Morgen beslist de Eerste Kamer of kerken meer zendtijd krijgen - tijdens restant van televisie-debat je - Frans-Marokko heeft eindelijk troonraad Over .Jnlourist-reis meningen verdeeld Pseudo-graaf vroeg om escorte van politie Vermiste kinderen in pakkist omgekomen Zwarte5' kaartjes voor interland wedstrij den via liet Rode Kruis? Binnenhof T aalzuiveraars A fscheidsbrief Zal regering de American' toch nog kopen? PvdA-er kan bestuurs lid van Chr. Onder wijzersver. blijven Djakarta's Capitol tol de grnnd afgebrand Diamantstaking in Antwerpen ten einde Aardverschuiving bij Bandoeng: 16 doden Noodweer boven Japan eist vele slachtoffers Britse oorlogsschepen Meisje doet een beroep op vaderlijk gevoel bij Boelganin „Straatsburg" heeft op „Genève" critiek Vluchtelingen in West-Duitsland in oppositie Reisgeld voor Ergin kAuW WRICLEY! Positie Frans Kabinet blijft labiel TOERISTEN TERUG UIT RUSLAND STANDAARD OP DURE PACKARD Jongen van 17 wilde „belang rijk" zijn Sprinkhanenplaag in Zuid-Marokko Oostduitse geleerde ontwierp in Rusland geheim wapen Brusse'se KERMIS (nog) KAVEEWEE T rein vertraging Woerden-Gouda igj geen succes RADIO ENT.V. ivlaandag 17 October 1955 3 (Van onze parlementaire redacteur) "VA ORGEN wordt de motie van mevrouw VerweyJonker in de Eerste -1 Kamer afgehandeld. Zo op het eerste gezicht lykt het niet meer dan een restantje van het televlsie-debatje, dat de Senatoren twee weken ge leden voor het beeldscherm opvoerden. Maar minister Cals beschouwt het als niet minder dan een aanslag op het huidige radiosysteem, dat de om roepverenigingen voor de televisie graag zouden willen imiteren. Minister Cals kan, volgens het ontwerp televisie-besluit, zendtijd toewijzen voor 't uitzenden van kerkdiensten. Veel zal dat niet zyn want voor alle van het kerkgenootschappen samen staat 5 pet van de zendtijd ter beschikking. Op een wekelijks totaal van 12 uur Is dat 36 minuten! Maar goed, die tijd is voor uitbreiding vatbaar. Het kan echter heel goed zijn, dat kerk genootschappen menen, dat hun apostolaire taak beter verricht kan worden door uitzending van bij- helse hoorspelen dan van preken. Voor de televisie is dat misschien nog belangrijker dan voor de radio, want aan *n protestantse kerkdienst is weinig tc zien. Daarom is er dan nu die motie, welke beoogt, dat zendtijd zal worden toegewezen voor „kerke lijke uitzendingen". Minister Cals is er huiverig voor. Hy' vreest er een grensvervaging van hetgeen de omroepverenigingen en de kerken op radio- gebied doen. Het begint met hoorspelen maar waai eindigt bet? Het IK.OR en de NCRV hebben er al eerder c Daar komt nog Iets bij. Een motie van precies dezelfde strekking is door de Tweede Kamer indertijd op het nippertje, met 43 tegen 41 stem men, verworpen! Deze was opgesteld door de burgemeester van Den Briel, Van Sleen. een partijgenoot van me vrouw Verwey. Hij werd toen ge steund door alle socialisten, libe- f-\ ralen, communis- ,'s ten en een min- 't derheid van de christ. hist, frac tie. Maar de con- fessionele meer derheid won het t< pleit Mevr. Verwey wil de Senatoren nu dus verleiden om een volkomen tegenovergestelde uitspraak te doen £>r H VERWEY. Deze Zeeuwse JONKER: van geboorte is ....klein maar klein van stuk. dapper Maar ze weet van aanpakken. Als moeder van vier kinderen promoveerde zij nog tot doctor in de sociologie. Ze heeft nu de meerderheid van de christ. hist.