Stormachtige vergadering van gouddelvers geeft haar fiat Radio-actieve isotopen gevraagde artikelen Politieke spanning in Saargebied neemt toe Economischer autorijden (tsso) Emigrant kan deel van aanloopkosten krijgen Per militaire kraanwagen op bezoek bij verloofde iKX-aar as!##ste - - r:rHF Culturele activiteit van Nederland gaat in Indonesië door Hoffman opnieuw uitgejouwd Koningin streng incognito op vacantie Toepassingen zijn legio Prof. Heering overleden Nieuwe regeling van minister Suurhoff VerdedigerWaarom niet per tank... Joy-riding van drie soldaten Bij treinbotsing in Hamburg 49 gewonden Voorts. Vrijdag 19 Augustus 1955 3 Over de Straat van Messina, de zeeéngte tussen Sicilië en 't vasteland van de Italiaanse „laars", zijn thans zes zware kabels gespannen, die dienen voor de elecLricii-eitsvoorzxe- ning van Sicilië door centrales op het vasteland. De gewel dige torens, die ter weerszij den van de Straat worden ge bouwd om de kabels te dra gen, zijn ongeveer 250 meter hoog, dus royaal twee maal zo hoog al bijv. de Domtoren in Utrecht. In het midden heb ben de kabels geen steunpunt meer, zodat ze „doorhangen" en het laagste punt ongeveer 70 meter boven de zee zweeft, hcog genoeg dus om de oceaanschepen er onder door te kunnen laten varen De vo rige maand isde Straat van Messina een dag of tien voor de scheepvaart gesloten ge weest, toen wen met het aan brengen van de kabels bezig was. DEN HAAG. De inter-departe- mentale commissie voor de culturele activiteiten van Nederland in het buitenland heeft aan de regering een rapport uitgebracht, op de basis waarvan het kabinet eerlang nade re beslissingen omtrent strekking en organisatie van deze werkzaamheden zal moeten nemen. Het rapport stelt geen ingrijpende ■wijzigingen voor in de Nederl. cul turele activiteiten in Indonesië. ST. FNGBERT (Saar). In bet nauw gebrachte politiemannen heb ben gisteravond van een waterka non gebruik moeten maken om meer dan duizend anti-Franse de monstranten, die met gummistok ken een aanval gedaan hadden op een zaal, waar premier Hoffman sprak, te verspreiden. Tal van per sonen werden gewond tijdens de botsing. De toenemende politieke span ning heeft vandaag de vijf-mogend- heden commissie, welke op het ple bisciet van 23 Augustus toezicht zal houden, genoopt stappen te doen. Zij heeft alle politieke leiders van de Saar ontboden voor een bespre king. Een inspecteur van poütie, die verklaard had communisten on der de 'demonstranten gezien te hebben, heeft later medegedeeld. (Advertentie IM.) VOOR Als U nu een zuiver wollen moquette^ tafelkleed, waar van wij er duizenden per jaar voor bijna veertig gul den verkopen, opeens aan geboden krijgt voor nog geen vijf en twintig gulden, dan moet dit wel een bijzondere reden hebben. Inderdaad, iedere Rotter dammer weet, dat overal waar gewerkt wordt wel eens foutjes gemaakt worden, ook bij de fabricage van tafelkleden. Daarom kunt U nu zuiver wollen moquette tafelkleden kopen in de normale huis- kamer-maat, geweven van kleurechte wollen garens (waarin de fabnekscontro- leur voor een leek bijna on zichtbare foutjes heeft ont dekt die met Yan invloed zijn op de kwaliteit), voor een prijs die precies vijftien gulden lager is dan normaal. Zaterdagmorgen 9 uur begint de verkoop van deze zuiver wollen moquette tafel kleden van bijna veertig gul den, in de maat 135 x 165 cm in warme Perzische dessins, voor OSLO De op 8 Augustus begon nen vacantiereis van koningin Ju liana en prinses Wilheimrna, welke ongeveer' 14 dagen zou duren, ver loopt zonder dat er enige rucht- baaiheid aan is gegeven. Het