Niet iedere Duitser is gebrand op hereniging Vrije loonvorming Scepticisme over eenheid is overal te hespeuren Portiers verkochten de kaartjes twee maal Naar herziening van arbeidsvoorwaarden Antiekbeurs in Delft is unieke expositie Oorlogsleed schrijnde opnieuw op ere-kerkhof van Osnabrack Vacantie f~Voorts irij Geen school in Haarlem door de warmte Fraude in HoofdstedelijkMuseum Directeur had reeds lang argivaan Maar huidige loonpolitiek zal onverkort gehandhaafd blijven INDRUKWEKKENDE COLLECTIE Amerika niet de grootste importeur Canadees „vliegende schotelproject" door V.S. overgenomen? Chefarine „4" doet wonderen Bedevaart naar graven van Nederlanders Tijdens bonenplukken Man ontvluchtte uit strafkolonie Veenhuizen Gratisbenzine voor particulieren Editie van Humanité in beslag genomen Woensdag 24- Augustus 1955 3 Adenauer heeft, in lang overleg met zijn naaste medewer kers, een program opgesteld voor de besprekingen die by op 9 September met de Sowjetregering op haar uitnodiging zal gaan houden. Na de voltooiing daarvan heeft hy een nota naar Moskou gezonden, waarin hij twee verlangens byzonder op de voorgrond stelt: Vrijlating van de krijgsgevangenen en de gedeporteerden, en het leggen van een bruikbare basis voor onderhandelingen over een hereniging van Oost- en West- Duitsland. Wat de vrijlating betreft, dienaangaande is men te Bonn niet pessimistisch. Men geeft toe dat zijn politiek niet een voudig is voor de Russen. Men verwacht niet dat zij een vorm ervoor zouden aanvaarden die het prestige van Adenauer in heel Duitsland, ten koste van dat van de Oost-Duitse regering, zeer zou versterken. Maar men houdt ermede rekening dat de Russen vindingrijk genoeg zullen zijn om er iets op te vinden dat dit effect voorkomt. Men denkt zelfs aan de moge lijkheid, dat de Russen nog voor de komst van Adenauer met vrijlating op grote schaal zouden beginnen. Ee.i groot aantal van de achterge houden Duitsers is op het ogenblik reeds in kampen in West Rusland bijeen, wat op een voorbereidende maatregel lijkt. In dit opzicht hoopt men dus, dat er iets bereikbaar zyn zal. Anders staat het met de kwestie van de hereniging van Duitsland. Het heeft bij dit'bezoek, meer nog dan te voren, getroffen hoezeer in waarlijk brede knng scepticis me^ heerst ten aanzien van de mo gelijkheid daarvan. Daarbij blijve buiten beschouwing de geringe Ijver van vele Beieren voor een hereniging met nog weer veel meer Pruisen Sau-Preussen! die oude gevoelens weerspiegelt. Maar wat ervan te zeggen als een groot man in de katholieke kerk verklaart dat de drang tot hereniging in het volk overdreven wordt voorgesteld? Of, als een po- door - Dr M. v. Blankenstein litiek strijdbaar protestant van de linker Rijnoever mij verzekert dat de echte protestantse Pruisen van nature anti-westers en tot toenade ring tot Rusland steeds geneigd zijn? Velen in West-Duitsland die ik sprak, zagen bepaald op tegen herstel der broederschap. „De Ne derlander staat ons, Westpbalen, nader dan de Oost Pruis". Dit is stellig niet het gevoel der grote massa. Velen hebben betrekkingen over de scheidingslijn, van wie zij niets, of sombere dingen horen. Bn verkiezingen zou onverschilligheid voor hereniging dodelijk zijn. In de politieke wereld echter is vaak de belangstelling zonder hartstocht of gelooft men niet aan de mo gelijkheid. „Ik ben overtuigd dat de Russen voor afzienbare tijd West en Oost Duitsland gescheiden zul len houden," zegt mij een belang rijk man m de socialistische partij Het is dan een kleine en naai mij leek reeds gedane slap tot berusting. En tot onwil, een ver slapping van de band met het Wes ten ervoor over te hebben. Ik be grijp dat velen dit nauwelijks kun nen geloven. Mijn eigen verbazing was groter dan ooit te voren. Zoals