Diamantconflict in Tweede Kamer ter tafel gebracht Ontevreden Bioscoopbond vreest TV-concurrentie Bedrieglijke bankbreuk en meineed als nasleep van bokswedstrijd berecht Rank geeft zijn fiimbezit aan liefdadige instelling Leuze bij uitkeringen was: „Geen premie op T verzet5 Voorts. Kernvraag: is concurrerend werk mogelijk? Geen last van zenuwen bil 'n examen Vijftien jaar voor moord „Australische dokter" bleek oplichter: eis een jaar Postbewijs gaat verdwijnen Maag en ingewanden zijn dikwijls eigenwijs Andrews Bezoek gestegen, maar inkomsten blijven nog achter bij voortdurend toe genomen kosten Eén maand voor ruit van rij-examinator Directeur KPM getuigt vóór Jungschlaeger Autoweg Den Haag- Utrecht in herstei Voorzitter „1940-45" benoemd tot erelid van „Expogé" H.H. Automobilisten! ttiillll COHfORI mmm jnpm Britse moordenares wordt opgehangen Expogê-voorzitter over de sociale taken „Schriftelijk" weg, opnieuw examen BIJ EXAMENS Vrijdag 24 juni 1955 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De communistische partijsecretaris S. de Groot heeft gis termiddag in de Tweede Kamer een interpellatie gehouden over de toe stand In de Amsterdamse diamant industrie. HJi weet de slechte situatie hoofdzakelijk aan 't regeringsbeleid, dat de diamanthandel teveel zou rem men. Maar er had zich zj. ook een „parasitaire groep van juweliers" ontwikkeld, die veel meer verdient aan dóórverkoop, maar niettemin klaagt over de slechte concurrentie positie van de diamanthandel en daarin door de overheid zou worden gesteund. De minister van Sociale Zaken, zo betoogde de communist, dwong de stakers zelfs tot loonsver laging en verlenging van de werfatyd. De heer De Groot betoogde, dat het te Amsterdam niet om een „wil de" staking ging. maar om een bona fide actie van de oudste bond van het NW, Niettemin is er „een sta kingsverbod toegepast, waardoor Ne derland tot een slavenkamp zou kun nen uitgroeien" Aan de minister voor Economische Zaken verzocht interpellant, het rijksbureau voor diamant op te heffen en de uit voer van ruwe grondstoffen te verbieden voor die goederen, welke in Nederland lonend kunnen worden bewerkt. Minister Zijlstra antwoordde bem, dat het besluit tot opheffing van het rijksbureau reeds was genomen, daar zijn distributieve taak is afgelopen. Maar het bureau had zijn taak zeer goed vervuld, voegde de bewindsman hier nadrukkelijk aan toe. Van een uitvoerverbod voor diamant ver wachtte de minister geen heil. De kern van het probleem is de vraag, of er concurrerend kan worden ge werkt. Wèl wil de minister overleg met België over herstel van t vrije handelsverkeer voor diamant voort zetten. Minister Suurhoff wees er op, dat het door de interpellant afgewezen Bedaux-systeem ter verhoging van de productiviteit m België wordt j hebben dat overeenstemming zou toegepast met ais_ resultaat; verho- ivorden bereikt bij de sinds Maandag ging van de arbeiderslonen. Achter gevoerde besprekingen over méér ar- t ijzeren gordijn wordt de productie beidszekerhrid en over een pensioen- nog wel op heel andere wijze opge- j regeling. zweept! Met klem ontkende de nister, dat de gegevens van interpel lant over de salarisverhouding tussen ons land en Belgie zeer juist zouden zijn. „Dan zouden de juweliers wel dwaas zijn, als zij hun diamant niet hier lieten bewerken," vond hij. De minister zeide goede hoop te TWEEDE KAMER Advertentie IM.) H«t zenowitillend, geen stoep verwekkend. BAYER pr*para«t Minister Luns: „Wereldopinie kan de Nederlanders in Indonesië helpen" SAN FRANCISCO De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken J, M. A. H. Duns beeft gis teren in een verklaring aan de pers gezegd, dat de Nederlandse regering hoopt, dat de internationale open bare opinie de Nederlandse onder danen, die in Indonesische gevange nissen worden vastgehouden te hulp zal komen. De minister gaf te kennen, dat Nederland voorlopig niet van plan is de kwestie aan de Ver, Naties voor te leggen en betoogde, dat zijn regering hoopt, dat de invloed