Actie tegen licht vaardige a f betali ngs-contracten SÉj Centrale registratie middel tegen onheil leuk" Valse aangifte gedaan uit angst voor vader Monaco vindt Tour de France een goed afleidingsmiddel KAB-voorzitter voor vrije loonvorming Leidersbeginsel nieuwe Duitsland leeft nog in hèt BÊBRALINE Poolse (ex-Nederlandse) wil niet naar huis terug eman Voorts. Uw Kunstgebit Zilveren guldens a! voor 88 procent ingewisseld Atoom-landmijn terrein 36 uur af WRIGLEY Kort geding gevraagd over asyl-versoek sluit Amerikaanse Joden danken ons land Opschorting Belgische Zaterdagsstakingen in het zicht DERTIG JAAR EN ONDER DE PLAK Week voorwaar delijk voor rare comedie Maar bankkrach blijft grote sensatie vakcentrales onmisbaar Samenwerking door dr M. v. Blankenstein Incident aan Bulgaars- Turkse grens Eindexamens Dinsdag 12 Juli 1955 3 (Advertentie t.M ts erger dan pijnt Onmiddellijke verlichting en I spoedige genezing van Uw J fitiiiidandnenmg geeft het bi ri winde huid geneesmiddel X DEIN HAAG. Het is gebleken, dat op ruime schaal gebruik is ge maakt van de mogelijkheid tot in wisseling der oude zilveren guldens, die per 22 Februari buiten om loop zijn gesteld. Op het moment dat de oude zilveren guldens het ka rakter van wettig betaalmiddel ver loren, bevond zich ongeveer 44% van de gehele vooroorlogse guldens- voorraad in het muntdepot- Nu bin nenkort de inleveringstermïjn zal aflopen, is reeds meer dan 88% der totale vooroorlogse circulatie aan oude zilveren guldens naar het munt depot teruggevloeid- Er wordt aan herinnerd dat de oude zilveren gul dens tot uiterlijk 22 Juli a.s. bjj alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandse Bank ter inwisseling tegen gangbare Nederlandse betaal middelen kunnen worden aangebo den. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het centraal bureau voor de afbetalings- bedrijven stelt pogingen in het werk, om te komen tot een regi stratie van de afbetalingscontracten, die via zg. „postorders" worden aangegaan. In dag- en weekbladen, maar vooral in de radioprogramma-bladen, verschijnen tal van advertenties, waarin goederen worden aangeboden, die per post kunnen worden besteld en die desgewenst in termijnen kunnen worden betaald. Dit verschijnsel neemt snel in omvang toe. plichtingen op zich nemen. Wil men een sociaal verantwoord stelsel ven afbetalingsverkoop hebben, aldus het CJ3.A., dan zal dit aan de volgen de eisen moeten voldoen: Door centrale registratie van alle afbetaljngsovereenkomsten moet óver-creditering worden tegengaan. Bovendien zal nauw contact moeten worden gehouden met de volkscre- dietbanken, opdat niet iemand, die reeds op deze wijze crediet heeft opgenomen, nog verdere afbetalings- verpüchtingen op zich neemt. Voor verkoop op afbetaling moe ten alleen die duurzame gebruiks goederen in aanmerking komen, waarvan de levensduur minstens ge lijk is aan de looptijd van het con tract; die looptijd is minstens zes maanden. Het op te nemen crediet moet verantwoord zijn ten opzichte van inkomen en levensomstandigheden van de aanvrager. Met zorg ziet het C.B.A. ook de activiteiten van de colporteurs, die vaak schuldig zijn aan het aangaan van sociaal niet verantwoorde af- betahngsovereenkomsten. Zij zijn daardoor voor veel narigheid ver antwoordelijk. Nieuwtje bij Alea jacta" Hier wordt dus op afbetaling geleverd, zonder dat enige infor matie wordt genomen naar de ere- dietwaardigheid va» de koper. Iedereen