MORGEN ZAL ONS LAND WETEN OF KABINET-DREES AANBLIJFT -na dagenlang debat in Tweede Kamer- Is TV binnenkort uit kijkgeld te betalen? Gasturbine auto dicht bij „Sexuele hervorming in belang van samenleving" „AJC spreke zich uit voor het moderne humanisme5' j Bij bots-cross mag alles Kind van motor geslingerd en overleden Thomas Mann krijgt eredoctoraat in Oost-Duitsland Nieuwe sector geplaatst voor Moerdijkbrug EERSTE KAMER VRMGT ZICH AF: Lans gebroken voor algemeen programma Blijf meesfer Boete in de brievenbus KLEINTJE KOFFIE Motor- en seooterrijders Twee auto's per gezin NVSH doorbreekt de zu ilenmentaliteit Dr Drees geeft zijn visie op voorlichting door de overheid Nederlandse slepers houden wedloop met dreigende moesson Uitslagen van NOVA- wedstrijd smalfilm CONGRESSISTEN DRONGEN AAN: Bestuursverkiezing aanleiding tot verwarde debatten Nauwelijks aan vuur ontsnapt Studenten gaven TV-ca baret -* Maandag 16 Mei 1955 3 {Van onze parlementaire redacteur) MORGEN valt de beslissing in de Tweede Kamer! En dus zal er weer een queue staan voor de toe gang tot de publieke tribune. Crisis geruchten doen het aantal bezoekers onmiddellijk stijgen. Doorgaans zit er een klein groepje habitue's, dat ijverig mee-amateurt, aangevuld door wat toevallige toeristen en wat personen, die belangstelling hebben voor bet onderwerp, dat toevallig aan de orde is. r.laar bij crises stroomt het meteen vol, de entree is gratis en men behoeft slechts aan een paar voorwaarden te voldoen.- Uw hoed eerbiedig af en „behoorlijk" stil zijn. De toehoorders mogen van de voor zitter onderling wel wat fluisteren, maar alle tekenen van goed- of af keuring voor hetgeen zich beneden in de vergaderzaal afspeelt, zyn strikt verboden. De heren en dames Kamerleden vechten het zelf wel uit. Een kabinetskwestie is op dit rustige Binnenhof geen beleving maar een schouwspel. Onze publieke tribune gedraagt zich zeer gedisciplineerd. Nu en dan wordt een handenklapper door de rijkspolitie deskundig verwij derd; soms roept iemand hardop, dat het een „schande" is en een héél enkele maal werpt men pam fletten op de geachte hoofden van de geachte afgevaardigden. Doch ontruiming van de publieke tri bune is vrijwel ongekend. Dat is in zeventien jaar niet gebeurd en daarvóór in bijna veertig jaar niet, terwijl de parlementaire debatten toch heus wel vaker hoog oplie pen, Veel opzienbarender is eigen lijk, dat ook enkele keren de def tiger, gereserveerde tribune, waar men slechts op introductie van een Kamerlid plaats krijgt, moest wor den ontruimd. Een K. nerlid is n.l. toch wel enigszins verantwoordelijk voor wie hij intioduceert Zo overkwam het de SPAP-fractie tijdens de spoor wegstakingen van ruim een halve eeuw terug, dat een van haar ïn- troducé's klapte, na een socialisti sche speech. Wijlen Schaper vond dat niets leuk. De zondaar werd onmiddellijk in de kraag gegre pen. Later excuseerde hij zich met de drieste opmerk*^ g, dat hij niet had geapplaudisseerd maar dat door de volte zijn handen, onwillekeurig tegen elkaar waren gedrukt....! M inister- presiden t f~}NGEV£ER in deze geest heeft dr Drees jJ. Donderdagavond eigenlijk ook de „kabinetskwestie" moeten stellen: niet als een „poli tiek pressie"-middei doch als een gevolg van een feitelijk verloop van zaken. Wanneer de Huurwet zou worden verworpen, wil zijn r.k. "Friese ambtsgenoot ir Herman Witte, met al de philosofische kalmte, welke 45 levensjaren hem bijbrachten, heengaan en dat zou weer verdere politieke gevolgen kunnen hebWfen. De kabinetskwestie ïs wel vaker gesteld doch het was de eerste keer dat dr Drees het op deze ma nier deed. terwijl hij toch, met bijna zeven ambtsjaren, de record houder onzer minister-presiden ten is. Daarbij moet