3 Moskou bescheiden succesje Russen willen vredemaar met behoud van Middeneuropese buit £sso ADENAUER verwacht van bezoek aan Wij hebben veel van Amerikanen geleerd „Humanitas' viert zijn tienjarig bestaan Laat de ontsteking bijstellen Atlas van folklore in Nederlands taalgebied eman Haagse Sowjet-diplomaten volleyballen Vrijdag tegen Amerikaanse collega's Conversatie Voorts Getuigenis in proces Schmidt tegenstrijdig RUSSEN IN GENÈVE: Doel: maatschappelijk werk voor alle groepen, buitenkerkelijken Grote ravage door explosie in keuken Arbeider tijdens vechtpartij doodgestoken „Zonnige-glimlach-offensief MET SUBSIDIE VAN ZWO: Begin van 1956 eerste aflevering Mr dr Jaspar overleden jJiiisdag 16 Au.su5iusl9S5 3 iillMIliiiilHSitlllIl! BONN. Bonn bereidt zich voor op de reis van bondskanselier Aden auer naar Moskou. Het doet dit zonder grote verwachtingen. De mogelijk heden en onmogelijkheden schünen zich vrij scherp af te tekenen. Men moet daarbjj natuurlijk een onderscheid maken tussen de gevoelens van het publiek, die allerlei vage hoop, zelfs op een dichterbij brengen van de hereniging van Duitsland, mogelijk maken en het critisch oordeel van de kringen, die met helder onderscheidingsvermogen een rekening opmaken, waarin de gegevens van liet ogenblik zijn verwerkt, Adenauer zal op reis gaan met het vaste voornemen, geen van zijn aangegane verbintenissen tegenover het Westen prigs te geven. En men neemt aan, dat de Russen, wat zy ook in de besprekingen te berde brengen, dit niet van hem zullen verwachten. Adenauer vertrekt dus uit Bonn, schaars voorzien van po litieke betaalmiddelen. Wat hem daarvoor ter beschikking staaf is een verruiming van de handelsbetrekkingen tussen Oost en West, echter dit ook weer binnen de grenzen van het embargo Een erkenning van de Oostduitse regering heet niet tot die betaalmiddelen te behoren. Ten opzichte van een hereniging van West- en Oost-Duitsland bestaat in politieke kringen niet de gering ste illusie- Ook de oppositie geeft daar geen blijk van, tenzij jn opposi tionele agitatie tegenover het pu bliek. Genève heeft het algemene pessimisme dienaangaande nog ver sterkt. Men hoort daarover deze re denering: „De Russen hebben tot nogtoe. zelfs te Genève. geen enkele Wezenlijke concessie gedaan. Bemin nelijkheid is hun methode geworden. Zolang zij aan agressieve bedoelin gen van het Westen geloofden, heb ben zij zich ingespannen hun militai re voorbereiding te versterken. Deze last is voor hen op den duur te zwaar geworden. Zelfs het Russische volk wordt de druk moede. Die druk wordt bedenkelijk, omdat een zich steeds uitbreidende klasse van intel lectuelen.- de technocraten, de offi cieren en anderen, ongeduldig op Advertentie l.M. Hup...daar gaat ie Levenslust door Levenskracht Levenskracht door DJAKARTA. Maandag is voor het landgereclit te Djakarta de be handeling voortgezet van de zaak- Schmidt. Rechter Rochjani en de verdedigster, mevrouw Bouman, stelden getuige Qekar Bin Soekarta vragen naar aanleiding van diens vroegere verklaringen. De verdedigster zei. dat er ver scheidene tegenstrijdigheden in de verklaringen waren en legde daarbij een beëdigde verklaring van kapi tein Franken uit Nederland over en een van Peters, die verklaarde, dat hij pas in September 1950 op de onderneming „Dramaga" kwam lo geren, in afwachting van zijn ver trek naar Australië. Hij kon daar dus onmogelijk in Maart 1950 reeds een ontmoeting met getuige hebben gehad. Nadat mevrouw Bouman had op gemerkt, dat de verklaringen van getuige Oekar voor de rechter geheel afwijken van die, in het proces-ver- baal van het vooronderzoek, waarbij hij geen enkele keer de naam Schmidt had genoemd, verklaarde de rechter, dat de ambtenaar van de