mmm „Tanker Cleaning" verwacht in Januari eerste schepen Hendrik Voormolen zette zijn wil door WM&§3m KORFBAL Succes wint voor 't eerst Olieafscheider gereed van 35 bij 10 meier Problemen bij besteding van de vrije tijd Sfe«ï DRIE KETELS VAN 70 TON AANGEVOERD CCC expositie van Dook Everse Wie heeft iets verloren Matige prestaties van SW-athleten AGENDA Bromfietser kwam te vallen Burgerlijke Stand „Traditie" verhuist naar Schiedam „De man zonder noodlot' Koemarkt vannacht opgebroken LIEVER TROFFEL DAN KRIJT Yijfenzeventigjarige is nog steeds dag en nach t in touw Tankwagen hing boven de Sehie Riviertank' water geu. te .en Lasclub Schiedam bezoekt Lastu '55 HANDBAL W. F.-heren verslaan CWP dames verpletteren WIK Vrachtauto zwaar beschadigd Lezing voor Zakenstudiehring Meegesleurd door auto Ongevallen in de haven Laatste oproep 2 Dinsdag 11 October 1955 De korfballers hebben het er dit maal niet slecht afgebracht Succes heeft in de vijfde wedstrijd van dit seizoen dan eindelijk de eerste winst, punten binnengehaald cn ook de lagere twaalftallen boekten alle winst. Alleen het eerste twaalftal van ODI moest in de ingelaste wedstrijd tegen het sterke Delftse DES in het zand bijten, maar de nederlaag Is eervol. Dc wedstrijd Spartaan—Succes Is door beide partijen met spanning tegemoet gezien.. Bij voorbaat stond immers vast, dat de verliezer voor lopig drager van de rode lantaarn zou worden. De eerste klap was dus een daalder waard. En die deelde de thuisclub vakkundig uit, want al heel spoedig leidden de Rotterdammers met 2—0. Die voorsprong was niet te danken aan het sterke spel, ma3r uitsluitend aan het betere schot. Onze stadgenoten waren in dit treffen tech. nisch beter, maar voor de korf faal den. zij, althans aanvankelijk. Na de de wisseling verkleinde mej, R. van Vijf meter diameter zijn de ketels (3). die in het ketelhuis van de N.V. Tanker Cleaning Schiedam zullen worden geplaatst echter nog in voorbereiding en han gen samen met de werkzaamheden aan de nieuwe Spuihaven en de Op de terreinstrook langs de Havenstraat aan de ingang van de Wilhelminahaven ïs liet nieuwe bedrijf, dc N.V. Tanker Cleaning Schiedam (een onderneming van Phs. van Ommeren N.V. en N.V. „Unitas") druk bezig zich te installeren. Drie ketels van ieder zeventig ton en met een diameter van vtff meter, gebouwd bij het Havenbedrijf „Vlaardingen-Oosf, zjjn in de loop van gisteren en vandaag met een drijvende bok over gebracht naar het bouwterrein door de firma Hegkoop uit Rot terdam. Een olie-afscheid er van 35 meter lang en 10 meter breed staat hij „Vlaardingcn-Oost" gereed voor transport. Drie grote tanken, waarin de schepen hun water met oliebestanddelen kunnen af pompen, zijn reeds geplaatst in een uitgestrekte pla- teaukom bij de ingang van de haven. De totale lengte-steiger langs het terrein zal 680 meter lang worden. Verwacht wordt, dat de eerste schepen reeds half Januari een schoonmaakbeurt kunnen krijgen. De Schïeveem N.V. heeft voor het. nieuwe bedrijf het veld moeten rui men. Het materiaal (tanken) js voer een groot deel overgebracht naar het tankterrein van de Nieuwe Matex N.V. in Vlaardingen. Tanker Clea ning heeft enkele gebouwen over genomen en bouwt gedeeltelijk voort aan de fundering, waarop de tanken hebben gestaan. Drie betonnen bak ken zijn aangebracht, waarop de ke tels eind deze week Hen worden geplaatst Daarom heet. zal het ke telhuis worden opgetrokken (22 by 12 bij 11 