KLEUR- EN ZANG WEELDE IN EXOTISCHE VOLIÈRE C Gevederde vrienden leven als in de vrije natuur Dieren komen in 't licht Start's vierde lustrum J EEN BRIL Bij de gratie van een liefhebber: Liefde Het Humanistisch Verbond AGENDA Wedergeboor te Zendingsfilms voor kinderen Burgerlijke Stand NW-ju bileum- toneelstuk De Beursbrug afgesloten Concert Harmonie Wilton-F ij enoor d Jacq. Bekkers en fluitkwartet concerteerden in Gr. Kerk Vier gewonden Slippartijen op gladde wegen Truck dwars over de weg Beschuldigd van meineed Wie ruist zijn fiets? Henr. v. Eyk uit Indonesië terug Improvisatieconcert met zes organisten Oudjes naar de diergaarde Brandweereoi] cours in Overschie Bekendmaking W. v. d. EYK Gratis koffie en thee SptS^p/iek Abonneert U op dit blad Donderdag 15 September 1955 Terwijl het regenwater ons nog van het hoofd druipt en zijn huive ring-we kkenoe weg zoekt tussen nek en boord, maakt de verbazing reeds plaats voor gefascineerd rondkijken in dc ruimtewaarin we zojuist zijn binnen getreden. Welk een overgang! Daar buiten de herfst in ongenaakbare gedaante; hier binnen een weelderig kleur- en zang- gewemel van de meest uiteenlopende vogels. Exotische vogels, kleine en grote, reppen óch door het ruime hok, zingend, tsjilpend, of krijsend al naar hun geaardheid. Bel kleuren de vlerken van olijfgroen tot diep- glanzend paars, als de vogels even verstoord door het vreemde bezoek zich verheffen en enkele van de schuwste de vlucht nemen door het aangrenzende vertrek naar de „vrije" ruimte daar buiten, een ongedacht grote volière, waaronder een stevige boom Zijn takken spreidt en struiken langszij staan. Even nog kwaken de eenden in de dichte rietkraag langs het vijvertje en dan keert de rust terug in het vogelhuis ,£iek", zegt de man naast ons terwijl hij een grijs gekuifd vogeltje in zijn hand neemt en het met kennersblik beziet. ,jbie gaat dood", is zijn vlugge conclusie. Conditie f)E man die dit constateert en met grote kennis van zaken spreekt over alles wat des vogels is. is de heer P. van Vollenhoven. Zakenman, maar in zijn vrije tijd vogelliefheb' ber en -kenner, onder meer voorzit ter van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers. Het is in zijn vogelhuis achter zijn woning aan. de Burgemeester Knappertlaan, dat we zijn binnen getreden om de kostbare en unieke vogelverzameling ie bewonderen en om te zien hoe de uitheemse vogels het hier binnen maken, nu het weer zo herfstachtig is. De conditie van de vogels is zelfs bij dit donkere, natte weer zo goed, dat zij zingen alsof ze in een tropisch paradijs verkeren. De vogels gaan geanimeerd rond door nun lusthof en verzuimen niet het zorgvuldig uitgekozen en geplaatste voedsel zo nu en dan eens aan te spreken. Een paars glanzende vogel komt onmiddellijk uit de struiken langs de kant gevlogen als er enkele rneel- wormpjes neer gelegd worden op een plateau. Het is een glans-merel, die kraalogig het slanke lijf rekt en met een vlugge snavelbeweging twee, drie wormpjes pikt, om dan snel dp de wieken te gaan naar haar jongen, die, al bijna volwassen, het toege stoken voedsel vlug naar binnen werken. Het gaat alles even rap in zijn werk. De kanaries, die achterin tussen boomstronkjes op een verhoging hun heil zoeken zijn rustiger en kijken onverstoord toe, alleen de kopjes zo nu en dan bewegend. De tortelduif, die zich rustig laat strelen, blijft on geïnteresseerd. Andere duiven bo venin maken