criminele recherche, die bij het onderzoek betrokken was, naar aanleiding hiervan gehoord dient te •worden. Tsjechen Halen IJzeren Gordijn een stukje op HOF. Het niemandsland tussen Beieren en Tsjechc-SIOwakQe is bezig te verdwijnen. In de omgeving van Hohenberg aan de Eger zjjn Tsjechoslo-waakse militairen begonnen met het opgra ven van mijnen. Ook lieten zij de versperringen langs de grens met Beieren springen. De velden langs de grens, die ja renlang braak hebben gelegen, wor den bewerkt, terwijl de Tsjechoslo- waakse grenspolitie ook haar hou sings jegens de Duitsers heeft ge wijzigd. 2ij toont zich thans correct en zelfs vriendschappelijk, Bonn treedt op tegen gruwel-lectuur BONN. De West-Duitse rege ring heeft de strijd aangebonden met de „comic books", die niet ko misch zijn. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie kondig- de aan, dat de boekhandels verant woordelijk gesteld zullen worden voor de verkoop van dergelijke boekjes, die primitieve en barbaar se handelingen uitbeelden. De woordvoerder zei, dat het opperste gerechtshof onlangs een dergelijke maatregel heeft genomen, welke op alle toekomstige gevallen van toe passing zal zijn. NEW DELHI Een Hindoestan oefenvliegtuig het eerste vlieg tuig,, dat in India wordt gebouwd - zal als een geschenk van India aan de Indonesische luchtmacht worden gezonden 1 - door Dr M. v. Blankenstein verbetering van het bestaan in de Sowjet-Unie wacht. Geruststelling ten aanzien van de bedoelingen van het Westen is ingetreden en die ge ruststelling is in Genève, vooral dank zij het optreden van Eisenhower tot zekerheid geworden. Nu meent Rusland dus de druk van de wapening te kunnen ver lichten. In het bijzonder de wedijver in atoom- en waterstofbewapening was ondragelijk geworden. „De atoombom vreet onze hele sociale vooruitgang weg", klaagde onlangs een der bekendste Russische groot heden tegenover een bezoekend bui tenlands staatsman. Het heet dat de Amerikaanse atoomwapening zoveel electrische stroom verbruikt, dat de hele stroomproductie van Rusland dit niet veel te boven gaat. Rusland heeft dus een opluchting dringend nodig. Daarvoor zijn ook tal van an dere redenen. Het land is ontvolkt geraakt door de eisen der industrie. Men weet, dat daaruit een agrarische toestand is ontstaan, die de verzor ging der bevolking met landbouw producten tot een zorgelijk probleem heeft gemaakt. Vandaar de grote, en door de landbouwdeskundigen nogal avontuurlijk geachte landbouwplan- nen van Chroesjtsjew, die een terug stromen van mensen uit de industrie noodzakelijk maken. Moskou meent, zo redeneert men in Bonn, zijn verslapping in de wed loop in bewapening niet beter on gevaarlijk te kunnen maken d an door consequent betoon van vriend schap. Dat moet invloed hebben op de wapeningsijver der Westerse vol ken. Betekent dit echter, zo zegt men verder, dat Moskou afstand wil doen van iets van zijn Middeleuropese Hotelbrand in Rio de Janeiro eist vijf slachtoffers RIO DE JANEIRO. Warren Hayes, een Amerikaanse zander, die juist een contract had beëindigd, en vier andere personen zjjn de afgelo pen nacht by een hotelbrand in Rio de Janeiro om het leven gekomen. Hayes, die in de nachtclub van het hotel had gezongen, sprong uit zijn raam op de tiende verdieping, toen het vuur zijn kamer bereikte; hij werd dodelijk gewond. Twee andere mannen sprongen uit vensters op de achtste verdieping en kwamen eveneens om het leven, Een pas getrouwd echtpaar vond de ver stikkingsdood in de dichte rook. buit? Geenszins. Daarop wijst reeds het ontbreken van iedere wil tot concessies. Oostenrijk was geen fei telijke concessie. Rusland had de be zetting nodig, om zijn troepen in Roemenië en Hongarije te kunnen houden. Nu kan. het dit toch, door het verdrag van Wai-schau, de tegen hanger van het N.A.V.O.