drie ling, het jongetje, van de familie Dagevos, dat vorige week in het zie kenhuis St Joanna het levenslicht zag, is thans gestorven De moeder en de beide meisjes maken het naar omstandigheden redelijk wel. De Chinese minister- president Tsjoe En-lai is even uit de problemen gestapt' die de conferen tie in Bandoeng voor hem meebrengt. Hij maakte een uitstapje naar Rangoon in Bir- ge korporaal P. 8., afkomstig uit ARNHEM. De krijgsraad te vel de Oost sprak Donderdag de 23-jari- ma, waar hij een Bir mese n ie uit jaarspartij meemaakte. De Birmese danseresjes worden door Tsjoe En-lai bespren keld met water: het is een symbolische hande ling, waarmee de boze geesten van het nieuwe jaar worden weggewas sen. 55 schouder van over. De ouders lie ten de dokter komen. De president van de rechtbank vroeg verdachte, wat hij ervan zeg gen zou als Justitie en politic der gelijke methoden zouden gebruiken, om een bekentenis af te dwingen .bij een verdachte. „Ik zou het een meente Uden) wegens misnan-1 schandaal vinden," zei de hoofd deling van een 14-iarige sch.0-1 onderwijzer. Hij had geslagen on. Y* J -i „de orde te handhaven en een be ller een maand gevangenisstraf j kentenis af te dwingen" en toen geëist en ontzegging van bet I de jongen Uiteindelijk had bekend, recht bij het onderwijs werk- DEN BOSCH. De officier van Justitie heeft Donderdag tegen de 40-jarige J. P. M., i hoofdonderwijzer van de „Ma- riaschool" in Odiliapeel (ge-1 zaara te zijn voor de tijd van twee jaar en een maand. Op 10 Maart constateerde een onderwijzer dat een jongen in zijn klas zijn volledige naam met een mes in de bank had gekerfd. Op de vraag wie dit gedaan had, kwam geen antwoord, zodat de hoofdon derwijzer erbij werd gehaald. Deze wilde per se weten wie de schul dige was en dreigde de hele klas te laten, nablijven. Na schifting uit 25 jongens bleven er drie over, die de hoofdonderwijzer in staat acht te de vernieling te hebben ge pleegd Als er geen vrijwillige be kentenis kwam zou de hoofdonder wijzer de stok gebruiken. Ondanks dit dreigement bleven da jongens zwijgen. Zij moesten toen gebukt gaan staan met de handen voor zich op een tafel, terwijl de hoofd onderwijzer de jongens stokslagen toediende. Eén der knapen hield daar rode striemen op zitvlak en De kolossale pijpdie n op dit tafeltje ziet lig gen is met maar zo'n gewoon doorrokertje, maar de internationale wisselprijs. Bij werd gisteravond door de Edammer journalist M. van Dijk gewon nen tijdens 'de pers- pijprookwedstrijd, die in onze „pijpplaats" Purmerend werd ge houden. Achter de pijp ziet u de heer N. G. Klyzing, voorzitter van de eerste Neder landse pijprokersclub „Die Geseïlighe Damp kring" die met plech tige stem een procla matie voorleest, waar in de 23ste April tot wereldpijprookdag wordt uitgeroepen, tot „een dag van vriend schap voor alle rangen en standen, opdat bruin en b tante, rijk en arm, kennis zal nemen van de vriendschaps gedachte, welke aan het bestaan en streven ran de pijprofcersriubs over de gehele wereld ten grondslag ligt." Morgen kunt u, wan neer u naar de we reldomroep luistert zèlj horen hoe de heer Klijzing in het Duits, Frans, Engels, Spaans, Italiaans en Indone. sisch deze proclamatie uitspreekt. Keizer Haile Selassie van Ethiopië en koning Haakon ran Noorwe gen, krijgen binnen- kort een pakje met een rriendscbapspijp er in, afkomstig uit Purmerend. Allemaal voor de vriendschap tussen de volkeren. We willen u nog even vertellen, dat de totnnaar ran de pers- pijprookwedstrijd, de heer Van Dijk. be dachtzaam „toeback suighend" 38 minuten en tien seconden de brand in zijn pup hield. De winnaar van het vorig jaar, Maarten Oortwijn lag precies... ryf seconden achter. ,U bent wei een zeer slecht psy choloog," zei de president, die de hoofdonderwijzer vroeg, of hij een dergelijke afstraffing nog zou wil len herhalen. Verdachte: „Ik zou het