si „Luchtaanval59 op ons territoir Oefening samen met Belgische strijdmacht Vlucht-nabootser bij KLM in gebruik Utrechts gasfabriek heeft hond in dienst Bello 's lot bezegeld in Bergense raad Voorts. RADICALE VERDELGING Liegen getuigen in zaak-Jungschlager? gen ultimatum Muiters in de Soedan krij Salk-vaccin foutief samengesteld bij Cutter-laboratoria Unilever doet bod op rubber laboratorium Naar vergelijk in Marokko Staalmagnaat Roechling overleden Brand in Den Bosch: schade half millioen ©vek i>e klêiN£ geVoEgeNs ces levens Rijsttafel en... Spencer Hulpmiddel bij training voor Douglas DC-7c Nieuw bestuur voor „Renate Leonhardt" Lekken worden veel sneller opgespoord Zal ,,Alho"-bedrijf uit Hoogèveen weggaan? Zwitserse horloges verdwenen uit KLM-toestel Lading onder beslag en 15 arrestaties op Nederlands schip Vier brandweren doch geen water bij feile brand in Holterhoek Fransen maken taai-rel"' op Jamboree Vele slachtoffers bij voedselvergiftiging in Japan Neutraal toezicht op komende verkiezingen in het Saargebied Stemming na bewogen debat Vrijdag 26 Augustus 1955 ANTWERPEN, Sinds Donderdagavond 8 nur Is er boven Nederland leans op een grote activiteit in de lucht in verhand met de Belgisch- Nederlandse luchtverdedigingsoefening „Loco" („Low Countries") die duurt van 23 tot 2S dezer. Dat deze activiteit boven Nederlands territoir tot dusver niet al te groot is geweest, vindt zijn oorzaak in het feit, dat l>U deze oefening de eerste twee dagen België de verdediger is geweest, terwijl van Donderdag af de rollen omgekeerd zijn en Nederland wordt „aange vallen" door de ongeveer 500 vliegtuigen waarover de „agressor" beschikt, ..Lua" territoriaal zullen worden ge bruikt. Tn deze oefening wordt voor de eerste maal een nauwe samenwer king tussen Belgische en Neder landse luchtverdedigingsorganen ter bescherming van de Schelde in de praktijk beproéfd. In oorlogstijd valt de gehele verdediging van dit gebied onder Belgische tactische controle. Vraag rijst weer: DJAKARTA. Bij de voortzetting van de zaak-Jungschlager werd Donderdag als getuige gehoord de voormalige Nederlander H. W. Swartjes, die Indonesisch staatsbur ger Is geworden, die beweerde dat Jungschlager in 1951 een zekere De Koning zou hebben doen vermoor den omdat met toestemming van de K. KPM-schepen met Indonesische troepen naar Ambon waren vertrok- De doelen die zullen worden aan gevallen, 2ijn met zorg gekozen en worden nagenoeg allemaal verde digd. door de luchtdoelartillerie. Aangevallen worden (zowel op grote, middelbare' en lage hoogte) vliegvelden, radarstations, havens, industriecentra. spoorwegknoop punten en de scheepvaart op de Schelde, Aan de Nederlandse luchtdoelar tillerie is ten eerste opgedragen de meest kwetsbare punten van het ze nuwstelsel van de luchtverdedigings organen te beveiligen; in de tweede plaats komt dan de beveiliging van de vliegvelden van het Commando Luchtverdediging, waarbij al naar gelang het belang van de vliegvel- ren 1, 2 of 3 afdelingen lichte KHARTOEM- De gouverneur- generaal van de Soedan, sir Knox Helm, heeft de muitende militairen in de Zuid-Soedan, order gegeven zich over te geven. Hij gaf hun 24 uur om te antwoorden. De gouverneur-generaal, die Don derdag uit Londen naar Khartoem terugkeerde, heeft na een onder houd met de premier van de Soe dan, Ismail el Ezharry gezegd, dat hij een persoonlijke afgezant naar de muiters zou zenden voor ver dere onderhandelingen. WASHINGTON. Het Salk-vac- cin vervaardigd door de Cutter laboratoria. is door een aantal moei lijk te bepalen factoren foutief sa mengesteld. Dit wordt verklaard in een eind verslag van de Amerikaanse Ge zondheidsdienst over het onderzoek naar de gevallen van kinderver lamming, die zich in de Verenigde Staten hebben voorgedaan bij kin deren, die waren ingeënt met bet Salk-vaccin. ROTTERDAM