i Interessante lezing van ds Smids over: De ziel van het schoolkind Binnenvaart staat voor impasse i Koeriersters Werkelijkheids fanatisme eist reële antwoorden is Oud-patiënten willen hun dankbaarheid tonen ASSISTENT ENIGE JONGEDAMES Oude moeten ..gewoonspreken met kinderen Losmaken Realiteit Nieuwe romans Geheim99 Vóórleven Voor nieuwe Noletstichting WALDO-RIJSCH0QL 69915 jGEWA in October 170 aanrijdingen Vergadering CKO consul in Bremen De uitkeringen zijn hoger dan geraamd W oningen-af braak aan de Hagastraat Geen ijsbaan deze winter? Arbeidsmarkt in de maand September de „Verruwing" van Grote Markt Zangverenigingen houden reünie Overdracht Mijnenveger Hoogezand Groot gebrek aan schepen Ook in Crooswijk maaltijden voor bejaarden SCHIEDAM Burgerlijke Stand Afzwemfeest Woensdag 2 November 1955 TA AT dit zo buiten TJvj leven, dat V er met Uw kinderen n met „gewoon" over kunt sprekenDeze indringende vraag naar aanleiding van de sexuele en godsdienstige opvoe ding stelde ds J. -D. Smids gisteravond aan de ouders (Wijk I van de Nederlands Hervormde Gemeente), die tezamen waren gekomen in het wijkJokaal van de Nieuwe Kerk aan de Nieuwe Maasstraat. In zijn lezing over „De ziel van het schoolkindin het kader van de gezin&week, vroeg ds Smids realiteit en nuchterheid van de ouders van schoolgaande kinderen, omdat de kinderen, die de kleutertijd zijn ontgroeid, bezeten zijn door het z.g. werkelijkheidsfanatismeen in dat stadium geen fabeltjes en wat dies meer zij accepteren, óók niet van hun ouders. T)EZE *e2ing kon worden gezien ■'-'als een aansluiting op hetgeen ds Smids de vorige winter in enkele lesingen vertelde over de kleuter periode van het kind. Spreker noem de schooltijd een wijziging van be lang voor het kind zowel als voor de moeder, welke laatste deze „los making" vaak slechts node accep teert. Bij deze ontwikkeling naar de zelfstandigheid van het kind moeten de ouders terug treden, hoe moeilijk dit ook is. vooral voor de moeder. Het spreekt voor zichzelf dat de persoon van. de onderwijzer of on derwijzeres dan een grote rol in het leven van Jiet kind gaat spelen. Het (hopenlijk goede) voorbeeld vindt navolging. Daarbij is het van groot belang, of het kind op de school kan meekomen. Er kan zelfs sprake van zijn dat het kind debiel (achterlijk) of „gestoord" is, zodat de noodzaak zich voordoet om het naar een bij zondere school te sturen. Voor de ouders is het bijzonder moeilijk om tot deze conclusie te komen en dit te accepteren. Laten ze zich er voor hoeden ora dit als iets minderwaardigs te zien, maar als iets dat te vergelijken is met een gebrek aan de oger., een gebroken been, of iets van dien aard. I~)E schoolgang betekent voor het kind aanpassen en een gedeelte lijk verlies van zijn vrijheid. Daarom is het zo belangrijk, dat het tevoren een kleuterschool 'bezocht heeft, waar het enigszins gewend is geraakt aan de veranderde omstandigheden. AI spoedig krijgen de kinderen op school de periode, die in de psycho logie aangeduid wordt ais „werke lijkheidsfanatisme". Ze willen veel Ieren en weten en zijn vervuld van een ^heilig" plichtsbesef. Voor sprookjes bestaat hij een jongen van om en nabij de tien wei nig of geen belangstelling meer. De kinderen, die geen kleuter meer zijn en minder gevoelig zijn geworden, stellen als eis dat het allemaal waar gebeurd moet zijn. 