niet meer doen, omdat het zulke nare gevol gen oproept. Maar van de juistheid van een dergelijke tuchtiging blijf ik overtuigd". ,.U hebt blijkbaar niet de menta liteit,^ die ik zo graag bij een. on derwijzer zou zien," zei de presi dent. De officier constateerde „een ze ker sadisme" bij verdachte. Deze heeft er geen blijk van gegeven, dat hij na het gebeurde tot an dere gedachten is gekomen De of ficier vond dit verbijsterend. „Men praat in onderwijzerskrin gen vaak over tuchtigingsrecht," vervolgde de officier, „maar ner gens staat dat een dèrgelijke tueh- tigingsmethode geoorloofd is." De officier meende een moreel defect te kunnen constateren by verdachte en geen spoor van in keer, daarom kwam hij tot zijn zware eis. De raadsman ontkende met grote stelligheid, dat de mishandeling het oogmerk had pijn te doen, „De Belgische schoolstrijd Pleidooi voor een „commissie van wijze mannen" BRUSSEL De voorzitter van het katholieke werkgeversverbond, de heer L. A. Bekaert, heeft gisteren voorgesteld een „commissie van wijze mannen" te vormen om de school- stryd-kwestie tot een oplossing te brengen. Hij deed dit voorstel op een ver gadering van de bond te Brussel. Als de wet-Collard wordt aangenomen dan zullen de katholieke werkgevers alles doen om het „geestelijk erf goed" te verdedigen. Aldus de heer Bekaert. AMSTERDAM In dc nacht van Woensdag op Donderdag heeft de politie een man, die zich zeer'vecht- histïg gedroeg, met wapengeweld moeten overmeesteren. Omstreeks half twee ontstond tus sen een man cn een vrouw op de Rozengracht ruzie. De vrouw vroeg daarop aan een agent, of deze haar wilde vergezellen, daar zij nog meer moeilijkheden, met de man vreesde. Hij had reeds getracht haar met een shawl tc wurgen en toen dit niet lukte, haar door een ruit pogen te drukken. De verbolgen man, die met de vrouw en de agent mee opliep naar het bureau, gat bij de Marmxslraat gekomen, de agent plotseling een klap in het gezicht en vervolgens moest de vrouw het weer ontgelden, Een tweede agent schoot te hulp en deze zag zich genoodzaakt, toen de man ook hem te lijf wilde gaan, gebruik te maken van zijn pistool, waarbij twee kogels in het reehter- Eerst na het lossen van drie schoten, bovenbeen en een kogel in het lin kerbovenbeen van de man. terecht kwamen, gaf deze zich gewonnen. Hij is ter verpleging in het Wil- 'oalminagasthuis opgenomen. orde moet gehandhaafd blijven op school, omdat anders de leerlingen de baas gaan spelen. Als de recht bank het beter wil weten, dan moet zij de officier maar volgen in zijn eis en daarbij bindend op leggen, dat het vonnis wordt ge publiceerd. Dan kunnen alle school kinderen het lezen, het zal hun dan een machtig wapen zijn tegenover het onderwijzend pesoneel." De verdediger achtte een geringe straf op zijn plaats. De rechtbank zal over acht da gen uitspraak doen. PARIJS. Franse en Tunesische gedelegeerden hebben vanmorgen vroeg een protocol van overeenstem ming getekend betreffende de be langrijkste punten van de conventies, op basis waarvan Tunesië zelfbestuur, zal verkrijgen. Er is overeenstemming bereikt over de Franse diensten in Tunesië, open bare veiligheid, de persoonlijke sta tus van ingezetenen, juridische za ken, bestuurszaken en economische aangelegenheden. De Tunesische leider Habib Bour- guiba mag. indien hij dit wil, naar Tunesië terugkeren. Bourguiba is reeds sinds twee jaar uit Tunesië verbannen doch woont de laatste tijd in bijna volledige vrij heid in Frankrijk. De conventies moeten nu nog door de Franse rege- ring en door ae bey van Tunis wor den goedgekeurd. Deskundigen zul len zich thans bezig houden met het opstellen van de verdere conventies, die nog niet gereed zijn. PARIJS. De onderhandelingen tussen Frankrijk en het Saargebied voor de totstandkoming van een overeenkomst inzake economische samenwerking tussen beide landen, staan naar uit goede bron