Achthonderd artistjes-in-hope wilden rol in Ciske de Rat" Volksonderwijs55 heeft thans 147.000 leden Dans en ruitersport Te weinig volkstuinen in nieuwe stadswijken Langzaam-aan een beetje Vijftien jaar en baard in de keel... Zeven gewonden bij ontploffing op Duitse tanker Haringreders in kort geding tegen CBT Ideale vorm van openluchtrecreatie wordt wel gewaardeerdniet gesteund Operette van Léhar in Colosseum Vader gebruikte zijn zoon als schild bij vuurgevecht Fonds voor kleuteronderwijs en schoolreisjescentrum Kogels floten rond smokkel- pantserwagen Landarbeiders in Italië gaan staken Wrak drijft in de Noordzee pDroomauto Hun eerste auto-salon Autophon sMrt; Nieuwe Sachs voor scooters en scootmobielen geheel van Groningse dag ging in het de E 55 verloren Drukste wegen Truck in ravijn: 9 doden - 20 gewonden Dertiende nationale b eiaar d wed s tri j d in Rotterdam Krimpen koopt een i ndustrieterrein Rode Kruis, EHBO en BB oefenden Kinder-kermis in 't Wester Volkshuis Geen RK noodkerk in Krimpen/IJssel Polders worden voor toerisme ontsloten Maandag 23 Mei 1955 3 Van onze correspondent) AMSTERDAM De meneer van de film had een advertentie in de krant gezeldat hij nog enige jongens en meisjes kon gebruiken. Ze moesten zich Zater^aS maai melden m de Nes. Liefst vader of moeder meebrengen. Nu, Zon dagmiddag stonden ze zich te ver dringen in de Nes. Vier agenten hielden de horde in toom. Een staalkaart van kindertjes stond daar op de stoep. Het va rieerde tussen kinderen die er geen greintje anders uitzagen dan op andere Zaterdagmiddagen en kin deren, die voor de speciale gele genheid gewassen en geknipt waren en in een gesteven pakje gestoken. „Dertig stuks", nep een man in de gang. En dan stortte zich een pluk volwassenen-met-jeugd de gangen in van het gebouw. „De Brakke Grond", op weg naar de zaal waar de keuring werd gehou den. Daar stond producent Hans Boek man met zijn argusogen klaar. Op het toneeltje twee „spots" en een camera. Achter die camera Prosper de Keukeleire. Vóór die camera de stoel. Voor het toneeltje, aan een tafeltje, de juffrouw, die de namen opschreef. Wie op de stoel mocht gaan zit ten. had het getroffen. Was goed ge noeg bevonden voor een proef- opname. Als u weet, dat zestig jon gens en meisjes zijn getest en dat er omtrent achthonderd aan de deur stonden, dan voelt u, voor hoeveel stuivers hoop daar Zater- middag de bodem is ingeslagen! Dat inslaan ging overigens zon der veel omslag. De meesten hoor den zich „Wilt u die kant uitgaan" toeroepen en stonden, voordat ze goed en wel wisten wat er gebeurd was, aan de achterkant weer op straat. De motieven waarom men niet in aanmerking kwam voor een filmproef. schommelden tussen te jong, te oud, te klein, te groot. „Het zal je gezegd zijn dat je vijftien en te oud voor de film bent", meende Boekman, die met opgeruimde zakelijkheid er de hele*1 partij binnen de twee uur dóór joeg. Hij had het idee dat er in die tussentijd menig aardig kind voor de camera had gestaan. „Maar mis schien hebben "we de allerbesten la ten ontsnappen, dat weet je nóóit", voegde hij er zorgelijk aan toe. Hij vertelde tussen twee invasies door van een poppetje van een kind met een lief stemmetje, dat binnen een weck onbruikbaar was geworden. Het had „de baard in de keel gekregen!" Bij de deur mop perde een kwade moeder dat het géén manier was, dat ze haar zoon tje niet eens hadden aangekeken. HAMBURG Zeven opvarenden werden gewond, toen Zatei-dagmor- gen een geheimzinnige explosie plaats vond aan boord van de 669 ton metende Duitse motortanker Marianne. De ontloffing geschiedde, toen in de petroleumhaven olie en benzine werden geladen. Men