Eén dag vorstverlet kost ons land 250 huizen Rumoer tussen Den Haag en Delft over drinkwater Mogelijkheid tot doorwerken bij lichte nachtvorst wordt overwogen Deze winter is nog geen oplossing mogelijk Temperamentvolle Micliele Andrews zou het liefst toneel spelen Wederzijdse verwijten over Rotterdams water Onna op de Lijnbaan Zeelui worden op Kerstmis niet vergeten AC/RN Rotterdam gaat bruine ratten bestrijden Brandje in bouwkeet Jampotje als kerstman 235 KERSTKISTEN AANGEBODEN Ferguson hielp in de bedrijven Te geringe aanvoer van verse vis ZWARTE PARADE Woenstlig 14 December 195o 5 (Van èèn onzer verslaggevers) Eén dag vorstverlet betekent in Nederland in de sector van de woningbouw een verlies van 259 huizen. Het risicofonds voor de bouw nijverheid betaalt op zo'n dag een millioen gulden uit. Vorig jaar kostte de vorst het fonds vijftig millioen gulden. Om deze schade voor werkgever, werknemer, voor ons hele volk zoveel mogelijk te beperken, heeft de door de raad van .bestuur bouwbedrijf ge vormde commissie klimaatsinvloeden een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden bij lichte nachtvorst en bij dagtemperatuur van nul graden Celsius op de bouwplaatsen door te werken. De commissie heeft negen aanbevelingen gepubliceerd. Belanghebbende organisaties van werkgevers en werknemers hebben de overwegingen van de commissie vastgelegd in een aantrekkelijke folder, die zeer binnenkort in het bouwbedrijf zal wor den verspreid. Met medewerking van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid, .zal de folder niet alleen aan de werkgevers en werknemers individueel worden toegezonden, maar tevens aan architecten, rijksoverheids diensten en diensten van de lagere publiek rechtelijke lichamen. Het is niet mogelijk nog deze winter een volledige oplossing voor het probleem van het vorstverlet te vinden. De aanbevelingen van de com missie hebben betrekking op de kwakkelperioden, net voor en vlak na de tijd van vorst. Vaak duren deze periode» het langst. De commissie hoopt voor de winter 1956—1957 een advies le kunnen samenstellen omtrent maatregelen, welke van meeringrijpende aard zrjn. Maatregelen tegen vorstinvloed In haar thans uitgebracht rapport zegt do commissie, dat de meeste van de door haar aanbevolenmaat regelen wei eerder op de bouw werken werden toegepast, maar dat zij meer en meer in verval rakon. De commissie geeft daarom de volgende richtlijnen: 1 Schaft- en werkketen moeten verwarmd en geventileerd kunnen worden 2, Waterleidingen op het bouw werk moeten vórstvrij 60 cen timeter diep worden gelegd. De delen, welke aan de oppervlakte VOOR HEDEN IJSREVUE: A hoy' gebouw, 3 uur: Holiday on Ice 1956. OPERETTE: Rotterdamse Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette „Kör mein Lied Violetta". TONEEL: Groote Schouwburg 8 uur: Haag se Comedie ,»'t Is nooit te laat. MUZIEK: Gebouw l'ro Rege 3 uur: Kra- lingse Orkestvereniging o.Lv. Job. v. Gooi, sol. Bram Boelee -. piaho- Museum Roijmans 3 uur: Koec- kert Quartet. VERENIGINGSLEVEN: Emporium 3 uur: Nederlandse Reisvercniging-filmavond over Zuid Afrika door jan Strijbos. FILMS: Arena: 2, 7, 9.30 uur: The Dam Busters. Capitol: 2. 7, 9.15 uur: Te rug uit de hel. Centraal: 2, 7, 9.15 Uur: Verborgen moederschap. Ci neac: 95.15 uur: Nieuws enz. 5.30. 7.45, 10 uur: Ciske de Rat. Colos seum: 2, 7, 9.15 uur: Gekweld gewe ten. Harmonie: 2, 7, 9.15 uur: De sneeuw was vuil. Lumièrc: 2.15, 7, 9.30 uur: Menselijke begeerte, Lu- tusca: 2.15, 7. 