wordt vernomen op het punt te worden beëindigd. De teksten der overeen komst zullen Zaterdag of Maandag kunnen worden geparafeerd, waarna de tekening door minister Pmay voor Frankrijk en door minister president Hoffmann voor het Saar gebied, in de loop van de volgende week te Parijs zal geschieden. BERLIJN. Premier Grotewohl beeft erkend, dat er in Oost-Duits- land een tekort aan graan en suiker bestaat. Het was de eerste keer, dat de communisten dit jaar toegegeven hebben, dat er behalve suiker ook nog aan iets anders gebrek is. Grotewohl zei, dat de graanoogst meer dan 10 procent lager dan in 1952 geweest is en de suikerbieten- oogst 12 procent. Badhoevedorp, vrjj van de ten laste gelegde meineed, overeenkomstig de eis van de auditeur-militair. Deze achtte bet ten laste gelegde niet wet. tig en overtuigend bewezen. De behandeling van deze meineed zaak was een schakel in de proce dure, welke voor het kantongerecht en voor de rechtbank in Haarlem heeft gespeeld: een eenvoudige zaak wegens een wegenverkeersovertre ding tegen een zekere B., door de wachtmeester M, van de Rijkspolitie in Badhoevedorp aangebracht. Bij de behandeling voor de kantonrechter bleken verscheidene getuigen-ver- klanngen niet te kloppen mefc ver klaringen. volgens verbalisant in eerste instantie afgelegd. Twee ver volgingen wegens meineed vloeiden hieruit voort: één tegen zekere T„ welke zaak echter inmiddels door de Haarlemse Officier van Justitie is geseponeerd, de tweede tegen de korporaal S. Deze zaak kwam nu voor de krijgsraad. De korporaal zou, volgens de wachtmeester o.m. hebben verklaard, dat hij na de diensttijd een goede betrekking van de vader van B. zou krijgen, als hij maar een gunstig getuigenis voor de kantonrechter zou afleggen. S. ont kende dit ooit te hebben gezegd. Hij had een goede betrekking bij Fokker en zou daar na zjjn diensttijd kun nen terug komen. Volgens de raadsman, mr L. p, v. d. Does, heeft de wachtmeester pres sie uitgeoefend op verscheidene mensen in de kwestie B Of getuigen T. en S. liegen of de wachtmeester: dc raadsman noemde verscheidene aanwijzingen in de richting van de ongeloofwaardigheid van de wacht meester. Belangrijk is, dat korporaal (Advertentie IM.) Irt 30 minuten m&ér jeugd en charme dw» TINTGEVENDE HAARWASSING W«s éénmaal Uw haar met POLYCOLOR Creme- Shampoo-Paste!!, en U zult verrast njn over het resul taat1 Die eenvoudige be handeling geelt Uw haar de natuurlijke of door U gewenste mode-tint (zenderverven') Eventueel grijzende harenworden onzichtbaar. U gaat er werkelijk jeugdiger uitzien! Tegelijkertijd wordt Uw haar grondig gereinigd, en krijgt een diepe glans door de hearvoedende bestanddelen. Het 'aat zich dan gemakkelijk kappen. Ook Uw eerstvolgende haarwassinjj een schoonheidsbehandeling met POLYCOLOR Creme- Shampoo Pastel! (Te tnoJterup Tube voor twee wassingen ft.95 DEN HAAG Vjjf jaar nadat de Nederlandse zuivelindustrie begon met het leveren van in speciaal papier verpakte drinkmelk aan de Amerikaanse troepen in Europa, zal deze verpakking nu ook in ons land zelf worden gebruikt. In Mei zullen melkverbrnikers te Rotterdam en Dordrecht met „pak- melk'' kennis kunnen maken. De keuze is gevallen op het Duitse „Perga'-systeem, De melk wordt verpakt in vochtdichte dozen, die met deksels door middel van „warrrt- te-verzegeling" hermetisch worden afgesloten. Plastische stoffen in het verpakkingsmateriaal hechten onder de hitte van de hoogfrequente „ver zegeling" aaneen. Door het maken van een opening in het pak kan men dan de melk uitgieten. Men is van plan. deze binnen niet te lange tijd ook te Delft en Den Haag te introduceren. Daarna zal waar schijnlijk Amsterdam aan de beurt zijn. Dit hangt af van het aantal ma chines, dat kan worden afgeleverd. S. geen enkel belang bij de zaak heeft. Zyn goede naam is m op spraak gebracht de jongen, heeft slapeloze nachten door