gezegd, in Adenauers pro gram staat de hereniging op de Ver*«lg van pag. 1 comité de onmogelijkste eisen ging stellen. De redding voor het O.V.B. en zijn stakingskas bracht de mede- deling van de Scheepvaartvereniging Zuid, dat de ontslagenen bet werk konden hervatten. De aanval van de E.V.C. op baar gevaarlijkste concur- lent in de Rotterdamse haven, bet O.V.B., was hiermee ditmaal nog mislukt. Maar het was een ontsnap ping op het nippertje! WIJ hebben met het voorgaan de geenszins beoogd, de ge schiedenis van de Rotter damse havenstaking te schrijven. Twee dingen wensen wij echter vast te stellen. Het eerste is, dat in tij den van hoogspanning het neo-syo- dicalisme, zoals dat is belichaamd in het O.VJJ., tamelijk machteloos en hulpeloos staat tegenover het communisme, ook wanneer dit laat ste maar over een betrekkelijk klei ne aanhang beschikt. Het is wel be grijpelijk, dat tai van arbeiders zich een vakvereniging anders voorstel len dan als een orgaan, dat in pais en vree C.A.O.*s afsluit en van zijn leden verantwoordelijkheid vraagt voor de goede gang van zaken in Ne derland. Maar de tijden zijn veei veranderd de laatste kwart eeuw, mede door de onafgebroken actie van de vakorganisaties zelf. Het gaat no eenmaal niet aan, geen rekening te houden met successen, die men zelf heeft behaald. Het tweede en belangrijkere punt sluit aan op wat wij in de aanhef zeiden. Het zou dwaas zijn, de con fessionele vakcentrales er van te be- schuldigen, dat zij door hun streven, vrije loonvorming per bedrijfstak mo gelijk te maken, beogen het syndica lisme te bevorderen en daardoor de communisten de fraaiste kansen te geven, die zij in jaren hebben ge had. Maar gedachten, eenmaal geuit, maken zich vaak» los en leiden een eiaen leven. Vrije loonvorming per bedrijfstak: de Rotterdamse staking heeft een bescheiden voorproefje ge leverd van waartoe dit kan leiden. voorgrond. Niet de hereniging zelf wordt als volstrekte voorwaarde ge steld, maar in ieder geval een Rus sische verklaring, die een redelijk uitgangspunt biedt voor hoopgeven de besprekingen. Met minder kan Adenauer niet naar huis komen als positief resultaat. Weigeren de Rus sen hem dit, dan is iedere misluk king van zijn reis gerechtvaardigd. Nog een derde voorwaarde staat op de Voorgrond. Deze is niet in de nota aan Moskou opgenomen, omdat zij daarin door formele over bodigheid misplaatst zou zijn. Mos kou moet erkennen dat de tegen woordige oostelijke grens van Duitsland niet als definitief mag worden beschouwd, maar dat de vaststelling ervan op de vredes conferentie moet worden bepaald. Dit is reeds vastgesteld in de over eenkomst van Potsdam tussen de Drie Grote Overwinnaars. De eis herhalen m een nota ware een aan tasten van iets dat vast moet staan Dat Bonn echter in de besprekingen nog eens bevestiging van deze be paling zal eisen, lijkt volkomen re delijk in het licht van hetgeen er in Oost Europa sedert 1945 is gebeurd Adenauer gaat met geringe ver wachtingen naar Moskou, en hij is er, zoals de zijnen dat zijn, ten vol le op voorbereid zonder enig resul taat te moeten terugkeren, zelfs zonder aanknoping van diplomatie ke betrekkingen. Want zohder te gemoetkomen aan zijn voornaamste eisen is hij daartoe niet bereid. Vast staat ook het. besluit, niets van zijn overeenkomsten met het Westen los te laten. Hiervoor vindt hij op het ogenblik veel meer in stemming, ook in oppositionele krin gen, dan naar buiten blijkt. Zeker, de socialisten hebben deelneming geweigerd aan zijn delegatie, maar dit is vooral een afwijzen van me deverantwoordelijkheid voor het geen zij als een weinig veelbeloven de onderneming beschouwen. Zou den zij dat ook hebben gedaan als zij aan de mogelijkheid van resul taten geloofden? Zij nemen aller minst een vierkant