kan net zoveel bonnen invullen als hij wil en zich goederen laten thuisbezorgen. Daardoor wor den de mensen in de verleiding ge bracht, veel meer verplichtingen op zich te nemen dan waaraan zij kun nen voldoen; bovendien is het ge vaar lang niet denkbeeldig, dat min der scrupuleuze lieden allerlei goe deren bestellen om deze onmiddel lijk. voordat ze betaald zijn, door te verkopen. Waar nu het centraal bureau voor de afbetaling naar streeft, is een sluitende landelijke registratie, waarbij ieder afbetalingscontract wordt aangemeld. Op die manier hoopt men te kunnen voorkomen, dat de aspirantkopers te zware ver- Advertentie IM.) KAuW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, De minister van Justitie heeft geweigerd, asyl te ver lenen aan de 33-jarige Poolse Maria Weiher-Toet, van oorsprong Neder landse, doch door haar huwelijk in Juli 1940 Poolse geworden. In Mei, twee maanden nadat zij op een ver- blüfvisum, voor een bezoek in Ne derland was toegelaten, had mevr. Weiher aan de vreemdelingen-poli- tie medewerking gevraagd voor het verkrijgen van asyl om politieke re denen. Na een diepgaand onderzoek Is dit verzoek echter afgewezen, voornamelijk omdat niet zou zijn gebleken, dat er politieke redenen waren, op grond waarvan tnevr. Weiher niet naar haar man en vier kinderen zou kunnen terugkeren. Het onderzoek zou volgens ons ge dane mededelingen hebben aange toond, dat mevr. Weiher niet naar haar man wilde terugkeren, doelt de regeringsinstanties die het onderzoek hebben geleid, waren er niet van overtuigd, dat de oorzaak van het verzoek om asyl geheel moet wor den gezocht in de houding van de man. Er zouden, volgens deze mede delingen, nè haar aankomst in Ne derland faetören zijn opgetreden, op grond waarvan mevr. Weiher niet naar haar man in Polen wilde terug keren, hetgeen óók de reden zou zijn, waarom mevr. Weiher eerst in Mei, twee maanden nadat zy in Neder land aankwam, om asyl had ge vraagd. Vrijdag werd haar medegedeeld, dat het verzoek om asyl niet was in gewilligd, en dat 2ij zich Maandag zou moeten vervoegen aan het Poolse consulaat in Amsterdam, om daar een terugreisvisum te ontvangen. Zondag werd de Haagse advocaat mr Q. Emelt in de zaak gemengd, die het voornemen had een kort ge ding aanhangig te maken tegen de (Advertentie LM.) Organisatie van woning zoekenden wil woning bouw bevorderen AMSTERDAM. Zowel te Am sterdam als te Utrecht is opgericht een afdeling van de Organisatie Van Woningzoekenden <0 V.W.», die ae belangen van woningzoeken den «n geheel Nederland wil behar tigen dooi middelen en wegen te zookon om tot een snellere bouw van woningen ie ge»--iKen. Do organisatie heeft, zich in ver binding gesteld met bouwkundigen en eigenaars van bouwterreinen om tot practische resultaten te komen. Staat, teneinde van de rechter een lastgeving te verkrijgen, de perma nente verblijfsvergunning te verle nen. Indien het proces tegen de Staat dat op 2 Aug. zal dienen er toe zou leiden, dat haar alsnog verblijfsvergunning wordt verlengd, zal mevr. Weiher-Toet kunnen pro beren, hier echtscheiding te verkrij gen. (Van een onzer verslaggevers] ag. In de s WEERT, Zaterdag. In de staf- oefening Alea Jacta van het Eerste Legerkorps is onthuld, dat men de beschikking heeft over een nieuw atoomprojectiel, toen werd medege deeld, dat twee bataljons waren uit geschakeld door een „atoombom- mijn." Het projectiel werd verondersteld te zijn achtergelaten