- fractie in de Senaat voor haar plan nen gewonnen. Stemmen bsj overi gens gelijkblijvende politieke ver houdingen vijf van de zes Senatoren der CHU vóór haar motie, dan kan het met maximaal 26 stemmen net winnen. Dat een in wezen gelijke motie in beide Kamers behandeld wordt, is iets zeldzaams. Ja. de Friese Sena tor Algera beweerde zelfs, dat ook *n taalfout door mevr. Verwey van haar geestverwant Van Sleen was over genomen. Deze oud-schoolmeester had n.I. net gedaan alsof kerkgenoot schappen vrouwelijk zijn. Zijn AR- eollega Roosjen, die ook uit het on derwijs afkomstig is, heeft daar ijlings zijn vinger op gelegd. Maar mr Roosjen is thans ook voorzitter van de NCRV en als zodanig niet bij zonder op het IKOR gesteld XT ATUURLIJK is het goed dat men ook in de politiek voor zichtig is met de Nederlandse taal. Toen in 1848 de nieuwe Grondwet was ontworpen, werd de tekst toe gezonden aan de bekende letterkun dige mr Jacob van Lennep om er aanmerking op te maken, natuurlijk alleen wat taal en stijl betreft. Ach teraf bleek dat toch ook wel be zwaren met zich te brengen. In 1853, tijdens de April-beweging, ontpopte Van Lennep zich nl. ook op politiek terrein, als een conser vatieve tegenstander van Thorbecke. Hij viel in de Tweede Kamer mid den in het debat over de wet tot toezicht op de kerkgenootschappen. Het ging toen om de uitleg van de Grondwettelijke bepaling, volgens welke ..de koning waakt, dat alle kerkgenootschappen zich houden binnen de palen van gehoorzaam heid aan de wetten van de staat". Werd daarmee preventief of repres sief toezicht bedoeld? Jacob van Lennep herinnerde aan zijn rol bij de grondwetsherziening r getwist! van 1848. Hij vertelde hoe hij de ge woonte had bfj duistere uitdrukkin gen een vraagteken te plaatsen. Bij dit woord „waken" was dit echter niet het geval geweest. Het was hem aanstonds duidelijk geweest, dat daaronder verstaan moest worden het Latijnse cavare. dat z,i. vooraf gaand zorgen insloot. Geestig diende de gezette, zwart- gekrulde, landelijke baron Sloet tot Oldhuis hem van repliek, met het versje van het oud-lid van de Raad van State, mr Hieronimus van Al phen: Lieve klepper, houdt de wacht ik ga slapen, goeden nacht. Hij zou dan gedacht hebben dat „waken" de betekenis van .utpilare" geen aanleiding gaf tot geruchten, dat deze minister eigenlijk tegen de wet was gekant. Later gaf hij dat ook volmondig toe. Zijn trouw aan koning Willem lil deed hem een bij zijn geloofsgeno ten impopulaire rol spelen, van mee verantwoordelijk te zijn voor een verfoeid wetsontwerp. Was hij niet met zfjn collega Donker Curtius de jonge Willem III tegemoet gereisd toen deze als kroonprins in Enge land vertoefde op het moment dat zyn vader overleed? Sedertdien stond het tweetal „Licht en Don ker", gelijk men spotte in de koninklijke gunst. De koning was wel protestant, maar als essentie van het protestantisme beschouwde hij verdraagzaamheid. Ons konings huis bekleedde nooit het leider schap van een kerk, welke positie thans in Engeland ter discussie staat. T1 OCH herinnert de Engelse Idyï- le aan een droeve historie, welke zich eenmaal in ons vorsten huis voordeed. In Maart zal het 80 jaar geleden zijn, dat een prins Willem van Oranje, uit Parijs, aan zqjn meisje in Holland een af scheidsbrief moest schrijven. Ettelijke ministeries hadden zich er al zorgen over gemaakt, dat de oudste zoon van koning Willem III ongehuwd bleef. De prins had niet veel interesse voor staatszaken. Een Russisch huwelijksplan was afge sprongen. Een Deens aanzoek mis lukte eveneens. En toen wenste de 34-jarige prins zich te verloven met de 20-jarige Anna Mathilde gravin Van Limburg Stirum. Zij was de knappe dochter van een der .kamer heren van zijn vader. Ettelijke mi nisters