Scherper controle op de grote verkeerswegen De productie Alcoholgebruik factor voor strafverzwaring m Drie jongens vormden antoroof-bende ft Geweten gaat boven het positieve recht5* Trappen Menslievende daad op stormachtige oceaan MINISTER DONKER BELOOFT IN KAMER: karig Haarlems huwelijk Minister met antwoord Zorin welkom in Bonn Jhr. Theo Roëll voorzitter van de AVRO? Heusinger hoofd van nieuwe Duitse leger Russische leiders in Bombay met parels bestrooid ANWB tot minister: „Verbeter weg Rotterdam- Den Haag" OFFICIER EIST ZWARE STRAFFEN Motief mysterieus: verdachten komen uit keurige gezinnen Kind valt van zeven m. hoog Franse soldaten betogen op Champs Elysées Koienkartel in Roergebied gebroken Uitbreiding Kamers Regering blijft haar voorstel handhaven Vrouw van kapitein „Joyita" vraagt echtscheiding KATHOLIEKE KAMERFRACTIE MEENT: Pater Stokman over het geval te Haarlem Willem Klooster winnaar van Geerligsprijs HOEST? Tarzanredt olifant van hongerdood Maastricht tweemaal zonder stroom „Eerste hulp'*5 midden op zee In Columbia 20.000 daklozen Donderdag 24 November 1955 3 (Van onze parlementaire redacteur), DEN HAAG, By de verdediging van de begroting van Justitie heeft minister Donker nadere mededelingen gedaan over de komende verkeers- actie. De rijkspolitie zal een betere outillage krijgen. De preventieve controle op de grote wegen zal worden verscherpt door verkeersgroepen, met of zonder auto, welke ten behoeve daarvan weinig urgente werkzaam heden in mindere mate zullen gaan vervullen. Ook de wettelijke bepalin gen zullen worden verscherpt. Een t« hoog alcoholgehalte in het bloed wordt een strafverzwarend feit. als men een thans reeds strafbaar delict begaat. De minister achtte het niet noodzakelijk om de verkeersdelicten uit de Verkeerswetgeving naar het Wetboek van Strafrecht over te hevelen. HU verwachtte niet, dat dit op het publiek» indruk zou maken. Wel zal gestreefd worden naar een sneller afdoen van verkeerszaken door middel van een ander systeem van oproeping in kantongerechtzaken. De maximum-termijn van tien jaar, gedurende welke een rijbewijs kan worden ingetrokken, achtte de minister voldoende. Op de suggestie om van overtredingen op het rij bewijs aantekening te houden, ging hij niet in. In andere landen moge de justitiële administratie dat wen selijk maken, in Nederland doet zich deze noodzaak niet voor. Het voorstel om boeten eventueel meteer) aan de politie ter plaatse be taalbaar te stellen, wees hij af. De politie voelt hier zelf niet voor. Zij 2al vooralsnog heel streng op treden. Op zich zelf genomen vond minister Donker het geen ideale toestand om zo veel processen- verbaal uit te rei ken, als op het ogenblik het ge val is. Maar er bestaat nu een maal een noodtoestand. Daarin Is het noodzakelijk streng op te treden op dat men eens tot een meer ideaal stelsel kan overgaan. Min. Donker gaf de Christ. Hist, freule Wttewaal v. Stoetwegen ech ter toe, dat van de zijde der politie soms te gedetailleerde-mededelingen worden verstrekt omtrent politieza- TWEEDE KAMER ken. Daardoor wordt het belang van de delinquenten soms benadeeld. Zij hebben dan geen gelegenheid om zich te verweren, zoals bij de open bare terechtzitting wel het eeval is. Bij circulaire van October 1953 is bepaald, wat voor soort mededelin gen de politie mag verstrekken. „Tot mijn leedwezen", zei minister Don ker, „worden de grenzen herhaalde lijk overschreden. In sommige plaat sen geven politie-ambtenaren zelfs tips aan dagbladen tegen betaling. Ik heb