n Oost-Duitsland door Russen „onafhankelijk5 verklaard GRENADIERS STEKEN ZICH IN PRINSJESDAG-TENUE PERON verdreven In Pont l'Evèque, de vrolijkste Franse gevangenis, was het voortdurend feest LIVORNO KANGOEROE NA HINDERNISSEN ALS STUKGOED IN DE TREIN longeman liet meisje van 18 onderduiken Sowjet-troepen blijven voorlopig" nog Verleden herleefde in Frederiks-kazerne ■ak\> Frans leger zal Parijzenaars gaan vervoeren Wervelstormen Hilda en ,,lone" teisteren de VS en Mexico Kleuren en kolbakken in Den Haag Guerillastrijd laait op in Algerije: 46 doden Neo-nazi Fritz Doris gearresteerd Uitgave schade watersnood 32 millioen Koningin in grijze robe Duyvis' VADER IN TOORN OVER ROMANCE Brug over Menvede bij Gorinchem Politierechter velde mild vonnis f 50.- Herstel van oorlogs schade nadert de laatste fase Dinsdag 20 bejilemlicr 195,. MOSKOU. Het Russische Hoge Commissariaat in Oost-Duitsland wordt opgeheven en alle wetten die de voormalige geallieerde controle' raad tussen 194» en 1948 heeft uitge vaardigd zullen in Oost-Duitsland niet langer gelden. ï>it heeft Sowjet- premier Boelganin aan de bezoeken de Oostduitse premier Grotewohl meegedeeld. Vandaag wordt in Mos kou een Russiseh-Oostduits verdrag getekend, waarbü de Oostduitsers, althans op papier, onafhankelijker van Moskou worden. Pa rtij secreta ris C hroesj ts j ew zei gisteravond in een rede wel te be grijpen, dat de Duitse bevolking de handhaving van vreemde troepen op haar grondgebied niet met vreug de kan begroeten. Maar, zo zei hij, Natuurlijk maren, ze meer present: de muzikanten en goochelaars, krantenscheurders en klapstoel-. fjesmannen. kijker-verkopers en. sinaasappelcenters. Tn alle kleu ren en malen Maar nog steeds hebben ze ondanks Jiu» grote populariteit op zo'n Prinsjesdag geen concurrentie kunnen bie den aan d#» Vole «dammers, die langs de hete rau.fe met hun gal mende stemmen en hun juichende trekharmonica's de stemming erin brachten. (Van onze correspondent) PARIJS. De staking in Parijs is op het ogenblik stationnair, In de metro is het verkeer nu vrij wel normaal, Het schommelde gis teren om de negentig procent. Ver reweg het grootste deel van de bus sen is ook gisteren tliuis geble ven. Een begin van een vervan- gingsdienst, ingesteld door het le ger met legerauto's, treedt vandaag in functie. In bet land komen er nog hier en daar nieuwe stakingen bij. In Nantes is het gisteren weer tot ern stige botsingen gekomen tussen de politie of liever de C.R.S-, cle bij zondere marechaussee, en de sta kers. In het bouwbedrijf van Nan tes echter hebben de werkgevers nu de uitsluiting opgeheven. Dit is een belangrijke stap op weg naar de verzoening daar. Maar in het metaalbedrijf is het conflict nog geen stap dichter bij de oplossing gekomen. NEW YORK. „Hilda" en „lone", respectievelijk de achtste en negende wervelstorm van dit sei zoen. laten zich in volle kracht in de V.S. en Mexico gelden. „Hilda" heeft in Mexico 12 mensenlevens en 350 gewonden geëist. Het was de zwaarste storm, die Tampieo ooit heeft beleefd. Negentig procent van de gebouwen van deze stad, die 110.000 inwoners telt, zijn be schadigd en er zjjn 15.000 mensen dakloos. De stad zit zonder elec- triciteit, telefoon- en telegraafver bindingen. „Ione" heeft in de staaê North Carolina vier doden veroorzaakt. Er zijn grote verwoestingen aan de graan- en katoenvelden aangericht en de stad Washington staat blank. De „Queen Mary" en andere gro te passagiersschepen durven de ha ven van New York niet binnen, te lopen. Vele afgevaardigden van de V.N., die zich aan boord van het eerste schip bevinden, konden de openingszitting Van de wereldorga nisatie daardoor niet bijwonen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Compagnieën