Een IJ-pont: de eerste klant bij scheepswerf A. de Jong Allernieuwste kranen in Rotterdamse haven C D ^er van 100 meter komt binnenkort gereed Afscheid bij Spoorwegen Voor duizenden gestolen bij N.S. te Schiedam EEN BRIL Koeriersters bedrijvigheid in wilhelminahaven Schiedam in Beeld Wijkavond met filmvertoning Ledenvergadering mobilisatiekruis Kinderfilm-middag WijK V van NHG Auto-benzinetank in brand DIEVEN VAN'HUN BED GELICHT Eerste Schiedamse Schaakvereniging Zeven gemeenten werken samen Mislukte kraak bij juwelier Jimmy overleed aan paratyphus Twee jubilea bij van Nelle Turbine-installatie s.s. „Rotterdam" Anne Marie Bom werd gewond SCHIEDAM* W.v d. BURG Donderdag 3 November 1955 Er, wordt regelmatig doorgewerkt op het bouwterrein aan de Schiedamse Wilhelminahaven en het nieuwe bedrijf van de Scheepswerf en Machinefabriek A. de Jong N.V. vorderen goed. De beide drijvende dokken liggen voorlopig nog aan de boeien in.de haven gemeerd, maar zullen binnenkort wat meer naar de wal komen 'ie liggen. Het belangrijke is echter dat, hoewel het bedrijf eigenlijk nog niet-in werking is, de eerste „klant" zich al heeft gemeld; ni. een IJpont uit Amsterdam, Een van de dokken is nf juist en- kele dagen geleden in gebruik gr- nomen en hierin is de grote veer- Jij.-.-S■-■■■ pont drooggezet. Deze pont is ont- W?\'t"I rAV daan van de gehele bovenbouw en .ï.yf!/fïy jvVr-t) de stoomged reven voortstuwings- V installatie is venrijderd en zal ver- -^vrVvlA A v: vangen worden door een diesel- electrische installatie. Daarna wordt de pont van een geheel nieuwe ho- 'venbouw voorzien. Het werken ge schiedt tbans nog provisorisch, om dat men juist begonnen is met het heiwerk van de doksteiger, doch zo dra deze stijger gereed is, zullen - belde dokken hier langs een lig plaats vinden. Ook het tweede dok Is bedrijfsklaar gemaakt. Op de dok- ateiger zal een kraan komen met een vlocht van 20 meter, zodat met deze kraan de belde dokken be diend kannen worden. De grote betonnen steiger met een lengte van 100 meter js voor een groot gedeelte gereed gekomen cn hierop zal een torenkraan worden geplaatst met een vlucht van 30 me ter.. De scheepsbonwlood5 nadert haar voltooiing en het moment is niet ver meer, dat de werktuigen en machi nes hierin kunnen worden geplaatst. Ook de staalconstructie van de aan grenzende machinefabriek is gereed en de aannemer is thans druk bezig het gebouw af te werken. Gezien in het licht van deze vor deringen geloven wij, dat binnen afzienbare tyd dit vVlaardlngse be drijf ln staat zal zijn ook in onze gemeente zijn activiteiten tc gaan ontplooien. Hoetnel de. Scheepswerf A. Jong N.V. 'aan de Wilheïmtnaha- ven nog «iet in bedrijf is, T.eeft de eerste „klant" zich al petneld: een U-pont uit Amsterdam dte in een wan de drijvende dokke» macht om verbouwd te worden. Het is echter wet een teken dat binnen afzienbare tijd grooter le ven zal komen in deze Wilhel minahaven. - 'Jffeiiiliiiü! Bij de nog t« aanbouw zijnde scheepswerf van A. de Jong N.V aan de Schiedamse Wilhelminaha ven is men thans bezig met het bouwen van een betonnen aanleg steiger van 100 meter lengte. Apothekers-nachtdienst: Apotheek C. J. Jansen. Swamtncrdam- singel 41 en Apotheek Nieu-.v- land, dr Wibautplein 19. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 00. telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 930 tot 4.30 uui en iedere avond (behalve Woens- dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal cn Bibliotheek, Dam. geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. Iedere avond (behalve Donder dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum: Ven toonstelling uit eigen werken. Geopend da gelijks van 2 tot 5 uur; ook op Zondag. Cultureel Contact Centrum. Ten toonstelling werken van Dook Everse. Geopend dagelijks 9—6 u.; Zondags 11—uur: 's Maan dags gesloten. BIOSCOPEN Tassagc, 2 uur: ..Ik ben er kapot van". Monopole, 2, 7 en 9 uur: Apa che". VOORSTELLINGEN Passage, 8 uur: Schiedamse Kunstkring, Het Rotterdams Toneel met „Moord en Dood slag". Musis Sacrum, 1.30 uur: Alge mene Bond van Ouden van Dagen, cabaret. Irene, 8 uur: Filmavond Wijk „Jodi i het herten- V N.H.G. jong' Blauwe Huls: Vara-televisieciub. Deze zomer is door de Alg. Foto kring Schiedam in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap een foto-wedstrijd uitgeschreven on der de naam Schiedam in Beeld" met het doel om de stad in foto's te doen vastleggen. Ongeveer twee honderd foto's zijn er voor de prijs vraag gezonden en over het alge meen mag wel gezegd worden dat de amateurs de stad raak hebben „gezien". Uit deze foto's krijgt men wel een goed beeld van wat er zo in Schiedam te koop is. Al deze ingezonden platen zullen tentoongesteld worden. Het heeft in de bedoeling gelegen om deze ver zameling deel te laten uitmaken van de grote expositie „Schiedam uit zich", die deze maand in het Stede lijk Museum wordt geopend, maar wegens omstandigheden heeft men later hiervan afgezien. De foto's van „Schiedam in Beeld" zullen nu te bewonderen zijn op de expositie, die van Woensdag 23 tot tot en met Zaterdag 26 November in het Toonkunst-gebouw, Lange Haven 103 zal worden gehouden. De getoonde beelden zullen dan door de leden zelf toegelicht worden. Op de kade van de stuwadoorsmaatschappy „Rotterdam Terminal" aan de IJselkade ztfn kort geleden vier kranen ln gebruik genomen van het allernieuwste type, dat in de Rotterdamse haven bekend ls. Ook bij Thom- sen's Hf.venbedrüf zyn onlangs vier nieuwe kranen van hetzelfde type geplaatst. Zij worden combinatie-kranen ge noemd omdat ze in Hamburg ver vaardigd worden bij twee bedrijven, namelijk Kampnagel en Siemens Schiickert. De kranen zijn aanzien lijk sneller en hebben een reikwijd te van 38 meter. Het topwerk gaat hydraulisch. Zij kunnen bij een vlucht van 19 meter een last van 5 ton tillen en bij een vlucht van 38 meter 2Vz ton. Er is een beveiligingssysteem in aangebracht, dat volgens een ge heel nieuwe methode werkt. Wan neer de last te zwaar is, valt de kraan stil, zoals dat met het beveili gingssysteem van de meeste kranen gaat. De fabrieken in Hamburg heb ben echter een geheel andere en blijkbaar practischer methode gevon den om dit tot stand te brengen. De kranen staan op een spinach tige onderbouw, waartussen het contragewicht hangt. Dit contra gewicht zakt naarmate de vlucht van de kraan groter wordt. Woensdagavond hield Wijk 3 van de Nederlands Hervormde Gemeente een filmavond in Irene. Ds R. W. Hemmes opende de avond op de gebruikelijke wijze en sprak er zijn verheugenis over uit. daterzoveien (de zaal was geheel vol) waren gekomen om te genieten van d film „Onder Moeders Vleugels' Speciaal vestigde hij de aandacht op de verkooptent achter in de zaal, waar de Dameskring van Wijk 3 gedurende de pauze een verkoop- avond hield. De opbrengst r— het kon wel .haast .niet anders was bestemd voor de bouw van Nieuwe Westerkerk. Bovendien werd mededeling ge daan, dat de CJ"-M.V. op Vrijdag 25 November een filmavond zal organiseren, waar de film „Ik ben met U" zal worden vertoond. Me vrouw Verhoef maakte van de haar geboden gelegenheid .gebruik om te wijzen op de oud-papieractie ten bate van het Zonnehuis,.waar voor ze de medewerking van de aanwezigen inriep. .Vervolgens wekte ds Hemmes de leden, van de.