Pro-Duitse Saarianders nu sterk in meerderheid Grenzen der analyse Typh us bedreigt V.S. na overstromingen Nieuwe spelling in September geldig Verrassende ontwikkeling N: Parijsberoemdste restaurant ruimt veld voor cafetaria -s Overheid minder vrij in gebruik dan onderwijs Buiten zitten Stemming kan onverwachte nieuwe situatie scheppen Geen uitnodiging uit Moskou bij Tweede Kamer bekend KAuW WRIGLEY Russische mag naar Zweden emigreren Prof. dr G. J. Heering ter aarde besteld Deel van ramp gebied nog geïsoleerd Sowjet-Unie laat 23 Fransen vrij Esso-pijpleiding van Roergebied naar Rotterdam Volmaakte misdaad in gevangenis».. Met gestolen motor door een huisdeur 18 jaar en geen vrienden! transpiratie bedierf alles F 15000 VERSPEELD? Rheuma-couvert werd te vroeg verscheurd Vrouw verkeert in overspannen toestand V.S. op Russen voor met atoomenergie Voorts,.. Dïnsdas: 23 Augustus 1953 3 Vervolg van pag. I Boodschappen, vele dromen en veie op de toekomst gerichte gedachten van het verleden. Hij rubriceert ze, hij ontleedt -ze. Hij heeft critiek op hedendaagse denkers, die er nog wel Jicht in zien. Het is zijn goed recht en het is misschien wei nuttig. Maar "wat brengt hijzelf? Wat is de werke lijk constructieve en meeslepende apotheose van zevenhonderd grote en dichtbedrukte bladzijden? Zij is er niet, tenzij als zodanig zou moeten gelden de nogal plausibele vaststel ling, dat de redding der mensheid kan liggen in „een hersteluit kracht' van overtuigde en overtuigen de, de mensheid met nieuw geloof en zelfbewustzijn bezielende, toekomst beelden." - U kan prol. Polak aanvoeren, dat hij sociale psycholoog is 1 en geen profeet, man van de wetenschap en geen leider des volks. Hij stelt de diagnose en anderen dan hij zulleD moeten trachten, het ant woord te vinden op de uitdaging. Deze verklaring bevredigt echter in genen dele en vooral ben niet, die de niet geringe moeite nemen, deze grote studie dooi te worstelen. Want hoe treffend juist en onthul lend de analyse van prof. Polak hier en daar ook is, ze is in haar koelheid e'j scherpte tevens ontluisterend en ontmoedigend voor hen, die er toch nog wel zoiets als een gelooi of een humanistisch ideaal op na nouden. Zo schept prof. Polak, natuurlijk onge wild, zelf mede een sfeer waarin de toekomstbeelden, die hijzelf onmis baar acht, zeer moeilijk kunnen ge dijen. Een filosoof, een theoloog, een staatsman, zij kunnen eenzijdig zijn, maar zij hebhen veelal iets te bieden. Men kan twijfelen aan de betekenis van die sociale psychologie, die hun ideeën indeelt, rangschikt en catalo giseert en dan zegt, 'dat er wat anders op tafel moet komen. Zo kan de conclusie moeilijk een andere zijn, dan dat de grote studie van prof. Polak, ondanks de verhel dering, die zij brengt, en de waar schuwing, die zij inhoudt, zelve in h .pe mate.laboreert aan de euvelen, waarop zij de aandacht vestigt. Men kan iets minder knap zijn dan prof. Polak en toch iets meer bijdragen tot bestrijding van de gevaren van deze tijd. Wij zjjn haast geneigd gelovigen en idealisten toe te roepen, zich door de analyses der sociale psychologen niet te laten ontmoedigen en van hun stuk brengen. i) W. de Haan, Utrecht 1955. (Van onze correspondent) SAARBRUCKEN, Er gaat een golf van pro-Dnitse gezindheid door het Saargebied. Als vandaag of morgen hpt referendum over het Saarstatuut zou worden gehonden, zou eeu meerderheid van neen- stemmers niet verrassen. Dat is