-verdrag dat het, zonder Oostenrijk, daartoe liet recht geeft, Rusland heeft dus niets verloren door het vredesverdrag voor Oostenrijk. En de waarde daar van in de vriendschapscampagne is groot. Dat Moskou het inderdaad zo bedeelt ziet men bevestigd in Boel- ganins beide redevoeringen na Ge nève. in Oost-Berüjn en in de opper ste Sowjet, die aankondigden dat Rusland ïn geen geval het Oostelijk regime door vrije verkiezingen zal prijsgeven. „Al zouden wij uittreden uit de N.A.V.O. aanbieden", zegt men in Bonn, dan nog zou dat de hereni ging niet teweeg brengen. Moskou wil een veiligheidsverdrag en ont wapening van het Westen, verdwij nen van de Amerikaanse bases. Dan is zijn bezit van de satellietwereld verzekerd. Men ziet te Bonn één mogelijk heid van resultaat voor Adenauers bezoek: Loslating van de overleven de krijgsgevangenen en gedeporteer de Duitse burgers. Men schat het aantal van deze laatsten bijna tien maal zo hoog als dat van de nog bestaande krijgsgevangenen. Bekijkt men deze aangelegenheid critisch. dan doemen ook weer moei lijkheden op. Deze m Rusland ach- tergehoudenen komen uit West- en Oost-Duitsland. De meeste gedepor teerden Zijn, uiteraard, wel Oost- Duitsers. Welk een winst in prestige voor Adenauer zou het zijn in heel Duitsland als bij de vrijlating ver kreeg van de Oost-Duitsers, waar voor het Oostduitse bewind nooit een vinger heeft durven en willen uit steken. En welk een beschaming voor de heersers in Pankow. Als men het losgeld beschouwt, waarmede Adenauer op reis gaat. en het menselijk resultaat, dat men hoopt ervoor te kunnen kopen, dan zou men sceptisch gestemd moeten zijn als er niet hoop bestond, dat Moskou ook bij dat bezoek vriende lijkheid zal willen demonstreren. GENEVE Het is typerend voor de stemming van toenadering tussen Oost en West. die er op de inter nationale conferentie over atoom energie heerst, dat de twee Russi sche professoren gisteren wedijver den in hun lof voor het werk van Amerikaanse gedelegeerden, die de conferentie hadden ingelicht over de ••esultaten van hun proefnemin gen met radio-actieve isotopen op botanisch gebied Prof. Koeprewitsj, voorzitter van de Academie van Wetenschappen van Wit-Rusiand. erkende volmon dig, dat de mededelingen van de Amerikaanse plantkundige, prof. Riker, over de manier waarop wa ter, voedingsstoffen en ziektekie men via de wortels van de ene boom naar de andere worden over gebracht, elementen bevatten, die voor Russische plantkundigen zeer nieuw waren. Prof Koersanof van de Sowjet-Academie van Weten schappen verklaarde zelf. dat de ontdekkingen van Riker en andere professoren van de universiteit van Wisconsin „geheel nieuwe vooruit- zichten openden voor ontwikkelin gen van aanzienlijke betekenis voor de landbouwkunde." Anderzijds hebben Amerikaanse en Britse geleerden in de afgelopen dagen met voldoening gewag ge maakt van het feit, dat zij door de uiteenzettingen van hun collega's uit de Qosteuropese landen hun kennis hebben kunnen verrijken. „We zijn -niet alleen hier om ande ren iets te vertellen, maar ook om zelf wat te leren," zei een lid van de Amerikaanse delegatie, en dit doel is inderdaad al in zekere mate verwezenlijkt, vooral door verschil lende Russische mededelingen Of biochemisch gebied. Een onderwerp van geheel ande re aard, dat gisteren werd behandeld, was het mogelijke effect op de na komelingschap van uitstralingen. De Deense professor Tage Kemp. die dE besprekragen over dit probleem heeft geleid, wees erop, dat hierbij niet alleen aan uitstralingen van radio-actieve stoffen uit kernreac- (Advertentie IM.) doet, véél lever in de leverpastei! lekker gezond