MAGGI 100.000 Tekorten van draadomroep baren Kamerleden zorgen Politie-praat DINSDAG GEDEELTELIJKE MAANSVERDUISTERING Stemmen op Vrijd ag GO U DBO UILLO N «s POOLSE TRAWLER RAMT SCHE YENINGSE LOGGER Faure kruist van ene crisis naar andere België wil meepraten over liet Deltaplan Wensen inzake service van de Posterijen Regering houdt vol: Tweede olieboring bij Pijnacker had succes Huidgenezing Helicopter machteloos bij poging bemanning van schip te redden Man bij oversteken van weg gedood Twee maanden geëist tegen kwakzalver l „Condor", midscheeps getroffen, in Maassluis binnengelopen HET LEERBOEK DER NAAI KUNST Al 60.000 mensen in Columbia dakloos door watersnood Fins en Duits schip botsen op de Elbe Reusachtig rotsblok stort neer bij Italiaans dorp Tabaksgrossiers tegen sigarenkartels Fransman maakte een goedkopere motor Premier vraagt „Ik vocht met het Kanaal opnieuw vertrouwen Geen vervolging van millionnairsvrouw die man doodschoot Egypte bereid tot overleg met Israel Nachthoest Nationalisten in Z.-Afrika winnen weer Transportarbeiders in Z.Noorwegen staken TROOST Aardappelschaarste in Groot-Brittanië :C:r-'zQ Kwaliteitsonderzoek van eieren Zaterdag 26 November 1955 DEN HAAG- Minister Eeel houdt vast aan het in de ontworpen wijziging der Kieswet voorgestelde stemmen op Vrijdag- Van de Israëli tische kerkgenootschappen heeft hy vernomen, dat daartegen in die kringen geen bezwaar Is, als er ge stemd wordt tussen 22 April en 30 «Tunf, oob niet indien de stembu reaus tot 7 uur in de avond open blijven. In de toekomst gal voor de Twee de Kamer een maand eerder wor den gekozen, maar dit kan in 1956 nog niet. De verkiezingen voor de gemeen teraden zullen in de tweede hellt van Juni vallen. De minister meent, dat het over grote deel der bevolking de ver- kiezings-uitsiagen wel voor Zondag m de krant kan lezen. Ze worden trouwens ook per radio bekend ge maakt. Het vermelden van de namen tof afkortingen daarvan) der politieke partijen op het stembiljet ziet de mi nister beslist als een verbetering. DEN HAAG De Nederlandse Aardoliemaatschappy heeft te Pijn acker een tweede succesrijke oliebo ring verricht. In deze streek werd medio Juni reeds olie aangeboord, welke thans regelmatig wordt geëxploiteerd. (Advertentie l.M.) Huldzuiverheid - Huldgezondheid Houdt de winter uil handen en voeten. HALIFAX. - Reddingsploegen te land, ter zee en in de lucht boden vanmorgen hulp aan een door de storm gegeseld Libcriaans vracht schip, de 2.848 ton metende Kismet II die hulpeloos by de Noordelijke punt van het eiland cape Breton ligt en dreigt te zinken. Een poging om de bemanning door middel van een he fschroe (vliegtuig te halen werd verijdeld door (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De KV.K-er Lu cas en de liberaal Van Leeuwen hebben Vrijdag in de Tweede Kamer bjj de behandeling der P.T.T.-be- groting bezorgd gesproken over de aanzienlijke tekorten van de draad omroep. De één achtte een tariefs verhoging van 12.—, de ander van f 10.— nodig. Minister Algera liet merken, dat hy er óók mee zat. In principe was hy wel bereid om de tarieven te verhogen, maar twee overwegingen het algemeen prijs beleid cn het feit, dat er onder de abonné's veel personen zijn, die tot de zgn, „vergeten groepen" horen beletten hem nog dit denkbeeld nit te voeren. Bij de laatste verhoging z'tin er bovendien veel bedankjes binnengekomen. Toen ging men op afbetaling een toestel kopen. Hij wilde nu overwegen om die lynen af te snijden, welke ook by een eventuele tariefsverhoging niet ren dabel zullen z\Jn. Natuurlijk werd weer aangedron gen op het 's morgens vroeger en op Zaterdagmiddag bestellen van de post. Minister Algera verwees naar proefnemingen, welke met het vóór- negen-uur-bestellen in Delft en Tilburg zyn genomen. Het blijkt nogal veel personeel te vragen en daar om wilde Hij de a.s. P.T.T.