9.30 uur: Blanke sla vinnen. Luxor: 2, 7, 9.30 uur: Het meisje op de rood fluwelen schom mel. Metro: 2. 7. 9.15 uur: Nana. Passage: 2, 7, 9.15 uur: La Strada. Prinses: 2.15, 7, 9.30 uur: De tiran van Califomië. Rex, 2. 7, 9..15 uur: King Kong en de Arabieren. Thalia: 2.15, 7,. 9.30 uur: De mooiste vrouw ter wereld. *t Venster: 2, 7, 9.15 uur: Het loon van de angst. Victoria: 2. 7, 9.15 uur: CamilJe, Bi om at 8, 9.30 uur: Hallo Dicnst-ian. TENTOONSTELLINGEN: Museum Boymans, Mathenesser- laan 1320: 1017 uur: Oude en moderne schilderijen; grafische kun sten, beeldhouwwerken, ceramiek, glaswerk, zilver, kant en meubelen. Bibliotheek. Prentenkabinet exp. Grafisch werk van Philippe Zdeken en Marius Bauer. Bibliotheek His torisch Museum, Korte Hoogstraat 31: io17 uur: Bodemvondsten en alles wat de geschiedenis van Rot terdam verduidelijkt. Bibliotheek, Museum voor Land- en Volkenkun de, Willemskade 25: 1017 uur: Ver zameling op volkenkundig gebied van de buiten-Europese gebieden en vdken, hun kunsten en technieken. Bibliotheek exp. Drie Woestijn volken. Maritiem Museum „Prins Hendrik", Burg. 's Jacobplein 8: 10 17 uur: Geschiedenis van de zee vaart, oud en nieuw. Biblio theek. Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Burg. 's Jacobplein 10: 1016 uur. Perm. tentoonstel- ®P maritiem en aeronautisch technisch gebied. Bibliotheek. Mu seum voor Ouders en Opvoe ders, 'sGravend ij k wal 60: 10—17 uur: Aanschouwelijke voorlichting voor verzorgers en opvoeders van het jonge kind tot zijn volwassen heid. Bibliotheek exp. Rondom het Kerstfeest. Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Schiedam: 1317 uur: Oude en moderne schil derijen, beeldhouwwerken, ceramiek meubelen en plaatselijke geschiede nis. Bibliotheek. Natuurhistorisch Museum, Mathenesserlaan 7: Fauna en geologie van Nederland, tropi sche insecten cn schelpen. Brand weermuseum, Blijdorppieïn: 10—16 uur: Brand weer wezen van oude tij den tot heden, Belastingmuseum, Parklaan 14: 9—17 uur: Staatsfinan ciën en burgerij in onderlinge ver houding, Bibliotheek. Atlas van Stolk: Groene Wetering 11; Grafi sche documenten op historisch en geografisch gebied. Biblioth. R'damse Kunstkring. W. de Withstr. 35a: 10— 16 uur: Werken van Frederick S. Franck. 't Venster, Gouvemeslraat i33: 1022 uur: Oostenrijkse gra fiek door de Opper Oostenrijkse kunstenaarsvereniging „Maerz" Kunstcentrum GroothandeTsgcbonw: P™17 uur: Schilderijen van Mariette Ja cops en glasramen van Marie Thérèsc Jacobs. De Stroom, Voor haven 30: 1018 uur: Aquarellen van P. g. van Naamen. komen, moeten met stro worden afgedekt. 3. Kalkputten moeten, zodra er nachtvorst optreedt, met drie mat ten of een zandlaag worden afge dekt. 4. Hout, steen en betonijzer die nen vórstvrij te worden opgeslagen. Met tvinddroge stenen kan bij lich te vórst nog ivorden doorgewerkt. 5. Metselzand vórstvrij hóuden in een overdekte ruimte óf door het af te dekken met riet of zeilen. G. Glasdichtmaken van het bouw werk voor het -invallen van de winter is van groot belang. Als het binnenwerk ,vordt opgespaard kan met geringe verwarming (cokes pot) worden doorgewerkt. 