wilden hun medewerking gaarne geven, maar de halsstarrige was. Hij zou er niet over hebben- --* JT"aude~konin2 dreef gepiekerd, dat men onder ratelen de frins®iaar parijs Van waaruit hij ooit een preventie kon verstaan. Licht en Donker U ET trok destijds de aandacht, A1 dat het wetsontwerp werd ver dedigd door de protestantse minis ter van Justitie mr Dirk Donker Curtius en dat zijn collega van het zijn Matty tenslotte een verdrietige afscheidsbrief schreef. Zijn verbittering over zijn vader nam nog toe, toen hij vernam, dat deze in 1878 na de dood van ko ningin Sophia voornemens was te hertrouwen met mademoiselle E. d'Ambre, chanteuse légère de grand opéra. Ook deze trouwpartij ging departement voor de R.K. Eredienstechter niet door. Ministers en hof- mr Leonard Lighten velt afwezig i houding wisten haar na een heftige was. Deze vertoefde in Rome, het- scène te voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het Amerikaanse vrachtschip „American", dat minis ter Algcra vorig jaar niet heeft kunnen kopen is door de nieuwe eigenaar voor dezelfde prijs (ruim f 65 miliioen) aan de Nederlandse regering aangeboden. Vorig jaar. strandde de verkoop op de weigering van de Amerikaan se autoriteiten toestemming tot vlag- overdracht te geven. Thans is mee gedeeld, dat in dit opzicht geen be zwaren meer te verwachten zijn. De machtiging die beide Kamers vorig jaar hebben gegeven is echter verlopen. Een nieuw wetsontwerp ligt reeds sinds enige tijd op de -werktafel van de minister. UTRECHT. Een voorstel het lidmaatschap van de PvdA onver enigbaar te verklaren met een lei dende functie in de Prot, Chr, On derwijzers Vereniging, is op de al hier gehouden huishoudelijke ver gadering van de FCOV met 284 te gen 5fi stemmen verworpen, nadat niet minder dan 24 afgevaardigden er het woord over hadden gevoerd. ROTTERDAM. Op een vergade ring van de belangenvereniging van 2e, 3e en 4e klassers afdeling West II is de distributie van toegangsbewij zen voor interlandwedstrijden via het Rode Kruis ter sprake gekomen. Er werd melding gemaakt van een geval, waarbij iemand voor de wed strijd Nederland—België vijf aanvra gen aan het Rode Kruis inzond en daarop vier kaarten ontving. Een ander zou op vijfenveertig aanvragen zelfs zesendertig kaarten hebben ontvangen. Afgezien van deze onbillijkheid was het ergste nog, dat de ontvangen toegangsbewijzen bijna zonder uit zondering via de zwarte handel zou den zijn doorverkocht. Het bestuur zegde een nader onderzoek toe. Van de zijde van het Rode Kruis deelde men ons mede, dat het theo retisch inderdaad mogelijk is dat iemand die veel briefkaarten inzendt kans heeft op meer dan één toe gangsbewijs. Het blijft een loterij met alle risico's daaraan verbonden. Zo was de kans voor de wedstrijd NederlandBelgië ruim 1 op 7 met 5000 beschikbare plaatsbewijzen en totaal 38.005 ingezonden brief kaarten, hetgeen echter met zeggen wil dat iemand die 14 briefkaarten inzond ook twee plaatsbewijzen zou moeten ontvangen. Dat de ontvangen toegangsbewijzen bijna zonder uit zondering op de zwarte markt zijn terecht gekomen lijkt overigens wel wat onwaarschijnlijk en bovendien hoe valt dat te bewijzen? Tenslotte, zonder het noemen van namen, zoals in het geval dat een inzender van 45 briefkaarten 36 plaatsbewijzen ontving, is het niet mogelijk na te gaan of zulks inderdaad het geval was. Wel is by het Rode Kruis een DJAKARTA. Het Capito! thea ter en het Capitol restaurant aan de UolTylict ir, bet hartje van Djakarta zijn vanmorgen door brand vermeld De sc;u.de wordt geschat wp 5 mjlhopp rjep.a's. Het