meter), dat drie schoor stenen krijgt van veertig meter uit de grond. Het ligt in de bedoeling om te zijner tijd 'achter dit ketel huis op de reedsbestaande funde ring een cantine met kleed- en was lokalen te plaatsen. Tot die tijd zal men gebruik maken van een kan toorgebouw dat tijdelijk is afgestaan aan de N. vW. A. Hoek. Voorlopig zullen omstreeks Ja nuari, twee steigers' in gebruik wor den genomen, waaraan twee tankers van het grootste type achter elkaar i kunnen vggen. Later zal de kade muur nog verder landinwaarts wor den doorgetrokken, zodat er dan drie tankers een ligplaats kunnen vinden- De plannen daarvoor zijn Irt het Cultureel Contact Cen trum aan. de Lange Kerkstraat 34 in Schiedam zal tot Vrijdag 7 No vember een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, goua ches en tekeningen van Dook Ever- se Deze tentoonstelling is dage lijks geopend van 9 tot 6 uur; Zon dags van 11 tot 5 uur. terwijl °P Maandagen de tentoonstelling ge sloten is. Tt bevragen aan het Hoofdbureau van. Politie te Schiedam tussen 9-12-30 en 2-5 uur; etui met foto's; rozen krans; zadeldek. Te bevragen bij vinders; speelgoed beertje, P. Knokkers, Villastraat 16; gummibal, P, v. Zwol, Da Costastraat 40a; steunpedaal van bromfiets, H. v. Dijk, Galileistraat 74a; rozenkrans in étui, X. de Blo is. Rijnstraat 30c; zilveren rozenkrans in étui, p. Re- bers. P. de Hoogbstraat 20b; ring met sleutels, A. v. Dooren, v. Beveren- straat 4b; groene rozenkrans, G. Meure, Spinhuispad 3; blauwe vul pen. F, v. Rutten. Lange Singelstraa* 13b; portemonnaie met inhoud. De Kaper, Rembrandtlaan 31: grijze por temonnaie met inhoud. M. v. d. Pol, Lange Singelstraat 21;; donkerrode damespara pluie, ülrich, G. Verboon- straat 2; fietstas met sigaretten. H. v. d. Loo, Schiedamseweg 52: bruine portemonnaie met inhoud. J. Bakkers, Adricbemweg 75: rood kinderjasje, A, Muilwijk, Leliestraat 12; para- pluiehoe5, K. G. Jongbloed. Bilder- dijkstraat 32a; wollen shawl, v. Ger- ven. Steenstraat 4; plastic regenjas. L- v. d. Linden, Spoorbaanstrnat 28, Kethel; kinderregenjasje. A. Dijks hoorn, Nwe. Maasstraat 112b; Big-ben regenjas, J. Jongste, Schiedamseweg 7, Kethel; parapluiehoes, Dekker, Westvest 82a; 1 paar regenpijpen, A. de Wit. Boijlestraat 78b: zwembroek, handdoek, washandje en zeep, P- Krabbendam. Alb. Thijmstraat 68a; parapluiehoes, J. Hulsman, J. Cats- laan 17; rode capuchon. S. Broklinp. K. Kerkstraat 9b: alpinomuts, p, v, d. Ende, W. Frankelandsestraat 119b; iwart glacé dameshandschoen, Cou- Erie, p/a Metier, Noordvest 93-95; j.euketsgordijntjesi Rotter- damsedfjk 279a'; demespolshorïoge, J. Mul, Sweelinckstraat 61, Vlaardingen; broche, J- v. d. Schaft, Van Ruijsdael- straat 28b, Overschie (R'dam); zak horloge, L. Mulder, Oosterstraat 43. zweminrichting aan de West-Franr kenlandsedyk, die gaat verdwijnen. Met de gemeente wordt hierover overleg gepleegd. Met een van de grootste dry ven- de bokken van de firma Heïjkoop werd gistermiddag om twee uur de eerste zeventig ton wegende ketel aan wal gezet. Het transport was vlot verlopen. *s Avonds volgde de tweede en vanmorgen de derde. De olie-afscheider, die nog overgebracht moet worden van „Vlaardingen-Oost", zal achter de drie tanken bij de ha veningang worden geplaatst, waarin de tankboten hun water met oliebe standdelen lozen. Deze olie-afschei der zal het water zuiveren en in de rivier pompen, waarbij dt olie ach terblijft. De directie heeft goede