'Ze richten zich op de realiteit en verwachten ook van de ouders een reële instelling, die zich niet ophoudt met fantasie en zeker geen. gebruik maakt van kleine leugentjes, In deze periode past de verzamelwoede, waarbij vaak meer op kwantiteit dan op kwaliteit gelet wordt. De overgang van de kleutertijd naar de leeftijdsperiode van de schooltijd kan gepaard gaan met veel „leugens". Deze leugenperiode is meer een gevolg van verwarring door de nieuwe indrukken en de In de Gemeente-Bibliotheek zijn de volgende nieuwe romans in omloop ge bracht: Cohen. D. Zwervend en. dolend. De Joodse vluchtelingen in Nederland in de jaren 1933—1840; met een inleiding over de jaren 1900—1933.- Maliepaard,. C. H, J. In het land van witte steden en zwarte tenten. ..Uitge zonden door de Verenigde Naties voor een landbomvkundig onderzoek reist schr. door Jordanië, waar hij zich niet alleen verdiept in de zeden en gewoon ten van de bewoners, doch tevens de politieke'situatie wil benaderen van dit land en zijn naburen." Villiers, A. Glorie en ondergang van het Kaap Hoorn-schip. „Om de herin nering aan de thans in onbruik geraak te vierkant-getuigde zeilschepen leven dig te houden vertelt een oude zeerob de geschiedenis van een beroemd fre gatschip en van enkele uitzonderlijke zeekapiteins,, schepen en reders uit die tijd»*"'"'. Mitford N. Madame dc Pompadour. „Tegen de achtergrond van het Franse hofleven der ISe eeuw getekende blo grafie van de Markiezin de Pompadour, door schr. gezien als een. zeer intelli gente en kunstzinnige jotige vrouw." Bakker, F. Ik kwam, 2ag, schreef. „Oorspronkelijk in weekblad Elsevier gepubliceerde vlotte schetsen over schrijvers diverse belevenissen en erva ringen 1p. nabfje en verre landen." Riemens. L. Uren der zangkunst. .Aantal min of- meer op zichzelf staan de hoofdstukken, waarin telkens een onderwerp betreffende opera of zang kunst behandeld-wordt of een korte ka rakteristiek en levensbeschrijving gege ven wordt van beroemde vocalisten." Pfister, P, De Paus in het Vaticaan. „Met vele platen, verluchte beschrijving van de verkiezing en de loopbaan van Paus Flus XII, waarin vooral aandacht is besteed aan de liturgische handelin gen bij kerkelijke hoogtepunten gedu rende zijn leven." U.S:A-, geografie en groei, „Inleidend werkje over de natuurlijke gesteldheid, de voortbrengselen en de middelen van bestaan van de Verenigde Statea van Amerika." Najafi, N. en H. Hinckley. Mijn hart is in Pereië. In deze autobiografie ver werkt de Perzische schrijfster tal van wetenswaardigheden over het politieke, godsdienstige, economische «n culture le leven van haar vaderland dat zij wenst te dienen, waartoe zjj zich Voor bereidt door in Amerika te studeren. Eskelund, K, De nieuwe kleren van de keizer. Een Deens journalist vertelt zijn belevenissen in Japan, het ting tracht de beginselen van de de mocratie door te laten dringen, wat dikwijls leidt tot scherpe tegenstellm. gen tussen oude en nieuwe toestanden. Mulder A. H. Een. ruiker camelia's; geplukt in het Parijs van de Roman tiek. Een betld van Parijs in het be gin van de 19e eeuw, met als centrale Tiguur Alphonsine Plessis. eed Jonge vrouw, wier leven door haar tijdgenoot Alexandre Dumas beschreven is I" ..La dame aux camélias."' Broehman, O.Over mooi en lelijk Eenvoudige uiteenzetting in woord en beeld van de eigenschappen, zoals vortn, «tructuur en kleur van de ons omrin gende dingen, teneinde; aesthetische nomen, vast te stellen» voornamelijk toegepast en toe te passen ap meubels, gebruiksvoorwerpen en ia de woning, inrichting. eigen ontwikkeling, dan van iets anders. Hoewel er nog wel behoefte aan „franje" bestaat, voldoet de kleuterfantasie niet meer en deze maakt plaats voor een vervorming van de realiteit, in het kader dus van wat echt gebeurd zou kunnen zijn, Dc ouders