Onjuist moment om met Indonesië te praten steunt Nederlandse gevangenen weinig' Motie vraagt meer hulp voor onderontwikkelde gebieden Na 7 uur roeien hulp voor schip gevonden LIVORNO mamm Molens KAMERLID GOEDHART: „Hoge Commissariaat VEEL FRACTIES ZIJN VAN MENING: Opzettelijke schending van bestand door Israel Parlement van Sow jet-Unie later bijeen Kent U het verschil tussen en goud? Chicken DU^rvis' ALS ENGELAND WEIGERT Arabische financiële steun aan Jordanië Normale leven keert terug Spannend avontuur van Nederlandse zeelieden Russen onderhielden Porkkala goed Prof. Zijlstra had een langdurig gesprek met minister Kasimo Sowjet-wapens naar Afghanistan? Russische leiders weer in Moskou Verpleegster veroordeeld West-Duitsland gaat in 1957 eigen raket afvuren LM Donderdag 22 December 1955 3 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het socialistische Tweede Kamerlid F. 3. Goedhart heeft gisteravond by de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken vlammende woorden gesproken over de „Nigo-processen" in Indonesië. „Deze zaak zit het hele Nederlandse volk hoog" zo zei hu. „Men houdt Jungscblaeger en anderen nu al meer dan twee jaar gevangen. De Indo nesische politie heeft sommigen van hen afschuwelijk mishandeld. Ook de officier van Justitie heeft zich aan intimidatie en bedreigingen schuldig gemaakt, Mr Bouman heeft niet alleen zijn naam, maar ook zijn leven by de verdediging der Nederlandse beklaagden op het spel gezet. En de hoog ste lof komt toe aan hem en zijn vrouw, die nu al zo lang de verdediging heeft voortgezet." „Maar de Boumans hebben", zo vervolgde de heer Goedhart, „niet alleen te strijden tegen de Indone sische politie, justitie en pers. Zij moeten ook optomen tegen het Ne derlandse bedrijfsleven in Indonesië en tegen de merkwaardige opvattin gen van het Hoge Commissariaat in Djakarta. Een zoon van Schmidt, die bij een Nederlandse onderneming in dienst was. Heeft men ontslagen. „Nog erger is", zo zei de heer Goedhart, „de houding van de B.P.M. Aan deze onderneming is gevraagd Zwaar tuerfc in de Bot- i nische Golf. Poolwinden heb- ben het water op 18 en 19 S December in een ijswoestijn veranderd en talrijke schepen konden hun weg daardoor niei vervolgen. Op de voor grond ziet men een gedeelte van het dek van de ysbreker „Atle" waarop een helicopter staat. De ijsbreker heeft een verbinding tot stand gebracht met het Zweedse schip „Rï- bersborg" Op de achtergrond y de „Er act or" in het ijs 'klema. {Advertentie (JU.J BankacfiV/feff kent geen grenzen Door een uitgebreide internationale documentatie kunnen wij U inlich ten over invoerbelemmeringen en grensformalitetten in vele landen ter wereld. Wij houden U op de hoogte van het sluiten van nieuwe betalingsaccootden, veranderingen in deviezenwetgeving en andere wijzigingen ia faec internationale handels-en betalingsverkeer. Vraagt om gratis toezending van ons Devitzinberichl, waarin deze en nog talrijke andere, voor de zaken man belangrijke gegevens worden vascgrïegd en besproken. (Van een onzer redacteuren), DEN HAAG. De NederlandsIndonesische conferentie en Nïeuw- Gulnea zijn gisteren het onderwerp geweest van uitvoerige besprekingen in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. „Was het nodig zoveel haast te maken met die conferentie?", vroeg de heer Goedhart (P.v.d.A.) aan de bewindslieden. „Doopt men niet ernstig gevaar, dat voor een tweede maal een overeenkomst niet door Indonesië