in een door de vijand ontruimd plaatsje en kwam. door een tijdontsteking tot ontplof fing. Militaire deskundigen verklaarden, dat het atoomprojectiel, als mijn ge bruikt, bijzonder langdurige en ge vaarlijke werking heeft. Een gebied waarin een atoommyn is ontploft zal echter in geen 24 tot 36 uur te betreden zijn binnen een straal van 3 km van het ontploffings- cefttrum. DEN HAAG. De heer Norman Salit, president van de „Synagogue Council of America" zal Vrijdag ochtend te elf uur met zijn echt genote op het paleis Soestdyk wor den ontvangen waar hij aan koningin Juliana een geschenk voor het Ne derlandse volk zal overhandigen. Dit geschenk bestaat uit een om lijste oorkonde, waarin dank wordt gebracht voor "hetgeen Nederland tij dens de oorlogsjaren voor de Jo den heeft gedaan. De oorkonde zal een plaats krijgen in het Amster damse stadhuis. BRUSSEL Het bestuur van het Belgische Booms-Katholieke vakver bond zal met de besturen van de gewestelijke bonden en van de cen trale vakorganisaties vergaderen ter bestudering van een verzoek van minister-president van Acker tot op schorting van de oproep tot Zater dagsstakingen. Als het verbond zal besluiten tot opschorting, zal het Woensdag deel nemen aan de besprekingen over de sociale vraagstukken, waartoe de minister-president vertegenwoordi gers van werknemers en werkgevers- heeft uitgenodigd. nirv AMSTERDAM „U bent de jon geman van die vreemde comedie" zei de Amsterdamse politierechter, mr J. Knottenbelt, Maandagochtend tegen de 30-jarige iuinderskneebt J. G, K. nit Uithoorn, die voor het hekje verscheen wegens het doen van valse aangifte van mishande ling. „U hebt de politie voorgelo gen, dat u door onbekende daders bent mishandeld. Waarom deed a dat?" Timide vertelde de tuindersknecht dat hij op Zondag 20 Maart j.L aan geschoten was thuis gekomen. Hij was onpasselijk en heeft zijn vader wijs gemaakt, dat zijn stemming en zijn verfomfaaide kleding een ge volg waren van een. mishandeling door onbekende daders. ,.De vader deed aangifte bij de politie en de zoon hield de leugen vol, uit angst voor eventuele straf maatregelen van de vader," zo ver teld e de als getuige gehoorde wacht meester van de rijkspolitie. .,De man staat niet slecht bekend in Uit hoorn," zo vertelde hij verder „doch hij zit erg onder de plak van de vader". „Een ernstig feit, waarop een maximumstraf van een jaar gevan genisstraf staat," zo zei de officier van Justitie. „Het voorliegen van politieambtenaren dient streng te worden gestraft." Hij eiste één week onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter zei, rekening te willen houden met het blanco straf register van verdachte en legde hem één week voorwaardeijk op met een proeftijd van drie jaar. „Is je vader ook in de zaal aan wezig?" vroeg de politierechter, met de kennelijke bedoeling de vader op de te strenge houding jegens zijn niet meer minderjarige zoon te wij zen. „Neen, hij weet hier niets van," zei verdachte schuchter. „Zeg dan tegen hem, dat hij je niet meer als een kleine schooljon gen moet behandelen" was de laat ste opmerking van mr Knottenbelt. PARIJS, De autoriteiten van Monte Carlo hebben warme belang stelling gekregen voor de Tour de France. „Nu gaat men tenminste over wat anders praten dan over onze bank", zei een van hen opge lucht. Maar nog geen dag later brachten alle kranten het bericht, dat de heer Liambey, leider en op richter van de Bank voor Edele