meer leven en loeren met langgerekte nekken naar bene den, klaar om bij iedere onverwachte beweging op de vleugels te gaan. Maar over het algemeen zijn al de vogels vrij rustig, geurend als ze zijn aan de mensen, die ze niet ten onrechte eerst- als hun na tuurlijke vijand ontvlucht zijn. Biotoop A L die vogels van diverse pluimage x ^aanvankelijk ingesteld op de vrije ruimte en over het algemeen op de tropische zon. voelen zich ken nelijk uitstekend thuis in deze ruim te. En geen wonder. Het vogelhuis geeft geenszins het idee van opslui ting en bovendien is er alle moeite aan besteed om de vogels zoveel mogelijk thuis te brengen in een eigen karakteristieke omgeving- De biotoop terreinkeuze) is zoveel als doenlijk bij de vogelsoorten aange- Een paars glanzende vogel zo genaamde gtansmerel strijkt neer en pikt snel enige meel- wormpjes, waarmee hij zijn jon- gen gaat voeden past Overal zijn struiken geplaatst, in het open gedeelte staat een le vensgrote boom en nog ander gewas en voor de eenden is er een natuur lijk aandoend vijvertje gemaakt, waar langs aan de ene zijde een brede kraag Spaans riet staat Bovendien wordt er aan de voe ding grote aandacht besteed. Aparte speciaal samengestelde menu's voor de diverse soorten vogels, waar zo nodig een hard gekookt eitje aan te pas komt Van heel deze verzorging heeft de eigenaar een wetenschap- Selijke aangelegenheid gemaakt fiets is hem te veel om de vogels in goede conditie te brengen. En dat het lukt dat het buitengewoon lukt, toont de vogelstand in het huis dui delijk aan. X-JeEL, het verblijf, zowel ket ver- Warmde gedeelte binnen ach ter de ramen als het deel in de open lucht is zodanig ingericht, dat de vogels zich geen moment behoeven te vervelen. Iets wat buitengewoon belangrijk is voor de conditie. Er zijn als het mare aparte vertrekjes in het vogelhuis gebouwd, die met elkaar in verbinding staan waar door dg vogels die er door gaan steeds weer iets nieuws hébben en steeds een ander gezichtspunt waar ze naar toe kunnen vliegen. Inte ressant is het te zien hoe goed ze op deze manier de weg leren ken nen, Ook door de kleine openingen naar buiten. Dom rijn ze bepaald niet. Tegen de ruiten aanvliegen komt daarbij niet voor. Door de ramen de eerste tijd met kalk te bestrijken en smerig te laten, weten de vogels ook later als de ramen schoon zijn dat er Iets tussen de volière en het binnenhok zit. Unicum HET mag toch wel een bijzonder heid genoemd worden, dat vele van de uitheemse vogels in de ruim te tot broeden komen en hun kroost met zorg groot brengen. Een unicum Is het stellig dat een gekooid paartje zogenaamde fluiteenden tot broeden komt. In de volière kunt u de jonge fluiteenden, die zijn uitgebreod zien rondlopen. Het aardige en bijzondere van deze eendensoort is. dat ook de woerd op het nest plaats neemt. He* mannetje lost het vrouwtje dus af. Vader eend heeft ter dege belang stelling voor zijn kroost en beschermt het tegen eventueel gevaar. Daarin gelijken deze eenden op de zwanen. Op het ogenblik dat wij dit schrij ven, zit er zowaar nog een eend (een Versicólore-taling) op hei nest bij het vijvertje te broeden. De heer Van Vollenhoven heeft een stille hoop, dat het volgend jaar de Fonnosa-talingen (een andere een densoort) ook gaan broeden. Dat zal dan de eerste keer rijn. voor zover bekend, dat deze eenden In een der gelijke ruimte gaan broeden. Het is een prachtige collectie eenden, die