een geheel nieuwe ontwikkeling, die door niemand is voorzien. Dat b.v. noch Adenauer, noch tVlendès-Fran- ce, toen zjj op 23 October 1954 de Saai-overeenkomst in Parys onder tekenden, aan de mogelijkheid van een verwerping door de Saarbevol- king hebben gedacht, blijkt uit het feit, dat de overeenkomst geen en kele bepaling bevat over hetgeen er in dat geval moet gebeuren. De stemming van vandaag zegt echter nog niets over de uitslag van het referendum op 23 October. Er zijn de laatste dagen geen ongere geldheden meer voorgekomen. De Duitse partijen willen kennelijk niet riskeren in conflict te raken met de commissie van dé West» Europese unie. die, onder leiding van de Belg Dehousse. moet toe zien op de democratische voorberei ding van het referendum, De Duit se nar tij en realiseren zich zeer wel. dat zij, ingeval van een conflict met de internationale commissie, de- pu blieke opinie in heel Europa tegen zich zouden krijgen. De politieke toestand is rijkelijk verward. Het ziet er zo eenvoudig uit: de Saarbevolking moet „ja" of „nee" antwoorden op de vraag of zij toestemt in een Europees sta tuut.. De pro-Duitse partijen, die sinds 23 Juli j.l. weer vrij kunnen opereren, maar tot die datum, sinds 1945, verboden waren, hebben het accent verschoven. Zij argumen teren, dat ja-stemmen neerkomt op instemmen met de afscheiding van Duitsland. Nee-stemmen daarente gen betekent zich uitspreken voor aansluiting bij de Bondsrepubliek. Dit soort argumentatie verleent aan de campagne voor het referendum en aan de beslissing voor of tegen, een onverwachte morele zwaarte. Wie vatbaar is voor dit soort argu menten, krijgt daardoor het gevoel, dat hu geroepen is, met zijn „neon" een heroïsche daad te volbrengen. Op een vergadering met minister president Hoffmann, die voorstan der van de Europeanisering is, Za terdagavond in Hiittersdorf, waren ongeveer 500 mensen. Daarvan be stond zeker een vierde uit orde-be waarders van Hofmann's partij, re chercheurs en politiemensen in burger. Van de overigen bestond een groot deel uit partijgangers van Hoffmann. Buiten stonden 200 po litiemannen rond het gebouw. Bui ten die kring stonden naar schat ting 600 mensen, die. toen- Hoff mann de vergadering verliet, „Foei" en „De dikke moet weg" schreeuw den. Een man, die bijzonder hard riep en zong. vroeg ik, waarom hij zo tegen .Hoffmann was Hij explo deerde bijna. Heftig gesticulerend stootte hij het volgende betoog uit* „Hoffmann heelt ons aan de Fran sen verkocht. Onder onze grenzen door halen ze onze kolen weg. De Duitsers hebben een economisch wonder tot stand gebracht. Frank rijk wordt economisch steeds zwak ker. Daarom willen wij bij Duitsland horen." Ik vroeg: „tussen '45 en '50 had het toch zo zijn voordelen geen deel van Duitsland te zijn?" „Dat kan wel wezen. Maar nu is toe- stand veranderd." Advertentie l.M.) OUDE KUNST- EN- ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - IN DELFT - 24 AUG. - 14 SEPT. - 1955 - Werkdagen van 10-17.30 uur Zondagen van 13-17.30 uur Dinsdag-en Donderdagavond 19-22u. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De griffie van de Tweede Kamer heeft aan minister Luns medegedeetd, dat bij deze Ka mer niets bekend is van een uit nodiging van de Sowjet-Unie, om een Nederlandse parlementaire mis sie naar Rusland te zenden. Twee weken geleden heeft, zoals men weet, minister Luns aan de Tweede Kamer het afschrift gezon den van een brief van de Neder landse zaakgelastigde in Moskou, waarin deze er melding van maakte, dat Sow jet-autoriteiten bij haar had den geïnformeerd naar net tijdstip, waarop een Nederlandse parlemen taire missie in de Sowjet-Unie kon worden verwaeht. f Advertentie l. MD heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden STOCKHOLM. Het 150ste be- roep, dat een uitgeweken Sow jet natuurkundige op de regering van zijn vroegere vaderland gedaan heeft om zijn 76-jaar oude half blinde moeder toestemming te ge ven zich bij hem in Zweden te voe gen. heeft eindelijk succes gohad. Stralend van blijdschap toonde dr Nikolai Lebekinow (46) een van zijn moeder ontvangen telegram, waarop in het Russisch stond „Uit reisvergunning verleend. Haal mij af." Dr. Lebekinow zei, dat dit de .eerste dal u'. dat een bloedver want van een na-oorlogse Sowjet end grant vrijgelaten wordt. Hij ver telde anderhalf jaar lang het Krem lin belaagd te hebben met tele grammen en brieven. LEIDEN. Maandagmiddag is in de Remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een rouw dienst gehouden, welke voorafging aan de teraardebestelling van de vorige week overleden hoogleraar dr G. J. Heering. Vele hoogleraren, vertegenwoordigers van het cura torium en van de Leidse universi teitsraad, talrijke predikanten en vertegenwoordigers van „Kerk en Vrede" luisterden naar de woorden van twee sprekers: prof. dr G. J. Sirks en ds J. J. Buskes. Vervolgens geschiedde de teraar debestelling op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest. NEW YORK. Duizenden men sen in de overstroomde gebieden in de Verenigde Staten zün Inge ënt tegen typhus. De gevaren voor de openbare gezondheid zijn groot. Helicopters brengen sera tegen ty phus naar de van de wereld afge sloten gemeenschappen. Voorraden ijs worden in beslag genomen om de vitale levensmid delen voor bederf te redden, nu sommige koelhuizen nog van elee- triciteit verstoken zijn. In de ramp gebieden is het noodzakelijk het PARIJS Een nieuwe schok vaart vandaag door het na-oorlogse Parijs. De ville lumière, die sinds 1040 en in toenemende mate na 1944 aan tradities heeft moeten inboeten als gevolg van de veranderde om standigheden, zal binnenkort een be roemde instelling, daterend uit de vorige eeuw, armer zijn. Het Cajé de Paris in de Rue Saint Mare, bij de Avenue de l'Opéra, dat de ge wone toerist slechts noodt tot even stilstaan en in gedachten zijn devie zenvoorraad inventariseren, gaat sluiten. Le Café de Paris kan het hoofd niet meer bieden aan de snack bars, „style américaine", die als paddestoelen uit de grond schieten en aan de grondvesten van het echte Parijs knagen. Zo worden de gelegenheden, die de Guide M'.Ci din met vijf sterren aanduidt, d.w.z. dat men daar de meest exquise zaken, die deze aarde te bieden heeft, krijgt voorgezet, steeds minder in getal. Parijs telde in totaal maar vijf van deze uit muntende restaurants, maar binnen kort zijn er nog maar drie over. Want in het begin van dit jaar moest het beroemde Larue btj de Madeleine het veld ruimen voor de hyper-moderne snack bar Queenie, Het Café de Paris is» overigens een minder profaan lot beschoren dan zijn soortgenoot Larue. Want op de piaats van dit restaurant zal men het bijkantoor van een grote Franse bank vestigen. Het eerste Café de Paris stamt uit 1845. Het was van de eerste dag af het trefpunt van talrijke grote figu ren uit de Franse literatuur, zoals Alfred de Musset, Emile