Vandaag interpellatie over huwende ambtenaressen Kamer vindt 40 kleuters per klas beslist te veel Fransen pogen sultan van troon te krijgen KRO en NCRV werken samen voor de vrouw „Caltex werd vijftig jaar geleden gesticht Voorts. Trotse marinier wint 64.000dollar-vraag LIVORNO KLEUTERSCHOLEN IN TWEEDE KAMER Bijzonder hoger onderwijs meer subsidie Dit najaar geen jacht op goud van „Renate"? In Madagascar toenemend ongeduld Chefarine.4 Katholieke omroep heeft plannen voor een radio-kleinkunstcursus Wraakoefening op „tipgever TV-spelerskern stelt zich voor 4m Ö'«MJL Gecombineerde werking... beter en krachtiger! Duyvis' Woensdag 14 September 1955 3 rniai,nninnpiiiiiPiiiiii,T"i|rw* '«Miiii'iiimi'iiiiini'iïiiiiii Tegen boom geslipt Echtpaar Sipkema bij auto-ongeluk gedood Minister stelt voor: TWEEDE KAMER Pacificatie NIEUWE MAROKKO-COMMISSIE P Nederlander in arrest: deviezen gesmokkeld Administrateur Vogel na overval te Kisaran overleden Ruimtevaart RADIO ENT.V. Zanger Hans Wilbrink won eerste prijs in München Bergenaar redt drie Duitse badgasten Arbeiders in Nantes slaags met politie BERGTJM. By een auto-ongeluk op de rijksstraatweg Leeuwarden Groningen zijn Dinsdagavond by Hardegarijp de 70-jarige heer John Sipkema uit Groningen en zijn 70- jarige echtgenote mevr. A. Sipkema Fogertij om het leven gekomen. De door de heer Sipkema bestuur de auto slipte tijdens een zware re genbui, toen hij moest uitwijken voor een tegenligger en kwam te gen een boom terecht. De heer Sipkema was vroeger een bekend exploitant van een stoom- caroussel op kermissen. (Van onze parlementaire redacteur) ®EN HAAG De Tweede Kamer is Dinsdagmiddag, na haar zomerreces, meteen flink van leer getrokken. Zij gaf de socialistische juriste mej. DEN* HAAG. Bijzondere uni versiteiten en economische hoge scholen zullen indien het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp wet wordt verhoging van subsidie krijgen om de verlaging van de collegegelden te compense ren. Aanleiding tot het in overweging i nemen van een verhoging der tege- moetkommgen uit 's lands kas was het in de loop van 1954 tot de mi nister gerichte gezamenlijke ver zoek van de bijzondere universitei- ten en economische hogescholen tot I verhoging van de subsidiepercenta- AMSTERDAM. De pogingen tot berging van het goud van de „Renate Leonhardt" door middel van de bergingstoren van de heer I'. Visser uit Wijde Wormer zullen dit jaar naar alle waarschijnlijkheid niet meer aan de orde komen. „Het weer is te slecht en daarom gaat vandaag de expeditie naar de Re nate Leonhardt niet door", heeft de directeur van de firma Wijsmuller, de heer G. v. d. Vuurst, medege deeld. Hij voegde daaraan toe, dat de heer Visser en hij hadden besloten, de onderneming tot volgend jaar uit te stellen. De heer Visser bevestigde deze mededeling in zo verre, dat er van daag in elk g°val niet uitgevaren zou worden. Volgens hem zal echter pas in de eerstkomende weken wor den beslist, of men dit jaar nog een poging zal wagen, oliever uitstellen tot het volgende seizoen. Tendeloo toestemming om de regering Woensdagmiddag te interpelleren Ses met ingang van 1 Januari 1954. over 't besluit om de mogelijkheid te verruimen, dat aan de huwende n'* ambtenaresse ontheffing: wordt verleend van de oestaande ontslagvoor schriften. Er was een dringende reden om deze inter pellatie spoedig te houden. Zij is nl. ook van belang voor het wetsontwerp op het kleu'eronderwijs, waarmee de Kamer begon. Toen dit voorstel in Februari jl. werd ingediend, heeft minister Cals nl. meegedeeld niet te willen voorschrijven, dat een kleuterleidster die in het huwelijk treedt, op die grond wordt ontslagen. In de kring van zijn politieke geestverwanten in de KVF vond dit standpunt echter lang geen onverdeelde instemming, zy drongen er toen op aan, het