doen het beste om hier niet teveel aandacht aan te schen ken, aldus ds Smids. Voor hen is het belangrijkste nuchter te blijven en niet te gaan fantaseren: de instelling van het kind in deze periode vraagt er om. Een veel gemaakte fout van op voeders is, dat zij steeds weer op de fouten van de kinderen terug komen, zelfs als er door de kinderen, iets goeds gedaan wordt Zaak is het kind de helpende hand te bieden en aanwijzingen te geven, hoe het dan wel moet. Daarbij komt dat de straf vaak een middel wordt om de eigen gegriefdheid uit te leven. Men moet niet altijd maar dreigen en morali seren, maar de kinderen met liefde tegemoet treden. Ï")E kwestie van het in acht nemen van de realiteit kwam nog eens extra ter sprake bij de sexuele kant van de opvoeding. De vraag: Waar komen de kindertjes vandaan?, vraagt een „gewoon" antwoord, want de vraag is even onschuldig als alle andere vragen op welk gebied dan. ook. Voor het fabeltje van de ooie- vaar is. geen. plaats, aldus ds Smids. die een antwoord zonder omwegen verwachtte. Het typische is, dat de kindervraag zonder enige bijbedoe ling wordt gesteld, terwijl de ouders juist vaak „gek" op deze vraag rea geren en de kinderen er attent op maken, dat er aan deze kwestie toch wei iets „geheim" is. 'Uitvluchtjes zijn hier beslist niet op hun plaats: een verklaring van de „straat" doet veel meer kwaad. De kwestie moet normaal gezien en ook normaal ver teld worden, waarbij het van belang is het kind vóór de puberteit reeds zoveel mogelijk over het verschil der sexen en wat dies meer zij, in te lichten. Spreker ageerde fel tegen de hou ding van de oudera, die altijd maar geneigd zijn de verhouding jongen- meisje, ook als ze nog erg jong zijn, in de sfeer van mannetje en wijfje te trekken. De vriendschap tussen een jongen en een meisje van een jaar of dertien wordt door de ouders nog al te vaak tegemoet getreden met een verbod of plagerijen. Waarom kunnen we ook dit niet ge woon zien en de rest aan de tijd overlaten? Het scheiden van de jongens en meisjes in aparte klassen, achtte spreker een gebrek In de opvoeding. Bü de beantwoording van de vraag: Waar komen de kindertjes vandaan?, moet voorop staan, dat het kind uit liefde wordt geboren. Een vergelij king met de dierenwereld kan heter achterwege blijven. "D IJ de bespreking van de gods- dienstige opvoeding nam spreker als uitgangspunt de stelregel: gods dienstig opvoeden is godsdienstig vóórleven. Het goede voorbeeld van de ouders dus en alles weer heel ge woon en reeel onder ogen zien. De plechtige toon, die bij een be spreking van het geloof nog zo vaak aangeheven wordt, is geheel overbodig. Verhalen uit de bijbel kunnen bij de godsdienstige opvoe ding een grote rol spelen,, want op deze wijze maakt de godsdienstige moraal de meeste indruk op het kind. Doe gewoon, zo besloot spreker, en laat het eenvoudige en blijde ingang vinden bij de kinderen. De vragen, die na afloop van de lezing door de aanwezigen gesteld werden, gaven ds Smids aanleiding om op enkele détails nader in te gaan. De avond werd geopend met het zingen van Gezang 97, vers 1 en 2 en eert gezamenlijk gebed. de De nieuwe vleugel van het R.K.