de Girardin en Ara go In 1873 werd 't gesloten om m 1878 op zijn huidige plaats te rug te komen. Talrijke zeer belangrijke finan ciële zaken werden hier onder het genot van de fijnste spijzen en dran ken afgedaan en voorts kwamen er de grote artisten en journalisten bij een. Na 1944 waren het rijke zaken lieden, filmsterren, koningen zonder troon enz., die het Café de Paris fre quenteerden. Een vaste klant was bijvoorbeeld de Hertog van Windsor en ais het „arme, rijke meisje" Bar bara Hutton in Parijs was, kon 2ij rekenen op haar vaste tafel. De (Van een onzer redacteuren) DEN-HAAG. Ruim een weck na het begin van het nieuwe school jaar van de lagere scholen in de grote gemeenten zal de nieuwe spelling, officieel worden ingevoerd. De ministerraad heeft Maandag be sloten de invoering daarvan te doen geschieden bü Koninklijk Be sluit In plaats van by algemene maatregel van bestuur. Aangezien de Koningin met vacantie in Noor wegen verblijft, zal de publicatie van het besluit ten minste tot Vrij dag worden uitgesteld. Bovendien zal Woensdag nog een bespreking worden gevoerd tussen vertegen woordigers van de Nederlandse en Belgise ministers van Onderwijs. Tegelijk met de publicatie vén het Koninklijk Besluit zuilen twee circulaires van de minister van O., K. en W. worden gepubliceerd. De eerste is gericht aan de onderwijs instellingen, de tweede aan de over heidsinstanties. Er is reden aan te nemen, dat aan de onderwijsinstel lingen grotere vrijheid zal worden gelaten dan aan de overheidsinstan ties. die een uniform taalgebruik zullen moeten toepassen. Men verwacht, dat de Nederland se overheidsinstellingen gehouden zullen blijven de slagwoorden te gebruiken die in. de woordenlijst van de spellingscommissie zijn op genomen, terwijl het onderwijs vrij zal zijn om de moderne alter natieven. die in Vlaanderen veel meer gebruikelijk zijn, toe te pas sen, Ambtenaren van Economische Zaken, die een prijsregeling willen. ben over een „aardappel-croquet", terwij] de middelbare scholier die examen zal doen vrij zal zijn in zijn opstel te vermelden dat hij „aardappelkroketten" heeft gegeten. Hoewel Nederland officieel der halve nog niet zo ver zal gaan de zeer radicale, vereenvoudiging van de schrijfwijze, die in Vlaanderen gemeengoed is geworden, toe te passen, omdat het hier nog lang niet zo ver is. dat deze schrijfwijze gebruikelijk is, legt men hier op deze wijze via het onderwijs toch wel de grondslag voor een zo ruim gebruik van de meest radicale ver eenvoudiging van de Nederlandse taal, dat na korter of langer tijd deze eenvoudigste vorm hier ook wordt gebruikt. Indien het eenmaal zo ver is, zal ook dg officiële taal de volgende phase in kunnen gaan. vaststellen, zullen het moeten heb-1 geleverd. MOSKOU. Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag de Franse ambas sade te Moskou medegedeeld, dat het presidium van de. Opperste Sowjet van de Sowjet-Unie beslo ten heeft, 23 Franse burgers, die wegens oorlogsmisdaden waren ver oordeeld, voor het einde van hun straftijd vrij te laten. De Fransen zullen binnenkort aan de Franse autoriteiten in Berlijn worden over- groep van lieden, die dagelijks de lijd en het geld kan missen om een dinertje van vier uur te nuttigen, is echter steeds kleiner geworden en tenslotte heeft de directie het hoofd in de schoot gelegd. Men heeft, vóór een werkelijke debacle kwam, ingezien, dat men niet van traditie, maar alleen van