7, Is het bouwwerk voor de win ter niet onder de kap en glasdicht. dan kunnen in een Verwarmde werkkeet nog gordingen en muur- platen worden klaargemaakt, etc. 3. De metselaar kan bij kou en wind met rietmatten worden be schermd. Vers muurwerk moet des avonds worden afgedekt 9. Voor betonwerken kunnen bij vorst nog bekistingen worden klaar gemaakt, zodat bij niet al te felle kou dit bekistïngswerk nog in de put kan worden gesteld. Drie werkgroepen Uit de commissie kiimaatsinvïoe- den van de raad van bestuur bouw bedrijf, waarin ook vertegenwoor digers van werknemerskant zitting hebben, zijn drie werkgroepen ge vormd. Deze werkgroepen gaan resp. onderzoeken hoe kan worden doorgewerkt bij een temperatuur overdag van nUl tot min vijf gra den, hoe lichtverlet kan wórden voorkomen en hoe regenverlet kan worden beperkt. Steeds za] een middenweg moe ten worden gevonden tussen het technisch mogelijke en economisch verantwoorde. Vaak wordt Zweden als voorbeeld gesteld. Maatregelen, die men daar neemt zullen voor het merendeel niet in Nederland-kun nen worden toegepast. In Zweden valt de vorst doorgaans op vaste tijden, in Nederland is het ieder jaar weer afwachten wanneer het gaat vriezen cn hoe hard. Niettemin zullen de commissie en haar werkgroepen zich laten raden door Nederlandse aannemers, die in het buitenland opdrachten uitvoeren cn daarbij reeds ervaring hebben opgedaan met het beperken van vorst-, regen, en lichtverlet. Van 4 tot en met 21 December doet Rotterdam weer mee aan de jaarlijkse landelijke verdelgings actie tegen dc bruine rat. In deze periode zal aan onderstaande adres sen gratis gif verkrijgbaar zjjtt op werkdagen van 912 uur en van 1 4 uur en op Zaterdag van 9—12 uur. Hoofdkantoor Gem. Vervoer- en Mo tor dienst, Blijdorppieïn Dis trictsterrein, Westzeedijk 533; Nij verheidsstraat 33; Brielselaan 175: Bosland 39; Sonmansstraat 150; Wei- mansweg 26; Ontsmettingsdicnst Noordplein 19: Hulpsecretarie Over- schie, Overschiese Dorpsstraat 64: Hulpsecretarie Hoek van Holland, Prins Hendrikstraat 161: Hulpsecreta rie IJsselmonde. Bovenstr. 61; Hulp secretarie Per nis, Pastoriedijk 55; Hulpbureau Hoogvliet, Texasstr. 42; Politiepost Krallngseveer. Scbaar- dijk 332; Hulp bureau Hillegersberg, C. N. A, Looslaan 1: Voorma iig Raadhuis, Schiebroek, Ringdijk 50. Om de bestrijding te doen slagen is het niet alleen nodig rattengif uit te leggen, maar ook aandacht te besteden aan de plaatsen waar de ratten in de woningen en gebouwen binnenkomen. Deze toegangen moe ten worden dichtgemaakt. Van be lang is vooral, dat men geen etens resten achteloos wegwerpt. De ontsmettingsdicnst heeft zich tot doel gesteld de ratten te bestrij den met medewerking van de ge hele burgerij. Iedereen, die last van ratten heeft, wordt dus verzocht een portie vergif uit te leggen op die plaatsen waar dit ongedierte is ge signaleerd of uitwerpselen zijn ge vonden.. Alleen dan kan de actie slagen. Het rattengif is ongevaarlijk voor mensen en dieren, met uitzondering van knaagdieren, zoals bijvoorbeeld konijnen. Met brandende kranten waterleiding ontdooid Gistermorgen is in een bouwkeet aan de Marconistraat brand ontstaan toen men een bevroren waterlei ding met brandende kranten wilde ontdooien. Met een nevelstraal heeft de brandweer binten onder de vloer en delen van de vloer ge blust. Er is, vijfhonderd gulden schade. Er was voor deze brand middelalarm gemaakt: vier blus- eenheden, twee gereedschap swagens cn een autospuit waren aanwezig. Hoofdman A. I. Boone had de leiding. (Van een onzer verslaggevers) I» het „geringer"' verschil in smaak tussen Haags en Rotterdams drink water het waard om 2!