vreest, dat enige leden van de bemanning zijn omgekomen. Op het ogenblik zoekt de brandweer in het rokende ak naar lichamen De drie gewonden zyn naar het havenziekenhuis overgebracht. Er toaren Zaterdagmiddag honderden kinderen naar de Nes in Amsterdam gekomen om de filmrol te vervullen van Ciske de Rat en zijn zus je. Ernstige canüidaten -waren Frans Lodewijks (boven) en Ansje Fransen. Een andere moeder gaf toe. dat haar dochtertje een paar jaar te jong was. maar er stond tegenover, dat ze al hele stukken uit de „Bo hème" kon zingen. ROTTERDAM, De Redersver- enig-ing voor dc Nederlandse Ha ringvisserij heeft, in verband met de staking der vissers, een kort ge ding aanhangig gemaakt tegen de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf. De redersveremging ziet de sta king als een onrechtmatige daad en eist nü van de C.B.T. dat deze er by zijn leden op zal aandringen het werk te hervatton. Voor elke dag, qat het werk niet wordt her vat. eist de reders vereniging een dwangsom van honderdduizend gul den. Hot geding zou vanmiddag om twee uur voorkomen bij de presi dent van de Rotterdamse rechtbank Raadsman van de reders is mr. Wijckerheld Bisdom uit Den Haag mr Polak uit Amsterdam zal de be langen van CBT behartigen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Over de belangstel ling voor ons werk kunnen wij wel tevreden zijn. De hoogste autoritei ten in ons land geven by verschil lende gelegenheden uiting aan hun waardering voor ons streven om het gezin in een gezonde omgeving een goede vrijetijdsbesteding te bezorgen; het bevorderen dus van de open luchtrecreatie, Doch in dc practyk is er van de aanleg van permanente volkstuincomplexen nog weinig terecht gekomen. Ruim 1300 ha volks tuinen is vandaag de dag nog op tijdelijke terreinen gelegen. Terrei nen, die !n de naaste toekomst een andere bestemming zullen krijgen. Slechts 265 ha (nog geen 11%) zün permanente volkstuin, en in bijna alle plannen van stadsuitbreiding wordt geen volkstuincomplex aange- geven. Aan waardering voor ons werk op papier hebben wy niets, die waardering moet ook met de daad worden getoond." Deze woorden Het Rotterdams amateur operette gezelschap „Ontwikkeling onze oogst' bezorgde velen gisteren een prettige Zondagmorgen met de op voering van de operette ..De blauwe mazurka" van Frans Lehar in het Colosseum Theater, Over het alge meen werd er zeer behoorlijk ge acteerd en gezongen. Vooral de heer A, P. Emans die ook de regie had, gaf een goede vertolking van de xol van Adolar von Sprintz. Vocaal le\erae Bep Roelfzema als Blanka von Lossin ongetwijfeld de beste prestatie. De muzikale begeleiding van het Entre Act Ensemble onder leming van de heer F. Reesink was "«er verdienstelijk. Uit het applaus, dat Herhaaldelijk urt de zaal op klonk. bleek wel dat het publiek het eebodene zeer op prijs stelde. sprak de heer P. Visser, voorzftter van het Algemeen Verbond van Volkstuinverenigingen in Nederland in zyn openingswoord op het congres dat Zaterdag in het gebouw van „Kunsten en Wetenschappen" werd gehouden. De heer Visser herinnerde er aan dat sedert 1914, toen het volkstuin- wezen, zoals dit door de vereniging wordt voorgestaan, nog in de kinder schoenen stond, steeds is gepleit voor de aanleg van permanente volkstuincomplexen. Ook vele stede bouwkundigen hebben zich in de loop der jaren dikwijls in deze zin uitgelaten, maar desondanks ver rezen overal in den lande volkstuin complexen op tijdelijke gronden. De steden groeiden en nu komen de volkstuinders in het gedrang. Zij moeten verdwijnen. Al hun werk en geld, dat zij aan de tuin hebben be steed, is voor niets geweest. Zij moe ten van voren af aan