SKETCH KLM-Convair boven Schiphol bijna in botsing met Belg Helderheid gewenst Ernstige verwijten aan de verkeersleiding D! Stockholm kan Grote Vier herbergen Sociaal zwakke jeugd krijgt speciale zorg (azal Yele verkeerstellingen Tweede Pinksterdag Uitslag van Engelse verkiezingen uiterst moeilijk te voorspellen Zwevende kiezers spelen belangrijke rol wrigleyH^I BERISPING GEVRAAGD VAN GEZAGVOERDER Luchtvaartraad behandelde 4 ongevallen M.s. „Tabian" in Bahrein aangekomen kauw Zweedse koning stelt paleis beschikbaar Franse buschauffeurs staken, drukkers zullen volgen SNELLER en VEILIGER VREDESTEIN ,TOmt^andenaa Monnet wil in KSG blijven Weer razzia's tegen katholieken in Argentinië Engeland bereid tot gesprek over Vietnam Wees toch veeleisend! Werkvoorziening aangevuld horloges Europees tintje aan uitzending met Pinksteren Voorts. Woensdag 25 Mei 1955 3 (Van een onzer verslaggevers) u V De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de neer W. r. Backer, heeft gistermiddag voor de Raad voor de Luchtvaart berisping geelst van de 32-jarige Engelse KLIM-piloot A. H, C., die door hem mede verantwoordelijk wordt geacht voor wat men in luchtvaartkrin gen mei een lelijke term een „bïjna-ongeluk" noemt. Het is een gelukje ge- i de., KLM-Convair „Albert Cuyp" op weg van Hamburg naar Schiphol, op 30 Juli van het vorige jaar boven het luchtbaken Buiksloot OO-CTM is opgevlogen, niet tegen het Sabena-loestel ongeluk zou hebben opgeleverd. De feiten van deze tot nu toe voor de buitenwereld verborgen gebleven gebeurtenis waren aldus: Het Sabe- na-toestel, dat uit dezelfde richting op Schiphol kwam aanvliegen, een DC6b. Jag in de omgeving van Enk huizen ongeveer een minuut op het KLM-toestel voor. En ofschoon een DC6b wel 40 knopen sneller is dan een Convair. hadden beide ongeveer dezelfde verwachte tijd van aan komst aan de verkeerstoren op St.iiphol opgegeven. Aan de ..Albert DEN HAAG De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermiddag in vier zaken uitspraak gedaan. Xn twee gevallen betrof het een on geluk met zweefvliegtuigen, in de twee overige gevallen met motor vliegtuigen. De ervaren 26-jarige zweefvlieger A. E. zag zich een jaar lang zijn zweefvlieg bevoegd beid ontnomen, omdat hij op 10 December 1954 bo ven vliegveld Welschap op roeke loze wijze naar een ander zweef vliegtuig dook, dat bevlogen werd door kapitein-vlieger F. van Twisk. die nog maar leerling-zweefvlieger was. Een maand inhouding van het vhegbewys werd opgelegd aan de 24-jange J. M. S., die als piloot van een reclame vlieg tuig op 1 Juni 1954 op het zweefvliegtuigterrein „West- Brabant" te Seppe een „harde lan ding" maakte. Hij had gevlogen met een sleepnet mpt een reclametekst en doordat het net niet kon wor den ontkoppeld en in het prikkel draad bleef hangen, werd het toe stel bij de landing beschadigd. Het bleek, dat de Inspectietijden van vBeStuig waren overschreden en dat op tal van andere punten met overeenkomstig de voorschrif ten was gehandeld. VervuljJ van pas*. I delen, krijgt geen goede indruk- Hij lijkt maar al te geneigd, terwille van de eenheid, die hij nastreeft en de politieke winst, die hij uit de verwarring denkt vandaan te sle pen, mede te werken aan herstel van de ongelukkige vooroorlogse toe stand waarbij ons land anders werd bestuurd, dan de meerderheid van de kiezers wenste. In deze dagen komt weer aan bet licht, hoe weinig de heer Rom- me kan gelden ais een nationale fi guur. Hij is een belangrijke man in zijn partij en staat op een sleutel positie in het parlement; maar bui ten de kring van de K.V.P. zuilen er maar weinigen zijn, die hera in staat achten uit te rijzen boven de gToep, waartoe hij hoort. Kundig en zeer handig, maar ook eenzijdig en zelfs enghartig kan hij zich thans minder dan ooit aan de ver denking onttrekken, allerlei conces sies te willen doen aan reactionnaire standpunten om de scheiding der geesten, die hij wenst, zich vlotter te laten voltrekken. Let op, hoe gun