-zïekenhuis in Schiedam, de dr Nolet stichting,'nadert de voltooiing en zal volgens plan op 8 December in ge- bruik genomen worden. Hierdoor zal de hospitaalruimfce in onze stad niet onbelangrijk zijn toegenomen, waarbij nog komt dat de patiënten in een zeer modern uitgeruste inrichting komen te liggen. Zo is men, om maar een voor beeld te noemen, afgestapt van het oude zalen-systeem. In de nieuwe vleugel worden de zieken op alle af delingen ondergebracht in kamers, berekend op zes of minder bed den. Bovenop, dat is de vierde ver dieping komt de kinderafdeling, ter wijl daarboven tenslotte nog het solarium komt op het platte dak. Van daar uit heeft men een werke- lijk prachtig gezicht op de stad en op de havens. Hoewel bet binnenwerk nog niet voltooid is, kan nu wel reeds gezegd worden dat -de vleugel van binnen niet alleen modern-efficient zal zijn ingericht, maar ook aesthetisch ver antwoord. Vooral de ruime hal met de vrij-hangende trap zal een im posant Uiterlijk bieden. Mogelijk dat deze hal bovendien nog versierd zal worden door een mooie wandschildering. Een kunst werk dat de dr Nolet-stichting aan geboden krijgt van dankbare patiën ten Want uit de oud-verpleegden, die' met dankbaarheid terugdenken aan de medische verzorging die zij hier (d.w.z. in het „oude" zieken.; huis) hebben' genoten is een comité naar voren gekomen, dat, zich spreekbuis makend van alle andere oud-patiënten, gelden bijeen wil brengen om de dankbaarheid in een stoffelyk blijk te kunnen uitdruk ken. Er is nog geen beslissing geno men waar dit stoffelijke blijk uit zal bestaan» maar gedacht is aan een I Dit is een beeld op de brug bij I de Vijfsluizen, de beruchte „bottle neck" in de weg van Schiedam Tiaar Vlaardingen. Op de foto kan men duidelijk zien dat wanneer twee vrachtauto's elkaar passeren op deze brug, ze wel dicht langs elkaar moeten schuren om er te komen. Temeer daar het verkeer van Vlaar- dingen komend aoor de scherpe bocht vlak voor de brug, geveterd is wat naar links uit te toijken óm op de brug te kunnen komen. Maar aan deze moeilijke toestand zal dus binnenkort een einde ko men, wanneer de nieuwe, 25 meter brede brug er Icomt, aan de bouu) waarvan de Sc hi ede mse Gemeente raad zo juist de goedkeuring heeft gegeven Advertentie IM.) wandschildering in de hal van nieuwe vleugel. Het comité bestaat uit pastoor C. A, Ruigewaard, Beukelsdijk 77, Rot terdam; mej. H, M. L. Wouterlood, Warande 55; ir C. M. Heymans, Burg. Knappertlaan 146; J. H. Hen driks, Prof. Kamerllngh Onneslaan 179 b en F. G. van Essen, Nieuwe Haven 123 k. Oud-patiënten, die ook willen bij dragen aan dit blijk van dankbaar heid, kunnen zich hiervoor vervoe gen aan bovengenoemde adressen, of anders de gelden storten op de rekening van het Comité dr Nolet stichting bij de Amsterdamsche Bank of op de postrekening no. 236604 ten name van de heer F. G. van Essen. Apothekers-nachtdienst: Apotheek C, J. Jansen, S wamm erdam- singel 41 en Apotheek Nieuw- land, dr Wibautplein 19. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. Tumlaan 80. telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R,K, Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. Iedere avond (behalve Donder dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Stedelyk Museum: 'tentoonstelling uit eigen werken. Geopend da gelijks van 2 tot 5 uur; ook op Zondag. Cultureel Contact Centrum. Ten toonstelling werken van Dook Everse. Geopend dagelijks 96 u.; Zondags 11—5 uur; 's Maan dags gesloten. BIOSCOPEN Passage, 2, 7 en 9.15 uur: „Ik ben er kapot van". Monopole, 2, 7 en 9 uur: „Apa che". VOORSTELLINGEN Jeugd-Bibliotheek, 2 en 3 uur: Vcrteluurtje. Irene,. 