„Prinsjesdag' dreigt steeds meer te zeer fraai kijkspel te worden - doordat men historische betekenis vergeet - V.V.D. staat sterk in verkiezingsstrijd Parijs worstelt naar besluit over Marokko Hitiers valse munter - na jaren gevonden - moet politie helpen s BALANS -Binnenhof PROF. OUD OP LIBERALEN-DAG NYC aanvaardt wet ouderdoms- verzekering DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG Mendès-F rance krijgt eigen dagblad Zes Nederlandse koks zullen in Parijs hun kunsten vertonen Landelijke actie voor herstel Sint Servaes Oud-minister Masjkur te Djakarta verhoord JMemefjers shag Erkend de beste Wagon zakte door as op spoorlij'n van Utrecht naar Zwolle Nieuwe troepen naar onrustig Cyprus Dulles schrijft aan Grieken en Turken over Cyprus Blijf Uur zenuwen de baas,neem Nieuwe golf van aanslagen verwacht Café afgebrand: negen mensen dakloos Twee runners gered van zinkende sleep *9. Ontvluchtte arrestant weer ingerekend Deens schip niet aangekomen Eisenhower's plan van atoombank toch werkelijkheid? Maandag 19 September 1955 (Van onze parlementaire redacteur). M een pittig debat over de gehuwde vrouw in overheidsdienst is het A zittingsjaar 1954—1955 gesloten. Morgen zal dc nieuwe zitting der Staten-Generaal ook weer door een gehuwde vrouw Koningin Juliana worden geopend. Maar daaraan is het Binnenhof 20 gewend, dat het er zelfs met weer over discussieert. Ganse Pnnsjesdag dreigt trouwens zozeer louter een fraai kijkspel te Worden, dat over de historische betekenis er van amper nog wordt nagedacht. Toch zun er hele staatkundige theorieën opgezet om te bewijzen, dat juist in deze openingsplechtigheid de herinne pan het wordt bewaard aan de oorsprong van het parlementarisme in West-Europa. Toen in de middeleeuwen de macht pleegt te worden opgevolgd Zodra pr vnrstpr» taande» on 711 in ir/ilH. mining. _j t.-.-*, 6 der vorsten taande en zij in geld gebrek kwamen te verkeren, zagen zij zich telkens genoodzaakt verte genwoordigers van 't „gemene land" bijeen te roepen. Zij kregen hun gelden slechts toegestaan ais die ver- tegenwoordigers dit ook noodzaker lijk oordeelden. Zo wisten deze een steeds groter wordend aandeel inde wetgeving te bemachtigen. Maar naarmate het parlement vaker bij een kwam, beperkte de aanwezigheid van de vorst zich lot bij de aanvang der werkzaamheden. In de troonrede gaf hij dan een program voor de werkzaamheden der regering. Een geducht minister van Finan ciën uit de eerste wereldoorlog, prof. Treub, heeft eens beweerd, dat door de invoering van het algemeen kiesrecht alleen voor belastingbeta lers de rollen zijn omgedraaid. „Niet het parlement tempert de regering in het doen van uitgaven." zo zei hij, „maar de regering moet zich telkens schrap zetten tegen de aandrang van het parlement om de uitgaven op te voeren". Dat was een opvatting, wel ke de huidige minister v. d. Kieft soms ook wel zal aanspreken. In ander opzicht is zijn taak ech ter weer iets eenvoudiger dan die van zijn voorgangers uit de negen tiende eeuw. Een millioenen-nota was toen nog onbekend. Ieder jaar moest de minister van Financiën een ..millioenen-rede" in de Tweede Kamer komen voordragen. De tekst daarvan werd tevoren aan de pers verstrekt opdat men die meteen in het avondblad zou kunnen lezen. De provinciale bladen kregen die het eerst, met het oog op de verde re afstand. Primeur T~~\ IT verdroot in 1862 de puntige en zeer opportunistische jour nalist Is. Lion, die in ons land juist het opiniërende Kamero ver zicht, naast het beschrijvende Ka merverslag, had ingevoerd. Hij was hoofdredacteur van het conser vatieve „Nieuw Dagblad" in Den Haag en hij weigerde de rede later dan andere kranten in ontvangst te nemen. Hij wist wel een weg om er vlugger aan te komen. En zo ge- beurde het, dat