Strijd tegen inflatie gaat ons f 200 millioen kosten smaken: Gewone man"zal weinig van maatregelen merken Geheimzinnige stem overbluft Hoffman Met topoi Revisie-verzoek in zaak Rerkelse arts Hakenkruismodellen niet meer geleverd zie je er geen ANTILLEN- VARIA LI V ORNO RIJKSTE MAN VAN INDIA HAALDE ELF MILLIOENUITZ'NZAK barst van! Huid uitslag Ek van Zanten Prix de Rome beeldhouwen ADENAUER: Saarland moet voor statuut stemmen Saarland's premier van zijn stuk Prof. Theorell wint Nobelprijs geneeskunde Butler's program leidt tot flinke koersdaling op Londense beurs Mevr. Bouman in Jungschlager-zaak teruggekeerd Academie Francaise installeert Jean Cocteau Rotterdamse dag in Krefeld: Rijn-Maas kanaal bepleit Getuige uit proces Marie Besnarcl wordt gepolst Dronken automobilist hoort een maand eisen Geen ongezonde belangstelling verzekert minister Staf Proces over in '31 verwisselde babies Bemanning Barracuda van boord gegaan Kind bij spelen onder zand bedolven Jal §h agretta smaaht heter aait shag' Venezolaanse is mooiste vrouw ter wereld Duyvis* Canadees vlootbezoek in Rotterdam en Amsterdam Geschenken Alexander „Ha, die Prins!" Bonaire Vrijdag 21 October 1955 3 Advertentie l.M.) „„an en peuteren maakt (te kwaal steeü3 - erger. De helder vloeibare ït^lan D.D.D. dringt diep m de lLI3iiIt| ponén door. zuivert, ont smet en geneest de huid. VLOEISTOF - BALSEM - ZEEF AMSTERDAM. Aan Ek van Zanten, een 22-jarige Amsterdamse beeldhouwer, is de Prix de Rome voor de monumentale en versierende beeIdhouwkunst-1955 toegekend. Zijn opgave en die van de an dere mededingers, waarvan echter niet één voor de zilveren erepen ning in aanmerking kwam was in het trappenhuis van de Tilburgse schouwburg een beeldengroep te plaatsen, waarin de dans tot uit drukking wordt gebracht BONN' Bondskanselier Adenau er heeft Donderdag opnieuw de Saarlanders geadviseerd Zondag voor de Europeanisatie van hun land te stemmen. Dit noemde h'ü de beate manier om de regering van de pro- Franse premier Johannes Hoffmann ten val te brengen. Adenauer gaf commentaar op de Donderdag door de Franse minister van Buitenlandse Zaken Antoine Pi tt ay afgelegde verklaring, waarin deze zei. dat verwerping van het Europese statuut, het voor een Fran se regering onmogelijk zou maken de onderhandelingen over de status van het gebied te heropenen. Adenauer gaf uiting aan zijn tevre denheid, dat Pinay gewezen had op het belang van het plebisciet voor de eenmaking van Europa. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Het is niet zo, dat er een regelrechte inflatie dreigt, maar het gevaar hiertoe is als mogelijkheid aanwezig." Dat is het com mentaar van de ministeries van Economische Zaken, en van Landbouw op de maatregelen, die de regering gisteren in verband met de hoogconjunc tuur genomen heeft en die bedoeld zijn als een waarschuwing voor de gevaren, die in de huidige economische situatie schuilen. Omdat zü slechts langzaam zullen doorwerken, zullen hun gevolgen niet onmiddellijk voel baar worden. Op de lange duur zullen zü er toe leiden, dat een kleine 200 millioen gulden aan de Nederlandse economie onttrokken worden. In de kringen van het Verbond van Nederlandse werkgevers heeft men als voorlopige reactie te kennen gegeven, dat men voor de maatregelen in het kader van de huidige conjunctuur-situatie begrip heeft. Voorlopig beperken de maatrege len zich tot een fiscaal ingrijpen teneinde de investeringen enigszins af te remmen. Zou de economi sche situatie zich verder toespitsen dan zal aan ingrijpen op grotere schaal niet te ontkomen zijn. Directe aanleiding tot de huidige maatregelen is het feit. dat de be sted mgen de neiging hebben het niveau van dc middelen te over treffen althans te naderen terwijl reeds sinds geruime tijd de arbeidsmarkt zeer gespannen is. Zij komen op het volgende neer: I. de (eerste) voorlopige aanslag in de vennootschapsbelasting die thans opgelegd wordt nadat van het boekjaar tl maanden zijn ver streken met ingang van het boek jaar 1955 (1955/1956) te stellen op 75 procent in plaats van op 50 pro cent van de over het voorafgaande boekjaar geheven belasting. r% Met ingang van het boekjaar 1956 11956/19571 zullen deze voorlopige aanslagen reeds worden opgelegd, nadat van bet boekjaar ze ven maanden zijn verstreken en ver valt tevens de bepaling, dat de voor lopige aanslagen niet eerder invor derbaar zijn dan nadat het boekjaar ;eheel is verstreken. 