Nieuwe Vijfsluizenbrug wordt voorlopig niet gebouwd Beneluxweg in Deltaplan zet alles „in de tocht" ANTOON FILLER Er wordt harder gebouwd dan cijfers uitdrukken Voorkomen en/of genezen DE SCIIEDAMMEB Tijdelijke verbetering? Verkeerslichten op de BK-laan BALPENSET GADE AU BROERSVELD 127 De straat achter de Bi'oersvest Geboren en getogen Schiedammers! Echtpaar Damme-Kreuger viert vrolijk gouden huwelijksfeest BIJ DE WONINGNOOD Ook particuliere bouwers tonen grotere belangstelling HANDBAL W.F.-heren kloppen V. en C. D.W.S.-dames spelen gelijk HUMANISTISCH VERBOND Het wegorganiseren van leed Weinig succes voor SVG Jacht op Blond Spirit-heren slaan HHYC opnieuw KFA-LEDEN ZIEN EUROPA '31" Burgerlijke Stand Operette voor Rijnbende-mensen Kermis op de Westerkade? EEN APART SINT NICOLAAS GESCHENK! door Sint Nicolaas aan huis gebracht Dinsdag 29 November 1935 De nieuwe Ürug btf de Vijfsliiizen zal de eerste jaren niet gebouwd worden! Jarenlang is er gepraat en vergaderd ge worden over de plannen voor deze nieuwe brug, die de „bottle neck 'in de weg tussen Schiedam en Vlaardingen zal opheffen, en er is veel onaangenaam gekleurd zand door opgeworpen tus sen de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen. Nu een maand nadat de plannen eindelyk in kannen en kruiken waren en de gemeenteraden, zowel van Schiedam en Vlaardingen, er hun goedkeuringen aan gehecht hebben, nu is het hele plan „op de tocht komen te hangen" zoals wethouder Th. J. L. van den Berg gisteravond tijdens de begrotingsdebatten aan de Schiedamse Raad het uitdrukte. Het Delta-plan. waarvan het ontwerp kortgeleden aan de Kamer is aangeboden, is de spel breker! Bü de verdere studie van het/maar B. en TV. zijn nu tot de can- Delta-plan („Een voortreffelijk plan, dat alle hulde verdient", ,zei wet houder van den Berg) hebben de In genieurs van Rijks- en Provinciale Waterstaat de situatie ter plaatse nog1 eens opgenomen en de plannen voor de Benelux.weg naar voren gescho ven, Dit is de grote verkeersweg van Den Haag, over de eilanden .naar Antwerpen. In deze weg komt ook een tunnel voor, onder de Nieuwe Maas door en de traverse voor de tunnel komt nu juist op de plaats waar de nieuwe Vijfsluizenbrug ge dacht is. Over vijf jaar moet deze Bene- lux-weg met de daarin voorkomen de tunnel zo niet in uitvoering, dan toch in vergaande staat van voor bereiding zijn. Het beeft dan ook geen. zin om de nieuwe Vijfsluizen brug te bouwen, wat de gemeente Schiedam alleen al op een half mil- lioen gulden komt te staan, als deze alleen maar voor vijf jaren van pas komt. De bouw zal dus uitgesteld moeten worden, tot men meer weet van de plannen voor de Benelux weg, „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald", zo verklaarde wethouder Van den Berg, als schrale troost. Daar de heer Van den Berg eerst gisteravond bericht had ontvangen over de niejiwe ontwikkeling, had hij zich nog niet beraamd op an dere mogelijkheden. Misschien kan de brug wat meer naar het noorden verlegd worden, naar de plaats waar nu ''de kolk voor het oude gemaal ligt. Wel stelde hij in het vooruitzicht een tijdelijke verbetering, van de oude brug, bv. door de rijwiel- en voetpaden te verbreden buiten de huidige brug, mogelijk kan er tijde lijk een Bailey-brug worden gesla gen. clusie gekomen dat men niet on'l komen aan de bouw van een hulpgemaal speciaal voor de Gor zen. Binnenkort xyn voorstellen aan de Raad te verwachten. Zivembad-Zuid B. en W. zijn er zich van bewust dat de opheffing van het zwembad aan de Havendjjk