Het Unilever- concern te Rotterdam heeft een bod gedaan op het laboratorium van de Rubberstichting te Delft, dat op grond van een besluit van de In donesische regering per 1 Septem ber gaat liquideren en zijn werk zaamheden moet overbrengen naar Indonesië. De Unilever wil het laboratorium voor drie jaar huren, een groot deel van de uitrusting overnemen en cir ca 150 man van het personeel in haar dienst doen overgaan. Als voor waarde stelt zij. dat voldoende men sen van het technische en het we tenschappelijke personeel bereid is op oliën of vetten over te gaan. Naar men mag aannemen heeft de Unilever ook een verzoek gedaan aan de directeur-generaal van de rubberstichting, dr. ir. R. Houwink, om althans voorlopig aan te blijven. Het wachten is op een besluit van de Indonesische regering. In prin cipe is met het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag overeen stemming hierover bereikt. Maar de toestemming uit Djakarta laat nog op zich wachten. In ieder geval zal de beslissing uiterlijk 31 Augustus hierover moeten vallen. De N.V. Unilever heeft een laboratorium bij haar zeepfabriek in Vlaai'dingen. dat nu sterk wordt vergroot. De Uni lever wil deze uitbreiding nog snel ler doen verlopen en heelt dit bod gedaan om daarmee de hand te leg gen op een laboratorium, dat vol ledig in werkbare conditie verkeert. Vervolg van |*ag- 1 niettemin psychologische gevolgen gehad. Maar tenslotte, het belangrijkste is. dat de huidige zuiveringsactie door het leger uitgevoerd, een ge heel nieuw probleem schept. Gr and- val had zich voorgesteld, het ver trouwen vande Marokkanen te winnen en op dat vertrouwen een samenwerking te bouwen. Het op treden van tiet leger neemt echter meer en meer bet karakter aan van een oorlog en een die ge heel aan het civiele gezag ontsnapt. Men beweert dat dit de reden is, dat Grand val er niet meer mee door wil gaan. De nationalistische Istiqlal heeft tijdens de besprekingen van giste ren een gunstige indruk op de Franse regering gemaakt. Minister July heeft aan de pers verklaard, dat iedereen de wil tot samenwer king toonde. Frankrijk, voegde hij daaraan toe, kan samenwerken met iedereen, die inmenging van het buitenland afwijst en een werkelij ke verzoening wil. De Istiqlal heeft een memorandum ingediend, waarin haar gehele politiek is samengevat. Zij heeft niet nagelaten er op te wijzen, dat het heengaan van Grand- val ernstige gevolgen hebben kan: hij is de eerste resident-generaal, zeiden de partijleiders tot premier Faure, die het hart van de Marok kanen gewonnen heeft. Zij ontken den niet, dat het gevaar bestaat dat de massa der Ma ruk kanen hen uit de hand loopt. Juist daarom dron gen zij er op aan. hen niet met lege handen terug te sturen. In dit verband herhaalden zij hun eis, dat de oude sultan Ben Joesscf ten minste uit Madagascar wordt ge haald en de gelegenheid krijgt naar Frankrijk te komen. HEIDELBERG, Dr. Hermann Roechling, de. grootste staalmagnaat van het Saargebied, is Woensdag avond op 83-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Hij was de vroegere directeur-ge neraal van de Roechling ijzer- en staalfabrieken en het hoofd van een familie die geslachtenlang de zware industrie in het Saargebied heeft be heerst. In 1936 werd Roechling gearres teerd en in Juli 1948 werd hij door de Fransen tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld, wegens „mis daden tegen de vrede en de mens heid", welke straf later tot 10, jaar verzwaard werd. Al zijn bezittingen werden geconfiskeerd en hij ver loor zijn burgerrechten. Op aandrang van zijn arbeiders werd hij in 1951 vrijgelaten, maar hij mocht niet naar het Saargebied terugkeren. VHERTOGENBOSCH In de af gelopen nacht heeft een felle brand gewoed In de houtopslagplaats van de Verenigde Houtbereidingsinrich- ting en Houthandel N. V. van Swaay Gips te 's Hertogenbosch. Hierbij is ongeveer 2500 kubieke meter gecreo- soteerd hout verloren gegaan- De schade wordt geschat op een half millioen gulden. Bovendien zijn een kraan en een eleetrische winch ter w aarde van 90 mille verloren gegaan. Ook twee spoorwagens, die met ken, Jungschlager zelde op een vraag hout geladen voor het vertrek gereed van de rechter, dat getuige loog. stonden, werden door het vuur ver- Naar aanleiding van verklaringen j 'Aanvankelijk liet de brand zich van getuige Manoppo over eeni be- ze(,r ti Jaa„zie„. 