stig de conservatief geheten heer Kortenhorst zich thans van hem on derscheidt; want de Kamervoorzit ter is wel degelijk in staat, het be lang der natie ais geheel te zien. E vraag in hoeverre de breuk f tussen de beide grootste Neder landse partijen definitief is, is aan de kiezers om te beantwoorden. Spoedige verkiezingen zouden de strekking kunnen hebben, de kloof te verbreden; dit omdat de huidge situatie allerlei gelegenheid biedt, de ware stand van zaken aan het oog te onttrekken. Men sture de kiezers niet onwetend naar de stembus. Natuurlijk heeft het Nederlandse volk het volste recht, het weer de kant uit te zoeken van een chris telijke coalitie; maar de eis mag •worden gesteld, dat dit bewust ge schiedt en de samenwerking der confessionele partijen niet door een achterdeur wordt binnengehaald. Natuurlijk heeft het Nederlandse volk het volste recht om het te zoeken in andere richting dan die van de, in de bezettingstijd lot rij ping gekomen, eenheid; maar ge vraagd mag worden, dat het weet wat het daarmee wint en verliest. Natuurlijk heeft het Nederlandse volk het volste recht om de door braak te verwerpen; maar alweer, het doe het met open ogen. Dit kan alles geschieden bij de verkie zingen van volgend jaar, als een beter inzicht in de dingen in de plaats is gekomen van de huidige verwarring. hetgeen een vreselijk Cuyp" werd medegedeeld, dat het toestel boven Buiksloot 2500 voet hoogte moest nemen en als nummer twee zou moeten landen. Aan de Belg, die eerst mocht landen, werd de gebruikelijke hoogte van 1500 voet voorgeschreven. Het KLM-toestel werd bestuurd door de vlieger 4e klasse C. M, v. d. B., die de gehele route m de linker stuurstoel zat. De gezagvoerder, de vlieger 2e klasse C was van Gronin gen tot Enkhuizen in de cabine ge weest, maar had van Enkhuizen af tot de landing in de rechter stuur stoel gezeten. Beide vliegtuigen had den op instrumenten gevlogen tot vlak bij Buiksloot Daar hadden bei de toestellen volledig zicht gekregen. De Belg had echter zijn vliegplan niet meer geannuleerd en vas de lan dingsfase begonnen met een zoge naamde I.F.R.-approach of blind- vïieg-nadering. Over de naderings methode van het KLM-toeste! be stond verschil van mening en het was vooral deze vraag waarmee de Raad voor de Luchtvaart zich gis termiddag drie uur heeft bezig ge houden. De tweede piloot had zich boven Buiksloot gemeld met de mededeling dat men volledig zicht had. Op het antwoord van de toren, dat men zijn gang kon gaan en de landing kon uitvoeren, was hij gezakt om tot de landing over te gaan. Het was bij die manoeuvre, dat het KLM-toestel rakelings langs het Sabena-toestel vloog en door bliksemsnel afdraaien nog net een botsing kon vermijden. Na tioee dage» vrolijkheid van het jaarlijkse stadsfeest besloten de Parijzenaars gisteravond het pro gramma met 'n, schitterend uuur- werk bonen de Seine dat duizen den toeschouwers trok. Op de foto een kijkje in de buurt uari de Alexander Ili-brug tijdens een hoogtepunt van het gloedvolle slotfestijn. Het Sabena-toestel. zo zei hij. trof geen enkele blaam. De grootste fout had gelegen bij de verkeers leiding. Hij legde de ambtenaar F, van C. maar een tekortschieten in de taakuitvoering ten laste en dat is in de luchtvaart al een zeer ernstig iets. Zou deze ambtenaar, zo zei de heer Backer, zijn informaties goed hebben gelezen, dan zou hij zeker het KLM-vliegtuig hebben ingelicht over de nabiiheid van de Belg. Ofschoon de vlieger 4e klasse het toestel had bestuurd, achtte de heer Backer de gezagvoerder toch de ver antwoordelijke man in de mede schuld aan het gebeuren. A'iet geivaarschuwd De gezagvoerder van de „Albert Cuyp" had het echter veel te druk gehad tegen de tijd van de lan ding om nog aan de toren te vragen of er misschien nog een ander toestel in de buurt was. De fout lag volgens hem geheel by de verkeerstoren. De Raad voor de Luchtvaart zal op 28 Juli uitspraak doen. ROTTERDAM. Het m.s. Tabtan van de Mij. Nederland, dat