£ millioen gulden over de balk te gooien? Nee, zegt het Delfts gemeentebestuur cn daarom heeft het besloten het oude con tract voor de levering van goedkoper drinkwater uit Rotterdam met 25 jaar te verlengen en twee millioen gulden te voteren voor het aanleggen van een pijpleiding en de bouw van een pompstation. De gemeenteraad heeft dit voorstel goedgekeurd. Het verschil in prijs tussen Rotterdam en ïïaajgs water is zo aanzienlijk, dat het Delft over een periode van 25 jaar 2',2 millioen meer zou kosten als het via Den Haag gebruik zou maken van het Lekwater, dat sinds kort naar de Scheveningse duinen stroomt. Andere overwegingen, welke hierbij gewieht in de schaal hebben gelegd, zijn het „risico" dat Den Haag neemt om water aan de bevolking te leve ren, gevaarlijker is dan het Rotterdamse èn het feit, dat Rotterdam een contract wilde ra. ;aan voor 25 jaar cn Den Haag maar voor tien. Het kleine smaakverschil weegt hiertegen niet op, meenden B. en W. van Delft. Inmiddels is een aantal Delftenarcn begonnen met het verzamelen van handtekeningen voor een petitionnement dat dc burgemeester zal wor den aangeboden cn waarin, wordt gezegd, dat de bevolking geen Rotter dams water wil drinken. j te scherp stelt Op zijn beurt zei de wethouder vanmorgen, dat ir Gurck aantijgingen, en verdachtma kingen hacl gelanceerd en de waar- heid_ had verdraaid. Op één punt gaf de wethouder toe, dat Delft in gebreke was gebleven. De plannen van zijn gemeente wa ren te laat aan Den Haag bekend gemaakt. Dit is de schuld van de ambtenaren op de secretarie, die de stukken te lang hebben laten liggen. In Haagse gemeentekringen heeft de houding van het Delfts college aanvankelijk verwonderinng gewekt, maar sedert de persconferentie, die B. en W. vanmorgen hebben gelegd, heeft verbazing plaats gemaakt voor verontwaardiging. De bewering, dat het Haagse water groter risico's zou hebben voor de gebruiker dan het Rotterdamse, noemde de directeur van de Haagse duinwaterleiding, ir A. j. Gurck, misbruik maken van de omstandigheid, dat kortgeleden itl het water, dat Den Haag aan Delft levert 500.000 m3 van- het totale verbruik van drie millioen m3 colibacteriën voorkwamen. Dat was te wijten aan vernieuwing van een buisleiding. Die bacteriën zijn be paald niet schadelijk verklaarde ir Gurck met nadruk. De Delftse wethouder van finan ciën en bedrijven, dc heer J. A. Lausberg. vroeg zich vanmorgen af, waarom Den Haag zich zo druk maakt over de water leverantie aan Delft. Het is ceii simpele kwestie, aldus de wethouder, die door Delft reëel is opgelost. Rotterdam vraagt een gemiddelde prijs van 3,74 cent Nieuw restaurant De familie Yuen, die na de oor log het eerste Chinese restaurant in het centrum van Rotterdam opende voor de oorlog is zij op Katen- drecht begonnen heeft vandaag haar vierde zaak, restaurant. China, aan de Lijnbaan 35 voor de gastro nomen van Rotterdam in gebruik gesteld. Het restaurant valt op door het moderne Chinese interieur. De familie Yuen heeft er naar ge streefd iets aparts van restaurant China te maken, waarin zij volko men is geslaagd. Het geheel ademt een sfeer van. rust. Bijzonder fraai zijn dé schemerlampjes in de vorm van Chinese lampions die aan elk tafeltje zijn bevestigd en de grote kroonlamp op de eerste verdieping. Zij werden naar een ontwerp van één der directeuren, de heer King hier te lande ver vaardigd. Een Kantonse kok zwaait de scepter in de keuken, waar Chi nese, Indische en Europese maaltij den worden bereid. per m3. Den Haag 13.27 cent per m3. Het geld van de D elftenaren wordt hier niet aan opgeofferd. Ir Gurck stelde, toen wij con tact met hem opnamen, hiertegen over, dat het verschil van onge veer 4.5 cent misschien wel de in terne boekhouding van de