restau rant was een geliefde plaats van (Van onze correspondent) BRUSSEL, De staking in de Antwerpse diamantnijverheid, die precies een week geleden begon en die geen grote omvang heeft aange nomen, is geëindigd. Vandaag zijn de stakers weer aan het werk gegaan. Er is een voor lopige loonsverhoging van drie en een half tot tien procent uit de bus gekomen. De andere eisen, die on der andere betrekking hadden op een verlenging van de betaalde va- cantie, zullen nog worden onder zocht. DJAKARTA. Zware regens hebben Zondagavond nabij Ban doeng een grote aardverschuiving veroorzaakt, waardoor 17 huizen vernield werden en 16 personen om het leven zijn gekomen. TOKIO Tijdens een noodweer boven Noord-Japan zijn drie vis sersvaartuigen omgeslagen, waar door de ruim dertig opvarenden het leven verloren. Op Hokkaido kwa men vijf personen om het leven, j terwijl er nog 28 worden vermist bijeenkomsten "van~ Nederlanders, i Ongeveer 2.000 mensen werden dak- Amerikanen, JBritten en Fransen. i loos. geval bekend dat een inzender van 40 briefkaarten 3 plaatsbewijzen kon kopen. Het lot was hem derhalve gunstig geweest. Ten overvloede kan nog worden vermeld dat de Haagse politie een systeem van trekking aan de hand heeft gedaan en bij elke trekking aanwezig is. - op bezoek in Rusland - sloegen op drift LENINGRAD. Een zware storm heeft Zaterdag het water in de haven van Leningrad bijna twee meter doen stijgen. Het gevolg was, dat drie Brit se oorlogsschepen, die op het ogen blik een bezoek aan de Russische stad brengen, op drift sloegen. Na vele uren hard werken, slaag den de bemanningen van Russische zeesleepboten er in, de Britse sche pen weer op hun ankerplaats in de rivier de Neva te krijgen. De oorlogs bodems hebben weinig of geen scha de opgelopen. KONING WILLEM UI: ....tegen huwelijksplannen van zun zoon Toch zouden straks de luiken op het Paleis gesloten worden. Namelijk voor de 39-jarige Prins zélf. Deze stierf op 11 Juni 1879 te Parus aan longontsteking! STOCKHOLM Een zestien-jarig Zweeds meisje heeft een beroep ge daan op de Russische premier Boel ganin om haar vader vrij te laten uit het slavenkamp Workoeta in Noord-Rusland. „Ik heb hem niet meer gezien sinds ik twee jaar oud was," schreef ze aan de Russische maarschalk, „en ik kan mij hem niet herinneren. Ik weet zeker, dat hy nooit iets mis dadigs kan hebben gedaan." Christa voegde er aan toe: „Daar u zelf vader en misschien wel groot vader bent, moet u begrijpen hoe ik mij voel en hoe ik er naar ver lang mijn vader terug te zien." STRAATSBURG, Dc commissie van algemene zaken van de Europese raadgevende vergadering heeft Za terdag met algemene stemmen een rapport aangenomen, waarin het Westen aangespoord wordt op de Komende conferentie tn Genève vast te houden aan de hereniging van Duitsland. Uit bet rapport blijkt, dat vele le den van de assemblee van mening zyn, dat het Westen in het algemeen en president Eisenhower in het bij zonder op de Geneefse conferentie van de Grote Vier in Juli te zeer ge brand zijn geweest op een regeling met het Kremlin, Uit regerings-coalilie KASSEL Dc West-Duitse vluch- telingenparty, de op drie na groot ste in de Bondsdag, i$ Zaterdag of ficieel uit de coalitie-regering van dr Adenauer getreden en In oppo sitie gegaan. Op een partijcongres werd een resolutie aanvaard waarin werd ge zegd, dat de partij geacht werd reeds sinds 23 Juli in oppositie te zijn, omdat de coalitie niet bereid was gebleken de sociale problemen van hen, die door de vluchtelingen- partij worden vertegenwoordigd, op te lossen. Hiermee is een