daar in de volière rondloopt Naast de reeds ge noemde soorten zijn er nog; de jCaneeltalingen, de Winter- en Eomertalingen, de Braziliaanse talingen, Bahama-eenden en niet te vergeten de kleine bruine Chili-talingen, bijzonder aardige diertjes. En nu we toch aan het opsommen zijn; spreeuwen zijn er ook in aller lei soorten, afkomstig uit Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Geelkop- spreeuwen, grijskopspreeuwen, drie kleurige glansspreeuwenhet is een kleurrijk stelletje. En daarmee is het aantal én de kleuren nog lang niet afgedaan, want het zijn haast te veel soorten cn kleuren om op te noemen. Van de kleinere noemen we nog de prachtig blauw gekleurde honingzuiger en het verblindende brillevogeitje in een olijfgroen jasje met een lichte bril op; en van de grotere: de Chinese spotlijster en de De profe volière van de heer P. van Vollenhoven bevat diverse met struiken beplante hoeken, waar de uitheemse vogels zich uit stekend thuis voelen. roodschouder tropiaal (Zuidameri- kaanse spreeuw). C~)MDAT hij niet voldoende tijd v*'meer heeft, ziet de heer Van Vol lenhoven. langzamerhand af van de kleinere soorten, die een al te zorg zame „verpflegung" eisen. Hij legt zich meer en meer toe op de grotere soorten en dan wel speciaal op de insecteneters (in tegenstelling tot de zaadeters), die zijn voorliefde heb ben. Het zou ons te ver voeren om deze voorliefde te verklaren, om te vertellen over het o zo moeilijke kweken van insecteneters, over de wetenschappelijk samengestelde voe. ding, ja, zelfs over de psyche van de vogels, want over al deze zaken heeft de heer Van Vollenhoven ons iets verteld. Hij is een even groot kenner als liefhebber van onze gevederde vrienden en houdt er een eigen me ning op na wat betreft problemen als de in-stand-houding van de dier soorten, de zo geheten „schadelijke" dieren en het ingrijpen van de men sen in het natuurlijke bestel van de dxerensamenleving. Hoe ver zijn liefde voor het dier ■Wel strekt en zijn vermogen om er mee om te gaan, blijkt wel uit de geschiedenis met het vosjedat in Dierenpark Blijdorp nog altijd ver langend naar zijn komst uitziet. De Gemeenschap Schiedam van het Humanistisch Verbond heeft het seïzoensprogramma opgesteld van de bijeenkomsten die op Zondagochten den in Musis Sacrum worden ge houden. om 10,45 uur. De lijst van sprekers is als volgt; 25 September: J M, van Dansik „De mens en rijn vrijheid"; 30 Oc tober; dr B. W. Schaper »Het hu manisme en de arbeiders"; 27 No vember: dr V. W. D. Schenk „Voor komen en/of genezen"; 11 Decem ber; dr J. P. van Praag ,.Het groe ne gazon"; 22 Januari: dr A, L- Constandse „Twijfel en zekerheid"; 26 Februari: 3VE. J. F. Ehrbecker „Evolutie van mens en mensheid"; 18 Maart: J. van der Molen .Psy chologie een mode?"; 15 April: mej. mr J. W. L Meijer „Menno ter Braak en het humanisme"; 13 Mei: „Anna Blaman „De opstandige mens!'. HBSS-toneelavond De Schiedamse sportvereniging HBSS (Houdt Braaf Stand Schie dam) geeft Vrijdag 23 September 'n toneel-avond in de grote zaal van Irene. ODG voert het blijspel op: „Pa"-- mag het niet weten", terwijl Br-- het muzikale gedeelte ver zorgt. Apothekers-nachtdienst: Apotheek C. J. Jansen, Swammeraamsin- gel 41 en Nieuwland-apotheek, Dr, Wibautplein 19. Bellen bU ongeval: G.G. en GD Tulnlaan 80. telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend - iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9-30 tot 