Parlementsleden leiden toch wel een zeer afwisselend bestaan m King of King Sizes - zwenkend van Spoorwegraad naar 5 Mei - Deltaplan verhoogt oogstwaarde' Oudste Friese tweeling negentig jaar Iedere dag opnieuw bekroond I Blijvend nieuw! Kamerlid Egas (PvdA) PHILIPS »Infrapl)il« Noodtoestand op Cyprus Faure wil wijziging in grondwet Nieuwe stianden voor recreatie Granaten als bouwstenen HUNTER AMERICAN GERARD LOZIE had bezoek van zijn vader en moeder Opsporing ve rzoch t Nieuw VARA- programma Halve rijstkorrel met vredeswens voor Boelganin Nu al sneeuw en ijs in Italië Si Bekkai formateur in Marokko AVRO zendt concert voor jazzband uit Staten uiten lof voor mr L. A. Kesper Mevrouw Veen-Brons overleden KLM-vliegtuig kreeg motorstoring Tien Franse vissers verdronken GELEZEN en gewogen Philippijns schip met Z1 mensen gezonken ontwikkehn«van 151 Maandag 28 November 1955 3 (Van onze parlementaire redacteur) 7 afwisselend Is het leven van een volksvertegenwoordiger: de Twee de Kamerleden zullen morgenmiddag in één adem moeten beslissen over de instelling van een spoorweg-ongeval lenraad en de viering van de vijfde Me! als nationale feestdag. Toch be staat er tussen deze uiteenlopende kwesties wel enige overeenstemming: „met de viering van de nationale feestdag is het in de afgelopen jaren immers ook maar een droevige geschiedenis geweest! Het schijnt moeilijk voor de rege ring om in te zien, dat men een be vrijdingsdag moet kunnen herden ken in het blijde besef van waarlijk vrij te zijn. De omstandigheid, dat de beslissing van het lot van de vijf de Mei telkens wordt overgelaten aan een orgaan, dat de naam ..Stich ting van de Arbeid" draagt ts veelzeggend. Het wordt dan als een kwestie van arbeidsvoorwaarden afgedaan. Op een dagje meer of min der vrij-af gaat men dan «knibbelen. Grit wordt daarbij vergeten, dat Bel gië drie en de V.S. liefst acht natio nale feestdagen vieren. Het beste wat men er van kan zeg gen, is, dat de regering in de lijn van de historie blijft. Na de Franse over heersing werd in 1813 een proclama tie uitgevaardigd, welke begon met de historische woorden: „Oranje Bo ven Holland i$ vrij". Daarin werd ook het economische voorop gesteld nl. dat „de koophandel herleeft", terwijl pas helemaal aan het eind genadig werd beloofd: „Het volk krijgt een vroolijke dag op gemeene kosten". Nu: die vrolijke dag is nooit ge komen men heeft het bij een uit deling van'brood en kaas gelaten! Den Briel DE moeilijkheid in de Tweede Kamer is. dat de Kath. Volks partij telkens aarzelt en dat de pro- aanmerken. Aangezien hij echter in het Oranjehuis het symbool van onze vrijheidsdag zag. wenste hij de nadruk op Koninginnedag te laten vailen, alsof koningin Wilhelmina in 1945 niet uitdrukkelijk de wens heeft geuit. de nationale feest dag daarmee niet te vereenzelvigen. Zijn partijgenoot, ex-premier Pïeter Sjoerd Gerbrandy, Fries als hij. heeft dan ook meteen doen weten, dat hij in dit opzicht niet tot zijn vrienden gerekend wenste te wor den, maar zich zakelijk schaarde aan de zijde van „zijn politieke vrienden ad hoc" Weiter en Scheps. De oude leider der Kath. Nationale Partij heeft nl. niet die moeilijkheden met de vijfde Mei als zijn a.s partijge noten van de Kath. Volkspartij. Niemand kan deze dag bloemrijker aanprijzen dan de 55-jarige, even vurig protestantse als overtuigd so- cialistische vrijgezel Johan Scheps. Deze is Hagenaar van geboorte, maar