natuurlijk wel wor den bedacht, dat dit ambt officieel pas na de tweede wereldoorlog in het leven werd geroepen. Er is dus nog weinig vergelijkingsmateriaal. Formeel bezaten de vooroorlogse ministeries slechts een voorzitter. Maar wanneer men deze in de ver gelijking betrekt, wint de Limburg se jhr Ruys de Beerenbrouck het met een voorzitterschap van in to taal 123 maanden, tussen 191S en 1933. Het heeft heel lang geduurd voor dat het minister-presidentschap in ons land werd aanvaard. In 184? beproefde de grote financiële goo chelaar mr Floris van HalL redder onzer staatsfinanciën, het reeds een dergelijk anjbt te scheppen. Maar zijn collega's bliefden geen boven meester en Koning Willem de Tweede dacht wantrouwend, dat Van Hall voor zichzelf een troontje wilde oprichten naast zijn eigen MINISTER WITTE: ....in tnoetlyfce positie (Van onze correspondent) NIJKERK, De 20-jarige S, van de Bor uit de buurtschap Driedorp is te Nijkerk met zijn motor in bot sing gekomen met een vrachtauto, bestuurd door J. van der Brug uit Barneveld- Voor op de tank van de motor zat Van de Bors negenjarig broertje, op de duo een broertje van 7 iaar. Het negenjarig kind werd zo ern stig gewond, dat het op weg naar het ziekenhuis te Utrecht is over leden. Dc motorrijder zelf is in zorgwekkende toestand in de neuro logische kliniek le Utrecht opgeno men. BERLIJN De bekende Duit?? schiyvcr Thomas Mann is Zondag aan de universiteit van ^ena (Oost- Du ixsland> gepromoveerd tot ere doctor in de philosophie. De plechtigheid, die samenviel j met de herdenking van het feir, cat Friedrich von Schiller 130 jaar teleden overleed, werd gehouden n het kasteel van Weimar. troon. Mr Floris kreeg zijn congé. Zó sterk was de afkeer, dat ette lijke jaren werd voorgeschreven, dat het voorzitterschap van de mi- nïsterraad bij toerbeurt om de drie maanden. zou worden ver vuld. Doch de practijk bleek sterker dan de leer. De meeste ministeries herkozen telkens weer hun forma teur als „tijdelijk" voorzitter. Wan neer het belang van een geheel kabinet op spel stond, waren het deze „tijdelijke" voorzitters, die met de Kamer in debat traden. Toen dat eens niet gebeurde, veroorzaak te dat een politieke agitatie als Nederland slechts zelden heeft ge kend. Taktiek TN 1891 had de charmerende Atn- sterdamse burgervader Van Tien hoven. als goede kennis van de Ko ningin-Regentes Emma, een libe raal kabinet gevormd, waarin de korte gedrongen Zeeuw, mr Tak van Poortvliet, die zij eigenlijk niet recht vertrouwde, als minister van Binnenlandse zaken optrad. Deze had, met zachte zoetvloeiende woor den, bedongen dat een poging zou worden ondernomen om het kies recht uit te breiden. Mocht deze op een parlementaire meerderheid af stuiten zo was de geheime af spraak van de ministerraad dan zou de Kamer worden ontbonden. Geoefend paardrijder als hij was, wilde mr Tak zoals hij nog heet te toen hij als jong commies-griffier de stembriefjes in de Kamer op haalde de parlementaire hinder nissen vlot nemen. Zijn eerste ver dedigingsrede ontlokte in de ver gaderzaal even luide als zeldzame bravo's. Maar. later, bij de behan deling van de artikelen liep het spaak. Om het voorstel te redden diende een van zijn persoonlijke vrienden, de brave Zaanse predi kant De Meyier een amendement in waarvan de minister slechts zei, dat hij de Kamer niet kon aanra den om het goed te keuren. Het „onaanvaardbaar" werd vanachter regeringstafel waar ook mr Van Tienhoven had plaats genomen, niet uitgesproken, hetgeen de poütïek- onervaren dominé slechts had be hoeven te vernemen om zijn amen dement in te trekken. Een aantal leden was wèl inge wijd maar de deftige, liberale Ka mervoorzitter Gleichman werd ver- ontivaardigd-verrast door wat