gemeend hiernaar een onder zoek te moeten laten instellen". Minister Donker beriep zich op een besluit van de ministerraad om de intrekking van het wetsontwerp over de reorganisatie van de rech terlijke macht bij de Eerste Kamer te rechtvaardigen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij zijn antwoord op de beschouwingen van de Twee de Kaaner over de begroting van Justitie heeft minister Donker wei nig over het Haarlemse huwelijks- geval gezegd. Hij kon slechts con stateren. dat vrijwel alle opmerkin gen niet tot hém waren gericht. Op e«n vraag van prof. Gerbrandy of hem nog meer dergelijke huwelijks sluitingen bekend waren, deelde hij slechts mede, dat hem onlangs nog één geval van vermoedelijke over treding bekend was geworden, waar naar een onderzoek thans gaande Is. Omtrent de merkwaardige gang in België met het geval-Anneke Beekman kon hjj officieel niets meedelen, doch onderhands was hem gebleken, dat er slechts sprake was geweest van een misverstand tusser, Belgische en Nederlandse in stanties. De bewindsman had geen grond voor de veronderstelling, dat er méér achter zat. HjJ wees er overigens op, dat het departement van Justitie buiten dit voorval had gestaan Dit kon ook geen discipli naire maatregelen treffen tegen de Maastrichtse politie-inspecteur, die het arrestatiebevel te lang heeft Ia- ten liggen. Daartoe is alleen de bur gemeester van Maastricht bevoegd. BONN West-Duitsland zal bin nen drie dagen bekend maken bereid te zijn Valerian Zorin te aanvaarden als de eerste Russische ambassadeur te Bonn. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken ver klaarde op een persconferentie, dat voor het einde van de week een officiële verklaring kan worden tege- moetgezien. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Jfhr Theo Roëll uit Bllthoven zal vrijwel zeker wor den gekozen tot voorzitter van de AVRO. Het algemeen bestuur heeft hem nummer één geplaatst op de voordracht, waarover dc algemene vergadering in Januari zal stemmen. (Advertentie M.) nuttb Ontploffing in garage, man ernstig gewond (Van een onzer verslaggevers) LOP1K, In een garage te Groot Ammers heeft zich Woensdagmiddag een ontploffing voorgedaan, waarbij de 29-jarige II. v. d. Vlist uit Lopik ernstig werd ge v. oud. Met zware brand wonden i-» bij mar ecu zieken huis te Utrecht overgebracht. Een s'eek.lam uit een oenzineblik 7ff;« D'otar'ng rur: kleding m vlim toen hu opzia was repaiatiev.-erk- Zn-unheden te verrichten het hara»a van uen auto De viammen w-rden met schuimolussers gedoofd. (Advertentie LM.) Hij zette nogmaals uiteen, dat de nog vastzittende politieke delin quenten van Breda aan een vroeger z.i. te ruim gevoerd gratiebeleid geen aanspraken kunnen ontlenen. Hij ontkende overigens, dat het zuiver van de alphabetische volgorde af hankelijk was geweest, of zij nu al dan niet vrij rondliepen. Hij wees er op. dat uiterlijk half 1957 onge veer 151 van de 214 langgestraften voorwaardelijk in vrijheid 2ullen zijn gesteld. BONN. Luitenant-generaal Adolf Heusinger is Woensdagavond benoemd tot voorzitter van een nieuwe opperste militaire raad in West-Duitsland, Luitenant-generaal Hans Speidel is benoemd tot hoofd van de pas gevormde afdeling voor strijdkrachten in het ministerie van Defensie. Heusinger zal de voornaamste militaire organisator zijn bij de op- oouw van de Westduitse strijd krachten, die in de NAVO zullen worden opgenomen. De benoeming van Speidel is als een verrassing gekomen. Men had verwacht, dat hij zou worden benoemd