zal worden gerealiseerd?" En tot deze conclusie kwamen vele sprekers. De Antirevolutionnair Bruins Slot zei, niet enthousiast te zün over de conferentie (die hij maar een griezelig geval noemde) en over het heen en weer gedraaf naar Genève. Prof. Lemaire (K.N.P.K.V.P.) zei het be. ter te hebben gevonden, als Nederland eerst de bespreking van Nïeuw- GuLnea in de Verenigde Naties had afgewacht. Z\jn toekomstige fractie genoot De Graaff (K.V.P.) vond ook, dat Nederland had moeten wachten. De Indonesiërs zullen zich bij de onderhandelingen nu altijd op een dwangpositie kunnen beroepen met het oog op de jongste verkiezingen. De liberaal Ritmeester en de heer Van de Wetering (C.H.U.) uitten, zij het iets minder krachtig soortgelijke bedenkingen. TWEEDE KAMER De Twentsche Bank Uw financiêlt raadsman Wat de Indonesische aanbieding om onderwijzers aan Nieuw-Guinea te leveren betreft, riep de heer Bruins Slot uit: „Laten wij ons na de illegale infiltraties hoeden vcor legale infiltraties!" De heer Rit meester voegde er aan toe, dat bij de begrotingsbehandeling in 1954 wel was gebleken, dat Nederland zelf beter voor de no dige onderwijzers kan zorgen. De heer Goedhart iP. v.d.A.) herinner de er schamper aan, hce Indone sië nu al jaren probeert Neder land in de Verenigde Naties tot mik punt van aantijgingen te maken met betrekking tot Nieuw-Guinea. Hij vroeg de regering, zo mogelijk reeds in dit stadium voorlopige medede lingen over de stand van het overleg met Indonesië te willen doen. In het bijzonder wilde hij weten of het juist is, dat de Indonesiërs een rege ringsverklaring over de voorwaar den waarop buitenlands kapitaal kan worden toegelaten, tot grondslag willen maken van een nieuwe finan ciële regeling met Nederland. Zijn fractiegenoot, jhr Van der Goes van Naters vroeg minister Beijen welke initiatieven hij had ge nomen in de Westeuropese Unie ge durende de drie maanden, dat hij daarvan voorzitter is. Inzake het in dividuele klachtenrecht, dat door de deelnemende landen was aanvaard, als een van de menselijke rechten, vroeg hij of de minister zijn reserve hiertegen had laten varen. Hij zeide do indiening van een motie te over wegen, als de bewindsman hierop geen bevredigend antwoord zou ge ven. Wat de nagestreefde Europese markt betreft, waartoe te Messina werd besloten, zei de heer Van der Go*"?, dat stilstand of achteruitgang funest zouden zijn. Hierbij ruoet men direct voor het einddoel tekenen. Verscheidene sprekers uitten hun verontwaardiging over het Britse optreden, dat zich tegen het denk beeld van de Europese markt heeft verzet. „Engeland saboteert", zei de heer Bruins Siot en het wachten is op een nieuwe Britse staatsman van het formaat van een Churchill- Mej. Klompé (K.V.P.) zei, dat de enige manier oni de Engelsen er gens bij te krijgen was, te beginnen met te laten zien, dat het ook zonder hen een succes kan worden. Zij kwam vooral op voor de hulp aan minder ontwikkelde gebieden- Niet alleen uit sympathie, maar in het bijzonder ook uit onbehagen over de grote tegenstellingen in levenspeil. Zij vroeg de bewindslieden de ver hoging van het bedrag voor techni sche hulp van vijftien procent te brengen op achttien procent. Krachtiger kwam haar socialisti sche geloofsgenoot Ruygers op dit punt naar voren, die een motie in diende om de regering uit te nodigen de hulp aan de or-terontwikkelde gebieden belangrijk uit te breiden (hu sprak van 25 millioen), dit als een vaste