einde gekomen aan de onzekere positie die ont staan was toen in Juli de twee mi nisters van de partij, Oberlaender en Kraft, de partij verlieten, teza men met negert van de 27 leden van de fractie in de Bondsdag. Tengevolge van dit besluit be schikt de coalitie niet meer over een meerderheid van twee derden, die vereist is voor grondwetswij zigingen. - Turks lid Europese Raad - na collecte bijeen STRAATSBURG De collecte. welke_ Vrijdag door de Nederlandse socialisten F. J. Goedhart en P. J. Kapteyn in de raadgevende verga dering van de Raad van Europa is gehouden ten bate van hun Turkse collega Feridum Ergin. heeft het be drag, nodig voor de reis van Turkije naar Straatsburg, opgebracht. Dit is Ergin telegrafisch medegedeeld. Zoals bekend had de Turkse rege ring besloten aan Ergin geen ver goeding voor reis- en verblijfkosten te geven voor het bijwonen van de vergadering in Straatsburg, omdat Ergin wegens een politiek menings verschil is geroyeerd. (Advertentie l. MJ heerlijk - verfrissend zuivert de adem - verhoogt uw energie en levenslust (Bijzondere correspondentie) PARIJS. De vorming van een troonraad voor Marokko, de tweede phase van het hervormingsplan waarover de Fransen en de Marok kaanse nationalisten het indertijd in Aix-les-Baïns eens zijn gewor den, is voltooid. De raad zal bestaan uit grootvizier. El Mokri, de oud pasja van Sefou, Si Bekkai, de pasja van Sale, Mohammed Slbihl, cn dc Kaid van een Berberstam, Si Tahar Oeossoe. Het volgende punt op het pro- gicnma is nu de vorming van een Marokkaanse regering, waarin alle partijen en stromingen zijn verte genwoordigd. Met het oog hierop heeft de Franse regering besloten een raadgevende commissie van Fransen in Marokko in het leven te roepen. Evenals het vertrek van de sultan in het teken van dubbelzinnigheid stond heeft Frankrijk zich ook wat de vorming van de troonraad be- (Van onze correspondent) AMSTERDAM, „De Russische bevolking is overal bijzonder vriende lijk en voorkomend voor ons geweest. Ook het hotelpersoneel en iedereen anders, waar we In de Sowjet-Unie mee te maken hebben gehad, was van een grote hulpvaardigheid. We hebben overigens overal in het land vol strekte bewegingsvrijheid genoten Het was méér dan de moeite waard." Dat was het algemene oordcel van de vijftien Nederlanders, dc pioniers, die onder leiding van het Russische Reisbureau Intourist voor het eerst sinds lange tijd een zuivere tocristenreis door Sowjet-Rusland hebben ge maakt i treft niet precies aan de overeen komst gehouden: voor het vertrek van de sultan heeft de Franse resi dent-generaal generaal Boyer de Ia Tour de regeringsvijandelijke Franse organisatie in Marokko, dePrésence Francaise, de concessie gedaan dat het zegel van de sultan aan diens neef zal worden gegeven, hetgeen in rechtstreekse tegenspraak is met het aeeoord van Aix-les-Baïns, waar in werd bepaald dat de volmachten van de sultan aan de te vermen troonraad zouden worden overge dragen. Een andere concessie is, dat do troonraad, onder de druk van Boyer de la Tour, uit vier perso nen bestaat inplaats van uit drie, hetgeen in Aix werd overeengeko- De Franse regering heeft nu ein delijk echter iets gedaan om voor de stemming over de vertrouwens kwestie met betrekking tot Algerië, die Dinsdag wordt gehouden, ten minste met één prestige-succes voor de dag te komen. De socialistische partij zou zich van stemming onthouden en niet tegen stemmen, teneinde de rege ring niet ten val te brengen. Het is echter de vraag of deze tendens zich zal doorzetten. In ieder geval kan de stemming van morgen ver