vraagstuk van de gehuwde onderwijzeres in overheids dienst niet te koppelen aan dit wetson.werp, doch dit in zijn geheel apart te behandelen. De Kamer kan zich hierover dus nu uitspreken, voordat de behandeling van de artikelen van het kleuterontwerp tot een einde is gebracht. De eindstemming zal volgende week plaatsvinden. In verband met de begrafenis van warm-gesteld betoog, maar zelf hiel- DEN HAAG. De Nederlandse Uitgeversbond heeft besloten, ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de bond een tweejaarlijkse cul turele prijs in te stellen: de „Gou den Ganzeveer" genaamd, voor de gene die zich door publicaties uitzonderlijke verdiensten heeft ver worven voor de verbetering of ver dieping van de kennis omtrent het Nederlandse cultuurbezit. kardinaal De Jong begon de verga dering twee uur late.' dan gewoonlijk. De overledene werd niet herdacht, hoe groot de verleiding daartoe voor de r.k. voorzitter Kortenhorst ook geweest moge zijn. Het is nu eenmaal vaststaande regel, dat er géén over leden Nederlanders worden herdacht, die niet in betrekking tot de Kamers hebben gestaan. Een suppletoire begroting van het departement van Landbouw bracht de liberaal Den Hartog op de vraag, of het voor het rijk niet voordeliger was om aap de voorlichtingsambte naren een kilometer-vergoeding bij het gebruik van een eigen auto te verlenen en geen dienstauto's aan te schaffen. Het wetsontwerp werd aanvaard. Toen kwam de hoofdschotel: het kleuteronderwijs! Dokter Mol. de bewogen TCVP-er uit het Brabantse dorpje Etten, stort te er zijn hart over uit, hoe slecht het thans gesteld is met de lokaal ruimte van de kleuterscholen, ja, hoe verkeerd het eigenlijk is om van „onderwijs" te spreken voor kleuters, die toch eigenlijk in paradijselijke onbezorgdheid moeten opgroeien. Al had hij natuurlijk waardering voor wat het wetsontwerp bood, onom wonden gaf hij te verstaan, dat eigen lijk veel méér nodig zou zijn: meer gebouwen, meer geneeskundig toe zicht. Zowel de liberale mevr. Fortanier als de c.h.-fractieleider Tilanus spra ken hun waardering uit voor zijn den zij zich toch binnen de gebruike lijke paden, die nu eenmaal over de doornen van de schoolstrijd lopen. De heer Tilanus gaf ronduit te verstaan, dat het toch eigenlijk veel eenvoudiger zou zijn, als er alléén maar particuliere kleuterscholen zou. don zijn. In het wetsontwerp zag hij teveel een copie van de regeling voor het lager onderwijs. PARIJS. De Franse regering doet op het ogenblik alle moeite sul tan Ben Arafa zonder veel ophef van de Marokkaanse troon te kry- gen, voor het in het protectoraat op nieuw tot uitbarsting komt. Het Franse kabinet heeft een uit vier leden bestaande commissie be noemd om de sultan te verwijderen. De vier ministers moeten toezicht houden op de beslissing, die vervat is in een brief van president Coty aan de sultan, waarin deze een eer volle aftocht en een edelmoedige jaarwedde beloofd worden. De sultan had Coty de garantie gevraagd, dat de vroegere sultan Mo hammed ben Joessef niet in zijn waardigheid hersteld zou worden. Volgens betrouwbare zegslieden is op dit punt het antwoord van Coty vaag en heeft hij slechts geschreven, dat Frankrijk met van plan is Ben Joessef weer op de troon te brengen. De commissie bestaat uit Gaston Palewski, een aanhanger van gen. De Gaulle en de ministers July, Schu- man en Teitgen. Een woordvoerder van de nationa listische Istiqlal-partij in Marokko heeft intussen voorspeld, dat de sul tan vrijwillig voor het eind van de week zal vertrekken waarschijn lijk Vrijdag. Zijn voorspelling is in tegenspraak met een verklaring, welke Dinsdag door het paleis van de sultan verstrekt werd en waarin gezegd werd, dat Ben Moelai Arafa vastbesloten is te blijven. Inmiddels komen van Madagascar, "waar de ex-sultan verblijft, ongedul dige