grenadiers, jagers en fuseliers van het regiment „Prinses Irene" marcheerden vanmorgen tegen negen uur het terrein van de oude Frederikskazerne in Den Haag op om zich er in de verschillende gebouwen te kle den in het ceremonieel tenue voor Prinsjesdag. Grenadiers en jagers waren daarvoor vanmorgen om vijf uur al vertrokken uit de Oranje-kazerne in Schaarsbergen, de fuseliers ongeveer om dezelfde tijd uit de Margriet-kazerne in Schalkhaar, Tege lijkertijd arriveerde in de Haagse kazerne de muziek: de lucht- machtkapel, het tamboercorps van de nationale reserve, de Johan Willem Friso kapel, het fanfarecorps der genie en als laatste de Koninklijke Militaire Kapel. ALGIERS. De opgelaaide gne- rillastrijd ïn Algerije heeft de laatste 24 uur aan 46 opstandelingen het le ven gekost. Een groep van naar schatting der tig rebellen sneuvelde tijdens een gevecht met politie en militairen bij Khenchela. waar zij zich schuil hiel den in een hoge berggrot. De grot werd door artillerie onder vuur ge nomen en volgens de berichten zijn er geen overlevenden. De rebellen werden ontdekt bij een grootscheepse politiecontrole op ideru teiteitspapieren, waarbij 520 Algerij nen gearresteerd werden. Vijf Alge rijnen. die probeerden te vluchten, werden neergeschoten. Bij een botsing met een Franse pa trouille bij Douar Raine in het Oos ten van Algerije zijn nog elf rebel len om het leven gekomen. BRILON. Dr Fritz Doris, voor malig leider van de uiterst rechtse „Socialistische Rijkspartij", die in West-Duitsland verboden is, is gear resteerd. porls wordt beschuldigd van be lediging van de regering Adenauer en van het in gevaar brengen van de staat. Sinds de zomer van 1858 werd Dot-U gezocht. Volgens do poltèie te Briloti k Dor 15 b -n -•s oh t gen r re«teerd nadat bericht v-'t;-, ontvangen, dat hij plotseling naar Briion. zijn geboor- teoiasts in Weatiale», was terugge- keerd om zijn moeder op ie zoeken. De mannen voor het ere-escorte en de ere-wachten hebben de gehele afgelopen week in hun kazernes ge oefend; het zijn dienstplichtigen van de parate troepen, die voor Prinsjesdag speciaal uit dc onder delen werden geselecteerd. Ook heb ben zij in de afgelopen dagen het ceremonieel tenue al gepast, dat daarvoor uit de bewaarplaats in de koninklijke stallen naar Schaarsber gen en Schalkhaar werd overge bracht. Dankzij deze voorbereidingen verliep de ..verkleedpartij" vanmor gen in snel tempo: binnen een half uur stonden de militairen opgesteld in hun kleurige donkerblauwe, groene en rode uniformen, schoenen kregen nog een laatste poetsbeurt, de kleinste, stofjes werden van de jasmouwen geschuierd, de riemen van de kolbakken in de goede stand gebracht. Het wachten begon.... Want pas laat in de morgen moes ten de compagnieën uitrukken naar bun verschillende plaatsen ïn en langs dp route. De lijd kortten de militairen, met eten, drinken, kijken en luisteren naar de muziek, vooral naar de Johan Willem Friso kapel uit Assen, die voor het eerst in de geschiedenis de taak van de Ma rinierskapel op het Binnenhof zou overnemen, zoals de fuseliers in de plaats zouden komen van de ma riniers-erewacht. Tijdens al deze voorbereidingen schalde "vanmorgen de Pittige mars muziek tussen de oude muren van de Frederikskazerne," waarop de zon de schaduwen wierp van soldaten in uniformen, die ergens vaag een herinnering wekten aan een ver verleden, tijd. SCHIPHOL De Engelse minister van Verkeer en Burger luchtvaart, de heer J.A. Boyd- Carpenter, is gisteravond voor een vierdaags bezoek aan ons land op Schiphol gearriveerd. het is slechts een tijdelijke maat regel. Hij verwees naar de voorge nomen vermindering van de Sow- jet-strijclkrachlen