een ongerief be- i tekent voor de bewoners van het zuidelijke stadsdeel. Ook al komt er een. mooi groot openluchtbad in Kethel. Plannen (voor de verre toe komst overigens) gaan naar de bouw van een tweede openluchtbad in het zuiden. Hiervoor zal niet'een deel van het Sterrebos geofferd hoeven te worden. Gedacht is aan een stuk van het huidige SW-ter- rein, dat toch verlaten moet worden. Dit bad zal dan goed,van de haven afgescheiden worden, opdat men niet met de moeilijkheden te ma ken zal krijgen, die men ondervon den heeft bij het nu verlaten zwem bad. Dit plan is overigens verre toe- komst-muziek. Brug naar sportcomplex De toegangswegen naar het sport complex ten westen van de Polder vaart zijn voorlopig nog niet klaar, B. en W. hebben nu het plan om bij de spoorbrug over de Polder vaart een brug te leggen voor voet gangers en wielrijders, die kortste verbindig zal vormen met Nieuw land. Indien de Spoorwegen ermee accoord gaan, komt de brug onder de spoorbrug, waardoor met een het bezwaar van een onbe waakte overweg komt te vervallen. De proeven die Gemeentewerken heeft gedaan met het slaan van pa len bij de Blauwe Brug over de Poldervaart, zijn vrijwel voltooid en gunstig uitgevallen. Geen verschui vingen. Binnenkort zal dan ook be gonnen worden met de bouw van de nieuwe brug, In de Burg.'Knappertlaan te Schie dam zullen op twee plaatsen ver keerslichten worden aangebracht. Dit om de voetgangers te helpen veilig over te steken. Wanneer deze proef slaagt en er nog verder behoefte aan bestaat, zullen er ook op andere punten van dergelijke lichten inge voerd worden. Dit verklaarde bur gemeester mr J. W. Peek gisteravond tjjdens de gemeenteraadsvergadering. Het is een poging om het snel stijgende aantal verkeersongevallen m Schiedam te doen verminderen. Wel wees de burgemeester er op dat de meeste ongevallen veroorzaakt worden door onoplettendheid van voetgangers en wielrijders en daar tegen helpen ook verkeerslichten maar weinig. Voor het van gemeentewege instel len van een maximum rijsnelheid voelen B. en W. weinig. Zo'n maxi mum is een belemmering voor het snel wegwerken van het verkeer op de spitsuren. Het wachten is daarom op een te verwachten lan- j delijke regeling. (Advertentie l M.) Geeft t.ra. 6 December 1955 bij aankoop van ƒ20 KINDERJOPPERS, origineel Zeeduffel, vanaf 7.75 ANORAKS, waterdicht, gevoerd met teddy f22.50 ƒ20.90 MELTON DAMESPANTALONS 9.93 KINDERPAKJES. 4-delig. met teddy gevoerd, vanaf ƒ22.50 Origine]» CANADIAN JEKKERS, met teddy gevoerd, vanaf 44.90 KINDER MELTONPANTALONS, vanaf f 6.75 GABARDINE PANTALONS, reclameprijs 12.95 Hon balbaldemonstratie uitgesteld De honkbaldemonstratie, die gis teravond in, de Koopmansbeurs zou worden gegeven, is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De kooi, die bij honkbal wordt gebruikt, is nog niet opgezet. Bij de Algemene Beschouwingen op de Begroting 1956 hebben Vrijdag avond alle fracties in de Schiedamse Gemeenteraad min of meer uitvoerig en in min of meer helle tonen gesproken over de woningnood in onze stad. Ze zijn geschrokken van het feit, dat in 1955 maar 271 nieuwe woningen gereed zijn gekomen, waarvan dan nog ongeveer de helft bestemd was voor niet-Schiedammers. In zijn antwoord hierop heeft wethouder H, Sabel, die voor zijn ambtsgenoot mr Van Kinderen waarnam, gisteravond weinig soulaas kunnen bieden. Er zijn nu eenmaal niet meer woningen afgeleverd, wat vooral te wijten is aan gebrek aan continuïteit in het bouwen. Overigens waarschuwde hij er systeembouwer wordt P.K.O.