ge beuren ging. Toon het „bevriende" amendement met 57 tegen 41 stem- DORDRECHT. De laatste over spanning die Byker's Aannemings bedrijf te Gorinchem voor de nieuwe spoorbrug over het Hollands Diep in de werkhaven by Wiilemsdorp heeft gemonteerd, is Zondag op haar plaats gelegd. Dit nieuwe brugdeel is. gerekend van de Dordtse kant, het zesde van de tien, waaruit de nieuwe spoor brug zal bestaan. Waarschijnlijk zal het negende brugdeel begin Juni op de pijlers worden gelegd, waarna enkele weken later het tiende en laatste zal volgen. men was aanvaard, werd de Kamer ontbonden. Een hevige verkiezings campagne volgde, welke dwars door alle partijen heensneed, waarbij dc Takkianen de nederlaag leden. Het leven van ds De Meyier was voor goed geknakt en ook mr. Tak leef de voort als een tragische scha duw van zich zelf. Als hij in de Kamer nog eens als rappor teur optrad, was hem niet meer te verstaanHet noodlot wilde, dat hij viel over hetzelfde onder werp, waarop hij was gepromo veerd: het amendementsrecht. Aan dit voorstel heeft dr Drees herinnerd, toen hij zich excuseerde voor zijn waarschuwing! Puntje op de i *~7 AL minister Witte straks strui» *-* kelen over een van de gesalari- eerden van zijn eigen departement? Z'n gcduclitste opponent in deze zaak is immers ongetwijfeld de 54-jarige gebruinde en rijzige socialist Bom- mer, die méér Haags heeft dan men van een geboren en getogen Amster dammer zou verwachten. Toen deze in 1952 weer werd geroepen tot het V:\ Yv KAMERLID BOMMER: .self-made-man Kamerlidmaatschap, dat hij vóór de oorlog al even had bekleed, was hij nl. als hooggeplaatst arbeidscon- tractant werkzaam op het departe ment van Wederopbouw en Volks huisvesting, speciaal belast met de- voorlichting. Aangezien hij als zo danig meer verdiende, dan de par lementaire schadeloosstelling be draagt, prijkt nog steeds een non- activiteitsuitkering van f 5600. voor hem op de begroting, waar de communisten natuurlijk ge héél toevallig als eens naar hebben gevist. De heer Bommer is autodidact, die met alleen wat lager onderwijs, zich opgewerkt heeft van kantoor bediende tot een van de kenners van de woningbouw, een kennis, welke hij verdiept heeft als secre taris van de Nationale Woningbouw en wethouder Publieke Werken van de hoofdstad. Heel rustig en be schaafd maar ook zeer beslist heeft zijn sonoor-vibrerende stem minis ter Witte heel wat lastige vragen geoffreerd. De 52-jarige, lange, scherp-gete- kende en al wat grijzende KVP-er Frans van Vliet uit Eindhoven heeft een poging gedaan om zijn excellen te geestverwant bij te staan. Deze oud K.A.B--er weet als directeur van een Bouwspaarkas natuurlijk heel goed, waarover hij spreekt. En als hij over een huurbelasting als geschilpunt wil praten, dan zal hii zich allereerst aan eert zeer goed sluitende huisexploitatie denken.. Daarbij zet hij gaarne de puntjes op de i. Hij spreekt die nog uit óók: zijn wat harde stem zegt nL stee vast: „explo-i-tatie". De socialist voelde er meer voor om de huurverhoging uit te stellen. En hij werd niet moe er aan te her inneren, dat ene mr F.Andriessen daarvoor een voortreffelijk artikel had geschreven. Dat is nl. een van de tien kinderen van de 61-jarige, tengere oud-K.VJP-voorzitter "Wim Andriesson. Nu is deze oud-metselaar een toe gewijd huisvader. Toen zijn vrouw een paar jaar geleden overleed, werd zelfs gevreesd, dat'het einde van zijn loopbaan daar was. Zijn ge stel liet lang veel te wensen over.. Dit toonde hem echter weer op weg naar zijn vroegere vorm. En dus ook met een eigen oordeel. Mede daarom zal het morgen spannen! DEN HAAG. De beslissing waarvoor de regering zich met be trekking tot haar televlsiebeleid ge plaatst ziet, is niet of zij gedurende een overbruggingstyd van bijv. tien jaren enige millioenen steun aan de televisie zal geven, maar of zy voor een lange reeks van jaren de finan ciering van de televisie voor het leeuwendeel ten laste van de schat kist zal brengen. Aldus het oordeel van verschillende leden der Eerste Kamer, die het zeer onwaarschijn lijk achten, dat in de naaste toe komst de televisie ook maar in de verste verte uit opbrengsten van f Advertentie l M.j over Uw lenuwen Noem MJJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Ko'.