reacties. De te Antsirabe op Madagascar vertoevende afgevaar digden van de Marokkaanse partij voor democratische onafhankelijk heid hebben hun verwondering te kennen gegeven over het feit, dat sultan Ben Arafa zich nog steeds te Rabat bevindt, ofschoon in het te Aix-les-Bains opgestelde programma de 12e September als limiet was ge steld voor zijn vertrek naar Tanger. Wanneer Ben Arafa in de komende dagen niet zou heengaan, zou het op gestelde plan van onwaarde worden en gevreesd moeten worden voor op leving van de agitatie in Marokko, aldus de vertegenwoordigers van ge noemde partij. In beginsel werd de onderwijs- pacificatie wel door alle sprekers aanvaard. Er werd gemoedelijker ge debatteerd dan vroeger wel eens het geval is geweest. Maar over en weer had men toch óók zijn grieven. Zo vond de socialist (en hij werd daarin bijgevallen door de liberale mevr. Fortanier) dat het openbaar onderwijs benadeeld wordt door de bevoegdheid van een gemeenteraad om een verzoek tot stichting van een openbare kleuterschool af te wijzen, indien de raad van oordeel is, dat in naburige gemeenten op bevredigende wijze in de behoefte wordt voorzien. De KNP-er prof. Lemaire poogde aan te tonen, dat deze regeling op z.i. bevredigende wijze kon worden uitgelegd, maar de andere confes sionele sprekers, de heren Roosjen en Tilanus, vonden dat het openbaar onderwijs geen enkele reden had om te klagen. Als men, al naar gelang van de grootte der gemeenten, resp. 30, 60 of 90 handtekeningen bijeen heeft, kan men immers al om de stichting van een openbaar schooltje verzoeken, terwijl het particuliere onderwijs zelf 25 pet van de stich- tingskosten moet waarborgen. Met klem drongen zij er op aan, dat percentage tot 15 pet te verlagen. De socialist Van Sleen antwoordde, dat h;i een daartoe strekkend amen- dement-Roosjen best mee had willen ondertekenen. Een ander punt, dat de socialist Van Sleen niet zinde, doch waarover mevr. Fortanier zweeg, was dat voor het kleuteronderwijs wél een jaar lijks schoolgeld van 12,per kleu ter (50 pet voor volgendekinderen) zal worden geheven, terwijl dit bij het lager onderwijs net is afgeschaft. Eensgezind was de Kamer in de mening, dat een leerlingenschaal van voorlopig 40 kleuters per leidster te hoog is en omlaag gebracht moet worden. Mr Roosjen wees erop. dat het gewenst is, dat het leeftijdsverschil tussen kleuterleidsters en leerlingen niet te sterk uiteen loopt. Verschil lende Kamerleden drongen derhalve aan op de mogelijkheid van facul tatieve pensionnering op 55-jarige leeftijd „Geen oma's op de kleuter school," vond mr Roosjen. Dit verzoek werd gemotiveerd met de verzwaring van de exploitatie lasten ten gevolge van de prijsstij gingen, salarisverhogingen en ver hogingen der sociale lasten; voorts met een verwijzing naar de uitzon derlijke vlucht der universiteiten en hogescholen na 1948 mede als gevolg van de specialisatie en ten slotte naar de gedeeltelijke kapi taalsontwaarding. Daarnaast werd er op gewezen, dat de particuliere bijdragen voor de bijzondere instellingen van hoger onderwijs met de stijging der kos ten geen gelijke tred hebben kunnen houden en dat men overigens de grens van de particuliere offervaar digheid bereikt acht. Mede in verband met de verla ging van de collegegelden, te rekenen van het studiejaar 1954/1955 af. wordt voorgesteld de verhoging van de subsidiepercentages met terug werkende kracht te doen ingaan op 1 Januari 1955. DJAKARTA Naar het in Dja karta verschijnende blad „Indonesia Raya" meldt, is de Nederlander J. H. C. Plesman op beschuldiging van 't smokkelen van deviezen aange houden Hij is procuratiehouder bij 'n Nederlandse handelsonderneming in Indonesië. (Advertentie l.M.) Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beier werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadiq effect hebben Olschoon de v/erking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht De vier middelen verenigd m Che- lanne „4 - elk alzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter Ze helpen ook dan. wanneer andere middelen alen en doen werkelijk wonderen t KROMDE GENEESMIDDELEN v IN EEN TABIET '-J-NKA TEGEN pijnen EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct (Van onze radioredacteur) HILVERSUM KRO en NCRV zullen samen op 1 Januari 1956 beginnen met een nieuw programma „Warenhuis voor de vrouw". Dit programma in hoorspelvorni geschreven door mevrouw Betty Kortekaas-De Haan, presi dente van de Nederlandse Huishoudraad, zal iedere ochtend om 9.25 uur worden uitgezonden. Op de gisteren gehouden persconferentie van de Katholieke Radio Omroep deelde programma-leider Toon Rammelt verder mee, dat de KRO een cursus voorbereidt, die een beperkt aantal zorgvuldig te selecteren talenten een kleinkunst-opleiding zal geven. De op de „Talen tenjacht" in de afgelopen jaren ontdekte krachten, die tot dusverre in de „Van Zessen-klaar-club" optraden, zuilen in het komende seizoen het pro gramma „De Springplank" gaan verzorgen. Met deze „Springplank" zullen de Zondagavonduitzendingen geopend worden. Het „KRO-tje halfom" van Jan de Cler en Alexander Pola gaat een onderdeel vormen van „Carrousel", het Zaterdagavondse amusementsprogramma. Ingrijpende wijzigingen toont het KRO-programma al evenmin als dat van de Vara. „Roulette", de voortref felijke rubriek van Jules de Corte, is uit „Carrousel"' gelicht en heeft een vaste plaats op de Zondagavond ge I kregen. De hoorspelen op Zondag avond zullen het karakter van „fa milie-spelen" hebben. Als bijzonder heid mag hieraan toegevoegd wor den, dat er dertien spelen van Neder landse auteurs bij zijn. Het resultaal van de vorig jaar door de KRO uit- i geschreven hoorspel-wedstrijd, die zo'n succes is geworden dat zij dit jaar zal worden herhaald. Grote dramatische werken worden eenmaal in de vier weken op Dins dagavond uitgezonden. Voor de Dinsdagavonden, waarop geen hoorspel wordt uitgezonden, is een concertencyclus „Muziek, Taal „<r (Van onze correspondent) HEERLEN. In Kerkrade stond dezer dagen de woning in brand van een 28-jarige autorijschool-ex ploitant. Deskundigen hebben ver klaard, dat er sprake is van brand stichting De bewoner van het huis had be gin vorige maand in Maastricht te rechtgestaan in een smokkelzaak. Hij had de douane tips gegeven over smokkelarij, maar werd zelf ook gepakt. Na de zitting kon men slechts met moeite voorkomen, dat de man voor dit „verraad" werd af gerost. Enkele dagen later werd hij door enkele „oud-collega's" bont en blauw geslagen. De man heeft ge zegd, dat hij nu uit Kerkrade zal weggaan en zich elders wil vesti gen. Fernandel als aap jeskoetsier anno 1880. Waarom niet? De man met het goedmoedige paar dengezicht past overal in ook in een ruitjesbroek en een flodderjasje. Bovendien gaat het om een groot doel, de verfilming pan „De reis om de wereld in tachtig dagen" van Jules Verneeen onder neming die Holly wood een dikke 19 millioen dollar gaat kosten. (Men fluis tert zelfs dat het de duurste film wordt, die daar ooit gemaakt is, maar dat wordt wel meer gezegd.) David Ni- ven links speelt met zijn fleg matieke gezicht Phileas Fogg, de man die voor niets staat De donkere Adonis aan de an dere kant is de Mexicaanse ko miek Cantinflas, die geknipt is voor de rel van de trouwe knecht Passepar tout. En ondertussen heelt Parijs een 'verjongingskuur van 70 jaar onde-.gaan. De Place Vendome ademt weer een rustige vegen- tiende-eeuwse sfeer ongeveer 400 moderne sleeën zijn met kraan wagens weggesleept, de verkeers bordjes verdwenen en de stop lichten gecamoufleerd. Want Hol lywood doet niets half 'Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Vijftig