4-30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8,30 uur Zondags gesloten. RJL Leeszaal en Bibliotheek, Dam: geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. Ie dere avond (behalve Donder dags en Zaterdags) van 7 tot 3,30 uur Zondags gesloten Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Bali", Geopend dagelijks tot 2 October van 2 tot 5 uur, ook op Zondag Cultureel-Contact-Centrum. Tentoon stelling schilderijen Karei Ap pel. Elke dag van 9 tot 6 uur (behalve Maandags) (tot 4 Oct.). Bioscopen: - Passage, alleen 2 u. „Inspecteur Ripley slaat toe". Monopole, 2, 7 en 9 uur „De vrouw van de halfbloed". Voorstellingen: Passage. 8 u.: Kath. Film Actie, film en lezing. Volksgebouw, 8 uur: Vrouwen bond N.V.V., film. R.K. Ver. Gebouw, 8 uur: Pro- pagand a-avond SL Liduina. Toonkunst, 8 uur: Alg. Foto kring „Schiedam", kleuren en dia-projectie. Grote Kerk, 8 uur: Evangelisa tie-samenkomst. Blauwe Huis: Verloting Alg. Bond van Ouden van Dagen. Gisteravond heeft ds Vroeginde- weïj, Ned. Hervormd - predikant in Veenendaal voor de tweede maal gesproken voor de leden van de Ned. Hervormde Mannenvereniging op Geref. Grondslag „Calvijn", dit maal over de „Wedergeboorte". Ondanks de aanhoudende regen was er een goede belangstelling voor deze lezing die in Irene is gehouden, zodat „Calvijn" weer op een succesvolle avond mag terug zien. In het kader ..Septembermaand Zendingsmaand" heeft de Zendings commissie van de Gereformeerde Kerken in Schiedam gistermiddag twee zendingsfilms voor kinderen gedraaid in Irene Ruim 370 kinde ren hebben genoten van het beeld van het zendingswerk in Surinama, dat een indruk gaf van het werk van de predikant in het binnenland en de zeden en gewoonten van de inheemse bevolking. De tweede filhi liet iets dergelijks over Suriname zien. De heer Urtenbogaart, provin ciaal propagandaleider van. de Evan gelische Broedergemeente, gaf een toelichting bij de films. Geboren: Maud. d.v. H, Schlebauxn en A. H. M. van Dïjke; Wessel, z.v. W, Krul en C. J. M. van der Valk; Leonardus B, z.v. A. K. den Besten en C. Knipscheer; Maria J.. d.v, P, E. Lange veld en M, J. Kraan; Adri- ana, d,v. H. W. Köhemann en H. A. van Oudheusden. Overleden: M. C. Gunnewegh, 66 jr weduwe van 'C J. DuimeL VTSBERICHTEK De haringvangstberiehten van he denmorgen VX 70, 7 kantjes: VL 172, 60 kantjes, nog 35 netten: VL 203, 2; VX 205, 12 nog 22 netten; VL 206, 1; VL 208. 4; VL 29 34 nog 20 netten; VL 114 2: VL 115, 20; VL ISO, geen vangst; VL "197, 34; VL 199, 40, nog 35 netten, thuisvarend; VL 53, 9, thuisvarend; VL 71 30; VL 166, 20, VL 200, thuisvarend VL 50 thuisvarend; VL 14, 6: VL. 56. 8; VL 84. 1; VL 132, 22; VL 89. 5, De bouw van de grote scheepsbouwhal van de Scheepswerf en Machinefabriek A. de Jong N.V. aan de Schiedamse Wilhelmina- haven vordert snel. Deze hal, die 102 meter lang zal worden, komt spoedig gereedmaar bon en dien. is een begin gemaakt met de kleinere hal van 48 meter lang waarin voorlopig (met nieuw mate riaal) een machinefabriek zal worden ingericht. Voorlopig zal deze werf zich bezig houden met het repareren van schepen en to el in de twee drijvende dokken, een van 600 en een van 300 ton, die reeds in de Wilhelminahaven liggen. Het inrichten van hellingen komt dan ïafer aan de orde. „Door het donker kwam een won der", ziehier de titel van het spel dat geschreven werd door Alex Wins een Jubileumspel dat speciaal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het