beginnen en in vele gevallen kunnen zij dat zelfs niet eens meer. Er verdwijnen wel complexen, maar er komen maar sporadisch nieuwe permanente volks tuinen voor in de plaats. Omdat er bij het opstellen van een stedebouw kundig uitbreidingsplan geen reke ning mee is gehouden. De voorzitter noemde voorafgaand overleg met de vereniging by het opstellen van een dergelijk plan noodzakelijk. Dat dit overleg zeer goed kan werken bewijzen de resul taten in de gemeente Utrecht, aldus de heer Visser. „Thans zyn er ln deze gemeente 30 ha tïjdelyke volkstui nen. Als straks de uitbreidingsplan nen zullen zijn gerealiseerd zal Utrecht 90 ha permanente volkstui nen bezitten." De voorzitter was tevens van me ning, dat het met een beetje goede wil in sommige gevallen zeer goed mogelijk is tijdelijke complexen, In het kader van het uitbreidingsplan, in permanente om te zetten. Prof. dr H. D. de Vries Reilingh, die een inleiding hield over de volks tuin als recreatie en vrije tijdsbeste ding, noemde de volkstuinbeweging een onmisbare factor in de samen leving. In de achtergang trok een vader een ventje mee met de opmerking: „Je moet maar denken, je hebt je kans gewaagd". Het ventje had het verongelijkte gezicht van iemand die het filmbedrijf voorgoed zijn vertrouwen heeft opgezegd. Regisseur Wolfgang Staudte komt vandaag naar Amsterdam. Hij zal de hele portrettengalerij bekijken. Acht a tien kinderen worden dan uitgenodigd terug te komen en doen een nieuwe gooi naar het rol letje in de film „Ciske de Rat". ^Vant dat het daarom ging had u natuurlijk al wel begrepen. SEVILLA Aan Pedro kardinaal Segura, aartsbisschop van Se villa, zijn gisteren de laatste sacramenten toegediend. De kardinaal is lydende aan uremie en hartzwakte. SOMERSET (Kentucky, V.S.).» De 10-jarige Otls Whitaker ls ster vende, nadat zün vader hem als schild heeft gebruikt in een vuur gevecht met de politie. Otis Whita- ker sr. en twee politiemannen zijn gewond: de toestand van Whitaker en een agent ls critiek. Vier politiemannen gingen Zater dag naar de farm van de Whitakcrs met een dagvaarding wegens het be zit van drank waarvoor geen belas ting was betaald. Whitaker reageerde op de dag vaarding als volgt: hij greep zyn zoen, hield deze voor 2ich en be gon met een revolver op de politie mannen te schieten. In het vuurgevecht dat zich ont wikkelde werd de jongen aan het hoofd gewond. De vader werd vier maal getroffen. 55 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Volksonderwijs heeft thans bijna 147.409 leden. In een jaar tijd werd een netto winst geboekt van 5750 nieuwe leden". Dit deelde de voorzitter van het algemeen werkcomité, de heer J. Feringa, Zaterdag middag mee op de algemene vergadering van het „Volksonderwijs", die in het gebouw „Tivoli" werd gehouden. Tevens gaf de heer Feringa bekend heid aan de viering van het 50-jarig bestaan van Volksonderwijs, dat vol gend jaar op 25 Met zeer waarschijnlijk in Amsterdam zal worden her dacht. Het ligt in de bedoeling de vereni-1 met de regering overleg gaande is ging bij dit jubileum als cadeau een over het gewraakte minimam aan- kwart millioen aan te bieden voor tal. het stichten van een centrum schoolreisjes van Volksonderwijs en voor de financiering van 't kleu teronderwijs. Het streven zal er op zijn gericht ter gelegenheid van het jubileum de mijlpaal van 150.000 leden te berei ken. In het erecomité dus voor de officiële feestelijkheden in Mei van het volgend jaar is gevormd, hebben onder meer dr W. Drees en de mi nister van O.. K. en W. zitting. Aan het slot van de ochtendbij- eenkomsl sprak mej. J, E. Schaap over het onderwerp ..Het Kleuter onderwijs uit de misère". Zij