- wijk op om nog wat meer aandacht aan de collectebus te besteden, want anders zou het houden van wijkavonden op de duur financieel niet meer mogelijk zijn. Het publiek genoot zichtbaar van dè film „Onder Moeders Vleugels", een oudgediende onder de films, die zoals bleek, het nog steeds goed doet,, ondanks de duide lijke "verleden tijd. Men kreeg ai- vast een voorproefje van de sneeuw, die ons straks ook waarschijnlijk weer te wachten staat en van de sfeer van het Kerstfeest, die altijd blijft aanspreken. Met veel belang stelling volgde men de verwikke lingen in het huis met de opgroeiende dochters, waar de armoede om de hoek gluurde, die echter de stem ming niet vermag te bederven. De sluiting werd door ds Hemmes op de gebruikelijke wijze verricht. Geen inenting T'c gelegenheid lot kosteloze in enting die Vrijdag a.s. door de G.G. en G.D. geboden zou worden is tot nader order uitgesteld. Gisteravond hield de Ned. Bond van Oud-Strijders, en Dragers van het Mobilisatiekruis jn de boven zaal van De Amsteibron, alhier, een. ledenvergadering. Op deze bijeenkomst, die zeer goed bezocht was, werden behalve de gebruikelijke punten, zoals notulen, ingekomen stukken, enz., door het bestuur verschillende mededelingen en plannen voor het a.s. winter seizoen bekend gemaakt. Als eerste daarvan noemen wy de grote to neelavond op 22 November a.s. in Musis Sacrum, waar de vereniging Schiedams Toneel het blijspel „Ro mance aan de Rivièra" zal opvoe ren. Na afloop van de vergadering bleven de talrijke aanwezigen nog geruime tijd gezellig bij elkaar. Er werd gebridged, gesjoeld, gedamd, enz. Ook werden er onderlinge wedstrijdjes met de buks gehouden; kortom er was weer een gezellige geest en het was laat in de avond toen. de leden weer huiswaarts keer den. Eéns in de twee weken houdt Wijk V van de Nederlands Hervorm de Gemeente een middag voor kin deren, waarvan de baten, evenals van vele andere manifestaties, ten goede komen van het te bouwen Nieuw Kerkelijk Centrum voor de wijk. Gistermiddag zijn er weer eens twee filmvoorstellingen voor kinde ren gegeven in Irene. Ongeveer 400 kinderen hebben genoten van een zestal films, waaronder een oude film van de prinsesjes en enkele leuke en spannende tekenfilmpjes. Reeds is men aan het voorberei dingen treffen voor een Sint Nico- laasfeest De juiste datum is nog niet vastgesteld- De entree voor deze feestmiddag bedraagt 10 kilo oud papier voor één toegangskaartje. Dit is inclusief een tractatie en het gratis deelnemen aan een verloting met vele aantrekkelijke prijzen. De opbrengst van deze middag is we derom bestemd voor het Kerkelijk Centrum. In de nacht van Maandag op Dins dag jL heeft de recherche van de Nederlandse Spoorwegen drie Schie damse spoorwegemploye's van hun bed gelicht, die sinds de bevrijding voor duizenden guldens aan goede ren uit goederenwagons hebben ge stolen. De dieven, de 59-jarige J. N., de 57-jarige W. A. K. en de 30-jarige F. W. H. L., die opgesloten zijn in het hoofdbureau van politie te Schiedam, hebben een volledige be kentenis afgelegd. Vrijdag zullen zij voor de officier van justitie in Rot terdam worden geleid. Onmiddellijk na de oorlog zijn de drie mannen begonnen te stelen uit ladingen van goederenwagons, be stemd voor