dan kan men merken, dat hij na de lagere schooi te hebben door tapen, de kantoorkruk verliet om, evangelist te morden in Vlaanderen. Een standwerker sou, het dan in rapheid van tong, overvloed aan fantasie en uitbundigheid niet pan hem urtnnen. JOAN SCHEPS: rapper vaii tong dan een standwerker. testantse partijen er heel lauw te genover staan. De 49-jarige Friese anti-revolutionnair dr Bruins Slot uit Drachten, die tegenwoordig in Aerdenhout woont, heeft eens be weerd. dat men met meer recht de eerste April, de datum van de inne ming van Den Briel niet de her- winning maar het begin der vrijheid, als nationale feestdag zou kunnen fAdvertentie I.MJ) Spierkramp! Pijnen verdwijnen Ijverige leerling WELLICHT heeft echter zijn Drentse partijgenoot van Sleen toch wel even de oren gespitst toen Den Briel ter sprake kwam. Deze jolige ex-onderwijzer is nl. burge meester van deze Geuzenhaven, Niet voor lang meer overigens. Want a.s. Donderdag wordt hij 65 jaar en dan is het voor een burgervader gedaan. Hij kan zich echter als ondervoor zitter der Kamer verdienstelijk blij ven maken. Hij heeft daar veel ple zier in en griffier Schepel heeft in zijn fluisterende reglement?]essen een dankbaar en ijverig leerling in hem. Hoe heerlijk trots keek hij. toen hij laatst een voorzitterlijke daad kon rechtvaardigen met een beroep op een „antecedent". Voor hem is het daarom plezierig, dat Kamerleden nooit met pensioen be hoeven te gaan. Als ze al of niet op eigen verlangen niet herkozen worden, krijgen ze echter direct pen sioen. nl. 240.— voor elk jaar dat zij lid waren tot een maximum van 4800. Onlangs is echter voorgesteld om in de Grondwet de mogelijkheid te openen van een uitgesteld pensioen gepaard met een wachtgeld, direct na het aftreden. Dit voorstel prijkt echter nog niet op de agenda, hoewel de Tweede Kamer morgen wel al begint aan een ander Grondwets voorstel, nl. tot verhoging van het ledental der Staten-Generaal. Met het oog op de verkezingscampagne wensen de grote politieke partijen vroegtijdig te weten, waaraan zij toe zijn. Daarom wordt ook meteen ge sproken over het voorstel om voortaan op Vrijdag tot zeven uur te gaan stemmen. Op deze gesplitste behandeling - „in mootjes" heeft de liberale prof. Oud critiek uitgeoefend. Daar zat iets in. Maar Nederland zit te genwoordig eigenlijk gedurig aan zijn Grondwet te prutsen. De vierde herziening sinds 1945 staat nu voor de deur en in 1960 zal er stellig nog één volgen. In vijftien jaar zal het dan vijf maal gebeurd zijn, even vaak als tussen 1848 en1940! In bijna een eeuw! Een grondwet, door aardbevingen geteisterd! Meer energie 1ST U valt er voor Kameruitbreicüng x wel iets te zeggen. In de Grondwetscommissie van 1814 stelde v, Hdgendorp voor het ledental van de Staten-Generaal op één afgevaar digde per 25.000 inwoners, dwz. on geveer tachtig in totaal te bepalen. Zijn medelid, de bijna 80-jarige baron v. Lynden van Blitterswijk, vond dit echter „nog teveel van het democratische hebben" en bepleitte aan iedere provincie een vast getal afgevaardigden toe te staan. Zo kwam men op een totaal van 55 le den, dat voor de Tweede Kamer werd verdubbeld toen Nederland een jaar later met België samen ging. Er kwam toen ook de Eerste Kamer bij. Na de Belgische opstand bleven de 55 noordelijke leden alleen door vergaderen, hetgeen eigenlijk in strijd was met de quorum-bepalin- gen Maar nood brak wet. Het duur de tot 