rassingen brengen, daar voor bet eerst in het Franse parlement slechts de in het parlement aanwezige afgevaardigden kunnen stemmen. Zelden is een stemming in het Franse parlement zo onzeker ge weest. Vele afgevaardigden ervan zijn ervan overtuigd dat een val van de regering de situatie in Ma rokko en Algerië zal verscherpen. Hiernaast achten zij ook het niet minder belangrijk, als Frankrijk asn de vooravond van de Geneefse con ferentie een regeringscrisis zou heb ben. Dertien welgestelde Nederlanders en twee journalisten van provinciale bladen zijn Zondagmiddag na hun veertiendaags bezoek in Rusland op Schiphol teruggekomen. Hun menin gen over wat zij beleefd hebben, bleken onderling nog wel te ver schillen, Mevrouw Kromhout uit Bilthoven was het opgevallen, dat de plaatsen in de Moskouse theaters zo veelvuldig worden bezet door arbeiders, door „het proletariaat" van de stad. Maar anderen zeiden, dat de meeste plaatsen in die thea- (Van onze correspondent) HAARLEM. Zondagmiddag om ongeveer kwart voor drie stopte voor het bureau van de Haarlemse politie een prachtig glanzende Packard. Op de neus van de wagen wapperde de Engelse standaard. De chauffeur van de auto stapte uit, Hep het politie bureau binnen en vroeg voor zijn passagier een politic-escorte. HU ver klaarde, dat zich in zijn wagen de graaf van Edinburgh, een neef van Prins Philip bevond, die een rond rit door Haarlem wilde maken. Aanvankelijk was de politie over dit onverwachte bezoek zeer ver baasd. Doch deze verbazing duurde maar even. Direct werd contact op genomen met de Britse ambassade in Den Haag, die meedeelde, dat er niets bekend was van een bezoek van de graaf van Edinburgh. Toen kreeg de politie argwaan. De jonge graaf, die meer dan drie kwartier in zijn dure slee had zitten wachten, moest zijn papieren laten zien, maar kon aan dit verzoek geen gehoor ge ven. Toen het vuur nader aan zyn „adellijke" schenen werd gelegd, viel hij zonder meer door de mand. Hij was niemand anders dan de 17- jarige G. K., messbediende in Am sterdam, die zich de allure van een aristocraat had aangemeten. Snik kend bekende hij, dat hij zo graag eens een belangrijk persoon had wil len zijn en van zijn werkgever 75 gulden had gestolen om het ritje naar Haarlem te maken. De Amsterdamse chauffeur J, B. was volkomen te goeder trouw. Hij vertelde, dat de jonge „graaf' hem had opgebeld, dat hij hem op zijn woord geloofd had en inderdaad ge meend had met de graaf van Edin burgh te doen te hebben. Zijn „adellijke" klant had eerst de Grote Kerk bezocht en was toen van plan geweest met een Haarlems po litie-escorte een rondrit te maken door de Spaamestad. De pseudo- graaf van Edinburgh is naar de kin derpolitie te Amsterdam overge bracht. In zijn gevolg bevond zich een Haarlems rechercheur... LONDEN De ell nationale Britse Zondagsbladen zullen de volgende week twee cent per exem plaar duurder worden, vanwege de stijgende exploitatiekosten. Ford is zojuist uitgekomen met een nieuw type automobiel, maar- wan de prijs irt de allerduurste klasse ligt. Deze Continental mark 2 zal in Amerika 10.000 dollar kosten. De prijs in ons land schat men even boven de 60.000. Het ligt in de bedoeling slechts enke le duizenden van dit nieuioe type per jaar te maken Het typische van deze wagen is, dat deze de laagste wagen van_ alle in pro ductie zijnde Amerikaanse auto's is. De wc.gen is nt slechts 1.42 m hoog. MARRAKE5J Op vele plaat sen in Zuid-Marokko zijn zwermen sprinkhanen neergedaald. Men ver moedt dat deze de voorhoede vor men van de invasie, die voor het einde van