graop! Radio's, gramofoonplaten en piano's, goedkoper Wijziging in weelde en omzetbelasting is weer aas ie winnende hand! Weer concessies van Russen in Wenen PMF verschaft zich springplank aü DROPPINGS wedstrijd vol spanning Grootste A-bomproef ooit in VS gehouden Bezint eer ge begint... lijm met fILPON Nationaal programma met tivee hoogtepunten TWEEDUIZEND WAARNEMERS Straaljagers in opstijgende .paddestoel" Velser tunnel moet vóór midden 1957 gereed zijn Overeenstemm ing bijna zeker Verdraagzamer politiek van communisten ,Den Briel'op Marken eiste slachtoffers Dagvuurwerk spatte te vroeg uiteen Overschot in EBU in April f 48 millïoen Teleurstelling voor Joyce van der Veen in Hollywood Nansen-médaille voor mevrouw Roosevelt Leiding van radicale partij onder veel tumult veroverd RADIO ENT.V. .Vrijdag 6 Mei 1955 DEN HAAG. Radio's, gramofoonplaten, postzegel albums, eïectrische huishou delijke artikelen, glaswerk, handschoenen, piano's, huis orgels, plezierboten, spie gels, sportartikelen, houten tuinmeubelen en munitie voor jachtgeweren worden goedko per, als het parlement accoord DEN HAAG Duizenden Neder landers hebben in elf plaatsen van ons land een wedloop gehouden om de parachutes in hun hezit te krij gen, gevuld met voedselpakketten en sigaretten. En zü, die niet mee liepen, konden in bun huiskamer meeleven bö de uitgebreide ver slagen, die de radio heeft gegeven. Zodra de vliegtuigen in de lucht bromden lieten huisvrouwen de afwas in de steek, klommen ach tenswaardige heren in knoestige bomen, doken sportieve jongelin gen en zelfs in Delft een dame in sloten en grachten en dat j alles om maar zo'n fascinerende parachute te bemachtigen. Want behalve, dat de inhoud bijzonder welkom was, er waren ook aan trekkelijke prijzen uitgeloofd door de Nederlandse Radio Unie en de Rijksluchtvaartschool, die samen dit spel organiseerden. Zij. die een parachute in hun bezit- kregen mochten naar keuze een reis maken naar Zuid-Frankrijk of Joego-Slavië. Velen hebben hier de meest hals brekende toeren voor uitgehaald. De beloning was het echter waard. Er zat spanning in en sportiviteit, niet alleen voor de mensen op de begane grond, maar ook voor hen. die boven de feestvierenden de pa rachutes uitwierpen. In ieder geval was het één van de meest leven dige onderdelen der bevrijdingsvie ring. (Advertentie l. M.) haar i een LAS VEGAS Een proefatoom- bom, twee keer zo groot als de eer ste atoombommen die op Hirosjima en Nagasaki neerkwamen, is Woensdag met een verblindend witte flits tot ontploffing gebracht in de Amerikaanse staat Nevada. Meer dan 2.000 mensen militai ren. autoriteiten van de bescher ming burgerbevolking en waarne mers uit de NAVO-landen wa ren rechtstreeks bij de proef be trokken. Het was de omvangrijkste atoomexplosie ooit in de V.S. tot stand gebracht. In verband met de schok Nob Hill het observa tiepunt voor 500 journalisten als een kanonstoot. Toen de paddestoelw ijskap vormde, reikte r. hoogte van ongeveer 6.60' er en zij steeg nog steeds. B. 7.es minuten was zij 8.000 mel<- -ste gen en tenslotte steeg zij me dan 14.000 meter. De basis van de stam» die vuil bevatte, dat van de grond was op gewoeld, had een doorsnede van bijna 13 km. Op grotere hoogten bewoog een matige wind langzaam de rose, oranje en bruin getinte top van de1 paddestoel in Noordoostelijke rich ting. Öp het ogenblik van de ontplof fing bevonden zich ongeveer 60 vliegtuigen hoog boven of dichtbij het ar oefter rein- Verscheidene hoogvliegende straal vliegtuigen vlogen door de padde stoel. Tanks begonnen naar voren --u j stuci. Lrfiih.5 jijen nïtar vore» slecht weer was de proef verschel- roJlen e„ omn„gden het gebied dene keren uitgesteld. Een vuurbal, die 25 seconden zichtbaar was. verzengde het proef- terrein in de woestijn. De eerste schitterende flits vervaagde snel van wit tot oranje om daarna lang zaam weg te sterven. De paddestoelvormige wolk met purperachtige stam steeg hoger en binnen drie minuten begon de ver vorming van de ijskap. Dertig seconden na de flits trof