van de wereldopinie tot gevolg zal heb ben, dat er een eerlijke berechting zal komen en dat wat hij de „mis handeling" van de Nederlanders doorde Indonesiërs noemde zal wor den gestaakt Minister Luns herhaalde, dat de rechten van de Nederlanders ge schonden worden door „mishande ling en unfaire juridische metho den". Advertentie IM.) ©afloop die pijn van brandend tn&agxnnr. Heem Bennies! Alsof de maag uil Uw lichaam brandt, zo'n pyn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en aidoende: Ren nies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook. op de tong laten smelten, t Kan met missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek jn hebt, maar... steeds Kennies bij de hand! DEN BOSCH De rechtbank al hier heeft Donderdag de 31-jarige stucadoor J van S- uit St. Michiels gestel, die in Februari jl. zijn 18- jarige stiefdochter met een pistool schot doodde, wegens moord veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, met aftrek van het voorarrest en ter beschikking stel ling van de regering. De eis luidde twintig jaar met af trek en ter beschikkingstelling. AMSTERDAM. Reeds 124 maan den had de 37-jarige in Bandoeng geboren Nederlander J. C. A. M. F. in Australische gevangenissen door gebracht, toen hij gisteren hier voor de rechtbank zich moest verant woorden wegens verduistering en oplichting. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, met aftrek en onder toezicht- stelling. Volgens de inlichtingen van de Australische politie was F. metaal bewerker geweest. Zelf gaf hij ech ter op, bacterioloog te zijn geweest en als zodanig enige naam in Austra lië te hebben gehad. Allereerst had hij de wekker van zijn pensionhouder, waar hij als „Australisch student" woonde, ver duisterd. Vervolgens was hy leer- hng-kleurmaker bij een verffabriek in Amsterdam geworden en had zich vergrepen aan verf en ander mate riaal en tenslotte had hy bij een academische boekwinkel een vijftal boeken besteld, maar nooit betaald. DEN HAAG Eén van de oudste vormen van geldovermaking, die de P.T.T. kent, de postbew(]zen, wordt op een nog nader te bepalen tijdstip opgeheven. De invoering van dc postbewijzen dateert van 1384 en werd toen nood zakelijk geacht om het publiek in de gelegenheid te stellen geldbedragen, niet groter dan tien gulden te verstu ren, zonder dat aantekenen van de brief nodig ivas. Het gebruik ervan is na de invoe ring van de postcheques teruggelo pen tot vrijwel nihil. WASHINGTON. De Amerikaan se minister van Defensie, Wilson, heeft Donderdag medegedeeld, dat zijn plaatsvervanger Anderson bin nen enkele maanden wil aftreden. Er werd geen reden opgegeven voor Andersons ontslagaanvrage. De stakers zijn niet met straf be dreigd, ingeval zij na de beschikking van de ri.iksbemiddelaars niet aan het werk zouden gaan. Bij zijn repliek toonde de heer De Groot zich niet al te ontevreden over het regerings-antwoord. De socialist Roemers sprak nog over 't gerucht, dat de juweliers zou den hebben besloten het syndicaat van diamantbewerkers van leveran ties uit te sluiten. De AR-afgevaar- digde Stapelkamp, de actie van de ANDB afkeurend, vroeg, waarom de rijksbemiddelaars niet eerder hadden ingegrepen. Minister Zijlstra zei in antwoord aan de heer Roemers, dat optreden tegen een uitsluiting, als door hem bedoeld, wel mogelijk zou zijn: hij hoopte echter, dat de dreiging wel zou blijken te zijn overgewaaid. De heer Stapelkamp kreeg te ho ren, dat minister Suurhoff een oplos sing in overleg prefereerde boven een door de overheid opgelegde rege ling en dat daarom het college van rijksbemiddelaars tot het laatste met ingrijpen had gewacht. (Advertentie IJHJ Uw maag is maar erg klein, in ledige toestand niet langer dan uw hand en niet breder dan twee vingers. Dag in dag uit wordt daar 3 kilo vocht en voedsel verwerkt. Als u dit gevoelige orgaan overbelast of ais het in de knel zit, bij zittend werk of door nauwe kleding, kan het zijn taak niet meer behoorlijk vervullen. Onver teerde voedselresten hopen zich op in maag en ingewanden. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen nood signalen van uw spijsvertering. Neem direct Andrews bruisend Gezond- heidszout, twee lepeltjes op een glas water, ora maag en ingewanden "een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijk* en prettige vorm de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijs vertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionncert van binnen alles weer vlot en gaat u met raécr plezier aan het werk. f. 1-63 per bus. l4*li DEN HAAG. Vijf en zestig millioen mensen hebben in 1954 de bioscoop bezocht. Dit zijn er 1.3 millioen méér dan in 1953. Ondanks deze stijging blijkt de Nederlandse Bioscoop bond uit welks jaarverslag wij de cijfers citeren niet te vreden over de gang van zaken. Hij stelt vast, dat het peil van de entreeprijzen en bedrijfsomzetten in de na-oorlogse jaren aanmerkelijk is achtergebleven bij de opbrengsten van handel en industrie. Toch zijn de kosten in dezelfde mate gestegen als die in andere ondernemingen, stelt de Bond vast De financieringspositie blijft moei lijk, hoewel het bioscoopbedrijf de inzinkin" tijdens de jaren 19471949 te boven is. Vele bouwplannen, tech nische verbeteringen en restauraties moeten wachten, omdat men te wei nig mogelijkheden heeft de uitvoe ring er van te financieren. De heer 3. G. J. Bosman direc teur van de Bond, die het jaarver slag heeft samengesteld vreest dat het filmbedrijf achterop zal raken bij de industriële ontwikkeling. de stadsuitbreiding en in een ongelijke strijd zal worden gewikkeld met de televisie. Van gr ote betekenis noemt het ver slag. dat de ministers van Binnen landse Zaken en Economische Zaken op grond van accountantsrappor ten tot de overtuiging zijn geko men. dat de huidige toestand der bioscopen de verhoogde heffing van vermakelijkheidsbelasting niet meer toeliet. In 254 gemeenten is dan ook deze belasting herzien, in 42 gemeen ten nog niet. Over het peil der Nederlandse speelfilms blijkt de Bond niet be paald enthousiast te zijn. De oorzaak van het betrekkelijk lage peil der Nederlandse speelfilms noemt hij het gebrek aan continuïteit in de pro ductie. Hij acht het een verheugend feit. dat verscheidene gemeenten een lager tarief voor de vermakelijk heidsbelasting heeft vastgesteld bij vertoning van Nederlandse speel films. Het aantal bioscopen is gestegen van 367 in 1940 tot 522 in 1954, bet totale aantal zitplaatsen van 180.300 tot 243.000. Maandag houdt de Bond in Ara- hem zijn jaarvergadering. AMSTERDAM. Het gerechtshof heeft de 29-jarige fabrikant A. H. die er van verdacht werd bij een ry-examinator te Bussum ruiten te hebben ingegooid, nadat hij voor zijn ryvaardigheidsexamen was ge zakt. conform het vonnis van de rechtbank veroordeeld, tot één maand gevangenisstraf. Fel debat tussen ooenarjo en de heer Harinck DJAKARTA. „Ik heb «Inds 1949 met Jungschlaeger In hetzelfde huis gewoond cn ik ben er van overtuigd, dat hij zich nooit met ondermijnende activiteit heeft bezig gehouden". Dit verklaarde vandaag dc heer Hubertus Earmck, directeur van de KPM die op de zeventiende zit ting van het proces-Jungschlaeger als getuige a décharge werd ge hoord. De heer Harinck verklaarde verder, dat Jungschlaeger sinds 1948 in dienst van de KPM was en van 2 Juni 1950 t.em. Mei 1951 met ver lof in Nederland was en toen Ne derland niet had ver laten. Tydens het kruisverhoor door de officier van Justitie Soenarjo be toogde de heer Harinck. dat Jung schlaeger niet van zijn werk of uit zijn huis afwezig had kunnen zijn, zonder dat hij (Harinck) daarvan op de hoogte zou zyn geweest. Er volgde een verhit debat tussen mr Soenarjo en de heer Harinck. Rechter Mangkom moest hameren om de orde te herstellen. De heer Harinck zal over enkele dagen repatriëren. DEN HAAG. Ook dit jaar zul len weer verschillende gedeelten van de autoweg Den Haag—Utrecht wor den hersteld. De rijbaan voor het verkeer van Utrecht naar Den Haag zal telkens over een afstand van ongeveer twee km worden afge