jaarlijkse post op de be groting te gaan opnemen en de tech. nische hulp te gaan bundelen om de overzichtelijkheid te bevorderen. De motie werd medegetekend door zijn fractiegenoten Burger en Van Lier, door mej. Klompé (K.V.P.) en dr Bruins Slot (A.R.), De ministers zullen vandaag ant woorden. Burns beschuldigt NEW YORK. Generaal-majoor Bums, hoofd van de Palestijnse be standscommissie der V.N., heeft in zün verslag aan de Veiligheidsraad verklaard, dat de Israëlische aanval van 11 December op Syrische stel lingen bü het meer van Tiberias een opzettelijke schending van de bestandsovereenkomst is geweest. Bij de aanval werden volgens Is raëlische gegevens 55 Syriërs en zes Israëliërs gedood en tien Israë lische militairen gewond. Syrië heeft gemeld, dat er 56 Syrische slachtoffers te betreuren waren. Israel heeft verklaard, dat de aan. val was uitgevoerd als vergelding voor beschieting van Israëlisch: vis sersvaartuigen op het meer van Tiberias door de Syriërs. gegevens te verstrekken, die de on zinnige beschuldigingen van Indo nesische zijde tegen een aantal be klaagden zouden kunnen ontzenu wen. Maar in plaats van dit te doen, heeft zij zich onthouden en hierdoor de verdediging juist bemoeilijkt. Zij schijnt bang te zijn een vinger uit te steken voor een landgenoot in een cel uit vrees in dit knoeiproces ver wikkeld te raken Als het echter om de eigen zakenbelangen gaat is zij er als de kippen bij om politieke steun te vragen." „Waarom", vroeg de heer Goed hart, „heeft het Hoge Commissariaat aan een van de getuigen, achter de rug van mevrouw Bouman om, ge adviseerd, aan de uitnodiging om te getuigen geen gevolg te geven?" De heer Goedhart vroeg of het waar was ,dat het Hoge Commissa riaat had nagelaten het uitnemende witboek over deze processen aan de leden van het Indonesisch parlement te zenden, omdat het zo min moge lijk deining wilde verwekken. „Er is meer", zo ging de heer Goedhart voort. „Tijdens het proces- Jungschlaeger heeft de officier van justitie het nodig geoordeeld foto's te laten zien van wreedheden begaan door Raymond Westerling op Cele bes. Toen hi.i daarmee voortging heeft mevrouw Bouman uit protest de rechtszaal verlaten. Inplaats van zich achter haar te stellen én een officieel protest hiertegen in te dienen, heeft het Hoge Commissariaat haar ge vraagd haar excuus aan te bieden voor haar weggaan." „Al deze dingen", zo zei de heer Goedhart, „doen bij ons de vraag rij zen of wij te Djakarta wel op de juiste wijze zijn vertegenwoordigd. Er is meer dan genoeg gesust en meer dan genoeg rekening gehou den met het bedrijfsleven. Het gaat om de levens van mensen, die vol maakt willekeurig zijn uitgekozen." DUNDEN. De Opperste Sow- jet zai niet morgen, maar Maandag in het Kremlin bijeenkomen Er werd geen reden opgegeven voor het uitstel. Westelijke diplomaten in Moskou veronderstellen, dat de Opperste Sowjct bijeengeroepen is om pre mier Boelganin en de secretaris van de communistische partij Chroesjtsjew verslag te horen uit brengen over hun reis naar India, Birma en Afghanistan. Boelganin en Chroesjtsjew zijn Woensdag pas in Moskou terugge keerd. Mogelijk heeft men besloten hun wat meer tijd te geven om het verslag uit te werken. De Opperste Sow jet is voor het laatst bij een geweest in Augustus. Boelganin bracht toen verslag uit over de conferentie van de Grote Vier in Genève. (Advertentie I.M.J Zo op h#t eerst» gezicht lijkt het wel op elkaar maar dear houdt hek