-brug „Ik vind deze begrotings-debatlen wel prettig," zo verklaarde de wet houder. „want dan kunnen B. en Vi de Gemeenteraad en zo ook de bur gerij inlichten over de bestaande plannen." Wel, de wethouder was gisteravond niet karig met het be kendmaken van plannen. Zo werd meegedeeld dat de bouw van de brug over de Schie in het verleng de van de Prof. Kamorlingh Onnes- laan door B. en W. urgent wordt geacht. Maar deze brug is gepland op de plaats waar nu nog de over weg ligt. Men zal dus moeten wach ten op het gereedkomen van het Spoorwegplan, voordat met de aan leg van de brug kan begonnen wor den. Duurt nog wel een jaar of vier, vijf. Het kiezen van deze plaats voor de nieuwe brug houdt ook in. dat het Stationsplein een hele verande ring zal ondergaan en het stations gebouw zal niet op de huidige plaats gehandhaafd blijven. Het was te ver wachten, maar het is nooit zo rond uit gezegd. Vandaögr precies 50 jaar geleden zijn de heer en meurouu? Damme uit de Wattstraat, heiden geboren en getogen Schiedammers, in de echt verbonden. Reeds Zaterdag is dit heugelijke feit in familiekring uit bundig gevierd en morgen zijn het de belangstellende huren, die aan de kregen: 15 in getal, waaraan Oma en Opa veel genoegen beleven. Deze kinderen en kleinkinderen hebben er Zaterdagavond een vro lijke boel van gemaakt. Het hele huis was (en is nu nog) versierd, overal stonden cadeaux en bloemen opgesteld en de muziek (gedeeltelijk feestvreugde zullen deelnemen. Over j zelf voortgebracht) zorgde voor een Gorzen-gemaal In de Gorzen zal een hulp-gemaal voor de riolering komen. Door het niet juist of niet op tijd function- neren van de schuiven bjj de Voornsestraat is dit stadsdeel en kele malen onder water komen te staan. Aanvankelijk had men ge meend het euvel te kunnen ophef fen door de invoering van een auto matisch waarschuwingssysteem. belcnpstcliiup heeft het gouden paar, dat rich in een goede gezondheid verheugt, niet te klapen. Men ziet het de heer Damme niet aan, dat hij al 83 jaar is. Lange tijd heeft hij 'bij de boer gewerkt en daarna is hij bij de Gemeente in dienst gegaan. Nu trekt hij van Drees en geniet met zijn 74-jarige echtgenote van een -welverdiende rust. Overigens ziet hij er niet tegen op om tweemaal in de week naar zyn zoon, de kapper, in de Water geusstraat in Rotterdam te wandelen! Mevrouw A. DammeKreuger is minder goed ter been. maar doet verder in. vitaliteit niet voor haar echtgenoot onder. Moeilijke tijden heeft het echt paar gekend, maar hun kinderen hebben er later veel tos bijgedra gen om het allemaal wat gemakke lijker en prettiger te maken. Zes kinderen (drie jongens en drie meis jes) heeft het echtpaar Damme. Kin deren. die ook weer een gezin ge sticht hebben en ook weer kinderen. Het le herenhandbaleïftal van Wil ton Fijenoord heeft afgelopen Zondag tegen het Goudse .Vires et Celeritas op het terrein aan dc Vlaardingerdijk flink revanche genomen voor de ne derlaag geleden tijdens de zaalhand bal wedstrijden van vorige week Zon dag. Waren de Gouwenaren de meer deren in de zaal. onze stadgenoten waren op het veld stukken sterker. Met de rust hadden de Schiedammers al een veilige 5—-1 voorsprong geno men, in de tweede helft was het weer al Wilton wat de klok sloeg en het einde kwam met een verdiende 167 overwinning voor de rood-witten. Dames 1 van Wilton boekte een benauwde 76 overwinning op de Goudse dames. Deze overwinning was hoofdzakelijk te danken aan het prima werk van de' Schiedamse doel- verdedigster J. de