AMSTERDAM De verkeers- tuunel in Velsen moet midden 1957 gerêet. zyn. Dit heeft de directeur van de Amsterdamse Ballastmaat- schappij, de heer C. F. de Vilder, verklaard. Dit zal echter afhangen van de arbeidsvrede en de moge lijke slappe winters. Het ligt in de bedoeling van het ministerie van Verkeer en Water staat, de nieuwe noodver binding over de IJmuidense sluizen nog voor de grote drukte in deze zomer open te stellen voor het verkeer. Na l Juni zal een beperkt verkeer over het sluizen complex mogelijk zijn- WENEN Dc Russen hebben op de conferentie van ambassadeurs enige zeer belangrijke concessies gedaan, waardoor overeenstemming over het te sluiten Oostenrijkse staatsverdrag zo goed als zeker is geworden. Kennelijk na ontvangst van nieuwe instructies uit Moskou gingen *y accoord met invoering van de algemene dienstplicht in Oos tenrijk, verklaarden zij zich bereid lot een verhoging van de sterkte der Oostenrijkse strijdkrachten bo ven de oorspronkelijk toegestane 58.000 man en zagen zij af van een artikel, dat hun het recht *ou heb ben gegeven, zonder Oostenrijkse toestemming agenten naar de vluch telingenkampen te zenden. Op economisch gebied gaven de Russen nog te kennen, dat zij wel licht zullen instemmen met een verdere vermindering van de afle vering van olie uit Oostenrijk. Op dit punt is echter nog steeds geen vergelijk tot stand gekomen, door dat hierbij ook belangen van de Westelijke mogendheden in het spel zijn gekomen. In de op het ogenbHk nog deca de Russen gecontroleerde rijkse olie-industrie is vóór 1933 door de Royal Dutch-Shell en de Amerikaanse Vacuum Oil zeer veel kapitaal geïnvesteerd. Het Hitler- regiem onteigende de bezittingen van deze maatschappijen en de Westelijke mogendheden eisen thans teruggave. Oostenrijk noemt de Westelijke eisen echter onredelijk hoog, stelt dat de Duitsers de volle marktwaarde voor de meeste rech ten en bezittingen hebben betaald en wenst daarom niet verder te gaan dan een zekere compensatie voor de geleden verliezen en het geven van toestemming tot het op nieuw investeren van kapitaal, in dien de Oostenrijkse olie-industrie daaraan behoefte zou hebben- Maar de Russen willen slechts afstand doen van hun controle, indien zij de verzekering krijgen, dat het Westen in de toekomst geen gele genheid meer krijgt, zich bij de Oostenrijkse olie-ondernemingen te interesseren. Dit alles neemt niet weg, dat gisteravond bekendf kon worden ge maakt, dat er uphléliiv guê&té vor deringen waren gemaakt en men „zeer optimistisch" was. Vandaag confereert men verder, men hoopt morgen gereed te zijn met een ontwerp, dat later in de maand aan ds ministers van Buitenlandse Zaken ter goedkeuring kan worden voorgelegd. ongeveer vier minuten na de ont ploffing. Dulles verwacht: WASHINGTON John Foster Dulles, de Amerikaan» minister van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard, dat wellicht de tgd aan breekt dat de communisten hun betrekkingen met het buitenland öp ecu „verdraagzamer" basis gaan plaatsen en dat zy hun beleid op enige punten gaan wijzigen. Hij leidde dit af uit een aantal op zichzelf kleine, doch mogelijk be tekenisvolle gebeurtenissen, waar van de belangrijkste de soepele houding van de Russen in de Oos tenrijkse kwestie is Dulles twijfelde er md aan, dat een nieuwe communistische poli tiek, een onderdeel zou zijn van het klassieke „terugtrekker als de vijand sterk is." Hij Vvu«u schuwde, dat het een „grote vergissing" zou zijn, als de inspanningen op het gebied van wederzijdse hulp ver minderd zouden worden op een ogenblik dat zij de gewenste vruch ten schenen te gaan afwerpen. (Van onze correspondent) PURMEREND Het bevrijdings feest op Marken heeft slachtoffers geëist. Tijdens de opvoering van het openluchtspel „De inneming van Den Briel" ging het zó realis tisch toe, dat één der spelers in het gevecht een oog verloor en in het Wilhelminagasthuis in Amster dam moest worden opgenomen. An dere medespelenden liepen gebro ken vingers en andere kwetsingen op. AMSTERDAM. Glstmnlddsf to op