tot de voornaamste mili taire vertegenwoordiger van West- Duitsland bij het SHAPB, het op perste geallieerde hoofdkwartier in Europa. Hij heeft die functie als burger vervuld voordat hij tot lui tenant-generaal werd benoemd. BOMBAY. Woensdag kwamen premier Boelganin en partysecreta- ri„ Uhroesjtsjew in Bombay aan. Ter begroeting werden zwermen witte duiven als vredessymbool los gelaten. Op het vliegveld werden de leiders met donderende toe juichingen begroet. Twee dochter tjes van de burgemeester boden bloemen aan en bestrooiden de Rus sen mei kleine pareltjes. Boelganin sprak de menigte aan met „mijn vrienden" DEN HAAG. „De weg Den HaagRotterdam de drukste weg van Nederland moei zo snel mo gelijk verbeterd worden", schrijft de ANWB aan de minister van Ver keer en Waterstaat, „cr moeten twee gescheiden rijbanen komen met aan elke zyde drie rijstroken. Tijdens dp werkzaamheden ter verbetering moet een goede verlichting worden aangelegd." Rond 21.000 voertuigen gaan er momenteel per dag over deze weg. Jaar op jaar neemt dit, aantal nog toe: do toeneming van 1954 op 1955 was zelfs twintig procent. Op het ogenblik kan de weg. volgens de ANWB, het verkeer nauwelijks ver werken, omdat hij slechts over een korte afstand met gescheiden rijba nen is uitgevoerd. De moeilijkheden zullen er uiteraard steeds groter worden. AMSTERDAM. „Een roofbende is bet geweest!" riep de president van de rechtbank Woensdag verontwaardigd uit. Hij doelde op drie jongens van resp. 22, 18 en 18 jaar, die er een sport van maakten auto's te stelen en op automarkten tc verkopen. Tegen een van hen, dc 18-jarige reclame tekenaar H. J- van B., die een „bylopertje" was geweest, eiste de officier van Justitie twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Dc rechtbank hield zijn zaak aan voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. De andere verdachten, H. M. V. en L. J, H., hoorden zware straffen requireren: twee jaar gevangenisstraf. De jongens hadden elkaar bij toe val ontmoet en kwamen tenslotte geregeld bij elkaar „om weer eens een auto te gaan stelen". Leo H. be schikte over een uitgezochte collec tie contact-sleuteltjes: de jongens SCHIEDAM. Gistermiddag om een uur viel het tweejarige meisje M0«i,P dSS S" t tSdSrSS i Ctotma C. v» l*« «mussen geleerd had in vrede met de rest hoog uit het raam van het ouder van de wereld te leven. Thans werd j lijk huis aan de Stephen son straat India geleid door de vijf beginselen 34a_ De GG GD vervoerde het van coëxistentie, welke ook door de fJ Sowjet-Unie werden gevolgd. kind met een schedelbreuk naar het Gemeenteziekenhuis. De toestand van. het meisje is zorgwekkend. Het ongeluk gebeulde toen het kind met een broertje op een bed voor het raam speelde en plotseling het raam opende, waardoor ze van. meter hoogte naar beneden viel. PARIJS Ongeveer honderd Franse militairen, die naar Noord- Afrika gezonden zouden worden, zijn Dinsdag uit hun kazerne in een Pary. se voorstad gebroken en hebben daar een betoging gehouden. Op de Champs Elysées, waar de mannen hun betoging hielden, wer den velen van hen in hechtenis ge nomen. Dc uitgebroken soldaten zijn dienstplichtigen, wier groot verlof is uitgesteld, zodat zij naar Noord-Afri- ka gezonden kunnen worden. De groep van 150 soldaten had Woensdag reeds naar haar bestem ming moeten vertrekken, maar het vertrek werd uitgesteld toen Woens dagochtend bleek, dat een aantal niet was teruggekeerd van het Dinsdag verleende verlof. KSG overwint GEORG STRAATSBURG. Het Duitse koienkartel