Zondag j.i, in de Perzische Golf in aanva ring is gekomen met een Italiaanse tanker, ïs Dinsdagavond om zes uur Nederlandse tijd, gesleept door de Nederlandse sleepboot Loire veilig gemeerd in Bahrein aan de Perzi sche Golf. De brand aan boord heeft ment onder de knie. Men zal trach ten in Bahrein een deel van de la ding uit het schip te halen, waar door de machines weer zullen kun nen werken. Daarna zal de Tabian met behulp van de sleepboot een haven opzoeken, waar de noodrepa- raties kunnen worden verricht. Gevangenisstraffen voor dodelijke rnishandeling van hotelier te Mill DEN BOSCH De rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen het viertal, dat op 21 November 1954 de hotelhouder L. van Door te Mill tijdens een twist zodanig mishandeld heeft, dat deze aan de gevolgen daarvan is overle den. Verdachte M. F. werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden, A. K. tot een jaar gevangenisstraf. De eis tegen beiden luidde vier jaar. De vrouw van F. werd veroordeeld tot drie maanden: de vrouw van K werd conform de eis vrijgesproken. (Advertentie Ï.M.) heerlijk - verfrissend 1 I zuivert uw adem goed voor de tanden STOCKHOLM. Zegslieden van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken hebben gisteren mee gedeeld dat koning Gustaaf Adolf waarschijnlijk toestemming zal ge ven om een conferentie van de Grote Vier te houden in zijn zomerverblijf, het Drottningholm paleis, even bui ten Stockholm wanneer de rege ringshoofden van de vier grote mo gendheden zouden besluiten hun bij eenkomst in de Zweedse hoofdstad tc houden. De accommodatie van de delegatie zal enige hoofdbrekens kosten, voor al wanneer de conferentie in de zo mer gehouden, wordt, daar alle Stockholmse hotels dan vol toeris ten zitten- Men heeft reeds gedacht aan de mogelijkheid om een luxe pas sagiersschip op de rede van Stock holm te leggen. Dit zou vooral ge makkelijk zijn, wanneer de conferen tie niet op Drottningholm gehouden zou worden, maar in het Zweedse parlementsgebouw of in het stad huis van Stockholm. de conferentie In Zweden wordt ge houden, vermoedelijk op hun am bassades logeren, behalve president Eisenhower, die als staatshoofd waarschijnlijk door Gustaaf Adolf uitgenodigd zal worden om als gast in het paleis te vertoeven. PAKIJS De Farijse buschauf feurs zijn vandaag een staking be gonnen van 24 uur. De stakxngsop- roep, die Maandag werd uitgevaar digd door de vakvereniging is be vestigd, nadat gisteren besprekingen met de directie van het Farijse transportbedrijf over salarisverho ging waren vastgelopen. Ook de vakbond van Franse druk kers heeft zijn leden, voor vandaag tot een staking opgeroepen. Dit is een protest legen een wetsontwerp, waarbij het aan arbeiders, die niet bij de vakbond zyn aangesloten, wordt toegestaan in de krantenbe- drijven te werken. Dit ontwerp komt Donderdag in de Nationale Vergadering. Door de staking wil de vakbond verhinderen dat er die De delegatieleiders zullen, wanneer dag kranten uit kunnen komen. (Advertentie IJli.) Schat fabrikaat topkwaliteit! LUXEMBURG Jean Monnet, voorzitter van het Hoge Gezagsor gaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, heeft Dinsdag verklaard, dat hy niet voornemens is zijn functie op te geven. In November heeft Monnet met ingang van 10 Februari 1935 ont slag aangevraagd ten einde de op bouw van een Europese gemeen schap te helpen bevorderen. Toen de ministers van Buitenlandse Zaken der K.S.G.