jaar ge leden werd in Antwerpen een maat- schappü opgericht, welke zich ten doel stelde het drijven van de han del in petroleumproducten in de ruimste zin van het woord. Deze maatschappij, de Continental Petro leum Company, is nu uitgegroeid tot wat thans de groep van Neder landse Caltexmaatschappijen is. De Antwerpse maatschappij begon na haar oprichting op 29 September 1905 op zeer bescheiden wijze haar werkzaamheden. Enkele maanden na de oprichting begon de aflevering in Nederland, namelijk de bevoorra ding van de gasfabriek in Den Haag met gasolie. De aflevering in ons land ging verdei. Levering van lichtpetroleum geschiedde in houten vaten van ongeveer 160 liter! En er wat en natuurlijk ook de petroleum- venters, die met een handwagen de levering huis aan huis verzorgden. In 1911 kwam er, wat Nederland betreft een belangrijke verandering MEDAN. De Nederlandse ad ministrateur van de onderneming „Pernantian" in Laboean Batoe (Su matra), de heer A. A. Vogel, is Za terdagnacht in het hospitaal te Kisa ran overleden aan verwondingen, die hij vorige week heeft opgelopen bij een overval. Hij was toen op weg naar de on derneming met een bedrag van ruim honderdduizend roepiahs aan sala rissen en werd door een bende over vallen. Toen werd een eigen kantoor in Rot terdam geopend. De eerste Caltexpomp werd in 1922 geplaatst m Amsterdam op de Ro zengracht. In 1928 werd de Nederlandse maat schappij zelfstandig waarbij Den Haag werd gekozen als domicilie. De grootste stap in de ontwikkeling van de Caltex werd gedaan in 1947, toen de maatschappij de naam kreeg van Caltex Petroleum Maatschappij. De nieuwe maatschappij ontwik kelde na de oorlog veel activiteit; zij bouwde een grote raffinaderij te Pernis. Deze raffinaderij moet wor den verzekerd van de toevoer van ruwe aardolie. Er varen nu voort durend zes tankschepen op de route van Libanon naar Rotterdam. der Mensheid" geprojecteerd. Het populair-klassieke concert op de Za terdagavond blijft gehandhaafd als virtuozenconcert (7.108 uur). Pièce de resistance van „Carrousel" wordt het vervolghoorspel „Sprong in het heelal", een bewerking door mr E. Franquinct van „Journey into space". Dit spel over de ruimtevaart heeft de Britse radioluisteraars twee jaar achtereen in hoge mate weten te boeien. In de „Spektakelcoupé", het eerste deel van „Carrousel" wordt het Amusementsorkest van Klaas van Beeck vervangen door het Cascade orkest o.l.v. Johnny Ombach. Een nieuw element op de Zaterdagavond is het spel „De man achter de stem". Een vast team, gevormd door de psy choloog dr Linschoten, de spraakle- rares Lily van Haagen en de dialec ten-expert dr Paardekoper zal trach ten een bepaalde persoon te beschrij ven met als enig gegeven de stem. Vermeldenswaard is de simpele maar kernachtige mededeling, waar mee het overzicht van de nieuwe KRO-programma's wordt besloten: „Het ligt voor de hand, dat de KRO in het verkiezingsjaar 1956 ook op bijzondere wijze steun zal bieden aan de propaganda voor de KVP." Zo zal de Russische atoom- luchtvloot eruit zien, als de nu nog schimmige plannen in de Sowjet-Unie werkelijkheid -ijn geworden. Wanneer we tenminste het populaire blaad je mogen geloven, dat Russi sche jongetjes over techni sche zaken voorlicht. Zo'n plaatje als dit wekt weer hele sterkg herinneringen aan de werken van Jules Verne of aan een prae-historische pla tenatlas. In cite laat het een paar atoomvhegtuigen zien, die een paar maanden om on ze aardbol kunnen slingeren zonder een enkele tussenlan ding. Rechtsonder ziet U nog een stukje van het interieur. Natuurlijk geheel volgens de eisen des tijds. (Van onze radioredacteur) W7 AAROM de VPRO „Het eiland" van Defresne uit het archief heeft gelicht om het m een bewer king van regisseur Jack Dixon voor de camera's te brengen is ons