voordelig Vraag oofe eens Stegeman's andere eve rspecialiteitenSaksische en Berliner leverworst, leverkaas eic. <Van een medewerker). AMSTERDAM. De vereniging voor maatschappelijk werk op hu manistische grondslag „Humanitas" viert begin November tijdens haar .Jaarlijkse congres baar tiende ver jaardag. Humanitas staat los van het Humanistisch Verbond, dat pas in Februari 1956 zijn kroonjaar tege moet gaat. Humanitas heeft zijn bestaan te danken, aan het initiatief, dat in de voormalige S.D.A.P. kort voor en. tijdens de oorlog is ontstaan. Oor spronkelijk was het enthousiasme voor maatschappelijk werk in socia listische kringen niet groot. Men be schouwde het als lapwerk. Het lief dadigheidskarakter van het vroegere maatschappelijke werk verklaart veel van deze afkeer. Door twee oorzaken veranderde de houding der socialisten: het maat schappelijk werk verloor zijn neer buigende element èn in socialistische kringen groeide het inzicht dat ook bij de beste sociale wetgeving vele vormen, van. maatschappelijke nood zullen blijven bestaan, die alleen door hulp van mens tot mens kun nen worden gelenigd. Zo werd de geest rijp voor een vereniging voor maatschappelijk werk, welke zich speciaal tot alle buitenkerkelijken zou richten. De vereniging heeft sinds 1945 steeds sterker haar zuiver humanis tische karakter onderstreept. Ten on rechte menen velen, dat Humanitas een soort P.v.d.A.-vereniging is: on der de 9.000 leden van Humanitas zijn vele met-socialisten, V.V.D.-ers en politiek daklozen. Humanitas vormt een voorbeeld van zgn. geïntegreerd maatschappe lijk werk, d.w.z. dat de verschillen de vormen van maatschappelijk werk, zoals kinderbescherming, re classering, bejaardenzorg, gerepa- trieerdenzorg en algemeen-maat schappelijke zorg binnen één vereni gingsverband worden verricht. tors raag worden gedacht, maar dat ook kosmische stralen en de uit straling van ra de natuur voorko mende radio-actieve materialen, zo als graniet, het effect kunnen heb ben. waaromtrent nog veel te wei nig gekend is. Hij drong aan op het ondernemen van groot opgezet te internationale studies over dit onderwerp en hij zei, met dit doel reeds contact te hebben opgenomen met de "wereldgezondheidsorgani- satie. STEENDEREN Doordat gas ontsnapte uit een bus, vermoedelijk in de nabijheid van een laag na- brandend petroleumstel, heeft zich Maandagmiddag in de keuken van de landbouwer Mulder te Steende ren een gasontploffing voorgedaan. Er brak tevens brand uit, die door de bewoners geblust werd. Door de luchtdruk werd de buitenmuur weg geslagen en ontstond een grote ra vage, Balken werden ontzet, een deur werd uit de scharnieren ge rukt, muren stonden niet meer in het verband en een topgevel was verdwenen. OUD GASTEL. De 32-jarige arbeider F. S wee re Is, tydens een vechtpartij, door zijn collega A, met een mes dc halsslagader doorgesne den. De man stierf na enkele se conden. Zondagmiddag werden in een ca fé schietwedstrijden gehouden. Tij dens deze wedstrijden ontstond tus sen S. en A. onenigheid. De ruzie werd niet uitgevochten, doch toen het tweetal elkaar te middernacht in het dorp ontmoette, kwam het tot een woordenwisseling, die in een vechtpartij ontaardde. De rijkspolitie heeft het stoffelijk overschot in beslag genomen. A. werd gearresteerd. Gebleken is, dat S. en A. onder invloed van sterke drank verkeerden. (Advertentie IM.) Het rijden met ESSO EXTRA benzine geeft alle motoren extra acceleratievermo gen- Zorg echter dat Uw ontsteking op de optimale tijd is afgesteld. De monteur doet dit tn een handomdraai. Ruim 80.000 personenauto's in Nederland kunnen het maximum vermogen en rende ment niet leveren zonder Esso Extra. De "motorconstructie eist dit. Vergis U niet in de