NVV ook hier in Schiedam zal worden opgevoerd. Samenwerking omtrent uitvoering en opvoering is er ook met de Be stuurdersbonden van Delft en Vlaar- dingen, alwaar het spel resp, d.d. 2 en 25 Februari zal worden gespeeld. Delft ooet het niet alleen wat be treft df opvoering, doch zorgt ook voor de decors, terwijl Schiedam en Vlaardingen het gezamenlijk doen, resp. In het Passage-theater en Stadsgehoorzaal. De opvoering te Schiedam (26 Ja nuari- 1956) zal uiteraard evenals dit vorig jaar met het 50-jarig bestaan van de NW-Bestuurdersbond Schie_ dam het geval was („Jubileumklan ken") met „eigen krachten" geschie den, d.w.z. elk NW-lid dat b.v. amateurtoneelspeelster, of speler is, 6f geweest is, öf het voor deze ge legenheid alleen wil zijn, jong en oud, kan zich opgeven voor deel name aan dit spel. bij het secreta riaat van de NW-Bestuurdersbond Schiedam. Vïaardmgerdijk 57a. De eerst*, bespreking met de deel, nemers vindt plaats op Woensdag avond 5 October a.s. in zaal 10 van het Volksgebouw, Tuïnlaan 50. De regie zal worden gevoerd door de heei.1 J. van der Plas, bekend van het Lekencabaret „De Knijpkat'. De Beursbrug zal wegens het uit voeren van herstelwerkzaamheden zijn afgesloten vcop alle verkeer - dus ook voor voetgangers in de nacht vuil Donderdag 15 September op Vrijdag 16 September van 0-30 uur tot 4 uur, alles met deze restric tie dat de' afsluiting zoveel korter of langer zal duren als noodzakelijk mocht blijken. Zaterdag 17 September a-s. om 6 30 uur geeft de Harmonie Wilton. Fijenoord dirigent Poh. F, Pala een concert in de Plantage. 1. The Middy, -mars. K. J. Alford; 2. Lentes temming, suite in 4 delen, Joh. F. Pala; 3 Bloemen wals van Tschaikowsky; 4. The Happy Wan derer Móller-Jaroe; Montevideo F. Selté; My Truly fair, B. Mervill; 5. Rhapsodie-Norvegienne no. 3 in 2 delen Svendsen-Pala; 6. Popul, pot pourri no. 1, A. Delbeco; 7. Ameri- cal Patrol M. Delhave; 8 Finale. Werelddierendag, 4 October, staat weer voor de deur en dus maken de Dierenbeschermers allerwegen zich op die dag ons medeschepsel, het dier, wat meer dan gewoon in het licht der belangstelling te plaatsen. Ook de afdeling Schiedam der Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft niet stilgezeten en vergunning gekregen op Zaterdag WERKEN die men onder de zo genaamde huismuziek kan rangschikken dragen een eenvou dig en ook wel instructief karakter, en meestal maken ze dan ook com positorisch een veel onvoldragener indruk dan de „vrij" geschreven composities Dit wordt vooral hoor- en voelbaar wanneer ze te midden, van volwaardige muziek verschij nen. Zo ook gisteravond op het con cert in de Grote Kerk. waaraan een iluitkwartet bestaande uit J. Rijn lander, G, Alberda, mevrouw Kreu- len en M. F. dP Jong medewerking verleende dat enige delen uit het Quartet op. 12 voor vier flurten van Reicha, en de twee trio's van James Hook ten gehore bracht Het bleken wel aardige klinkende stuk ken met een vriendelijke melodiek te zijn, maar door hun weinig in ventieve kracht en compositorische tegenstellingen hadden ze muzikaal rets monotoons en bleven een goed deel onder het peil van het verdere deel van het programma. Dat de uitvoerenden er echter veel muzi- kale vreugde aan beleefden, bleek uit de vertolkingen bij voortduring. De nuancering had iets breder kun nen rijn de intonatie soms wat po sitiever maar voor een debuterend ensemble, waaraan