niet recht duidelijk. Vooral niet nu het ging om de presentatie van de eigen spelerskern der NTS. Want deze nogal geforceerde fantasie met stich telijke inslag moet heel sterk gespeeld worden. wil zij boeien. En het is bekend dat de te- i levisie-stichting j bij het formeren van haar speel- groep bewust niet naar figuren van het eerste plan heeft gezocht. Het laatste bedrijf was gisteravond, dankzij de fraaie close ups pro cédé dat het altijd wel doet het best geslaagd. Maar na de preten tieuze proloog, waarin door Ed. van der Elsken gemaakte foto's van spe lers, decor-ontwerper en regisseur werden vertoond, stelde de vrij tra ge en wat rommelige uitzending (eenmaal zagen we een vreemd manspersoon op het beeldscherm verschijnen, later liet een der ca mera's zich even zien) teleur. sfe De televisie-staven van de omroep verenigingen zitten in moeiiykheden. Nog steeds heeft de minister het budget voor het komende seizoen niet goedgekeurd. Van definitieve plannen kan dus nog geen sprake zijn. De omroepverenigingen hand haven echter hun eis van vier speel avonden in plaats van drie per week. Voor de kijkers hopen we, dat deze eis ingewilligd zal worden. AMSTERDAM De Nederlandse zanger Hans Wilbrink heeft op het internationale muziekconcours te München de eerste prijs gewonnen. Aan het concours namen 63 zangeis uit vijftien verschillende landen deel. BERGEN AAN ZEE. Drie Duit se badgasten zijn Dinsdagmiddag door de hoge zee verrast en omver geslagen. De onderstroom sleurde het 59-jarige echtpaar Harst-Noe- keis en hun gehuwde dochter, mee. Dank zij het krachtdadige optreden van de Bergenaar A. Remyn werden zij in veiligheid gebracht. De heer Remijn begaf zich ge kleed te water. Hij greep eerst cle dochter, die haar reeds bewusteloze vader boven hield, nam deze van haar over en keerde, na hem op het strand te hebben gebracht, te rug om mevrouw Harst te halen. Ook haar wist hij in veiligheid te brengen. De dochter kon op eigen krach ten het strand bereiken. NEW YORK De Amerikaan Richard McCutchen, kapitein bij de mariniers, heeft de hoogste prijs in de geschiedenis van radio- en tele visie-wedstrijden gewonnen door foutloos de 64 000 dollar-vraag te be antwoorden. De lange, rustige mari nier gaf een juiste omschrijving van de zeven gangen van een diner, dat de Engelse koning in 1939 de Franse president had aangeboden. De zeven gangen werden in het Frans genoemd, en de kapitein moest zeggen wat het was. (Advertentie IM.) Met Duyvls' Livorno kan men slaatjes zowel aanmaken als bedekken. Lekker pittig. Nooit te zuur. Altijd goed. Prijs 98 cent per ties. Achtereenvolgens beschreef hij in het Engels consommé Cannelle, Filet de truite saumone. petits pois a la Frangaise. sauce Maltaise, corbeille, chateau Yquem en Madeira special. Toen Dinsdagavond het spannende ogenblik daar was. dat McCutchen moest bekend maken of hij 32.000 dollar zou accepteren of zou door gaan naar de 64.000, verklaarde hij plechtig: „Ik behoor tot een zeer trots korps en mijn antwoord luidt: gaat uw gang". Hij had het voorrecht dat hij elke voedseldeskundige voor de laatste vraag mocht meebrengen. Daarom was hij met zijn vader gekomen, de gepensionneerd marine-kapitein John C. McCutchen. Hij was de eerste deelnemer die dit ooit heeft geprobeerd. Vóór hem hadden drie anderen de 32.000 be reikt en toen „Dank u wel" gezegd. NANTES De politie heeft Dins dag m Nantes arbeiders die zijn uitgesloten van werk op scheeps werven en die trachtten tot de wer ven door te dringen, verdreven met brandspuiten en traangas. De beto gers bekogelden de politie met ste nen. Deze arbeiders zijn uitgesloten als vergelding voor een „langzaam- aan-actie". Na de betoging voor de werven vormden de circa duizend betogers optochten naar de prefec tuur, waar een delegatie van de vak. vereniging werd