de Amstel een dagvuurwerk, dat op een dekschuit werd afgesto ken, vroegtijdig uiteengespat door een verkeerd vallende vonk. Hrt werd teen wel eer? bijzonder, maar ongewenst, knal- en slotstuk. De drie mannen, die op de schuit stonden werden niet gewond, maar het publiek langs de wallekant. door de rook. en vuurcmtwikkeline ge schrokken. drong achteruit, waarbij twee kinderen licht gewond raak ten. Als herinnering aan de reddende ==g voedseldroppings m van 1945 *57» Hf teren boven elf ==g plaatsen in Neder- land weer para- s§| chutes met voed- eë§ selpaketten uitge worpen, terwijl bovendien kwistig jss kleine parachutes iff met pakjes s'tga- J= retten werden uit- gestrooid. Het vuas voor de bemanningen van de Beechcrafts en de Harvards niet gemakkelijk om bij de felle wind in strakke forma tie tc blijven en de 3= pakketten op de daarvoor §H bestemde plaatsen te de po- §f~ §P neren, maar het zicht was gelukkig best. 55 Het koudste baantje bij deze vluchten had wel de .jp |H man, die boven de drop- 4Ê ping-plaatsen de pakketten WF uit het luik moest wegwer- 2| ken. AMSTERDAM. Het betalings verkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen heeft voor Nederland in de maand April 1955 in een overschot van ƒ48.066.200,— (dollar 12.649.0*")) ge resulteerd. Na uitvoering van diverse verre keningen zal de vordering van Ne derland op de EBU 713.924.200, (dollar 187.707.000) bedragen. gaat met de voorstellen der regering tot afschaffing van de weeldebelasting op al die arti kelen. De regering beeft nl. bjj de Twee de Kamer thans het wetsontwerp ingediend tot wijziging van de btf de Wet op "de Omzetbelasting 1954 behorende tabel van goederen on derworpen aan het z,g. tussen tarief van 10 procent en die van goede ren onderworpen aan het weelde- tarief van 15 procent. Het strekt tot completering van het complex van belastingverlagingen, welke be horen tot het belastingjaar 1955. In. de eerste plaats omvat het ontwerp het voorstel de werkings sfeer zowel van het weeldetarief als van het tussentarief belangrijk te beperken. Daarnevens beoogt het ontwerp een verlaging van het tussentarief tot acht 'percent. Met de voorgestelde wijzigingen is een belastingopbrengst gemoeid van 28 millioen gulden. Het ligt In het voornemen om. evenals dit bij vroegere wijzigin gen van de hogere tarieven is ge schied, een regeling te treffen, in gevolge welke teruggaaf van om zetbelasting wordt verleend over handelsvoorraden, die aanwezig zijn op de datum van inwerkingtreding van de thans voorgestelde regeling. In de Memorie van Toelichting spreken de minister en de staats secretaris van Financiën de mening uit, dat de abnormale factoren, welke in het verleden de omvsmg van de tabellen van tussentarief- en weeldegoederen mede dienden te bepalen, te weten de goederen- schaarste, het streven naar con sumptiebeperking en de toestand van 'onze betalingsbalans, in deze niet langer van invloed zijn. Nu ook de budgetalre mogelijk heid aanwezig is over te gaan tot bepaalde verlichtingen, achten zij het nodig daarin mede te begrijpen een herziening van de werkings sfeer van de hogere tarieven voor de omzetbelasting, door die wer kingssfeer terug te brengen tot een niveau dat in een verbruiksbelas ting verantwoord en redelijk is zo dra abnprmale factoren geen rol ,meer spelen- Daartoe bestaat in de huidige om standigheden te meer reden nu de veelal drastische tariefsverlagingen een. gunstige invloed zullen uitoefe nen op de prijzen van de desbetref fende goederen. HOLLYWOOD. De Universal Studio heeft de jonge Nederlandse ballerina Joyce van der Veen, die naar hier genodigd was en van wie enige tijd geleden een „screen test" werd genomen, geschrapt van haar lijst van actrices en adspirant-actri- ces en medegedeeld, dat er geen film gemaakt wordt, waarin zij een rol kon krijgen, die geschikt voor haar was. Joyce van der Veen heeft laten weten, dat zij van plan is voorlopig in Hollywood te blijven om op eigen gelegenheid haar geluk te be proeven. GENèVE. De Nansen-medaille voor bijzondere