2 uur: Wijk V H.G.: Kin derfilmmiddag. Irene, 8 uur: Wijk III N.H.G.: Filmavond. De Amstclbron, 8 uur: Leden vergadering Mobilisatiekruis. Triest record Schiedam is één van de twaalf steden, waar meer dan duizend ver keersongelukken per jaar gebeuren. In de afgelopen maand is dit nog eens bewezen met 170 aanrijdingen, wat helaas een recordaantal is vqqc onze gemeente. Opvallend is, dat bij deze verkeersongelukken twee do den, drie zwaar gewonden en 34 lichtgewonden vielen in de leeftijds klasse boven de vijftien jaar, terwijl beneden de vijftien jaar „slechts" vijf lichtgewonden voorkwamen. Er werden 59 processen-verbaal opge maakt door de politie. Het aantal ongevallen ten gevolge van onvoor zichtig passeren was 25, van geen doorgang verlenen 18, van geen voorrang verlenen 11, van onvoor zichtig oversteken 11, van slippen 19 en van drankinvloed 1. De algemene ledenvergadering van de Centrale van Kapiteins en Officieren ter koopvaardij (C.K.O.) wordt op 3 December a,s,. in hotel Atianta te Rotterdam gehouden. Zij wordt op 10 December iii hotel Americafn te Amsterdam herhaald voor de leden, die de eerste ver gadering niet konden bijwonen. Het enige punt van discussie is éen voorstel tot wijziging der statuten en het huishoudelijke reglement van, de vereniging. Deze statuten-wijzi ging is noodzakelijk door de op richting van een organisatie van zeevarenden in het NVV,die zal ontstaan door fusie van de bij de Centrale Bond van Transportarbei ders aangesloten Unie van Zeelie den en de C.K.O. Het vice-consulaat der Nederlan den in Bremen'is tot consulaat ver heven. De vice-consul, H. H. E. Kurcher, afkomstig uit Rotterdam, is tot consul benoemd. Het ambts gebied betreft Bremen," Bremer haven en de provincie Wesefmuende. Het betreft hier een honoraire post. Voordeel van. 10 mille: Nadat de begroting 1956 4n ont werp aan de gemeenteraad was aan geboden heeft de minister van Bin nenlandse Zaken bekend gemaakt, dat de voorlopige betalingen op de algemene uitkering zullen worden gedaan naar 138 procent en die op de belastinguitkcring naar 110 pro cent, zo schrijven B. en W. aan de raad. Zoals uit de memorie van toe lichting op de gemeentebegroting blükt, is in het ontwerp gerekend op 139 respectievelijk 108 procent De algemeuc uitkering is dus één procent van het basisbedrag of 30.332,25 te hoog geraamd en de belastinguitkering twee procent van het basisbedrag of 41.019,30 te laag Dit betekent een voordeel van S 10.687,05. De post onvoorziene uitgaven is, afgezien van een bedrag voor af schrijving op kapitaalswerken, zeer laag geraamd. n£ op i.~ per in woner. Wanneer de middelen dit hadden toegelaten zou de raming naar 1.50 per inwoner zijn ge schied. Daarom is het gewenst, deze raming met dit bedrag van/10.687,05 te verhogen. De raming van 5 der algemeen uitkering wegens de salarisherzie ning per 1 Juli 1655 kan ongewij zigd blijven, omdat hieromtrent door de desbetreffende ministers nog geen besluit is genomen. Op de hoek van de Hagastraat en de Groenelaan wordt momenteel een aantal woningen afgebroken, die reeds lang onbewoonbaar ver klaard -zijn. De woningen behoren toe aan de Distillateurs W. Hase- kamp Co. die nog geen nadere bestemming aan het terrein hebben gegeven, dat door de afbraak vrij komt. Nu de herfst al voor de helft is verstreken en de temperatuur 's nachts al onder het vriespunt daalt, rijst bij vele Schiedammers de vraag: 2ullen we van de winter nog kunnen schaatsen? En waar? Deze laatste vraag is eer. enigs zins pijnlijke, want de van ouds-be- kende ijsbaan aan de Spieringshoek zal deze winter niet gebruikt kun nen worden» Er was vorig jaar al niet veel ruimte meer over door de bouwwerkzaamheden aan de Toren flat. Maar van de winter komt er helemaal niets van. Door de ge meente is geen vergunning gegeven om dit stuk land onder water te zetten. Het bestuur van de Schiedamse IJsclub voert nog besprekingen met