-fóOci .50 het kijkgeld zal kunnen worden be kostigd. Dit sombere oordeel vinden wij in het voorlopig verslag betreffende de wet op het kijkgeld. Verscheidene andere leden vertrouwen echter, dat. indien althans de gunstige conjunc tuur aanhoudt, het aantal televisie toestellen en dus het kijkgeld sterk zal oplopen. Vele leden toonden zich teleurge steld over het aannemen van de motie-Peters in de Tweede Kamer, waardoor men zich heeft uitgespro ken voor een gezamenlijk program ma van de omroepverenigingen, in plaats van een algemeen televisie programma. Andere leden zagen m de sinds jaren gegroeide samenwer king tussen de verenigingen een waarborg voor een behoorlijke ver zorging der televisie. -f- Herinnert u het zich nog, maanden gele den deden de eerste gerucUten de ronde dat ook BMW scootmobiele plannen had. I>e feiten zijn nu zoals we u veertien dagen geleden ai vertelden alt de bus gekomen, en hier hebben we het plaatje. Wie erg goed in scootmohielen thuis is zal zich afvragen of hij dit model al niet eerder gezien heeft. Inderdaad, de Duitse fabriek heeft de beschikking gekregen over de licentïerechten van de Italiaanse Isetta-fabrieken, doch bouwt een eigen motor in. Het is de 250 cc kopkleppen- motor, die al een naam heeft verworven alt krachtbron van de 250 cc BMW mo torrijwielen, doch voor deze gelegenheid voorzien werd van een vier versnellings bak met een achteruit. Dc motor, die een vermogen heeft van 13 pk en een topsnel heid van 85 km belooft-, is achterin ge plaatst en wordt geforceerd gekoeld. O wee, als er een brief zoekraakt hij de politie in Newport. Want de commis saris krijgt iedere raorRC» een veelvoud van zijn maand-salaris in aan hem gerichte enveloppen op zijn bureau. 't Is niet voor hem-al- lecm natuurlijk, want het zijn. de boeten die zijn man nen de vorige dag hebben gebonboekt. Wie m New port parkeert, waar dat niet mag, krijgt een envelopje tussen zijn ruitenwisser ge schoven met het altyd vriendelijke verzoek om maar even te betalen. Zo véél doliarbrieöes in het zakje en de eerste de beste brievenbus neemt deze goe de gaven wel in ontvangst .Voetgangers, brandt Uw achterlicht? Ja. het komt u wel toe. na al dat technische nieuws. Ge wordt er moe van koffie activeert. Dat vonden de heren-ter- Er komt al langer hoe ver hoging-van-de-ver keers- nseer reden om aan te ne- veiligheid in de Ameri- men dat de gasturbine kaanse staat Connecticut auto's „plotseling" er zo- ook. En daarom zijn er nu maar zullen ziin, want 20- tentjes langs de Highways, dra een van drie grote waar vermoeide automobi- auto-concerns met een se- listen en motorrijderstot die reflectoren. Be Ford-ingenieur W. rie-wagen komt. 2al het gratissterke zwarte kof- wai Chao, een Chinees, die geen uur duren of de beide fie kunnen bemachtigen. -i-"- - Er gebeurden zo veel Plotseling is men m Ame rika zeer openhartig ge worden over de ontwikke- Auto's ling van de gasturbine- auto. Dat vraagt een L blad en hoewel we deze zorg voor de mens in zijn meest eerzame status hoge lijk op prys stellen, vinden we dat die vraag meer doet verwachten dan reëel is. Want er is een Zwitser op het idee gekomen om voor ons een. plaatje met reflec terend materiaal te maken, dat