afwijzende hou ding aan tegenover de westelijke oriëntatie van Adenauer, die "de hele onderneming zo licht kan doen medische behandeling, doen stranden. Zij géven telkens blijk, S toeft thans elders in Europa. een neutralisatie van Duitsland evenzeer te verwerpen als de bonds kanselier, uit vrees voor Rusland. Reeds is het duidelijk, dat zij, oro dezelfde reden, niet meer in weer loosheid van Duitsland willen be rusten. De Oostberlijnse regering is hun niet minder tegen het ge moed, dan zij het Adenauer is. Deze verwerpt by voorbaat de erkenning van die regering laat staan het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met Pankow met bij zondere grimmigheid. Men zei mij uitdrukkelijk: „Liever dan een er kenning van Oost-Duitsland te aan vaarden komt Adenauer met lege handen terug." Boelganin heeft met zyn rede in Oost-Berlijn, op zijn terugweg uit Genève, de stroefheid nog verergerd. Hij beloofde het re gime en zyn instellingen te zullen handhaven. Hij had niet meer kun nen doen, om een oplossing on waarschijnlijk te maken. Als de socialisten weigeren deel te nemen aan de delegatie, berust dif dus niet op principieel geschil, maar veeleer op de wens, Ade nauer alleen de verantwoordelijk heid voor een zo weinig hoopvolle onderneming te laten. Op de tocht drukken de resul taten van de conferentie te Genève. Dat vereist nadere toelichting. HAARLEM. Wegens de warm te hebben B. en W. van Haarlem besloten aan de leerlingen van de gemeentelijke scholen voor lager, voorbereidend en buitengewoon la ger onderwijs, opnieuw vacantie te geven. De lessen, die Dinsdagoch tend waren begonnen, werden stop gezet en zullen Maandag 29 Augus tus worden hervat. Dit besluit is genomen in overleg met de inspecteur van het lager onderwijs en de gemeentelijke ge neeskundige dienst. Cottu ptie-onderzoek Oud-minister naar Indonesië ontboden DJAKARTA. De gewezen mi nister van Economische Zaken ïskaq die op 't ogenblik in Europa ver toeft, is .naar Indonesië terug ge roepen om aan de döor de regering ingestelde commissie van onderzoek naar corruptieve handelingen in lichtingen te verstrekken over de gang van zaken bij bet departement, dat onder zijn bestuur heeft gestaan. Oud-minister Iskaq heeft enkele dagen in Nederland verblijf gehou den, waar hij zijn zoon gebracht heeft voor het ondergaan van een ver- Kor tgeleden maakten Ame rikaanse Convair F-102A vlie gende vleugels één van de eerste formatievluchten boven Zuidelijk California. De toe stellen zijn sneller dan het geluid en bestemd voor het onderscheppen van straaïbom- menwerpers. Ze zijn voorzien van de nieuwste electronische apparatureii en kunnen zowel bij dag als bij nacht onder el ke tveersomstandigheid in de stratosfeer doordringen om vijandelijke toestellen onder vuur te nemen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Zes pórtiers en zaalwachters van het Stedelijk Mu seum blijken in de afgelopen jaren een groot aantal toegangskaarten tweemaal te hebben verkocht en uiteraard maar eenmaal te hebben afgerekend met de directie. Eij een verhoor door de Centrale Recherche hebben de mannen ai een volledige bekentenis afgelegd. Ze zijn nu gearresteerd en voor de officier van Justitie geleid. De directeur van het Stedelijk Museum koesterde al geruime tijd argwaan tegen de zes mannen, die allen in dienst zyn van de gemeen telijke arbeidsreserve. Ze bleken de opbrengst van de dubbel verkochte kaartjes onder elkaar te hebben verdeeld. Zelfs zonnen ze op een mogelijke derde verkoop van toe gangsbewijzen. De methode van de heren was DEN HAAG. De regering Is bereid mede te werken aan een herzie ning van de arbeidsvoorwaarden. Dit heeft zy meegedeeld in een bespre king, die een aantal ministers gisteren hielden met vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. Hiermede