0p de opslag- zoek van Jungschlager aan Makas-I j 7 kubieke meter sar legde oe verdedigster, mevrouw hc, begin gevaar liepan, stukken os er, uaaruit evena]s twee teertanks. Met dertig blijkt, dat J. In December 1950 niet straien werd vuurhaard aange. in Makassar geweest kan zijn: hy maakte van 17 November tot 17 De cember herhalingsoefeningen van de marine in Nederland mede, was 27 December op een Kerstdiner in Maastricht en 31 December op een oudejaarsviering aldaar. De ,;Van Riemsdijk", met welk schip J. te Makassar zou zijn geweest, deed Ma kassar slechts aan op 8 en 29 Decem ber 1950. Getuige Manoppo bleef volhouden, J. in Makassar te hebben gezien. Jungschlager zeide: „Hij liegt". „Dat moet nog blijken", antwoordde getuige. pakt. Deze was vanochtend zo goed als geheel gedoofd. Het vuur kreeg niet de kans zich uit te breiden naar een olieopslagplaats en een benzine depot van een aangrenzend bedrijf. Tijdens de blussingswerkzaamheden werd een brandweerman door de hit te bevangen en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. HASTINGS. De Nederlandse torpedoboot jager „Noord-Brabant" is hier Donderdag voor een good- will-bezoek aangekomen. Het schip zal tot Maandag blijven. (Advertentie t.M. Verban de muggen uit Uw slaapkamerL Micromist dringt overal door! Muggen, maar ook vliegen en andere hinderlijke insecten gaan' een bijzonder slechte tijd tegemoet. De huisvrouw beeft au immers de beschikking over het radicale, nieuwe insectendodén<te> middel: ROXASECT micro-mist van PB3LIPS-ROXANE. Er zijn ongeveer 3 millioen ver schillende soorten insecten, waar van er pas 700000 beschreven zijn 1 In de literatuur over insecten nemen muggen een belangrijke plaats in. en terecht Want vele soorten zfjo teer kroandasrdt|. Ver schillende ziekten worden* door muggen overgehra-tó^e\r«>]arla- mug verspreidt de gele-koortsrutofSS-g^figSr^l Jw» gele koorts. de>Sg§?yjEP\V»ntla- sia ziekte v gebracht- vab— kan Wtxejf daarvoor in ons mfet al te groot, toch Kwalen veroorzaakt Vödral bö kin- fihen tnuggebeten ge vaarlijk zijn- Het kind krabt, er ontstaat een wondje, er komt infec tie bö. En dat alles begen met een "mug in een slaapkamer Waarom -eigenlijk? In wwe moderne tud met moderne afweermiddelen kan elk huis vrij zijn van muggen Dat moet. cok Het ia eeq kwestie van volks- gezondheid* Radicaal en zuinig ROXASECT micro-mist bevat de. modernste insectendodende stoffen en is daardoor .werkelijk radicaal. ROXASECT micro-mist is (véél ln; een kleine busook zeer zuinig.; Eén twee seconden drukt U op dfti knop en de uiterst fijne nevel (micro- mist) verspreidt zich en dringt overal door. De dodende str zet zich in' een fijn laagje overal op af zodat de vliegen en muggen radicaal worden' ■erdelgd, 20dra zij ergens neer strijken. -3* Veilig en handig Geer» geknoei meer met vettjge»') spetterende of lekkende pompjes- ROXASECT'.micro-mist van Philips* Roxane zit in een zindelijk busje.. Het ia onschadelijk voor mens en huisdier, niet brandgevaarlijk, het geeft géén vlekken- Haa(.vandaag nog zo'n klein,handig busje ROXASECT micro-mist van PHIUPS-ROXANE bf» 'Vw apo theker of drogist. Neem er voorat één mee als U met vacantle ■gaatt\ (Advertentie LM.) tn de 17e eeuw haalden de Hollandse koop lieden in Batavia hun