meen de. dat door het aannemen van het nieuwe wetsontwerp het kleuteron derwijs gunstiger perspectieven zal krijgen, ofschoon zij ook enkele pun ten van critiek op het nieuwe ont werp naar voren bracht. Zjj had critiek op het \*ereïste mi nimum van 30 leerlingen, dat nodig is om een kleuterschool te stichten. Zij meende dat dit aantal voor kleine dorpsgemeenschappen aan de hoge kant ligt. Mr A. de Roos, voorzitter van Volksonderwijs, kon in aansluiting op deze critische noot, meedelen, dat De opleiding van kleuterleidsters, zoals dit in het ontwerp wordt voor gesteld. noemde mej. Schaap „onbe vredigend". Zij achtte het gewenst dat deze gelijkwaardig wordt aan de opleiding van de leerkrachten bij het lager onderwijs. De algemene vergadering werd be sloten met een voordracht eveneens van mr de Roos over het onderwerp „Onderwijs behoort Volkszaak te zijn". Tijdens de vergadering werd een collecte gehouden, die bijna 500.- opbracht. lacht aan grens (Van onze correspondent) TILBURG. In de buurt van Baarle-Nassau is in de nacht van Zaterdag op Zondag een fel vuur gevecht geleverd tussen Nederlandse en Belgische douanebeambten ener zijds en enkele Belgische smokke laars, die gebruik maakten van een pantserwagen. In Baarle-Nassau werd deze smok kelauto door de iwee Nederlandse douanemannen J, Groenen en P. Ja cobs gesnapt. Onmiddellijk zetten zij in een auto de achtervolging in- Op het Belgisch grondgebied wisten de smokkelaars echter de douane auto buiten gevecht te stellen. Een hevig vuurgevecht volgde, zonder dat er echter gewonden v.ielen. De douaneauto werd doorzeefd met kogels, nadat de wagen van de Tilburgse velddienst, die op pa trouille was, eerst door de smokke laars was geramd. De smokkelaars, die zich tijdens het gevecht uit de voeten wilden maken, vlogen met hun pantserauto tegen een winkelpand, maar de auto wist toch nog te ontsnappen, verder België in. De bende bleek te beschikken over zware wapens waarmee zy tij dens de achtervolging het vuur op de douaneambtenaren opende. ROME Twee millioen landar beiders in Italië zullen Maandag 30 Mei een staking beginnen van twee dagen. De actie, waarachter de vakbonden van alle politieke rchtingen staan, wil aan etsen tot verbetering van de soctale-zeker- heidswetgeving kracht bijzetten. ROTTERDAM. Het naar Gran. geinouth varende Nederlandse tank motorschip Mercurius heeft geseind, dat men Zondagmiddag op 43 mij len O.Z.O. van Grimsby een wrak is gepasseerd. Het js een onderstebo ven drijvend schip, waarvan de voorsleven ongeveer drie meter bo ven water uitsteekt. Het wrak drijft in het vaarwater en is zeer gevaar lijk voor de scheepvaart hij nacht. (Advertentie l.M.) a Kwaliteitsproduct da Wybart-Fabrieksfl.TQ an 80„et..alléén-bi^ Apothakn» tnQraglsten V RRROETSCH-WHANNNNG.15.000 keer op een dag. Ov nog geen meter afstand langs u heen: 15.000 auto's, die dikwijls boven de honderd km per uur zitten. En u mag niet kyken, u kunt het niet, want u staat daar om te werken. Levensgevaarlijk?? Ja, want u staat op de weg. Zoiets doet U niet? O, maar er zijn mensen, die 'het uiet móéten: uoor U en voor mij. Ze repa reren wegen, voor u en voor mi). O ja, ze vragen wel of we voorzichtig willen zijn. Een keer of vier-vijf meestal, ln levensgrote letters staat het er: LANGZAAM RIJDEN RUBAAN- VERSMALLING WERK IN V1TVOER1NG. En toch, u zult het niet willen peloren, tóch wordt er kei-hard doorgereden. Neen niet door mensen die denken: „wat kan ons het schelen". Door lieden die helemaal niet denken. Zij spuiten met hun banden steentjes met een ontzet tende kracht naar alle kanten, zij uerbïinden arbeiders door stofwolken. 