-raad verzoeken, hier over advies uit te brengen. De Za terdagmiddag-be stelling is eveneens bestudeerd; in voering zou echter economisch niet verantwoord zijn. De socialist Vermooten maakte nog aanmerking op het gramofoonplaten. program van de draadomroep. Hij zag al een nieuwe omroep in het verschiet. Dat vond minister Algera ietwat overdreven Maar hij was niet blind voor het principiële bezwaar, dat de nvprheid zich bezig houdt met.het uitkiezen van programma's, iets waartoe zij toch eigenlijk niet is ge roepen. Spoorongevallen Minister Algera moet toch ook wet verbaasd hebben opgekeken, toen juist de liberale prof. Oud bezwaar kwam maken tegen zijn voorstel om TWEEDE KAMER een spoorwegongevallenraad tn te stellen. Want hij was met dit ont werp nu juist gekomen onder aan drang van de Eerste Kamer, die zich daarbij door de liberale baron De Vos van Sleenwijk had laten aan vuren! Nu zei prof. Oud. dat zo'n raad eigenlijk helemaal niet nodig was, omdat de Spoorwegen zelf dé ongevallen altird nauwgezet onder zoeken en ook de justitie terzake kan optreden Maar omdat hij met graag tegeft een voorstel van deze minister wilde stemmen, gaf hij in overweging het voorstel terug te nemen. De Christelijk Historische afge vaardigde De Ruitei bleek dezelfde overtuiging te zijn toegedaan en on der invloed van hun argumentatie begon 's ministers geestverwant Ver kerk zelfs te aarzelen. (Van onze correspondent) VREELAND. De zestigjarige i Hilversummer J. Mijnhout is Vrij dagmiddag op de provinciale weg Hilversum-Haarlem bij 't oversteken van de weg door een luxe auto overreden. De man werd in zorg- 1 ROME. Op voordracht van wekkende toestand naar het Diaco- Frankrijk is Tunesie Vrijdag als nessen huis te Hilversum overge- volwaardig lid tot de voedsel- en bracht, waar hij kort na aankomst landbouworganisatie der VN (FAO) overleed. toegelaten. Jaarlijks 130-000 winst ZUTFEN. Tegen de Apcldoorn- sr kwakzalver H. K. L. heeft de officier van Justitie twee maanden hechtenis geëist. Hij was gedag vaard wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst. Een juffrouw die bij L. genezing had gezocht werd door hem zo lang aan het lijntje gehouden, dat toen •zij zich lot haar huisdokter wend de, van genezing geen sprake meer kon zijn. Korte tyd later overleed zij. Haar ziekte had bij tydige me dische behandeling zeker niet dode lijk behoeven te zijn. L. biykt verder tabletjes van vijf cent per stuk. voor de priis van I 7.50 te verkopen. Deze praktijken hebben hem per jaar een winst opgeleverd van 1 130.000. Een dossier met 9000 tevreden- heidsbetuigingen had hij ter verde diging naar de zitting meegenomen. De officier van Justitie merkte op, dat de patiënten die onder de groe ne zoden liggen hier wel met bij zullen zijn. Een getuigc-deskundi- ge achtte dc genczings-mctbodcn van de kwakzalver volkomen waar deloos. De arts die de verdachte adviseert bij het uitoefenen van de geneeskunst, verklaarde dat er een ernstige fout is gemaakt. Boven- dien zouden zijn adviezen door L. meestal in de wind worden gesla gen. (Advertentie ÏM.i PKUS PEa DOOSJE 1 2 ÏABIETTEN VOOF 8 FOPPEN: ZO ZUIVER AIS GOUD ij fAril'ertirinic l.M.) (Van een onzer verslaggevers) „Ik neem de volle verantwoordelijkheid op me; ik stoom naar huis." Niet deze woorden sloot schipper Zier Blok van de Scheveningse logger „Condor" gistermiddag het radio-gesprek waarin hy zyn reder, de heer S. P. Vrolijk, op de hoogte bracht van de aanvaring lussen de „Condor" en een Poolse trawler. Met zware slagzy koerste het schip vervolgens naar Scheveningcn. De SCH, 97 „Condor" was Dinsdagmiddag ter vissery ge varen. Gisteren omstreeks vier uur had de logger de Sandctti-gronden in de ingang van Het Kanaal bereikt en de bemanning was juist bezig de trawlnetten in zee te zetten, toen