gebracht om dat hij voor de krijgsraad moest te recht staan alleen omdat wacht meester M. nodig heeft gevonden 'n. eenvoudige zaak enorm op te bla zen. De beschuldiging, dat vader B. de korporaal een betrekking zou. hebben aangeboden snijdt allerminst: hout, want deze B. is geen man die over baantjes beschikt „Langzamer hand is', aldus de pleiter, r,de tyd aangebroken dat wachtmeester M. zelf wordt vervolgd". DEN HAAG, De herdenking van de tiende verjaardag van de bevrij ding van ons land is voor de rege ring aanleiding, de belastingplichti gen die, om welke reden dan ook. na de bevrijding aangiften voor de belastingen onjuist hebben gedaan, tot en met 31 Mel a.s, in de gelegen heid te stellen, hun fiscale positie als nog vrijwillig te zuiveren. Indien een belastingplichtige uiter lijk op genoemde datum aan de in specteur der belastingen schriftelijk of mondeling mededeling doet van de feiten, waardoor te weinig belasting is betaald, zal te dier zake geen straf vervolging worden ingesteld. Volstaan zal worden de te weinig betaalde belasting na te vorderen voor die jaren, waarvoor de navor deringstermijn nog niet is verstre ken, d.w.z. voor de inkomstenbelas ting over de jaren van 1950 af en voor de vermogensbelasting over de jaren van 1951 al BONN. Bondskanselier Ade nauer heeft Donderdag bij een be zoek aan de voormalige Duitse vlootbasis Wilhelmshaven verklaard, dat de stad binnenkort weer oor logsschepen in haar haven zal zien. Hij deelde mede, dat de plannen voor de bewapening om voorzien in het stationneren van drie flot tieljes en 5.000 man. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Elf plaatsen la Nederland zullen, als gemekl op 5 Mei 's middags tusen twee en vier unr vliegtuigen zien verschijnen, die parachutes uitwerpen met voedsel pakketten. Aan deze vlncht ter her denking van de geallieerde voedsel' droppings in 1945, zal voor het pu bliek op de grond een wedstrijd zyn verbonden met prijzen. Boven elke plaats worden drie pa rachutes neergelaten: wie het eerst bij de nog nader (per radio) bekend te maken grondpost aankomt met de gevonden parachute, krijg* als prijs een reis van veertien dagen naar Joego-Slavïe of Zuid-Frankrijk. De tweede pry's is een luxe-voed selpakket ter waarde van 27-50 plus een gratis zweefvlucht (in gezel schap van een instructeur). Dc vin der die als derde komt, wint een voedselpakket ter waarde van 17.50. In het middagprogramma op 5 Mei van de Ned. Radio Unie zullen de luisteraars kunnen horen, welke plaatsen er worden „aangedaan". BERLIJN Het lantaarnpaal-Inci dent in West-Berlyn is gesloten. De paal staat er all De commandant van de Russische ere wacht voor het Sow jet-oor logs- nt in de Britse sector had de tan de electriciteitsdienst t nieuwe lantaarnpaal v kteken neer te zetten, oir -traat moest worden Opg' De 4-iiiitu heten de Russen kort en goed weten, dat die paal er moest komen en dat er voor gezorgd zou worden, dat de commandant niet weer roet in het eten kon gooien. Vier leden van de Britse MP. reden in een jeep de „Straat van de 17e Juni" op en neer terwijl de arbeiders de lantaarn neerzetten. Dit keer reageerden de Russen niet. Gewezen marechaussee, commandant gestraft voor verduistering ARNHEM. Voor de krijgsraad heeft zich Donderdag te verant woorden gehad de 43-jarige A C„ voormalig adjudant-marechaussee en commandant van de groep 's-Heerenberg, wegens verduiste ring van kolen. Beklaagde, die reeds krijgstuehte- lijk gestraft was met degradatie tot de laagste rang en zelf daarop ont slag heeft aangevraagd uit de dienst, maakte er een gewoonte van gedu rende enkele jaren 'swinters kolen, die voor de dienst bestemd waren, voor zichzelf te gebruiken. De krijgsraad vonniste C. met een gevangenisstraf van drie maan den, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftüd van een jaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2