gemeente Delft flatteert, maar dat het voor de bevolking niet zo veel uitmaakt, of zij 50 of 54.5 cent per kub. m. betaalt. Waarschijnlijk doet zij dit graag voor een duidelijk verschil In smaak. Dat dé smaak van het water in Deift zoveel te wensen overlaat, is te wijten aan. de hoeveelheid chloor, die er aan toegevoegd wordt. Dit is noodzakelijk, omdat het Rot terdamse water niet eerst, zoals 't Haagse, door de duinen wordt ge filtreerd. Volgens wethouder Laus berg van Delft, moet het water, dat uit Den Haag komt, ook gechloord worden, omdat deskundigen hebben aangetoond, dat 'n vermenging van Haags en Rotterdams water een ex tra gunstige voedingsbodem voor bacteriën geeft.. Wethouder Laus berg laakte uitlatingen van ir Gurck, die al eerder op de Delftse houding gereageerd had en daarbij had gezegd, dat Delft de zaken veel Voor de kersttafel: Een jampot als kerstmannetje ver. momd, voor de ontbijttafel op kerst dagen, was een van de vele vond sten van mevrouw L. A. In 't Veld van Bergen, die de kersttafels ver zorgd had in een zaal bij de firma Jungerhans, waar de Vereniging van Huisvrouwen Afdeling Rotterdam haar leden ideeën toonde voor de komende kerstdagen. Mevrouw In 't Veld. die bestuurs lid van de vereniging is, gal een bijzonder cachet aan de tafels door tafellakens met opvallende kleuren en in 't oog lopende patroons tc ge bruiken. Voor de versieringen had zij onder' meer appelen, stokjes en kerstballen gebruikt samen met een heleboel fantasie. Met 10 appelen en 18 stokjes was een constructie van drie etages ge maakt In de uitgeholde klokhuizen pasten tien. kaarsen, die vrijwel heeft de producer van „Holiday on Ice", meteen maar een Zuid- zee-fantasie om haar mambo ge creëerd. Zo zijn de Amerikanen. In de Ahoy'-hal kan men nu voor het eerst met Michele An drews' interpretatie van de mam bo, kennis maken. „Het is voor het eerst dat ik in Holland ben. Rot terdam vind ik een prettige stad. Zo modern. En wat me bovenal opyiel is, dat alles hier zo schoon is. De Rotterdammers zijn plezie rige mensen. Erg joviaal met applaus. Dat doet je art is ten-hart goed. Wat zegt U? Of ik van ijs hou? Nou en of. Midden in de winter bestel ik in een restaurant een grote portie ijs. Dan moet je de mensen zien kijken. Maar daar trek ik me niets van aan", zegt Michele guitig lachend. „Je bent bij een ijsshow of niet Dit is Michele Andrews ten voeten uit". Char mantgracieus en tempe ramentvol brengt zij op de schaats de mambo in haar Zuidzee-faniasie. liefst dramatische rollen in toneelstukken zou spelen. De roodharige Michele Andrews is in de ijsshow „Holiday on Ice" één brok rhythme. In de Zuidzee show danst zij op de gladde ijzers niet zulk een overgave en raffinement de mambo, ik tonenspelen of meewerken aan dat het bijna on waarschijn- Hl;t J kale heeft Michele van haar lijK klinkt als men daarna mama meegekregen, want ook zij uit de mond van de 22-iarige kan geen piano met rust later.. Michele hoort, dat zij het MfclKk> „Ach, het is bijzonder prettig en het is ook interessant om in -T verschillende landen op te ?re- Mk Kimme meisje, dcn. Dat ri,chl k cok-4oen dat hoe! nrnut en heel. p*»cnf Enuelsc ..iisshcm'-komng" Tom over „fanm wont w cm* Aroolds ml. in Brighton, waar Kind. Haar vader u> een Irr.ns- man en naar moeder is van En gelse afkomst. De ouderlijke wo ning staat in Parijs, waar haar papa „in wijnen dnct". Hij is een van de grote exporteurs van deze edele drank. Michele's moe der was een bekende concert pianiste in