een zware Poolse trawler, die in de buurt voer, plotseling met volle kracht vooruit schoot recht op de „Condor" aan. Schipper Blok, die in Scheveningen als een uiterst kundig zeeman bekend staat, zag geen kans een aanvaring te vermijden. Met als gevolg, dat de trawler met zijn steven de logger ter hoogte van de brug trof. VROUWEN kochten reeds BOGOTA. Ongeveer 60 000 men sen zijn door overstromingen in Co lumbia getroffen. Alle plaatsen aan de rivier de Magdalena hebben van sneeuwbuien, maar het toestel slaag- het water te lijden. Enkele zijn zelfs ri* er in lunon aar. WH volkomen verwoest. Te Zambrano in het district Boli var zyn' 1000 woningen vernield en 6000 personen gevlucht. HAMBURG. Vanmorgen vroeg zijn op de Elbe, bij de ingang van hét Kanaal van Kiel. het Finse vrachtschip „Aura" (1.808 ton) en het 836 tem metende Duitse motor schip Kurt Bastiaan met elkaar m botsing gekomen. Geen van beide schepen is ern- Mig beschadigd en niemand werd gewond. De oorzaak van de bot sing in nog niet bekend. de er in lijnen aan boord te krip gen voor een gevaarlijke poging de mannen door middel van een wip pertoestel aan land te halen. Een deskundige zei echter, dat de voor uitzichten op redding ongunstig wa ren. De reddingsdienst van de Canadese luchtmacht zoekt naar een sleepboot, die door de stormachtige zee heen zou kifcinen komen om met het red dingswerk te helpen. TRENTE. Een groot rotsblok, dat boven het Italiaanse dorp Zam- bana hing, is Vrijdag met don derend geraas naar beneden gestort zonder schade aan te richten in het dorp. Het rotsblok bleef liggen in twee bergstroompjes, 200 meter bo-r ven Zambana. De dorpsbewoners waren de ge hele nacht niet naar bed geweest uit vrees, dat de rots in de nacht naar beneden zou komen. Toen deskundi gen meedeelden, dal het blok op punt stond naar beneden te storten, vluchtten ze in paniek weg. AMSTERDAM. Het tijdens een in Utrecht gehouden vergadering ge nomen besluit van het sigarenkartel, om de handelsmarges voor dc tus senhandel niet te verhogen, heeft een reactie van de Nederlandse ver eniging van grossiers in tabaksfa brikaten tengevolge gehad. Van de zijde dier grossiers wordt thans medegedeeld „dat de aandacht erop dient gevestigd dat het siga renkartel tegenover de handel bij herhaling misbruik van zijn machts positie maakt." Verder heet het in deze mededeling: „Over enkele da gen zullen de grossiers hun stand punt hiertegenover bepalen". Vervolg wan pag- 1 In Nederland, waar dé gevoelens jegens de politie in brede kring ge heel anders zijn, zijn de gevaren voor de agenten daardoor ook aanmerke lijk groter. Het is er verre van, dat wij prof, Gerbrandy willen bestrij- den, wanneer die aandringt op een andere stijl, die bewapening overbo dig maakt, maar het is wel zo, dat er in Nederland wel wat meer moet ver anderen dan het materiaal, waarmee de politiedienaren ter zelfverdedi ging is uitgerust. Vandaar, dat wij wel kunnen verstaan, dat de minister, hoewel sommige excessen toegevende en betreurende, toch de zaak nog wel eens rijpelijk wil overwegen aan de 260 FOTO'S - 250 TEKENINGEN 130 BLADZ. - DERDE HERZIENE DRUK Letterlijk alles wat bij het naaien van pas komt, van het maatnemen tot het ceinttmrlusje toe, wordt in dit boek beschreven en getoond. De niet te evenaren foto's en tekeningen laten U zién lioe U het doen tooet. Deze derde na-oorlog- se druk is geheel gemoderniseerd en uitgebreid door de dames L. M. en A. W. Huyskamp, lera ressen bij het kweekschoolondorwijs te Zwolle en Amsterdam. Achterin zij'n wécr de losse grondpatronen op ware grootte toegevoegd. GEB. 8.90 Verkrijgbaar in de boekhandel. 