Metalen, gearresteerd was op ver zoek van de prinselijke regering. De accountants, die de boeken van de bank aan het napluizen zijn, hebben een lening gevonden van 420 millioen francs en" ze toon den verklaarbare belangstelling voor de persoon, die dit aardige bedrag had uitbetaald gekregen. Maar de lening bleek anoniem. Men zou uren kunnen filosoferen over de anonimiteit van bankzaken en van geld in het algemeen. Maar de accountants hadden geen tijd voor filosofie: ze vroegen onmiddellijk de arrestatie aan van de admini strateur. De heer Liambey, die een zwak hart heeft, kreeg een aanval toen de politie zijn villa binnentrad. Hij is thans ondergebracht in een be waakt paviljoen van eed ziekenhuis in Nice. Naar het schijnt heeft hij zich officieel tegen uitlevering aan Monacó verïet hij woonde buiten het prinsdom waardoor een hele juridische procedure nodig wordt tussen de regeringen van Erankryk en Monaco. Dat kost tijd en in die tijd wil de heer Liambey zyn te genstanders aan het nadenken bren- Advertentie Md.) doet véél fever in de leverpastei! lekker gezond voordelig UTRECHT. In de Maandag bier gehouden vergadering van de Ka tholieke Arbeiders Beweging heeft de voorzitter, de heer J. A. Middel huis, opnieuw krachtig gepleit voor vrije loonvorming en bedrijfstak-ge- wjjze uitvoering hiervan. Hij was van mening, dat men met de geleide loonpolitiek hoe langer hoe meer dreigt vast te lopen. De loonsverhogingen worden voor een zeer groot deel te niet gedaan door de prijsstijgingen, betoogde spreker. Hij zeide verder, dat in het streven naar positieverbetering wan de werk nemers zich de nadelen van de ver broken samenwerking tussen de vak centrales beginnen te doen gevoelen. Een behoorlijke sociaal-economische politiek valt er z.i in ons land al leen te voeren als de drie werkne mers-vakcentrales en hun onderde len goed samenwerken. !il:iUlll«iWIIUIlUtliailtl!illiUi«UflUU!l(lllll1«il!aaKillll!lll!a[Uilil[illllllll[UllHlilliIliaBl!{lll!U!«^Kii!,HiaUllflllllllil(l=UllftIlillllBi!lir1Hll!«itlllUUaUliajaiH(U!HiltlUlll,IUUUHIlia'Mf!tlUUl!!iaUn.U;illl^ Vraag ook eens Sregeman's andere leverspecialiteifen.- Saksische er» Beriiner leverworst, leverkaas etc. gen. Hij is niet de enige schuldige, heeft hij verklaard. De heer Liambey is een Griek van afkomst. Als kleine juwelen- handelaar begonnen, heelt hij zich in enkele jaren opgewerkt tot groot speculant in goud en tenslotte tot bankier. Hij was een pittoreske ver schijning in Monaco, waar hij regel matig in hetzelfde café- lunchte, naast de telefoon, waardoor hij op spectaculaire wijze zijn orders door gaf. Hij is niet de enige Griek in Monaco. De Maatschappij Zeebad, de voornaamste onderneming van het prinsdom, waann alle activitei ten ondergebracht zijn die de toe rist er verricht, vanaf' de duik in zee tot aan de zet op de roulette, is enige tijd geleden opgekocht door de heer Onassis, bekend financier, eigenaar van een der grootste tan- kervloten. Onassis, die luistert naar de verstandige voornamen Aristo- teles Socrates, is een betrekkelijk jonge man, die in nog veel kortere tijd dan. Liambey nog veel meer geld bijeen gegaard heeft Doek van Jan Sluyters voor rebusaclie van Pr. Bernharrifonds AMSTERDAM. - De kunstschil der Jan. Sluyters heeft een doek „Stilleven met fruit", daterend uit 1913. afgestaan aan het Prins Bern- hardfonds, als een der hoofdprijzen voor de door prinses Beatrix ont worpen rebusprijsvraag. NIJMEGEN In de Waal is Maandagmiddag een kano met twee jongelieden, die in de zuiging van een sleepboot kwam, omgeslagen. De 22-jarige Rikken uit Nijmegen verdronk. 