francs kan leven. HAMBURG Binnen twee jaar zal de Duitse Esso-ïnaalschappü een begin maken met het leggen van een pijpleiding, die van het Roergebied naar Rotterdam zal lopen. De kosten zullen voor 48 procent door de Esso worden gedragen; de overige 60 pro cent betalen andere Westduitse fir ma's. De pijpleiding is een onderdeel van een nieuw Esso-projecl, waarmee volgend jaar 'n aanvang zal worden gemaakt, namenlijk de bouw van een olieraffinaderij, die een capaciteit van drie millioen ton zal hebben. De raffinaderij die de grootste van West- Duitsland en één van de grootste in West-Europa wordt, komt dicht bij Keulen te staan. SAN QUENTIN. De gevange- nenbewaker H. A. Bain werd in een, gang van de staats-gévangenis in San Quentin (V.S.) overvallen door een man met een kussensloop over zijn hoofd en een scherp ge slepen tafelmes in zijn hand. De ge heimzinnige rover, hoogstwaarschijn lijk een „inwoner" van de ge vangenis, dwong cipier Bain hem zijn portefeuille met bijna vierhon derd gulden te geven en verdween spoorloos. Korte tijd later werden de por tefeuille en net mes in een onbe woonde cel teruggevonden. De por tefeuille was leeg en op het mes werd geen enkele vingerafdruk ontdekt Collega-cipier Louis Nelson drukte het goed uit, toen hij zei; „Dit is nogal pijnlijk". ULFT. 1" nacht is de 18- jarige W. L. v Rinchem in Ulft op een gestolen motor een woning binnengereden en ernstig gewond Hij was met een vriend achterop op 'n motor, die hij in Doetinchem had weggenomen, op weg naar zijn woonplaats. In een bocht in Ulft verloor hij de macht over het stuur, raakte dè mmtr van een huis en reed vervol gens naar binnen. In de gang bleef hij bewusteloos liggen. Zijn vriend was in de bocht van de duo gesprongen. ST. KWINTEJMS LENNIK. Eén persoon is om het leven gekomen en vijftig werden gewond, toen een vrachtauto Maandag op de ver keersweg van Ninove naar Brus sel op een volle tramwagen inreed. water te koken, ook in verband met gevaar van typhus. Het aantal slachtoffers is gestegen tot 188, maar in Pennsylvania en Connecticut worden nog *130 men sen vermist. Volgens nog onvolle dige gegevens hebben 34.169 gezin nen hun woningen moeten ver laten. Het aantal totaal verwoeste huizen bedraagt 439. het aantal be schadigde bijna 14.000. Nu het water terugtrekt, blijkt pas hoe groot de verwoestingen zijn. Huizen zijn vernield of geheel verdwenen fabrieken zijn be schadigd, sommige onherstelbaar. Bruggen zijn verwoest en wegen volkomen ondermijnd, zodat het as falt op sommige plaatsen hangbrug gen vormt. De schade aan de fabrieken in Wonsocket in Rhode Island heeft alleen reeds duizenden mensen werkloos gemaakt. Sommige gebouwen, die de over stromingen overleefd hebben, blij ken zó ondermijnd te zijn, dat zij afgebroken moeten worden. Van de veertig mensen, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, die op vacantie waren in een kamp bij Stroudsberg. zijn slechts negen aan de springvloed van het rivier tje Bordhead weten te .ontkomen. Het water steeg hier 3 a 9 meter m een kwartier tijd. President Eisenhower is vandaag per vliegtuig uit Denver vertrok ken om een vlucht boven de zes door overstromingen geteisterde noordoostelijke staten te maken. In Hartford (Connecticut) leidde hij een conferentie voor hulpverlening. Het trieste beeld van 't over stroomde gebied in Amerika, nu het water begint te zak ken. Deze lucht-foto toont een spoorbrug in Connecticut, waarvan