'i- U ITpEV^RIJ DEi.N E DE RLAND E N AMSTERDAM-Z. van' Ééghenjtraat 1 - Telefoon 793007 - Postgiro 492901 Huidplaten versplinterden en door een brede scheur stroomde het wa ter naar binnen: de brug werd zwaar beschadigd, het dak van het stuur huis verbrijzeld. Onmiddellyk wer den maatregelen genomen om zoveel 1 slagzij te maken, dat het gehavende deel van de scheepshuid boven wa ter kwam. Het gat werd gedicht met stukken spek en zeildoek en vervol gens gespalkt. Zo lukte het te voor komen, dat nog meer water werd gemaakt. Schipper Blok zocht hierna con tact met zijn reder, de directeur van de redery v.h. Frank Vrolijk. Hij kreeg de opdracht geen enkel risico te nemen en onmiddellijk op te sto men naar de dichtstbijzijnde haven. Dat was Calais: vijftig mijl ten Oos ten van de plaats van aanvaring. „Bovendien", vertelde ons de heer Vrolijk, „heb ik een ander schip van mijn vloot, de Sch 61 „Janny", ter assistentie naar de „Condor" ge stuurd en de schippers gezegd naar omstandigheden te handelen, maar in de eerste plaats te denken aan de opvarenden." In verband echter met de zeer vlakke, rustige zee en. de gunstige weersverwachtingen meende schip per Blok te kunnen besluiten onder de wal naar Scheveningen te varen. Hij aanvaardde evenwel de assisten tie van de „Janny", die dus tegelijk met de „Condor" thuisstoomt CLERMONT FERRAND. Henry Bony, directeur van het college Amedée Gasquet te Clermont Fer- rand heeft een nieuw type verbran dingsmotor ontivorpen, die mogelijk zou kunnen leiden tot wijziging In de bestaande autotechniek. De nieuwe motor is een tussen vorm tussen de klassieke motor en de gasmotor. Hij zou door de een voudige structuur tegen veel lagere prys kunnen worden vervaardigd aan de bestaande motoren. De nieuwe motor weegt 32 kg. en ontwikkelt een vermogen van 63 pk. Bony heeft onlangs het voorkeurs recht voor de toepassing van zijn uitvinding verstrekt aan de General Motors en Auto Union. (Advertentie LM.) Zo noemde het 17-jarige zwem- stertje Marilyn Bell de sensationele beschrijving van haar spannende gevecht tegen golven, kou en ver- moeidheid. Lees dit pakkende ver slag van een overtocht over het Kanaal in Libelle van 3 December! Libelle nam voor U ook een kijkje in het indrukwekkende „Twaalf Provinciën"-huis in Rotterdam een kilometer overdekte gezellig heid. En was te gast bij de opera zangeres Corrie van Beckum. Natuurlijk biedt dit eetste December nummer nog véél meer. (Twee plezie- rige Sinterklaasverhalen bijvoorbeeld). Maat ontdekt U dat niet liever zelf? Des te groter is de veirassing! Libelle Nassauplein 7 Haarlem. (Bijzondere correspondentie) .PARIJS, Sinds 20 October, de dag waarop premier Faure de afge vaardigden meedeelde, dat zy hun mandaat moesten bekorten en zich opnieuw aan de wil der kiezers on derwerpen, kan men de levensduur van het kabinet-Faure als een twij felachtige zaak beschouwen. Het feit. dat de huidige regering niettegenstaande haar conflicten met de Nationale Vergadering en haar innerlijke tegenstellingen, er nog steeds is, is voornamelijk een gevolg van de handigheid van Faure, die werkelijk veldheerskwaliteiten in het manoeuvreren heeft ontplooid. Dit kon men ook gisteren in de Na tionale Vergadering weer eens vast stellen. Terwijl de oppositie en m het bijzonder de minster van Bin nenlandse Zaken van de vroegere regering-Mcndes-France, Frangois Mitterrand, een debat over de tot nu toe gevolgde algemene politiek der regering eiste om op die manier het kabinet over een politieke kwestie te laten struikelen, verlangde Faure. dat de nationale vergadering zich nu NEW YORK. Een grote jury heeft Vrijdag in Mineola (New York) i bepaald, dat de 35-jarige sportman- millionnair William Woodward op 30 October bij ongeluk is doodgescbo- ten door zijn 39-jarige echtgenote Ann en dat er geen redenen zyn om een vervolging tegen haar in te stellen. eerst zal beraden over het kiesstelsel en de verkiezingsdatum. Hij hoopt, dat de Nationale Vergadering er dan voor zal terugschrikken om. in dui delijke