5? IV IJ het beoordelen van het lijnen bepalen, waarbij details on vermijdelijk worden verwaar loosd. Zyn taak is zo éénmans- werk en zo zwaar, dat hij niet op B beeld, dat Duitsland ons aJles kan letten. Soms, in het bin- j, nenland, ook niet op de goede ver biedt, moet meh zich steeds men. Hij is een westerling, die een dit in. Beieren de christelijk-socia- moed tot In het opofferende ge len deed, plezierig van samenstel- voerd, zowel van studenten als ling is. Maar in Nedersaksen drong van professoren, vertoont ons een men zo een coalitie weg die be- nieuw Duitsland. In de republiek hoorlijk werkte en niemand door van Weimar waren sommige van voor Ogen houden dat het zeer onvolkomen westers Duitse politieke denken en onverdraagzaamheid op .stang joeg (In Beieren was dit anders). Zo West- kwam men aan elementen als Schlüter, die men een meer ver deze zelfde universiteiten bolwer ken der reactie. Onder Hitier hebben de zetels der wetenschap veelal jammerlijk de Duitse politiek, makelijke dan verkwikkelijke po- gebrek aan karakter getoond. Nu reageren voor ons vreemde die nog steeds met veel verleden litieke avonturier kan noemen. geven zij blijk van een heel nieu- rf in eren -riin DniKland «drpeft belast is. Dit was wel de man J1~ *T" J~ «11 amgen zijn. nuiisiana sueen West-Duitsland nodig had. in de richting van de wester- - se democratieën, maar die Nu is in de Duitse liberale party we geest, in. Duitsland na 1848 weinig meer waargenomen. Dit is nog belangrijker dan het verzet veel mogelijk. Een half jaar ge nei Wie wil kan zich over vele ver- leden vroeg ik een van haan Voor schiJnselen In West-Duitsland ver- ders: Wie verpersoonlijkt uw party, van de pers. In het geval Schlüter j-i. j i tontrusten. Twijfelachtige figuren de nobele liberaal, president was men te ver gegaan in het aan- dlt doel bereikt IS zal nog dringen zich met succes naar vo- TT.-„P.,. ...x* veel van het oude moeten worden overwonnen. ren. Wat er nog van fascisme en nationalisme overgebleven Is kan men het is beter zo nlefc tot De nabijheid van, ten dele de zwijgen nopen. Reacllonnaire en penetratie door, de Slavische we- opstandige elementen kunnen reld, de Pruisische hegemonie, steeds party trekken van de demo- de volksmenglng die bevorderd ls cratïe In hun streven om die om kostgangers had. door de industriële ontwikkeling, hals te brengen. De republiek van sterke oostelijk-feodale invloeden Weimar is een glorieus voorbeeld In het ryk, zij hebben sporen ach tergelaten die niet uitgeroeid worden. De sporen van het „leidersbegin sel" zijn nog zeer in het oog lo pend. De positie van Adenauer ge tuigt daarvan. Hij heeft met zijn gezag en zijn strakke wil West- Duitsland getrokken in een inter nationale positie, waarmede hoe dat kan gelukken. Maar de- gemakkelijk mocratie is voor Duitsland nodig; men moet redelijk risico den. Heuss, of Achenbach, die juist de vaarden van twijfelachtige figu- aandacht had getrokken door zijn ren, waarvan reeds zo menig schan- s steun aan, en verdediging van daal het gevolg geweest is. Het is Eg Naumann, de dwaze held van het een gezonde les geweest ig neofascistïsche „nau-nau"-avon- Hitlerianen, door de voordeur gf tuur. De man, wie ik dit vroeg, verwijderd, komen er achter weer n "af toe