dan ook verder mee op. Bij verpakte soepen if dat net zo. Op Uw bord zien ze er alle vrijwel eender uit. maar zodra U OXO proeft merkt U het grote venchil In geur. smaak en kwaliteit. Neem zelf eens de proef op de jem; verlang uitsluitend OXO «n U hebt het bette gekozen. oxo SOEPEN „Cblcken"-kippensoep. Toma- tenioep, Juliennesoep, Cham- plgnonjoep, Vermïeellïioep. AspergeJoep.Bruinebonensoep Lwsm fAdvertentie LM.) Een aardige garnering die tevens Uw slaatje afdekt, spuit U uit een tube Livorno. Een verrukkelijke zacht gekruide saus. Prijs 50 ct. KOPENHAGEN. Drie Neder landse zeelieden hebben zeven uren achtereen in een open sloep aan de roeiriemen gezeten, eer zij er in slaagden hulp te vinden voor hun schip, dat al drie dagen lang stuur loos ronddreef. De roeiers waren de kapitein van het 330 ton d.w, metende m.s. „Tin- da" uit Groningen, de heer M. Bloem uit Delfzijl, en twee leden van zijn bemanning. Hun schip had te kam pen met een gebroken krukas en was een speelbal van wind en gol ven tussen de"' kleine eilanden ten zuidoosten van Fünen. Gisteren stapten de drie mannen in de sloep, waarmee zij tenslotte in het op See land gelegen Karrebaefcs- mindë aankwamen. Daar bleken de schippers van drie vissersvaartuigen bereid om de „Tinda" te hulp te ko men. Zij slaagden erin de Neder landse kustvaarder op sleeptouw te nemen en zij hebben haar gisteren te Karrebaeksminde binnengebracht. Het schip zal daar nu gerepareerd worden. De „Tinda", eigendom van de heer D. Veenma uit Groningen, was met een lading hout onderweg van Kotka in Finland naar Holyhead in Enge land. HELSINKI. Vroegere Finse bewoners uit het elf jaar geleden aan Rusland afgestane gebied Pork- kaia hebben Woensdag voor het eerst weer iets kunnen zien van hun vroegere woonplaats, die krach tens een Fins-Russisch accoord aan Finland zal worden teruggegeven. Woensdag mochten voor het eerst Finse treinen zonder luiken voor de ramen door het gebied rij den. Vele Finnen zagen tot hun grote vreugde, dat hun huizen niet zijn verwoest of afgebroken. De boeren waren van oordeel, dat de akkers in goede toestand zijn en dat de Russen maar heel weinig bomen hebben geveld. CAIRO. Naar verluidt worden tussen Egypte, Syrië en Saoedi-Ara- bië onderhandelingen gevoerd over financiële hulp aan Jordanië. Deze zou worden gegeven als Engeland zijn steun zou beëindigen, omdat Jordanië niet bereid is tot het pact van Bagdad toe te treden. Het Sy rische kabinet, dat gisteren in spoed zitting bijeenkwam zou de plannen reeds hebben goedgekeurd, Jordanië maakt deel uit van het sterlïnggebied. Vorig jaar ontving het van Engeland ongeveer 26% millioen gulden. De jaarlijkse be sprekingen tussen Engeland en Jor danië' c.ver de hulp voor het komen de jaar zouden juist zijn afgeslo- Advertentie l.M.) ten. Men zou overeenstemming be reikt hebben. In Jordanië keert men thans snel terug naar normale toestanden. Al len, die tijdens de onlusten werden gearresteerd, zijn in vrijheid gesteld en de scholen, die twee dagen ge sloten zijn geweest, zijn weer ge opend. Ook behoort de avondklok in Bethlehem weer tot het verleden. Het zakenkabinet van Ibraham Has- jem werd gisteren dooi koning Hoessein beëdigd. Een groot deel van de troepen van het Arabische Legioen heeft de hoofdstad Amman verlaten. Toen de regeringsmaatregelen bekend wer den. gingen de meeste stakers weer aan het werk. Ook werden de win kels weer geopend en verscheen iet normale verkeer weer op