15.000 keer op één dag. Er zijn al wegwerkers aangereden. Het is.... Nu ja, -we weten er geen ivoord voor. En we gaan er niet naar 2oeken ook. Het is zo al beschamend genoeg. jj - V - - - Gelukkig, wy in Europa hebben nu ook een droom- auto. Raadt dat genoeg lijk kleine wagentje voor een bromfietsprijs. waarin u het hele gezinnetje mee op toeren kunt noden. Mis: een echte Droomwa- gen eni Traumwagen heet dat in het Zwitsers, want de Duitsers maken hem. Daar gaan weer zoveel liter „gemengd" in de tank van haar scooter. Straks kan ze opnieuw tal van lange kilo meters onder de bandjes laten wegdraaien op een zo merse, sportieve vacantierit. Laten we tenminste hopen, dat de rit inderdaad zonnig blijft, want op slecht weer is deze scooter-rijdster kennelijk niet voorbereid. Of staat ze er alleen maar bij ierwiUe van het mooie effect? (Want - eerlijk gevraagd - heeft n wel eens iemand zo zien poseren als de tank zakelijk en vlug werd volge goten?) Hoe het ook zij, het plaatje illustreert wel de leuke zijden van het scooterisme, dat reeds een heir van enthousiaste volgelingen heeft gevonden. De machine in kwestie: de Duitse DUrkopp Diana. De Zwitserse kindertjes hebben hun eerste auto-tcn- toonstclling gehad. Dat feest was m Divonne-les-Bains waar maar liefst veertig 1955 modellen stonden met ben zinemotor, electnsche aan drijving en in het utilitaire genre met alleen-maar pe dalen. De belangstelling was groot, de bezoekers critisch en vele kindertjes gingen met denkrimpeltjes in het voorhoofdje naar huis. Heb ben het nu ook moeilijk, Op een tentoonstelling in Milaan stond een mstrumen- tenbord van een auto waar op een heus telefoontoestel was gemonteerd. Komt bin nenkort op iedere wagen zeiden ze op de stand zo dat u onderweg iedereen kunt opbellen en ook door alleman opgebeld kunt wor den. Een perfectlonnenng van de mobilofoon dus. SIGAAR WORDT SCOOTMOBIEL U zult er ook niet zó van Het is een Borg ward met geschrokken zijn dat mijn- een 2 5 liter boxer-motor, heer Baumm m zim vliegen- die 125 pk te bevelen re sigaar van N.S.TJ. veer- schenkt. Natuurlnk gaat het t!®n ®?n, geleden zó ver hard, een goede 200 km per scnrikkclnk hard heeft ge- uur heeft men er al mee ge- r ,en e®n heel rijtje we* reden. reldsnelneidsrecords om rol- de. Maar misschien herin- De carrosserie is van me- nert u zich nog dat hij za (ui taal en van achteren voor- lag, er was net een plekje zien van bijzonder grote voor zijn ascetische gestalte staartvinnen. Daarop zijn met-baard. „postüe-Uchten" aange- KUi d,e bracht. Die staartvinnen h„„.ftilc" v>ïA wat?) wegliggmg schenken. staan. die iweewieler krijgt In het najaar zal-ie in er een wiel bij en wordt een Frankfurt tentoongesteld scootmobiel, ibTecf zeggen5 directeuren" U ™^t wel of Whem in seneproducüè b»TN tFen „-an rnatf-» neeït Oy N 5.U. heel serieu- gaan maken veten we nog ze pjannen om uit deze ,r cordmachine een keurigs vandaar: droomauto! scootmobiel te doen evoiue- Droomde u van iets an- ren. ders? Wij ook! „Er ls geen tweede stad in het land, die het zich zou kunnen per mitteren zulk een tentoonstelling te organiseren als de E 55. Rotterdam heeft de kunst verstaan het gehele land aan de gang te krijgen. Ik heb de opening meegemaakt en toen reeds de indruk gekregen, dat de manifestatie grandioos was, aldus mr W. A. Offerhaus, de commissa ris van de Koningin in de provincie Groningen bij de ontvangst in de aula van museum Boymans ter ge legenheid van de Groningse dag. De politie harm on ie vereniging uit Gro ningen. het Groninger Mannenkoor. Een praehtige sprong van één van de Groningse ruiters op het lour- nooiueïd van de E 55, de dames-gymnastiekver. „Rhea", de heren-gymnastiekvereniging „Excel sior" en de Groninger ruiters o.l.v. dc heer D. J. Mellema waren Za- teidag m Rotterdam om op de E55 verschillende demonstraties te ge ven. Op de Place Mondiale trokken de Groningers vrij veel bekijks. Met hun gedisciplineerde verrichtingen oogstten zij een dankbaar applaus. Ook de ruiters op het tournooiveld gaven prachtige staaltjes van rij- dressuur te zien doch hier open baarde de uitgestrektheid van de E55 zich als een nadeel: prsctisch geen enkele bezoeker heeft langs de vele attracties de weg kunnen vin den naar het achteraf gelegen tour nooiveld. VOLKSDANS en -muzieJc, maar dan wel in een zeer verfijnde vorm, brengen deze week op Uni/estt van E 55 dp dansers, danseressen en trommelaars-jlmfisten tut Orange, 'Lou Ribou de Provence' heeft Jvter enkele jaren geleden reeds verrukt met de sierlijke Zuid-Fran se dansenwaarin vaak allerlei be langrijke gebeurtenissen uit het dagelijkse leven verwerkt zijn. Zo kan men een oogstdans zien, waarbij een heuse sikkel gehanteerd wordt; van een elegante, bijna geraffineer de e em; oud zijn de co stuums van de danseressen, de mannen drapen ie it te broeken en meestal grote flaphoeden. Op de Place Mondiale en Rol- schaatsenbaan geeft ,Lou Rtban de Prauence' 's-middags en 's-avonds korte voorstellingen. We gaan kennelijk twee kanten uit met de ontwikkeling van de scootermotor. Er komen steeds meer lichtere stads- scootcrs met motortjes van. 1C0. 75 en 50 c.c. (de laatste noemen we dan maar bromscooters) en daarbij !s 't vooral de Duitse industrie, die scooters voor de lange deining brengt. Sachs heeft nu ook de 175 e.e. grens overschreden en komt met een model 290 L, waarbij de letter L beduidt dat de motor geforceerd (lucht)-gekoeld wordt. Daar zor gen een geleidende beplating en een ventilator voor. Maar men beeft ook aan de motorisering van scoot mobielen gedacht, want achter die ventilator bevindt zich een eiectrfsche startinstallatie, met een gelijkstroom- dynamo, Men kan t nu zonder „achteruit" stellen, omdat de draairichting van de motor veranderd du» tegenze- ïedete steld kan worden. De nieuwe Sachs heeft vier versnellingen en de cylinder- inhoud bedraagt om precies te zijn 191 c.c. Daaruit U heeft ze natuurlijk wel eens zien staan, die heren die de hele dag maar turven: auto-streepje, auto-streepje. Onnoemelijk veel anto's en streepjes. Soms loopt er een slang dwars over de weg. kastje waarin even opge- waarvan 92.6 procent auto's, schreven wordt dat u voor- 5an volgen Den Haag-Rot- komt een vermogen van 10.2 pk. Zftnder ventilator levert k'zo^bleek 'dat' de weg terdam (14,620) en Rotter- Utrecht—De Bilt de drukste dam—Dordrecht (12.473), de motor 11 pk, waaruit blijkt dat het echt wel meevalt wat zo'n onderdeel voor zich opeist. CAGLIARI (Sardinië). Zondag avond is er een droef einde gekomen aan een vrolyke trouwpartij, toen een vrachtwagen vol bruiloftsgan- i gers in de nabijheid van deze stad in t een ravijn stortte, waarbij 9 mensen om het leven kwamen, terwijl 21) personen gewond werden. De bruid en bruigom, die in een andere wagen achter het veronge lukte voertuig gereden hadden, ble ven ongeoeerd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Op de beiaard van het Rotter damse stadhuis wordt Woensdag 6 Juli onder auspiciën van de Ne derlandse Klokkenspel Vereniging de dertiende nationale beiaardwed- strijd gehouden. De deelnemers aan deze wedstrijd die is uitgeschreven dóór de Rot terdamse Beiaard Commissie, moe ten uitvoeren: een verplicht num mer, een improvisatie en een num mer van eigen keuze. De jury zal bestaan uit Sjef van Balkom (beiaardier in Den Bosch), L. 