Engeland, doch na haar huwelijk met papa Andrews, is zij eenmaal in Parijs wo nend soliste bij verschillende orkesten van de Franse Rad' omroep. Michele Andrews is één die meisjes, die plotseling Arnolds jrt:i« in Brighton, waar ik' voor m'n plezier aan het schaatsenrijden was, ontdekte. ..Wil je meedoen in m'n show", zo vroeg hij. Vader en moeder hadden er geen bezwaar tegen en zo stapte ik de wereld van klatergoud binnen. Spijt heb ik er niet van. Integendeel. Maar het is hard werken. Soms twee. drie maal per dag repetities en dan 's avonds de show." Vijf jaar toerde Michele met Tom Arnolds-show door Europa en Zuid-Afrika. Vorig jaar con- wn t!i5ciccrcie ..Holiday on Tee" ait AO-* sterretje, dal zich op het spiegel- der. ontdekt dan meteen een gh,dlte' :,svloertje tomneia- meteoor-cniTière mak™, /.es Jaar f J b geleden had zij er nog geen flauw idee van. dat zij eens rnenlvol voortbeweegt. Michele heeft in haar jengel in de topstars van de Amerikaanse Parijs les gehad op een ballet- ijsrevue zou zijn En Michele is school. De dans trok haar. Ook er niet eens onderste boven van. de moderne dansen. Toen de „Ik vind het leuk, maar of ik mambo uitkwam, stal die meteen met het schaatsenrijden zal door- haar hart. En omdat Michele deze gaan. weet ik nog niet. Ik heb Zuidamerikaanse dans zo perfect andere ambities. Het liefst zou uitvoert en zo rasecht „brengt" Voordat Michele Andrews zich "0(>r Ji' show r/ccr ''erWedrn. jnaakt zij een war-di-livc/cr;? orer ijsvloer. „Dat i* heel belang rijk, icant geen enkele avond is het ijs eender. Dan is het hard, dan is het zacht. En daar dien je heel erg rekening mee te hou den, wil je tijdens de- voorstel ling niet komen ie vallen", ver telde Michele. De bemanningen van niet min der dan 235 Nederlandse koopvaar dijschepen zullen dit jaar on danks het feit dat zy op zee zijn toch weer een prettige Kerstmis hebben. Het comité „Kerstfeest op Zee" heeft ook dit jaar weer in samenwerking met een aantal dames van het Prinses Margrietfonds er voor gezorgd dat de gezagvoerders van de schepen, die met de Kerst dagen niet in de thuishaven zijn, de beschikking hebben over een Dat de Ferguson tractor, die grote bekendheid geniet, niet alleen in het landbouwbedrijf goede diensten kan bewijzen, doch ook voor aan nemers van grondwerken en. bou wers van belang kan zijn. kwam duideiyk tot uiting bij een* demon stratie, die op een. terrein tussen Henegouwerlaan en Groothandels gebouw werd gegeven. Daar was m hydraulische graafmachine in ■erking, die voor verschillende dóeL einden gebezigd kan worden. Voor een diepe bewerking van de grond, voor het maken van funderingen,' het graven van drainage-kanalen, maar ook bij het leggen van ka bels en pijpleidingen De machine wordt vanaf de zitplaats van de tractor bediend en werkt door een oliedruk van 75 atmosferen op de zuigers. Uitgerust met een egali- secrschuif kan de Ferguson dienen bij het grondwerk met een kiep- bare transportbak voor vervoer over de weg; met een rol voeg bezem bij de aanleg van w--»n. met een grondmenger voc-- -u verwijderen bijv. van een gra :w. .ie van een nieuwe moet wordoU .uorzren. Zelfs voor grondboringen kan de tractor gebruikt worden, terwijl die tevens als bulldozer heel wat werk kan verzetten. Sinds enkele maanden zijn al die werktuigenin ons land en nu reeds blijkt, dat ze een waar devolle hulp kunnen betekenen op velerlei gebied. :onder gevaar aangestoken kunnen worden. Mevrouw J. Dijksma—Kranenburg hield een causerie over de kerst