mei 640,000 man de komende ontruiming van het Op de begroting voor 1956 is een bedrag van ƒ31.900.000 uitgetrokken voor uitgaven, die verband houden met dc watersnood in 1953. De af wikkeling van de watersnoodver plichtingen zal naar verwachting eind 1955 grotendeels zijn beëindigd. De bedragen, die nog in de begro ting 1956 worden uitgetrokken, be treffen voornamelijk uilgaven in de publiekrechtelijke sector en in de landbouwsector, waar de phvsieke mogelijkheden een snellere voort gang op de weg naar herstel niet toelaten. Handhaving van een deel van het administratieve apparaat is nog noodzakelijk. Op de begroting 1956 staat een be drag van ƒ24 millioen voor land- bouwherstel en van 6 millioen voor schade aan overheidseigendommen. De vermoedelijke uitgaven in 1955 voor de door de watersnood veroor zaakte schade bedragen 199.400.000. nilüEï DEN HAAG Bij de ope ning van de zitting van de Staten-Generaalwas Hare Ma jesteit gekleed in een robe van gris perle matelassé, ver werkt in gekruiste volants met een grote stola van het zelfde -materiaal, gecomple teerd met een coiffe gegar neerd mei oranje veren van de paradijsvogel, bijpassende de paradijsvogel, bijpassende De prins droeg het uniform, van generaal-vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. Finse schiereiland Porkkala en ver klaarde. dat nu het wachten is op ..dergelijke maatregelen van onze gesprekspartners uit Genève". Daar na zou de Sowjet-regering nieuwe voorstellen kunnen doen. Zij is be reid haar troepen uit Oost-Duits land terug te trekken, indien de westelijke'mogendheden hun strijd krachten uit West-Duitsland eva cueren. "Voorts zei Chroesjtsjew. dat men zich geen illusie dient te .maken ten aanzien van een spoedige op lossing van hel vraagstuk der Duit se héreniging. Behalve Oost- en West-Duitsland zijn er nog vier grote mogendheden, die verschil lende standpunten innemen ten aan zien van doze kwestie. Chroesjtsjew meende, dat het op lossen van het vraagstuk der Duit se hereniging het beste aan het Duitse voik overgelaten kon wor den. Inmiddels heeft een woordvoer der in Bonn verklaard, dat de West- duitsc regering het regiem van Pan- kow (zetel der Oostduitse regering) niet za] erkennen, ondanks de door de Russen genomen maatregelen en dat zij verwacht, dat ook de ove rige landen van de NAVO dit niet zullen doen. (Advertentie LM.) it de hand! In een hoekje van het kazerne terrein werd vanmorgen nog vlug een boterham gegeten en een mok koffie naar binnen gewerkt voor de zware dienst van Prinsjesdag begon. Maar wel hadden de mili tairen uit Schaarsbergen en Schalkhaar zich al in de verschil lende gebouwen in het kleurige ceremonieel tenue gekleed. f Advertentie l.M.) Bij gekookte, gebakken of gestoofde vis hoort Livorno. De combinatie van deze zachtzure saus met vis is voortreffelijk. SS ct, p. fles. (Van onze correspondent) er aanvankelijk niet aan. „Al neem je er twintig over zich heen kreeg en AMSTERDAM. „Ar- Toen Else Petersen en mee," schreven zij. Else verschrikkelijk schrok. Een tikel kangoeroe. Aantal: Joey met de „Fairsea" in Petersen ging met Joey andere, grotere vrachtwa- één." Dat staat op een Amsterdam arriveerden, scheep. En Zaterdag stond gen werd gecharterd. Het vrachtbrief, die een em-dat was Zaterdagochtend, zij op de verlaten „Fair- hok paste precies, ployé van de Nederlandse zag het er naar uit dat sea" de kangoeroe pinda's Maar op het Centraal Spoorwegen Zalerdagmid- de kangoeroe de eerstko- te voeren, in afwachting Station zeiden ze: „Zo- dag eindelijk, na een reeks mende tijd in Artis zou van wat er aan de wal iets hebben we nog nooit van hindernissen, heeft in- moeten doorbrengen. voor haar georganiseerd bü