Jongv. Es. In de le minuut scoorde Wilton, al, doch Vires kwam direct met 'antwoord (1-1). Hierna voerden de Schiedam se dames dc score op tot 4—1. Voor de thee was het Vires dat twee maal wist te doelpunten; ruststand 4—3. Direct in de tweede helft scoorde de Goudse voorhoede, die toen stukken sterker speelde, weer twee maal. In de allerlaatste minuten was het Fran- cien de Raay die de Schiedamse dames aan een benauwde overwin ning hielp (76). De DWS-dames I. die gehandicapt zijn door twee geblesseerde speel sters. ontvingen het Rotterdamse Ac tief oj) de Oude Dijk. Zij speelden j ecu gelijk opgaande strijd, doch de 1 DWS-aanvallcn waren over het alge- meen beter van opzet. Mej. Robari wist op fraaie wijze tweemaal te scoren- Maar ook Actief beschikte over een schietgrage voorhoede, die mej. Veldhoven eveneens tweemaal liet vissen. Na de rust hetzelfde gelïjk-opgaan- de spel. De DWS-voorhoede zocht het doel herhaaldelijk te hoog, waar door goede kannen verloren gingen. Mej. de Uyl zorgde voor twee doel- 'punten en mej. -Robart maakte haar derde. De Actief-dames maakten echter ook de vijf vol. Zo kwam dan de eindstand met 5—5. Ook de heren speelden met vier invallers en dit bleek een te grote handicap. „De Meeuwen" hadden een vel dover wicht van begin tot eind. Dit werd uitgebuit met negen doelpun ten. Invaller doelman F. Bouman kon ondanks zijn goede verdediging het vele scoren niet voorkomen. Voor de tegenpunten van DWS zorgden C. v. Geene (driemaal) cn A. Sigmond (éénmaal). Eindstand 49- Het reserve-damesteam van DWS boekte een kleine nederlaag (1—2) tegen het team van de Meeuwen. Dames 2 van Wilton Fijenoord boekte haar eerste nederlaag in deze comoetitie en wel met 15 van ADO 2. Heren 2 van DWS leed zoals werd verwacht een nederlaag tegen het tuccdc elftal van Actief (612). De overige uitsiagen waren; Junior dames: W.F,Vires et Celeritas 9—7; DWS—ADO 7—0. Junior-heren: DWSZuidwyk 5—2. uitstekende stemming tot dfep in, de nacht. Vandaag is het eigenlijk nog een beetje feest en morgen weer met de buren. Vergeten' is het gouden paar be paald niet! En de heer en mevrouw Damme zijn daardoor dankbaar ge stemd. Niet licht zullen ze deze feestelijke dagen vergeten. ernstig voor om op dit gebied met cijfers te schermen, daar men hier door maar een scheef beeld krijgt van de situatie. In het bouwplan van drie jaren, van 1954 tot en met 1S56 was een contingent verstrekt van 1188 woningen. Hiervan zijn er in 1954 570 woningen verwezenlijkt, in 1955 271, maar daar tegenover staat dat er vele woningen in aanbouw zyn, die volgend jaar gereed komen. Nu is het onbillijk om alleen naar het resultaat van 1955 te kijken, ter wijl het maar een onderdeel is van een groter plan. Er wordt heus wel gebouwd in Schiedam en in de toekomst wordt het nog beter. Voor een complex in Nieuwland van 545 woningen zijn de eerste palen al geslagen, daarna komt een. complex van cir ca 580 woningen aan de beurt. Ook particuliere bouwers begin nen. zich te interesseren voor Schie dam en van de hun geboden moge lijkheden, zoals halve premiehouw, zal in. zo ruim mogelijke mate ge profiteerd worden. Er zyn nog bouw terreinen. genoeg: in Kethel, in Nieuwland, in het oosten van de stad. aan de Maas-boulevard. Wal dit laatste gebied betreft is het gemeentebestuur in principe tot een. minnelijke sc/iifcfcing gekomen voor de aankoop van het pand van de fa Hazekamp, zodat dit opge ruimd kan worden en het terrein vrijkomt voor het ontwikkelen van deze woonwijk^ Ook is een plan klaar voor de