zouden de verlangens, die het eerst door het N.V.V. in haar verklaring van 17 Februari zijn geformu leerd, in vervulling gegaan. De suggesties, die de regering heeft gedaan worden nu door de vertegenwoordigers van de Stichting in eigen kring besproken, waarna het contact zal worden voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De zevende „Oude Kunst en Antiekbeurs", die gister avond door prof, J. G. van Gelder uit Utrecht is geopend vult dc waar- j verbluffende rykdoro en variatie zo mogelijk nog boven de oogst van vo rige jaren uitgaat. Het is niet overdreven, wanneer men. zegt, dat deze expositie in Eu ropa haar weerga niet heeft. 28 Deelnemers, allen leden van de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland hebben ingezon den en strenge commissies van be kwame experts hebben van te voren alle tentoongestelde zaken op him echtheid en kwaliteit gekeurd- Velen menen, dat de meeste voor werpen die op deze beurs worden dice oude zalen van het Prinsenhofverkocht, naar Amerika verhuizen. j_ isjj ...ui,.» DU MiiJet pehfei- ntel hi»l geval. opnieuw voor de tijd van drie weken met een keur van antieke zaken en voorwerpen van oude kunst, die aan Dit blijkt echter niet hat geval. Er wordt integendeel zelfs heel wat uit de V.S. geïmporteerd. Het totale Nederlandse bezit blijft toch vrijwel stationnair. Men ziet op de expositie prachtige zeventiende- en achttiende eeuws, meestal Nederlands zilver, Franse bijoux, enkele fraaie Nautilusbekers en de enige overgebleven schutters- kroon, laat zestiende eeuws, uit Sas van Gent. In de 21 dagen, dat deze tentoon stelling duurt, worden 30.000 bezoe kers verwacht. Aan de 10.000ste, 20 000ste en 30.000ste bezoeker wor den geschenken uitgereikt. De totale waarde der bijeengebrachte kunst schatten wordt geraamd op acht mil- lioen. IN TEXAS Ambassadeur van India als „neger" weggestuurd WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn verontschuldigingen aangeboden aan de ambassadeur van India wegens een voorval te Houston in Texas, waarbij hem was gevraagd een openbare eetzaal te verlaten, omdat men hem voor een neger hield. Het voorval geschiedde in het res taurant van „Horizon House" op de internationale luchthaven van Hous ton, waar de ambassadeur G. L. Mehts en zijn secretaris hun lucht reis even onderbraken.. Er is een wet in Texas, die verbiedt, dat negers en blanken in hetzelfde vertrek worden bediend. De gerant verzocht de am bassadeur en zijn secretaris zich in een aparte kleine kamer te laten be dienen. De ambassadeur heeft later ver klaard, dat hij dacht, dat hij en zijn secretaris een speciale behandeling als belangryke vreemdelingen kre gen, in plaats van dat rassendiscrimi natie op hen werd toegepast. Ambassadeur Mehta zei, dat indien hij geweten had. dat* de behandeling discriminatie betekende, hij het res taurant verlaten zou hebben. WASHINGTON. - Be Amert- kaanse luchtmacht zou het Cana dese vliegende schotel-project, dat destijds door de Canadese regering werd gesteund, maar dat later de officiële medewerking moest ontbe ren, hebben overgenomen. Dit meldde het luohtvaartblad „Globe and Master". Het vermoeden wordt versterkt door een mededeling van de Ame rikaanse luchtmacht, dat zij een contract heelt gesloten met de Ca nadese Avro Canada Ltd voor on derzoek en ontwikkeling van een nieuw idee op het gebied van het ontwerpen van vliegtuigen. Volgens een woordvoerder is 't project zeer geheim. DEN HAAG. Vrijdag 26 Au gustus zal een detachement militai- ren van de Kon. Landmacht per s.s. „Bonaire" uit Amsterdam naar Suriname vertrekken. Het detache ment omvat 46 man, onder wie 4 officieren. De uitbreiding van de arbeids voorwaarden zal inhouden dat het bedrijfstak mogelijk zal zijn te be