de GEORG, samenge steld uit 55 mijnen in het Roerge bied, wordt in drie stukken gebro ken. Dit werd gisteren meegedeeld door de heer Etzel, vice-president van de Hoge Autoriteit van de KSG, Sinds 1952 heeft de KSG er naar gestreefd dit geweldige kartel zodanig om te vormen, dat het aan haar voorschriften zou voldoen. De zes kolen'verkoop bureaux van de GEORG, die volledig onder con trole stonden, zullen thans worden teruggebracht tot drie zelfstandige verkoopmaatschappijen. Men ver wacht dat hierdoor de concurrentie m de kolenhandel zal toenemen, wat de consument ten goede zal komen. In tijden dat er weinig vraag naar kolen is zal een Centraal Orgaan grote orders over de maatschappij en verdelen om te komen tot een gelijkmatige spreiding van de werk gelegenheid, Verder zal geen alleen- jecht voor een bepaald afzetgebied worden toegekend. De KSG zal er streng op toezien, dat alle voor schriften worden nageleefd en aan nieuwe kartelvorming geen. kansen worden geboden. gingen gewoon in een wagen zitten, reden cr mee naar de automarkt aan het Stationsplein en raakten de buit daar vlot kwijt. Soms reden zjj een eindje om er gens koffers uit de auto te gooien. Soms verkochten zij hun buit in Utrecht. De contact-sleuteltjes haal de Leo H. uit auto's die onafgeslo- ten op de automarkt stonden. Volkomen duister bleef het motief dat deze drie jongens, die allen uit keurige families komen die niet on bemiddeld zijn, tot de diefstallen had gebracht. (Advertentie 1 M DEN HAAG. Dc regering hand haaft haar voorstellen tot uitbrei ding van de Eerste en Tweede Ka- met op resp. <5 en 150 leden, zoals deze ook bij de vorige grond wetswijziging aan de orde zijn ge steld. Dat het juist is, deze voor stellen nogmaals aan de orde te stellen, wordt naar haar mening be wezen door het feit, dat het voor lopig verslag der Tweede Kamer alle belangrijke motieven voor uit breiding nogmaals naar voren heeft gebracht. CARDIFF Tegen Thomas Mil- lci, dc kapiicu: '.an dc „JojMd" dal bij Suva onbemand is aangetroffen en omtient welks lotgevallen nog steeds geei. Cardiff ers HAMBURG. Ex-president Ja- co bo ArbenzGuzman van Guate mala, die verleden jaar door een anti-communistische revolutie is af gezet, is volgens het socialistische blad „Hamburger Echo" van plan zich achter het ijzeren gordijn te vestigen. Op het ogenblik is hij in Praag, (Van onze parlementaire redaeteur) DEN HAAG. In de Tweede Ka mer heeft Woensdagmiddag de r.k. woordvoerder pater Stokman ver klaard, waardering te hebben voor de bereidheid van prof. Oud, om priesters eventueel als amjtenaren van de burgerlijke stand te laten op treden, Toch kon hij dit voorstel niet aanvaarden. Het zou de priesters z.i. belasten met een verantwooidehjkheid. die dat er van „enige mtnbchtin. klaaiheid bestaat, is te j'zij met kunnen aanvaarden. Boven- tot echtscheiding in- - dien worden daardoor, naar hij ue- AMSTERDAM. Willem G. Klooster is dit jaar de Rcina Prin sen Geerligsprys voor schrijvers van 25 jaar of jonger toegekend. Klooster is pas twintig jaar, de jongste auteur aan wie ooit deze prijs is toegekend. Dc jury Anna Blaman. Holla Haasse. Antoon Coolen, Adriaan Mo men en Adriaan v. d. Veen bekroonde twee not ellen, die Kloos ter schreef. „Twee maal" en „En zonder 't genadige einde". Zy ver klaart, dat Klooster heeft, bewezen „een moeilijke stof onder woorden te kunnen brengen, dat hij intelli gent en genuanceerd schrijft, met een uitgesproken vormgevend ver mogen." Willem Klooster, die in Medan is geboren, is