bewoordingen te bekennen, dat zij geen vervroeging der verkie zingsdatum wenst. Daarom ook heeft hij de vertrouwenskwestie gesteld, waarover Dinsdag zal worden ge stemd. Sinds 20 October voorspelt men nu reeds de val der regering- Faure. Ook vandaag geeft de Franse pers de regering nauwelijks een kans op de stemming over de vertrou wenskwestie te overleven. In feite zal het lot van het kabinet Dinsdag ervan afhangen, of de communisten weer voor zullen stemmen, zoals in de beide laatste stemmingen toen het om vervroeging der verkiezin gen ging. Voorlopig ziet het daar echter met naar uit, maar tot Dins dag kunnen de communisten, die bij vervroegde verkiezingen alleen maar belang hebben, hun houding nog veranderen. NEW YORK. Ahmad Chairat, Egyptisch onderminister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren ver klaard, dat zyn regering bereid is via „Het was duidelijk." zei de heer Vrolijk nog, „dat mijn schip voor bereidingen trof om te gaan vissen. Voor mij is de aanvaring op klaar lichte dag en bij goed zicht volmaakt onbegnjpelyk. Vast staat overigens, dat de Poolse schipper voor het ge beuren verantwoordelijk moet wor den gesteld." In de loop van de nacht gaf schip per Blok er de voorkeur aan zijn oorspronkelijke plan op te geven en binnen te lopen in Maassluis. Vanmorgen om vijf uur is het schip, evenals de „Janny" in deze haven gearriveerd. (Advertentie l.M.) U kent dat irriterende gekrie bel in de keel - die vermoeien de hoest - en maar woelen in bed en niet kurrnen slapen. Eén smakelijk snelgenezend Pactolan tabletje brengt uit komst. De prikkel verdwijnt, de hoest bedaart en U geniet een wel dadige slaap. PACTOLAN Voopt U bij tb" «Ra» of drogist. Prijtwi 0.75 IJS JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse nationalistische party, die (evens regeringspartij Is, heeft bij de senaatsverkiezingen opnieuw een flinke overwinning behaald. Hier door heeft de regcring-Strydom de vereiste meerderheid verkregen ora baar rassenpolitiek in het parlement door te drijven. De verkiezingen werden volgens bet nieuwe „kiescollcgestelsel" ge houden, Ze brachten, de nationalis ten een winst van 59 zetels. Met de 18 senatoren, die a.s. Woensdag be noemd worden zal de regering dan beschikken over 77 senatoren "tegen de oppositie over slechts twaalf. On der deze twaalf zyn er maar vier, die de belangen van de inheemse be volking vertegenwoordigen. OSLO. In Ziiid-Noonvegen heb ben Vrijdagavond 10.060 transport arbeiders het werk neergelegd, na dat langdurige onderhandelingen tussen de werkgevers en vakvereni gingsvertegenwoordigers over een nieuwe collectieve arbeidsovereen- komst op niets uitgelopen waren. Door de staking het ernstigste j arbeidsconflict in Noorwegen sinds 1931 wordt de belangrijke Zuid even bij Wim, die psychologie is gaan studeren toen hij die erfenis kreeg. Hij vost dus niet op „een kast van de ploerterij", maar aan zijn eigen huiselijke hoard, want hij be zit al jaren een vrouw en zelfs een kind een jongetje van zes, dat opgeruimd door het leven huppelt, ofschoon hij ten gevolge van vaders bewondering voor Freud, mot de voornaam Sigmund is opgezadeld. Op school noemen ze hem dan ook Appie. Toen ik arriveerde stond hy juist op het punt er heen te gaan, ut een omcaarscftunlyJc keurig blauw pakje. ,11'bj ben j'j netjes," riep ifc ver bluft, want hij ziet er meestal uit of hij zojuist uit een put is opgehaald, ,,'t Is splinternieuw," zei de moe der trots. ,Hij heeft het vandaag voor het eerst aan" En met een bezwerende vinger te gen Sigmund: „Je u-eet het hè voorzichtig zyn. Nergens opklimmen. Niet vechten..." Maar hij tvas al op pad, met elke stap meer Appie. Wint zat bleekjes in zijn studie- kluis man des geestes van hoofd tot to ff els. „Gaat ket goed met de weten schap?" vroeg ik, maar hij railleert niet over dit