ontvangen. De bouwvak- en transportarbei ders die Maandag 24 uur gestaakt hebben ter ondersteuning van de ar beiders der scheepswerven, zijn Dinsdag weer aan het werk gegaan. u' i ill li ll.i in l1 li11 lulI'ft.iV )l Zou McCutchen de vraag gemist hebben, dan had hij alles verloren en als troostprijs alleen een dure auto gekregen hebben. De belastinginspecteur heeft een moeilijke berekening te maken in verband met het tractement van de kapitein, maar de deskundigen in deze zaken schatten, dat de kapitein er toch 35.000 dollar (ruim 130.000 gulden) aan overhoudt. Natuurlijk kent U ze ook. Die mo menten, waarop het leven als een last van kilo's op Uw schouders drukt. U zakt op een divan of op een juist gereedstaande sfoel, maar de échte ontspanning blijft uit. Een beeldhouwer uit Düsseldorf werd er ook door gekweld. Daarom ging hij vol goede moed aan het knutse len, tot heil van zichzelf en ande ren. Het resultaat ziet U hierboven. Een vlezige man rust met de kin op een schuimrubberen steuntje. Tegen zijn voorhoofd klemt zich ter verkwikking een apparaat, waar aan we weinig anders dan een soort krentenboterham kunnen zien. Te oordelen naar de uitdrukking van diepe tevredenheid op het gezicht van deze man-in-ruste zijn we ge neigd aan te nemen, dat het appa raat toch wel ergens voldoet. Een naam. is nog niet bedacht. Wel een prijs. En die zweeft in de buurt van honderdduizend mark. In Singapore zijn de mensen erg blij met de nieuwste staking die van de buschauffeurs Want nu krijgen ze de kans om binnenkort gratis een paar ritjes te maken. De bestuurders heb ben nameluk gedieigd om hun passa giers vier dagen lang zonder geld te beuren rond te rijden wanneer de bus onderneming hun loon met een stuk omhoog schroeft Dat kan overigens nog wel een tijdje wachten, vinden de passagiers. Politie-agent John Duffin uit Not tingham stak Maandag de brand in een hoop oude rommel, die in zijn achter tuintje lag opgeslagen. Voor hp cr echter erg m had stond 25 vierk-ir.te meter in lichter laaie. En geen wonder, want pal onder de bietjes en snijboon tjes bevond zich een kolcnlaag van 60 centimeter dikte cn dat gloeide rustig door Duffm kan nu vooruit voor de komende winter. Verscheidene Italiaanse kranten maakten het afgelooen weekeind droe vig melding van de dood van gravin Benata Solaro dl Monasterolo, maar de dag daarop was dezelfde Reuat-i het cna. mante middelpunt van een cock tailpartij De advertentie bleek dan ook de vinding te zijn van een grap penmaker. Iedereen vooral tie gra vin lachte opgelucht, maar toen s middags de sinistere stoet van een bear„fenisondernemer voor de deur stilhield voor het „stoffelijk overschot uera het toch te gortig. De politic is nu op zoek naar de grappenmaker. De Argentijn Carlos Sandrmi be- weirt. dat hij 106 uur en vpt minuten (voor de slotpassen) achterelkaar ge- catisi heeft. Dat is dus zo ongeveer v ei en een halve dag. Hij zegt ook, dat hij met deze lange-afstandsdans het wereldrecord heeft gebroken, maar v ij kunnen dat werkelijk met contro leren Overigens had hij drie meisies als partner Ploegenwerk dus Ongeveer veertig vetoordeelden in do gevangenis van St. Louis gaan ïjve- rig een cursus volgen, getiteld- „Hoe kmg ik vrienden en beïnvloed ik miin medemensen" Wettelijk dan dit laat ste. Het lijkt ons een nuttige oefening, ook voor het omkopen van de be wakers. Wist U, dat het aantal Inbraken toeneemt met het aantal televisietoe stel.en" De Enee'se politiedeskundige John Simpson ho2tt het geconstateerd, r.n t vendien ,v t logisch, ,vant "a!s cle hele fami'ia an opa tot .•clamkird m net televisieprogramn a verdient is. verdiepen obsc„ic lieden zien m de inhoud van safes en handtasjes. W.ioi mee- dat heen als in de toekom» iedereen plaatjes Eaat kijken

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2