tussen de hak en de zool van onze schoenen vastge- gespt moet worden. Zicht baar op 150 meter afstand zegt de uitvinder. We willen heus niet chau vinistisch zijn. maar in ons en land kent men al lang een veel betere beveiliging van do voetganger: ceinturen van reflecterend materiaal natuurlijk rood! Ook zo'n ceintuur beweegt, op ert neer in de cadans van uw pas. en het oppervlak is zo veel groter in vergelijking aan het hoofd staat van de vriendjes volgen. ..Combuster and heat ex changer section" heeft ver teld boe in theorie de gas turbine met warmte-uitwis- selaar werd ontworpen en de technische details rond uit besproken. General Motors en Chrys ler zijn echter al verder en Gaat u met vacantie De de laatste zou al met een grens over? Mogen we dan Plymouth. model 1955, brutaal vragen: waar naar waarin een turbine-motor toe? gemonteerd eras. op de tveg WMt wet Denkt ti er eens aan, ook nu de dagen zo prettig lang -worden, want Juist op die gelukken, waarvan Vaak de lange avonden is er zo veel schuld droeg. verkeer op de weg. arschenen zijn. resultaten was men best tevreden, want het brand stof-verbruik wij hebben die voorste kentekenplaat (met het nieuwe nummer) nu van ons spatbord gelijk zijn aan dat van een overeenkomstige benzine motor. Terwijl Ford nu open kaart speelt, hebben General Motors en Chrys ler nimmer méér willen naar loslaten dan dat zo'n warmte-uitwisseling onmis- baar geacht moot worden kentekenplaat er 2yn landen, waar men dat met goed vindt. De ANWB heeft er naar stig bij alle zusterclubs naar geïnformeerd om u moeilijkheden te besparen. Zo is het nu: met één kunt u ge- een gasturbine-motor rust gaan naar Duitsland, lommercieel aanvaardbaar Oostenrijk. Denemarken. te doen zijn. Dat wettigt de verwach ting dat Ford verder zal zijn dan W. Wai Chao wil doen geloven, want als re gel is men m deze kringen niet zo loslippig. Dacht U het ook al, ja, het Js tn Amerika. f Zal nog wel tot 1965 duren, maar dan zal 45 van de Amerikaanse gezinnen die nu een auto hebben een plaatsje voor een tweede «ar gevonden moeten hebben. William Keiler heeft het gezegd en hij méént het. want hij is verkoopteidcr van de Studebaker-fabrieken en heeft het uitgerekend. Kijk zegt hij nu zijn er op iedere honderd, 15 ge zinnen die twee auto's heben. Dat is een toename van 300 procent In res Jaar. Dat gaat zo door, stelt mijnheer Keiler voor, en dan zal het in 1963 niets bijzonders t Zwitserland. Belgie. Frank rijk, Itahe en Zweden. Maarin Engeland en zijn als u twee auto's heeften in Amerika woont. Spanje wil men nog steeds Vraagt u waar al die auto's moeten rijden? TH™ftkunS^no!?Ê»llT£ 0ch' "ntawM™ ls I» '65 hel lopen non niet ver- kig. Ieerd. (Van een onzer verslaggevers), DEN HAAG. „Wanneer er in Nederland een organisatie is die de zuilenmentaliteit doorbreekt, dan is het wel de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming", zo sprak de landelijk voorzitter van N.V.S.H., de heer Jac. L. Griep, op het giste ren in de Haagse Dierentninzaal ge- honden demonstratieve congres van de vereniging. Aanleiding tot deze bijeenkomst vormde het feit dat de organisatie enige tijd geleden haar 100 000ste lid heeft ingeschreven. Ruim 800 kader leden. afkomstig uit het gehele land en een aantal afgevaardigden van buitenlandse zusterorganisaties be zochten deze bijeenkomst. Een aan tal sprekers voerden het woord en de afdelingen, die de beste resulta ten in de ledenwinactie hadden ge boekt ontvingen onderscheidingen. Over het onderwerp „Maatschap pij en sexuele hervorming" spreken de, zei de_ heer Griep dat van alle ;odsdienstige of politieke groeperin gen belangrijke personen in de N.V.S.H. vertegenwoordigd zijn en dat niet alleen onder de hulpzoeken