de hand gehad." Men gevuld. De Deense Else De Deense, die met een zou worden. De apen, die eiste een kleiner hok en Petersen <22) slaakte een gymnastiekgezelschap een twee andere leden van een gezondheïdscertifi- enorme zucht van opluch- halve wereldreis heeft ge- de gymnastiekvereniging caat. Dat laatste had Else ting, want de hele Zat er- maakt, kreeg Joey cadeau meegebracht hadden, va- Petersen, maar hoe komt dagmxddag heeft zij niet van de directeur van de ren zonder moeilijkheden men op Zaterdagmiddag geweten wat zij in Neder- Koala-farm in Adelaide, van boord op de trein ge- aan een hok? Artis had er land met haar kangoeroe een soort kleine dieren- komen, want de Spoorwe- geen, een verhuisfirma Joey vrouwtje, acht tuin. Oorspronkelijk was gen vervoeren wel meer evenmin. Een kruier eeh- maanden oud, een halve het cadeau groter,, twee apen. Maar van die kan- ter wist raad. meter lang. Australische kangoeroes, maar één er goeroe zei iedereen; „Nog Hij maakte van een kist van geboorte moest be- van is na korte tijd weg- nooit bij de hand gehad", een hok en kreeg uit dank- ginnen. gelopen en Joey bleef al- Eerst kwam er een klei- baarheid het grote hok van De reis van Adelaide leen. Else Petersen kreeg ne vrachtauto de Suma- Joey voor zijn duiven. Het via Colombo naar Neder- er een groot hok bij, in- trakade oprijden. Met man grote ogenblik voor Else land was vooi'treffelijk en structies voor de verzor- en macht heeft men ge- Petersen en Joey brak aan. zonder moeilijkheden ge- ging van het diertje <„net probeerd het hok met de Iemand nam een potlood gaan. De Duitse spoorxve- als een konijn") en moest kangoeroe in de laadruimte ter hand en schreef met gen en dc Denen hadden maar zien wat ze er ver- te hijsen. Resultaat: het vele doorslagen: Artikel; reeds besloten Joey per der mee deed. hok bleef steken en kan- kangoeroe. Aantal: één." trein te vervoeren, maar Haar ouders in Kopen- telde, waarbij Joey al het En Joey reisde af... Als in Nederland wilde men hagen vonden het best. water uit haar drinkbak stukgoed. Argentinië is Peron dan eindelijk kwijt. De man heeft het lang genoeg uitgehouden en een tijdlang moest men zelfs vrezen, dat hij met de hulp van uit Europa gevluchte nazi's en fascisten er in was geslaagd, in zijn 'and een nieuw soort dictatuur op te bouwen, beter bestand tegen rcvoJu- j ties dan de gebruikelijke kolonels- regeringen in Zuid-Amerika. Doch deze vrees is ongegrond gebleken. De militairen hebben hem afgezet, zoals oorspronkelijk ook de militai ren hem aan de macht hadden ge holpen. Wol daar tussenin ligt. is een belangwekkend verhaal van suc ces en van falen. Peron heeft de vrije wereld veel aanleiding gegeven tot vrees en verontwaardiging. Het was geen op wekkend schouwspel, in een belang rijk, opkomend land. als Argcntuue een man aan het bewinclte zk-n, die in zijn doen en laten zozeer het voorbeeld volgde van Hitler cm Mus solini. Bedenkelijk moest ook Hl ken, dat zijnoptreden elders in Zuid- Amerika nogal tot de verbeelding sprak. Zo kon hij gelden als een bron van gevaar. Thans heeft hu afgedaan: misschien voor goed- En mocht hij nog eens terugkeren, don heeft cle wereld toch geleerd, dat hij onderworpen is aan de Latijns- Amerikaanse tradities en spelregels. Men moet zich overigens niet voorstellen, dat hel. heengaan van Peron zo ongeveer overeenkomt met de terugkeer van de vrijheid. De vrijheid, voor zoveel die in Argen tinië heeft bestaan, was steeds die van de sterke om de zwakkere te be handelen zoals het hem goeddunkte. Peron en zijn vrouw F-vita, de een nu afgezet cn de andere al voor eni ge jaren gestorven, hebben op so ciaal gebied wel enige sporen nage laten. Hun methoden verdienen