3 Bovendien hebben zij in over- eenstemming met de minister van Economische Zaken een beschik king uitgevaardigd, waarbij ten aan zien van alle bedrijfsmiddelen, welke na 31 October 1955 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed, voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting de vervroeg de afschrijving van 1/3 van de aan- SAARBRüCKEN. Pre- land het zwijgen opgelegd door viier Johannes Hoffmann is i een luidspreker, die ergens Donderdagavond tijdens een verborgen zat en pro-Duitse verkiezings-rede voor de propaganda uitgalmde. Europese status van het Saar- Hoffmann was met zijn laatste redevoering van de dag bezig, toen een stem hem antwoordde. Honder den luisteraars, die geen plaats meer in de zaal hadden gevonden, volgden buiten de vreemde dialoog in de stromende regen. Hoffmann stond in zijn microfoon te loeien in een poging te antwoor den op de stem, die via een geluids band slagzinnen voor de hereniging van Saarland met Duitsland leek op te dreunen. Eerst begon hij te lachen maar toen de interrupties voort duurden werd hij razend. „Kan niemand dat ding het zwij gen opleggen", schreeuwde hij om vervolgens het podium te verlaten en een sigaret te gaan roken. In middels zette de luidspreker, een on vervalste Pruisische mars in. Politie-ambtenaren zochten met zaklantaarns de hele zaal af om de luidspreker te vinden. Deze actie stond onder de persoonlijke leiding van de minister van Binnenlandse Zaken van Saarland, Edgar Hector. Toen zij het ding tenslotte vonden en de leiding losmaakten, kon Hoff mann zijn rede hervatten. Een draad van de luidspreker, die op het dak bleek tc staan, was zorg vuldig naar een kelder onder het gebouw gelegd. Daar hielden de sporen echter op. De persoon, die de installatie had bediend, had zich bijtijds uit de voeten gemaakt STOCKHOLM Professor Hueo Theorell een vooraanstaande Zweed se bloedspecialist heeft dit jaar de Nobelprijs voor geneeskunde gewon nen. Dc prijs die ongeveer f 138.000 PROF. HUGO THEORELL: eindelijk een nieuw huis gulden bedraagt zal hem op 16 De cember door koning Gustaaf VI Adolf van Zweden worden overhandigd. De nieuwe Nobelprijswinnaar ver wierf grote vermaardheid door zijn ontdekkingen ten aanzien van de functie der zogenaamde „ademende enzymen". Deze stoffen zijn voor de levende cellen van onschatbare be tekenis; zij helpen de cellen zuur stof te vei branden. Prof Theorell is bij het Zweedse publiek in het bijzonder bekend ge worden door zijn methode van bloed onderzoek van automobilisten, die er van verdacht worden alcohol te hebben gebruikt. De Zweedse professor heeft ver klaard, dat hij zijn prijs niet zal ge bruiken voor speurwerk, maar voor het kopen van een nieuw huis voor zijn gezin. Prof. Theorell vernam het grote nieuws, toen hij viel zijn mede mer kers ia zijn laboratorium proeven 11 am. „Daar moet op gedronken wor den" riep hij en liet een /les cfifini- pam»e haten Omdat er in hef labo ratorium geen glazen waren dronken Theorelt's enthousiaste medewerkers de chamDaone uit reageerbuisjes. WIJK AAN ZEE. Volgende week Donderdag zal minister mr F. J. M. van Thiel hier het ver bouwde vernieuwde „Maris Stel la" als pleeghuis van de Stichting tot verzorging van chronische pa tiënten en minder validen officieel openen. Dit huis is het eerste in Neder land. gesticht met het doel zieke gerepatrieerde Indische Nederlan ders van alle gezindten op te nemen. schaffings- of voortbrengingskosten wordt beperkt tot ten hoogste 10 pro cent per jaar. Voor bedrijfsmiddelen, die vóór 