toen de liberale mi nister Betz in de Kamer begon te spreken, de gehele rechterzijde Zij ne Excellentie sarrend zat te con troleren met de krant in de hand. Eén van minister Betz' opvol gers. baron Van Lynden van San- denburg overblufte daarentegen de Kamer door in 1881 dc pchele mil- ïioenspeech uit het hoofd voor te dragen. Men placht hem de „gepar fumeerde anti-revolutionnatr" ti noemen, met zijn welige haardos<en hef jeudig gelaat met lichte bakke baardjes. Hij sprak zeer gemakke lijk. Maar zijn zwakke ogen ver oorloofden kem niet lang uau papier te lezen. Daarom had hij de rede maar uit het hoofd geleerd! Minister v. d. Kieft heeft het véél gemakkelijker. Hij hoeft zijn nota, na een paar welgekozen woorden, slechts aan. de gedienstig-toetrippen- de Kamerbewaarder Brinkert ite overhandigen, die voor de expedi tie naar het voorzittersbureau zorg draagt- Trio met humor P dat moment zit daar mr Leo- nard Kortenhorst nog maar als tijdelijk voorzitter. De Kamervoor zitters ^worden nl. telkens slechts voor één zitting door de Koningin benoemd. De tweede Kamer mag echter zelf drie namen opgeven, welk advies in dezelfde volgorde minister v, d. Kieft met zijn brui ns koffertje^ is verdwenen, zetten zich dan ook vier Kamerleden om een klein stenografentafeltje ten einde de stemmen op te nemen. Voor iedere plaats op de nominatie wordt afzonderlijk schriftelijk gestemd. Vorig jaar kreeg de KVF-er Kor tenhorst bij de eerste stemming 76 van 81 stemmen; de socialist Van Sieen bij de volgende stemming 79 en tenslotte dc a.r. prof. Gerbrandy 74 stemmen. Ditmaal zal het wel ongeveer evenzo gaan. Het is nu eenmaal gebruik, dat de Kamer de candïdaten van de drie grootste fracties kiest. En het is een trio met humor! Bijna een eeuw geleden verliepen de stemmingen echter spannender. Van 1858 tot 1369 trad de kalme Am sterdammer Van Reenen een keu rige, lange gestalte als voorzitter op maar al die jaren door was mr Dullert zijn mededinger. Men fluis- terde zelfs over een stemming tus sen beide kampioenen, waaraan zij zelf deelnamen en waarbij slechts een blanco-briefje in de bus gevon den zou zijn, datde doorslag gaf! Eerst toen mr Van Reenen voor Trapezewerk in een vonden The Luvas Sisters twee Duitse meisjesdie er i hun genoegen aan beleven anderen in verbazing te bren- gen maar een erg gewone zaak. Ze zochten naar een wat meer originele manier om hun kunnen te vertonen ■- en kozen als piste de open lucht en als hulpmiddel een - helicopterU ziet ze hier boven Denver. Trudy hangt aan haar benen aan het lan- dingsgestel van de helicop- ter. Siritppt zwaait enkele meters lager. Alleen haar j nek vindt steun op de smalle stok. Zoudt u de zusjes het kunststuk na willen doen? bwiLMffl liliMM .t V it«I ilüliHMiKi Huil i,i> (Van één onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN. Aan de vooravond van het nieuwe parle mentaire jaar hebben enkele duizen den liberalen hun leider prof. P. J. Oud voor het Kurhaus toegejuicht nadat hjj en mr H. van Riel het woord hadden gevoerd. In hun mid den prijkte de nieuwe WD-vlag welke de grijze leider door de jeugd was aangeboden: geheel blauw met jn bet hart het embleem van de part ij- In de grote zaal van het Kurhaus, die op enkele rijen na, geheel vol was, betoogde het lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, mr H- van Riel, dat men bijeen was om het Nederlandse volk duidelijk te maken dat de liberalen, na dertig jaren achteruitgang, thans terug komen. Hij constateerde dat nu, negen jaar na de oprichting van de partij, 500.000 'Nederlanders haar steunen. Prof. Oud vroeg zich af hoe nu de positie is van de WD in de ko mende verkiezingsstrijd. Thans steunt het kabinet op een ongeken de meerderheid in de Tweede Ka mer van 81 zetels. „Wij, met 9 zetels