sloten. Men verwacht, dat de herstel werkzaamheden, die in totaal onge veer zeven km weg omvatten, begin November gereed zuilen zijn. Op de gedeelten waar het verkeer van de ene rijbaan naar de andere moet overgaan, zal het gebruikelij ke inhaalverbod gelden. DOKKUM, Donderdagmiddag Is op de onbewaakte overweg in de Aalsumerweg een tractor met twee aangekoppelde wagens door een ran gerende goederentrein geramd en totaal vernield. De bestuurder van de tractor viel tot zijn behoud naast de rails en kreeg slechts een paar gekneusde ribben. Advertentie 1. M.) Geen wonder! Shagrelta U zo rijp - dank zij de pataargefermeateerde tabak, die bij bet Clark Procédé £Q 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag! 4 smakent yirSinïa Ho'f Zvta"r ICO" ïlCÖ°l' Smaakt ook beter in HAARLEM In antwoord op een advertentie van de 36-jarige café- kouder B. K. te Lochem („Wie weet met 12.000 geld t« verdienen")kwa men veertig brieven binnen en hier uit werd gekozen die van de 35-jarige bokspromotor H. J. W. R. te Zand voord, die een middengewichtcompe- title voor beroepsboksers wilde hon den. De caféhouder had hier oren naar en stelde tienduizend gulden beschikbaar. In Amsterdam werden de boks- wedstryden. gehouden, maar de kos- ten warert hoger dan de inkomsten en na afloop van de competitie was er weinig geld over. De geldschieter kreeg o.a. een kwi tantie in handen, waaruit moest blij ken dat de Zandvoortse koopman L. W. W. een bedrag van 1000 had ontvangen wegens „levering" van de Amerikaanse negerbokser Charley An glee. Aangifte van het opmaken van een valse kwitantie volgde en op 17 Maart jl. had de bokspromotor zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoor den wegens valsheid in geschrifte. ENSCHEDE. Op het lustrum congres van de Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevangenen deelde de voorzitter mede. dat het hoofdbestuur van de „Expoge" de heer J. Smalïenbroek. voorzitter van de Stichting 1940-45, tot erelid heeft benoemd, hiermede tevens allen hul digend, die de heer Smalïenbroek in zyn arbeid voor de stichting heb ben bijgestaan. De voorzitter van de internationale commissie ter bestrijding van het systeem der concentratiekampen, de Fransman D. Rousset, zeide dat de strijd tegen de concentratiekampen in Azië wordt gevoerd. Hij zeide dat de Russen zich bijzonder gevoelig hadden getoond voor de in dit op zicht geuite critiek en thans vele gevangenen loslaten, hetgeen als een serieuze overwinning voor de inter nationale commissie mag worden beschouwd. LONDEN. Een liefdadigheids organisatie heeft thans het beheer over alle film-bezittingen van de Britse miliionnair J. Arthur Rank een bezit ter waarde van f 60ö millioen. Dit heeft de 66-jarige Rank Donderdag onthuld. Rank stichtte de liefdadigheids- organisatie twee jaar geleden en deed de schenking met twee oog merken; hy wil de fiscus de succes sierechten onthouden en hij wil, dat zijn filmimperium in Britse handen blijft Een schenking, gedaan wan neer de goede gever nog in leven is, is vrij van successierechten wan neer de man in kwestie nog een jaar blijft leven. Ook zullen na zijn dood rtu geen grote hoeveelheden van zijn eigen aandelen op de beurs verhandeld worden. Wat omvat dit gigantische ca deau? Het ia kort gezegd de groot ste filmmacht buiten Hollywood. Het zijn de aandelen van de 550 Gaumont en Odeon-bioscopen, waar van de laatste theaters vorig jaar alleen al een winst van f 70.704.000 inaakten en de enorme Pmevvood- studin's ms+ contracten met beroem de sterren als Norman Wisdom, Jean Y0,1;50^. Jaek Hawkins cn Kay Ken- aail. Wie profiteren van het ge schenk? In elk geval zeker de Me thodistische Kerk. Rank is een voor aanstaand lid van deze kerk en gaf in de jaren toen hy in Rei gate woonde elke week les op de Metho distische Zondagsschool. (Advertentie IJ3.) Door veelvuldig en langdurig auto rijden verslappen de buikspieren; waak hier tegen en draag de elas tische herengordel V/ Prijzen van f. tl.30 tof f. 18.