1 November 1955 zijn be steld of aanbesteed, blijft de oude regeling van kracht. De maatregelen betekenen géén verzwaring van de belastingdruk, maar een vervroeging in de heffin gen. LONDEN De beurswaarde van de op de Londense effectenbeurs genoteerde industriële aandelen verminderde Donderdag met milli- oenen ponden sterling door een koersdaling, als reactie op het be richt, dat de volgende week een. aanvullende begroting zal worden ingediend. De noteringen van aandelen van warenhuizen daalden evenals die van aandelen van fabrieken van auto's, radiotoestellen en electrische apparaten. Vijfdaagse iverkweek Geen eenheidsfront van Belgische arbeiders BRUSSEL. Het Algemeen Christelyk Vakverbond in België heeft het aanbod van het socialisti sche Algemeen Belgisch Vakverbond om in de strijd om de invoering van de vyfdagenweek één front te vor men tegen de werkgevers niet aan vaard. Het liberale vakverbond heeft dit wél gedaan. Al is er dan geen eenheidsfront van de arbeiders ontstaan, de Katho lieke Bond, evenals de liberale en de socialistische bonden, hebben sta kingsaanzeggingen gedeponeerd bij vele bedrijven in verscheidene be drijfstakken. Men schat dat. mochf het per 1 November tot een conflict komen, de staking meer dan drie honderdduizend arbeiders zal om vatten. DJAKARTA. Mevromv Bouman was gisteren weer als verdedigster aanwezig, toen de zaak-Jungschlager werd hervat. De rechter sprak de hoop uit, dat zich geen verdere inci denten zouden voordoen, welke de afhandeling der zaak slechts vertra gen. Advertentie l M JEAN COCTEAU .„Onsterfelijk". PAKIJS Jean Cocteau, dc Fran se dichter, toneelschrijver, romancier en filmmaker is Donderdag geïnstal leerd als een van de veertig „onster- felijken" van de Académie Francai se, het instituut dat zo vaak het doel van zijn spot is geweest. De plechtigheid werd bijgewoond door leden van de academie, zoals de schrijvers Jules Romains, Marcel Pagnol, en Georges Duhamel, maar schalk Juin, generaal Weygand en de ambassadeur André Frangois-Poncet. Onder de gasten bevonden zich ko ningin Elizabeth van België, ex-ko- ningin Marie-José van Italië, de schrijver Georges Simenon en de ac teurs Jean Marais en Jean Servais. KREFELD. Tijdens de hier ge houden „dag van de Rotterdamse ha ven" bepleitte „Oberstadtdirektor" dr Heun Donderdag de aanleg van het Maas-Rijnkanaal. Door een dergelijke verbinding, welke ongeveer in Venlo zou kun nen beginnen en langs de kortste weg naar de Rijn zou kunnen lei den, zouden nieuwe industriegebie den aan beide zijden van de Neder lands-Duitse grens ontsloten wor den. Men neemt aan dat het kanaal project ongeveer 60 millioen zal kos ten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Haagse advo caat mr M. H. Huygcns heeft het voornemen om revisie aan tc vragen in de zaak tegen de Berkelsc arts J» F. A. DL 0„ die wegens moord op zijn vrouw is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De verdediger wenst tijdens de voorbereiding van zijn revisie-aan vrage zich met uit tc laten over de richting, waarin zijn verzoek zal (Vatt onze correspondent) DEN HAAG „Twee weken ge vangenisstraf voor een dronken chauffeur past niet meer in deze tijd, waarin gevallen als deze angst wekkend in aantal toenemen." Zo sprak vanmorgen de advocaat-ge- neraalneraai bij het Haagse Ge rechtshof in zijn requisitoir tegen de 5l-jarige zakenman E Z.. die in April 's nachts met zijn auto een verkeerszuiltje had omvergereden op de Gouvemeurlaan in Den Haag. Hij had een aantal borrels en een glas bier gedronken. De politie rechter legde hem hiervoor twee weken op. In hoger beroep werd vanmorgen een gevangenisstraf van een maand en intrekking van het rijbewijs voor anderhalf jaar tegen hem gevorderd. Weldra goedkeuring van nieuwe CAO voor grafisch bedrijf? DEN HAAG. Dezer dagen is een mededeling - van het college van rijksbemiddelaars te verwach ten voor de nadere uitwerking van de door de regering toegestane verlenging van de vacanties tot vijftien