stemming in het algemeen. Een Duitse film gaf een indruk van de manier, waarop porcelein gemaakt wordt. De middag werd besloten met een film over Canada ïn wintertooi. kerstkist, waarin talrijke kleine, maar aardige geschenken zyn ver pakt. Er zijn nu 7100 van die pakjes klaargemaakt, al weer honderd meer dan vorig jaar en bij die 7100 pakjes zij" er vijf van koningin Juliana. Zij heeft er een persoon lijke kerstboodschap bijgedaan. Aan dc- buitenkant zijn deze pakjes niet van de andere pakjes te onder scheiden. Aan boord van de „Dalerdijk" van de Holland Amerika Lijn is gisteren een kerstkist, als symbool van de vele anderen, overgedragen aan de kapitein van het schip. Het waren de dames P. Brongers- Schoonderwald en K. de Haay- Stedehouder, die namens het K.O.Z.- comité en namens het Prinses Mar- grietfonds deze plechtigheid ver vulden. Kapitein K. Hogervorst met een paar hartelijke voudige woorden. ,.1Vij waardering" zo zei hij - dit bewijs van medeleven en mede- voelen. Hartelijk dank. ook namens de bemanning". Ds K- S. G. Zijl- stra en ds A. S. Timmer boden daarna een paar gramofoonpiaten aan, waarop speciaal voor het kerst feest op zee, een speciale kerstwij- dingsdienst is opgenomen. dankte n een hebben „voor Op het' ogenblik vissen twee Scheveningse trawl-Ioggers, dè Sch. 55 „Noorderkroon" en Sch. 225 „De- li". op verse vis. De aanvoer van. deze schepen blijkt in geen enkele verhouding te staan tot de grote vraag. „Dc kleinhandelaar." vertel de ons de heer A. Dijkhuizen, voor zitter van de vereniging „Vrede", „wordt hierdoor ernstig benadeeld." Hij hoopte, dat iri de toekomst meer reders zullen besluiten vroeger over tc schakelen van haring op verse vis. Demoeilijkheden, waarmee de kleinhandel heeft te kampen, wor den nog vergroot door de geringe import van Deense vis. Kleine par tijen komen in IJmuiden aan, maar ook deze import 53 onvoldoende om aan de vraag naar verse vis te voldoen. door Peter Schilperoort Tussen dit en mijn-vorig artikeltje heeft zich inmiddels een belangrijk evenement voltrokken, een gebeur tenis waarbij het op de hoogte zijn van de laatst uitgebrachte goede gramofoonpiaten van enige impor tantie kan worden genoemd. Helaas was ik zelf door drukke bezigheden in verband met deze festiviteiten niet in de gelegenheid u nog bij tijds op de hoogte te stellen van het laatste nieuws in deze, maar ge lukkig staat de Kerstman weer voor de deur die dit jaar voor de platen- lief hebbers wel een vorstelijke keus heeft. Vorige maal noemde ik reeds „Magie Keys" op Philips B 7046 L een soloplaat van Erroi Gamer, de poëet onder de Negerpianisten .die zich hier van een wel zeer goede zijde laat horen. Bijgestaan door een drummer en bassist, die in de snelle nummers zeer nuttig zijn, en in de langzame eigenlijk wel gemist had den kunnen worden, hoewel ze daar niet storen, tovert Er rol ons een ongekende klankenweelde voor, vol van rhythmïsch raffinement en har monische charme. Garner „compo neert" k rimpro- viste bekende deunen om tot iets geheel nieuws, op een w ijze waar van hij alleen het geheim kent. Het is prettig weer eens een moder ne pianist te ho ren met een mooi linkerhandge- bruik, waardoor hij het ook zon- der rhythmisehe begeleiding kan stellen. En hier zijn de gespeelde titels: I can't get started, Yesterdays, Lullaby in rhythm. Bewitched. For heaven's sake. Once in a while. Wonderful, Undecided.Anything goss. Niet lang geleden maakten wij hier persoonlijk, kennis met de uit zonderlijk begaafde