bouw van een res taurant, evenals een plan voor een jachthaven. De zeil-clubs zullen ech ter de kosten voor de opstallen aan deze jacht-haven zelf moeten bekos tigen. Wethouder Sabel zag voor Schie dam ook voordelen in de studie die door enkele gemeenten wordt ge maakt om door samenwerking cn verdefe doorvoering van continu- en systeem-bouw, meer woningen te verkrijgen. Maar dan is het een eerste noodzaak dat niet meer van Zondagochtend J.I. heeft dr V. W. D. Schenk uit Loosduinen voor leden en belangstellenden van. het Humanistisch Verbond te Schiedam een inlei ding gehouden onder de titel „Voorkomen-en/of genezen", waarin hij de sinds de Middeleeuwen op alle gebieden sterk toegenomen neiging tot preventie en de daaraan verhonden gevaren schetste. De middeleeuwse mens was er van overtuigd dat menselijk leed inhaerent is aan het leven, dat het door God de mens als straf voor de zonde gezonden wordt, teneinde hem tot inkeer te brengen. Hij wilde God per sé zien als de rechtvaardige rechter, een opvatting, die, gezien het vele leed veroorzaakt door oor log, ziekte natuurrampen, etc. on verwijld voerde tot de conclusie dat de mens schuldig is. Dit drukkende schuldgevoel leidde tot opstandige gedachten, die in zichzelf zondig nieuw leed moes ten -oproepen. Een van de wegen om de mens uit deze duivelskring te verlossen is het stellen van de daad van directe liefde tot de medemens, van onbaatzuchtigheid: het intuï tieve „genezen" dat aUe grote lei ders doen. Een andere paging Is het bewuste pogen om het menselijk lot te verbeteren. De tweede weg, die van het voor komen van leed van welke aard ook, die Erasmus als een der eersten aan gaf. De waarde die Erasmus toe kende aan het inzicht, blijkt uit zijn propageren van een systemati sche opvoeding, een stelselmatige politiek in oorlog en vrede, zijn aansporing tot hygiëne, eugenetiek, enz. De door Erasmus en anderen, zoals Thomas Moore, ontwikkelde ideeën zijn in toenemende mate ver wezenlijkt, zodat nu in West-Europa alle leed en narigheid zoveel moge lijk weggeorganiseerd worden. Dit streven naar praeventie. naar het voorkomen van leed in welke vorm ook, spruit slechts in zeer geringe mate voort uit menselijk medeleven. Het is de angst voor het zieke, het afwijkende, voor de dood, die de moderne mens de praeventie doet verkiezen. Vooral de stadbewoners leven in een roes waarbij het laatste rest leed geëlimineerd hjkt te kun nen worden door organisatie. Louter door te zijn brengt de mens leed toe. Dit is onvermijdelijk, r?v\i-H Ha ruflnfl HiatiI tiaV, Hif q11a«ï' niettemin bewust te zij'n. De moder ne mens zal aan beide kanten in zijn leven een kans moeten geven: aart het verstandelijke streven tot voorkomen enerzijds, aan het in tuïtieve genezen anderzijds. Beide kanten eisen het volle pond en dit veroorzaakt spanningen. En het zijn waarschijnlijk die spanningen, die het leven waard maken geleefd te worden, aldus dr Schenk tot besluit van zijn inleiding. zoals door enkele raadsleden was voorgesteld. -De huidige systeem bouwer in Schiedam voldoet uitste kend en er is geen enkele reden om te gaan veranderen. De woningnood is groot, de wet houder erkende, het maar en wordt in Schiedam wel degelijk hard ge- Volleybal De SVC-teams spelen nog steeds met wisselend succes. Het tweede dames-team speelde thuis tegen Shell 2 een slechte wedstrijd, zonder en thousiasme en konden geen moment hun normale spelpeil bereiken. De wedstrijd eindigde onbeslist: 2—2. Het le heren-team bereikte nog minder. Door het niet