sluiten, de vacantieduur te verlen gen tot 15 dagen en een vaeantie- toeslag te geven, gelijk aan het loon van twee weken, en verder ver ruiming van de vacantieduur voor jeugdigen. Vóórdat de regering een beslissing neemt op het gebied van de pri maire arbeidsvoorwaarden. (het loon) wilde zij eerst een advies vragen aan de Sociaal-Economische Raad. In dit advies moet de SER een analyse geven van de economi sche situatie en onderzoeken in hoeverre deze situatie verruiming op het gebied van de lonen toe laat. De regering zal de SER ver zoeken daarbij rekening te houden met de lasten, die de invoering van de definitieve ouderdomsvoorzie ning. mee zal brengen en met die welke zullen worden veroorzaakt door het optrekken van het huur- peil. In de bespreking met de minis ters is duidelijk geworden, dat zo lang het rapport over de toekom stige loonpolitiek, dat de SER nu in voorbereiding heeft, nog niet in het bezit is van de regering, zij de huidige loonpolitiek onverkort wil handhaven, en geen differentatie wil in de primaire arbeidsvoorwaar den. Daaruit kan geconcludeerd worden, dat de confessionele vak beweging. die wild» overgaan tot bedrijfstaksgewjjze loonvorming, vooralsnog niet haar zin krijgt. Het verzoek aan de SER tot on derzoek van de economische situa tie is binnen enkele weken te ver wachten, zo vernemen wij. Men re kent dat ^de Sociaal-Economische Raad vier a vijf weken nodig zal hebben voor de samenstelling van het advies. Nederlander in vrijheid gesteld in Indonesië DJAKARTA De Nederlander P, H. J. Kerseboom, die sinds 18 De cember 1953 gevangen heeft geze ten, is Dinsdag jl. hier vrijgespro ken van de beschuldiging van sub versie en in vrijheid gesteld. Hij heeft opdracht om zich op gezette tijden bij de politie te melden en mag het land voorlopig niet ver laten. (Advertentie fJH.) TEGEN PIJNEN, GRIEP, 20 TABlETTENi 85 et Hoeveel Nederlandse kin deren dromen er niet van om eens een keer naar Venetië te gaan. Een jaar geleden deed Dikkie van der Velden uit Amsterdam dat ook, maar nu hij ontdekt is door regisseur Wolfgang Staudte als een pracht .van een Ciske is de droom werkelijkheid gewor den, Samen met Heidi Èwert uit Duitsland, die voor Betje speelt kijkt hij hier door de jamera, terwijl regisseur Siaudte vaderlijk toeziet. De film „Ciske de Rat", wordt vertoond op de Venetiaanse Siennale en zal binnenkort in le Nederlandse theaters wor- len gespeeld. (Van een onzer verslaggevers) OSNABRÜCK. Daar lopen ze. Bijna 150 mensen, een lange stoet, die traag voortkronkelt in de lome warmte die tussen de berken, de beuken en de pyratnide-eiken op het Heger-Friedhof hangt. Men her kent hel milieu: men ziet het aan de kTedlng, aan het kapsel, aan de manier van lopen aan duizenden dingen. De een woont in een villa, de ander in eon rumoerige votks- wijk. Maar allen hebben zij één ding gemeen: het leed, dat de oorlog over hen bracht. Dit is de vyfde bedevaart naar Duitsland, onder auspiciën van de Oorlogsgravenstichting. Twee jaar geleden liepen zij zo in Bremen en in Hamburg, vorig jaar in Lübsck en in Hannover, gisteren in Osna brück. De Nederlandse ere-velden zien er overal eender uit: dezelfde steen. Als opschrift: Koninkrijk der Nederlanden, daaronder een naam - een Hollandse naam zoals Smeenk, De Jonge of Van de Berg - en dan twee jaartallen. Het laatste van die twee jaartallen ligt altijd tussen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945 de mijl palen van de tweede wereldoorlog, voor zover ons land daarin betrok ken was. Maar hier liggen ze. voor wie de bevrijding nooit is gekomen. Een kogel, een bombardement of de martelingen in een Nazi-kamp. Dat was voor hen het einde. Voor mij loopt een vrouw, die op mijn moeder lijkt. Ze heeft een boe ketje veldbloemen in de