verdiensten ten be hoeve van de vluchtelingen is aan mevrouw Roosevelt toegekend. De toekenning is mede geschied ter herdenking van de door wijlen pre sident Roosevelt genomen initiatie ven. BELGRADO Premier Menderes van Turkije is Woensdag voor een officieel bezoek van vier dagen te Belgrado aangekomen. (Advertentie IJf.) Vruf PARIJS. Op een eendaags bui tengewoon congres van de radicaal - socialistische party is door de aan wezigen met overweldigende meer derheid en nog overweldigender ra moer besloten de huidige leiding van deze party af te zetten en te vervangen door een comité van zeven, waarin de aanhangers van Mendès-France de meerderheid heb ben. Mendès-France beheerst thans de radicaal-socialistische partij. Reeds maandenlang was om dit congres gevochten. De Mendesisten waren woedend over Je val van de regering Mendès-France die in laatste instantie door de rechtervleu. gel der radicale partij o.l.v. de par- tijvoorzitter Martineau-Deplat ver- oorzaakt was. Zij wilden nu met die vleugel afrekenen. Maar eerst toen Herriot. de 82-jarige partijvader er zich mee bemoeide, bezweek het partijbestuur voor die aandrang. Het congres bleek al onmiddellijk de ergste vermoedens van Marti- Advertentie t.M.) neau-Deplat waar te maken. De zaal van Wagram, een sportzaal, was stampvol, maar ze was voor twee derde gevuld met aanhangers van Mendès-France. Dat bleek al toen Mèndes de zaal binnenkwam. Een daverend gejuich steeg op: spreek koren „Mendès" en „Vernieuwing" klonken omhoog; baardige mannen klommen op stoelen; bedaagde da mes drongen om hem heen en kniel den zelfs voor hem op de grond om zijn hand of knie te kunnen aanra ken of hem te kunnen omheizen. Niet zodra kwam echter de partij voorzitter de zaal in of een nieuw tumult brak uit; „altreden, aftreden", dreunde een spreekkoor. Herriot. die in een wagentje naar binnen gere den werd en onder een geroezemoes, gemengd uit eerbied, aanhankelijk heid en meewarigheid op het podi"m werd gehesen, hield met bezwijken de stem een onsamenhangende rede. De grote aanval kwam tenslotte van Mendès-France zelf „De partij", zei hij, voortbordurend op een for mule van Herriot, hoort bij het volk, bij de massa der onterfden. De par tijleiding heeft dit contact verloren en daarom een kloof geschapen tus sen zichzelf en de massa der partij- werkers." De tegenaanval kfvam van Marti neau-Deplat. die zijn beleid wilde verdedigen.. Martineau is een be gaafd redenaar, handig organisator, vertrouwensman van de Parijse groot-bourgeoisie, de man die jaren lang de partij geleid heeft met ijze ren hand en volstrekte minachting voor de verlangens van de grote massa der kleine luiden in de par tij. Hy stond dit keer echter voor een onmogelijke taak. Spreekkoren stortten zich op hem als kartetsen van een vijandelijke artillerie, die alle omringende hoogten van het slagveld beheerst. Hij slaagde er niettemin even in om stilte te krij gen, toen hij de kern van het con flict raakte. „Ge neemt de grote massa der onterfden in de mond", zei hij. .maar wat uw handen ma ken is het volksfront. Uw weg voert naar Praag!" Deze aanklacht lokte een razend tumult uit. Alle opposi- tiesprekers die na Martineau kwa men, wezen haar met grote veront waardiging af. Tenslotte moest er gestemd wedren over het voorstel van de Mendesis ten. „Maar hoe" riep Herriot wan hopig. „Schriftelijk, per afdeling." zei Martineau-Deplat. ,Bij hand op steken" riepen de Mendesisten. Martineau-Deplat nam toen zijn akten tas onder de armen en verliet woedend bet congres. Het was een gebaar, dat op een partij splitsing vooruit wijst. Mendès-France nam de hamer uit Herrlots handen: hij voerde de stem ming door. Een woud van opgehe- van banden veegde de rechtervleu gel weg. Herriot, volkomen inge stort. mompelde nog: „Het congres is gesloten." En daarmee kwam het einde. Men doet verstandig de betekenis van deze congresslag niet te onder schatten. De radicale partij neemt in het parlement een sleutelpositie in; ze maakte deel uit van alle re geringscoalities sinds de