opkomen van een der spelers werd dit team re glementair met 2 extra verliespun- ten en een 40 nederlaag gestraft. Een geval om zo spoedig mogelijk te vergeten. Heren 3 speelde thuis tegen Avojo 2 en verloor deze wedstrijd met 40. De juniores behaalden een fraaie 4—0 overwinning op het junior- team van DOS. Dames I en heren II speelden deze week geen competitiewedstrijden. In Monopole: Dat Amerikaanse aesthetisehe op vattingen niet altijd kloppen met de onze, kan men weer eens constate ren. bij de rauwe thriller „jacht op een lijk" (The long wait), aangekon- dig als „Jacht op Blond", waarin de hoofdpersoon en held, die door wet telijke vrouwen wordt nagelopen, veranderd, i een soort gori)la-achtige bruut is met een ras zuiver misdadigers-trome. Anthony Quinn speelt deze figuur, één van de geestelijke producten van de Amerikaanse sensatieschrijver Mickey Spillane; hij is een man, die by een ongeluk z'n geheugen heeft verloren en nu ontdekt dat hij in 'n onguur stadje van moord en bank- Anothekers nachtdienst: Apotheek F. H. Backer, St. Liduinastr. 56. Bellen by ongeval: U.U en GjJ. Tuinlaao 80. telefoon 69290. Gem Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 930 tot 4.30 uui en Iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. Iedere avond (behalve Donder dags en Zatprdags) van 7 tot 8.30 uui Zondags gesjuten. Stedelijk Museum: i'en toonstelling „Schiedammers uiten zich". Ge opend dagelijks van 2 tot 5 uur; ook op Zondag. Cult. Cent. Centrum Tentoonstelling schilderijen van Brands. Geo pend dagelijks S tot 6 uur, 's Zondags 11 tot 5 uur, *s Maan dags met. Tot 9 December. BIOSCOPEN Passage, 2. 7 en 9,15 uur; „The Country Girl". Monopole: 2, 7 en 9 uur „Jacht op Blond". VOORSTELLINGEN Geb. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Chr. Metaalbedrijfsbond. jubila rissen. Arcade, B uur: Commissie bev. v. Amateurfotografie, flitsfoto- grafie. Volksgebouw, 8 uur: Inst, v. Arb. Ontw., voordracht Maurits Dekker. Volksgebouw, 8 uur: Politiek Cabaret F.v.tLA. Irene, 8 uur: Toneelspel Lutona. bouwd. al is de oogst van het jaar 1 roof verdacht wordt. Het is daar in wat tegengevallen. En voor de toe- dat Lyncastle een ongelooflijk cor- komst had hij hoop, al was het maar rupte bende; het plaatsje wordt een kleine, dat de toewijzingen wat groter zouden worden. Dat de ver doling van de contingenten op niet eerlijke wijze zou geschieden, wees hij' van de hand. Schiedam is immers ook vertegenwoordigd in de provin ciale verdelings-commissie. Het eerste herenelftal van Spirit heeft H.H.Y.C. II in Den Haag geen kans gegeven voor de in Schiedam geleden nederlaag revanche te ne men. Spirit had gedurende de hele wedstrijd een grote meerderheid en kwam reeds voor de rust door de gebroeders Ter Braak met 30 voor te staan. Eerst toen de stand na de rust tot 50 was opgelopen, slaag den de Hagenaars er in twee doel punten te maken. Met deze over winning (5—2) heeft Spirit door de nederlaag van concurrent Kieviten, de leiding genomen in de promotie klasse. Dames 1 speelde eveneens in Den Haag tegen H.H.Y.C. II. Spirit nam de leiding door een doelpunt van C. v. Alphen. maar desondanks wis ten de Haagse dames met de rust eon 21 voorsprong te krijgen. Spirit trok na de rust flink van leer en B. de Jonge bracht de stand op 22. H.H.Y.C. wist tenslotte toch nog te scoren en won met 32, De andere uitslagen waren: H.RH.C. III—Spirit IH 0—0. De overige wedstrijden werden afgelast. terroriseerd door een gang. die alle sleutelposities in handen heeft. Spillane's