keuze van benzine. Als een motor door compressieverhouding en verdere constructie behoefte heeft aan hoogwaardige benzine tank, dan Esso Extra. Fellere acceleratie - economisch rijden - geen gepingel. Vertrouw op de wereld reputatie van ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De zonnige Sow jet-Russische glimlach heeft thans uia de diplomatieke kanalen op dc weg van Genève wia Boelganins tuinfeest naar het Westen ons land bereikt. Vrolijk lachend vertelde Maandag de kersverse culturele at tache van de Sowjet-ambassade de heet M. J. K Kitaew ons, dat hij als captain van het volleybal-team van de Sowjet-diplomaten in Den Haag een met succes bekroonde po ging had gedaan om op het voUey- bal-veld in het krijt te mogen tre den tegen een diplomaten-zestal van de Amerikaanse ambassade*in ons land. Vrijdagavond om 6 uur zullen deze extreme tegenstanders, ijs en weder dienende, elkaar aan het net ontmoeten. De Russen, als uitnodigers, heb ben terreinmoeilijkheden omdat het net van het vol ley bal-veld van dc Sowj et-ambassade aan de Andries Bickerweg in een slechte staat ver keert. De Amerikanen hebben klaar blijkelijk hun vol ley bal veld op het Buiten-Zorgvliet niet ter sprake ge bracht. De Russen stellen pogmgen in het werk om een neutraal veld ie krijgen by het Zul derpark. Lukt dat niet, dan wordt de strijd toch op Sowjetterrein gestreden. Voor wat de scheidsrechter be treft hopen dc Russen op een Ame rikaan, en de heer Kitaew bevestig de vrolijk, dat dit wel de eerste DEN HAAG. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek heeft de Cen trale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse volkseigen een subsidie verleend voor de uitgave - secretaris Benelux - BRUSSEL De secretaris-gene raal van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Douaneunie, rar dr E. J. M. H. Jaspar, is Zondagmorgen op 50-jarige leeftijd plotseling over leden. Zjjn heengaan wordt in de kringen van het Benelux-comité in Den Haag als een zware slag ge voeld voor de samenwerking tussen de drie landen. Hy was een der grote voorvechters van de Benelux- gedackte, niet alleen door zijn werk in de Economische Unie, maar ook daarbuiten als spreker en propagan dist. Minister Luns verklaarde, toen hem het overlijden Van de heer Jas par bekend werd: „Ik ben diep ge schokt door dit plotseling verschil den. De heer Jaspar, die sinds 1946 secretaris-generaal van de Benelux is geweest en die ik persoonlijk sinds vele jaren goed kende, waar deerde ik om zijn grote kwaliteiten hogelijk. Hij was immer een stu wende kracht voor de Benelux-ge- dachte". van een „Volkskunde-atlas". Van deze atlas, die nog niet in de han del is, zal begin volgend jaar de eerste aflevering van tien kaarten verschijnen. Hoewel er in diverse landen reeds aan Volkskunde-atlassen gewerkt wordt, onder meer in België, Frank rijk. Italië, Duitsland, Oostenrijk, Rusland, de Balkanlanden, Zwitser land, Denemarken, ïjporwegen en Zweden, is de Volkskunde nog een vrij jonge wetenschap, die nog niet algemeen aanvaard is. Internationanl is er echter grote belangstelling voor en men heeft reeds plannen gemaakt voor een Europese Volks kunde-atlas. De bewuste atlas, die met Z.W.O.