het gemeentebestuurom een ander geschikt terrein te vinden, maar de kansen zijn gering, dat er een goede plaats gevonden kan worden. Er is nog geen definitieve beslissing hier over genomen, maar het ziet er toch wel naar uit dat de Schiedammers het deze winter zullen moeten doen met déenkele singels in de stad. Tenzij men er de voorkeur aan geeft om met de schaatsen te. trekken naar Oversehie» Vlaardingen of Rot terdam. Dc volgende cijfers zijn verstrekt door hot Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam, nevenbureau Schiedam: Op 30 September 1955 stonden in geschreven 162 mannen en. 23 vrou wen. van wie er resp. 140 en 7 ge heel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen geduren de dc maand October 195.1 bedroeg 125 mannen en 51 vrouwen; ge plaatst werden 84 mannen en 2G vrouwen; afgevoerd werden 72 man nen en 17 vrouwen, zodat op 30 Oc tober no- ingeschreven stonden 131 mannen eis 40 vrul)wen. van wie er resp. 33 en 14 geheel werklocs-*wa ren. Gedurende .de maand October werden ontvangen 65 nieuwe aan vragen voor mannen cn 63 vqor „T vrouwen, terwijl op 30 October nog Op Vrydag 4 November 1955 van 2064 aanvragen voor mannen en 134 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot j voor vrouwen als onvoldaan stonden kosteloze inenting, voor kinderen geboekt. Het punt wéar de Hoogstraat over gaat in de Grote Markt is een voor het daar vaak drukke verkeer gevaarlijke plaats. Niet alleen dat men er weinig uitzicht heeft, door de hoek van het politiebureau, maar bovendieh is het wegdek daar af- hellend en bovendien glad. De auto's die de vrij scherpe bocht moeten ne men, kunnen hier makkelijk slip pen op de granieten keien. Hierin is gisteren een verbetering gebracht, doordat men het wegdek verruwt heeft Met felle steekvlam men uit een speciaal daarvoor ge maakt apparaat hebben de mannen van de fa. Visser Smit de boven laag weggebrand. Op gelijke wij2e is indertijd ook het wegdek van de Rotterdamsedijk voor de Hema bewerkt De Federatie van Zangverenigin gen in Nederlandse Bedrijven zal op Zaterdag 3 November een reünie houden in de sporthal van het Shell-recretjtie-oord aan de Vijfslui zen te Vlaardingen. De reünie zs. daarna nog voortgezet worden op Zaterdagen 12 en 19 November. Maandag zal bij de werf Gusto de tweede van de 32 mijnenvegers, die voor de Koninklijke Marine in aan bouw zijn, worden overgedragen. Het schip dat de naam Hoogezand draagt zal in dienst worden gesteld door luitenant ter zee tweede klasse A. L M. Kamps, ROTTERDAM. Groot ge brek aan scheepsruimte dreigt een impasse te veroorzaken in de Nederlandse binnenvaart. De grote vraag naar binnen schepen zal zeker nog weken aanhouden en men verwacht dat de situatie, die nu al zeer ernstig is, nog slechter zal wor den. De geleidelijke herbewapening van Duitsland heeft in de Rijnvaart gro te drukte veroorzaakt. Het gevoig is dat ta] van grote binnenschepen. die anders aan het binnenlands ver- -r» - j voer deelnemen, thans worden ge- XtOttCr.ClSTIllIXCX' WÖTClt bruikt in de internationale vaart, in het bijzonder op de Rijn Het aantal schepen, dat voor de wilde vaart in het binnenland be schikbaar is. wordt nog verkleind door de bietencampagne, die thans in volle gang is. Grote aantallen schepen zijn nodig voor het ver voer vac suikerbieten naar de fa brieken, die continue moeten draaien De lage waterstand op de grote rivieren is eveneens een factor, die de situatie verergert. In tal van ge vallen is het niet mogelijk. - de sche pen geheel te beladen omdat dan de diepgang te groot zou worden. Tenslotte is de