animale held is de aan gewezen man om deze Augiasstal eens uit te mesten, al onderneemt hij z'n acties alleen om zichzelf van de duistere verdenking te bevrijden. Tussen dat_ werk door, waarbij min of meer sadistische knokpartijen en gesol met allerlei juffrouwen aan de orde van de dag zijn. verovert Johnny McBrïde, zo heet hij, nog een viertal schoonheden, die hn al lemaal op dc beurt kust en omhelst om. tc ontdekken of z'n vroegere vriendin onder hen schuilt. Victor Saville regisseerde deze spannende draak. Ds A. K. Straatsma is een goed schrijver en een aangenaam causeur. Dat hebben gisteravond de leden nvan Wijkgcmeente 3 van de Ned. Hervormde Kerk gemerkt toen hij in Irene kwam vertellen over zijn „Pastorale Herinneringen". Drie kwartier heeft hij zijn toe hoorders geboeid met zijn ervarin gen in Friesland en Groningen en zijn visie op bevolking en kerkelijke gemeenten. Dit verhaal overgoten met een heerlijke humor. De korte doch heel aardige film ..De Prinsesjes thuis", opgenomen door Prins Bernhard viel zeer in de smaak, terwijl de gekleurde film „De verloren zoon" een goede indruk maakte. Ds H. W. Hemmes opende en sloot deze avond. Hij kreeg van mevrouw J. Hoek een bedrag van 100, overhandigd als opbrengst van de papieractie ten bate van de Nieuwe "West er kerk en het wijkgebouw. De leden van de Katholieke Film Actie hebben Maandagavond m een tweetal voorstellingen (één Voor stelling kan al niet meer volstaan) m Monopole bijzonder veel genoe gen beleefd aan de bekende film van Roberto Rosselini „Europa '51". Deze boeiende film laat zien, hoe een echtpaar uit de beau monde hun zoontje met allerlei dingen verwend, maar onderhand vergeet, dat er ook nog iets anders is (lief de, belangstelling) waaraan een kind behoefte heeft. Het „verwaar loosde" jongetje voelt zich hevig verlaten en in een wanhopige bui stort hij zich -van de trap om op de2e manier (hetzij dood of levend) de aandacht te krijgen, waar hij recht op heeft. De moeder is door deze „poging tot zelfmoord" hevig ontdaan 'en verliest geheel haar zelfbeheersing en evenwicht, beladen met schuld gevoelens. ajs haar zoontje in het ziekbed sterft. De dramatische ont- Over enkele maanden is een voor stel van B. en W. aan de Gemeente raad te verwachten om het Ambte naren-reglement dusdanig te wijzi gen. dat ook de gehuwde vrouw ge meente-ambtenares kan blijven of worden. Het verbod dateert nog uit de crisis-jaren, maar heeft bij de huidige krappe arbeidsmarkt wei nig zin meer. Het plan tot opheffing is reeds eerder bij B. en W. in bespreking geweest, maar wegens afwezigheid van mr. Van Kinderen staakten de stemmen. De beide socialistische wethouders waren voor opheffing, de burgemeester en de CHU-wet- houder tegen. De terugkomst van wethouder Van Kinderen heeft de weegschaal ten gunste van de op heffing van het verbod doen over slaan. GEBOREN: Lucia M. "W. d v G. J. Ruts en A. B. J. van Rutten; Clasina P, d v J. de Regt en J. Ale- man; Elisabeth A. d v A. P. van Schaik en B. v. d. Pool; Cornelia M. cl v P. J, J. Verspeek en A. den Boer: Louise M. d v W. van Galen G. W. Rietveld; Hermanus W. N. z v J. AL Bosman en B. W. van Es; Robert N. z v L. Kok en M. Kap- teijn; Cornelia en Wilhelmina twee ling van W. A. Verhaal en C. Roe- ters; Yvonne H. H. d v J. F. Enge len en F. G. v .d. Heuvel. OVERLEDEN: J. C. Koster 52 jaar. M. W. Schulze, 82 jaar wed. van C. M. Deijl. wikkelingen, die van dit incident het gevolg zijn, worden door de ca mera op de voet gevolgd en komen in de logische opzet en de goede rolbezetting uitstekend tot hun recht- De voorzitter van de K.F.A.. de heer J. Schaeffer, sprak een inlei dend woord, waarin hij de film ten zeerste aanbeval. Hij vertelde, dat de K.F.A, -voor de tweede keer de film „Le défroque" zal vertonen en wel op Dinsdag 13 December in. Arcade. De 81-jarige mevrouw A. Erke- lens uit het St Jacobsgasfhuis, die Zaterdagmiddag in. de B.K.