onderwerp. „Ik heb het erg druk gehad," zei hij, .zijn brtl afnemend met de co quette mimiek van een pleitende ad vocaat „In opdracht uan mijn prof heb ik vamehjk een onderzoek in gesteld naar de karakterologische eigenaardigheden van de kunstschil der. Erg interessant. Ik heb vijftig kunstschilders in het hele land be zocht en aan een onderzoek onder- jcorpen. Uitvoerige anamnese, na tuurlijk. Projectie-proefjes gedaan. En de rörschach dat spreekt. O, het is een héle taak geweest van meer dan een jaar maar ik heb nu foch ai het materiaal zowat ver werkt." „Wat leuk," zei ik. „En wat kwam er vit?" Het klonk een beetje of het een rebus was. Hij glimlachte dan ook gechoqueerd, op zo'n manier van jij- bénf-me-er-eentje en sprak. „Wat kwam er uit... ja... dat is natuurlijk niet zo eenvoudigte zeg gen. Kijk, mtjn conclusies z>jn uiter aard zéér voorlopig, omdat ik ze nog moet vergelijken. Je weet dat Bar- banco n GaÜlard m Toulcm een soort- geh/k onderzoek heeft verricht en professor Bauch in Jëna... nou, de Amerikanen hebben het bekende Unesco-rapport ictgebracht en in Zweden, zeg, daar heeft Svensens- sen (de önae, bedoel ik) werkelijk een verrekte leuke studie geschre ven over practisch dezelfde stoj... Als ifc nu de voornaamste aspecten vergelijk ja, ik ben er nog niet mee klaar hoor en ik hou reke ning met de speling die er altijd zit in het verschil van aanpak Baitch heeft de rörschach met gedaan zeg, stel je vóór dan 20U ik als con clusie. als voorlopige conclusie na tuurlijk. maar je vraagt nou een maal wat kwam er tiit?" zou ik als conclusie van mijn onderzoek, onder het nodige voorbehoud, kun nen zeggen dat bijna alle proefper sonen een toch wel vrij duidelijke neiging vertciven in de richting van kleurgevoeligheid." Hij zette triomfantelijk zijn bril op en af. „Tjee, wat interessant." zei ik. Eigenlijk was ik een beetje teleur gesteld. Dat schilders meestal kleur- gevoelig zijn. weet immers iedere ezel. Maar ik begrijp het wet: dat een ezel het weet is niet genoeg. Het moet muurvast staan en daar was Wim nu voor aan het zorgen. Als een- ezel dus over een paar maanden zegt: „Schilders zijn meest al kleurgevoelig" kan hij leunen op een scriptie, van zowat drieduizend manuren. Ifc roeide weer eens hoe mooi de wetenschap is. De vórige keer voelde ifc het in Pompei, ten ouerstcan van een reeks uiterst on zedelijk" u-and schilderingen. De ge schiedenis verschafte mij toen de op- hentenae zekerheid dat mijn gene ratie dit alles ren minste niet had uitgevonden. En ik begreep diep wat ze bedoelen met „de troost der we tenschap." „Je moet het natuurlijk niei ver der vertellen," zei Wim bang, „wat ik je als zogenaamde conclusie ge zegd heb is uiterst nraematuur." „O, ifc zwijg als net graf, hoor," riep ifc. een derde partij met Israel te onder- j noorse industrie lamgelegd. In alle handelen over alle bestaande proble- i havens worden geen schepen geladen ^af Sl9mun$ H - d trap opkwam men. Hij zei, dat de tijd nog niet rijp of gelost. was voor rechtstreekse onderbande Hngen. Chairat zei dit tijdens een perslunch. I DEN HAAG- De scheepvaart is j gewaarschuwd voor een drijvende mijn. een mijl ten Noorden van de t boei ET 16, Noordnoordwest van i Schiermonnikoog. i Zijn blauwe pakje bleek in een ochtend een «ol jacr oer oud erd. „Schandelijk," riep de moeder. „En fcyfc eens een gat in je broek. Hoe kom je daar xn vredesnaam aan?" Even probperde hij zijn eigen keer zijde re bekijken, maar het lukte Zwaar gebukt onder de boze, BELGRADO. - Op 29 November zal een geregelde dienst tussen Bel- rekenschap vragende blik van zijn grado en Móskou worden geopend moeder improviseerde hij benepen, LONDEN. In Engeland heerst Eerder in het jaar werd tussen ter verklaring van aat gat: „Ja, zie op het ogenblik een tekort aan aard- Rusland en Joegoslavië een lucht-je