verwach tingen van deze nieuwe methode, die het werk van de pompboten op stroom vervangt. Eerst als de nieu we installatie in werking is, zullen de mogelijkheden en bet resultaat duidelijk blijken. Aan de a-rm van een grote drij vende bok van de firma Heykoop hangt de eerste van de drie ke tels van elk zeventig tonver vaardigd bij „Vlaarainpen-Oosi" bestemd voor de N.V. Tanker Cleanina Schiedam Krogten na verloop van tyd de ach terstand tot 21 en na de rust bracht F. Overdijte de balans van ver in evenwicht. In derde opstelling kwam De Spartaan weer het eerst aan bod, maar nu nivelleerde mej. A. Kauff- man de score (3—4J). In eerste opstelling werd hard voor het winnende doelpunt gestreden. Dat dit door mej. N. Ouwendfjk aan Succes toekwam, was verdiend, want over het geheel bezien speelden de blauw-witten de strekste partij. Toch ging tie overwinning nog bijna ver loren. door toewijzing van een straf-' worp in de laatste minuut, die echter gelukkig voor Succes door de thuisclub werd gemist. Door de2e uitslag zijn beide eerste winstpunten binnen. Voor Succes is te hopen, dat er spoedig nog een aantal volgen, waardoor een veiliger plaats op de ranglijst kan worden bezet. ODI nam in de eerste helft van de wedstrijd DESODI het eerste doel punt voor zijn rekening, maar moest in de tweede helft toch buigen voor de thuisclub, die tenslotte met 3- won. Succes 2 kwam voor de tweede maal dit seizoen met een ruime over winning uit de bus. In Rotterdam werd Rozenburg 5 met 28 ver slagen. Schiedam 2 deed het nog beter door WION' 6 met niet minder dan 110 klop te geven. Succes 3 behaalde zijn tweede winstpunt in de ontmoeting Eureka 4Succes 3 O—1). De B-adspiranten van Succes won nen tenslotte met 0—6 van Spangen'E. De Wanty-parkloop die Zondag morgen. in Dordrecht is gehouden, is voor vele SW-athleten een dé- bacle geworden. Bij de loop over 3800 meter voor de C. D. en E, klasse was gezegd dat deze over drie ronden ging en eerst vlak voor de finish volgde de mededeling dat er nog een ronde gelopen moest worden. Vijfentwintig van de circa 45 athleten moesten toen de strijd staken, omdat alle reserve reéds opgebruikt waren. Ook onder de SVv-athleten vielen slachtoffers door dit misverstand. Slechts An ton van Dommelen bezette in het algemeen klassement in die klasse een eervolle vierde plaats met 12 min. 18 sec. en Van Heyningen werd achtste in 12.58 min. Gerard Kamp werd nog 18e en Van der Linde 19e, Bij de 4800 meter A en B-klasse was de organisatie in orde. Bertus Veldhoven bewees weer oppermach tig te zijn en werd eerste in 14 min. 47 sec. Aad Koning moest op geven daar hij hinder ondervond van een voetblessure. Joop Smit werd 6e in de B-klasse in de tijd van 15 min. 37 sec. Apothekers-nachtdienst: Apotheek F. H. Backer; ..St, Liduinastr. Bellen bö ongeval: G.G. en C Tuiniaan 80. telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange HaVent geopend Iedere werKdag (behalve Maan- dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 8.30 uur. Zondags gesloten., R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam; geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 :uur. Ie dere avond" (behalve Donder* dags en Zaterdags) van 7 tol 8.30 uur. Zondags gesloten.. Stedelijk Mug euro: Tentoonstelling „Baü". Geopend dagelijks tot 30 October van 2 tot 5 uur, ook op Zondag. Cultureel Contact Centrum. Ten- toonstelling 'iverken van Dook Everse. Geopend dagelijks 96 u.; Zondags 