tevens, overi gens een sympathiek amateurschap niet vreemd is, bezat dit musiceren stellig een grote aantrekkelijkheid. Bovendien klonk het spel van Rijn lander in Haendel's zevende fluit- sonate zeer talentvol; loonvorming en techniek bezaten zeker zeer ver dienstelijke eigenschappen. Jacq Bekkers begeleidde de flui tist zeer ad rem in Haendei en toonde zich ook weer in zijn solo stukken een gedegen organist. Wel had men Bach's „Wie schön leuch- tet der Morgenstern" wat opener van klank gewenst, zodat dan de polyphonische omspeling contraste render zou zijn geweest, en ook wel had het Pièce HéroiquP van Franek een nog krachtiger rbythmiek kun nen verdragen. Maar overigens kre gen de werken een uitstekende weer_ gave en Pachelbel's Praeludium, Fuga en Ciacona en het Noel van d'Aquin kwamen ongetwijfeld uit muntend tot klinken. Met een improvisatie over een Oud-Kerkelijke melodie, die een wat ingewikkelde moderne harmo nisatie kreeg, heeft Bekkers het con cert besloten, H. VAN BORN. 8 October de jaarlijkse straatcollec te houden. In de week er aan voorafgaand zal men langs de bu5 zen giften voor het verwaarloosde dier vragen, welke mede ten goede zuilen komen aan een dierenasyl, in een stad als Schiedam zo brood nodig. Als ieder jaar heeft men ech ter ook thans weer met een ont stellend gebrek aan collectanten te kampen, en wil de inzameling eni ge betekenis hebben, dan is iedere collectant, die zich bij secretaris J. Borsten, Fabriplein 27b, of de pro- pagandacommissie (de heer L. Da niels in. 't Monopoletheater) meldt, winst èn welkom! De jaarlijkse propaganda-feest avond in Musis Sacrum wordt dit jaar gehouden op Zaterdagavond 15 October a s. Dan heeft men voor het programma na de pauze kun nen charteren Octave van Aerschots ensemble uit Rotterdam, dat de ca baret-revue „Carousel der Vrolijk heid" zal brengen, een programma, dat elders zijn verdiensten al heeft bewezen. De heer G. Nieuwenhui- zen, directeur van de landelijke vereniging uit Den Haag en begaafd spreker, zal voor de pauze de nieu we fraaie kleurenfilm „Op de wie ken" toelichten, handelende over hulp aan slachtoffers van een stren ge vorstperiode. Een tombola en een gezellig samenzijn op dansmuziek van Martin Rijkens Band comple teren het programma. Het volgende jaar zal de afdeling Schiedam 35 jaar bestaan en over een gepaste viering hiervan laat men reeds zijn gedachten gaan. Op Zondag 18 September gaat „Start" haar vierde lustrum vieren. Die dag zal om half negen 'smor gens een H. Mis tot intentie van de leden worden opgedragen in de Ka pel van het Broederklooster, Wa rande. D° leden van „Start" die 1® jaar ol ouder zijn worden allen verwacht. Deze leden zullen zich daarna naar de zaal .Beatrix" in die Lange Kerkstraat begeven, waar een feestelijk ontbut hen wacht De jongere leden tot 16 jaar wor. den 's middags orr 2 uur verwacht in het „Mjs'S Sacrum" aan de Lan ge Haven Daar wordt hun een feestmiddag geboden, Henk Zouten dijk zal met zijn Marionettenthea ter nieuwe avonturen van Joost de tovenaarsleerling brengen. De toe gang voor de kinderen is vrij, ech ter uitsluitend op vertoon van hun üdmaatsriiapkaarfc. 