straat. (Van een onzer redacteuren) GENEVE. Minister Zyistra heeft hier gisteren een uitvoerig gesprek gehad met zijn Indonesische ambt genoot, de heer Kasimo. Daarna is ook n deel van de Indonesische dele gatie naar Den Haag vertrokken. Minister Zjjlstra en de ministers Ka simo en Leimena reisden gezamen lijk. Over het resultaat van deze eerste nadere kennismaking tussen de heide ministers is geen mede deling gedaan. Gisteravond is dus de eerste fase van de onderhandelingen afgesloten. Over het verdere programma is nog niets met zekerheid te zeggen. Men zal daar in Den Haag nader over beslissen. De Indonesische minister van fi nanciën, dr. Soemitro wordt nu, vol gens de laatste gegevens, omstreeks 2 Januari in Genève verwacht „als er tenminste in Indonesië geen bij zondere dingen gebeuren, die zijn vertrek ongewenst maken." KABOEL. Een Afghaanse mis sie zal waarschijnlijk binnenkort 'n bezoek aan Moskou brengen om te onderhandelen over de levering van Russische wapens aan Afgha nistan, aldus is Woensdag te Ka boel vernomen. Eerder was gemeld, dat een aan tal Afghanen naar Tsjeehoslowakije zou gaan om over de aankoop van wapenen te spreken, maar deze groep is tot dusver niet vertrokken. Afghanistan zou de Russische wa penen in Afghaans geld kunnen be talen. LONDEN. Boelganin en Chroesj tsjew zijn Woensdag van hun Azia tische reis in Moskou teruggekeerd. Zy werden op het vliegveld van Moskou ontvangen door Molotoiv, Mikoyan, Kaganowitsj, Worosjllow en Saboerow en door de leiders der diplomatieke missies. Een grote menigte juichte de bei de leiders geestdriftig toe op de weg van het vliegveld naar het Kremlin. Ondanks een vorst van 11 graden reden Boelganin en Chroesjtsjew in een open auto. (morfine op vals recept) ROTTERDAM. De 35-jarige verpleegster B. D. W„ die zich met behulp van valse recepten morfine verschafte, werd vanmorgen door ae rechtbank veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en ter beschikkingstelling van de regering. DIJNA iedere ochtend zit hij in dat ca jé. roert besprekingen» jongleert met stukken uit zijn dik- *e actentas en heeft het kortom druk De hemel mag weten waar- méé. 1 k weet alleen, wat hij een dikke tu/intip jaar geleden deed. HU u;as toen een der allereerste fascts- tenleiders van Nederland en omdat de regering het uniformverbod nog niet had uitgevaardigd, kleedde hij zich in een zwart chauffeurspakje met een koppelriem en stond een zwaar verlakte lef pet op sijn hoofd Zijn overeenkomstig uitgedoste ad judanten dedenals zij vóór hem, j traden, met hun arm tcat honden doen met hun poot by het zien van j een boom. Ze riepen er „heil" bij en lieten daar zijn onbeduidende naam I op volpen. Ik was in die dagen, toen hij gro- I te zalen vulde mei ontevreden klein- i burgers, verslaggever van „Het Volk", de krant die door het op- i komend fascisme het felst werd gehaat. Het zitten aan de perstafel, tijdens de vergaderingen, was dan ook aUesbehalve een sinecure, mant de Leider maakte er een gewoonte vanin zijn grote rede al spoedig te zeggen: ,J£ameraden en volksgenoten. in deze saai is een i:erslaggever aanwezig van „Het Liegt" het in fame. rode dagblad der Joodse plu tocraten." Uit de duizendkoppige menigte steeg dan het beluste gegrom op, dat men ook in Ar'is kan beluiste ren, tijdens het voederen der roof dieren. Iedereen keek naar de pers tafel. Er kwam een geweldige hoe veelheid haat op ons af te veel eigenlijk, voor verslaggevers, die