11—5 uur; 's Maan dags gesloten, Bioscopen: ■Passage: 2, 7 en 9.15 uur: „French Cancan". Monopole: 2;' 7 en 9 uur;: „De Man zonder Noolot". Voorstellingen: Musis Sacrum, 8 uur: „Geron"- toneelvoorstelling „Er komt een vriend vandaag". Bal uwe Huis, 8 uur: Vara Tele- visie-club. De 50-jarige monteur M. v. W. Uit Schiedam reed gistermiddag met zijn bromfiets zo dicht langs een personenauto die daar geparkeerd stond, dat hij met zijn jasmouw aan de deurkruk haakte. De bromfiet ser maakte een, flinke val en moest met een hersenschudding en een neuswond naar zijn woning worden gebracht. GEBOREN: Gerardus H. A. M., z. van G. J. Sommerdijk en C. F. Derks; Anna, d. van H. Bode en J. L. de Regt; Wilhelm J., z. van L. C. Schneider en J. A. van der Lin den; Eric K„ z. van K. M. van Kampen en H. J. A. Fister; Susan na J. M„ d. van C. M. Ronteltap en S, j. Kouwenhoven; Emmy, d. van C. van der Geer en A. H. Komelis- se; Hendrik, z. van C. A. van Deijk en C. Eschbach; Vera. d. van M. Soeters en J. den Breems. OVERLEDEN: J. van Eek, 95 j. In Monopole: Een weidse prairie, puffende trein tjes. een stampede van verschrikte runderen een saloon met banjo- muziek, knok- en schietpartijen: alle elementen van de romantiek van het Wilde Westen zijn samen gebracht in dc cowboy-film ,-De man zonder noodlot". Wanneer daar enboven de hoofdrollen worden ge speeld door Kirk Douglas, Jeanne Craine en Claire Trevor en Frankie Laine er een cowboy-song in zingt, kunnen de liefhebbers van een rui ge Western er bij voorbaat van ver zekerd zijn, waar voor hun geld te krijgen. Wel, dat krijgt men met de ge schiedenis van Dempsey Rae. een rondzwervende cowboy, die een he kel heeft aan* prikkeldraad, waar mee rijke ranchers vrije weilanden afzetten. Aangezien dit in de streek, waar hij arriveert, nogal eens ge beurt, is er heel wat voor hem te vechten. Bovendien krijgt hij het aan de stok met een keiharde za kenvrouw, eh. 'dat noodzaakt hem behalve de kracht van zijn vuis ten ook de slimheid van zijn brein te gebruiken om. haar listen en la gen te doorzien. Voor de zaken afdoende gere geld zijn. heeft u heel wat enerve rende romantiek te verwerken ge kregen. De film. is goed gemaakt en wie van pretentieloze ontspan ning houdt, kan er van genieten. Vannacht is het nieuwe buizen- kanaal van de waterleiding vanuit de hoek Buitenhavenweg doorge trokken tot op het Koemarktplein. De rijweg rond de Koemarkt is aan de zijde van de Buitenhavenweg over een strook van twee meter opgebrokengeweest, zodat de buis stukken met behulp van driepoten geplaatst konden worden. Langs het Koemarktplein ligt een oude lei ding, waarop de nieuwe is aange sloten. Men heeft het werk 's nachts verricht om het verkeer overdag niet te stagnèren. ROTTEBDANI Als, Hendrik VoormoI«»,.dte:Woena- dag 75 wordt, indertyd naar de raad van zijn onderwijzer had geluisterd, zou. hij nu waarschijnlijk een beza digd gepemdonneerd schoolmeester zijn, in plaats -van oudste directeur van een onzer grootste aannemings bedrijven. Maar de 12-jarige Hen- drink voelde zich niet thins tussen de kwekelingenLiever ging hij met zijn vader, die metselaar was, mee op karwei. Hjj had liever een troffel in zijn handen dan een stuk krijt. De jonge doormolen zette zijn wil door; ook later, toen hij in - Den Haag metselde en zijn moeder hem steeds opnieuw vroeg weer thuis,'in Lekkerkerk, te komen. „Ik Wil wel komen, maar alleen als vader voor zichzelf gaat