in- cognito-karakter van de reis is streng geëerbiedigd en de bergbe- voiking van Noorwegen die de bei de vorstinnen ais goede vriendin nen beschouwt heeft een angstval lig stilzwijgen bewaard om de ko ninklijke vacantiegangsters te be schermen tegen de publieke belang stelling en nieuwsgierigheid. Intussen is wel vernomen, dat de beide vorstinnen gelogeerd hebben -in het kleine Reisheim-hotel te Lom, dat in het prachtige dal van Gud- brands in Midden-Noorwegen is gelegen. Gisteren vertrokken zij per auto dooi het schilderachtige Sog- nefjellgebergte naar een onbekende plaats. Advertentie l-M.) Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Thd voor 'n paar Reaoias! Weer een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en r.a. En niet te stillen Totdat een paar Renmes red ding brachten. OnmiddellijkI 'n Wonder die Renmes - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij ver koopt men U Renmes graag. dat zich onder de demonstranten ook een vooraanstaande functiona ris van de CDU in de Saar bevon den had. Toen Hoffman zijn rede begon, werd hij begroet met gefluit en ge loei. De poütie herstelde de orde door verscheidene mensen met ge weld uit de zaal te verwijderen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de twee partijen, die voor Europeanisatie zijn de Christelijke Volkspartij van Hoff man en de Sociaal-Democratische partij zullen weigeren, de voor heden door de Saarcommissie vast gestelde bespreking bij te wonen. De leiders van deze partijen zou den er bezwaar tegen hebben aan één tafel te zitten met de leiders van de pro-Duitse partijen. „Indien de huidige opwinding voortduurt, zal dit een geestelijk klimaat doen ontstaan, waarin een normaal verloop van de 23 Octo ber te houden volksstemming on mogelijk wordt", aldus heeft Hoff man, onder meer in zijn Donderdag gehouden toespraak verklaard. GENEVE. „Zelfs als wjj er nooit in waren geslaagd electriciteit uit kernenergie te produceren, zou ons werk op atoomgebied reeds lo nend zijn door het gebruik van ra dio-actieve isotopen, dat eruit is voortgevloeid". Dit verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde dr Wil- lard F. Libby Donderdag op de in ternationale conferentie over atoom energie in Genève. Uit een discus sie over isotopen bleek, dat het aantal toepassingen ontzaglijk uit gebreid is. Byna dagelijks worden er nieuwe toepassingen ontdekt. Van een zeer bescheiden begin de verkoop van isotopen door bet Amerikaanse nationale atoomlabo- ra torium Oak Ridge" uitgegroeid tot een handel met een omzet van meer dan anderhalf millioen dollar per jaar. Vele duizenden dollars meer worden verdiend door firma's, die radioactief materiaal van „Oak Ridge" en andere Amerikaanse atoominstallaties tot isotopen voor erb rui kers verwerken. Hoe groot het terrein is, waarop isotopen worden gebruikt, werd aangeduid door verschillende spre kers. die bepaalde medische en in dustriële toepassingen ervan be schreven Die toepassingen liepen van de behandeling van kankerlij ders met cobalt tot het verhogen van glans van tafelzilver door mid del van radioactieve zwavel. Ande re verhandelingen golden het ge bruik van isotopen voor het vast stellen van de juiste chemische sa menstelling van veevoeder, bij het vulcaniseren van rubber, de pro ductie van glas, bij het onderzoek van ijzererts-poeder voor automo bielfabrikanten en de vervaardiging van' instrumentjes ter bestraling van het oogvlies. In één gevat wer den zij in de V.S. zelfs gebruikt voor het verkrijgen van bewijsma teriaal in een proces, dat betrek- DEN HAAG Van 22 tot en met 25 