de mag ons zijn weg gevaagdde huizen en elec- triciteitskabels naast de brug ondergingen hetzelfde lot. ROOSENDAAL. Zaterdagmid dag zijn in de Eendracht by Nieuw- Vossemeer twee kinderen uit het gezin .J. Laanen verdronken. Twee andere kinderen, die eveneens te water raakten, konden zich nog tijdig redden. (Advertentie Md.) Mo). Ins SeSoSlonborg. W. v»r» OuHiaornilraat. Den Haag, ichrljh t „Ik had zo'n laat van traniplratle dat da kantoor gawoan niet moor naai* m» ion kwamen. Op» («estjei blaof J»v«aV ailoen. Arrfd crlrn» bracht dat oplonlng. Enn moordmlddq) 1 TrampIratle wag, gaur —es- 9ean plekken maar In de Jurken, altijd zakar van Een beetje Amd in de okselholten - een voudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Tranatop, waardoor de crème direct bU het aanbrengen tot diep Jn de onderhuid doordringt. Daarom la het zo afdoende al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fne en droog en bederf ran kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en. ontsmet tend. Begin vandaag nog met Arrld, de crème waarvan specialisten hebben vast gesteld dat het anderhalf maal langer, zekerder en veiliger werkt. Delicaat ge* parfumeerd, prijs f. 1.65, AMSTERDAM. Heeft een huls vrouw een prijs van f 15.080 ver speeld toen zij enkele weken gele den drie Rheuma-verrassingscoti- vertjes verscheurde? Deze vraag kwelt een Amsterdams gezin. De vrouw opende voortijdig de con verges en zij dacht, dat de kaartjes, die zich daarin bevonden, nieten waren. Zaterdag heeft deze vrouw haar vergissing ontdekt, toen ze vernam dat de kaartjes waarop een prijs was gevallen grijs gekleurd waren en er tevens een telefoonnummer op vermeld stond. Ze herinnerde zich plotseling, dat één van de kaartjes die ze in de vuilnisbak gestopt had, inderdaad grijs was geweest. De vrouw stelde zich onmiddel lijk in verbinding met de vuilver branding in Amsterdam-Noord, maar het vuilnis, dat enige tijd ge leden was opgehaald, bleek reeds te zijn verbrand. Haar man heeft zodra de drama tische ontdekking gedaan was, da delijk het Rheuma-kantoor in Rot terdam opgebeld, maar daar kon men vanzelfsprekend met tot beta ling overgaan, omdat het gezin op geen enkele wijze kon aantonen, dat het in het bezit van het bewuste DENVER. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor Atoomenergie heeft president Eisen hower meegedeeld, dat het resul taat van de Geneefse Atomen-voor de-vr ede-conferentie „er op wijst, dat Amerika duidelijk vóór is op Rusland in de ontwikkeling van atoomkracht voor vreedzaam ge bruik". Voorzitter Lewis L. Strauss heeft na de bijeenkomst met Eisenhower tijdens een persconferentie ook mee- jedeeJd. dat de Geneefse conferentie ,de zaak van de vrede enorm ge holpen heeft". 3 Apeldoorn! in Assei is Maandag de 70-jarige J. Pels uit Krimpen aan de Lek door de hitte bevangen. De oude man hielp een kennis bij wie hij was gelogeerd, met het laden van stro. Hij over leed ter plaatse. kaartje was. De loten zijn name lijk alle aan toonder gesteld. Dc vrouw, die al verscheidene nachten na haar ontdekking niet heeft kunnen slapen, verkeert thans in overspannen toestand. RlJ deze temperatuur is Londen *7 net een Turks bad dat je, met een pelsje aan, moet doormaken. De avond die nauwelijks enige ver koeling bracht, had ik besteed aan een bijeenkomst in een gebrekkig geventileerde zaal. Toen we buiten kwamen en de tussen de huizen hangende lauvne ons weer bekroop