den. maar ook in het kader. „Naast elkaar werken er de pro testant. de katholiek en de huma nist voor de sexuele hervorming". „De N.V.S.H.". aldus spreker, „hoort in de maatschappij, niet ter vervulling van een soort missiona risschap, maar om door zijn houding en mentaliteit in zijn omgeving de positieve houding t.o.v. de sexuali- teit door te laten drukken en de geesten attent te maken op het nieuwe denken en de mogelijkheden van een nieuwe ethiek". In zijn openingswoord had de con gresvoorzitter, ir D. A. van der Berg er op gewezen, dat de vereniging geen officiële erkenning heeft, maar dat „de erkenning de facto is gelegen m de ruim 100 000 leden". Naast de minst verzuilde organisatie is zij ook de snelst groeiende organisatie in Nederland". In zijn redevoering over „pers en sexualitelt" zette de heer A. Fleysier uiteen dat pers, radio en film tegen woordig veel meer dan vroeger tege moet komen aan de hang naar erotiek. Dc opvoeding tot een gezonde gevoels- instelling ten aanzien van sexuele pro blemen heeft daarmee geenszins gelijke tred gehouden. Deze opvoeding worden integendeel allerlei moeilijkheden in de weg gelegd. „En toch is zij meer dan ooit noodzakelijk als tegenhanger van het sterk erotische element in film en ontspanningslectuur", aldus de heer Pleysier. Dr C. van Emde Boas deelde het copgres mede. dat, in overleg met de internationale organisatie, de Neder landse vereniging besloten heeft de zwakke Italiaanse zusterorganisatie te adopteren. Onder Nederlandse leiding is al een cursus voor Italiaanse artsen ge organiseerd en deze hulp zal nog op andere wijze worden voortgezet. Het congres dat de gehele dag in be slag nam, werd opgeluisterd met mu ziek door het Haags Symphonie Orkest onder leiding van de heer h. van Me- ver. PAUL ROBESON WIL NAAR SOWJET UNIE NEW YORK De Amerikaanse negerzanger -Paul Robeson, die wegens zijn linkse sympathieën voor de tijd van vijf jaar een pas poort is ontzegd, heeft Zaterdag het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verzocht om naar de Sowjet-Unie te reizen. Hy zei, dat men hem daar dc hoofd rol heeft aangeboden in de film Othello". Paul Robeson heeft in Januari van dit jaar een rechtsvervolging tegen de Verenigde Staten ingesteld om het departement van Buiten landse Zaken te dwingen hem toe te staan naar het buitenland te rei zen. (Va.i een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Drie ministers, dr. Drees, mr. Algera en mr. Cals, heb ben Zaterdagmiddag aangezeten aan de jubileumluncb van het Contact centrum op Voorllchtxngsgebïed in de „Witte Sociëteit" in Den Haag. De minister-president heeft aan de vierrng van het tienjarig bestaan luister bijgezet door een rede uit te spreken over overheidsvoorlich ting. waarin hij bekende langzamer hand tot de overtuiging te zijn ge komen, dat in de ingewikkelde maatschappij van heden ten dage voorlichting over het beleid van de regering een noodzakelijkheid is ge worden. Het is, zo zei dr. Drees, uiterst moeilijk in deze voorlichting een juist evenwicht te vinden. Men moet zijn beleid begrijpelijk maken om de nodige samenwerking daarvoor te vinden. Over zaken, die nog ter dis- cussie staan in het parlement, dient de regering echter geen activiteit naar buiten te voeren. Nederlanders vrijgelaten in Makassar DEN HAAG. De Borsumij deelt mede, dat drie harer employé's, die onlangs te Makassar werden aange houden, thans op vrije voeten zijn gesteld. Met Australische kruiser op weg naar Engeland BAHREIN (Perzische Golf). De krachtige Nederlandse zeesleep boot „Oostzee" ls op weg naar haar zusterschepen „Rode Zee" en „Wiite Zee" om te helpen bij het slepen van de Australische kruiser „Austra lia", het voormalige vlaggesehlp van de Australische