Augustus 1955 zal in het „Insti tute for Social Studies" in Den Haag de tweede vergadering worden gehouden van het onder de FAO ressorterende „Sub-Committee on Agricultural Research", een sub commissie van het „European Com mittee on .Agriculture". W: king had op het verroesten van be paalde materialen. Bij wijze van blik in de toe komst op het gebied der isotopen maakte dr Libby nog meiding van de mogelijkheid, dat doktoren bin nen niet al te lange tijd gebruik zullen kunnen maken van radio actieve pillen, die, nadat een pa tiënt er één heeft ingeslikt, hun een beter beeid zullen kunnen ge ven van de manier, waarop het lichaam van de patiënt function- neert. LEIDEN. In de nacht van Woensdag op Donderdag is in het Academisch Ziekenhuis op 78-jarlge leeftijd overleden prof, dr G. J. Heering, oud-hoogleraar aan de Leidse universiteit vanwege het Seminarium der Remonstrantse Broederschap. Prof. Heering, bekend theoloog en spreker, zag ais een van de be langrijkste taken van de kerk als maatschappelijk geweten te funge ren. Zijn belangstelling ging vooral uit naar de sociale ethiek. Ten aan zien van de oorlog moest de kerk, naar prof Heerings inzicht, welbe wust het immorele van elk krijgs bedrijf in het licht stellen. In 1924 richtte hij met anderen de vereni- jirr van christen antimilitairisten „Kerk en Vrede" op. Hij werd haar eerste voorzitter en in 1935 ere voorzitter. Vele artikelen op dit gebied zijn van zijn hand verschenen. Zijn be langrijkste werk. dat dit onderwerp behandelt, is „De zondeval van het Christendom". Het werd in vele ta len vertaald en ontmoette in ker- kebjke kringen zowel bijval als be strijding. Prof. Heering was een der eerste voorstanders van het z.g. rechts- modernisme in het vrijzinnig pro testantisme. Het verzette zich tegen het rationalisme van de toenmalige vrijzinnige theologie en stelde be grippen als zonde, verlossing en ge nade weer op de voorgrond. (Advertentie LM.) Tienduizenden auto's in Nederland geven uitsluitend 't hoogste rendement met hoog waardige benzine. Esso Extra levert Uw motor ongeleende mogelijkheden. Maak er echter een wijs gebruik van. Dc extra kracht van Esso Extra kan U verleiden tot te weinig schakelen en te bruusk accelereren. Doe dit niet als U het grootst mogelijke aantal kilometers uit een liter wilt halen. Een goed automobilist profiteert van alle voordelen van Esso Extra. Fellere accele ratie - economisch rijden - geen gepingel. Tank aan de blauw/witte Esso pomp. vertrouw op de wereldreputatie van ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG \r- Jack Veeris. Etzel Prouence en Kees Buhre uit' Curacao hebben evenals hun 10.000 padvinder-collega's uit 66 lan den gisteren hun tenten opge zet op het Jamboree-terrein in Niagara-on-the-Lake in Ca nada. Zaterdagmiddag opent gouverneur-generaal Vincent Massey, leider van de Cana dese padvinders, de Jamboree officieel. De padvinders zul le» ee» kleine 400.000 kilo gram levensmiddelen weg werken, waarvan zij het mees te boven eigen kampvuren zullen klaarmaken. Het dorp Niagara-on-the-Lake verwacht behalve de daar gelegerde 10.000 padvinders ook nog iedere dag 30.000 bezoekers. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In overleg met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en met Instemming van mi nister Beel heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, een regeling opge steld om aan aspirant-emigranten, die daarvoor in aanmerking komen, een tegemoetkoming te geven in de aanloopkosten. Deze omvatten o.m. ARNHEM, Een niet alledaagse zaak heeft de Krygsraad-Oost gis teren te berechten gekregen, narae-» lijk: joy-ridlng met een I2-tonsmi- WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 291001 Vervolg van pag. 1 Het tumult begon al op hetzelfde moment, dat de heer C. P. M. Scha pendonk uit Oosterhout de vergade ring verzocht er mee aceoord te gaan, dat hij ditmaal, by afwezig heid van. mr, Bax, de bijeenkomst zou presideren en sommige aanwezi gen heftig protesteerden. Toen daar op bleek, dat diverse aanwezigen verzuimd hadden hun komst aan het bestuur te verwittigen en zy dien tengevolge geen stemrecht zouden hebben, toen bovendien de heer Vis ser op de bestuurstafel een papier tje deponeerde, dat uitsluitend het woord „Machtiging" bevatte, met daaronder de handtekeningen van 28 aandeelhouders, een papiertje dat hem het recht zou geven namens die aandeelhouders een stem uit te brengen, werd het 'n complete chaos. Het bestuur moest zwichten voor de aandrang uit de zaal om alsnog iedereen stemrecht te verlenen en met do daarvoor vereiste admlni- stratiea,» maatregelen was meer dan een uur gemoeid, zodat het geduld der aanwezigen op een aware proef werd gesteld. Tumult was er ook al over de no tulen van de vorige vergadering, omdat de heer Visser suggereerde, dat J. J. W. Nibbring, die toen een technisch rapport had uitgebracht, in een andere kwaliteit aan de aan deelhouders was voorgesteld dan thans in het verslag vermeld stond, hetgeen van achter de bestuurstafel als „een verzinsel van de heer Vis ser" werd gekwalificeerd. Het bleek het eerste schot te zijn in een trom melvuur, dat de heer Visser later op de „deskundigheid" van deze deskundige zou richten. Dat ge beurde, nadat de heer Nibbring aan de hand van verklaringen, hem ver- j rium voor Grondmechanica en enke le andere autoriteiten, verklaard had, dat zich boven het wrak van de „Renate Leon hardt" hoogstwaar schijnlijk geen kleilaag bevond, dat de werkput dus op drijfzand 2ou rusten en figuurlijk gesproken daarmee ook de gehele berging. Na hem sprak op verzoek van het bestuur de bergingsdeskun- dige ing. W. v. Wienen ,die zei, „dat deze hele berging alleen maar had kunnen opkomen m het brein van iemand, die met dit soort dingen nooit te maken heeft gehad." Wat de wichelroedeloper betreft, waarop de heer Visser zijn hoop gesteld heeft, „voor hem geef ik geen snars, hy zal 't goud nooit vinden." Groot tumult Hij, zowel als de heer Nibbring raadden de hele onderneming af. „De beste deskundigen zien er geen heil in," aldus de heer Nibbring. Maar de heer Visser kwam onder groot tumult al wat zij betoogd hadden betwisten. Het tumult bereikte zijn hoogte punt. toen de beraadslagingen zo ver gevorderd waren, dat men eindelijk voor de vraag stond wat of er nu gebeuren moest. Liquidatie, waarbij de geldschieters slechts een fractie van hun gestorte gelden zouden ont vangen of carte blanche" voor de heer Visser. Een der aandeelhouders becijferde, dat krachtens de statu ten, de heer Visser altijd over de meerderheid van stemmen zou be schikken „Waarom het thans ten slotte gaat", zo zei hij, „is de vraag of wij nog vertrouwen in de heer Visser hebben. Is het wel juist, dat de heer Visser daarover zélf mee stemt? Ik vraag hem. of hij niet het strekt door de Geologische Stich-1 in alle Nederlandse verenigingen ting in Haarlem en het Laborato- heersende gebruik wil volgen, om zelf niet mee te stemmen over deze zaak." „Nee", zei de heer Visser. De heer Van der Windt, een der aandeelhouders noemde de houding van de heer Visser ten aanzien van deze kwestie een schandaal. Hy kon digde aan de vergadering te zullen verlaten en voegde daaraan