's Avonds om 8 uur begint in Musis Sacrum de soirée voor leden en hun genodigden. Van 8 tot 11 uur brengt Lestrkoff en zijn gezelschap zijn mysteneuse cabaret-revue. Om 11 uur komt Jack Wilson en zijn band. Tot 2 uur zullen de dans- lustigen hun hart kunnen ophalen. Kaarten voor deze soirée zijn te be«. komen bjj de bestuursleden en voor zover nog voorradig Zondagavond aan de 2aal, BOTTERDAM Op de Straatweg is vanmorgen een personenauto, die ln de rich ting van de stad reed, geslipt en naar de Unker rijbaan gegleden, waar hy twee wielrijders raakte die van de andere kant kwamen. Het waren de 50-jarige grondwerker D. Bijkerk uit de Eerbeekstraat en zUn 60-jarige collega W. Blom uit de Lobithstraat. zy werden tegen de straat gesmakt en moesten met vrfl ernstige verwondingen aan het hoofd naar het Bergwegziekenhuis worden gebracht, Op de Blijdorpsebrug slipte gis termiddag de 40-jarige kellner J. J. M. de Haas, uit Den Haag, met zijn motorrijwiel. Hij werd met een ge broken rechterbovenarm naar het Bergwegziekenhuis gebracht. In de Bochussenstraat is vanmor gen een personenauto bij het inha len geslipt en tegen een geparkeer de auto gebotst. Beide voertuigen liepen vrü ernstige schade op. De echtgenote van de bestuurder, die op de voorbank zat, brak haar lin kerpols. Zij werden naar het Coolsingel- ziekenhuis vervoerd. Het was de 60- jarige mevrouw C. A. Wijlmg-Se- lier uit Leiden. Op R'damse Dijk Een truck met lege oplegger van het Schiedamse expeditie- en. trans portbedrijf is gistermiddag geslipt op de Rotterdamse Dijk die door de regenval zeer glad was. Da truck kwam dwars over de weg te staan, de oplegger drukte het linkerdeel van de stuurcabine, juist achter de zitplaats van de bestuurder, in el kaar. Ook werd het portier wegge drukt. De bestuurder bleef echter ongedeerd. Een achter de truck ko mende geladen veewagen, kon niet bijtijds remmen en botste tegen de oplegger, waardoor de veewagen lichte schade kreeg. Een derde wa gen. kon wel bijtijds, zij het slip pend, tot stilstand komen en een vierde kwam dwars over de weg tussen de verzameling wagens te recht. Drie maanden geëist De 50-jarige bankwerker-mon teur F. D. uit Rotterdam, die we gens het plegen van meineed te rechtstond voor de Rotterdamse rechtbank hoorde een gevangenis straf van drie maanden tegen zich eisen. Op 7 Januari van dit jaar trad D. als getuige op in een civiel pro ces tussen een van zijn. collega's en diens werkgever, over ontslag we gens het weigeren van van over werk. D. verklaarde toen in strijd met de waarheid, dat voor het be wuste overwerk geen opdracht was verstrekt. De Officier achtte ver- dachte's verweer niet steekhoudend. Uitspraak 29 September. Aan het politiebureau Sandeling- olein staat een hele collectie onbe- heeid op straat aangetroffen fiet sen. zy. die een fiets kwijt zijn en hiervan nog geen aangifte deden, kunnen Zaterdag a.s, van 12 tot 16 uur aan dit bureau komen kijken of hun rijwiel erbij is. - „Neemt u wat ik vertel maar met een korreltje zout, ik ben er tenslot te maar een half jaar geweest," zei de schrijfster Hcnriëtte van Eyk, die vanmorgen met de Willem Ruys uit Indonesië terugkwam. Zij heeft de reis gemaakt, ten dele in opdracht van de Sticusa, ten dele om haar broer, die in Bandung scheikunde doceert, te be zoeken. Ze heeft een paar ideeën voor boeken opgedaan. Zo zal binnen kort bij „Het Wereldvenster" een kinderboek van haar verschijnen waarin de reis van een paar kinde ren naar Indonesië wordt beschre ven. Over Indonesië wil ze enkele sprookjes schrijven. Om een gewoon boek te kunnen schrijven is haar verblijf in het land te kort geweest. Naar de mening van Henriëtte van Eyk is men wat het onderwijs in Indonesië