noemt men de oppositie. Maar is er dan nog sprake van enige invloed van deze 9 op de 81? Dat valt nogal mee." vond prof. Oud. „U moet maar eens opletten hoe men in de Kamer naar ons kijkt en hoe men dikwijls schrikt als wij onze stem verheffen". „We leven in een tijd van onge kende hoogconjunctuur en er is wel vaart aan alle kanten", zo ging spr. verder. J3e arbeiders willen daarin hun deel en daarmede zijn we het volkomen eens. Maar wij zeggen er bü: dit geldt voor alle groepen, ook voor de ouden van dagen. Er moet een redelijk bestaansminimum zijn doch wij komen er tegen op. dat dit gelijk het maximum bestaan zou zün Er moeten voorwaarden ge schapen worden voor iedereen om overeenkomstig eigen verdiensten o ok, individueel bezit te vennen. Alléén collectief bezit onderm. nt de toekomst van een maatschappij". Sprekend over de geestelijke vrij heid merkte de liberale leider op dat zijn vertrouwen ten deze in de Pv dA geschokt is. Dat de rechtse par tijen in de Kamer tegen vrijheid van cremeren zouden zijn, be vreemdde hem niet Van de PvdA had hij, gezien de houding van de socialisten in 1940, anders verwacht. Ondanks bezwaren DEN HAAG. De algemene raad van de Nederlandse Vakcentrale (NVC) acht het wetsontwerp alge mene ouderdomsverzekering in grote lijnen aanvaardbaar. Ten aanzien van enige punten wordt echter bezwaar gemaakt. Zo kan de NVC niet accoord gaan met het feit, dat de pensioenuitke ringen gekoppeld zullen worden aan de indexcijfers der regelingslonen. De voorgestelde regeling houdt im mers in, dat in tijden van laagcon junctuur als de lonen sneller ple gen te dalen dan de kosten van le vensonderhoud de pensioentrek- kenden in levensstandaard achteruit zullen gaan. Bovendien impliceert de koppeling van de pensioenen aan de loon-in- dexcijfers in feite het bestaan van een systeem van centraal geleide loonvorming, een stelsel, waartegen de NVC ernstige bezwaren vart prin cipiële en practische aard heeft MR. KORTENHORST: studeerde in Leiden zijn Amsterdamse mandaat bedank te, kwam de liberale Arnhemmer aan bod. Mr Dullert tuas een gemoedelij ke, gebruinde vrijgezel, met een zwarte haardos, die zijn waggelende gezetheid vergeefs door jachtpar tijen poogde te verdrijven. Gefortu neerd als deze commissaris van de Nederlandse Bank was, kon hij de parlementaire schadeloosstelling wel missen. Die ging goeddeels op aan de drie diners, welke hij zijn mede leden en de ministers in de donkere dagen voor Kerstmis placht aan te bieden. "Was het wonder dat hij bij na twaalf jaar achtereen aanbleef? Het feit dat mr Kortenhorst reeds zevenmaal werd voorgedragen, met steeds stijgende cijfers, zegt ook wel iets over de charme van zijn per soon. Hij is origineel in zijn pogen het parlement populair te maken. En onuitputtelijk lijken zijn spontane kwinkslagen: „Weesper moppen", schertst men wel met een toespeling op ziin geboorteplaats. Soms zou men hem echter een wat straffere hand toewensen. Wat dat betreft, schuilt er symboliek in de titel van zijn oude Amsterdamse dissertatie: ,.De bevoegdheid van de rechter om niet te straffen Wedijver der ouden FN E president der Eerste Kamer 1-*/ wordt altüd voor Prinsjesdag benoemd, zonder dat de leden zélf hun voorkeur kenbaar hebben kun nen maken. Deze weinig-democra tisch aandoende procedure dateert uit de eerste helft van de negentien de eeuw, toen alle Senatoren door Willem I of zjJii zoon iverden benoemd. Thorbecke heeft zich in dertijd beijverd om tactisch aan te tonen, dat deze methode zelfs voor het staatshoofd onaangenaam is, die zich licht „verpligt acht, teneinde geene gevoeligheid te krenken, lel- kenjare bij dezelfden te blijven". Toch wordt tegenwoordig niet meerop wijziging aangedrongen. De bestaande regelmg heeft n.l. een zeer practisch