toe, dat hij a) de officier van justitie te Alk maar zou verzoeken deze stemming lietig te verklaren; b) een vereniging zou oprichten ter bescherming van de belangen van de aandeelhouders van de vereniging „Renate Leon- hardt" en c) beslag zou laten leggen op de kas. De heer Visser: „Dat laatste moet u zeker doen. De financiële practij- ken van dit bestuur deugen niet!" Daarop brak terwijl van de be stuurstafel geroepen werd: „Wie be schuldigt U?" opnieuw een heftig tumult uit. De stemming had tot resultaat, dat 11 stemmen blanco werden uitge- bracht. 224 tegen en 1303 voor de heer Visser. Met de stemmen van de heer Visser zelf werden het er 1972. De heer Visser dankte voor het vertrouwen, diepte meteen een lijst met nieuwe bestuursleden uit zijn zakken op, herhaalde dwars tegen alle rapporten in dat de werk put goed was, nimmer was afge keurd, doch slechts enkele nieuwe voorzieningen behoefde en dat over een dag of tien, bij gunstige weers omstandigheden kon worden uitge varen. Van een afhandeling van de vier resterende agendapunten kon niets meer bomen. Dc vergadering, die op verzoek van de heer Visser ook door enige rechercheurs en een adjudant van. politie werd bijge woond, moest beëindigd worden, omdat men het „met zinloos ge praat" zoals een der aandeelhou ders zei, veel te laat had gemaakt. litaire kraanwagen. Verscheidene malen is hiermede de te Wezep ge detacheerde soldaat J. P. B. naar de Haarlemmermeer gekoerst, waar zijn verloofde woont. Onderweg speelde hy het dan ook nog klaar om benzine uit de tank van de kraanwagen over te hevelen in jer ricans en een hoeveelheid ervan te verkopen. De soldaat J. M. R. die in de „winst" deelde moest zich deswege verantwoorden wegens heling en stond eveneens terecht Op een keer toen het mis ging tengevolge van een aanrijding en het tweetal vreesde door de mare chaussee te worden aangehouden, verdween de clandestiene lading benzine m een sloot. De auditeur nam beiden de ver grijpen erg kwalijk. De staat is ernstig benadeeld, zei hij. Het ben zineverbruik van een dergelijke kraan wagen is namelijk hoog. De majoor van speciale dienst, die de verdediging voerde, zei het hdogst vreemd te vinden, dat B. zo maar de kazerne telkens kon uit rijden en nooit door de marechaus see onderweg is aangehouden, hoe wel hij toch dwars door het land reed met het grote gevaarte. Vol gens pleiter had beklaagde het ook wel met een tank kunnen doen. Dat was nog wel zo spectaculair ge weest Voorts wees. nij op „de fa tale invloed van B's verloofde". De krijgsraad veroordeelde B. tot twaalf maanden, waarvan zes voor waardelijk, R. tot acht maanden waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Een derde soldaat die ook met B .was meegereden, kreeg een boete van 75 of 25 dagen. HAMBURG. Op het centraal station van Hamburg is Donderdag middag een electrische trein op een stilstaande trein gereden. 49 per sonen liepen verwondingen op, van wie vijf ernstige. Het ongeluk ge beurde kort nadat de electrische stroom in de stad door een storing uitgevallen was. De meeste gewon den hadden kneuzingen of snijwon- den van rondvliegend glas. de kosten voor visa, doorlichten, röntgenfoto's, kleren, koffers, tran sport naar de haven en mede te nemen gereedschap. Tot nu toe is de regeling dat de aanloopkosten geheel voor rekening van de emigrant komen, tenzij deze geen eigen inkomsten had en ondersteuning geniet van de Dienst Sociale Zorg in zijn gemeente. Er komen vele gevallen voor, waarbij een aspirant-emigrant wel over eigen inkomsten beschikt, maar geheel of ten dele toch niet in staat is de