- subsidie wordt uitgegeven, wordt in nauwe samenwerking met Vlaams- België vervaardigd, maar in Am sterdam getekend. Zij zal dan ook de naam dragen van „Volkskunde- atlas van Nederland en Vlaams- België, in opdracht van de Volks- kunde-commissie der Koninklijke Akademie van Wetenschappen en de Nationale Cómmissre voor Folk lore van België. Van Belgische zij de werkt onder andere de bekende Vlaamse folklorist M. de Meyer, als redacteur aan de atlas mee. De atlas begint met 'een kaart, waarop de plaitsen en gebieden ziin aangegeven, waar men nog in „het dwaallicht" gelooft. Bovendien is vermeld hoe het dwaallicht in die verschillende plaatsen genoemd wordt. De tweede kaart vermeldt wat het dwaallicht vol sens het volksgeloof is en de derde kaart bevat aanwijzingen over de eigen schappen en functies van het dwaallicht. De vierde kaart behandelt het heksengéioof. Aan de weerwolf zijn drie kaarten gewijd. Er zullen ook kaarten komen van de volksfeesten, de. klederdrachten, de volksspelen enz. keer zou zijn dat de Sowjet-Unie zich bij voorbaat spontaan aan Ame rikaanse besbssingen zal onderwer pen Kitaew zei dat het initiatief van hem as uitgegaan Wat de Amerikanen hebben ge dacht toen zij de uitnodiging ont vingen, of ze hebben overwogen of de suggestie wellicht met andere in structies voor het glimlach-offensief uit Moskou zou zijn gekomen, zal wel nimmer worden onthuld. Maar Ze hebben de overrompeling moreel snel verwerkt, door prompte aan vaarding van de uitdaging. De Sowj et-ambassade heeft met deze uitnodiging wel ver uitge haald, door meteen met de Ameri kanen te beginnen in de zonnïge- glimlach-actie. Vertegenwoordigers van andere Westelijke ambassades in Den Haag deelden mede, dat zij de laatste maanden wel duidelijke wijzigingen hebben kunnen consta teren in de gedragingen van de Sowjet-diplomaten in Den Haag, maar dat er hun van dergelijke Sowjet-initiatieven als de Amerika nen thans beleven, niets is geble ken. verliet om koers te zetten naar de gehuchten en vlekken in het groenwas nog een aanzienlijk ge zelschap ingestapt. Het bestond uit een grootouderpaar met een assor timent van zes goed gelukte klein kinderen. De oude man zat er der dagen zat bij en had trouwens hele maal het type van iemand, die, als er eens manna uit de hemel valt, alleen maar een gat in zijn hoofd krijgt, maar de grootmoeder straalde nog van vitaliteit en voelde ziek tussen al dat grut kennelijk in haar clement. Toen de club vlak in mijn buurt na enig passen en meten neergestreken was, zette zy haar gesprek voort en vroeg aan het oudste meisje: „Maar Elly, éls je dan naar zo'n onbewoond eiland toe moest en je mocht twee of drie mensen mee nemen, wie zou je dan kiezen?" Ze keek vol verwachting en ook de oude man leefde een beetje op, want hij zou graag van de partij zijn, dat kon je zien. Maar het kind zei ernstig; „Nou, als ik er drie macht kiezen, dan nam ik een meisje van tien, om mee te spelen en een klein babytje om voor te zorgen en iemand die overal raad op weet." Het was een doordacht antwoord, maar opa liet zijn hoofd weer han gen, want hij begreep dat hij voor geen van drie in aanmerking kwam. Oók een beetje ontgoocheld, wendde de oude vrouw zich nu tot de jon gens-afdeling en vroeg: En, hebben jullie gisteren fijn gespeeld bij Henkie thuis?" Een klein, enigszins verdrukt zit tend ventje met rood haar wilde haar van antwoord dienen, maar zijn oudere broer ontnam hem met een autoritair handgebaar het woord, nog voor hij geluid gemaakt had en sprak: „O ja, het was reuze leuk. Maar weet u wat ik zo gek vond, oma? Ik dacht telkens dat het Zondag was?' „Ja, dat dacht ik óók telkens!" riep het rode jongetje haastig want hij wxlde niet helemaal voor een oortje in die bus lippen. Een nóg kleinere broer, die met 'n gemilli meterd knikkertje, aan het eind van de bank een beetje zat te soezen, zei trouwhartig: „Ik weet eigenlijk niet precies meer wat ik dacht, gisteren Iedereen nam het voor kennisge ving aan. „Oma", sprak het rode ventje „daar bij Henkie thuis hebben ze zestien kinderen. Hij heeft zeven broertjes en acht zusjes „En gisteren vertelde je dat er maar dertien kinderen waren.'" riep de oude vrouw: „Ja, dat komt, Henkie had gezegd dertien," vervolgde de