neutop voor het eten van rijst. De lijfarts van Jan Pieterszoon Coen meende zelfs dat rijst slecht was voor de hersenen. Pas in de 19e eeuw ontstond de rijsttafel, zoals wij rlie nu nog waarderen een genot dat epn traditie werd. Zo're rijsttafel telt 1001 lekkernijen. Kent U se allemaal? Geen nood, kokki weet wel hoe V hoort. Als U maar niet vergeet nq afloop een Spencer op te steken. Want Spencer (het hoogtepunt van Virginia's traditie de beste tabak te kweken) geeft de finishing touch aan elk genoegen In Turn-Top aUAiirr £°.vtrou^ onveranderlijke kwaliteit DEN HAAG. De KLM-bemau- ningen die in 1957 met de nieuwe Douglas DC-7c zullen vliegen, zul len hun training voor deze machi nes ontvangen in een zg, „flight simulator", een getrouwe naboot sing van de cockpit van de DC-7e. Van deze „vlucht-nahootsers" heeft de KLM er tien besteld. Ook nadat de nieuwe Douglas-toestellcn een maal in gebruik genomen zullen zijn, zullen die trainings-Inrichtin- gen goede diensten blyven bewe zen. In deze nieuwe oefen-stuurhutten kan een gehele bemanning: vlie gers. boordwerktuigkundigen en marconisten, tegelijk trainen. In de cockpit-nabootsing ontbreekt geen enkel instrument en elke handeling van een lid der bemapning wordt nauwkeurig geregistreerd door de instrumenten, welke door de in structeur* worden gecontroleerd. De opleidiDg geschiedt zeer rea listisch, zodat bijv. de telegrafist tijdens de oefening positie-peilingen op radiobakens kan nemen en 't ge luid der motoren sterker wordt, als de piloot de gasman etten wjjder opent. Bij landing geeft een instru ment nauwkeurig 't moment aan, waarop het vliegtuig geacht wordt contact te maken met de landings baan. In technisch opzicht wijkt de UTRECHT Op een Donderdag hier gehouden vergadering van het voorlopig bestuur van de bergings vereniging „Renate Leonhardt" is een definitief bestuur gekozen, be staande uit; P. Visser. Wijde Wor- mer, voorzitter; A, Boom te Rotter dam. tweede voorzitter; L. van der Laarse te Naaldwijk, eerste secre taris; L. J. W. Hillebrands te Leek, tweede secretaris; S. van der Sijde te Den Haag, penningmeester; C. van der Toren te Zaandam; A. van Staalduinen te 's-Gravenzande en C. Lof te Barneveld, commissarissen. Besloten is om, als de weersom standigheden het toelaten, op zeer korte termijn uit te varen. HER TH.4 ..geen lek onfguot haar. (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT Sinds enkele we ken heeft het Utrechts gasbedrijf een nog geen twee jaar oude kracht in vaste dienst. Het is een perso neelslid, dat het grootste deel van zfjn werk tassen vijf en acht uur 's morgens verricht. Het is een Duitse herder, die speciaal is af gericht om lekken in de gasleiding op te sporen. Voor zover ons be kend is dit een nieuwigheid die voor het eerst in de Domstad wordt beproefd. De herder is met zijn zeer ge trainde neus in staat gas. dat door hele kleine lekjes ontsnapt, dwars door het zand en de bestrating heen te ruiken. Deze gaatjes zijn te klein om door een speciaal „lek- zoek-apparaat" te worden aange geven. Men hoopt binnen een jaar het hele Utrechtse gasnet met de nieuwe kracht te hebben afge speurd. Een radiocauserie, die ongeveer een jaar geleden werd gehouden, was er de allereerste oorzaak van dat Utrecht een „gashond" heeft. Het praatje ging over de uiterst fijne speurzin van honden. Onder de luisteraars bevond zich de heer Th. E. Okhuysen, fitter van het Utrechtse gasbedrijf. Deze fitter vroeg zich af of het verlies, dat jaarlijks door lekken in de leiding wordt geleden, niet teruggebracht kon worden met een speurhond. Hij gaf zijn idee door aan de di rectie, Daar zag men er iets in en stelde zich in verbinding met de rijksspeurhondenschool in Den Haag. Volgens de deskundigen was het in principe inderdaad mogelijk om een hond te trainen op gas lucht. Er werd dan