geen bewondering en hun motieven wa ren wellicht weinig edel; maar op hun wfjze hebben zij ongetwijfeld een bijdrage geleverd aan dc emanci patie van de onderliggende groepen. Wat nu komt. moet worden afge wacht. De politieke oppositie tegen Peron was verdeeld en heeft aan deze revolutie weinig bijgedragen. Men kan slechts vagelijk hopen, dat zij een kracht ten goede zal kunnen uitoefenen tegenover pogingen om terug te keren naar toestanden, die even verwerpelijk zijn als het re giem van Juan Peron. In 1956 zal een begin worden ge maakt met de bouw van een brug over de Merwertc bij Gorinchem. In totaal zal deze brug 17 millioen kos ten In I960 zal deze oeververbin ding tot stand komen. Volgend jaar komt de brug over dc Rijn bij Rhc- nen gereed. Er is nog één millioen voor uitgetrokken op deze begroting. Volgend jaar zal ook een begin wor den gemaakt met de verbetering van de rijksweg tussen Den Haag cn Oegstgeest. Voor de Vclsevtunnel is het vol gend jaar 31 millioen uitgetrokken. De oeververbinding bij Schelling- woude staat voor vier en een half millioen op dc begroting. AMSTERDAM De 25-jarige fotograaf George E. A, K, uit Am sterdam had tegen de zin van haar vader een verhouding aangeknoopt met de 18-jarige Rika V., de doch ter van zijn werkgever. Rika zat op hetzelfde kantoor en hoewel de lief de groeide onder het oog van de va der, kwam deze dit niet eerder te weten tot op een avond, dat hij zijn dochter met de fotograaf gearmd zag lopen op de Apollolaan, toen hU in zijn auto langs reed. Vader ontstak in toorn tegen de „vermetele jongeling" en hij ont sloeg hem op staande voet. Het meisje ontvluchtte toen het ouderlijk buis met de medewerking van an der kantoorpersoneel en van de moeder van de fotograat De politie spoorde, op verzoek van de ouders, de enige dochter op en de verliefde boete of 15 dagen eiste, wees er de politierechter op, dat er nog een klach/. loopt tegen George, omdat hij nadien het meisje nog steeds zou hebben nagelopen. De raadsman bestreed op juridi sche gronden de dagvaarding en vroeg uiterste clementie. Het vonnis luidde vijftig gulden boete. In tegenstelling tot de Nederlan der. die zijn krant aan de huiselijke haard leest, is de Parijzenaar er ver zot op het laatste nieuws op straat te verwerken. En dan nog het liefst wandelend. Het kan niet anders of deze wandelaars komen wel eens met anderen in botsing, welke aanrakin gen dan tot de meest-uitgebreide ex cuses aanleiding geven. De echte Pa rijzenaar riet echter ook de kans de straat al lezend over te stekenhet geen tot ernstiger aanrakingen aan leiding geeft. De vooruitstrevende uerkeerspolitie wil aan deze onge fotograaf stond gisterochtend terecht wenste toestand een einde maken en voor de politierechter, omdat hij zich j heeft daarom op diverse drukke pun- zou hebben schuldig gemaakt aan „het opzettelijk onttrekken van het minderjarig meisje aan het ouderlijk gezag door het niet geven van. in lichtingen aan de politie". Over dit laatste was tijdens dc zit ting heel wat te doen. De fotograaf hield vol, dat hij de desbetreffende inspecteur van politie eerlijk had ge antwoord ioen hij zei, dat hij op dat moment de verblijfplaats van het meisje niet wist, hoewel hij de vo rige avond in haar tijdelijk tehuis was geweest. Het meisje zou name lijk overgebracht worden naar een ander adres. ,.Het was afgesproken werk, U wilde haar verborgen houden," zei de officier van justitie. De politierechter onderhield het meisje ernstig over haar vlucht uit het ouderlijk tehuis. „U zag wat in deze jongeman, ziet u er nog wat in?" vroeg hij. ..Neen," zei Rika, terwijl ze ang stig naai- haar vader op de getuigen bank keek. „Het plan ging niet van mij