jongen. „Maar waarom deed hij dat dan als het er zestien zyn?" vroeg de oude man. „Nov, ik denk opa," zei het rode jongetje wijsgerig, „ik denk, dat hij bang was dat ik zestien niet geloven zou De bus stond stil in een bes, waar van je de geur door de open raampjes kon opsnuiven. Terwijl een treuzelige man. die blijkbaar ergens in dit woud gevestigd was, instapte zei de grootmoeder opeens: „Hoor eens, jongens, hoor eens.,, een koekoek!" Inderdaad klonk het geluidje van die vogel zachtjes uit het groen en verwekte by de kinderen een stadse geestdrift. Toen we verder reden, bouwde het kleinste jongetje met de dromerige ogen op de koekoek voort, door te vragen: „Oma, hoe laat was het nou?" KRONKEL Nederlandse gevangenen in kamp bij Itrusk GÖTTTNGEN Éen voormalige Duitse regeringsautoriteit, dr Franz Beer, legatie-kanselier op het mi nisterie van. Buitenlandse Zaken van Hitier, heeft gisteren meegedeeld, dat in een Russisch gevangenen kamp nabij Itrusk nog een aantal Nederlanders gevangen zit. Kort geleden werd hij met 35 an dere Duitsers uit het kamp vrijge laten. Hij kon geen namen geven van de gevangenen. De nijvere Britten hebben weer zen met rooie ogles'" In hoever dat een nieuw vliegdingsigheidje toege- inspirerend gewerkt heeft op de Goese voegd aan al het vliegende huisraad L>it^r^aL,H,enul)vf„n de ■®osck *s met CT«reteTOMtf vaata wr bfr gcsi,wa ,„tfe r«E"*i£ schikken. Aa hun beroemde „Vhe- te kweken Volgens de deskundigen een pende Ledikantwas de volgende soort waarover in oude boeken van logische stap de „Vliegende Matras"honderd tot tweehonderd jaar geleden een heel klein vliegmachientje met 2og jerd gesproken, maar waar de een oppompbare katoenen vleugel hedendaagse experts niet in wilden ge- va» twaalf meter lang. In het bakje avt"' is plaats voor twee personen, een og efn zeldzaamheid, in de Amert- tweepersoons matras zogezegd. Ach- baa?5Joh^ bhf vov.huJ?I tcraan zit een motor van 55 pfc en m van ank huizen woMn ate net nele geval kan een snelheid een blijde gebeurtenis meemaken, een halen van 70 kilometer per uur. maand huur cadeau geeft. Een énig* Voorlopig moge» alleen de wiili- man- tairen er mee spelen, maar voor Boelend is vaak het leven in de burgerlijk gebruik biedt de „matras" provincie. Neem deze advertentie ia grote perspectieven. De vleugel kan £f. éjFrA8Si» Ko®ïier": .-aangelopen worden opgerold en in dc bagage- p&dwe^sh"0 putf |mk °Da"t zhn van een auto worden opge- heilige getemLnPiss|nPwaar wy2S oorgen, de romp kan aan een kabel ons stadse bovenhuis node van. ver- aoor de auto worden voortgesleept, stoken blijven Het wachten is nu op een „Vliegend Het Prins Bernhnrdfonds, waar- Laken dat op de fiets kan worden voor prinses Beatrix een rebuspnjs- vervoerd. vraag heeft ontworpen, kiaagt dat som- Amsterdam heeft ook een nieuwtje brieven met oplossingen zo |nee. het gadt helemaal niet over een vreemd geadresseerd zijn Er zijn men- tunnel!) Met ingang van 5 September die hun oplossing regelrecht aan kan men daar nummer 123123 opbellen prinses Beatrix sturen. Er zijn er waarna een (men zegt: prettige) man- ®ok die op de enveloppe zetten: SINT nenstera fiimcriticken voorleest van Bernbardfonds en er was er zelfs één beroepscritici. Daar tussendoor vraagt dl®per ongeluk schreef aan „Neder- een lieve meisjesstem aandacht voor hmdse Kultuurkamer". En dat ls na- de voortreffelijkheid van een bepaald tuuriyk helemaal puur fout. product En dat Is dat De kop is al weer van de week of. J3leden, was de Nog even ferm-door die taaie midden- yolgcnde, volmaakt onsamenhangende moot heenbljten en we ziin weu aan kreet populair: „Zet 'm op! Witte mui- de mooie rust van het weekend-* toe.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2