1840 eer de Grondwet aan deze feitelijke situatie werd aange past. Eerst acht jaar later kreeg de ge dachte van v. Hogendorp weer een kans. Het ledental werd wisselend, één afgevaardigde op 45.0QQ inwoners bepaald. Naar deze maatstaf zou de Tweede Kamer thans meer dan 200 leden moeten tellen. De nadelen openbaarden zich al spoedig. Tel kens moesten de grenzen van de kiesdistricten worden herzien- En tussen conservatieven en liberalen ontbrandde al dra een onedele wed ijver om deze grenzen aan hun poli tieke belangen aan te passen. In 1887 is men derhalve, geschrokken, tot eer. vast getal van 1(H) leden over gegaan. Trekkend „bruintje" TN het velleden is al vaak de ge dachte geopperd of de Volksver tegenwoordiging het niet liever in overdracht van bevoegdheden aan andere instanties dan in uitbrei ding van haar ledental zou zoeken. Het nare is echter, dat 't met het de- MINISTER DE BRUYN: kan het niet trekken... parlement voor de bedrijfsorgani- tïe niet erg wil vlotten. De KVP, be merkend. dat „bruintje" het niet kon trekken, heeft zelfs al de gedachte geopperd, in plaats van een minister zonder portefeuille een nieuw de partement voor de bedrijfsorgani satie in het leven te roepen. Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken za) daar deze week wel over gesproken worden. Minister De Bruyn heeft echter al netjes naar de a.s. kabinetsforma teur verwezen. met Philips „Infraphü ook bij: spierrheumatiek, ver stuikingen. verwondingen,steen- Cufaten, verkoudheid, winter* anden en wintervoeten. Raad pleeg Uw dokter. NICOSIA. De Britse autoriteiten hebben de noodtoestand afgekondigd vojr het gehele eiland Cyprus, Deze stap is genomen naar aanleiding van een reeks aanslagen, die Cyprische verzetslieden, die naar vereniging met Griekenland streven, hebben ge pleegd. Bij de aanslagen kwamen vijf Britse militairen om het leven. De noodtoestand houdt in, dat het dragen van vuurwapenen, munitie en explosieve stoffen zonder proces met de dood kan worden gestraft. Alle vergaderingen en bijeenkomsten zijn verboden, behalve in schouw burgen, bioscopen en kerken. Ondanks het feit. dat de noodtoe stand op Cyprus is afgekondigd zijn Zondag op het eiland zeven bomaan slagen gepleegd. PARIJS De Franse premier Faure heeft zich uitgesproken voor een wijziging van de grondwet ten einde de positie van de regering sta. bieler te maken. Volgens zyn voor stel moet een nieuwe nationale ver gadering, de grondwet in die zin ver anderen, dat er algemene verkiezin gen moet worden gehouden, wanneer een kabinet, dat nog geen twee jaar aan het bewind Is geweest, ten val wordt gebracht. „Frankrijk is een land," zei Faure, „dat een nooit ophoudende draaimo len van regeringen heeft. Het stele el van halve-j aarsregeringen is een luxe. waarvan wij afstand, behoren te doen". Het plan van Faure heeft de steun van alle leden van het hui dige kabinet. {Van onze correspondent) AMSTERDAM. Aan de ontslui ting van het Deltagebied zün grote maatschappelijke vraagstukken ver bonden voor de bevolking op de Zeeuwse én Zuidhollandse eilanden. Reeds thans moeten de voorwaarden worden geschapen, om dit gebied, I na afsluiting van de zeearmen, vol- ledig in het economisch verkeer van Nederland te kunnen opnemen. Hier- I bij komen vraagstukken aan de orde van industrialisatie, migratie, ver- j keer en recreatie. Belangrijke struc turele wijzigingen zullen noodzake lijk. zijn. WÜ zonden onder de maat blijven indien wij niet reeds thans begonnen aan de oplossing van deze belangrijke vraagstukken te werken. Met deze woorden opende de heer E. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, de conferentie van de dr Wiardi Beekman Stichting over de toekomst van het Deltagebied, die Zaterdag te Goes werd gehouden. Mr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, zei dat de beteke nis van de buitendammen die de zee armen zullen afsluiten, voor de ont sluiting van het Deltagebied wordt overschat. De binnendammen zullen voor de ontwikkeling van de streek van veel meer betekenis zijn. Voorts bepleitte hü inschakeling van de eigen organen der streekbevolking bij de uitvoering der werkzaamhe den. Het Tweede Kamerlid de heer C. Egas, sprak over de toekomst van landbouw en visserij. Uit de zoet waterbassins, die na de afdamming ontstaan, kan ook het achterland van Noord-Brabant, waar nog 320.000 ha waterbehoeftige gronden liggen. zoetwater worden voorzien, door de waarde van de landi productieop deze gronden mei ƒ100 millioen zou stijgen. Mevr. mr Chr. A. de Ruyterde Zeeuw, gedeputeerde van Zuid-Hol land, zei dat voor de grote bevol kingscentra rondom het Deltagebied een nieuwe recreatieruimte zal ont staan. In de toekomst achten tech nici een aaneengesloten strand mo gelijk van Vlissingen tot Oost-Voor- ne. Een recreatiegebied is geen luxe, zo zei mevr. De Ruyter, het voor ziet in een dringende behoefte van de stedelijke bevolking. De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr J. A. W. Bur ger, voerde als laatste spreker het woord. Wanneer het mogelijk zo zei hij. oen vaste oeververbinding in de Oosterschelde te bouwen, dan lijkt mij een dergelijke mogelijkheid; voor de Westerschelde en laat ik er ook de Rotterdamse Waterweg aan toevoegen niet uitgesloten, waardoor zeeuws-"Vla anderen uit zijn isolement zou zijn verlost. ROME In Milaan is door de militaire opruimingsdienst een wo ning afgebroken, die gedeeltelijk van granaten sommige nog gevaarlijk was opgetrokken. De Italiaan Soya heeft Het huis sinds 1948 met zijn vrouw en twee kinderen bewoond. Hij had het zelf gebouwd van materiaal uit een le- gerdump. De muren had hij van vliegtuigbommen opgetrokken. Advertentie Mi.) 3SS2:iS&SiSSS3S door de miltioenenvoudige waardering van critisch rokend Nederland j rara KING SiZc tedere HUNTER Size (de lange Huneer!) dieU cpsteektis weer opnieuw een vorstelijk genoegen» bekroond met de hoogste v/aardertog die U eeo sigaret kunt geven. 20 5TU 85 CENT EDMONTON. Gerard Lozie heeft bezoek gehad van ziju ouders uit Dordrecht. Zijn vader en moeder zijn Zaterdag aangekomen; zij spoedden zich van het vliegveld naar het zie. kenhuis, waar hun zoon wordt ver pleegd. Chirurgen moesten enige tijd gele den Gerard Lozie's voeten ampute ren. Na een vliegtuigongeluk was Lozie tijdens de felle kou gedwongen enkele dagen drijvend op het vliegtuigwrak te wachten op hulp. Toen hij eindelijk in veiligheid was gebracht bleken zijn beide voeten bevroren. Het echtpaar Lozie heeft zyn in trek genomen bij een andere zoon, die ook in Edmonton woont. SAARBRüCKEN Oud-premier Johannes Hoffmann, voorstander van nauwe samenwerking tossen Saarland en Frankrijk en van -j?t verworpen Europese statuut v •- dit gebied, komt niet voor op c.e candidatenlijsten van zijn partij, die is opgesteld voor de verkiezingen, die 18 December voor het aan wijzei van een