dat zijn partij vreemde in, en kunnen zich dan gedragen H mstgangers had. „Maar met Achen of zij niet weg zijn geweest. Men g bach hebben wij algedaan". Dit make zich daarover niet al te on- g verhinderde niet dat Achenbach gerust. Zoals reeds gezegd: Veel weinige weken later in het bestuur moet uitzieken. De Duitse politie- 1 van de liberale partij in het Ruhr- ke wereld is nog rijk aan slakken, m •- gebied gekozen werd. Hij is een Het zal een werk van geduld zijn Ontploffing T) UTTSLAND ls ioot het na- 'ricmn overstroomd geweest. die te doen verdwijnen. De bonds republiek kan dit niet bü tover slag. oen ik in Duitsland was sprak feitelijk bijna alle partyen vrede Men zou niet weien hoe men het hebben. Een deel van de oppositie moest administreren, als denazx- speelde binnenlandse politiek, ter wijl zij Adenauer het positieve ficatie streng werd doorgezet. Vele, eens „verkeerde" elementen ge- werk liet doen. Men liet zich mee- bruikt men nu met goed effect, trekken. Anderen voelden zich Daartussendoor lopen potentaat jes die hun positie gebruiken om, waar ;zy kunnen, alles wat een anti-Hitiers verleden heeft, dwars de te zitten. Bonn weet het, maar aan grijpt zelden in. Misschien ware dit onbegonnen werk. Dit moet nog uitzieken en zal wel uitzieken. Een soort ontploffing was het geval-Schlüter*). De samenstelling van de coalitie, die de socialisten in Nedersaksen wegwerkte, is niet behagel Ijk, getrokken te worden door een sterk man. Zo hoort het. Ten dele laat men voor het on prettige of onpopulaire gaar verantwoordelijkheid over degene, die deze wil en kan dra gen; en ten dele heeft men geen smaak voor politieke verantwoor delijkheid. Daarom is Adenauers invloed vaak werkelijk autoritair, op willekeur af. en daarom ook moet zijn bestuur zich tot de hoofd, plezierig. Zomin als de coalitie, die prominente figuur in de grote in dustrie. Met deze zeilde liberale leider sprak ik nu over Schlüter. Hij, zelf een integere figuur, had achteraf men van een nieuwe komende getracht Schlüter te dekken. „Er operette. Men verwacht de vrijla- waren geen bewyzen." Maar er ting van admiraal Dönitz. Voor de was toch een gerechtelijk onder- getrouwen is hij drager van de le- zoek hangende. Ik vroeg; Was zijn gitimiteit. Hitier zelf heeft hem verleden niet ongunstig genoeg om voor zyn opvolging aangewezen, hem te disqualificeren? Moet dan Aan hem willen de „onderdruk- eerst van een man bewezen zijn ten" een schaduwregering ophan- gen. Zou de admiraal dwaas ge noeg zijn zich daarvoor te lenen? dat hij strafbare feiten heeft, voor hij in Duiteland on waardig is minister te worden? Gevaarlijk ware het weer niet, Het was inderdaad een wonderlijk maar het is nodig al deze dingen, geval, in een niet-corrupte poli- iö het oog te houden. Daar zal tieke wereld. het wel niet aan ontbreken. Voor- Het nut N toch het beeft groot nut ge- had. Het verzet van de unl- versiielisn, met zoveel kracht en al na het geval Schlüter. Leanhard Schlüter werd ondanks zijn niet brandschone politieke verle den tot minister van Cultuur in Ne dersaksen benoemd. Na een reeks van protesten, nam hij entslag. (red.). l\il|.,ll)IfIIIII:ll!||i4ll>Ili|tlI,fll'l(ll!U(lttllinillilllljlllSL!l)il!llinifil3llll|}||llll!