jonge trompet tist Chet Baker. Hij trad hier 00 met zijn eigen kwartet, waarin hij de enige blaassolist was. Nu is het een Amerikaanse gewoonte van de laatste tijd iedere solist, die het tot grote faam weet tc brengen, U reaturen met „strings", waarbij het normale jazzorkest dus wordt uit gebreid met een strijkersgroep. Dit zelfde lot onderging Chet 'Baker. Op Ph. B 07Ö34 L hebben de strijkers minder aan het wezen van. Chet's muziek kunnen veranderen dan meestal hij zulke experimenten het geval is, reden waarom-ik ze liever had weggelaten. Maar ze zijn er nu eenmaal bij" en we kunnen toch genoeg genieter, van Baker's gave trompet, van Zoot Sims' tenorsax. Bad Shank's alt en Russ Freeman de pianist. Ook drummer Shelly Manne is van de partij. Voorwaar een sterbezetting, die, hoewel Baker op de voorgrond blijft, ruimschoots de gelegenheid krijgt zijn capaci teiten te tonen. Chet's spel is in deze opnamen mogelijk nog gaver dan ik het ooit hoorde. Vrolijk vind ik zijn spel nooit. Het is altijd doortrokken van een lichte melancholie die ook in zijn uiterlijk tot uitdrukking komt. Het lijkt me geen vrolijke jongen, wel erg gevoelig en bescheiden. Zelfs de pittige snelle nummers zijn, hoewel uiterst dynamisch, toch ge voelig gespeeld. Voorwaar een. bij zonder knap trompettist; die op het ogenblik in zijn genre geen mede dingers kent. Tót slot nog even voor mij het beste paard van stal. Onze oude vriend Eddie Condon, die een men- senlevenlang één ideaal trouw bleef, presenteert zijn All-Stars" op twee zijden van de Ph. L. P. 07044 L. Buiten zijn ..House Band" waarmee hij in zijn eigen club speelt, zijn er nog enkel© „Visitors" zoals Billy Butterfield, trompet: Hucko, clari net; Lou Mac Garity, trombone; Old-timer Bud Freeman, tenorsax; Dick Cary, alto horn. En zijn eigen mensen zijn* Davison, cornet; Ed Hall, clarinet; Cutshall, trombone: Shroeder, piano; Al HaU. bas; Cliff Leeman, drums en Condonzelf op guitaar. Deze combinatie garandeert ons het best denkbare in dit genre en we komen niet bedrogen uit. Alleraardigst is het idee om het „House ensemble" en het „Visitors ensemble" los van elkaar collectieve improvisaties te laten spelen. Het teamwork dat hierbij aan de dag wordt gelegd is wel zeer goed. Prettig is het Bud Freeman weer eens te horen, die nog .steeds goed op dreef is roet zijn volkomen per soonlijke stijl, Bud Freeman, de enige blanke tenorspeler die in de dertiger jaren het grote voorbeeld van die tijd Coleman Hawkins niet nodig had om tot prestaties te ko men. (Er was toen ook één neger die dat konLester Young.) In alle nummers komt een keur van solisten aan het woord en ensemble chorussen van visitors- en house» ensemble. Op de hoes staat nauw keurig aangegeven wie er speelt, u kunt de session ^volgen alsof u er bij was. We krijgen helemaal niet de indruk dat er in een studio ge speeld wordt (wat naturlijk wel 20 is); het zou een partijtje bij u thuis kunnen zijn, zo ongedwongen is de sfeer. In muzikaal opzicht' overtreft de» ze plaat nog de reeds eerder ver- schenen ..Coast to Coast session", die reeds zo'n groot succes was' Ik voorspel deze plaat dan ook niets dan goeds. Op de eerste kant staat: There 13 be some changes made en How come you do me: op de twee de: Blues my naughty sweetie, gave to roe, Tin Roof Blues, When my sugar walks down, the street en I cant believe that .you're in love with me. Verdere aanbeveling van plaat is absoluut overbodig. deze

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 4