aanvoer'van over zee grooter dan ooit De Rotterdam se haven bijvoorbeeld kan de grote drukte met moeite verwerken en hier en daar treedt stagnatie op, ten gevolge waarvan binnenschepen lan- ger moeten wachten op belading i dan voor een vlotte omloopsnelheid gewenst is, Vrijwel in het gehele land liggen de vrachttarieven op het maximum. In sommige gevallen wordt ook meer betaald. Wanneer een schipper op de schippersbeurs te Rotterdam verschijnt, wordt hij door scheeps bevrachters bestormd, die veelal wel bereid zijn een hogere prijs te betalen dan het margetarief toelaat. Het probleem, dat thans wel zeer nijpend Is geworden, kan alleen worden opgelost wanneer de om- uopsnelheiö van de schepen zou kunnen worden vergroot Kortere laad- er. lostijden en vooral kortere wachttijden bij de laad- en losplaat sen zouden de scheepvaart zeer in de hand werken. Volgens insiders in scheepvaartkringen is de verhou- T iscfr,nmff>r>cï linn ding van de vaartijd cn de laad- XjUöI/ Uf/IJCLÖl VlLIl en lostijd van binnenschepen voor frUT "L 7 aanzienlijke verbetering vatbaar. Ö&SlOtGtl Gisteravond -danste de C.H.J. haar tweede lustrum uit met een fees telijk slotbol in de Rivièrahal, waar bij de muziek werd verzorgd door het „Green Swan Sextet". Wanneer men de benen even wilde laten rus ten, kon men luisteren naar enkele songs uit dc musical „De Groene Zwaan", die Vrijdag is opgevoerd. Hans Eykman van het Utrechts Stu dentencabaret cn Inny "Schroot van het radiocabaret van do C.H.J, lie ten de zaal nog genieten van enkele van hun beste-liedjes. Het -bal duurde tot drie - uur. Met ingang van 7 November zullen ook de bejaarden van Crooswijk warme maaltijden kunnen krijgen. De Unie van Vrouwelijke Vrijvvilli- geré, die enige tijd geleden met deze verzorging in Kralingen is gestart, heeft de actie thans tot Crooswijk uitgebreid. Iedere Maandag en Vrijdag kun nen bejaarden, die niet meer 20 goed vqor hun eigen eten kunnen zorgen, hun maaltijd komen halen in het Crooswijks Volkshuis in de van Reynslraat. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden: zeventig cent per maaltijd. Het ligt in de bedoeling van de U.V.V. om dit werk langzamerhand tot de - gehele stad uit te breiden. Ook in Zuid worden reeds maal tijden verstrekt. Men zoekt thans naar mogelijkheden in West. Het Prinsenhoofd; (de „punt" van het Noordereiland) ïs veranderd In een fabriek voor betonpalen. In dichte rijen liggen daar de ter plaatse gefabriceerde en gemiddeld twintig meter lange palen. Ze zul len dienen als fundering voor de nieuwe kademuur, welke het aan nemingsbedrijf Geerdink bouwt aan de Maaskade W.Z. ter vervanging van de sinds lange jaren in verzak te toestand verkerende huidige kadle, In precies zestig weken hoopt men het karwei te hebben voltooid. D:an is er een nieuwe kade aangelegd van circa 200 meter lang. Deze kade zal steviger zijn dan zijn voorgan ger. De oude kademuur immers rustte op houten palen inplaats van op de kolossen van gewapend betoü. In totaal heeft men 324 betonpa len nodig voor de nieuwe muur. Op het Prinsenhoofd fabriceert men er gemiddeld 30 per week. Wanneer de palen voldoende hard zijn worden ze haar de gigantische bouwput gesleept. Voorlopig moet men bij het. heien van de palen nog rekening houden met het getij. Bij hoog water is het namelijk niet mo- Een kraan baggert grote brok stukken van de verzakte oude kademuur uit de Maas. gelijk om te heien. Intussen is men bezig met het slaan van twee stalen damwanden. Zijn deze gereed, dan kari mun wedden zonder van het getij afhankelijk te zijn. Aan een zijde ondjrvindt