deze maand is voorspeld. Met alle beschikbare middelen gaat men het ongedierte te lijf. Vorig jaar ondervonden de boe ren in Zuid-Marokko veel schade van sprinkhanen. ATHENE Constantin Caraman- lis heeft Zaterdag de samenstelling van zijn kabinet voltooid. AMSTERDAM Zondagavond hebben twee mannen op het par keerterrein achter het Carlton Hotel een trieste vondst gedaan; in een kist troffen zy twee levenloze kin der lichamen aan, in halfzitten de hondjng. Het bleken de stoffe lijke resten te zijn van twee broer tjes: Ronald Koot (9 jaar) en diens zesjarig broertje Leslie. Dc belde jongens waren sinds Donderdag avond vermist uit de ouderlijke woning in de Geelvincksteeg, slechts enkele tientallen meters van de plek, waar thans de vondst werd gedaan. De politie in het gehele land had na het vermissingsbericht vruchteloos naar de twee kinderen gezocht. De politie meent, dat er geen sprake is van een misdrijf. Vermoe delijk zijn de kinderen na het spe len in de kist gekropen om daar wat te slapen. Toen is vermoedelijk het deksel dicht geslagen, dat niet van binnen uit geopend kon wor den. Waarschijnlijk hebben de kin deren zelfs niet eens gemerkt, dat de kist dicht gevallen was. De treurige ontdekking werd ge daan door twee mannen, die de naar hun mening ledige kist wilden gebruiken bij het zagen van een stuk triplex. Toen zy de kist optilden, woog deze zwaarder dan zy hadden verwacht, hetgeen hen er toe bracht, het deksel te openen, De stoffelijke resten zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. ters te duur zijn voor de Russische arbeider en dat hij een plaatsje krijgt als beloning voor bijzondere prestaties. „We hebben het heerlijk vrij gehad" zei mewouw Kromhout ook, „en ik ben niet teleurgesteld in mijn verwachtingen." De heer J. J. de Jong, een verlof ganger uit Soerabaja, zei niet be vooroordeeld te zijn geweest, het alles machtig interessant te hebben gevonden, maar in dit ene bezoek toch de ideale remedie te hebben tegen alles wat communisme is. „De hotels", zei deze toerist, „vooral in Moskou, waren allerbelabberdst. We kregen in de Savoy in Moskou iedere dag. al maar weer, koolsoep, caviaar en een soort onaangenaam gehakt. Alleen in Leningrad hadden we een naar Russische maatstaven voortreffelijk hotel." De heer De Jong had een niet voorbereid gesprek kunnen hebben met een Russische onderwijzer, die niet alleen Engels sprak, maar ook grote historische belangstelling bleek te hebben voor Willem de Zwijger. 1 Hij vroeg zelfs om litteratuur over de Vader des Vaderlands. Verder had deze onderwijzer over de gods dienst in Rusland gezegd: „Ach ja, het wordt hier getolereerd, maar het bloedt op den duur vanzelf wel dood." De heer H. E. Janszen, een journa list uit Den Haag. heeft moeilijk heden gehad met een kleine kaak ontsteking. terwijl het gezelschap nog in Moskou was. Hij is daar in een polikliniek gratis en goed voor behandeld, vertelde hij en de vol gende dag kreeg hij op zijn hotel kamer bezoek van een voortreffe lijk Nederlands sprekende vertegen woordiger van Radio Moskou, wien hjj moest vertellen hoe hij wel was behandeld. De heer Janszen heeft dat bereidwillig gedaan en daarop zijn ook enkele andere leden van het gezelschap voor de radio ge ïnterviewd. Van de prijzen in Rusland zijn allen geducht geschrokken. Een van de dames in het gezelschap heeft een hoedje gekocht voor het equivalent van vierhonderd gulden. De kleding vond men overigens over het alge meen pover, hoewel bsj de jeugd iets beter dan by de ouderen. De voornaamste indruk verder! De grauwheid van de mensen. In