tachtig gulden in de maand kregen. „Wij zullen hern geen kwaad doen", vervolgde de Leider dan „Slaat hem dóód", riep een stem. „Neen, kameraden en volksgeno ten, wij zullen hem alleen leren de waarheid te schrijven." Want net als nu. hadden ook toen de gewoonteleugenaars het woordje waarheidaltijd voor in de mond. Jk zeg tot de verslaggever van „Het Volk" en laat hij dat nu maar eens precies in sijn krant schrijven ik zeg tot deze man. dat de fascistische beweging het Nederlandse volk zal brengen, al het geluk loaarnaar het smacht Tijdens deze woorden, keerde de Leider zijn onbetekenende voorzijde naar de perstafel. Alle aanwezigen volgden zijn vurige blik. Maar het gekke was, dat cc nooit naar m(j keken. Al die boze ogen, verslonden een oudere collega van me, die ook aan de perstafel placht te zitten, om j er een nette, liberale krant te ver- egenwoordigen. In weemvil van de hoofdartikelen die daarin regelma tig te lezen stonden ging de sym pathie van de man in hoge mate naar het fascisme uit. Tóch zag iedereen hem, tijdens de philippica's uan de Leider, voor de verslaggever van „Het Volk" aan. want door een ironie van het lot. had hij vuurrood haar. dat de associatie provoceerde. Terwijl ik, na afloop der verga de ring, rustig het pond verlietwerd hij opgewacht door volksgenoten, die even met hem op de vuist wilden. Ik hoor nóg zijn angstige stem: ,jVee vrienden, heus niet. ik ben het nicf het is die andere, die daar ginds gaat,J Maar dan was ik al te ver om. nog te worden ingehaald, want ik had teel de gewoonteflink dóór te stappen na zo'n vergaderingOphef laatst rustte de Leider hem. op zijn verzoek«ij met een in mica huisje meegedragen verklaring, die lui&He: „Kah?eraden opgelet! Deze man is gee~' 'ijnnd doch een vriend onzer begin.-.-rlcn." is het nog nodig te vermelden, dat mijn rode collega in de oorlog ver schrikkelijk scheef ging en nooit in de journalistiek terugkeerde? Wat hy op het moment doet weet ik «iet. Maar de Leider bloeit in elk geval weer en els je hem zo bezig ziet, krijg je de indruk dat je een oorlog beter kun* verliezen dan winnen. „Ken ik u niet?" vroeg hij laatst in dat café aan me. „Ja", antwoordde ik. ,Jk ben de man legen wie u. altijd riep dat u hem niets doen zou. Op het toneel. Met een chauffeurspak aan." Zijn blik merd vaag. Toen hy zich naar de deur wilde spoeden, smaak te ik het genoegen hem languit te zien vallen over mijn aktentas. Gods molens maten langzaam Maar ze malen. KRONKEL. BREMEN. Westduitse geleerden zijn van plan om in het geophysische jaar 19571958 de eerste grote na oorlogse Duitse raket af te vuren. De raket 'zal uit drie delen be staan. Het laatste deel zal naar men verwacht, een hoogte van ongeveer 20.000 meter bereiken. Zij zai me teorologische gegevens verzamelen. Volgend jaar vlootschouw in Den Helder DEN HELDER In 1956 zal er hier een vlootschouw worden ge houden. aansluitend op of vooraf gaand aan de vlootschouw. die In Rotterdam plaats vindt. Of deze vlootschouw in Nederlands grootste marinebasis jaarlijks zal worden herhaald hetgeen de in Den Hel der bestaande wens is zal later worden beslist, wanneer de resulta ten van de vlootschouw bekend zijn. Mevroutv Sun Yat Sen, de echtgenote ran de grondleg ger van de Chinese republiek, brengt als persoonlijke gast van Nehrae een bezoek aan India. Men riet haar hier in gesprek met dp president van luclia. Prasad. cxsssLUsi

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2