tweede jaars student m de letteren en wi|sbegeerte aan de Amsterdamse um vet si ten. Hij schrijft ook gedichten Zijn eerste bundel: „Uurwerk cn wiskunde"' zal komend voorjaar verschijnen. Kortgeleden heeft men na lang zoeken het zeilschip >Zoy Ita" ver laten in de Stille Oceaan aange troffen. Van de 25-koppige beman ning was geen spoor meer te be kennen. Waarom de bemanning het schip verliet zal waarschijn lijk nooit bekend u-orden. Er lag nop voldoende voedsel aan boord, Logboek en navigaiie-instmmen- ten waren verdwenen. Op dc foto probeert de bemanning van de „Degei" aan boord van het ge- hei mzinnige schip te komen voor een onderzoek. (Advertentie LM.) Rode Hoestpoeders van Mij n hardt «Doos 50 GLASGOW Gordon Scott, de tarzan van het witte doek. is een vijf ton wegende Indische olifant te liulp gpkavien, die meer eet dan zijn baas kan bekostigen. Deze olifant, Charlieis afkomstig uit de dierentuin van Glasgow, die vorig jaar September werd opge heven. Zijn huidige eigenaar Charles Wilson, heeft sedertdien reeds meer* dan 10.000 gulden uitgegeven voor Charlie's onderhoud, doen hij zal de vijf-tonner moeten laten afmaken, als hij geen hulp krijgt. Charlie was deze week aan zijn laatste baal voer toe. toen Scott »n Londen aan kwam en zich onmiddellijk garant stelde voor «en fonds dat voor Charlie's onderhoud m. het leven is geroepen Volgens "Wilson, kost Charlie 170 gulden per week. Charlie zelf trekt zich weinig van de moeilijkheden aan. Hij rom melt zorgeloos rond in de verlaten dierentuin van Glasgow. MAASTRICHT. Door het uit vallen van twee voedingskabels is hier Woensdag tweemaal een. sto ring in de electrischc stroomvoorzie ning opgetreden de eerste maal tus sen half 4 en 4 uur, de tweede maal van bij half 5 tot even half 7 des avonds. Daar ook de verkeerslichten dien- I tengevolge werden uitgeschakeld, moest extra politie worden ingezet om het verkeer in goede banen te j houden. i POEN ik in het provinciale hotel mijn rekening betaald had, zei ik tegen een tiif een wit jasje pt«- lende kellner. die op een krukje in de hall zat: „Zou iemand even mijn koffer kunnen halen?" „Die iemand zal ik dan wel moe ten wezen", antwoorddede man met oen weemoedig lachje, „Ja, niet dat ik er te beroerd voor ben,hoor. Ik ben er niet te beroerd voor. Ik be» nergens te beroerd voor ga het maar navragen. Ga maar achter mijn rug om navragen wie Dirk is. Zullen ze overal zeggen: „Dirk is zo'n jongen". Overal". Hij zat nog altijd óp het krukje en vroeg nu: „Welk kamernummer hebt u?" Acht en dertig", antwoordde ik. Hij barstte uit in een kort, bitter gelach sloeg de mollige knieen over elkaar en vervolgdegrimmig ver maakt: „Dacht ik het niet! Acht cn der tig dat is de vierde etage. Acht trapjes op. Acht trapjes af. Dat zijn zestien trapjes. Nou zal ik het voor u graag doendaar gaat het niet om, maar laat je verstand nu eens werken, beste man, zestien trapjes dat zijn honderd on zestig treetjes, goed, dat doet Dirk evenmaar aan komt hij beneden en dan staat er al weer een ander en die zegt: ,Jian iemand niet even.." Ja zegiemand, je opoe op een houtvlot, iemand dat is hier alt\jd Dirk. Laten nou eens twintig mensen zoals u op een dag zeggen: „Kan iemand niet even...." dan maak ik twintigmaal honderd en zestig dat ts. nul ont houden bokkie, twee en dertig hon derd treetjes. Op een dag! Proef dat nou eens mart, neem daar nou eerut een happie van. Ja. ik kèn het wel, hoor. Ik ben geen slapjanus. Ik ben zo sterk als een beerIk ben nèt zo sterk ais me vader'. En