voordeel. De openings plechtigheid in de Ridderzaal be hoeft ou tenminste niet door een waarnemend voorzitter te worden, geleid. Als zodanig pleegt weliswaar een afgetreden voorzitter op te tre den. maar als een zodanige figuur geen deel van de Kamer meer uit maakt, zou het oudste lid in jaren moeten optreden. Niet alijd is dat een man van de solide kracht als dc huidige Friese nestor, de 83-jarige a.r. prof. Anne Anexna uit Minnerts- ga met zijn decoratieve knevel. Het gevaar daarvan heeft zich indertijd in de Republiek van Weimar geopen baard. Verscheidene Rijksdagfracties wedijverden toen n.l. om onder hun leden iemand van zo exhorbitante ouderdom op te nemen, dat hem het voorzitterschap in de openingsplech tigheid moest worden toegewezen! Nu, president Jan Anne Jonkman is bepaald geen knikkebollende grijs aard. Wie hem de straat ziet over steken, de hoed steevast in de hand, weet dat hij de wind nog graag over zijn kale schedel laat glijden. Vori ge week werd hij 64 jaar; hij is dus nog bijna vijf jaar jonger dan zijn collega Kortenhorst. Het guitig lach je, waarmee hij kaarsrecht in het. zwart-gekiede pak, zijn briefopener tikktnd in de hand de debatten volgt, spreekt boekdelen. Ge moet hem een tafelrede horen uitspreken, vol speelse invallen, welke aaneen geregen worden door ellenlange, ver- nuftig-geconstrueerde zinnen zo nu en dan onderbroken door een be dachtzaam: „ai". Neen de beide Kamerpresidenten de K,V.P.-er ende socialist zijn aan elkaar getuaagd. Er heerst tussen hun colleges nu eenmaal een zekere studentikoze animositeit en daarom zegt het misschien toch wel iets, dat mr. Jonkman in Utrecht werd geboren en er studeerde en dat mr. Kortenhorst curator was van Leiden. Politiek gezien is de Tweede Ka mer natuurlijk belangrijker maar in een Verenigde vergadering o.l.v. mr. Jonkman lijkt dat anders. Hoe gepi keerd waren de Tweede Kamerleden in de gemengde parlementaire mis sie naar N. Guinea, toen men in dat rijksdeel de schijn voor het wezen hield en hun collega-senatoren ge wichtiger achtte...! Op het Vinketouw TlE Eerste Kamer dool deze week •*-* alleen wat huishoudelijke aan- ;elegenheden af. Bovenaan de agen- MR. JONKMAN: in Utrecht. Daardoor studen tikoze animositeit? da prijkt het onderzoek van de ge loofsbrieven van de 25 leden, welke in Augustus ge- of herkozen worden. Nagegaan moet worden of hun ver kiezing regelmatig is verlopen. Er zullen wel geen moeilijkheden rijzen want het volgende punt zeg*t: beëdi ging door de voorzitter. Neen, dan zal de Tweede Kamer Donderdag meer werk hebben aan het onderzoek naar de geloofsbrie ven van de gehuwde ambtenares, die door het verrassend optreden, van zekere KVP-ster dan eindelijk „op 't vinketouw zit". Tot dusver was mej. Nettij de Vink voor de Kamer een bekwame juriste met een wat koude stem uit Utrecht die ons land een paar keer in de Ver enigde Naties had vertegenwoordigd. Maar nu wéét men wat men aan haar heeft! De Kleuterwet zal er even op moeten wachten. Maar voorzitter Kortenhorst hoopt er deze week toch nog wel de laatste hamerslag aan te kunnen wijden. (Advertentie I.M.J (Van onze correspondent) PARIJS. -Het weekblad -„Ex press" dat de richting Mendès-Fran- ce ïn de Franse politiek vertegen woordigt, zou, volgens geruchten in vakkringen, begin October als och tendblad verschijnen. Mendès-Fran- ce zou er de geestelijke vaaer van zijn; de huidige hoofdredacteur Ser- van Schreiber de leider; Manrlac en Camus medewerkers. Servan Schreiber had al enige tyd geleden beslag iaten leggen op de titel „Ex press Matin". Het moment schijnt nu gekomen te zijn, omdat de verkiezingen in zicht zijn eerste helft volgend jaar, indien ze al niet vervroegd worden terwijl bovendien de po litieke situatie zich langzamerhand toespitst: Noord-Afrika, de sociale conflicten. In deze omstandigheden zou de groep-MendèsFrance. be hoefte hebben aan een spreekbuis. Deze groep ontbreekt het niet aan middelen, want Mendès-France heeft volgelingen onder de werkgevers, vooral onder de jongere. De krant zelf heeft trouwens perspectieven: 340.000 is de minimum oplaag, die een ochtendblad in Parijs nodig heeft. „Express" komt als weekblad al boven de 160.000 en de lezers vormen een politieke gemeenschap. Zij zullen het dagblad stellig trouw blijven. MAASTRICHT. Zes bekende Nederlandse koks zullen op 21 No vember in Parijs gaan meewerken aan een groot banket, gepresenteerd door deze Nederlandse delegatie on der leiding van de heer Wel te Mey, winnaar van de grote prijs in Bern 1955 en. de prijs van Engeland 1954, De Nederlandse koks vertrekken van Schiphol per KLM-viegtuig. Tij dens de feesten van de Chaine des Rêtisseurs te Parijs is er een diner waaraan door 12Q0 personen wordt deelgenomen. De volgende dag zullen de Neder landse deelnemers koken voor de heer Coty, president van de Franse republiek. Frankrijk blokkeert wapenleveranties aan Egypte PARIJS De Franse regering heeft haar contractuele wapenleve- ranties aan Egypte stopgezet in ver band met „Anti-Franse uitzendin gen van radio-Cairo" In een officiële verklaring werd ontkend dat Frankrijk grote wapen leveranties aan Israël heeft gedaan, zoals door een Egyptisch dagblad is gemeld. In de naaste toekomst staan geen verdere wapenleveranties aan Israël op het programma, aldus de verkla ring. Schoolkinderen uit Arnhem leg den Zaterdag bloemen op de be graafplaats van gevallen strijders uit de tweede wereldoorlog in Oosterbeek. Het was één van de ontroerendste plechtigheden van de jaarlijkse dodenherdenking ter gelegenheid van de Slag om Arnhem. MAASTRICHT. Het actiecomité „Sint Servaes", dat uitsluitend was opgericht om gevolgen van de brand van Vrijdag 9 September te bestrij den, heeft het saldo van de gelde lijke steun overgedragen aan een na tionaal comité, dat thans in oprich ting is. Het doel daarvan is een al gehele restauratie van de kerk. Voor de bouw van een geheel nieuwe toren, waarvoor reeds stem men zijn opgegaan, zal echter zeker een bedrag van. 200.000 bijeenge bracht moeten worden. Men heeft zich nu afgevraagd, of het raadzaam is, thans alle aandacht te concentre ren op de toren, terwijl toch ook het interieur van de kerk dringend res tauratie behoeft. DJAKARTA. De oud-minister van Godsdienstzaken, Kjaï Masjkur, is Zaterdag gehoord door procu reur-generaal Suprapto naar aan leiding van de verkoop van bijna lOO.OOfl meter textiel door een amb tenaar van zijn ministerie. Deze handelde overeenkomstig een be sluit van de minister van Gods dienstzaken en Economische Zaken. Ook de officiële handelsvertegen woordiger in Penang. vice-consul Moemin, die onlangs naar Djakarta is teruggeroepen, is Zaterdag ver hoord in verband met de verval sing van documenten betreffende de ruilhandel tussen Indonesië en Singapore. UTRECHT. Zondagmiddag is een kolentrein, die reed ia de richting Zwolle, voor het inrijsein van Wezep tot stilstand gekomen ten gevolge van het feit, dat een der wagons door een as was gezakt. De as bleek te zijn warmgelopen. De reizigersdienst vond voortgang over enkel spoor. Twee treinen, die voor half zeven over het enkel spoor geleid werden, hadden slechts tien minuten vertraging. Kort na zes sen is een zogenaamde „ongevallen- trein" uit Zwolle vertrokken, die een rijdende brug onder de as zal aan brengen, waarna de gestrande goede rentrein naar zijn bestemming zal kunnen rijden. NICOSIA. Op Cyp"1* ZÜU hMs de Suezkanaal-zone bijna. 