beginnen," zei hij. En vader was niet zo goed of hij schreef in voor een groot metselwerk voor de gebr. Muys in Rotterdam. Dat was het begin van het zelf standig: aannemerschap van de fa milie Voormolen. Enkele andere ob jecten in Rotterdam, volgden en ten slotte kwam als een klap op de vuur pijl de bouw van de gasfabriek aan de Keilehaven, een werk voor vier jaar. Later-bleek dat.eri dik geld bij moest, maar een opdracht van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij vergoedde veel, .Nogsteedg is de RJD.M. een van de beste rela ties van de maatschappij.' Inmiddels was broer Piet zijn va-» der en broer terzijde komen staan. Veel: werd er* gebouwd, vooral ia Rotterdam, waar de gebr, -H. en P. .Voormolen (die naam voerde net bedrijf) onder andere acht theaters zétte. - Zonder iets té kort te doen aan da itl 1635 overleden heer P. Voormolen, mag-men wel zeggen, dat'het de ijzeren wil en de onvermoeide werk kracht van de heer Hendrik Voor molen zijn geweest, die de maat schappij groot hebben gemaakt. Nog steeds is hij van vroeg tot laat, en als het moet ook *s nachts, bij zijn mensen op het werk. Zijn persoon- Een zeswielige tankwagen van de I.P.C. hing gistermorgen met het voorste gedeelte boven het water van de Schie. Een misverstand tus sen. de bestuurder van de tankwa gen en. de bestuurder van een re paratiewagen van J. L. Spoorma- cer die de tankwagen sleepte, was hiervan de oorzaak. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de zware wagen weer op de weg te zetten. Bij de scheepswerf „De Hoop" aan de Schie is de motortanker „Peter" te water gelaten die daar gebouwd is voor rekening van de n.v. Handel Maatschappij Fiha uit Hansweert. Het is een scheepje van 25 meter lang met een tankinhoud van 120 kubieke meter. Direct daarop is bij dezelfde werf de kiel gelegd voor een dekschuit van 250 ton, besteld door de firma A. van Wees en Co te Op Dinsdag 18 October, aanvang 8 uur, zal dé Lasclub Schiedam van dc Nederlandse Vereniging voor Lastechniek, afdeling Zuid-Holland, in het Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen een Huishoudelijke Vergadering houden. Op de agenda staan: Bestuursverkiezing en de be spreking van een excursie in 1956 naar Brussel. Na afloop zullen een drietal films worden vertoond met een toelich ting van de heer M. Boersma van de Kon, Rotterdamse Lloyd. Dank zij de medewerking van diverse firma's hebben de leden van de Lasclub Schiedam Zater dagmiddag een bezoek kunnen brengen aan de Lastu '1955 op de Jaarbeurs in Utrecht. Een leerzame tentoonstelling op het gebied van electrisch- en autogeen lassen. Er werden las- en snijdemonstraties gé- geven en ook werden er enkele films vertoond. Na afloop bezich tigden de leden 't verlichte Utrecht. wedstrijd met 5—9. Het le herenelftal van Wilton Fye-haar eerste noord heeft de bovenste plaats in verband de Districts 2e klasse weten te be houden door een overwinning op net Haagse CWP. Reeds na 5 minu ten wisten de rood-witten een 1—0 voorsprong te nemen doch een mi nuut later maakte CWP alweer ge lijk (11>. Hierna kwam er een sterk overwicht van de Schiedam mers; ze liepen uit tot 7—1. Juist voor de rust maakten de Hagenaars cr 7—2 van. In de tweede helft waren de voorwaartsen van CWP iets sterker cn bij een stand van 9—2 liepen «ij "t tot 9—6. Dit werd ook de einduitslag. Toen de bestuurder C_ van der B. van een vrachtauto van Excelsior, geladen met 8000 kilo buizen op de Buiten