-laan werd aangereden, is gisteren in het Gemeenteziekenhuis aan haar ver wondingen overleden Kleurrijk schouwspel De leden van de personeelsvereni ging Rijnbende O.H.D.K. zijn giste ren met oog en oor te gast geweest bij „Der Graf von Luxemburg". Deze operette op muziek van Fxanz Lehar en met een Nederlandse tekst van Frsns v. d. Heyden, werd. gis teravond in Musis Sacrum, gebracht door ballet en koor van het M.V O. (Ministerie van Oorlog) met mede werking van het Haagse Operette- Orkest. Al direct met de Carnavalsoptocht van deze veei-gespeelde operette zat het publiek midden in de goedé en gezellige en fleurige sfeer, die niet ophield te bestaan in de kleurrijke ballettaferelon, het Schildersatelier, ten Huize van Angèlo en in Hel Hotel, waar het derde bedrijf luid-' ruchtig eindigt Ben du Bela als René bleek over een goede tenor te beschikken, ter wijl grootvorst Basil goed aan zijn trekken kwam met de bas Jan de Craen. Onder regie van Frans v. d. Heyden kwamen de M.V.O.-mensen tot een werkelijk goede prestatie in hun spel, \yaarmee het publiek aan - - slot zijn instemming betuigde daar inderdaad meer ruimte, maar doch de mens dient zich dit alles'door een hartelijk applaus. Het op-1 de plaats ligt wat uit het centrum, treden van de balletgroepen was minder geslaagd, maar veel werd hier gered door de prachtige aan kleding. De secretaresse van de personeels vereniging, mejuffrouw B. Sirat. sprak een welkomstwoord en heette m het bijzonder één der directie leden welkom. Na afloop was er bal, waar een orkest van de Gist- en Spiritusfabriek uit Delft voor de mu ziek zorgde. Tegen het houden van de kermis op de Broersvest tijdens de Vacan- tieweek is door de omwonenden reeds meermalen bezwaar gemaakt, daar zij overlast zouden ondervin den van het lawaai. Dit bezwaar Is ook in de. gemeenteraad ter sprake gekomen. Burgemeester mr J. W. Peek kon digde gisteravond aan, dat door de Schiedamse Gemeenschap de moge lijkheid wordt onderzocht om tydens de Vacantie-week de kermis te hou den op de Westerkade. Men heeft leder jaar opnieuw zijn er abonné's die familieleden, vrienden of kennissen verrassen met een abonnement op Een zeer nuttig en dankbaar Sint NicolaasgeschenkI Dit jaar zullen we het feest geheel compleet maken. St. Nicolaas zal het eerste exemplaar op ZATERDAG 3 DECEMBER 's avonds tussen 6 en 9 uur persoonlijk aan huis van de nieuwe abonné afleveren. Dit is nu eens een aparte verrassing, waarvan zo wel ontvanger als schenker veel plezier beleven! Geef een 4-weeks abonnement f 2.of een kwartaal abonnement (f 6.45) op DE SCHIEDAMMER (Hei Rotter- damsch Parool). Ondergetekende abonné van DE SCHIEDAMMER [Het Roiterdamscb PorooJ) wonende verzoekt voor zijn rekening gedurende 4 weken 2.—) gedurende een kwartaal <5.45) 'doorhalen wat niet verlangd wordtj DE SCHIEDAMMER te bezorgen hi] Naam; Adres: en 't eerste exemplaar op Zaterdag 3 December te laten afleveren door Sint Nicolaas. Handtekening: Deze bon m een enveloppe zenden aan de Administratie van De Schiedammer, Lange Haven 103 te Schiedam {telefoon 66505),

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1