üi:iIlil}IS!liïini]nUI!?GJ]ilfn}liil]|itfiSiliin Met klem waarschuwde de heer Middelhuis tenslotte tegen diverse afbetalings-systemen voor gebruiks goederen, die niet alleen, schadelijk zijn door hoge renten, maar ook bet gezonde systeem van grotere omzet door lagere prijs belemmeren. Hij vroeg zich af of de arbeidersbewe ging hiertegen geen actie moest voe ren. Hij wees voorts nog op de wense lijkheid ener vervroegde invoering van de nieuwe Ouderdomswet. LONDEN. Bulgarije heeft Tur kije er van beschuldigd een schiet partij te hebben uitgelokt, die de vrede in de Balkan tn gevaar brengt. Radio Sofia deelde mee, dat tijdens de botsing een Bulgaarse grenswacht gewond is en noemde het incident een „opzettelijke provocatie van de Turken". A/1 UN tri end de bejaarde dichtert kwam vanmiddag even bij mij aanlopen. Hij heeft de feint van een engel op een primitief schilderij en hij kijkt altijd een beetje als een romanticus, die the day after the night before bemerkt dat het meis je in kwestie agent is. In zijn. ogen las ik honger naar een diep gesprek maar het bleek dorst. Na een gUts of wat ontgeestelijkte hij ziender ogen en we waren al aan: tflls jd 'm kent dan moet je het zeggen", toen er werd gebeld. Mijn neef kwam op bezoek om te melden dat hij het eindexamen HBS met goed gevolg had afgelegd. Gunst Henk, wat Wn nu kan je le ven lekker beginnen! We drukten warm zijn hand en tfc vergat niet er de rijksdaalder in te doen, waar hij ten slotte voor gekomen was, want zijn oompjes libido is, au fond nogal dor, zoals dat een jangen van ze ventien past, ,jEn ik had een negen voor mijn mondeling Nederlands," zei hij nog, We wilden weten wat hij daarvoor had verricht en hij zei: Van alles, Gedichten ontleden, bijvoorbeeld." „Hoe oant dat in zijn werk?" vroeg mijn vriend geboeid Nou ik kreeg eerst een vers van Vasalis", vertelde de jongen gedul dig, „het heette Voorjaaren er stond zoiets i« ais „de blauwe, wind gefronsde sloten." Moest je zeggen toat gefronsdebetekende in dit verband En wat de dichteres er mee bedoeld had. Toen kreeg ik een ander vers. „De stroom" heette het geloof ik en er was een regel i«, „zo word ik ster en wind en water..." „Zo wora ik maan en unnd en water," verbeterde mijn vriend. „O ja, Hoe weet u dat?" vroeg de jongen vol ontzag. ,,'t Is een vers van mijzei de dichter „Ach, nou ben ik cl leer stof! Arme kinderen. En wat moest je doen met die zin?" .geggen wat de dichter er mee bedoelde," zei mijn neefje, „En....?" ,JJou ja, ik heb maar gezegddat de dichter hier een verlangen uit drukt om één te zijn met de na tuur en onstoffelijk deel te hebben aan het rhythme van het univer sum", antwoordde de jongen ver tegen. Men vriend ledigde nadenkend zijn glas. Dat zou best kunnen" sprak hij eindelijk. „Je schrijft die dingetjes maar gewoon op, zie je. Maar nou je het zégtik vind het eigenlijk erg plausibel. Het zou best kunnen dat ik er dat mee bedoeld heb. Bravo. Als je oom me even een gulden leent, zal ik je die aanbie den voor je examen. En als je ooit een betrekking zoekt kun je gerust by my in dienst komen ah huis exegeet." Toen de jongen weg was, vertel- d- mijn vriend mij nog een erva ring. die mooi zou kunnen dienen als motto boven riele literaire exa menvragen. In zijn jeugd heeft hij in Engeland, eens een lezing ge hoord van Shaw „Candida" kwam ter sprakeeen van zijn mooiste stukken waarin een jeugdigeogen schijnlijk stuurloze dichter, March- banks, als een soort raket door het huwelijk van een wijze vrouw en >en phraserende dominee vliegtAls hij, aan het slot van het stuk, de vastone verlaat zegt de indicatie: „Marchbanks verdwijnt in de