havenweg naar een kennis wuifde week hij even uit naar links met het gevolg dat de zijkant van de wagen in aanraking kwam met een tegenligger, eveneens een vracht auto. De zijkant van de vrachtwagen van Excelsior werd geheel in elkaar gedrukt en zo zwaar beschadigd dat reparatie onmogelijk lijkt. Ook de andere vrachtwagen werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De N.V. „Traditie", vervaardigers van hijs-, hef-, en fansportwerk- tuigen en dochteronderneming van de firma Hcinrich de Fries GmbH te Dusseldorf puilt thans uit het Dordrecht, huidige pand aan de Rovaikstraat. Voor" verdere uitbreiding zai deze bloe:enti<: zaak daarom verhuizen naar Schiedam waar door grote me dewerking van B en W. een ter rein is vv: kregen aan de Belt cl weg. V.itunoi-ivo heeft dc bedrijfsleider ric heer H. \V Fabian jr. zoon van de directeur de heer W. C. O. Fa bian de eerste paal geslagen voor een nieuwe fabriekshal die uit drie secties van elk 200 vierkante meter zal bestaan. Daarnaast komen het kantoor, het schaft- en kleedlokaal Het ontwerp is van het architectenbureau J. de Best en A. Doore waard terwijl het aannemingsbedrijf van Driel uit in de bovenzaal van Hotel Beijersbergen heeft de heer K. van Driel, Rotterdam de bouwer is. van de Rotterdamse Raad voor Lichamelijke Opvoeding, Maandagavond Dc heer "W. van der Lugt voor de Zakensiudle-kring Schiedam een causerie gehouden over het chef van de yerkoot» viert vandaag probleem van dé vryetUds-besteding. Het was grotendeels een bloemlezing hot feit dat hij 25 jaar bij „Traditie" j de meningen van de hedendaagse cultuur-filosofen als Hulzfnga» Bonman werkzaam is. Dit jubileum werd J pn Tolak. Aan het slot van de lezing ontving de heer Van Driel de ihtfUt vanmiddag in intieme kring gevierd.van een aandachtig gehoor. Men heeft hier kennis kunnen ma- vrijetijds-besteding moet altijd ïn het de toekomstige feestelijke blij ver) li Het Jc damesteam boekte een rui me zege; nu bondt zij het Haagse WIK aan haar zegekar. Reeds na 6 minuten spelen was een veilige 5_0 voorspruit genomen. Hierna deed do ploeg het iets kalmer aan en voerde dc score geleidelijk op tot 0—0. Even voor rust maakte WIK het eerste tegenpunt. Ook de tweede helft was geheel voor de Schiedamse dames en toen ch? scheidsrechter voor de laatste maai het fluitsignaal liet horen, wees het scorebord 12—2 aan, Het tweede dameselftal speelde SCHILDERSKNECHT OP VERKEERDE PAD De 24-jarige schildersknecht L. v. K. uit Schiedam hoorde vanmorgen voor de rechtbank een jaar gevan genisstraf met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd vaa drie jaar tegen zich u.c u>~. u. eisen. De verdachte had op 8 Juli .machine gedaan. Vijftig jaar later 5; aan de Stadhouderslaan te Schie- vedstrijd in competitie- versloeg Snel wiek met niet minder dan 13—0. De rust stand was 90. Hcren 2 verloor volgens de ver- wachtingen van het sterke Animo 2.dam het ruitje van een voordeur i een zeer spannende cn faire kapot geslagen en was de woning binnengegaan. Daar had hij met ior-mcisjes boekte haar eerste l ^orli cen kast opengebroken cn e I daaruit een enveloppe met geld weggenomen. Volgens hem had er f 300 in de enveloppe gezeten, maar de benadeelde hield vol dat h^; f 500 was geweest. Verdachte acht te dit niet onmogelijk. Hij zegde toe „verwinning en won met 53 van de Meeuwen, Junior-jongens speel de tegen Zuidwijk gelijk (44) en heeft nu 5 punten uit 3 wedstrijden. Aspirant-meisjes