het slaan van de damwand moeilijkheden om dat daar een gedeelte van de fun dering van de oude kademuur de ri vier in gezakt is. De brokstukken moeten opgebaggerd worden voor men het eigenlijke werk voort kan zetten. Expositie Gemeentel werken ook op Zondag geopend In antwoord op vragen van het gemeenteraadslid A. R, de Kwaadste- niet over het feit, dat de tentoon stelling „Honderd jaar Gemeente werken" ook op Zondagen geopend zal zijn, delen B, en W. mede, dat zij menen geen bezwaar te moeten maken tegen de openstelling op Zondag. Deze regeling komt overeen met die, welke geldt voor de ge meentelijke musea. Gebleken is dat hefc personeel van de dienst van gemeentewerken, voorzover dit bij de tentoonstelling is ingeschakeld,- op basis van vrij willigheid dienst zal doen. Examens Teclmisclie Hogeschool Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur 3. G. Maurer. Voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur W. Muellar; voor het ingenieursexamen, electrotechnisch ingenieur E, F. Buys, A Korpel (met lof) en A. Maat, alien te Rotterdam en. F. J. Wasslnk t Schiedam. Op kantoor van Distilleerderij te Schiedam is plaats voor: Kosteloze inenting vanaf 6 maanden oud, tegen diphte- rie of tegen diphterie en kinkhoest gecombineerd in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. GEBOREN; Jozef J. R., z. van S, J. Fenders en J- C. Combrink; Da nielle J. J. M., d. van D- J. Schoon hoven en M. L. C. Nelisscn. OVERLEDEN; L. Lodder, 45 jaar, vT. van A. v. d. Grond; A. H, Wcs~ terhof, 42 jaar; F. C. Posthumus, 74 jaar, vr. van D. J. Roeborn, Voor emigratie werden in Octo ber 6 nieuwe gevallen genoteerd, terwijl 9 gevallen, werden afge werkt. Op 30 October waren nog 18 gevallen in behandeling. In het Sportfondsenbad heeft Za terdag a.s. weer een afzwemfeest plaats, aanvang 7.30 uur, Het diplo ma-zwemmen zal worden afgewis seld met show-uummers, komisch schaonspringen, waterpolo en tot slot gecostumeerd. zwemmen voor kinderen. O Het begin van een betonpaal: het vlechten ran het pzer voor de bewapening. op haar Expeditie-afdeling.. Mulo-diploma vereist. Leeftijd tot 23 jaar; enige ervaring als zodanig strekt tot aanbeveling. voor administratief en typwerk; zo mogelijk met enige kantoorervaring en in bezit van Mulo-dipk Sollicitaties met opgave van de functie waarop gereflec teerd wordt onder no, S 420, bureau van dit blad. Fotogiafie j Te koop aongeb. Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 108, teL 66720. In spoedgeval desge wenst in 1 uur klaar. Van Gelder*» Houthandel, Gallleistraat 56, hoek Mus- senbroekstraat, voor hard board, triplex, enz. Wij be zorgen thuis. Tel. 613920, j Diversen j 't Is zo weer 5 Dec. Wacht niet te lang met het uitzoe ken van een aardig geschenk Schenk rustig uw aandacht aan onze sortering rju het nog rustig is in onze zaken en wij de tijd hebben om het U naar de zin te maken. Kom gerust eens even kijken bij Bokhorst, Groenelaan 36 cn Hoogstraat 34. Te koop: massief mahonie houten boekenkast met boe ken. Halleystraat 4 b, lx bel len, Schiedam. J Personeel gevr. H.H. Banketbakkers. Gevr. chef, vakkennis vereist, moet goed leiding kunnen geven, en 2e bediende, Aanm. bij Banketbakkerij Frits Gran- dia, Hoofdstr. 147, Schiedam; Voor alle schoenreparatie ls Bata beter en voordeliger. Spoedreparaties klaar ter wijl U wacht. Hoogstr. 111. Gevr. bekwame coupeuse en naaister met practische erva ring. Maison Hilde, Staten- Nummer brieven die naar ons oordeel niet bonafide op da Inhoud der advertentie reage-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1