volksvertegenwoordigiru' zullen worden gehouden. DOKKUM Vandaag zijn de Friese tweelingbroers Fokke en Sjoerd Ozinga 90 jaar geworden. Fokke woont in het gereformeerd rusthuis Rest en Utsjuch te Dokkum en Sjoerd tn het ouderlijk boer en- spul in Holwerd bij zijn vier onge- trouwde dochters. Hoewel se slechts kele kilometers van elkaar wo- en hebben ze elkaar in vier jaar niet gezien. Sjoerd heeft neg nimmer een nacht buiten eigen huis geslapen. Ilij prefereerde het te blijven op de stee, maar reeds zijn ouders de veehouderij uitoef end en- Zijn broer Fokke heeft „meer ran de wereld gezien". Fokke kon goed leren en heeft als kwekeling in Fer- werd voor de klas gestaan. Spoedig gaf hij daar de brui aan en zei te gen z'n moeder „Ik tvol net mear lecre", Hij werd kleinboer en sleet Fokke Ozinga verslindt hoeken Sjoerd Ozinga rustig leven (Van een onzer redacteuren^ HILVERSUM. Te beginnen Za terdag 7 Januari aanstaand? zal de VARA een gramofoonplatcn-pro- gramma beginnen onder de titel „Opsporing verzocht". Tussen kwart over elf en mid dernacht zal dan een bekende Hil- versumse radiofiguur onder de zijn leven toch tussen de paarden en koeien. Beide oudjes zijn goed gezond, al zijn ze wat doof en slecht ter been. Fokke verslindt veel boeken en rookt graag. Sjoerd houdt van een rustig zitje en heeft al in geen tien jaar gerookt. CALCUTTAAls het waar is dat kleine geschenken de vriend schap onderhouden, ziet het er voor de Indisch-Russtsche vriendschap al heel gunstig uit. Maarschalk Boelganin krijgt namelijk Dinsdag bij aankomst in Cclcutta een halve 11 ysfkorrei ten geschenke met daar- op in het Engels gegraveerd: „Maar schalk Boelganin wij willen vrede in India". De inscriptie, anderhalve millimeter lang. is met het vergroot glas duidelijk te lezen. De iutlve korrel i3 in een kristallen plaat ge vat. Het geheel past in een kunstig versierd kistje. ROME Vroegtijdig heeft de winter in Italië zijn intrede gedaan. Verschei dene bergwegen zijn door sneeuw on begaanbaar geworden, waardoor tal van gehuchten m de Apennijnen van de buitenwereld zijn afgesloten. Uit de Abruzzen worden temperaturen van —6 graden Celsius gemeld. Zelfs uit zonnig Sicilië wordt sneeuwval gemeld. RABAT In Marokko heeft sul tan Ben Joesscf de vorming van 'n kabmet opgedragen aan Si Bekkai, lid van de inmiddels ontbonden troonraad. Ben Slimane. die vóór hem was aangewezen strandde met zijn pogingen doordat hij niet de steun kon krijgen van de nationa listische 1st iqla I-party De toestand in Noord-Afrika blijft nog steeds gespannen. In Marokko werden bij een overval op een am bulance tussen Tizi-Oezli en Aknoel zeventien Franse soldaten gedood en tien gewond. Bij botsingen tussen Franse troe pen en Algerijnse verzetsstrijders zijn Zondag in totaal dertig verzets lieden om het leven gekomen. Van Franse kant sneuvelden twee mili tairen, terwijl er drie werden ge wond. (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM. Donderdagavond 15 December zal de AVRO tussen tien over half negen, cn negen uur een uitzending geven van het Con certo voor Jazz-band van de Zwit serse componist Rolf Ltebermatm. Voor deze uitvoering, die onder lei ding zal staan van de dirigent Mau- rits van den Berg, worden het Om roeporkest en de Skymasters sa mengevoegd. De leider van het AVRO-dansorkest. Bep Rowold, ver vult met alt-saxofoon een belang rijke solopartij m dit werk. DEN HAAG. Zeer veel leden van de Zuidhollandse