dagen en verhoging van de vacanti-etoeslag tot vier procent. De voorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuis, die deze medede ling deed op het congres van de grafische bond in het Kurhaus 4*1 Scheveningen, sprak de hoop uit, dat daarmee de nieuwe beletselen voor algemene goedkeuring van de neiuwe grafische CAO zouden wor den opgeheven overeenkomstig het advies, dat in de stichting van de Arbeid door de drie vakcentrales js gegeven. DEN HAAG, Minister Staf ont kent, dat het Nederlandse leger mo dellen van Duitse oorlogsvliegtuigen met hakenkruisen heeft gekocht en verkocht aan militairen. Wél heeft de militaire dienst Welzijnsverzor- ging aan militaire knutselaars be middeling verleend, om vliegtuig modellen op catalogus te bestellen. Daaronder waren alle mogelijke ty pen. In totaal zijn door militairen 160 modellen van Duitse typen be steld, d.i. één procent van het to taal der bouwdozen. Dit verklaart dc minister in ant woord op de schriftelijke vragen Mr Thevenet houdt vol: .Laatste Avondmaal' en .Emmaüsgangers' zijn echte Vermeers BRUSSEL „Het Laatste Avond maal en De Emmaüsgangers zijn beslist echte Vermeers. Han van Meegeren nam deze doeken als voor beelden voor zün vervalsingen, om de wereld te verbazen en zich zelf een aureool te geven." Deze opvatting verdedigde nar Thevenet, de juridisch adviseur van de familie Van Beuningen, Donder dag weer voor de Burgerlijke Kamer in het proces tegen. prof. Coremans. Hij verklaarde, dat toen vorig jaar de hoogleraren Wendland en Fiandin de schilderijen reinigden talrijke tot nu toe onbekende détails zicht baar werden, die de doeken nog aan schoonheid deden winnen. „Verval singen kunnen nooit een reiniging doorstaan," verklaarde hij met na druk. Opmerkelijk noemde hij het ook, dat men onder de handteke ning „Vermeer", die Van Meegeren aanbracht, de werkelijke signatuur van Vermeer ontdekte; t Advertentte IM.) van het Tweede-Kamerlid Haken. De minister meent, dat niet van een handeling in strijd met de ge voelens van het Nederlandse volk kan worden gesproken. Hij is niet bereid de verkoop te doen staken en de verkochte modellen terug te nemen. Wel echter zijn inmiddels de catalogi ingetrokken en is de bemiddeling van de legerdienst voor bestellen gestaakt, De bewindsman kan niet ■"oet- sfoots veroordelen, dat ook model len van de voormalige „Luftwaffe" konden worden besteld en merkt nog op, dat het aantal bestelde Duitse typen in verhouding tot het totaal „niet op een ongezonde be langstelling wijst". Hij deelt tenslotte mede, dat een en ander niet met zijn voorkennis is gebeurd, maar dat hij daarop door i krantenberichten is attent gemaakt. 1 uitgaan. Het feit, dat hij echter voor deze zaak thans contact heeft opge nomen met de Franse medicus, die als getuige-deskundige is opgetreden in het vergiftigingsproces tegen Ma rie Besnard, doet vermoeden, dat voornamelijk op grond van de me dische rapporten, die in de zaak- Berkel zijn uitgebracht, een nieuw onderzoek zal worden gevraagd. De Berkelse arts is vorig jaar zo- wei door de Haagse rechtbank als door het Haagse gerechtshof schul dig verklaard aan moord en tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. De Hoge Raad heeft het cas satieberoep verworpen, waardoor het arrest van het hof werd bekrachtigd. Een aanvraag tot revisie van een vonnis, dat onherroepelijk is ge worden, moet worden ingediend bij de Hoge Raad Acht dit rechtscol lege termen aanwezig om de zaak aan een nieuw onderzoek te onder werpen. dan wordt de zaak voor hernieuwde behandeling terugver wezen naar een gerechtshof, dat nog niet eerder van de zaak kennis heeft genomen. DEN HAAG Van begin Novem ber a.s. af, zal de civiele kamer van de Haagse rechtbank de zaak behan delen, die een uitvloeisel Is van de baby-verwisseling die waarschijnlijk in 1931 in het Academisch Zieken huis te Lelden is voorgekomen. De vermoedelijk verwisselde kin deren, nu beiden getrouwd als mevr. L. A. Pracht-Van Duyn en