betreft op de goede weg. Er zijn nog veel te weinig la- geren scholen, maar van alle zijden werkt men om dat tekort in te lo pen. Vooral de vrouwenbeweging is op dit gebied actief. Zij vertelde van een systeem van schrifelïjke cursussen voor onderwijzers, dat door tienduizenden tot ver in de buitengewesten wordt gevolgd. Na ?cs maanden kunnen de deelnemers reeds les geven aan dessaschooltjes. Na twee jaar zijn ze afgestudeerd. Er zijn gevallen van vrouwen, die voor een jaar nog analphabete wa ren, en die thans les geven als kleu teronderwijzeressen. Donderdag 22 September zal om 8 uur 's avonds op het drieklaviers- orgei in de kerk Tidemanstraat een improvisatieconcert worden gegeven. Zes Rotterdamse organisten: Koos Bons, Jan Brandwijk, Piet van den Kerkhoff, Joh. Luikenaar Francken, André Verwoerd en Laurens van Wingerden zullen ieder 10 a 15 minu ten improviseren op een thema dat zij op de morgen van 22 September ontvangen. Zowel het thema als de volgorde der uitvoerenden wordt door loting vastgesteld. Het doel van dit concert is niet het houden van een wedstrijd, doch louter een door de Stichting Prot. Chr. Cultuurwerk geboden gelegen heid, om van de kunst der improvi satie in diverse vormen op het kerk orgel te genieten. De directie van Diergaarde Blij dorp heeft besloten de periode waar in ouden van dagen 'tegen geredu ceerde prijs de diergaarde kunnen bezoeken, te verlengen met een week. Dit besluit werd genomen om dat de weersomstandigheden zo slecht zijn. De oudjes kunnen Blij dorp nu bezoeken tot en met Zater dag/ alsmede van volgende week Maandag tot en met Zaterdag. Op Zaterdag 1 October 's middags om drie uur wordt op het Burge meester Bosplein in Overschie het jaarlijkse Overschiese brandweer concours gehouden. De bluseenheden 27, 45, 301, 103, 105, 114, 117 en 118 zullen aan de wedstrijden deelnemen. TENUITVOERLEGGING VOORWAARDELIJKE VERORDEELINGEEN Het is geen uitzondering, dat de Rotterdamse rechtbank wekelijks de tenuitvoerlegging van geheel of ge deeltelijke voorwaardelijke veroor delingen beveelt Vandaag echter telde de rol van de strafzitting niet minder dan 19 vorderingen tot ten uitvoerlegging van voorwaardelijk opgelegde straffen. De behandeling van deze zaken, waarbij dus de yer- Oordeelden in hun proeftijd op'nfeuw een strafbaar feit gepleegd hebben, geschiedt, zoals bekend, met geslo ten deuren. SCHIEDAM voor de dames van Oud-Mathenesse en Schiedam, die nog niet weten wat de beste en voordeligste' weg voor een PERFECT KAPSEL, HAAR- SPOELING etc. is naar het PINASPLEIN 11—33 in CUD-IVIATHENESSE tussen Franselaan en spoorlijn t.o. kath. kerk by Onze gediplomeerde kapsters verzorgen ook de meest moderne coiffures. Let op onze concurrerende prijzen. Permanent reeds v.a. 8- met *n maand garantie. Tijdens de verzorging geniet U van onze service: mat onze adviezen op het gebied van alle kleur-haar- sp aelingen staan wij U gaarne ten dienste. P.S. Heren, mogen wij ook u wijzen op onze heren- salon waar u prettig en snel wordt geholpen. I DAN NAAR D, DE BRUIN Oranjestraat 9 Schiedam Tel. 66431 e&o Te koop aemgeb. Mica voor haarden en ka chels. 80 verschillende maten. Lage prijs. Plaatjes astbest, vuurcement, kachelkit enz, Frans v. Thienen, Broers- veld 123, Tel. 69799. Prima rubber tochtbaud 0.25 p, m. Tochtlatten in verschillende maten. Frans Thienen, Broersveld 123. Tel. 69799.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1