vloot, dat voor sloop naar Engeland wordt gebracht. Vóór de moesson in de komende Weken in de Indische Oceaan be gint. hoopt men met het convooi Aden te bereiken.. De „Oostzee" is uitgevaren, omdat de „Rode Zee" en de „Witte Zee", als gevolg van zware zeegang cn tegenwind, nipt snel genoeg opschieten, In de afge lopen week legden zij dagelyks slechts 120 km. af jn plaats van 219 Men verwacht, dat de „Oostzee' het convooi, dat zich ongeveer 2700 km. ten Westen van Djakarta be vindt, in negen dagen zal kunnen bereiken. Als het niet lukt Aden tijdig te bereiken, zal het convooi in ieder geval door de hulp van dc „Oostzee" sterk genoeg zijn om on danks de moesson de reis te vol tooien TILBURG. Zondag, de tweede dag van het te Kaatsheuvel gehou den congres der Nederlandse organisatie van amateur-filmclubs (NOVA), zijn de resultaten van de nationale wedstrijd voor smalfilmers bekendgemaakt. De wisselprijs voor de beste film (hoofdklasse) ging naar E. Brum- steede (Den Haag) met „De Roes". Van de overige prijzen vermelden wjj: Hoofdklasse; le prijs: J. Harmsma, J. i?. ?n bésten (K'dam) voor „Eilanden Expresse": C. Icke (De Bilt) voor „Tophat Serenade"; E. Brumsteede (Den Haag) voor „Grand ballet de Ba lais' en „De Roes". 2e prils: E. Brumsteede (Den Haag) voor „Hoe later op de avond". 3e prijs: J. J, Zaalman (Den Haag) voor „Peter en de appels". Selectieklasse: 2e prus: R. L. A. Mulder (Den Haag). Eervolle vermeldingen: C. C. Nenger- man (Driebergen). K. van Rusuige (Den Haag), K. van Os (Loosdrecht). Auto's, alleen nog maar geschikt voor de sloop, voltooiden Zon dagmiddag hun reis naar het auto-kerkhof met een opwindende bots-cross in de buurt van Roosendaal waar bij bijna alles geoor loofd was. Rechts hou den of voorrang geven waren er helemaal niet bij. In plaats daarvan werd er zwaar ge kreukeld, tot groot plezier van dc toe schouwers en van de bestuurders, die hun wagens op dergelijke ontmoetingen hadden voorbereid. De wagen linies, eens een Amerikaan van zeer dure kom-af, draagt een U-balk als front-'oum- per, de Ford, die juist op twee wie len een bochtje piktheeft zich ver- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Omdat onze or ganisatie krachtens historische groei tegenwoordige opvattingen een humanistische beweging is hebben wij gesteld, dat wij ons moeten uit spreken voor het humanisme", con stateerde een afgevaardigde op het Zaterdag en Zondag gehouden con gres van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC). Hy zei dit naar aanleiding van een Amsterdams voorstel, dat beoogde de wenselijkheid te onder zoeken van een verandering der sta tuten in die zin, dat de AJC zich zou stellen op de basis van het moderne humanisme. De waarnemend voorzitter. Ad van Moock, ontraadde dit voorstel ten sterkste „daar het de openheid van de organisatie zou aantasten." Na heftige discussies werd besloten een buitengewoon congres bijeen te roe pen, teneinde zich met dit voorstel bezig te houden. Tevoren had de heer Van Moock met voldoening vastgesteld, dat de regering in de afgelopen jaren maat regelen heeft genomen, die reeds lang op de verlanglijsten der jeugd organisaties stonden. Fel hekelde hij echter de slechte wijze, waarop vele groepen zijn gehuisvest. Zaterdagavond kwam een voorstel aan de orde om er op aan te dringen jeugdleiders vrijstelling of eventueel uitstel van militaire dienst te ver lenen. Het hoofdbestuur ontraadde dit voorstel, gezien; ,.de geringe me dewerking. die de militaire autori teiten verlenen aan burgerlijke in stanties. waaronder het jeugdwerk". Het voorstel werd verworpen. Ook verworpen werden de hoofd bestuursvoorstellen tot wijziging van de contributie, waardoor de voorge stelde ongevallen- en wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering automa tisch kwamen te vervallen. Een dramatisch verloop had de be handeling van het agendapunt: „Ver kiezing hoofdbestuur". Daar de meer derheid met accoord ging met de verkiezing van een Haagse candidaat van het hoofdbestuur, trok het enig overblijvende hoofdbestuurslid uit Den Haag zich terug, nadat hij reeds herkozen was. Tijdens de verwarring die volgde regende het moties van orde, doch het congres handhaafde zijn besluit. ZAANDAM. In de nacht van Zaterdag op Zondag is bet Zaandam- se kantoor van de EVC met het daarboven gelegen woonhuis van de familie Kracht door brand ver nield. Het echtpaar Kracht en de belde zoons konden zich ternauwer nood in nachtgewaad redden. Omtrent de oorzaak van de brand- List men nog in het duister. De fa milie K, was laag verzekerd. De heer K. was Iaat van zijn werk teruggekomen. Hij werd ca een kor te slaap gewekt door het geknetter en geloei van vlammen. Hij wekte zijc huisgenoten en kon met hen schielijk door een raam ontsnappen. De brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. schanst achter een compleet hek werk. Om de tegenpartij onnodige moeite te besparen hadden de deel nemers zelf de spatborden van hun vehikels er by voorbaat afgehaald. LONDEN Malcolm Macdonald, Engelands hoogste diplomatieke ver tegenwoordiger in Zuidoost-Azïë sinds 1946» is benoemd tot Britse hoge commissaris in India. (Van onze radioredacteur) f-J ET programma van het Utrechts Studentencabaret Zaterdag avond voor de Avro-televisie had en kele heel goede momenten. Verruk kelijk was bijvoorbeeld 't gepruts van conferencier Johan Noord-mans met het TV-toestel. Echt op de kijkers ingesteld dit nummer: 't publiek in de studio zat er hier eigenlijk voor spek en bonen bij. Als wij in de huiskamer lachten, bleven zij dood stil omdat de clou hen ontging moest ontgaan. Er waren ook inzin kingen. De op zichzelf aardig gevon den pantomime van de glazenwasser viel, omdat hier steeds het totaal beeld werd gegeven, wat in 't niet. De liedjes van Paul van Wély wa ren weer heel aardig. 'tWas echt allemaal anders, spontaner dan het beroepscabaret. En daarom heel ge nietbaar. De KRO heeft ons gistermiddag in zyn Brabants halfuur iets laten horen over het werk van ons eerste provinciaal orkest: het nu ruim vijf jaar oude Brabants Orkest. Het had wat boeiender kun nen zijn, dunkt ons, dit klankbeeld over hard werkende musici, die in de provincie de muziek brengen, niet alleen aan een abonnementspubliek, ook aan de fabrïeksjeugd. Dat ge sprekje van de aalmoezenier met die jongen van Philips was wel het aardigste van de «uitzending. Dat Rutger Schoute's „Spontane reacties" weer terug zijn, zal door vele muziekliefhebbers en heus niet alleen door de beroepsmusici toegejuicht worden. De uitzending van gisteravond heeft ons weer vaa het begin tot het einde geboeid. Sit Op Hemelvaartsdag verzorgt da televisie een rechtstreekse reportage van de internationale voetbalwed strijd Nederland—Zwitserland. Re gisseur is Dick van Bommel (NCRV): verslaggever Leo Pagano (KRO). Het IKOR heeft einde vorige week aan de Bomeolaan te Hilversum een nieuw bureau in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid is door de voor zitter, mr. H. Mulderije, verteld dat de belangstelling voor de uitzending van het IKOR (Interkerkelijk overt leg radio zaken) steeds toeneemt Jn 1951 werden 40.000 aanvragen voor een radiopreek in druk ontvangen, 'n 1954 was dit aantal 77.000. Het IKOR heeft van de minister van Gn toestemming en een cre- diet ontvangen voor een tweede in cidentele TV-uitzendïng. Het oog is hiervoor gevallen op de kerk var Ens in de Noord-Oost Polder.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2