die was sterk hoor. die ouwe. Die stond elke ochtend om vijf uur op en dan at hij, op zijn nuchtere maag, een kliek van spruiten met speklappen Elke ochtend. En een happie suiker toe. Daar word je sterk van, hoor. Nou, zo'n kliek doe ik niet, maar sterk ben ik óók begin maar niet met me te vechten, want ik vel je met één vuist. Die 3200 treetjes op een dag kan ik best mahen maar het gaat om het princiep. Daar hoort iemand voor te wezen voor de koffers. Een knecht. Een loopknecht. Want als ik het doe. dan maak ik binnen de tien jaar een wrak van me. tichaam. Maar waar is hier de loopknecht? Die is er niet. Ze kun nen geen personeel krijgen dat is de gesel van deze tijd," Hij ontstak een sigarenpeuk en ging wat verzitten, want het krukje was een beetje hardMet een ge moedelijk lachje sprak hij: Het publiek is dikwijls zo ge dachteloos. Neem u zelf nu eens even U permitteertWe staan hier als mens tegenover mens. nietwaar Nou vraagt u: „Kan iemand mijn koffer even halen?" Goeddat ga ik voor u doen, dat, maakt mij niks vit. Die acht trapjes wip ik zo op en af va or u. Maar het gaat om het idee. Kijk nu eens naar u zelf. U is nóg een betrekkelijk jong mem. Of jong.... oud is u niet, Eti u is recht van lijf en leden. Nee, zo is het tochIn. de tijd dat u hier met mij hebt zitten praten, had u al vijf keer heen en weer kunnen wezen. Goed, ik wil het wel even voor u doen, daar gaat het niet om. Maar ik heb tenslotte mijn werk en u hebt op het moment niets omhan den. En wat maakt het uit voor u, die paar trapjes? U hoeft het maar één keer te doen. voor uw eigen kofferterwijl ik misschien nog tien twintig keer heen en weer moet, vandaag. Zó is het toch, meneer? En zijn we ook niet een béétje op de wereld om elkaar te helpen?" Hij keek me idealistisch aan. „Goed. ik doe het zelf wel even", zei ik, groggy Toen ik in de hall terugkeerde met mijn koffer, zat hij nog steeds op het krukje en riep goedkeurend: Ziet u nu wel? In een wip is u weerom. En u hijgt niet eens." De service op de rekening be droeg vijftien procent. Nou ja. wat kan je dadr ook voor eisen KRONKEL ZES DODEN Straaljager reed op vliegkampschip op matrozen in CANNES Een straaljager van de Amerikaanse marine is Dinsdag bij de landing op het Amerikaanse vlieg, kampschip „Ticouderoga" op een groep van acht matrozen ingereden. Zes matrozen werden gedood en twee ernstig gewond. De „Ticouderoga" voer enkele mij len buiten Nice op de Middellandse Zee. Het ongeluk gebeurde doordat de straaljager by de landing niet door de kabel op het dek werd gegrepen. Het vliegtuig stortte in zee. De piloot kon worden gered. Hij was slechts licht gewond. PARIJS De Franse ambassa deur in Moskou, Louis Joxe, zal als diplomatiek vertegenwoordiger van Frankrijk naar Bonn worden gezon den. Joxe zal in Moskou worden vervangen door de beroepsdiplo maat Maurice Dejean. gediend. Zijn vrouw voert aan! dat hij haai kwaadwillig verlaten heeft De rechter heef: de zaak voorlopig aangehouden omdat .gedaagde mis schien niet meer m leven is." loogde, de leken niet verlost van hun gewetensnood. „Op de eerste plaats." sprak pa ter Stokman, „moet men derhal i voor dergelijke problemen een oplos sing zoeken overeenkomstig het bur gerlijk recht. In extreme gevallen zal dit niet mogelijk blijken omwille van de persoonlijke overtuiging. Wie dat met aanvaardt, ontneemt aan de katholieken hun gewetensvrijheid. De constante leer van de EK, Kerk luidt echter, dat het burgerlijk recht moet worden nageleefd als het gaat om zaken, die