omliggende gemeenten, dig Schiedam op doorreis aandeden. Ze toonden daarbij speciale aan dacht voor levensmiddelen, drank, sigaren en. sigaretten. Op deze ma niet zijn er voor duizenden guldens ontvreemd. Het gebeurde steeds in diensttijd. Aanvankelijk kon men er bij de spoorwegen niet achterkomen, waar de goederen verdwenen, omdat het op doorreis gebeurde. Tenslotte we zen verschillende feiten erop, dat de In de afgelopen nacht geraakte de benzinetank van een vrachtauto van de N.V. Terro-emaiiiefabriek uit Rotterdam in brand. De wagen stond ïeparkeerd in de Rozenburgsestraat :n Schiedam. De Schiedamse brand weer onder leiding van de heer De Jager slaagde er in het vuur te blus sen met eeh C02 schuimblusser. De i schade aan de auto was gering. Benny Vreden komt in Musis Sacrum Onder auspiciën van de VPRO maakt het ensemble Benny Vreden. dit jaar een tournee door het land met een geheel nieuw programma, getiteld: „Post voor U". Op Dinsdag 15 November, aanvang 8 uur, zal het gezelschap in Schiedam optreden in Musis Sacrum. Het bekende gezelschap, dat het vorig jaar zoon groot succes heeft gehad met het cabaret-programma Tele visioenen", heeft de medewer king van de PTT gehad bij de tot standkoming van het programma. Behalve Benny Vreden zijn mede werkenden aan het programma: Kitty Knappert, Joeki van der Valk (die van het ABC-cabaret afkom stig is) en Piet Ekel. GEBOREN: Faulus J. L. H., z. van A. v. d. Meer en M. L. C. Buckers; Yke J„ d. van C. J. Heii- ker en IJ. J. Voulon; Jeannette C„ d. van M. Otten en L. G. Lassay; Maria K.. d. van J. K. Staal en M. K- Bijloo: Louis F., z. van R. van Galen cn E. R. Davis; Chris- tiaan, z. van Ch. Osephius en M. v. d. Bos. OVERLFDEN: A. M. Hodes, 82 i., wed. van J. A. Ullers. diefstallen op het station in Schie dam plaats vonden. De recherche van de spoorwegen stelde een .nauw keurig onderzoek in, wat tot gevolg had, dat de drie Schiedammers werden gearresteerd. Het tweede tiental van ESS gaat Maandag a.s. zijn tweede -compe titiewedstrijd tegemoet. Ditmaal wordt aangetreden tegen HVO 1, dat tot de sterkste clubs van de af deling gerekend moet worden. Het zal daarom voor de ESS-ers een lastige uitwedstrijd worden. De uit slagen in do winter wedstrijd wa ren: le groep: JanssensBijloo 0—1; Groen SrVan Eden 01; Meijer Eering 1—0; PenningDen Uijl 01; Reitsmav. d. Velde uitgest. 2e groep: Van EttcnDonkhorst 01; Kleijheeg—-Ahrens uitgest.; Groen JrHersbach Brou werïmmerzeei Vz—1 Van Groot- veld—Malkus afgebr. 3e groep: BettenVan Dijk uit gest.; SlagraolenSlavenburg 10; KosterZonneveld 10; Marbus Smit 01. 4e groep: ParmetTimmers 1—0; Van DalenDe Boer uitgest.; Voogt Harteveld 10; Van Leerdam Smits uitgest. In de percentagewedstrijd .werden de volgende uitslagen, geboekt: Van LeerdamVan Dijk 0—1: Stahlie Reitsma 01; De Boer—Stoorvogel 1—0. Streckcontingent Veertig jaar lang is de heer M. A. Oldenhof werkzaam geweest bij de buitendienst van de Ned. Spoor wegen in Schiedam. In die tijd, waarin hij opgeklommen is tot eer ste seinhuiswachter, heeft hij veel meegemaakt en o.a. gezien hoe het bedrijf zich moderniseerde en uit breidde. Al die jaren heeft hij pret tig gewerkt, wat hij weet aan de goede verstandhouding en de sa menwerking die er in de grote fami lie van de spoorwegmannen heerst. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft hij zijn functie moeten neerleggen en gisteren dan heeft hij in de wacht kamer- van het stationsgebouw af scheid genomen van de collega's. Een afscheid met een lang gezicht, noemde de station-chef, de heer W. Kippersluis dit. daar hij deze be kwame en toegewijde werker node zal missen. Een vulpen-set, namens het personeel aangeboden, moest een herinnering 'blijven aan de vriendschap en samenwerking. De heren J. Péters, namens de Ned. Verg. van Yeryoerspersoneel, I P. A. van Hoff, namens de Kath. Bond St. Raphael, d. Zeelenberg. namens de Prot. Christelijke Bond I Vanmorgen in de vroegte, om streeks half vier, Werden de be woners van de Beyerlandselaan op geschrikt door het rinkelen van het alarmsignaal van de juweliers zaak van de heer H. van Andel, wiens pand in dezelfde straat is ge vestigd, Het bleek, dat onbekenden een kinker door de etalageruit hadden gesmeten. De juwelier heeft echter de nodige voorzorgsmaatre gelen genomen, door achter de eta lageruit een tweede ruit te laten plaatsen, die in verbinding staat met een alarmsignaal. Raakt .men deze tweede ruit aan dan wordt onmiddellijk het waarschuwings systeem in werking gesteld. Ge schrokken door het lawaai, dat zij door hét werpen van de klinker hadden veroorzaakt, vonden de dieven het verstandiger onmiddellijk de benen te nemen. Er wordt dan ook niets uit de etalage vermist. er. A. J. Arons, namens de sectie Weg en. Werken betuigden hun spijt over het vertrek en hoopten op een prettige „laatste fase". ROTTERDAM Apenhuis dicht Pas nu is gebleken, dat chimpan see Jimmy, die enkele weken gele den overleed, aan paratyphus is ge storven. In verband daarmee is het apenhuis in Blijdorp tijdelijk ge sloten. Er bestaat immers de mo gelijkheid. dat ook andere apen zijn aangestoken. Oppasser Chris Baris, die de gestorven aap heeft ver pleegd, en daarom in quarantaine in het Bergwegzj ekenhuis vertoeft, maakt het goed. Hij vertoont nog geen ziekteverschijnselen. Chimpansee Sjefke, die de laatste dagen ook niet erg tierig was. ver toonde vanmorgen geen ziektever schijnselen meer. In het apenhuis vertoeft ook de neushoorn Meru, die nog maar kort in de diergaarde woont. Hij is nog steeds niet aan gepast en vertoont gedurig ziekte verschijnselen. Dat is bij gevangen dieren niets bijzonders. Wat afzon dering is nuttig en daar dreigde weinig van te komen in de drukke dagen van de herfstvacantie. Vanmorgen zijn bij de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. twee mede werkers gehuldigd, die veertig jaar bij de onderneming in dienst zijn. De heren C. den Dikkenboer en H. K, Helio ontvingen beiden de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, de me daille van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel en de legpenning van Van Nelle. Na afloop van de huldiging in het directickantoor volgde een ge animeerde viering van het jubileum temidden van de collega's. De heer Den. Dikkenboer is tabakskerver, en. staat algemeen als een goed vakman aangeschreven. Hij is reeds jaren werkzaam in de Kentucky-kerverij. De heer Hello, die vele jaren deei heeft uitgemaakt van de fabrieks- kern en later van de onderne mingsraad, is sedert 1949 tweede utm man in de drukkerij. Hij is een van flfyondpriiifce bomvranaeUrit de weinigen in het bedrijf, die nog aizonaerlyke douw capaciteiteen go_jarig jllbneum zal kunnen j vieren. Door de recherche van het bureau Nassaukade werd de 34-jarige melkbe zorger P. U. uit Gouda aangehouden. Hij had ten nadele van zijn werkgeel- ster. De Rotterdamse Melkinrichting, in de loop van dit jaar een bedrag I van 228,46 verduisterd. Wethouder T. de Bruyn van Vlaardingcn zei Woensdagavond op een bijeenkomst aldaar, dat