hand. Er lopen hier vele moeders, want er liggen hier vele zoons. Als ik be denk, hoe myn eigen moeder hier zou lopen kan ik bij vage benade ring enigszins peilen, wat er in haar zou omgaan: de zoon van de2e vrouw is vermoord. En dat is het onaan vaardbare voor al deze mensen. Hier liggen jonge mannen, die nog hadden kunnen hadden moeten leven. Deze ere-velden liggen in Duits land, Duitsland de naam alleen al is voor deze mensen geladen met emotie. Een emotie, die wordt gevoed door duizend op het oog on belangrijke kleinigheden, zoals gele wegwijzers met zwarte randen of bordjes met het opschrift „Polizei". Velen der nabestaanden zien dit land voor het eerst. Men is minzaam tegen hen en toont soms zelfs een duidelijk waarneembaar medeleven. Toch blijven sommigen met behoed zame blikken rondkijken. Alsof ze zoeken. Het is de „die Mörder sind unter uns"-gedachte. Velen kunnen die niet van zich afzetten, in een land. waar alles de ruines incluis hen herinnert aan de oorlog! bijzonder eenvoudig. Inplaats van de strookjes van de kaartjes af te scheuren namen ze het hele toe gangsbewijs mèt contrólestrook in. Dat ging daarna weer naar de in gang van het museum en vandaar vervolgde het opnieuw zijn weg. Dit alles ging vele jaren' goed, de verdachten hebben dit zelf erkend. Het bedrag dat in al die tijd ver duisterd is moet byzonder groot zijn. maar hoe groot het in wer kelijkheid is, konden de daders niet bij benadering vaststellen. Het geld is echter volkomen verdwenen. De daders gingen bijzonder om zichtig te werk. Bij stille perioden in het museum waarbij hun fraude het meest zou opvallen lieten ze het hele systeem varen, maar in tijden van druk bezoek vloeide het onrechtmatig verkregen geld in stromen binnen. Tot men tenslotte tegen de lamp liep. De gearresteerden zijn tussen de 45 en 65 jaar oud. VEENHUIZEN. Be dertigjarige inbreker P, S. «s dezer dagen ont snapt uit de strafkolonie Esser- heem. waar h(j een straf uitzat van twee jaar. Vermoedelijkheeft h(j zonder hulp van anderen de benen genomen. De politie ïn het hete land tracht nu de ontsnapte op te sporen. P.S. zag zijn kans schoon toen hy niet ver van het gesticht met en kele medegevangenen bezig was bonen te plukken. Toen de bewa kers wat ver uit de buurt waren zette hij het plotseling op een lo pen, Hij had binnen korte tijd een zo grote voorsprong, dat geen en kele bewaker hem meer kon inha len. Binnen een paar minuten was P.S. uit het gezicht verdwenen. Men neemt aan, dat hij z^ch daar na een tijdlang in het struikgewas verborgen heeft gehouden, waarna hy zyn vlucht zou hebben voort gezet. Men heeft hem tenminste op verscheidene plaatsen gesignaleerd, LANDSTUHL (Duitsland) Ge allieerde autoriteiten Hebben giste ren bekendgemaakt, dat m een pijp lijn van de NAVO. die benzinetanks m Frankrijk met luchtbases in West-Duitsland verbindt, een. clan destiene aftakking is ontdekt. Men vermoedt dat de aftakking vorig jaar geplaatst is. De schade wordt geschat op 12.000 dollar. Aan sabotage wordt niet gedacht, onderzoekers geloven, dat de lei ding voor „particuliere doeleinden" is afgetakt. PARIJS De Parijse politie heeft Woensdagmorgen een gehele editie van het communistische dagblad „rHumamté'- in beslag genomen in vei band met artikelen „die de in tegriteit van het nationale grondge bied schade zouden, kunnen berok kenen." Nadere uitleg werd niet gegeven, doch men vermoedt, dat de inbe slagneming in verband staat met een serie artikelen die in het blad zijn gepubliceerd, over de Franse maatregelen tegen de Arabieren in. Marokko en Algiers. Prentbriefkaart van mijn zoon uit zijn vacantieverblijf: HaRo/ Gisteren hebben toe in de plas gezwommen en nog bijna ver dronken. Het is hier reuze fijn. Ik heb eert zweer op mijn knie. Stuur je nog