't Hart (Delft), F. Timmermans (Rotterdam), mr. R. de Waard (Badhoevedorp), terwijl als vijfde lid een Rotterdamse musicus (geen beiaardier) zal worden uitgenodigd. De gemeenteraad van Krimpen aan den IJssel heeft haar goedkeu ring gegeven om tot aankoop van een industrieterrein groot 3.69.03 over te gaan van de N.V. Ooster- wijk Aann. Maatschappij te Rotter dam Het terrein is gelegen aan de IJsseldijk. Het terrein zal uiterlijk 31 December 1955 aan de gemeente moeten worden op'gleverd. Voordien zal de verkoper er nog zand op brengen. Op de terreinen van Abraham van Stolk hebben Zaterdagmiddag de leden van het Rode Kruis, de EHBO en de BB in Overschie een oefening gehouden. Honderd gewon den moesten worden opgezocht, pro visorisch verbonden, vervoerd, defi nitief verbonden en tenslotte over gebracht naar een noodhospitaal. Daar werd het werk door een arts gecontroleerd. Zaterdagmiddag was er in het Wester Volkshuis in de Roemer Vis serstraat ter gelegenheid van de af- 1 sluiting van het winterseizoen een kmder-kermis georganiseerd. Een der zalen was geheel inge- ricnt met diverse kemus-attracties. een kleiner zaal deed dienst als filmzaal waar om het hall uur drie tekenfilmpjes vertoond werden. 3ij de entree ontvingen de kinderen een zakje kartonnen geldstukken ter waarde van f 1.— waarmede zij hun geluk konden beproeven bij het bus sen werpen, touwtje trekken, ring- werpen e.d. Ook was er voor ieder een glas limonade De ongeveer 300 kleintjes amuseerden zich geweldig. In het zomerseizoen wil men evenals in andere jaren een zomer kamp organiseren waarvoor dit jaar waarschynlijk^rie bergen wordt uit gekozen. Namens de Rooms-katholieke in woners van Knmpen aan den IJssel was het verzoek aan B. en W. ge richt om op het industrieterrein aan de Lekdijk een hal te mogen bou wen om die tot een definitieve kerk in de gemeente aanwezig is. te ge bruiken als noodkerk. De gemeen teraad van Krimpen aan den IJssel was van oordeel dat op een indu strieterrein geen kerkgebouw moet staan, en heeft het verzoek afgewe zen. Wel ligt het in de bedoeling al dus de burgemeester, dat in de "toe komst aan de nieuwe Ttendweg, een Rooms-Katholreke kerk wordt gebouwd met daarbij een pastorie en een kleuterschool. De Stichting Zuidhollands Land- schap heeft Zaterdag haar jaarver gadering in Noordwijk gehouden. De voorzitter deelde mede, dat de Stichting heeft aangekocht het land goed Leeuwenhorst te Noordwijk ter grootte van 37 ha en het land goed Langeveld, eveneens te Noord wijk ter grootte van 85 ha. en ver der het lusthof ,.De Haeck" te Noorden ter grootte van 10 ha, de Schoonrewoerdse Wiel met de Kruithof ter grootte van 12 ha en de grmdbossen Meerkerk en. Lex- mond ter grootte van 20 ha. Ir N. p. A. H. Roorda van Ei- smga bracht het jaarverslag uit, Êr bestaat volgens deze spreker een grote tegenstrydigheid van belan gen. Enerzijds is het nodig, dat er wegen worden aangelegd, dat er terreinen worden vrijgegeven voor de vestiging van industrie, terwijl daarnaast het landschapsschoon be dreigd wordt door militaire doel einden. anderzijds is het een geluk kig verschijnsel dat er meer en. meer wordt ingezien, dat recreatie gebieden dringend nodig zijn. j Tenslotte deelde spreker nog me de, dat ook de polderlandschappen voor de recreatie zullen worden ontsloten. Daartoe heeft het provin ciaal bestuur een kostbaar plan voor de aanleg van rijwielpaden ontworpen en zal van de zijde van de Stichting het tou risten verkeer en de recrcatiemogelykneden wor den bevorderd door het openstellen van kleine kam peercentra, waar van slechts gebruik zal mogen wor pen gemaakt door houders van een kampeerpaspoort.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2