— Verkrijgbaar in alle herenmodezaken, Fabr.: „WALA" Postbus 146, A'dam Dc Britse onderzeeboot Sidon die verleden week door het ont ploffen van een torpedo zonk in de haven van Portland is gisier- morgen geborgen. Hiervoor waren diverse bergingspogingen mtsïukf. Langzaam komt hier het verwron gen wrak van de duikboot boven. water. Bij de ramp kwamen der tien bemanningsleden om het leven. De „Sidon" is gisteren later op de dag op land gezet, waar ■marine officieren nu een onderzoek naar het gebeurde instellen- LONDEN de 2S-jarige Britse mannequin Ruth Ellis, die haar vriend, de 25-jarige Robert Biakely, met pistoolschoten van het leven heeft beroofd, omdat hij haar voor een andere vrouw had verlaten, zal op 13 Juli in de Londense gevange nis Holloway worden opgehangen. Ruth Ellis heeft 2 kinderen, waarvan één van een Amerikaanse officier, die haar enige jaren geleden verliet. Haar advocaten hebben medegedeeld, dat zij gratie zullen aanvragen. Ruth Ellis weigerde in hoger beroep te gaan. FAIRBANKS (Alaska) De Can berra „Aries IV". een straalbommen- werper van de R.A.F., heeft als eer ste straalvliegtuig een tocht over de Noordpool van Europa naar Amerika volbracht. ENSCHEDE. „Onze taken op sociaal terrein zyn bjjna volbracht" verklaarde vandaag de heer K. R. van Staal, voorzitter van de Ncd. Ver. v. Ex-Politieke Gevangenen, die haar 10e congres houdt in En schede, „Met een gevoel van nede rige. trots mogen wij op het werk, dat in de afgelopen tien jaren werd verricht, terugzien. Wy z(jn dank baar, dat niemand minder dan Prins Bernhard heeft willen con stateren, dat aan de uitoefening van onze sociale taken niets heeft gemankeerd". In zijn overzicht van de gang van zaken, herinnerde de heer Van Staal aan de Landelijke Sociale Commissie, die als eerste begon met het afwikkelen van duizenden schadegevallen dit in nauwe sa menwerking met '40'45 en te vens begon aan het doen van uit keringen aan de nagelaten betrek kingen. Het Expogé-fonds deed uitstekend werk met het verstrekken van le ningen, tegen geen of lage rente, aan oud-verzetsmensen, die door hun illegale werk in financiële moeilijkheden waren geraakt La ter werd dit fonds opgeheven en werd de Commissie van Bijzonde re Gevallen ingesteld, in volkomen, samenwerking met de Stichting '40'45. Deze Commissie heeft in totaal f 851.000 ter beschikking ge steld waarvan, een kwart a fonds perdu. Een andere commissie, dc Staats commissie voor Bijzondere Uitke ringen, waarin spr. als lid zitting heeft, behandelde speciaal de ge vallen van nen, die buiten onze grenzen illegaal verzet tegen de Duitsers hebben gepleegd. Aanvankelijk kondon. zij, die hierdoor invalide of ziek geworden waren in ons land niet op pensioen rekenen, evenmin hun nagelaten betrekkingen zo genoemde verzets mensen gedood '.varen. Nu is dat anders. De Staatscommissie heeft van de 172 binnengekomen aanvra gen nog 114 in behandeling, In alle gevallen van verzoeken om steunverlening wordt de boog niet te strak gespannen. Met een klein draadje naar het verzet was en ij» succes bij aanvragen verze kerd. De leuze is steeds geweest „Geen premie op het verzet", al dus de heer Van Staal. Als getuige werd toen gehoord de koopman W., die beweerde de kwi tantie niet geschreven te hebben en slechts driehonderd gulden te heb ben ontvangen. Bovendien legde hij een brtef over, waaruit bleek, dat de promotor, die in staat van faillisse ment was, niet aan de curator had meegedeeld dat hij nog een vordering had van ƒ15.000. De zaak werd toen aangehouden, daar de koopman W. verdacht werd van meineed en de bokspromotor werd in arrest gesteld, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. Gisteren zette de rechtbank de zaak tegen R. voort en behandelde zy tevens de bedrieglijke bankbreuk en het plegen van een meineed door de koopman W, De koopman gaf nu toe, een kwitantie voor ft. van 1000 ge tekend te hebben. De officier van justitie eiste ten aanzien van de bedrieglijke bank breuk een. gevangenisstraf van tien maanden. Tegen de koopman W. vorderde hij