een gutden? Het zakgeld is byna op." Dit soort teksten mokeren zwaar op het ouderschap, vindt ik, dat hoe meer ik het bekijk eigenlijk niet veel meer is, dan een lange keten narrow escapes. Er zou ove rigens een psychologische studie te schrijven zijn, over de uiteenlopen de manieren waarop vacantiegan- ger- de voor mededelingen bestem de ruimte van hun prentbriefkaar ten gebruiken. Mijn tante Adêle schrijft uit Eerbeek: „Heel mooi weeraangenaam gezelschap en zin delijke kamers. Je oom en ik, wij genieten met volle teugen." Dat zie je vóór je: tante met haar brei mand je in de tuin van het periston en oom er naast, bezig te genieten met nolle teugen, een activiteit waarvoor je, naar mijn gevoel, spe ciale kieuwen zou moeten hebben Myn neefje Hans, vier weken op geborgen in een padvinderskamp, meldt aan de keerzijde van een flets natuurtafereel: „Wij moeten hier heel vroeg op van de akeela en dan gaan spelen op een terrein vol kleine boomstompjes waaraan je telkens je been stoot. Ook moeten wij telkens voetballen met een dik ke hopman. En ais je even het bos in loopt, fluiten ze op zo'n fluitje en dan moet je al weer terugkomen. Dag allemaal!" Ik bedoel zelfs Dostojetcski zou er niet in slagen, zóveel reine misère samen te persen op zo'n klein stukje papier. Onze melkboer zendt uit Rome een afbeelding van de St. Pieter die zijn onbeheerste handtekening in een tumult van rode wijnvlekken bevat, blijkbaar om zonder woorden te bewijzen, dat hij deze week de melk de melk laat. En mijn buur man, die Parijs heeft opgezocht, ont popt zich als zo'n hartehjke, mede deelzame natuur die helemaal niet toekomt met de ruimte op de kaart en om het adres heen, nog lange slierten wetenswaardigheden krie belt, waarvan je allee» met behvlp van een microscoop kennis nemen kunt. Ik geloof overigens niet, dat er ooit zo veel en zó voortvarend is gereisd, als dit seizoen. Mijn neef van vijftien heeft het maar meteen goed aangepakt en is met tachtig gulden in zijn zak en een rinkelbom wan ueidflessen, tenten en brood trommels aan het lichaam, naar Na vels gelift. De bediende van de kruidenier heeft Frankrijk op zijn brommer doorgenomen en de kap per zendt mtj een kaart uit Corsica, tuaar hij myn baard tracht te ver geten door er zelf een ie laten staan. Dat het allemaal mogelijk is, stemt tot een zekere voldoening. En ik vind het ook wel prettia, dat de vreemdelingen iets terugdoen door in zo grote getale naar ons land te komen. De hele dag spreek ik naar vermogen, butteniandse talen, omdat iedere nationaliteit btyfcbaar per se van mij wil weten waar de beziens waardigheden zijn. En ik ontmoet in kroegen en tapperijen elk etmaal minstens één keer zo'n man die je een glas aanbiedt en kort daarna de volgende tekst ten beste geeft: „Ach ja, eigenlijk kom ik niet graag in kroegen, maar mijn urouio en myn jongens zyn mei üacantie en wat doe je dan, als man alleen, je zoekt eens een café op. Want je mist je gezelligheid, nietwaar? Wilt u er nog eenNog twee Jan. Nee, in de gewone tijd zullen ze mij niet zien, in kroegen. Nooit. Wat heb ik er te zoeken, niet? Ik heb thuis al les wat ik hebben wil. Maar nou me vrouw en de jongens weg zijn is er niks aan thuis. Je zit teel in de ka mer, maar je mist je gezelligheid. Dus wat denk je? Je denkt; kom, ik ga een glaasje bier kopen. Niet waar? Zodoende, Ik ben eigenlijk helemaal geen kroegloper. Jan, geef er nog eens twee..." Want er bestaan geen groter hy pocrieten dan mannen, dat kan nie mand ons afnemen... KRONKEL Boerderij afgebrand als gevolg van hooïbroei PATERSWOLDE In de afgelo pen nacht is de boerderij van J. P. Arends tot de grond toe afgebrand. De schade, die in de duizenden loopt, wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. De oorzaak is vermoe delijk