vacht. Maar niemand kent het geheim m het hart van de dichter." Na afloop van de lezing was er gelegenheid tot discussie. Iemand citeerde deze passage en vroeg: „Maar wat was nu eigenlijk het geheim in het hart van de dichter?" Shaio' dacht even na. Toen zei hy ernstig: ,,Dat weet ik nietMaar ik ben er zeker van er was een geheim in 1 et hart van. de dichter..." KRONKEL (Advertentie IM.) gevoelt U de gehele dag nietl Geen vrees meer. dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder 's morgens een weinig op de plaat gestrooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zyn plaats. Ceen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een gevoel van zekerhe.d bjj het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Koopt nog heden een strooibus voor slechts 2,35: verkrijgbaar by apothe ken en drogisterijen. „Altijd baas boven baas", schijnt de man met de pet tegen zijn hoog- gehoedde „langpoof'-collega te zeg gen, terioyl ze een genoegiijJc klets praatje houden in de schaduw van een hoogmoedige lantaarnpaal Deze twee scherts-figuren kuieren door Londens dreven om het hun ne bp te dragen tot het volksfeest, dat in de bekende internationale wijk Soho wordt gehouden. Als de kat van huis Is dansen de izen. Onder dit motto heeft de baldadige schooljeugd uit het Engel se dorpje chalfont St. Giles aardig huisgehouden toen de gehele politie macht, te weten agent A. V. Gleeson afwezig was om een cursus in recher chewerk te volgen. Straatlantaarns werden vernield, openbare aankondigingen afgescheurd, en gemeente-eigendommen beschadigd. De „kat" js echter weer teruggekeerd en daarmee de rust in het gehucht Chalfont St, Giles, Rust is ook weergekeerd in de gelederen van de Egyptische politie die altijd op Jacht is naar verdovende middelen. Bij een slager in Dcssouk is bij een inval een grote hoeveelheid hasjish-koek aangetroffen met als nieuw handelsmerk „Marilyn Monroe" Marilyn Monroe" schuiven doen de Britse matrozen niet. maar zy hebben ook iets nieuws. Zij consumeren ra dioactieve aardappelen. Het atoom centrum te Harwell (Engeland) dat de aardappelen heeft bestraald garandeert, dat zij twee jaar vers blijven, D« ma trozen hebben nog geen verschil met gewone aardappelen kunnen proeven, Geen bestraling, maar een straal aandrijving had de auto. waarmee de Britse autofabriek „Austin" heeft ge demonstreerd. De straalmotor met een vermogen van 120 (Engelse) pk, werkt vrijwel geruisloos De snelheid, die de wagen „Sheer- line" bereikt is nog diep geheim. De wagen is bijna niet van andere Austins te onderscheiden. Bij proefritten van duizenden kilo meters door de zomerse Engelse re gionen heeft niemand opgemerkt dat de „Sheerline" geen gewone auto was. Van het zomerse wser kunnen der tig gevangenen uit de gevangenis ïn Belfast (Ierlandi ook genieten Zij hebben zich onderscheiden door goed gedrag -n als beloning krijgen zij ze ven dagen zomervacantje, Vacantia genomen hébben vier Amerikaanse gevangenen, die samen een zangkwartet vormen* 2y hebben zich letterlijk de gevangenis uit ge zongen. Met een gevangenisauto namen zij de wijk na in Linden in Alabama te zijn opgetreden. De gevangenisdirecteur heeft ver klaard. dat de weggevlogen „zangvo geltjes" vermoedelijk nog wat meer tnd zullen krijgen cm samen te zin gen. wanneer zij naar de gevangenis worden teruggebracht. Een waar staal tje van muzikaal begrip.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2