zei een Hollandse dame in ons ge zelschap: ,jfou ik wil limonade drinken verlangen: er zijn geen terrassen. Ze zijn er niet omdat ze er vroe ger ook niet waren een reden die in het Britse rijk altijd afdoen de is. „Maar aan de Riviera zitten alle terrassen vol Engelsen'' zei myn Hollandse vriendin „Dan hebben ze er dus behoefte aan. En dan moe ten ze hier ook ergens zijn." Z& scheen vastbesloten. Aangezien er een andere Hollander opdook die beweerde dat er ergens in Kensing ton met spys en drank buiten ge zeten kon worden, riepen we een taxi. die bestuurd werd door een ernstige grijzende heer met een Eden hat. De Engelsen bestaange loof ik, meer dan welk volk ter aarde, uit autonome individuen, me# ivier 'innerlijk Zeven men rekening houden moet Omzichtig zei ik dan ook: „We willen buiten zitten. Om iets te drinken. Op een terras. En in Kensington moer er een zijn". De oude heer keek of wij hem voorstelden, met ons naar een nu- distenkamp te gaan. „Buiten zitten drinken? Op straat?" vroeg hij „Ja, dat willen we", zei mijn vriendin met continentale halsstar righeid. „Ik weet het niet", antwoordde de chauffeur. „Maar wacht V even...." Hij drukte op een knop je, waardoor hij draadloos contact kreeg met de centraledie de Lon- dense taxi's, met behulp van een walkte talkie dirigeert en vroeg: „Weet U in Kensington ergens een plaats waar mensen buiten zit ten en dan eten en drinken?" Het was even stil. Toen kwam uit her Iuids2"*ekertje een keurige, academisch gevormde stem, die ge choqueerd zei: „Good heavens no.'* „Rijdt V toch maar eens die kant op" vroeg ik Het werd zo'n dwaze rit, door donkere, al slapende stratenalléén maar op zoek naar een terras. ,Heus, zoiets is hier niet", zei ik na een half uurtje, „Stop!" riep mijn vriendin, ,,Ik zag wat?" Toen We uitstapten en een eindje terughepen, stonden we voor een klein café op Thurloe Placedat „Escapers Corner" heette. Op de stoep waren drie tafeltjes en een paar houten stoelen neergezet Er zat niemand. Ondanks de Sahara uitte hokten alle gasten binnen en bewezen met hun klef samenzitten, dat een Londens terras dus niet een behoefte voorziet, omdat Engel sen alleen in het buitenland buiten 2itten, zoals Hollanders alleen in het buitenland in koor zingen en aan de openbare straat papieren peneraalspetten dragen. „U komt zeker van 't continent?" begreep de eigenaar, toen hy ons in zijn stoutmoedige openlucht ac commodatie aantrof. „Uit Holland", verklaarden we. „O, dat ken ik héél goed", riep hij vrolijk. „Daar ben ik in 1942 met mijn vliegtuig af geschoten. Bo ven de Maas. Ik was bij de RAF ziet u. Ik heb nog een jaar gelegen in het Wilhelm in a Kaathouse." Het verwarrende van het reizen in geallieerde landen is. dat je er telkens stuit op schoenpoetsers, keUners of broekenpersers die hun leven blijken te hebben ingezet voor je vrijheideen Umwertung aller Werte, die mij altyd ruw van de klantentroon duwt. We gaven hem de hand en bedankten hem nog eens vriendelijk voor zijn inspan ning, die ons nu in staat stelde te ademen, te reizen en op terrassen te willen zitten. „Toen ik hersteld was, hebben ze me naar een Duits kamp gebracht", zei hij, terwijl hy ons de koffie in schonk, Maar ik ontsnapte. Daar om heet het hier Escapers Corner. Als u even naar het buffet loopt zal ik u het boek Iaten zien, dat Paul Brickhill over mijn escape verhaal, geschreven heeft In hef café toonde hij mij al zyn materiaal, uitvoerig