Provinciale Staten hebben uiting gegeven aan hun erkentelijkheid voor de wijze, waarop de afgetreden commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland mr L. A. Kesper, zyn ambt heeft vervuld. Dit blijkt uit een verslag van de commissie van rapporteurs naar aan leiding van de begroting voor 1956. In hetzelfde verslag wordt door verscheidene leden gevraagd of de provincie met kan overgaan tot de oprichting* van een. provinciaal bouwbedrijf of een provinciale ad viesraad voor de woningbouw, ten einde een snellere en betere wo ningbouw te bevorderen. voorvechtster feminisme) ZAANDAM. In de leeftijd van DEN HAAG, De KLM-con- vair, die Zaterdag om 9 uur niet 21 passagiers van London Airport naar Amsterdam was vertrokken, kreeg motorstoring. Gezagvoerder Bleeker besloot naar Londen terug te vlie- gen. Het toestel maakte daar een normale landing. Met een andere con vair van de KLM hebben de passagiers de reis naar Amsterdam gemaakt. CALAIS. Zaterdag zijn ten Noorden van kaap Gris Nez twee Franse trailers in aanvaring geko men. Een ervan zonk spoedig, Tien Opvarenden, zijn verdronken. ALEXANDRIë Een Russisch schip met Tsjechoslowaaks oorlogs materiaal, meest onderdelen, van vliegtuigen is in de Egyptische ha ven van Alexandria aangekomen. WENEN De regering van de Hongaarse volksrepubliek heeft vol gens radio Boedapest de permanente neutraliteit van Oostenrijk erkend. schuilnaam „Schyvendraaier" plaat- j 77 jaar is Zaterdag do Zaandamse jes draaien cn aan elkaar babbc- schrijfster Famke pseudoniem len die zo'n kwart eeuw geleden vcor mevrouw A. C. Veen-Brons zeer populair waren. overleden. De overledene is de pro- Uiteraard zullen daarbij platen motor geweest van het nieuwe fe- van Britse orkesten ali» «lal van i miniMne, dat uit de twintiger jaren Jack Hylton. Bert Ambrose en Rey dateert. Zij publiceerde „Nieuw HAILE Selassie, de „Zegevieren de Leeuw van Juda'. Is een kwart eeuw heerser over Ethi opië. Ter gelegenheid van dat jubileum schreef de AmenKaanse journalist Da vid Abner ïaJbot: „Hallo Selassie I SU ver Jubilee" (N.V. Citg. W.P van Stockum Si Zoon 's-Gravenhage.' 1D35, 20.Talbot die jarenlang in Ethiopië heeft gewerkt, schreef méér dan alleen, een portret van de jubilerende keizer. Zijn boek bevat vele interessante ge gevens over de historische, economische politieke en culturele aspecten van het Afrikaanse rijk, di» het werk bijzon der waardevol maken voor historici, economen, sociologen en zakenlieden O 7 t die geïnteresseerd zijn in de snelle eco- Fox, van Amerikanen als Paul Whi. teman en Duitsers als Dajos Bol a I cn Barnabas von Geczy regelmatig gehoord worden. MANILLA, Een-en-twintlg per sonen worden vermist eïnds het slaouiscliip „Celu»*' van de imerinsu- laire dienst der Philippijnen Zater- UOTO L. ÜIJ Zaans binnenhuisje", „Het probleem J bU <le noordkust van het eiland van cic ongehuwde vrouw". „Een Duzon zonk. nieuwe taak voor het nieuwe femi- s Het 733 ton metende schip kapseis- msme" en enkele andere werken. de ten gevolge van de zware zeeën. Ethiopië. dc meeste kerken bluft de blik niet cn eigen muien gawit«eu. maar kijki men zij het soms nog vat aarzelend ver daarbuiten. Daar om doet het deugd dat bij het Boeken centrum S. V. te 's-Graven ha ge een bun del vertellingen verscheen onder <S* titel „vertellingen, uit de Oecumene". Zy kunnen helpen de biik te richten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2