mevr. A. Zeldenthuis-Van Vegten hebben in deze civiele procedure hun weder zijdse echte ouders gedagvaard. Volgens mr dr W. Hugehholtz ad vocaat en procureur te Leiden, die van. het begin af nauw bij deze hele affaire betrokken is geweest, is het niet te verwachten, dat een uit spraak van de rechtbank binnen on geveer anderhalf jaar zal worden gegeven. Het proces zal van begin tot eind worden gevoerd door uitwisseling van stukken en pleitnota's. Dit is als regel een tijdrovende procedure. Men 2al zich herinneren dat deze zaak tot klaarheid is gekomen door dat een Leidse jongeman, Fred Pracht, achtereenvolgens met de beide meisjes verloofd is geweest. Hij is nu dus getrouwd met Leny van Duyn. In Juni en Juli van dit jaar kwam alles aan het licht. ROTTERDAM. De bemanning van het Nederlandse kustvaartuig ..Barracuda", dat Donderdagochtend ter hoogte van Hirsholm in het Kattegat aan de grond liep, is van boord gegaan en bevindt zich m goede welstand in het zeemanshuis te Frederikshaven. Vrijdag zal ge tracht worden het schip vlot te slepen. APPINGEDAM. Donderdag avond is hel 2-jarige doen ter tje van de familie P. Buist op tra gische wijze om het leven gekomen. Het kind speelde achter de ouder lijke woning, waar een kleine trek- kar met zand stond. Toen de kleine vermist werd, vond met het kindje na enig zoeken tenslotte bedolven onder het zand van de wagen, die waarschijnlijk door het kind zelf werd gekanteld. (Advertentie IJS3.J 4 Virginia American Half siraar Zwaar Geen wonderSbagretta Js zo rijp dank zij de natuur«efer- menleerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met ebag Smaakt ook beier in de pijp DEN HAAG. Het V.V.D.-lid van de Tweede Kamer H. J, An kersmit zal geen candidatuur voor de nieuwe zittingsperiode aanvaaar- den. LONDEN Op een schoonheids- loedstrijd is de negentienjarige Ve nezolaanse Carmen Susanna Zubil- laga, uit Caracastot „de schoonste vroitw ter wereld" uitgeroepen, het geen werd gehonoreerd met ruim 5000 gulden en een sportauto. „Miss America", de twintigjarige Margaret Anne Haywood, werd tweede en kreeg 1000 gulden. Derde was „miss Griekenland", de acht tienjarige July Georgia Coemoen- doeree, die 750 gulden kreeg. Een en twintig landen waar onder Nederland waren op het Londense schoonheidsconcourg ver tegenwoordigd. (Advertentie IJd.) «p f Een fteerliflt saacfe ero te geri jen bi] rijsttafel ivorno vermengd M cent» NEIV-DELHI. „Ik, Seth Ram- Dalmina. Reeds één keer moest de pijen, ten bedrage van 4.200.000 dol- krtshna. Dalmia, begon reeds op multi-miUonnair twee millioen dol- iar, mijn negentiende jaar geld te verdie- lar op tafel leggen om met het In- riaimia was nief- er* onder de in nen"' aldus vertelde India's enfant dische departement van financiën tot Tnnri -Piatpn ppn „rot(1 terrible dezer dagen aan de toege- een accoord te geraken in verband Derechters waren stroomde journalisten in New met belastingontduiking tijdens de wfidhem opborg vrij te laten Delhi „Met gouds tanen", vervolgde oorlog. maar de Tom dtelüeVsten deed briei^lTi^Nu^k'd^intrT bei^^haoTt Twee 3aar geleden bezette de pol- zelfs de rijkste man van India in een -esde Sn de Indische industrie Iitie huizen en bureaux en nam eenkrimpen: vier millioen dollar in bankenmijnenverzekeringsmaat- ®»van het depart.ement 1hadden delen, schappijen en een groot krantencon- TudertfT noc^g om *e l3e' cent. Ik heb een droomhuis met wit- Men werd het eens op de helft. Drie millioen toverde Dalmia uit zijn zak cn voor dc rest sprongen twee trouwe familieleden bij. Het :u,len m Nem Delhi. Vrouwen Dezer dagen heeft Nehroe zelf m- ministerie van financiën is tevreden. boezemen mij veel belang in, maar gegrepen. Op zyn bevel werd Dal- politiek interesseert mij niet"... rma gearresteerd temidden van zijn En als lachende derde zei Nehroe Maar des te meer interesseert zich luid weeklagende vrouwen. De aan- vergenoegd op een persconferentie: de belangrijkste politicus van India, klacht luidde ditmaal: fraude van „Langzaam sterven de rijken uit en 1 matiseerd met als onvermijdelijk premier Nehroe» voor de rijke heer een van zijn verzekeringsmaatschap- dat is goed."