-landen er niet in slaagden een opvolger aan te wy- zen bleef hij aan. Thans zullen de ministers, wan neer zij op 1 Juni te Messina op Sicilië bijeenkomen, moeten beslis sen of zij hem al dan niet als voor zitter zullen handhaven. BUENOS AIRES, De Argen- tijnse politie ontwikkelt de laatste dagen een ongekend grote activiteit jegens katholieke geestelijken en le ken, die er van worden beschuldigd, brochures met het standpunt der kerk te hebben verspreid of te heb ben deelgenomen aan demonstraties tegen Peron, De afgelopen vijl da gen zijn op zijn minst 11 priesters en meer dan 30 leden gearresteerd. De jongste politie-razzia's hebben het totaal aantal priesters dat thans gevangen is op 52 gebracht. Hoge en katholieke autoriteiten bewaren nog steeds het stilzwijgen op de beschuldiging in het semi- officiele blad Democratie, dat de geestelijkheid vandaag (de nationale feestdag ter herdenking van de op stand tegen de Spanjaarden) een golf van geweld in Argentinië wil ontketenen. LONDEN Groot-Brittannie heeft er mee ingestemd deel te ne- 1 men aan vïermogendheden-bespre- kingen m Saigon over manieren om Zuid-Vietnam te redden van com munistische overheersing. De besprekingen zijn verleden week door de premier van Zuid- Vietnam Ngo Dmh Diem voorge steld in brieven aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie. Groot-Brittannië zal vertegen woordigd worden door zijn ambas sadeur in Saigon, (Advertentie IMJ ic APART VAN SMAAK 10 «tuks 40 ct. 20 «tuk* 80 «t. 30 »twk* t 2.» 20 stuk* torktfppuri 40 «V DEN HAAG ïn de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders is bij de circulai re van de Staatssecretaris van Soci ale Zaken de mogelijkheid geopend tot het scheppen van speciale werfe- objecten voor jeugdige werklozen, van wie men moet vrezen, dat zij zich maatschappelijk niet zullen kun nen handhaven. Met de minister van Onderwijs, K. en W. is overleg ge pleegd omtrent de meest gewenste ontwikkeling van de bedoelde pro jecten. (Advertentie IM.) Het gaat hier om een type jeugd, dat als regel minimaal onderwijs ontvangen heeft en waarvan som migen si echts gedurende vry korte perioden seizoenarbeid hebben ver richt of, van tijd tot tijd op eigen gelegenheid enig ongeregeld werk hebben gehad. De circulaire wijst op het belang, dat deze jeugd waarbij in het al gemeen gedacht moet worden aan jongeren, die de leeftijd van 18 jaar nog met hebben bereikt geholpen wordt, zich aan een normale maat schappelijke leefwijze aan te passen en zich daarin te handhaven, alsme de de mogelijkheden tot verbetering van sociale positie te gebruiken. Deelneming aan de speciale werk projecten geschiedt als regel vrij willig, De arbeid wordt verricht its een milieu en onder een leiding, welke waarborg geven, dat het bij zondere paed agogische element tot zijn recht han komen. In aansluiting aan deze wil men de jongelui enige uren per week n groepsverband "TaTerr «eeïnvmen -aan activiteiten van lichamelijk én gees telijk vormende aard. DEN HAAG. Op Tweede Pink sterdag zal de Dienst van Rijkswa terstaat op ongeveer 60 plaatsen in ons land verkeerstellingen houden. Deze tellingen geschieden als on derdeel van de internationale ver keerstellingen. waartoe dit jaar 1? landen van Europa hebben beslo ten, Op zeven verschillende dagen van dit jaar zullen de tellingen ge schieden. Tweede Pinksterdag is aangewezen voor een bijzondere verkeerstelling, omdat dan een top- vericeer wordt verwacht. De resultaten van deze verkeers telling worden na afloop van de andere verkeerstellingen, waarvan de laatste op 7 October zal worden gehouden, verwerkt volgens normen en formules, die de 17 landen zijn. Wisselende populariteit van Labour en Conservatieven De meeste stemmen gelden. Dat is (te) kort samengevat de werking van het verouderde en onlogisch genoemde meerderheidsstelsel van één gekozene per kiesdistrict, waar de Engelsen, verzot op tradities als ze zijn, hardnekkig aan blijven vasthouden. Wie de meeste slem- men in een district krijgt heeft het gewonnen en de stemmen van de en'mSng=lozen!Tn ?toe»e"l m verliezende candidaat of candidaten) gaan zonder verdere waarde fi re rte peilingen een betroute- 1 voor zijn partij de prullemand in. Bij de laatste verkiezingen varieerden 1 .be?r.d &even v«n de wil g Zij x x o 4 tf van de kiezers zal Donderdag de meerderheden van 30.000 tot 72, 5^, 25 en so stemmen toe. Maar blijken. M de laatste geven evengoed recht op een parlementszetel als dat eerste kolossale cijfer. I coHsenvA tievch\ Indien men