commentari ërend, gelijk iemand die graag nag eens praat, over zijn grote tijd. Aan de tafeltjes om ons heen zaten uit sluitend jongelui van hooguit twin tig en ze keken naar ons met de enigszins vertederde spot die wij in ons voelen opkomen als opa ut# Bronoeek zijn nummer over Atjeh weer eens maakt. Ook oorlogen .verouderen snel. Gelukkig maar KRONKEL. Dij jongetje dat U hier ouder een zwarte flambard zier voortstappen is Ike Eisenhower. Niet dat we de tijd teruggedraaid hebben, dat kunt U zelf constateren, taant achter kleine Ike komt de grore. de vader aller Amerikanen. Behalve dat ts Eisen hower ook grootvader van deze veelbelovende telg. die U hier fier ziet rondstappen mpt een hengeltje over db schmider. Da* h»j dit hen geltje op ietwat militaire wijze vasthoudt, zal Uw verwondering niet wekken. Het v.eldheersblaed kruipt immers wuar het niet gaan kan en af en toe slaat het een paar generaties over. En dat geldt ook voor de vïswoeae. Waarmee we maar willen zeggen dat deze zeven jarige Ike een waardig kleinzoon is. En ais U vraagt wie al die heren zijn, die met belangstellende blik ken toezien hoe Eisenhower de hoed van zijn kleinzoontje fatsoeneert, dat dan zijn de journalistenWant die hebben een onblusbare nieuws gierigheid, ®Aan de andere kant we willen met kinderachtig zijn zorgt datzelf de Marxisme blijkbaar voor een bijzon der lange levensduur. Daar Is bijvoor beeld Mahmoed Aivazow, die met zijn 147 jaar nog welgemoed door het Rus- sischè landschap wandelt. Een paar dagen geleden ging hy de Landbouw tentoonstelling in Moskou bekijken. Hij scharrelde er kwiek rond. maar toen men hem met een hu? naar zijn hotel wilde laten rijden protesteerde hij feL „Laat mit maar lopen", zei hij ve nijnig, „ik houd van een fikse wande ling". Benijdenswaardig. Hoewel, wat de 93-jarige Prosper Biss uit de Franse stad Nancy pres teerde. is evenmin mis, Deze gepen- sionneerde mijnwerker sag tot zijn ontzetting een acht-jang meisje in een naburig kanaal vallen. Hij aarzelde niet lang. trok zijn jasje uit en zwom met forse slagen n3ar de onheilsptek. Waar hu het meisje van de verdnn. ksng5dood redde. Het schuchtere Italiaanse filmster retje Pierangeli heeft een flinke bul van een zoon gekregen. Acht pond weegt de jongen, terwitie van het contrast waarschijnlijk want Pierange li zelf heeft maar een uiterst minimale omvang. Waarom we U dit allemaal vertellen? Eigenlilk alleen maar om dat het sympathieke Italiaanse sterre tje min of meer zichzelf is gebleven en omdat dAt niet meevalt in de smelt kroes van Hollywood. m De directie van het casino in Ba den-Baden vindt dat de gewone fi ches. die by het gokspel worden, ge bruikt. gaan vervelen. Daarom zullen Jn het vervolg hit bijzondere gelegen heden gouden fiches worden gebruikt. Het zal er ongetwijfeld wel af kunnen en bovendien maakt niemand zich zor gen over eventuele diefstal van do fiches, want het goudpercentage is zo klein, dat het inwisselen alleen maar verlies oplevert. Tenslotte nog 'n. vaderlands nieuw tje. Tweehonderd Nederlandse solda ten trekken met de geladen geweer naar de Duitse stad Embden. Niet om daar een bloedbad aan te richten; het doel van het bezoek is veel vreed zamer. Embden houdt zijn traditionele schuttersfeest. Voortvarende lieden heb ben een houten vogel op e«n paal gespijkerd. Die moet er «f «j daar zullen de Hollandse militairen aan meehelpen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2