versloeg Zaterdag op Laag Zestienhoven het sterke team van de Schutters uit Rotter dam. Ook de kleinsten van Wilton Fijenoord staan nu op de eerste plaats met 3 overwinningen uit even zovele wedstrijden. ken met één van schrikbeelden een teveel aan vrije tijd. Dit is een probleem dat buiten gewoon ingewikkeld is. En de nog steeds voortschrijdende mechanisatie dwingt de mens naar een oplossing te zoeken over dit probleem. In 1900 geschiedde 15% van het werk door de menselijke hand, 33 deed het dier en 52%werd door de is i het zo, dat vier procent van al het werk door mensenhand, 2 procent door het dier cn 94 procent door de machine wordt uitgevoerd. Er is zo nauwelijks meer van een scheppend vermogen bij de mens te spreken. De mens krijgt hierdoor een gevoel van onzekerheid en gaat naar compensa tie zoeken. Naast dc mechanisatie is het pro- bieem van de urbanisatie naar voren de ontbrekende f 200 terug te be- gekomen; de massa's hopen zich op in talon. Van K.. dir reeds driemaal de grote steden. Esixranto-ogcndn Jaudon, la I3an de oktobro Klub- vespero Farolkaskai okazos c< familio v. Gink Ploegslraat 19. - Venu multnombrc por ke nia klubo j voorwaardelijke levivu. is veroordeeld en een deel van zijr jeugd heeft doorgebracht in een rijksopvoedingsgesticht, werd door de rechtbank ernstig onderhouden over zijn levenswandel. Het bleek dat hij dc laatste jaren links en rechts fietsen op afbetaling had ge kocht en zich diep in de schulden had gestoken. Gezien zijn leeftijd wilde dc officier hem nog een kans Rev-on en dsarnrn c#»n gedeel telijk voorwaardelijke straf. De ver dediger pleitte voor een kortere j onvoorwaardelijke en een langere straf. Uitspraak i over veertien dagen. De eerste stappen bij het vergaren van gegevens over dit probleem zijrj gedaan, maar veel blyft nog een vraag. Over welke bevoikingsgroe- pen 'gaat het? En vooral; vat is de oplossing? Sport, intellectuele vor ming. ontspanning? Veel is er nog niet bekend. Niemand kan zijn vrije tijd goed besteden als hij geen vreugde vindt in het werk v*!*n (dledag. De mens. die leeft op de klok van vijf uur met het schrikbeeld van de volgende mor gen, is diep te beklagen. Dit is een 1 kern-probleem van de maatschappij, i Het wezenlijke kenmerk van de iggen. Er zijn tien tallen vormen hiervan. Het meest ideale is lezen gebleken. Het is echter een kunst om te lezen; want nog steeds behoort 50% van alle lectuur .tot het allerlichtste genre. In de krant zoekt het publiek sensatie en bij de radio lichte ontspanning. Pogingen om meer serieus werk te brengen falen. Er is echter een lichtpunt. Neder-, land heeft een millioen aangesloten sport-beoefenaars en een zelfde aan tal leden van jeugd- en andere orga nisaties. Hier kan nog veel goeds van uitgaan. Maar ook hier vindt men speciali satie en daardoor zoeken velen be vrediging in eigen kring. De waarde van de gezinsband moet men hierbij niet onderschatten. Het is mis, wan neer !i- tedere avond de deur uiigs Un vrije tijd elders te bestem ijctyds-besteding moet geen verdrijving van de verveling worden. Heiaas werken de ouders veelal slecht mee by de oplossing van het probleem voor de jeugd. Voor de overheid ligt hierbij daarom een grote taak. Voor de massa staat de vijf-daagse werkweek voor de deur en daarom wordt het probleam van de vriie- tijds-besteaing nog brandender. Op het gebied van een zinvolle vrijetijd!