ook ergens in Drente een jonge Duitse herder gekocht. Zijn trainer verstopte naar gas ruikende lapjes in de duinen. De hond moest ze opsporen. Het lukte. De vraag was echter of hij niet te veel op Haags gas werd gespecialiseerd. Om dat tegen te gaan bracht een personeelslid uit Utrecht, dat met de hond werd op geleid. naar Utrecht^ gas ruikende voorwerpen mee. Ook daarop bleek de hond te reageren. Na enkele maanden werd in Utrëcht zelf een proef genomen. Op een bepaalde plaats in de stad maakte men opzettelijk mini male lekjes in een gasbuis. Het werd de speurhond zo moeilijk mo gelijk gemaakt. Toch begon hij te blaffen zodra hij boven een lekje was. De herder was geslaagd voor zijn examen. - Dat hij economischer werkt dan met lekzoekende apparaten uitge ruste mensen is aangetoond door een andere proef. De directie liet 650 meter gasbuis door vier mensen mei lekzoek-apparaten aftasten.-Zij werkten 8% uur.' een dag dus. De hond. begeleidt door één man. is in staat drie kilometer gasbuis in vier uur op lekken af te zoeken. En dan geeft hij ook de hele klei ne gaatjes blaffend aan. Uitspraak Bandjarnegara- proces op 1 September DJAKARTA.Nadat gisteren de verdedigers mevr. mr Nany Razak Moethalib en mr Boegheim,. hun pleidooien hadden gehouden in de zg. Bandjarnegara-2aak, waarin de Nederlanders Versteegh en Schmut- zer terecht staan, beschuldigd van steunverlening aan de Daroel Islam, Ls de uitspraak in dit proces be paald op 1 September a.s. nieuwe vlucht-nabootser sterk af van de. totnutoe in gebruik zijnde „link-trainer" (waarmede maar één persoon tegelijk kan oefenen), die grotendeels mechanisch werkt, ter wijl het nieuwe apparaat op elec- tronische principes is vervaardigd. In October wordt de eerste ..flight simulator" van de Curtiss Wnght fabrieken bij de KLM verwacht. HOOGEVEEN. Een woord voerder van dè directie van de N.V, Alho aluminiumfabriek heeft Don derdagmiddag medegedeeld, dat ern stig wordt overwogen het bedrijf over te plaatsen naar elders. Dit zal zeker gebeuren als niet op korte ter mijn het geschil met de arbeiders is opgelost. Kerstgroeten militairen buiten Nederland DEN HAAG. Zoals ieder jaar wordt ook ditmaal weer een groe- tenactie georganiseerd voor militai ren der zeemacht en van het korps mariniers, die omstreeks de komen de Kerstdagen verblijf houden in Nederlands Nieuw-Guinea en de Nederlandse Antillen, of dienst doen aan boord van hr ms schepen in de Nieuwguinese en Caraibische wate ren. Familieleden en verloofden van hiervoor in aanmerking komend mari nepersoneel zullen op verschillende plaatsen in Nederland op daartoe vastgestelde dagen tussen 31 Augustus en 37 September in de gelegenheid worden gesteld, een groet uit te spre ken van ten hoogste 150 woorden, wel ke groet op een gramofoonplaat wordt opgenomen. Deze plaat zal aan de be trokken militairen worden toegezon den. Belangstellenden wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk hierover te verstaan met het ministerie van mari ne, Koninginnegracht 60. tel. 162210, toestel 541. Advertentie t. M.f 'n Mens heeft eigenlijk geen leven met dat brandend maagznnr... Maar Bennies brengen uitkomst! Zo lang 't niet opkwam, was de dreiging er toch en zo was er dan. zelfs zonder enige aanwijzing, van eten al geen sprake meer. Maar komt 't eenmaal zo ver. dan is ook de meest snerpende zuurbrand <U kent dati met een of twee Ren nies bezworen. Die doven het vuur en stillen de pijn. Radicaal! 