800 man Britse troepen gearriveerd. Eerder was reeds met het vlïegdeksctaip „Ocean" een hoeveelheid oorlogsma- terleel uit Engeland gearriveerd. Zaterdagavond werden in de bui tenwijken van Nicosia troepen sa mengetrokken in verband met onge regeldheden in de omgeving van. het Metaxasplein, waar demonstran ten een grote brand veroorzaakten m „het gebouw van het Britse insti tuut. De politie maakte gebruik van traang'asbommen om de menigte uit een te drijven. De demonstranten slaagden erin de Britse vlag op het gebouw neer te halen en te ver scheuren. Er waren tien gewonden. Het gebouw brandde geheel uit. Griekenland heeft de Britse voor stellen inzake Cyprus in een aan En geland gerichte nota verworpen. WASHINGTON De Ameri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zegt in een boodschap aan de premiers van Griekenland en Turkije, dat zij hun best moeten doen om de spanning tussen hun beide landen op te heffen in het belang van de Atlantische gemeen schap. „De Grieks-Turkse alliantie ïs een bastion van de vrije wereld in een kritieke sector. De eenheid van de NAVO moet onverwijld worden hersteld", aldus de Amerikaanse minister. Van officiële Britse zijde is ver klaard, dat Engeland zich zal ver zetten tegen bespreking van de kwestïe-Cyprus in de Algemene Vergadering van de VIN. „Het is een zaak die drie oude bondgeno ten aangaat en naar onze mening verdient het aanbeveling de bespre king ervan onder ons te houden", aldus een Britse woordvoerder. (Advertentie LM.j Het zenuwstiilend, geen slaap verwekkend. 8AYER preparaat PARIJS. Het Franse kabinet beeft Zondagavond enige voortgang gemaakt naar verbreking van de im passe over Marokko. Het gaat om het derde lid van de regentschaps- raad, waarove- de Marokkaanse na tionalisten en rechtse Leden van het Franse kabinet van mening verschil den. Na een spoedzitting van het ka binet, die twee uur geduurd heeft, deelde de minister voor Marokko, Perre July, mee, dat een lijst is op gesteld van verscheidene Marokka nen, die voor alle kabinetsleden aan vaardbaar zijn. Naar verluicft zal premier Faure in verbinding treden met de Marok kaanse nationalisten in Parijs om te weten te komen, of een der candï daten ook voor hen aanvaardbaar is. Vanmorgen is het kabinet weer bijeen gekomen voor een definitieve beslissing. Men neemt aan, dttt Faure het ka binet heeft meegedeeld, dat de re gering zal vallen als het hervor mingsplan voor Marokko niet spoe dig in werking kan treden. De Franse politie te Casablanca heeft bekend gemaakt, dat zij een complot heeft ontdekt tot het orga niseren van nieuwe anti-Franse wanordelijkheden aan de voet van het Atlasgebergte, Te Beni Sallal, een kleine plaats ten Noorden van Marakesj, gevan gen genomen oproerlingen zeiden, dat zij nieuwe ongeregeldheden aan het voorbereiden waren van een omvang gelijk adh die van enkele weken geleden, waarbij te Oued Zem en Khouribga vele honderden Fransen en Marokkanen werden ge dood, In kringen van de Franse veilig heidstrijdkrachten is Zondag ver klaard, dat men een nieuwe golf van aanslagen en overvallen verwacht, indien de resident-generaal, generaal Boyer de la Tour, uit Parijs terug keert zonder de belofte van een on middellijke toepassing van het Fran se hervormingsplan. BERLIKUM. Een felle brand neen Zondagavond het café „Het Gildenhuis St Joris" nagenoeg ge heel verwoest. Door de brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, zyn drie gezinnen, by elkaar negen personen, dakloos geworden. Van het eeuwenoude St Joris- gilde dat in het café gevestigd was, zijn enige vendels en schilden ver loren. gegaan. De oudste vendels wsren echter elders ondergebracht. Toen de brand uitbrak moesten, □e vele bezoekers en de bewoners van het pand overhaast de vlucht nemen. ROTTERDAM, Zondagavond heeft het Noorse schip „Leda" twee runners van boord gehaald van een sleep, die werd getrokken door de sleepboot „Ebro". De„Bbro" had om 15.30 geseind dat eén van de twee vaartuigen, die zij op sleep had, ongeveer 100 mijl uit de kust voor Stavanger, in zin kende toestand was en dat zij assis tentie verzocht om twee man van het zinkende vaartuig van boord te halen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De recherche heeft Zaterdag de 25-jarige H. J. K. gearresteerd, die op 5 September j een tafel tegen een politieman gooï- I de en uit het gebouw van de recht bank in Maastricht vluchtte. K-, die bij een vriend onderdak had gekre gen, zat juist aan de koffie toen een rechercheur aanbelde. Zonder tegen stribbelen ging hij mee. De politie had het adres gekregen van een tip gever uit de Haagse onderwereld. K. wordt verdacht van diefstal en inbraak in Rotterdam, Heerlen en Sittard. Hij is op transport gesteld naar Maastricht om daar verklarin gen voor de rechtercommissaris af te leggen. BERLIJN. Bernhard Kriiger, een Duitse SS-expert, die in de oorlog 125 millioen valse bankbiljetten van 1 Engels pond ter betaling van Duit se spionnen, heeft vervaardigd, is door de politie gevonden. Volgens de politie te Berlijn woont hij in Hann over onder zijn eigen naam. De politie hoopt, dat Krtiger haar kan helpen bij de opsporing van per sonen, die deze bankbiljetten nog steeds in circulatie brengen. De bil jetten, die op bevel van Hitier wer den gemaakt, werden gebruikt om Duitse spionnen in het buitenland te betalen en uiteindelijk met het doel de Bank van Engeland te laten springen". Het zoeken naar voorma lige medewerkers van Krüger, die men aanvankelijk dood gewaand had, werd. dit voorjaar voortgezet toen een Griekse zakenman enkele valse pondbiljetten bij een Westber- lijnse bank had aangeboden. Cicero, de bekende Duitse spion van Albanese afkomst na de oor log uitgeweken naar Zuid-Amerika, die, als kamerdienaar van. de toenmalige Britse ambassadeur te Ankara, Sir Knatchbull Kuguessen, fotocopieen wist te maken van uiterst belangrijke geallieerde oorlogsplan nen en deze de Duitsers in handen speelde, is eveneens met valse pond biljetten (300.000 stuks) betaald. De valse munterij begon in Juni 1942, toen de SS in de Duitse con centratiekampen deskundigen op het gebied van de aanmaak van bankbil jetten opspoorde en ze in het kamp te Sachsenhausen aan het werk zette. Dit straZende bruidje is de 27-ja- rige Barbara Ann Scot uit Canada, sens were id kampioene schaatsen rijden. Zaterdag trad zij in Toron to met Tom King, een reciame- adciseur in het huwelijk. DEN HAAG Het Deense mo torscheepje „Tinganes" (32S ton), dat Vrijdagochtend uit Aalborg naar Flekkefjord is vertrokken, is daar met aangekomen, De scheepvaart op die route wordt verzocht naar de „Tinganes" uit te zien. NEW YORK. De Verenigde Staten verwachten binnenkort de oprichting van een internationaal atoombureau, dat verbonden zal zijn aan de Verenigde Naties. De Ame rikaanse regering hoopt, dat de Russen zullen meedoen. Engeland, Amerika. Frankrijk, Canada, Zuid-Afrika, Portugal, Aus tralië en België stelden een regle- voor het atoombureau op. Dit ontwerp-reglement zal wor den herzien aan de hand van com mentaren en bedenkingen van an dere leden van de VJN. Tien Nederlandse steden dingen mee naar Prijs van Europa STRAATSBURG. Een zestiriü! s*ec*en Gn dorpen hebben voor deelneming aan de wedstrijd om de Prijs van Europa, UIt6eschreven door de Raad word??pa' De prijs zal jaarlijks Hitoegekend aan de gemeente, die het meest zal doen voor de ver- br-eï^"ë van de idee van een ver- entgd Europa. tii^ndAT^ile .cajRiidaten bevinden zich Nederlandse steden, o.a. Den Haag, Arnnem, Delft, Almelo en Vel- sen. kleinste deelnemer is het stefn i in Sieeswijk-Hol- stein, dat slechts 68 inwoners telt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2