* besteding ligt nog veel terrein braak. Met een citaat van de grote ziener uit de vorige eeuw, Multatuli bestoot de heer K. van Driel zijn betoog: De roeping van de mens is mens te zijn. deren niet in gevaar brengt. lijke goodwill had tot gevolg, dat driekwart van de werken, die op 't ogenblik onder handen zijn. zonder concurrentie werden verkregen. Dat zegt wel iets. Die werken van nu zijn niet mis. Samen, omvatten ze een bedrag van een slordige dertig millioen. De nieuwe Bijenkorf levert daarbij wel het leeuwendeel. Andere objecten van betekenis zijn onder andere het nieuwe Centraal Station, de uitbrei ding" van de R.D.M. en diverse nieu we fabrieksgebouwen. De N.V. Aannemings Mij. v.h. H. en P. Voormolen, waarvan de Woensdag vijf en zeventig-jarige met zijn drie zoons de directie vormt, heeft thans een vaste kern van vijf honderd man personeel. Daar komen nog enkele honderden arbeiders in losse dienst bij. Het aantal schynt misschien niet zo imposant, na het bedrag van dertig millioen aan werken. Men moet echter niet ver geten. dat de mechanisatie in het bouwbedrijf een belangrijke rol is ga2ti spelen. De N.V. Voormolen maakt een dankbaar gebruik van machines: .het beste voorbeeld daar van vindt men wel in de bouwput van dé Bijenkorf. Verdere plannen voor. mechanisatie zijn al in voorbe reiding. Het dagelijks werk neemt de heer Voormolen zo in beslag, dat hij aan liefhebberden eigenlijk niet toe komt. Hij mag 'ns een keertje uit vissen gaan of een kaartje leggen, maar dat ig alles. Zijn verjaardag wil hij het liefst in stilte vieren. Alleen komt er, zoals wy al schre ven Donderdag in de Rivièrahal een feestavond voor het personeel. Dodelijk ongeluk Op de pluinweg bij de over steekplaats Texelsestraat—Blanken- burgstraat werd gisteravond iaat de 50-jarige fabrieksarbeider A. Bokx uit. de Polslandsstr-.dt toen hij met zijn flets aan de hand wilde oversteken, aangereden door een bestelauto. De man werd gegrepen door de rechterzijde van de auto en enige meters meegesleurd. Het slachtoffer werd in. zorgwekkende toestand naar het Coolsingelzieken- huis.vervoerd waar hij kort na aan komst is overleden. ïn. een ruim van hét Duitse ss Trans Atlantic in de "Waalhaven werd gistermiddag de 45-jarige ha venarbeider Th. Striegel die in 'de Wilhelmïnaatraat te Zwijndrecht Ivoont, getroffen door een vallend luik. Met 'n. gebroken rechtetonder- been moest hij in het havenzieken huis worden opgenomen. -Met een .hersenschudding en vermoedelijk een gebroken rib werd in hetzelfde ziekenhuis opgenomen de 26-jarige kok K. Kalense uit Sliedrecht. Hij was gistermiddag aan boord van de baggermolen Maas mond in de 2e Petroleumhaven op een trap uitgegleden en had een val van 3 meter gemaakt. Tbc-onderzoek Ouderkerk Zoals bekend weigert een groot deel van de bevolking van Ouderkerk aan de Ussel zich op principiële gronden te onderwerpen aan het (vrijwillige) bevolkingsonderzoek op TBC. Het plaatselijk comité van de „Goutudo" die het onderzoek verricht heeft uu de weigeraars een laatste circulaire gezonden waarin zij worden opge wekt terug te komen op hun wei se ring. In de circulaire wordt eon op wekking uit het „Huizer Kerkblad™ aangehaald (die mede werd onderte kend door ds. A. J. Timmer, tot voor kort predikant te Ouderkerk;. In dis opwekking wordt gezegd dat men de roeping heeft voor zichzelf te zorgen, zich niet nodeloos in gevaar te bege ven en ervoor le zorgen dat men S'~-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1