'n Heerlijk veilig gevoel zo'n paar Ren nies op zak - bij voorbaat. Altijd bij de hand en als de nood aan de man komt. onmiddellijk baatWaarom 20U U ze niet bii U steken? SINGAPORE Rond 600 Zwit serse- horloges ter gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ20.000 zijn vermist uit een zending van 720 hor loges die hierheen werd gebracht met een KLM-toestel. Functionaris sen van de luchtvaartmaatschappij konden niet mededelen op welk punt langs de route de uurwerken bet eerst vermist werden. DJAKARTA De Indonesische militaire politie heeft het Nederland se schip „Tjilfewan" van de inter- ocean Lines (een zustermaatschap pij van de KPM> doorzocht en voor tien millioen roepiah lading in be slag genomen. Er werden 15 per sonen gearresteerd, hoofdzakelijk Chinezen. EIBERGEN. Donderdagmiddag ontstond te Holterhoek (gemeente Eibergen) brand in het achterhuis van café „Grenszicht", waarin tevens een landbouwbedrijf is gevestigd. De Groenlose brandweer, die het eerst aanwezig was. kon bij gebrek aan water niet verhinderen, dat het vuur zich snel verplaatste en toen even later de Eibergse brandweer met de tankauto verscheen, had ook het woonhuis al vlam gevat. Ook uit Lichtenvoorde werd assistentie ge haald en zelfs uit Vreden (Duits land) kwam een motorspuit met manschappen, maar zonder water kon men niet veel uitrichten. Van het huisraad en de café-inven taris werd een deel gered. De hooi en graanoogst ging verloren met enige landbouwwerktuigen, terwijl het huis zwaar werd gehavend. Zes verdachten berecht wegens malversaties met vorstverletpremies HAARLEM. Donderdag hebben voor de rechtbank zes personen te recht gestaan, tegen wie in totaal ge vangenisstraffen van twaalf jaar en twee maanden werden geëist. Zij waren betrokken bij malversa ties van het bureau voor het speciaal fonds voor bouwnijverheid, dat uit keringen verstrekt volgens het vorst verlet, Met de malversaties was een bedrag gemoeid van 28.000 gulden. HIAGARA-ON-THE-LAKE. De Franse padvinders zijn op de We reldjamboree in de Canadese pro vincie Onfnrio een „taai-rel" begon nen, die heel wat stof heeft doen opwaaien. Het begon met de opvoe ring van een spel, waaraan 1500 Amerikaanse padvinders deelnamen en waarbij de uitleg slechts in het Engels werd gegeven. Alle Franse padvinders onder de toeschouwers begonnen daarop in koor te schreeuwen: ..En francais, en francais" (in het Frans, in het Frans). Meer dan de helft van de ongeveer 13.000 toeschouwers sloten zich bij dat geroep aan. De Fransen en hun aanhang hiel den dit gedurende de gehele opvoe ring vol. zodat het spel een volsla gen fiasco werd. TOKIO In Japan zijn tot dus ver achttien kleine kinderen over leden en verkeren 583 kinderen in levensgevaar na het gebruik van melkpoeder, waarin zich arsenicum bevond. De Japansche regering heeft de verkoop van het product, dat van een bekende firma afkomstig is, doen staken en een onderzoek ge last, om te weten te komen hoe het arsenicum in de melkpoeder is te recht gekomen. SAARBKÜCKEN. De Saar- commissie van de Westeuropese Unie, waarin vertegenwoordigers van vijf landen zitting hebben, zal neutrale waarnemers aanwijzen die toezicht moeten houden op de ver kiezingscampagne. die bij bet ple bisciet van 23 October zal worden gevoerd. De waarnemers zullen on der leiding staan van de Engelse kolonel William Urton. Plaatsvervangend H.C. vertrok met „Oranje" naar Indonesië AMSTERDAM De nieuwe plaatsvervangende Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer H. Hagenaar, is gisteren met zijn vrouw en 5-jarig dochtertje met het m.s. „Oranje" naar zijn bestemming vertrokken. (Advertentie LM.) BERGEN (N.H.J. Het lot van „Bello" is bezegeld. De gemeente raad heeft zich Donderdagavond met 7 tegen 4 stemmen uitgespro ken tegen behoud van het tramme tje, waarover de laatste tijd zoveel tc deen is geweest en tevens tegen een door vele Bergcnaren gewenste moderne railvcrbindlng tussen Ber gen en de zee. Het was een gemeng de stemming (vóór 4 KVP, 1 AR, 1 PvdA en 1 Gemeentebelangen). Het werd een bewogen vergadering, waarin vóór en tegenstanders van „Bello" elkaar niets toegaven en soms van weerszijden harde dingen werden gezegd. Het voorstel, waarover