hooibroei. Deze dame, die hier in snel tem po allerlei zakelijke mededelingen opstelt is weer wat met het leven verzoend, dank zij een menslieven de werkgever. Want en velen zul len hierover kunnen meepraten het is in deze dagen van trillende hitte geen bagatel om tussen muren en ramen te zitten. Daarom v liegt heel Nederland uit alle kieren en galen de vrije buitenlucht in, als een mierenhoop waarop een reus on geduldig heeft staan trappelen. Deze juffrouw is een van de vele mensen; midden in de stad zit ze toch tussen bomen en gras en er zijn vogeltjes en er is een heel klein pietsie wind. En daarom tikt ze met u er meer der de vlijt en haar brieven dragen er gens een optimistische ondertoon. Wat alleen het bedrijfsleven in ons land maar kan stimuleren. En wat willen we meer In Noorwegen loopt ergens een koe rond. die het eremoederschap royaal verdient. In zeven Jaar tijd twintig kal veren, dat is geen kleine prestatie. En wanneer u dan nog enkele details wilt weten, kunnen we vertellen, dat „Svea" een maal een vierling, viermaal drielin gen en tweemaal tweelingen heeft ge worpen. Een koe voor het grotere werk dus. Een neusoperatie in het ziekenhuis van Illinois is werkelijk een verzetje. De patiënt wordt In een dikbeklede stoel gezet. Er komen wel een paar In jecties bii te pas, maar die zijn alleen maar bedoeld voor het verbeteren van de sfeer. Daartoe bestaat het serum al leen maar uit een (kleine) dosis alco hol vermengd met vitaminen b en c. Tijdens de operatie wordt zachte klas sieke muaek gespeeld en hierdoor zo zeggen de artsen tenminste krifirt de patiënt een zo groot gevoel van wel behagen, dat hij zijn neus vrijwel ver geet, In de etalage van de autcmobiëlhan- delaar Walter Wilson in Dallas stond een paar dagen geleden een grote re clame: „Kom en steel onze wagens". Daarachter kon men in kleine lettertjes lezen: tegen zeer lage prijzen". Maar een paar obscure heren, die ken nelijk slechte ogen hadden, namen de banden en reserve wielen toch maar mee. Waaruit volgt dat men niet «Hes letterlijk moet nemen. Roofmoord in Amsterdam Gearresteerde weer op vrije voelen AMSTERDAM. De 23-jarige Van Z., die door de recherche van het politiebureau Leidseplein het afgelopen weekend in verband met de moord op de 44-jarige pension houder H. G. werd aangehouden, is vanmorgen in vrijheid gesteld. Na dat zijn verklaringen, waarop hij een paar keer is teruggekomen, wa ren gecontroleerd, vond de recher che geen aanleiding om hem langer in hechtenis te .houden. In Italië wordt een heel dorp ver plaatst. Het is het plaatsje Faraone, dat aan de voet ligt van een berghel ling. Door de vele aardverschuivingen hangen verscheidene huizen nog aan de laatste restjes steen. En daarom zoekt men het nu wat lager. Veiligheidshalve. Het vliegende servieswerk is een hels tijd lang uit de lucht geweest, maar nu zyn ze er dan weer de kleine manne tjes, die uit alle delen van het heelal komen aanzweven. De familie Sutton, een overigens rustig boerengezin in. Kentucky kan er van meepraten. „Er staat een ruimteschip in de wei." zei een neef. die toevallig op bezoek was. En daarmee begon de ellende. Want uit het vehikel stapte een „klein groen mannetje", dat van binnenuit een. fos- fa rise rend licht verspreidde. Het kereltje keek de Suttons pien ter aan met ogen „zo groot als thee- scnoteltjes". (Werkelijk. Andersen is er niets bit D. maar (r>»rt d- gez'rslcöea zenuwachtig een paar kogels afschoten, kwam er versterking opdagen. De man netjes klommen natuurlek alles vol gens Sutton in de bomen en op het huis, maar toen de ijlings gewaarschuw de politie kwam opdagen bleek er alleen maar dunne lucht te zijn. Alcohol? Om kwestie van. de fles a niet op tafel geweest#

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2