aanloopkosten daar uit te betalen. Het rijk is nu bereid samen met de gemeenten hierin tegemoetko mingen te verstrekken. Indien de gemeenten daaraan willen meedoen, zal het rijk aan de gemeenten drie vierde van de hiervoor gedane uit gaven terugbetalen. De te verlenen tegemoetkomingen zullen niet an ders kunnen zijn dan een aanvulling van de middelen, waarover de emi grant zelf beschikt. Daarom zal elk geval indïviduee3 en in de locale sfeer moeten worden bezien. De uitvoering van deze regeling zal in handen komen van de ge- r eentebesturen en de Nederlandse Emigratiedienst zal toezicht op de verlening der tegemoetkomingen houden. Naar schatting zal tien procent 'van alle emigranten in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de aanloopkosten. Deze aanloopkos ten variëren van gemiddeld 200.— tot 500.—. Oorlogsschaderegeling NederlandFrankrijk PARUS. Frankrijk en Neder land hebben een overeenkomst ge tekend, volgens welke de Franse en de Nederlandse regering de oorlogs schade geleden door Nederlanders en Fransen, die respectievelijk in Frankrijk en Nederland wonen, zul len vergoeden. Nederlanders in Frankrijk moeten hun opgaven doen voor 12 Mei 1956. Hetzelfde geldt voor de Fransen in Nederland, (Advertentie l. M.j Even stoppen...en met' -jpdisfiEEcl verder yikom\ 2 -Beierse plaatsje Furth im Voor mensen die graag millionnair vvala wordt nog elk jaar de Draak willen worden is er een pocketboekje gedood, al jarenlang, volgens de verschenen waarin precies stiat hoe oude legende van St. George en de f.?4 dan moot. Het boek heet „Hoe maak Draak. Ot> de foto heeft de Witte l- meer geld en is geschreven door handse worp z\jn speer m de muil terug kon trekken. Zijn product: een Vdn het beest gegooid, zodat het anti-transpiratiemiddeï. dorp er weer een jaar tegen kan. T t Voor de mensen die graag willen ïn BoI°Kna- Ilahe, sloeg deze weten „hoe alles werkt", volgen hier °p. we« wa® naar d°e9Dernaak gegevens over paar m SpVfee üe Draak,. Zxjn ingewanden en een- scooters de lucht m. Niemand werd traie 2cnuu>s£eisel tuorde» gevormd ernstig gewond Na een wilde ren. die door het oude chasis van een auto veertig minuten duurde, was er een met een motor. Er zijn drie mannen wtJS ,ma"- d,e ,met twee koelen o» het een tweede verzorgt het regelmatig Een klein berichtje dat tussen het sn angstaanjagende klapperen van Gewichtige Wereldnieuws niet opvil t de vlerken en de derde man moet en dat *och wei in de krant mag: de er voor zorgen, dat er voldoende negenjarige Ettore Fmetto heeft zijn iZ w rj C üat óaar m ?UTth kanaal viel. op de kant wist te bren- im ivaid. gen. In Hilversum gaat het weer heel, In Wales ligt de plaats Pwllheli anders toe. Daar heeft een aantal. Jon- (vraag niet hoe dat wordt uitgespro- gens een variatie ontdekt op het joy- kent) en de 73-jarige jaehteigenaar rijden-met auto's. Ze gaan 's avonds George Ferris hart daar van de vv«pk naar de stallen en boxen by het sport- de dag van zyn leven. Ferris was met park, waar tientallen renpaarden staan, zijn jacht op zee, toen bfi In de verte Ze halen een paar paarden weg en een boot in moeilijkheden zag verke- gaan oen beetje rilden in, de buurt. ren. Het bleek de plaatselijke redding- Daarna brengen ze dc dieren netjes boot te rijn. die met hoge autoriteiten terug. Maar de directeur van het sport- een proefvaart maakte met zijn nietnve park heeft de politie gevraagd toch motoren. Ferrik aarzelde met en sleep- maar eens een oog ln het zeil tè hou- te triomfantelijk de reddingboot de ha- den. ven van Pwllheli

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2