de stem ming liep en dat hiermede aan vaard werd, was het aanbod van de Spoorwegen, om voor de symbolische som van één gulden aan de gemeen te over te doen de trambaan tussen hei stationsemplacement van de tram cn de halte Oostdorp, op voor waarde dat over de baan nooit meer een tram zou komen te rijden. De tegenstemmers waren het PvdA-lid dr J. Hemelrijk, twee an dere PvdA-leden en 1 VVD. Vooral dr Hemelrijk was fel in zijn critiek op het beleid .van de ge meente in de tramkwestie. Hij trok de bewering van B. en W., dat zij voor "t behoud van de tram hebben gevochten, in twijfel en voegde o.a. burgemeester Huijgens toe. dat diens liefde voor de tram „de liefde van de slager voor het varken." tv as ge bleken. OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS HET PRINSENHOF DELFT TOT EN MET 14 SEPTEMBER WerkdAS,, v,„ 11-17.30 Uur Zondigen vin 13-17.30 uur Dmsdig- en Donderdagavond van 19-22 uur De televisie-telefoon xs er. Eindelijk, zeggen we. want zo'n stem alléén gaat pp den duur zo vervelen. Hoe vaak hebt u bijvoorbeeld niet gedacht: „Ik zou noü dat gezicht wel eens willen zien". Welnu, dat kan In de toekomst, wanneer u er wat geld voor over hebt. U krijgè dan een aardig schermpje naast het toe stel. waarop omnicldeiiijk het gelaat ver schijnt van degene, die de haak op neemt. Een uitkomst voor verloofden, In München bloeit een aparte in dustrie. die van slerkurken. Op het handvat van deze kurken staat een cari- catuur van Hitier compleet met snor en kuif. Een tijdlang, was er sprake, dat deze kurken niet verkocht mochten Worden, maar een plaatselijk gerechts hof heeft nu bepaald dat hét hier „geen symbool van een verboden organisatie" betreft. Zodat de souvenir-winkel en vooral ook de Amerikaanse soldaten weer tevreden zijn. Chaplin is nog lang niet uitgespeeld. Hij heeft in het verzengde Nice ver teld, dat hij weer een film gaat maken. Over een denkbeeldige koning. Die ko ning is Charlie dan 2clf. Bovendien wordt het een cotnedle en dat doet weer helemaal denken aan vroegere dagen. Of de bolhoed en de rotting er weer bjf te pas zullen komen, weten we al leen nog niet. President Eisenhower kreeg Woens dag een warme zoen op belde wangen gedrukt. Dat was toen hü een réde wilde houden in Philadelphia. Juist toen hij een en al glimlach tussen de mensenmassa doorschreed, kon een dame zich niet meer langer beheersen. Met grote lenigheid sprong ze óver het touw. dat de toeschouwers gevangen Hield, snelde op de vader aller Ameri kanen toe, omhelsde hem met grote harl el (Ikheid, sprong vt-rr over het touw en verdween in de menigte. Ove rigens; heerlijk toch om president to zijn Steward Is een ondernemend ma". «ie allerlei feestartikelen verkoopt tn Caljfornlë.-Hoe ondernemend kunt u hieronder zien. Want Steward heeft een stoutmoedig telegram naar president Eisenhower gestuurd, waarin hij zich meidt als eerste winkelier op de kunst matige satelliet. En dat alles onder het motto; ..Met een feestneus naar Venus". De altijd actieve regering stujirde hetn echter een telepram terug en dat luid de; „De satelliet is niet groter dan een basketbal, uw zaak moet dïis niet groter zijn dan een walnoot". Steward is nu drastisch aan het inkrimpen. Een oud huis in Cairo is krakend In eengestort. Dat is achteraf bekeken niet zo verwonderlijk. Er werd een hmve- lijksreceptle gegeven, waar 200 gasten kwamen. Die receptie was in geen enkel opzicht te vergelijken met het tamme handjesgeven, dat in Noordelijker stre ken gebruikelijk is, want halverwege stelde iemand voor om met zjin twee honderden een krijgsdans te houden. P.ajr, wa® het buis niet op berekend. Midden in de dans begaf het dak het en een minuut later stortte het hele huis kreunend ineen. Vijftig personen werden gewond. Een triest einde,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2