wegens meineed een gevangenis straf van één jaar. LEEUWARDEN. Van omstreeks 42 candidaten voor het Ulo-diploma van de openbare Ulo te Heerenveen en van de Ulo te GorredJjk zyn de resultaten van het schriftelijk exa men voor het vak Engels zoek ge raakt, zo heeft de Ulo-exameneom- misste te Den Haag bericht. De re sultaten zyn kortgeleden per aan getekende zending verstuurd en de tot nu toe gedane nasporingen zijn vergeefs geweest. De omstreeks zes of zeven leer lingen van de Heerenveense Ulo en dc ongeveer 36 andere candidaten zullen nu waarschijnlijk opnieuw schnftelyk examen voor Engels moeten doen hetgeen een onplezie rige zaak is, omdat er momenteel alleen voor het mondeling examen gerepeteerd wordt. Of deze candi daten nu andere examenopgaven voorgelegd zullen krijgen is nog niet bekend. (Advertentie LM.) spelen zenuwen een groie roi. Een beheerst examen doet U «nel Mijnhardt's Zenuwtabletten Geest bii|it wat ter en helde». Geapond op 10-1aüen Jaren ervaring. De Zwitsers hebben weer eens een nieuw e trofee aan hun klokken- zegekar «ostaebonde-n: een klok van de klokoftewel een elect ruche klok, die zichzelf corrigeert, {als hy voor of achter mocht lopen.) aan de hand van radiaseinert-. Dit uur werk dat de eerste prys' kreeg van het instituut voor Chronometrage, wordt normaal aan de lopende band vervaardigd al kost hij wel wat meer dan een gewone klok. Voor industriële tydwnarncmirtöen of voor controle van bedrijj'sfclofcke» by foor beeld is dezg vindmg in het byzonder bedoeld Conrad Nicholas Hilton, de grote boss van het Hilton hotelconcern uit Amerika, is druk bezig om Europa vol te stoppen met een flinke serie stiper- Hiltonhotels en niet van die kleintjes, meneer 1 In Istanbocl hebben ze er ai een. In Home komt nummer twee ge reed over twee maanden (500 kamers), in Madrid wordt gebouwd aan num mer drie en nu nnt Hilton himself over zo'n kolos bij Stockholm en ook een in Kopenhagen. „Wij hebben alleen hotels van inter nationale luxe-klasse" zegt Hilton. ..Wij hebben geen Interesse by het verbou wen van een bestaand pand. Dat doen we niet. BU Stockholm moet er een komen van 400 kamers Dacht u dat ik daarvoor een plek in de stad kan vin den? Dan zetten we het gebouw ergens buiten de stad. Met een prachtig uit- Ti'O't „ti T-T'-mt" om 'ïst 'p ja: we bouwen ook een hotel in Caïro, m plaats van het verwoeste Shephards Hotel U ziet dat we nogal actief zijn. De enige plaats waar wü op dit ogen- "Wilt u sabor zien? Ca dan op 2 Jul! naar Hoofddorp als onze vorstin daar de tentoonstelling opent van de 100- jarige Haarlemmermeer. Sabor is er dan ook. Hu bluft er- de hele tijd van de expositie. Sabor is een robot, de be roemdste robot van Europa, een Zwit sers product. Sabor weegt 27b kilo en meet 225 m. Hy zit barstensvol met technische spullen. HU praat met u en antwoordt op alles wat u maar wilt. hjj loopt, draait zich om. knipoogt, buigt zijn hoofd, groet u beleefd, rookt en geeft u een vuurtje. Hy kart goochelen en hij kan mondharmonica spelen HU heeft geen enkele draadverblndtng met zijn Vader, ir Peter Steuer, die hem middels radar bestuurt. In Italië la de .Nationale Bond van Voetgangers" opgericht. Voor 60 cent per jaar kan elke weldenkende voet ganger lid worden. De leden hebben o a, recht op kosteloze rechtskundige bij stand wanneer zfj als voetganger het slachtoffer worden, van een verkeers ongeval. Het is «I lang geen geheim meer. öat koeten sterk reageren op muziek. Op een gemeentelijke Westberlynse boerderij heeft men proeven genomen met rndio-muzlek m de stallen, waarin 41 koeien staan. De resultaten waren ais volgt: jazz maakte de dieren zenuw achtig, vooral de schelle trompetsoll vonden zi} bijzonder onaangenaam, voor walsen hadden z(j hoegenaamd geen be langstelling, een tango deed de koeien k'->gcl'jk loeien vrolijk werden z.i yos toen er een pittige mars werd gespeeld Speciaal de Rohenfriedberg-mar* «n ?5,d,"vFJn"s"0':e «WMdlen sonoten duideluk de voorkeur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2