de populariteit van beide grote Engelse par tijen gaat toetsen blijkt dat over het algemeen Labour het meest in de gunst stond, maar dat de laatste maanden de Conservatieven de beste kan sen hadden. De percentage- cijfer s van deze grafiek zijn gebaseerd op opinie-p ei li ngen in Engeland. De resterende IwVM lIJM'i'l'iLiiWfillïl-.t'M'li liH i'ü'i-'VïiT district waar maar één candidaat ts gesteld. Iedere partij betaalt per Ieder Kiesdistrict is een wereld op het kans-, spel. en sportelement een t<c. zichzelf. Het vasthouden aan dit ver- zeer grote rol Daarom is het wel- district waar zij een candidaat heeft ouderde systeem heeft belangrijke licht in Engeland zo geliefd! - gevolgen. Ten eerste heeft het altijd gesteld 150 pond (ruim 1500) als Algemene verkiezingen zijn in En- garantiesom. Haalt de candidaat niet de tendens een twee-partijenstelsel geland met als bij ons een vaste een wettelijk vastgesteld percentage te bevorderen. Kleine partijen, dia vierjarige constatering van de altijd dan vervalt de som - in de zachtaardige geringe veranderingen die de poli- tieke staalkaart der bevolking neeft De Liberalen die in het oude ondergaan, maar steeds een onbere- parlement slechts zes van de 625 ze- kenbaar avontuur, een strijd van bet fels bezetten, hebben met onver- land nauwelijks aan bod. Ten twee- erop of eronder, waarvan niemand woestbaar optimisme niet minder de heeft een kleine verschuiving in tevoren de uitslag met zekerheid kan dan 110 candidaten gesteld De Con- de voorkeur der kiezers meestal een voorspellen. De onbekende factoren servatieven hebben 624 candidaten, grote verschuiving in het gewonnen zijn aitijd vele <en dit jaar met de Laoour 620 en de communisten ze en verloren zetelaantal der partijen veranderingen in de grenzen van 120 ventien, ten gevolge. Ten derde stemt men op der 630 districten nog meer dan an- Hoe He verkiezingsstrijd ook ver van vlees en bloed, ders). loopt, één ding is zeker: de keus Op 2 Mei dingen 1409 Candida- gaat altyd om een duidelijk dit of ten naar 630 parlementszetels. Voor dat: wil men dat de Conservatieven Ten vierde speelt onder dit stelsel het eerst sinds 1832 is er nergens een aan het bewind blijven of moet La- dag blijken, zoals bij ons - sfeer van de evenredige vertegen woordiging al gauw haar bestaans recht erkend zien, komen in Enge- een candidaat die persoonlijk voor het front komt en niet. zoals bij ons, op een lijst. bour terugkeren? Het een of het an der. Alle actuele kwesties vinden on derdak onder het twee-pa rtijenstel sel. Langdurige kabininetscrises, moeizaam getimmer en gekonkel aan en in wankele, maar onontkoombare coalities zijn in Engeland niet be staanbaar. In een groot aantal districten staat de uitslag tevoren vrijwel vast. Maar in districten waar een kleine ver schuiving een zetel van partij kan doen veranderen is iedere stem goud waard. Het grondschema voor de partij verhoudingen wordt in laatste in stantie sociaal bepaald: wie m een villa met een voortuin woont zal met licht Labour stemmen, wie in een fabriek werkt niet licht Conser vatief De verkiezingsstrijd concen treert zich dus geografisch op de grensdistricten, de zgn. „marginal constituencies" waar de meerderheid klein en de kansen om de tegenstan der uitzijn zetel te wippen dienover eenkomstig groot zijn Wat de overtuigingen der kiezers betreft, gaat het om de zielen van hen. die nergens vast bij horen en die hun stem dus mogelijk op een andere partij zullen uitbrengen dan de vorige keer. Dat is het schaduw- leger van de vermaarde ..floating voters", de zwevende kiezers, van wie niemand precies weet hoe groot hun aantal is en wat ze zullen doen. Naar hun aanhang is het, dat alle partijen naarstig hengelen. Wie daar het best in geslaagd is zal Donder- overeengekomen. Dan zullen ook vergelijkbare cijfers worden opge steld. De verkeerstelling op Tweede Pinksterdag zal onder meer worden I gehouden op de Vechtbrug te Mui- j den. op de pont te Velzen, op de