..* gevolg: seeretarisme en isolement. (Advertentie tJd.) zaart DEN HAAG. Vier schepen van de Canadese vloot zullen van 24 tot 2B October een bezoek brengen aan Nederland. De vier schepen, de „Magnificent", een licht vliegkamp schip, de „Haida", de „Huron" en de „MicmacV alle drie onderzeeboot jagers staan onder bevel van de commandeur E. P. Tisdall. de Cana dese bevelhebber op de Atlantische Oceaan. De „Magnificent" zal in Rotterdam meren, de andere drie schepen gaan naar Amsterdam. (Advertentie LMj Kunt U niet slapen van de pijn? Neem een ANKERTJE ...dat helpf direct OOK J. VAN SANTEN UIT DE CPN AMSTERDAM Behalve de heer Koejomans heeft zich na rijp beraad ook de heer J. van Santen uit Am sterdam uit de CPN teruggetrokken. Dit geschiedde reeds enige maanden geleden. Hij heeft dit uittreden thans publiekelijk gemotiveerd N.aar be kend is hij van 1946 tot 1952 voor de CPN lid van de Eerste Kamer ge weest en bovendien cummunistisch raadslid van de gemeente Amster dam van 1945 tot 1949. Aan zijn mo tivering ontlenen wij, dat zijn be sluit hel gevolg is van een morele kloof die langzamerhand via een princiepiële verwijdering gegroeid is tot een organisatorische afscheiding. Hij noemt de communistische poli tiek dogmatisch verstard en gesche- 7/AN vele zijde» is de Konin- gin op Cnragao met geschen ken bedacht en daaronder zijn er, die teel heel duidelijk maken, hoe „werkelijk", ondanks de grote geografische afstand, de figuur van dc vorstin voor de bewoners der Antillen is. Zo zal zij, als zy terug op Soestdijk de vele din gen, die ze van haar reis kon me debrengen, nog eens overziet, ze ker met een warme glimlach den ken aan dat héél oude, gebrek kige dametje in Willemstad, dat met haar beverige vingers vele maanden heeft geborduurd, op een fraai tafelkleedje, een ge trouwe copie van dat, dat zij hoeveel jaren geleden? voor de grootmoeder der vorstin, Konin gin Emma, heeft gemaakt. Dit zijn de kleine geschenken, die de vriendschap kunnen onderhou den, ook over een scheiding van werelddelen heen. A LEXANDER. de Lippizaner 1A hengst van de crème calèche, die het in het tropenklimaat te kwaad gekregen heeft en het rij tuig van zyn meesteres dus niet heeft kunnen mede-trekken bij de intocht in Willemstad, is niet meegegaan naar Suriname, waar heen de andere paarden van de calèche intussen zijn verscheept. Het dier zal 27 October per KLM naar Nederland worden terugge bracht. JU RINS Bernhard maakte gis- termiddag, om enen „op te frissen" na alle officiële beslom meringen van de dag, met zyn secretaris een zcandeling door het centrum van Willemstad. Vele voorbijgangers herkenden de twee heren tn hun lichte tcandeicos- tuums niet, maar in de Cotum- Een (uitgebloeide) agave, zoals men er in het landschap van het eiland Bonaire vele ka» aantreffen. ..Benedenwinden". Daar zullen zij kunnen zien, wat de Antillen zijn zonder, „de olie" en op welk wel- aartspeU misschien ook Curacao - «UBiioucu liHMWJiUl UUH ^UiatdO busstraat ontmoetten zij een pien- en Aruba nu nog zouden staan, terlfno. dip. onrtuddellnk. rnn „i,. ..j.- teriing, die onmiddellyk zag, wie daar aankwam en daarvan blijk gaf, door onder begeleiding van een joviale armzwaai luidkeels van de overkant der straat te Qroeten: ,Jla, die Prins!" Prins Bernhard wuifde lachend terug. \7 ANDAAG bezoeken de vor- stehjke reizigers het eiland Bonaire, de tweede van de drie als in 1915 Deterding met op de gedachte was gekomen, de Vene zolaanse ruwe olie op de Antillen te laten verwerken. Bonaire met de hoofdstad Kralendijk herinnerend aan de tijd. toen de Caraibische Zee nog „Het Kraal" genoemd werd door de Neder landse zeevaarders - is een schraal en sober land. Even schraal als de agave, die er veelvuldig groeit cn waarvan wij hier een afbeelding plaatsen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2