met intrinsiek kwaad zijn. Pater Stokman zette vervolgens uiteen, dat de R.X. Kerk niet pre tendeert, rechtsmacht uit te oefenert over andersdenkenden, alhoewel de zen daardoor wel eens geraakt kun nen worden. „Maar," zo meende hij, „het positieve recht kan niet preva leren boven het individuele gewe- ten." i De stick king van het De toog van pater Stokman was dus aan te tonen, j suggestie dat er van „enige miiliiehtins" voor 1 of terzijdestelling van de burgerlijke wet geen spiakc kon zijn. Dc hoogste kerkelijke instanties geven geen toe stemming, laat staan opdracht, voor de kerkelijke voltrekking van een huwelijk, wanneer geen burgerijk huwelijk is, of kan worden gesloten, j blijft. Vervolg van pag. 1 loch weer terechtgekomen bij dit zo belangrijke onderdeel van onze eco nomie. Men weet het, dit jaar zestig duizend woningen tegen achtenzestig- duizend vorig jaar, een bouwstop voor bepaalde categorieën van gebouwen, enz. enz. Lenen de bouwvakken zich echter niet voor betere productiemethoden? Wordt van alle beschikbare krachten het meest economische gebruik ge maakt? Is er niets te doen met mate rialen, methoden, goede opeenvolging der werken? Er is onlangs op een speciaal congres van de P.v.d.A. een nationale boumaad gevraagd, een waarop van vele kanten met neen. neen, neen, is geantwoord. V? ij willen er niet op ingaan, maar nol de overtuiging uitspreken, dat met ordening teel valt te bereiken, ook wanneer het werktempo onveranderd NEW YORK. Negen Ameri kaanse zeelieden van het Ameri kaanse vrachtschip American Mil ler en een Columbiaanse dokter hebben met een zeven meter lange reddingsboot een levensgevaarlijke tocht gemaakt om Donderdag op (Advertentie IMJ de stormachtige Atlantische Oceaan, twee zwaar gewonde zeelieden van het Italiaanse kolenschlp Dea Maz- zella te helpen. De twee Italianen waren zwaar gewond ten gevolge van een brand en ontploffing, waardoor een wa terdicht schot bij de wasserij, I waarin zij aan bet werk waren, uiteengereten werd. Zij hadden, tweede graads brandwonden in het gelaat, aaa de hals en armen. De 29-jarige dokter Rafael Roldan uit Columbia maakte de tocht in de reddingsboot mee. Hij vertelde, dat hij niet eens om vrijwilligers voor dc hachelijke tocht behoefde te vragen acht opvarenden, méld den zich onmiddellijk bij hem. verleende onxniddel- i Mazella medische vonden. Zjj wer ft en draagba- insende red- *ld. i en voormalige Amerikaanse De dok+^ bik op - hulp aar den ver*, ren gelegi dingsboot Intussen fcr verpleegster der luchtmacht, de ziekenboeg van de American Miller in orde. Zij zette flessen bloedplasma en andere ge neesmiddelen gereed. De reddingsboot keerde naar de American Miller terug, die zich. naar Halifax spoedde terwijl de slachtoffers behandeld werden. Het fcolenschip waarvan de be manning de brand meester werd» stoomde zelf langzaam naar Hali fax op voor het uitvoeren van de noodzakelijke herstelwerkzaamhe den. Terwijl de American Miller met volle kracht vooruit naar Halifax opstoomde. ontving de telegrafist een telegram van kapitein Fran cisco Allocco van de Dea Maz- zella: „Dank, dank, dank". BOGOTA. Als gevolg van grote overstromingen veroorzaakt door zware slagregens gedurende de laat ste paar dagen, hebben in verschil lende delen van Columbia ongeveer 20.000 personen hun huizen en be zittingen verloren. Zestien havens zijn door de Rio Magdalena onder water gezet en het water stijgt nog steeds. Tot dusverre zijn drie doden gemeld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2