het Zuiden was dat iets minder, maar verscheidene hadden <n Moskou de sfeer geproefd, die hier tijdens de Duitse bezetting hing. En achteraf heeft men de reis niet duur gevon den (ƒ2150 vrij belangrijke bijdra gen aan zakgeld). Iemand meende, dat Intourist deze reis zeker voor honderd procent heeft gesubsidieerd. FRIEDLAND. De 49-jarige Duit. se geleerde Hans Wittmann, die Vrij dagavond uit Russische gevangen schap terugkeerde, heeft meegedeeld, dat hfj voor de Russen een geheim wapen heeft ontworpen, waarbij hij de beschikking had over plannen en microfilms, die via spionnen uit het Westen afkomstig waren. Het geheime wapen betrof de ra- diocontröle van een onbemande straaljager van het type Mig-15. die. gelanceerd van onder een viermoto rige bommenwerper, een atoombom kon afwerpen op een doel op zee. Wittmann verklaarde dat hij één van de vijftig Oostduitse geleerden was, die door de Russen in 1947 naar de Sowjet-Unie werden overgebracht, waar zij in een speciaal kamp bij Moskou, werden gehuisvest. Sluiting Belgische grens- kantoren 1 en 11 Nov. DEN HAAG. Alle Belgische douanekantoren zullen op I No vember (Allerheiligen) en 11 No vember (Wapenstilstandsdag) voor hot handelsverkeer gesloten zfin. vervrr-r van goederen over de Ne derlands-Belgische gspns is op die data dus niet mogelijk. Ook voor het reizigersverkeer zyn dan een aantal kleinere grenskanto- ren gesloten. Aangeraden wordt om bij een bezoek aan België deze beide dagen via de grote douanekantoren te reizen. f Advertentie M.) een VOLmaakte sigaar reeds, vanaf 1 5' et. GOUDA. Op het baanvak Woerden-Gouda van de Neder landse Spoorwegen deed zich van- moigen een storing m de beveili- gingsinstallatie voor. Een vnj aan zienlijke treinvertraging was het gevolg. De storing begon om kwart over zeven en kon pas om half eii worden opgeheven. In de tussen liggende uren was wel treinverkeer op het traject Woerden-Gouda mo gelijk, maar de treinen moesten no ruime afstand van elkaar blijven F) E eerste „Brusse'se Kennis" is niet het succes geworden, dat we ons er de grote capaciteiten van de veelzijdige acteur, om wie dit programma is opgebouwd, ken nende van. hadden voorgesteld. Het wat geforceerde begin was al direct te veel kennis en te weinig leut. De Franse chansons werden door Lia Dorana knap gezongen, maar in het kolderversje van An nie Schmidt zocht ze het teveel in de crazy-girl-styl. Enfin, we heb. ben het meer beleefd, dat radio cabaret-programma's een. aa tijd nodig bleken te hebben. „Met de Franse slag" hoorden we Ben Levi Zondagavond tussen half twaalf en twaalf Iets vertel len by nieuwe opnamen van chansons. De heer Levi is een voortreffelijke disc-jockey met een. opgewekt, maar net niet opgeschroefd stemgeluid. Hij wist in korte tijd veel te vertellen en veel populaire Franse stemmen te laten horen. Echt een programma om laat voor op te blyven. De heer Gerard Sluizer, program maleider van Radio Nederland We reldomroep is sinds Zaterdagavond Officier in de (Franse) Orde van de Zwarte Ster. Mr Am, J. d'Aillv, voorzitter van het Wereldomroep- bestuur, heeft hem de versierselen opgespeld tijdens de gala-avond voor personeel en genodigden, die in het Hslversumse „Gooiland" werd gehouden. Dr J. C. A. Fetter is als (Dins-1 dagopener van de VFRo (voorlo pig) opgevolgd door ds D. Lam berts, Ned. Hervormd predikant te Deventer. Voor de geregelde tele- vjs.ie-kykers is ds Lamberts, die al eR. €,.malen de avond-opening n I het TV-pin-r-'i-Tra van de VPRO heeft \erzoigd. een oude Lek.-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2