uit, eigenlijk van de moeder van Georg'e." De officier van justitie, die 75,— ten borden geplaatst met het vrien delijke advies niet te lezen bij het ouersteken. Een zicare opgaue voor de doorgewinterde bouleuardier. De voor het komende jaar uitge trokken bedragen ten behoeve van het herstel van de oorlogsschade brengen de volledige afdoening van deze verplichtingen aanzienlijk na derbij, zo wordt opgemerkt in de toelichting op de begroting-1956, die voor dit onderdeel sluit op een post van bijna 330 millioen, tegen ruim 700 voor dit jaar. De sterke vermindering wordt ver klaard door het liquidatie-stadium, waarin deze afwikkeling is getreden. Bovendien was voor de begroting van dit jaar nog een bedrag %'an 300 millioen opgevoerd ten behoeve van de Nederlandse Spoorwegen, dat j thans is weggevallen. Na 1956 zullen, afgezien van de aflossing van de opbouw-obligaties, nog slechts de afwikkeling van de categorie ..onroerend goed" cn de afdoening van de schade in de pu bliekrechtelijke sector belangrijke bedragen vergen. Van de totale ver plichtingen van het Rijk ten be drage van 6,4 milliard gulden zal dan naar schatting nog 0,8 milliard overblijven. PARIJS. Als naar een allerbé- gerenswaardige baan hebben de Franse ga>ig$ters, die in handen van de politie waren gevallen, enkele jaren lang figuurlijk gevochten om een onder komen" in de Parijse ge vangenis Pont L'Evèque te krijgen. Waarschijnlijk is dit, overigens on aantrekkelijke gebouw, het gezel ligste tehuis voor misdadigers ge in eest, dat ooit. heeft bestaan. Zo vriendelijk teas de difcfcij, grijze di recteur Ferdinand Billa, die in 1947 v.'erd benoemd, dal zijn hotel, waar in slechts voor 39 personen plaats -cas, geruime tijd een bevolking van J00 man. had. Billa. die kennelijk voor moderne- opvoedingmethoden zoals arbeids- therapie voelde, benoemde direct na zijn binnenkomst „Gekke Pief', de rechterhand van Frankrijk's staatvijand no. .1, tot zijn secretaris. Hoofdboekhouder werd Rcné Grain- vïlle, ecu be wonderen waardige au todief en uiterst-deskundige op het gebied van valse cheques. Al spoedig hadden een stuk of zes van de belangrijkste gevange nen de leiding. Zc.maakten boeken op, betaalden dc cipiers, bestelden de voorraden en droegen er zorg voor, dat de schildwacht bij de poort altijd een collega ivas. Zo nu en dan zorgden ze tevens voor een uiteraardvalsbevel voor vrijlating. De heren lieten zich 's ochtends door dc mindere ge vangenen het ontbijt op bed brengen, behalve een zekere Man- guy, die als echte zoon van de boulevards zijn „café au lait" en hete croissant in een café prefe reerde. Op zonnige weekeinden reden de heren in eigen auto's naar Deauville of Le Touquot. Als het regende bleven zij thuis en bestel den de bookmaker telefonisch Een advocaat kreeg tijdens een bal ogen als schotels toon hij een onlangs veroordeelde cliënt in jac quet met de vrouw van de prefect zag dansen. Dc gevangene lachte minzaam cn vroeg even later zijn vrouw ten dans. Bij navraag bleek deze gevangene aan. „vrees voor ingesloten ruimten" te lijden. Een avondje uit moest hem hiervan genezen. Kortom, er gebeurden de vreemd ste zaken in Pont l'Evèque en het feest duurde twee jaar. In 1949 werden enkelen van de weinige ontvluchtte gevangenen gegrepen en toen kwam de zaak aan het licht. Desondanks was het mogelijk, dat pas in 1953 een jong en ener giek magistraat beschuldigingen te gen Billa en acht van de bewaar ders uitte. En nu is het dan zo ver, dat zij binnenkort voorkomen qn de kans lopen levenslang te krijgen. Maar zeker niet in de Pont l'Evèque. Die is inmiddels wegens bezuiniging op de over heidsuitgaven gesloten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2