mam er was een motje op T)INSDAG 29 November gedeel- van zijn blinkende schijf tonen. Het zichtbaar zijn dan anders by volle lelijke maansverduistering. Die andere achtste is in de aardschaduw maan. auond gaat de zon om vier over half verdwenen. vijf in het 1 Vesten onder, de volle Om tien voor zes is de maan pre- m«an komt precies een kwartier eer- ci^s „vol" en negen minuten later der tu het Oosten boven de horicon. de (gedeeltelijke) verduistering op Dn toont al arm, dat er iets bijzon- haar grootst. Acht en dertig minuten ders gaat gebeuren: rond een uur later zeven over half zeven is later n.l. sutan zon, aarde en maan er al iets meer te zien i -i de merk- vrijwel op een rechte lijn, de aarde waardige gebeurtenis, die 2tch te- twssen zon en maan in. voren heeft afgespeeld. Gevolg: de schaduw van de aarde Dan keert de maan nog na- I - anders onzichtbaar - toont zyn be- glimlachend over het kosir.i-che staan door een deel van de maan grapje dat zon. aarde en hij'hébben hand van een kortelings uitgebracht (vrijwel) te verduisteren. Om negen uitgehaald zijn gehele gezicht rapport. Wanneer er sprake is van zes beg^I?t de nf!?r ons toe. onvoedimr dort i« tf^JII^ m*»t i gebeurtenis: de maan zal aan Let even op de sterren, welke die .nt^l J j- Stellis mei cen kant ..vuil worden on een dik 29ste vlak bij de maan slaan: tijdens cnkei de politie, die ze nodig heeft- half uur later slechts zeven-achtste de verduistering zullen zij beter \maan\ ÏUfD-OOSTEN ppelen. De minister van Landbouw heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat het hierdoor nodig wordt grote hoe veelheden aardappelen uit het bui tenland in :c voeren. De oorzaak van de aardappelen- schaarste moet voornamelijk gezocht worden in eco kleinere aanplant en het droge zomerweer. Vergeleken bij het vorig jaar is de aardappelpro ductie aanzienlijk kleiner. DEN HAAG. Om_ een inzicht te krijgen in de kwaliteit van de pieren, die de detailhandel verkoopt, is op verzoek van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren in de grote steden van ons Jand een uitgebreid onderzoek ingesteld bij winkeliers. Bij het onderzoek bleek, dat ruim 88'4 procent van eerste kwaliteit \vas>; uiim 10 procent werd als „tweede soort" gekwalificeerd en ge wassen eieren (gewassen eieren zijn niet zo lang houdbaar als andere). De rest. ongeveer 1 procent be stond voor het grootste deel uit kneuseieren. vaartovereenkomst gesloten ANTWERPEN. „AU de derlanders. ons daartoe dc tyd la ten zat België in staat zijn te zeg gen of het met het Deltaplan ac- gpns dc Nederlanders zou dg weer slag op het peil van de Wester- Schelde niet ernstig zijn," zei hij» .maar" liet hij er op volgen cpord gaat." heeft dc directeur-ge- j „we weten heel goed dat de Ne- neraai van de Antwerpse haven, de derlanders zich kunnen vergissen, heer Oscar Leemans, verklaard, j Dit is ook gebeurd tijdens d» co- Belgfé zou, volgens liem, niet het gehele Deltaplan verwerpen, maar eventueel tegenvoorstellen willen doen. Intussen liet liy wel uitkomen dat Antwerpen zal blijven aandrin gen op graven van het Moerdijk- kanaal, Of het DeliapJan invloed zou kun nen hebben op het peil van de Schelde en op de waterverbinding tussen Antwerpen en de Rijn meen de hij geen oordeel te kunnen ge ven zonder de Nederlandse docu menten. te hebben bestudeerd. „Vol tastrofe van 1 Februari 1953."* Omtrent de verbinding Antwer pen—Ryn opperde de heer Lee mans ook enige bezwaren. Hij meent namelyk. dat na uitvoering van het Deltaplan die verbinding de eigen schappen van een kanaal zal krij gen met als gevolg: eerdere bevrie zing tijdens de wintermaanden. Ook al daarom meent hij, dat in de Bel gische commissie, die het Deltaplan gaat bestuderen, Antwerpen zim eigen vertegenwoordigers moet heb ben.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2