momen teel een gesprek aan de gang is tussen een zevental gemeenten rond - Rotterdam over de oplossing van de ^r woningnood. Ge wordt in de eerste plaats "vastge steld. Daardoot» zal de totale bouw capaciteit kunnen worden bepaald, De gemeenten, die samenwerken in verband met het streven naar een streekcontingent zijn: Schiedam. Vlaardingcn. Maassluis. Ridderkerk, Dordrecht, Zwijndrecht èn Slie- drecht. Met betrekking tot de bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen bestelde turbine-installatie voor het door de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij niéuw te bouwen vlagge- schip van de Holland-Amerika Lijn, deelt de directeur van laatstge noemde maatschappij mede, dat de installatie zal bestaan uit 4 Schelde combustion engineering waterpijp ketels, 2 hogedruk-, 2 middendruk- en 2 lagedruk-Schelde Parsons tur bines, 2 Schelde tandwieloverbren gingen van het dubbel reductie- type, procédé maag cn. 2 conden sors. Het normale vermogen zal be dragen. 2 x 17.500 apk. Harpiste van R.PhX). ivil de per taxi trein inhalen Anne Ma.'.c Bom, harpiste van het Botterdamsch Pfailharmopïscli Orkest, is gisteren gewond geraakt by een auto-ongeluk In de omgeving van Staphorst. Me'j, Bom trachtte met een taxi de trein in te halen die zij in Hee renveen had gemist. Toen de taxi bij Staphorst een vrachtwagen in haalde, is dg chauffeur waarschijn lijk verblind geraakt door de lich ten van een tegenligger. Met een snelheid van ongeveer honderd kilo meter vloog de wagen tegen een op een vluchtheuvel staande boom op. De harpiste liep diverse verwondin gen op en is opgenomen in het So- phiaziekenhuis in Zwolle. Dè chauf feur bracht het er beter af. Zijn wagen werd vernield. Jeugd-meeting in de Bergsingelkerk De vereniging voor Interkerkelij ke Jeugd-Evangélisatie „LJ.E.", afd. Centrum, gelegt op 6 November, 's avonds om 8 uur een jeugd-mee ting in de Bergsingelkerk. Medewerking wordt verleend door ds. P. H- Quartel, Ned. Herv. predi kant van Delfshaven. DAN NAAR ek D. DE BRUIN Oranjestraat 9 Schiedam fel 66431 Glaskisten voorradig, diverse maten, billijke prijzen. Van Katwijk's Glashandel, Tel. 68735. Lange Kerkstraat no- 38. Let op het juiste adres. Personeel gevr. DAMESMODES Speciaal japonnen, deux- pièces, blouses, rokken, enz. Telefoon 68135 LANGE KERKSTRAAT 19 I Te koop cicmgeb. Mica voor haarden cn ka chels. 80 verschillende maten Lage prijs Plaatjes asbest vuurcement. kacheikit ent Frans v .Thienen. Broers- veld 123 fel 69799 Prima rubber luchtband I 0.25 p. m Toch Halten in verschillende maten Frans v. Thienen, Broersveld 123 Tel. 69799. HJ3. Banketbakkers. Gevr. chef, vakkennis vereist, moet goed leiding kunnen geven, en 2e bediende. Aanm. bij Banketbakkerij Frits Gran- dia, Hoofdstr. 147, Schiedam. Diversen Wilt U zichzelf tractoren? Proef dan eens onze warme worst en ballen gehakt. L. Boer's Goedkoopste Visbe- drijf, Vlaardingerstraat 10, Telefoon 67045. Heeft U onze gebakken vis als eens geprobeerd? Het kan niet beter en goedkoper dan bij Schiedams Goed koopste Visbed rijf, Vlaar- dinger straat IQ, tel. 67045. Voor patates frites L. Boer's Vishedriïf het aangewezen adres. Verkrijgbaar van 's- morgens half twaalf tot 's- avonds 12.uur. Vlaard'Ager- staat 10,telefoon G7C45." Zo vindt U ze nergens, or.ze vieescropuetten! L. Beer's Visbcdri'f, Vlasrdingcrstraat 10. telefoon 670'5 Houten klompen in kir-'er- maten, ƒ0.75 per prar 1001 Bazar, Broersveld 45, tele foon 66015.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1