bevrijding. De huidige minister-president, Fau- re is radicaal. Architectuur-onderzoek in Caraïbisch gebied DEN HAAG De organisatie voor zuiverwetenschappelijK onder zoek heeft een subsidie verleend aan professor dr M. D. Ozinga voor het bestuderen van du oude Spaan se en Angelsaksische architectuur in het Caraïbische gebied. Profes sor Ozinga zal hiertoe een bezoek brengen aan Cuba. Jamaica, de Do minicaanse republiek. Porto Rico. de Maagden-eilanden, de Caraïbi sche Bovenwindse-eilanden en Ve nezuela. NIEUW DELHI Het parlement van India heeft Donderdag met gro te meerderheid de nieuwe wet op Hindoe-hu., elyken goedgekeurd, waardoor voor de eerste maal echt scheiding mogelijk wordt "JTWKE hoogtepunten uit het nationale radto-propratnrna »cn de Beurij- mL dingsdag dat ditmaal icer/cctijfc nationaal was: de reportage van de voedsel-rATOppings" des middags, het optreden van. Wim Kan in de shoto „Schouder aan schouder". Die „drc,pp£R0s'-"~reporta0e is een prachtig voor beeld van team-work geworden. Misschien vonden de, radto-lutsferaars bet programma hier en daar verward, omdat de stemmen ean de reporters niet steeds enen duidelijk doorkwamen. Maar het geheel bleef toch boetend. En als men de slechte 'eersornstandighetien in «anmerkin neemt, mag gesproken worden van een uitnemend resultaat. Hulde aan hen. die dit wisten te bereiken: vliegers, radio-technici en reportera. Duizenden hebben, in elf plaatsen van ons land deel genomen aan de wedloop om de parachutes, die hier en daar een wedloop met hindernis sen werd. Zes mensen zijn in het water gc.iuron- gen. om als eer. ste zo'n parachute te* bemachtigen, maar ze waren niet allen «even fortuinlijk als mevr. Van der Meyden in Delft, die onmiddellijk na haar vrijwillig bad een lift kreeg en zo als nummer één bij de grnadpost was. Eén van de elf dus. die een reis naar Joego- Slavië of Zuid-Frankrijk zal mogen maken. Voor het beste „nummer" van de Internationale Bevrydingsshow, (jjc '3 avonds werd uitgezonden, zorgde een nationale figuur: Wim Kan» Het leek, alsof onze grote cabaretier, die begon met een paar liedjes uit het kamp In Birma, waar Corry Vonk en hy door de Jappen waren opge sloten, in dit optreden zichzelf nog overtrof. Zelden hebben w|) hem in 10 snel tempo zoveel geestige woordspelingen horen spuien. Goed was 's morgens de reportage van de grote parade in "Wapeningen. Zo'n parade is een typisch kijk spel. maar vooral ook door de mu ziek die we hoorden, konden we ons voorstellen wat daar aan indruk wekkends te zien was. „Wy herdenken" de reportage- tocht op de avond van de vierde Mei. kenmerkte zich evenals vorige jaren door sobere en daardoor aan grijpende reportages. Dat ditmaal ook Bergen-Belsen en Bayeux hier bij betrokken waren kwam Je sfeer ten goede. De woorden, die Ed Hoor- nik sprak -in het Duitse concentra tiekamp. zullen op velen diepe in druk hebben gemaakt. Amsterdamse universiteit verleent eredoctoraat rechten aan A. Pelt AMSTERDAM. De senaat der gemeentelijke universiteit heeft in zijn op 2 Mei gehouden zitting beslo ten het eredoctoraat in de faculteit der rechtsgeleerdheid te verlenen aan de heer A Pelt. De ere-promotie van de heer Pelt zal op een nog nader te bepalen da tum geschieden. Gezonken vrachtschip in [Jselmecr gevaar voor binnenscheepvaart AMSTERDAM. Donderdagmor gen is op het IJselmeer, ongeveer 2 km ten Zuidwesten van de Friese hoek in de koers Amsterdam—Len.- trser het vrachtschip .Imdiovomtiio" gezonken. Het 200 ton metende schip was af komstig uit Amsterdam en geladen met steenslag. Veimoedelijk 2ijn tengevolge van de harde wind de luiken ingeslagen Een Urker visser man heeft de schipper van boord gehaald. Het wrak ligt gevaarlijk voor de binnenscheepvaart. 40 m ten Westen van het gezonken vaartuig is een lichtboei aangebracht. MEX1CO-STAD - Tengevolge van de ontploffing van 10.000 liter plas ticverdunner in een fabriek ia Mexico-stad zijn Donderdag zeker 12 personen om het leven gekómen. Er zijn ook 20 gewonden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2