Afsluitdijk, op de Hoornbrug bij Ypenburg, op enkele plaatsen in de omgeving van Amsterdam: op de weg RotterdamGouda nabij Hil- )'_jrsberg. op de weg Den Haag Gouda nabij Zoeter meer. op de weg door de Haarlemmermeer en op de weg tussen Leeuwarden en Frane- ker. De planologische diensten van en kele provincies, alsmede enige ge meentebesturen zullen op Tweede Pinksterdag eveneens enkele ver keerstellingen houden, waarbij vooral voor ogen staat de stroom van het verkeer met het oog op de recreatie te onderzoeken. HILVERSUM. Vergeet niet op de avond, van de Eerste Pinkster dag Uw radio tussen acht uur en half negen 's avonds op Hilversum I af te stemmen. U kunt dan een Pinksterviering beluisteren met een bijzonder Europees tintje. Tydens een speciale dienst zal in de ka thedralen van Utrecht, Liver pool. Straats burg. Mcc helen. Keulen, Wenen cn Venetië tel kens één regel worden gezon gen van de Pinksterhymne „Vcni Creator". De katholieke hoogwaar digheidsbekleders uit de verschil lende Janden zullen allen 'een kort woord spreken. Voor ons land is dat mgr dr B. J. Alfrmk. Sport!iefhebbers kunnen niet Zon dagmiddag, maar Zaterdagavond naar de VAR A-commentator Bob Spaak luisteren. Van kwart voor tien tot tien uur. Het programma is verschoven, omdat de KNVB op diezelfde Zaterdagavond een volle dig eersteklas voetbaiprogramma heeft samengesteld. De Eerste Pinksterdag is er geen VAHA- sportjournaal. De VARA brengt Woensdag 1 Juni een nieuw tm&emble voor de microfoon, dat ook eens per veer tien dagen gaat concerteren: „Canta- rina" o.l.v. Jan Corduwener m. zang van Willy Alberti. De samenstelling is origineel Napolïtaans: de viool, bespeeld door Jan Corduwener, twee mandolines en een bas-gitaar. Bij wijze van reclame-stunt voor de Londense Battersea-kermis maak te de Franse trapeze-artiste, mevr. Andrée Jan, dezer dagen- een tocht je boven de Theems: bengelend aan een trapeze onder een helicopter. U ziet haar hier met haar hoofd omlaag maar even gemakkelijk klemde z\i de rekstok tussen haar tanden en bekeek de wereld dan eens uit die hoek. Biina 250 maal heefz deze echtgenote van een Franse zakenman een dergelijke voorstelling al gegeven sinds 1947 toen zij in dit riskante doch goed betaalde vak debuteerde. Tijdens haar vlucht boven het JctRe water won de Theems voeren politieboden rond om haar zo nodig op te pik ken. Alles liep goed af en het pu bhek was enthousiast toen de heli copter haar weer veilig op het plan kiertje afleverde. m Een televisie-enthousiast in de Noor se plaats Krageró, in het Zuiden van het land. heeft enkele dagen geleden een uitzending van het Italiaanse t.v.-stahon te Milaan uitstekend op het scherm ge kregen Just Liïberg roemde de kwaliteit van het beeld. Noorwegen heeft welis waar nog geen eigen t.v„ maar enkele pioniers bezitten l.v.-toesiellen en dan ken dan soms aan bijzonder gunstige weersomstandigheden een buitenkansje zoals dat van deze Just, De 65-Jsïige koning Idria El Senoessi van Liibye zal eerstdaags trouwen met tie Egyptische Altya LamJoun de 3ft- jarige, dochter van een. rijke familie van Egyptisch—Libische landeigenaars in Zuid-Egypte. Zij wordt de tweede vrouw van de vorst, wiens eerste gemalin in gebreke ts gebleven hem een troonop volger te schenken. De kwestie van een tweede Vrouw heeft een hevige twist veroorzaakt ttts- f-en de familie van koningin Fatma en het Libische hof, De 2aak liep zo h#oc, dat eer» familielid van de koningin de directeur van de koninklijke domeinen vermoordde, De dader werd opgehangen overigens heeft de vorst zijn tweede vrouw nog nimmer ontmoet. Zo «af dat in die streken. Hij woont thans tij— aelijk In Alexandria en zij borduurt ingetogen aan haar bruidsjapon. En te gen de tijd, dat er progressieve vrouwen genoeg zijn in Libye om koning Idris aan te vallen wegens zijn huwelijksop vattingen zal de verouderde koning wel van ouderdom gestorven zijn. Want Libya dommelt nog maar wat.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2